Rhenens Nieuwsblad Voor de KANTONRECHTER Kunst en Vriendschap" Rhenen bestaat 30 jaar MULDER Sombere verwachtingen t*a*v+ woningbouw in Veenendaal tf Interessante kanarietentoonstelling van „De Gelderse Vallei" ELST Gunstige positie verloren door wijziging woningbouwpolitiek iXieunvs uit de omgeving Qnqkkdinl 31e jaargang WOENSDAG 18 DECEMBER 1957 No. 99 Verschijnt tweemaal per week in: Rhenen, Eist, Achterberg, Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpepzeel Damescomité overhandigde grote som gelds Spies dertig jaar dirigent „Wilskracht" met acht gymnasten naar Deventer Edink naar finale kampioen schap dammen van Nederland ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN AGENDA Kerstfeest Chr. Besturenbond Rhenen „Zuidelijk Toneel" bracht „Ouders en kinderen*" F Donderdagavond raadsvergadering Ook vooruitzichten openbare werken weinig hoopgevend Dierenleed Verhoging presentiegelden raadsleden Veegmachine zorgenkind Nutsspaarbank Rhenen ItfGLlS imiIK. Voor Advertenties en Abonnementen: Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat en Reclamebureau J. Baars, Fred. v. d. Paltshof 3, Rhenen en R. Rijkse, Dyk 8, Achterberg Redactie en Administratie: Parallel weg 10, Tel. K 8385-2023, Vcenendaal. Gironummer 563427. Redactie: W. F. ter Hoeven. VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs ƒ1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De Rhenense Mondaccordeonvereni- ging „Kunst en vriendschap" vierde zaterdag het dertigjarig bestaan, met een receptie in hotel „De Koning van Denemarken" en een feestavond in ge bouw „Irene". In de feestelijk versierde zaal van „De Koning van Denemarken" zetelde in de middaguren het bestuur f'-ssen vele geschonken bloemstukken, r t op de achtergrond het verenigingsv:- del, geflankeerd door vlaggedoek de Rhenense kleuren. Vele afgevaardigden van zustervereni gingen uit Rhenen en omgeving kwamen het bestuur complimenteren en boden een feestgave in couvert aan. Ook de burgemeester en diens echtge note gaven acte de présence. De burge meester feliciteerde de jubilerende ver eniging in hartelijke bewoordingen en bracht namens de Rhenense gemeenschap de dank over voor het vele, dat de ver eniging voor de bevolking een reeks van jaren heeft gedaan. Speciaal de dirigent kreeg waarderende woorden te horen. De burgemeester memoreerde, dat de heer A. J. Spies uit Renkum gedurende de af gelopen dertig jaar de vereniging op voortreffelijke wijze heeft geleid en op hoog niveau heeft gebracht. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door de heer K. de Jong, voorzitter van de muziekvereniging „Oefening baart Kunst"; de heer N. Souwerbren, voorzit ter van de Rhenense V.V.V.; J. Versloot, bondsvoorzitter van de Nederlandse stich ting mondaccordeon verenigingen; mevr. J. C. Verwoert-IJkhout en nog vele ande ren. Allen boden hun beste wensen aan en offreerden een couvert met inhoud. Mevrouw Verwoert-IJkhout, voorzitster van het damescomité, bood namens de Rhenense burgerij een miniatuur trom li In VVageningen vonden zaterdagavond selectie-wedstrijden plaats voor turn sters, afkomstig uit gymnastiekvereni gingen uit de omtrek, in verband met de op 22 december in de buitensociëteit te Deventer te houden kampioenschap pen van de Neder-Veluwse Turnkring. Deze selectiewedstrijden werden ge- i.jktijdig gehouden in verschillende andere plaatsen in de kring met als doel reeds van tevoren voor de deel nemers een selectie toe te passen, op dat niet rijp en groen op de kampioen schappen zullen verschijnen en zodoen de het programma, dat op 22 december moet worden afgewerkt, niet wordt overladen. De vier dames van „Wilskracht" werden geen van allen teruggewezen. In de derde graad jeugdklasse kwamen uit: Greetje Snijders, Neeltje Hendriks en Ineke Bosch. Zij bezetten in de selectie de derde, vierde en vijfde plaats. De bepalingen luiden, dat de eerste zes op de kringkampioenschap pen moeten uitkomen. Deze drie dames gaan volgende week dus naar Deventer. Dini Sanders kwam uit in de derde graad dames. Zij bezette hier zelfs de eerste plaats met 38.1 punt. Ook mej. Sanders zal dus in Deventer van de partij zijn. Zij maakt een prima kans op een behoorlijk resultaat Voor de heren is geen selectie toege past. Naast deze dames zullen in De venter nog van de partij zijn de „Wils- kracht"-heren K. de Jong, W. v. d. Oos terkamp, A. Coops en G. J. de Graaf. Onze plaatsgenoot de heer J. Edink, van de Veenendaalse damclub V.D.C., wist zaterdag zyn laatste partij in de voorronde om het persoonlek kam pioenschap van Nederland, tegen de heer A. Meyer uit Apeldoorn, in een overwinning om te zetten. Hiermede behaalde hij in de voorronde de eerste plaats met zes punten uit vier partijen, gevolgd door de heer G. J. Jurcka uit Ede met vier punten en de heer A. Meijer uit Apeldoorn met twee punten. Hiermede gaan de heren Edink en Jurcka naar de finale. De heer Edink zal nu voor de tweede maal deelnemen aan de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Nederland. Deze wedstrijden zullen in januari beginnen en worden waarschijnlijk in Utrecht gespeeld. We wensen de heer Edink veel succes toe. KEBKEWIJK f67 -TEL, 3000 - VEENEN DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America met tambour aan, die bij aanraking door de voorzitter, de heer D. Lodder, de mooie som van niet minder dan 427,58 op tafel liet rollen. Voorzitter Lodder resumeerde de af gelopen dertig verenifeingsjaren en bracht hulde aan de oprichters van de vereni ging. Hij dankte de burgerij van Rhenen voor het prachtige geschenk in geld. Ook de heer Spies werd dank gebracht, de dirigent, die vooral in de eerste jaren van de vereniging zoveel werk verrichtte, zonder hiervoor een geldelijke beloning te vragen en er zelfs niet tegenop zag om per fiets vanuit Renkum in Rhenen de repetities te komen leiden. Met een bakje koffie moest de dirigent zich tevreden stellen in die dagen. De heer H. de Roder, eigenaar van hotel „De Koning van Denemarken", werd ook door de heer Lodder in zijn dankwoord betrokken. De heer De Roder stelde steeds de zaal belangeloos beschikbaar voor de repetities. De heer W. Ruisch, oprichter en ere-lid gaf een humoristisch overzicht van het leven en werken der vereniging in de eerste levensjaren. CABARET TOT BESLUIT In gebouw „Irene" werd 's avonds een muziek- en cabaretprogramma afgewerkt, dat wel zeer bijzonder geslaagd mag heten. „Kunst en Vriendschap" bracht op sublieme wijze enige muzieknummers ten gehore. De heer Spies kreeg van de voor zitter een couvert met inhoud en mevr. Spies mocht een bloemenhulde in ont vangst nemen. De oud-leden en oprichters kregen een foto van de leden der ver eniging uit het jaar 1927. De heer Spies offreerde de vereniging een fraai uitgevoerde plaquette terwijl de bondsvoorzitter een herinneringsvaantje aanbood. De rest van de avond werd verzorgd door het cabaret Charles René uit Rot terdam met éénacters, kunstfluiten enz. Het Rhenense „Kunst en Vriendschap" mag met trots op deze hoogtijdag terug- Zaterdag 21 december om 3 uur houdt de christelijke besturenbond Rhenen kerstfeest. Daar in de uitnodiging niet stond vermeld, waar dit feest zal worden gehouden, kunnen wij hiervan helaas geen melding maken. Mevrouw Dijkstra zal een kerstvertel ling voor haar rekening nemen. De heer L. P. van Voorthuisen zorgt voor begelei ding op het orgel van de kinderzang. R.V.D.-NIEUWTJES Het eerste tiental van de Rhenense damvereniging won met 13-7 van VAD II te Arnhem. Het tweede ontmoette DEV II te Oosterbeek en verloor met 12-8. In de onderlinge competitie tweede klas waren de uitslagen als volgt: W. H. v. Kampen A. v. Noort20 J. H. v. Dijk C. Moedt 2—0 S. Veenendaal J. Haalboom 02 J. v. Doorn G. Spies 20 De competitiestand in de tweede klas is nu als volgt: J. C. van Doorn gespeeld 6 partijen, 10 punten; J. H. van Dijk 7—8; W. H. van Kampen 7—8; H. Reede 6—7; J. Haalboom 46; C. Moedt 55; A. van Noort 65; S. Veenendaal 74; G. Spies 8—3; H. Kootstra 2—2. HINDERWET Burgemeester en wethouders vna Rhe nen maken bekend, dat het verzoek van Tricotfabriek Harwig N.V., Rhenen, Can- dialaan 3-5 om op het perceel, kadastraal bekend gemeente Rhenen sectie E nr. 2158 een tricotfabriek te mogen vestigen, door hen is ingewilligd. Rhenen, 14 december 1957 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secretaris. MAG IK U BARBARA NOEMEN? President Soekarno had eens op een congres te Peking de Duitse journaliste Barbara Pleyer leren kennen. Ze kreeg daarna een uitnodiging van hem om Indonesië te bezoeken. Toen haar door Soekarno een interview werd toege staan, werd ze door hem gevraagd „Mag ik u Barbara noemen?" Dit on danks het feit dat „Pleyer" een ge makkelijk te onthouden familienaam is. In het gebouw „De Samenwerking" werd de jaarlijkse kanarie-tentoon stelling van de kanariefokkersvereni- ging „De Gelderse Vallei" gehouden. Andermaal hebben de leden van de vereniging een groot aantal kanaries in alle kleurschakeringen ingezonden en het is verrassend wat de Veenendaalse kwekers in dit opzicht kunnen be reiken. Een drietal keurmeesters heeft de inzendingen beoordeeld. De zangvogels werden gekeurd door de heer C. Brink uit Utrecht, de kleur vogels door de VEENENDAAL Donderdag 19 dcc. 7.30 uur, openb. vergadering Veenendaalse gemeen- m teraad. Vrijdag 20 dec. in geb. Eikenlaan, 8 uur, winteruitvoering §1 Veenendaalse harmonie „Caecilia". In geb. „Eltheto" kerstavond Vee- nendaalse bejaarden van O.C.B. g Zaterdag 21 dec. in geb. Eikenlaan, =g kerstconcert mannenk. „De Veen- jjg zangers" o.l.v. Gijsbert van Zanten g en m.m.v. Veenendaals dameskoor fg§ Dinsdag 24 dcc. 11 uur 's avonds, in geb. Eikenlaan, kerstnachtdienst, gg Liturgie ds Goedhardt, zang Ger. g| Kerkkoor o.l.v. K. Dijkstra. Woens- g| dag 1 jan. in de eierhal, 2 uur, ras- =g hondenshow. Luxor theater, heden woensdag en morgen donderdag de §g film „Kleren maken de man." üi Onder auspiciën van de Arbeiders Kunstkring bracht het „Zuidelijk Toneel" zaterdagavond in het gebouw aan de Eikenlaan het toneelspel „Ouders en Kinderen" (Wooden Dishes) van Edmund Marris. Aanvankelijk stond voor deze avond de opvoering van „Nacht in de middag" op het programma, maar zoals de voorzitter van de kunstkring, de heer J. Willemsen, mededeelde, was het spelen daarvan door omstandigheden niet moge lijk geweest. Toch menen we dat „Ouders en Kinde ren" geen slechte ruil is geweest. Vooral omdat dit stuk het vrijwel niemand ont ziende probleem aansnijdt van wat er ge daan moet worden met de achtergebleven oude vader of moeder. In huis nemen, of naar een tehuis? Oud bij jong gaat meest al niet. Noch voor de oude- noch voor de jonge mens is het op de lange duur een voudig. Mag een zoon of dochter een al leen gekomen ouder naar een tehuis laten gaan? Glenn Dennison wilde het zijn oude vader niet aandoen. Al 17 jaar lang had hij hem in huis. Glenn is de hele dag naar zijn werk, maar zijn jonge vrouw moet de oude eigenlijk verdragen en ver- I zorgen. Voor de ondeugende oude baas i en voor zijn schoondochter, voor allebei, i is de toestand in de loop van de tijd on houdbaar geworden. Beiden kunnen de dingen tussen hen niet meer in de juiste verhoudingen zien. De jonge vrouw wil ook wel eens een normaal huishouden met haar man en dochter, dus zonder dat de oude man er steeds bij is. Tenslotte komt de spanning zover dat de vrouw het niet meer uithoudt. Door op het aller laatste moment toe te stemmen dat zijn vader naar het tehuis voor oud-strijders gaat, kan Glenn Dennison zijn vrouw nog behouden. Mogelijk doordat Johan Elsensohn zijn rol van de oude vader weer subliem speelde - hij was de ster van de avond en eigenlijk geen moment van het toneel af - kwamen de andere medespelenden niet vaak tot overtuigend spel, met uit zondering wel van het spel van Martha Gevers, als de dochter, die zoveel van haar grootvader houdt. Of het moest zijn dat in het publiek teveel ergerlijk ner veus werd gelachen, juist op momenten waarop het drama zijn hoogtepunten be leefde. Het thema wordt in „Ouders en Kinde ren" vrij volledig behandeld, al kan de auteur uiteraard evenmin een volmaakte oplossing aan de hand doen. De zaal leefde zich geheel in het tragisch onver mijdelijke voor de familie Dennison. De toeschouwer wordt door dit sterke stuk zonder omhaal met het probleem en de samenhangende gevolgen geconfronteerd, en wie er niet reeds mee te maken heeft en het nog steeds verschuift naar „een later", wordt door „Ouders en Kinderen" tot diep nadenken gedwongen. Daardoor alleen al werd deze kunst kringavond een zeer waardevolle. In het warm en hartelijk applaus, na afloop, klonk dan nog naast het gewicht van het onderwerp, ook dankbare waardering voor het gebodene. heren M. J. Nieuwenhuize te Leerdam en Chr. Verheyde te Culemborg. Bij de zangvogels behaalde de heer A. v. d. Bos een drievoudig succes. Hij kreeg het stamboekkampioenschap van vier vogels met een totaal van 300 pun ten. In deze stam zat bovendien de „meesterzanger" van de tentoonstel ling, welke 87 punten behaalde. Deze „meesterzanger" was bovendien de beste vogel jong en oud eigen teelt. Daardoor kwam de heer Van de Bos in het bezit van drie wisselbekers. Het stamkampioenschap bij de kleur- vogels ging naar de heer G. Muller met zijn inzending „Rood Isabel niet-inten- sief" met een totaal van 348 punten. Eerste kampioen bij de kleurvogels werd de heer J. H. Hommerson met Goud Agaat. De tweede kampioen kleurvogels werd de vogel van de heer J. Schuurmans met Oranje Rood Bruin niet-intensief. Het was boven dien de beste schimmelvogel. ACTIVITEIT JEHOVAH'S GETUIGEN IN VEEL END AAL De plaatselijke groep van Jehovah's Getuigen zal van 17 tot 22 december een bezoek krijgen van evangelist F. de Sterke een reizende vertegenwoordiger van het Wachttoren-Bijbel-Gcnootschap. Iedere dag zal hi' vele inwoners van Veenendaal bezoeker, terwijl hij 's avonds bijbelpredicaties hoedt. Zaterdagavond is er een samensprekii.g, waar bijbelse be ginselen met de a. nwezigen behandeld worden. Zondagmid iag zal de heer De Sterke spreken over het onderwerp: „Ge luk vinden in een gekwelde wereld." Alle bijeenkomsten vinden plaats in het gebouw van „Caecilia" in de Klaas Kater straat. FIRMA KOSTERS GAF FEESTAVOND De firma Kosters en Zn. te Eist hield maandagavond weer de jaarlijkse contact avond voor het personeel in de zaal van café „Sportlust." Dat deze avond op prijs werd gesteld door het personeel, moge blijken uit het feit, dat men tot laat ge zellig bijeen bleef. GEREFORMEERDE GEMEENTE In ons blad van j.l. vrijdag kwam onder het hoofd predikbeurten een misstelling voor. Om elk misverstand te voorkomen berichten wij dan ook dat Ds. Van de Woestijne zal voorgaan morgen, donder dag 19 december 's avonds om 7.15 uur. v.v. „MUSKETIERS" GAAT TRAINEN De voetbalvereniging „Musketiers" in Eist zal in begin januari beginnen met een intensieve training. Voor dit doel heeft men de beschikking gekregen over het „Buurtschapshuis" deze zaal is voor dit doel bijzonder geschikt. Tot trainer is benoemd de heer M. W. Hoefakker. NIEUWE SOCIALE WETTEN IN Dp CONGO In de Belgische Congo is een ver ordening uitgevaardigd, dat geen werk nemer langer dan 48 uur te werk ge steld mag worden en dat iedere werk man moet worden toegestaan des zon dags te rusten. Een bijzondere verbe tering voor de duizenden, die jaren lang hebben gewerkt zonder ooit een vrije dag te hebben gehad. Dit is de heer J. H. Hommerson, de eerste kampioen met zjjn kleurvogels met Goud- Agaat met bovendien de beste vogel zon der roodfactor. Donderdag 19 december om half acht komt de gemeenteraad van Rhenen in openbare zitting bijeen. Op de agenda staat onder meer de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 1958. RHENENSE SCHAKERS VERLOREN De Rhenense schaakclub ontmoette met het eerste tiental het tweede van Wage- ningen en verloor met 8-2. De volledige uitslagen waren: Wageningen II Rhenen I J. J. Mulder J. D. Busch 10 C. D. Voogd P. Zijderveld 10 G. H. de Haan E. J. Olvers10 J. Zandbergen H. Hendriks01 A. Beemster F. A. André10 G. C. van Koert J. Verwoert10 H. Rengers M. ter Haar 10 L. Zeegers G. J. Coops, regiem.t. 0—1 H. J. Timmer B. van Doorn1—0 W. van Katwijk Zr. Slagter10 Te Capelle a/d IJsel is de grote stalen brug tussen de twee heftorens voor de stormstuw geplaatst De 54« ton wgende brug met geheel stalen rjjdek werd met behulp van vier bokken op zgn plaats gebracht. In de afgelopen twee jaar heeft Veenendaal kunnen profiteren van de nu door de regering losgelaten woningbouwpolitiek, waarby in hoofdzaak dc bouw capaciteit in een bepaalde gemeente bepalend was voor het aantal te bouwen woningen. Doordat het gemeentebestuur er in slaagde alle alhier gevestigde aannemers by de woningbouw in te schakelen, was het mogelijk een zo groot aantal wo ningen te bouwen dat het complex het Franse Gat in vry korte tyd kon worden volgebouwd. Met ingang van 1958 echter zal van regeringswege weer worden overgegaan tot het toewijzen van bouwvolume, naar behoefte over de verschillende ge meenten te verdelen. Uit verkregen inlichtingen hebben burgemeester en wet houders begrepen dat het aan Veenendaal toe te wijzen volume waarschijnlijk niet groot zal zijn. Hoewel nog geen definitieve cüfers bekend zijn, hebben b. en w. de indruk dat het uit deze te verwachten toewijzing te bouwen aantal wo ningen nog zal blyven beneden de toch al beperkte bouwplannen voor 1958. Nu de Kerstdagen in aantocht zijn Is dat een feest voor groot en klein. Met een kerstdis in het verschiet Of het nu lijen kan of niet. Veel bout wordt er geconsumeerd, Soms ook een glaasje geserveerd. I 't Kan heel vaak een feestdag zijn. Echter vaak niet voor 't konijn. U kunt ook als in Engeland doen, Daar eet men de Kerstdagen kalkoen. Ook plumpudding niet te vergeten. Men houdt daar ook van lekker eten. Nu nog een vraag van veel konijnen, Voor zij van het toneel verdwijnen: Behandel ons zo het behoort, Dat vragen ook eenden, enzovoort. Pijnig niet nodeloos, maak het kort, Voordat ik opgegeten wordt. Plaag nooit nodeloos een dier, Laat 't slachten liefst door een poelier. Vaak wordt 't dier nodeloos gekweld, Heeft mij een dierenvriend verteld. Hoe kan een feestdis lekker smaken Door een dier beestachtig af te maken. Ga naar een vakman binnenkort, Als er konijn gegeten wordt. De dieren zullen u dankbaar zijn, En lijden heel wat minder pijn. J. M. KERSTSPEL IN RHENENS V.G.L.O.- SCIIOOL Donderdag 19 december des nam. 2 uur wordt in de openbare school voor voort gezet gewoon lager onderwijs aan de Wil- helminastraat een kerstmiddag gehouden. Tot de onderdelen van het programma behoort de opvoering van het kerstspel „De herdertjes lagen bij nachte", op te voeren door de leerlingen van de school. Bij voldoende belangstelling zal om half acht 's avonds wederom een opvoering plaats vinden. Een en ander deelden burgemeester en wethouders mede in antwoord op het rapport van de raadscommissie voor het nazien van de gemeentebegroting 1958. In dit rapport sprak deze commissie zijn zorg uit over het ontbreken van voldoende gronden voor woningbouw, nu het Franse Gat geheel vol is. Bij ge brek aan de nodige financieringsmid delen is het de gemeente waarschijnlijk voorlopig niet mogelijk over te gaan tot aankoop van de voor woningbouw bestemde gronden achter de Hoofd straat en de Valleistraat. B. en w. ver wachten, gezien de geringe toewijzing van bouwvolume voor 1958, niet dat deze gronden ook al direct nodig zullen zijn en dat desnoods kan worden vol staan met het bebouwen van hoekjes hier en daar, die eigenlijk voor het optrekken van andersoortige gebouwen bestemd zijn. Hoewel genoemde commissie niet te veel verwachtingen heeft, hoopt deze toch nog dat in 1958 enkele urgente openbare werken kunnen worden uit gevoerd door het vragen van een sub jectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. In de gemeentebegroting is een ver hoging van presentiegelden voor de raadsleden opgenomen van 8,tot 10,maar een meerderheid in de begrotingscommissie is van oordeel dat, gezien de financiële omstandigheden, daartoe niet dient te worden overge gaan. B. en w. echter zijn van mening dat deze verhoging wel verantwoord is en dat zij toch een betreffend voorstel bij de raad zullen indienen. Ter verkrijging van een beter inzicht in de kosten van reizen en verblijf voor leden van het gemeentebestuur en ambtenaren, adviseert de commissie in het vervolg een verdere splitsing van deze kosten toe te passen, waarmee b. en w. zich kunnen verenigen. De commissie maakt zich verder zor gen over de bruikbaarheid van de dit jaar in bedrijf gekomen straatveeg machine, welke herhaaldelijk defect is. Het college van b. en w. kon de com missie echter gerust stellen. Aangezien tevoren bekend was, dat bij het gebruik van de straatveegma chine moeilijkheden zouden worden ondervonden, omdat het hier een proto-type betreft, dat nog niet vol doende in de praktijk was getest, werd met de leverancier schriftelijk over eengekomen, dat de gemeente binnen een jaar na de levering het recht heeft de machine te weigeren indien deze niet voldoet. In dat geval wordt het voorschot ad 50 °/o van de koopsom, dat bij het verlenen van de opdracht is be taald, terugontvangen. Nadat thans di verse ernstige fouten zijn hersteld, ver trouwen b. en w. n.l. dat het niet no dig zal zijn van het recht tot teruggaaf gebruik te maken. In dit verband wijzen zij erop, dat van de leverancier zeer veel medewerking wordt ont vangen. De kosten van het herstel der constructiefouten komen niet ten laste der gemeente. De commissie kon zich ook verenigen met de in de begroting opgenomen sub sidies voor verenigingen en instellin gen, met uitzondering echter van 100 gulden voor de Vereniging „Ojové" die nu niet meer een bejaardencentrum onderhoudt. VIJFTIG JAAR ALGEMENE BEDRIJFSGROEPEN In het „Eigen Gebouw" werd een feestavond belegd, ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Alge mene Bedrijfsgroepen Centrale (ABC). Bondsbestuurder J. Mekking sprak een propaganda-speech, waarna Frans Vroolijk met zijn gezelschap een vlotte variéte-cabaret-revue voor het voet licht bracht. Het uit achttien nummers bestaande programma viel bijzonder in de smaak. Het na elk gebracht num mer spontaan opklinkend applaus was het bewijs, dat het gebodene zeer in de smaak viel. VéGé NU OOK IN ZWITSERLAND Wederom een succes voor het Neder landse vrijwillige filiaalbedrijf is, dat thans behalve aan VéGé-collega's in Bel gië, Frankrijk, Duitsland, Luxemburg en Saargebied, nu ook het VéGé-embleem aan kruideniers en grossiers in het Alpen land overdraagt. Dit succes in Zwitserland levert een keer te meer het bewijs, dat het rationeel geleide Nederlandse levensmiddelenbe- drijf aan geheel West-Europa ten voor beeld gesteld kan worden. Over de maand november werd op de Nutsspaarbank Rhenen ingelegd een bedrag van ƒ31.904,65 en terugbetaald 40.775,76. A. P., zonder beroep te Wageningen, was met zijn bromfiets op de rijbaan van de Sportparkweg in zijn woon plaats gesignaleerd, inplaats van op het verplichte rijwielpad ernaast. Net bij een van de inritten naar het fietspad liep een dame met een kind, zei verdachte vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Daarom bleef ik even op de weg rijden, meer beleefdheidshalve, om ze niet te hin deren. Tegen de politie hebt u daarover niets verklaard, wist rechter Van den Brand. U hebt gezegd, dat u de rij baan veiliger vindt, omdat op het fiets pad vaak kinderen spelen. Geen sprake van, wierp verdachte tegen. Zoals ik het u vertelde, heb ik het ook tegen de agent gezegd. Ik ben zelf gepensioneerd politieman en ik weet dus wel hoe ik een verklaring af moet leggen. In ieder geval hebt u een eindje op de weg gereden, dat staat wel vast, concludeerden zowel de officier van justitie als de rechter. Eis en vonnis 2,50 of één dag. K. van M., kantoorbediende te Wa geningen, was in zijn woonplaats door het op rood staande stoplicht in de Hoogstraat gefietst, hetgeen hem vrij dag op 10,of vier dagen kwam te staan. Verdachte zei, dat de regen zijn bril had beslagen, waardoor hij slecht had kunnen zien op dat moment en boven dien was er een auto vlak achter hem geweest, zodat hij niet te plotseling had durven stoppen. Het gerecht vond het echter geen geldig excuus. Als in woner van Wageningen, die wist, dat er in de Hoogstraat een stoplicht is, had hij beter op moeten letten. Met zijn motor uit de Brinkstraat te Bennekom komende verzuimde C. R., metselaar te Wageningen, onlangs voor rang te verlenen aan een van rechts op de Molenstraat naderende personen auto, waardoor een aanrijding ontstond. Ik zag wel twee lichtpitjes in het donker - het gebeurde op de avond van de 19e augustus - zei verdachte, maar ik dacht, dat het fietsers waren waar ik nog wel voorbij kon. Het bleek echter een autoverlichting te zijn, maar een slechte. De hele auto was trouwens niet best. Dat klopt wel, gaf rechter v. d. Brand toe. De automobilist is ook be keurd voor de gebreken, die zijn voer tuig vertoonde, maar over het feit, dat ook de verlichting onvoldoende zou zijn geweest staat nu net niets in het proces-verbaal. En toch zou er niets gebeurd zijn, als de verlichting maar beter opgeval len was, hield verdachte vol. Dat bracht me in de war. Eis en vonnis 20,of tien dagen. Toen B. v. D., vertegenwoordiger te Genemuiden, onlangs op het fietspad langs de Kerkewijk in Veenendaal met zijn bromfiets een voor hem rijdende wielrijder, de héér C. H. uit Rotterdam, wilde inhalen, raakte hij hem met zijn elleboog, hetgeen tot gevolg had, dat de heer H. viel en voor 10,schade aan fiets en kleren opliep. Ik ben wél voldoende naar links gegaan bij het passeren, zei Van D. vrijdag voor het Wageningse kanton gerecht, maar juist op dat moment zwenkte de heer H. ook iets naar links. Ik heb overigens niet eens gemerkt, dat ik hem raakte, maar ik hoorde dat hij viel. Al zou de fietser iets naar links gezwenkt zijn, dan bent u nog schuldig, zei de officier tot verdachte, omdat u zoveel ruimte moet geven, dat u een kleine beweging van degene die inge haald wordt, kunt corrigeren. Eis en vonnis 20,— of acht dagen, met toewijzing van een door de heer H. gestelde schadevordering van 10,-. Rijdende over de Stationsweg te Ede verleende B., wonende te Rhenen, geen voorrang aan een van rechts uit de Lindenlaan komende personenauto. De B. bestuurde ook een personenwagen en voor het kantongerecht te Wagenin gen verklaarde hij vrijdag door het slechte zicht en het regenachtige weer de ander te laat te hebben opgemerkt. Wel had hij toen geremd, maar door de gladde weg was de auto doorgegleden. Zijn signalen om dit kenbaar te maken waren door de ander niet begrepen en een botsing had plaats gevonden. Natuurlijk was het wel mijn schuld, gaf verdachte toe. In andere gevallen wordt het niet verlenen van voorrang altijd heel zwaar gestraft en zijn boetes van zo'n zestig, zeventig gulden heel normaal, maar hier ligt de zaak toch wel iets anders, vond de officier. Wel beging verdachte een overtreding, maar hij reed op de hoofdverbindingsweg tussen Ede en Bennekom en al is dit dan geen voor- rangsweg, ten opzichte hiervan zijn de zijwegen toch eigenlijk secondair, te meer omdat het er zoveel zijn. Vijftien gulden of zes dagen luidde de eis na dit requisitoir en rechter v. d. Brand ging hiermee akkoord. W. v. d. W., monteur te Wageningen, die in zijn woonplaats op de zwarte lijst staat van personen aan wie door het gemeentebestuur elk bezoek aan een café verboden is, was desondanks toch zwaar beschonken op de open bare weg aangetroffen. Verdachte ont kende het niet, maar hij was ernstig gegriefd over het feit, dat hij nu al twee boetes zou moeten betalen, één van 20,en één van 15,Het is meer dan schandalig, vond hij, twee boetes voor een en hetzelfde geval. U moest nog geen boetes betalen, want u staat vandaag pas terecht, zei rechter v. d. Brand vrijdag. Dat waren u toegezonden schikkingen, waarvoor u een vervolging had kunnen voor komen en bovendien betrof het niet (Zie verder pagina 2.) UITSLAG VERLOTING KANARIE TENTOONSTELLING Bij de sluiting van de kleurkanarieten- toonstelling van „De Gelderse Vallei" vond zaterdagavond de trekking plaats van de verloting. De luxe vogelkooi viel op no. 437. De overige prijzen waren res pectievelijk: no. 322, 114, 24, 420, 445, 94, 178, 104, 123. De prijzen kunnen afgehaald worden bij zaadhandel Van de Weerd, Beatrixstr. 74. BARNEVELD. Naar verluidt zou het gemeentebestuur van Barneveld over wegen over te gaan tot het heffen van marktgelden op de eiermarkt alhier. Deze marktgelden zouden dan worden geheven van de aanvoerders. EDE. In zijn woning aan de Grote straat overleed op 82-jarige leeftijd de heer H. Staf, de vader van de minister van oorlog, Ir. C. Staf. De overledene was tientallen jaren beheerder van de uitge strekte bezitting van graaf Bentinck rondom Ede. Ook in het openbare leven nam de heer Staf een belangrijke plaats in. Zo was hij 45 jaar bestuurslid van de spaarbank voor Ede en bij zijn afscheid in 1952 werd hem de ere-penning van de Ned. spaarbank- bond uitgereikt. Verder was hij enige tijd bestuurslid van V.V.V. en van de vereni ging oud-Ede. De oude buurt Ede-Veld huizen diende hij jarenlang als buurtrich- ter. Hij was verder jarenlang kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente te Ede. De begrafenis vindt donderdagmiddag om 1 uur plaats. BARNEVELD. Tijdens zijn arbeid met een hijskraan werd de 29-jarige" De H. alhier, zo ernstig door een van de onder delen van de machine getroffen dat hij later in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleed. WIJZE WOORDEN LOGISCH De logica heeft vier machtige vij anden: liefde, haat, eigen belang, Udelheid. (Otto Weiss) VOOR U

De Vallei | 1957 | | pagina 1