Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De Wer van WEEK-tot-WEEK Raad behandelde gem*~begroting 1958 Predikant van „De Hoop" vertelt zijn avonturen Wist U.... r Tevredenheid over vele dat werd bereikt Pessimisme inzake nog onvervulde wensen Raad weigerde zichzelf verhoging presentiegeld WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ELST 31e jaargang VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 No. 100 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA Spaarbrieven woningbouw Veenendaal Zoutloos eten Eten of meer geld Tentoonstelling „Vogelvrienden" DINSDAGMARKT OP MAANDAG Openstelling gem. bureaus en de feestdagen Hij is 10,- waard 2 AU 188117 Kerstwijdingsavond voor Ritmeester personeel Kerstoratorium van het Chr. Geref. Kerkkoor Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Grote belangstelling receptie 75 jaar Ant. de Ruiter „DE VALLEI" en de kerstdagen B. en W. antwoorden V. Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het liep tegen half twaalf gisteravond toen de vergadering van de gemeente raad werd gesloten. Een vergadering welke vrijwel geheel werd beheerst door de behandeling van de gemeentebegroting 1958, waarop de verschillende fractie leiders hun visie gaven. De algemene indruk van de raad was dat deze sluitende begroting een on werkelijk beeld geeft van de situatie in de gemeentelijke huishouding, waar nog zovele zeer urgente werken, als de broodnodige bouw van een raadhuis, de woningbouw, woningverbetering, wegenaanleg en bouwryp maken van nieuwe gronden, wegenverbetering, bouw van een rusthuis voor bejaarden enz., i.v.m. de bezuinigingsmaatregelen vooreerst niet in uitvoering zullen komen. Anderzijds was men het erover eens dat er in de afgelopen jaren in Vcenen- daa' zeer veel tot stand is gekomen aan grote werken, en niet in de laatste plrats op het gebied van woningbouw. Naast de vele kritiek welke burgemeester en wethouders moesten incasseren, werd ook veel lof gesproken t.a.v. de zeer grote en vruchtbare activiteit door dit college aan de dag gelegd. De spreker van de P.v.d.A.-fractie, de heer Van Hardeveld, was de eerste die een beschouwing gaf op de begroting. Hij stelde daarbij allereerst vast dat de geest in de raad. ook na de zeteluitbreiding Van Hardeveld: Vriendjes politiek voor de P.v.d.A.-fractie, conservatiever was geworden, en had het daarbij over de nog te sterke hokjesgeest. Men stemt voor of tegen en achteraf zegt men het toch anders te zien. Men kan later wel eens van mening veranderen, maar hier schijnt het systeem te zijn. Spreker dacht ook aan de wijze waarop de drie kort achter een gehouden wethoudersverkiezingen waren behandeld. Er is toch wel flink wat tot stand ge komen, aldus spreker. Hij noemde o.m. verbetering van maatschappelijk werk, schooltandartsendienst, schoolzwemmen, vuilnisophaaldienst, terwijl aan het stich ten van een werkplaats voor minder va liden wordt gewerkt en er een grotere geneigdheid bestaat tot het maken van speeltuinen. Ondanks dit alles kon spre ker toch niet zeggen dat er een bepaald frissere wind is gaan waaien in de raad. Positieve kritiek liet spreker horen t.a.v. het weer opbreken van nieuwgelegde straten voor het achteraf aanbrengen van leidingen; het laten aanbrengen van vloerbedekking in de secretarie door een firma die daartoe dit jaar niet was aan gewezen, (spreker noemde zelfs het woord vriendjespolitiek) en het onttrekken van woningen aan hun bestemming. dat de 72-jarige Veenendaalse om roeper J. H. Looijen, ook wel klepperman genoemd, op 3 januari een halve eeuw getrouwd zal zijn? dat hij, daartoe door de gemeente aangewezen, ook al weer sinds 1941 zijn werk als omroeper verricht? dat de oorlogsjaren - bij het toen heersende tekort aan publiciteits-media - de drukste waren in zijn loopbaan? dat hij toen haast dag in dag uit in actie was bij het bekend maken van de stroom van maatregelen en verordenin gen? dat, hoe belangrijk zijn functie toen ook was, toch zijn mooie koperen luid- bekken bij de Duitsers moest worden in geleverd? dat hij zich sindsdien en ook nu nog bediend van een flinke koekepan als hij met enkele slagen zijn boodschap afroept? dat deze week opnieuw een prach tige beuk van het fraaie complex bomen nabij het station sneuvelde? dat deze beuk niet tegen het volle zonlicht kon waarin hij kwam te staan, nadat vorig jaar enkele bomen werden omgehakt ten behoeve van de verbetering van de Kerkewijk? dat naar verwachting zo langzamer hand om beurten alle bomen hier zullen doodgaan, doordat steeds een boom, die daaraan niet gewend is, aan de buiten- gant zal komen te staan? dat deze week voor het eerst weer alle Veenendaalse straten met zand en pekel werden bestrooid, ter bestrijding van de gladheid? dat er ook zand en pekel terecht kwam tussen de rails op de spoorweg overgang aan de Kerkewijk? dat hierdoor woensdagmiddag de knipperlicht-installatie, toen deze bij het passeren van een trein in werking kwam, niet meer tot ophouden kon worden be wogen en enkele uren lang heeft doorge- knipperd? dat aanvankelijk niemand de oor zaak van dit onophoudelijk geknipper kon vaststellen en dat tenslotte een te hulp geroepen beambte van het seinwezen uit Amersfoort er achter kwam dat de pekel de isolatie van een langs de rails lopende kabel had aangetast? dat de knipperlichtinstallatie daar door nu geheel buiten werking gesteld is moeten worden? VEENENDAAL Heden, vrüdag 20 dec. in gebouw Eikenlaan, 8 uur, winteruitvoering |s Veenendaalse harmonie „Caecilia". g= In geb. „Eltheto", 7.30 uur. kerst- m avond Veenendaalse bejaarden van s| O.C.B. Zaterdag 21 dec. in geb. „El- m theto", 7.30 uur, kerstavond herv. gg jeugdraad. In geb. Eikenlaan, 8 uur g kerstconcert mannenkoor ,De Veen- m zangers' o.l.v. Gijsbert v. Zanten en 1| m.m.v. Veenendaals dameskoor, g Maandag 23 dec. in geb. Eikenlaan, M 8 uur, „Zingt allen tezamen" en op- j| voering van „Het kleine kerstspel" m van Veenendaals meisjes- en kna- si penkoor. Dinsdag 24 dec. kerst- §j nachtdienst. Woensdag 1 jan. in de gj Eierhal, 2 uur, rashondenshow. m Luxor theater, van heden vrijdag jjjfg t/m zondag de film „Bommen op de Roerdam", van maandag t/m g woensdag „The Kentuckian" en ggf donderdag „Abbott en Costello". De heer Van Galen (c.h.u.) sprak na mens zijn fractie toen hij zei niet te kun nen ontkomen aan een verlammend ge voel bij het bezien van deze begroting die zonder enig perspectief is voor wat be treft de verdere uitbouw en een beter aanzien van onze gemeente. Spreker was verheugd te kunnen zeggen dat Veenen daal in de afgelopen jaren niet heeft stil gezeten. Wie is niet trots op onze nieuwe scholen, de nieuwe Kerkewijk en zijn er niet zeer veel woningen gebouwd? Bij dit laatste prees spreker vooral de inspan ningen en bemoeiingen van zijn fractie genoot. wethouder De Ruiter, voor wie de vooruitzichten toch wel zeer teleur stellend moeten zijn. Ik hoop dat b. en w. ergens een weg vinden om de woning bouw voortgang te doen vinden, aldus de heer Van Galen en hij wil bij de be volking propaganda maken voor het ne men van spaarbrieven waarmee de bouw in eigen woonplaats bevorderd kan wor den. Het speet spreker vooral dat de kans op het bouwen van een nieuw raadhuis voorbij gegaan is. Verontrustend is zijns inziens het stijgende uitgavenpeil. Stellen wij 1954 op 100, dan is deze voor 1958 Van Galen: Spaarbrieven woningbouw Veenendaal reeds 182 Toch brak hij een lans voor het verbeteren van de lagere ambtenaren salarissen en drong aan op een spoedig stichten van een werkplaats voor minder validen. Als voorzitter van de A.R.-fractie, sprak de heer Kroesbergen over de begroting als over zoutloos eten. Hij waarschuwde verder voor een doorvretende onder mijning van de gemeentelijke autonomie. Nu weer trok het Rijk de woningbouw- financiëring aan zich. Een centraal ge administreerde staat achtte spreker geen aanlokkelijk toekomstbeeld. Ook vreesde hij, gezien de vooruitzichten, dat de wo ningnood voorlopig niet minder wordt. Wij hebben niet genoeg grond voor wo ningbouw beschikbaar en dat kan wel eens van invloed zijn op de toewijzing van het bouwvolume. De heer Kroesber-» gen pleitte ook voor het beschikbaar stel- dat bij dergelijk grote bestellingen in schrijving wordt gehouden. De heer Van Hardeveld vond het zwaarste wegen dat iemand zonder b. en w. er in te kennen prijs had gevraagd voor een order van 2700 gulden. Hij wilde weten wie dat ge- Krocsbergen: zoutloos eten len van grond voor particuliere woning bouw; het onderhoud van nog open lig gende terrinen in het Franse Gat, waar deze vaak als vuilnisbelt worden gebruikt; spoed bij de stichting van de werkplaats minder validen; evenals de vorige spre kers: op het aantrekken van een bevoegd en bekwaam leider voor deze nieuwe in stelling; radicale maatregelen met de on mogelijke straatveegmachine en spoedige bouw van kleuterscholen. Namens de S.G.P. sprak de heer Van Deelen over het feit dat, hoewel het op dit moment nog meevalt met de werke loosheid in Veenendaal. in het bedrijfs leven toch een duidelijke kentering is waar te nemen, welke weinig goeds be looft. Men heeft in de afgelopen jaren Van Deelen: ....soberheid op alle terreinen des levens teveel gewerkt met de gedachte van dat kunnen wij alleen wel. Maar nu zien we het dan weer. Eén is er die regeert en ook de raad mag dit niet vergeten. Spreker vroeg ook tegemQetkomendheid voor landgenoten uit Indonesië. De heer Van Deelen was b. en w. dankbaar voor de vele woningen die tot stand gekomen zijn. Het was hem een genoegen de begroting sluitend te zien. Soberheid past ons, maar dan ook op alle terreinen des levens. Weth. Van Kuük: Ook hulp aan landgenoten uit Indonesië. daan heeft. Voorzitter zei dat uiteindelijk b. en w. voor dit geval verantwoordelijk zijn maar dat er uiteindelijk niets on rechtmatigs is gebeurd. Ook heeft er geen opzet bij gezeten toen de firma die dit jaar de beurt van levering heeft is ge passeerd. Het zal wel eens meer gebeuren dat van de regel wordt afgeweken. Van vriendjespolitiek is beslist geen sprake. Wethouder De Ruiter (c.h.) wees er op dat sinds de zomer 1956 alleen aan wo ningwetwoningen 448 woningen werden aanbesteed. Aangezien bij het vaststellen van de bouwvolume voor de volgende jaren ook rekening wordt gehouden bij de achterliggende bouwactiviteit staan we er wat dit betreft misschien nog niet eens zo heel slecht voor. Er ligt een plan voor de bouw van weer 112 woningen klaar en spreker hoopt spoedig hiervoor goedkeu ring te krijgen van betrokken instanties. Dezer dagen heeft hij nog weer een be spreking met Wederopbouw. De veeg- machine zal definitief naar de fabriek terug gaan als blijkt dat hij na de nu plaatsvindende revisie nog niet goed werkt. Binnenkort is een voorstel te ver wachten voor het verlenen van een kre diet t.b.v. de aanleg van een speeltuin in de omgeving Gortstraat-Zandstraat. De Hoofdstraat zal voor de zomer geheel ge reed komen, zo deelde de wethouder mede. Wethouder Van Kuyk (a.r.) deelde in zijn antwoord o.m. mede dat nu toch gauw goedkeuring verwacht kan worden op de plannen voor het stichten van de streekwerkplaats voor minder validen. Spreker zei dat het gemeentebestuur at tent zal blijven op het helpen van uit In donesië terugkerende landgenoten, even als dit ook werd gedaan voor Hongaren. De wethouder bracht de ingezetenen dank die hebben bijgedragen in het bijeen bren gen van 3000,- voor het inrichten van de aan het Hongaarse gezin gegeven woning. Voor wat betreft de ongunstige begro ting, merkte de wethouder op, dat de genen die in de afgelopen jaren zich af vroegen of dat wel betaald kon worden, een goede neus hebben gehad. De tijd dat het welvaartspeil steeds maar steeg is voorbij en hoewel er nog heel wat om uitvoering vraagt, /.uilen we toch moeten1 medewerken aan het weer in evenwicht brengen van de zaak. Voor het aan de orde komen van de begroting werd een voorstel van b. en w. de presentiegelden voor de raadsleden te verhogen van 8,- tot 10,- per ver gadering met 7 tegen 10 stemmen verwor- (Zie verder pagina 4.) Door de Vereniging „De Veenen daalse Vogelvrienden" wordt op 26, 27 en 28 december a.s. een tentoonstelling georganiseerd in de Patrimoniumschool. Deze tentoonstelling zal omvatten: ka naries, tropische vogels en fazanten. Vooraf zullen de vogels gekeurd wor den door de heer E. J. Lensink uit De venter. Als attractie is aan deze tentoonstel ling een sjoelwedstrijd verbonden met als hoofdprijs een kanarie in luxe kooi. OPENSTELLING WINKELS I.V.M. FEESTDAGEN Alhoewel de Winkelsluitingswet de winkeliers in de gelegenheid stelt hun winkels vóór de kerstdagen en bij de jaarwisseling langer open te .hebben, heeft het bestuur van de Veenendaalse Winkeliersvereniging de leden geadvi seerd de normale winkelsluiting aan te houden, zoals dit ook vorig jaar ge schiedde. Het publiek dient er dus rekening mee te houden, dat de winkels normaal om 6 uur gesloten zullen zijn, uiteraard met uitzondering van de vrijdagavon den. Dan zijn de winkels tot 9 uur ge opend. MUTATIE TER GEM.SECRETARIE De heer B. Goedman, ambtenaar bij de afdeling Sociale Zaken van de ge meente Veenendaal, afdeling buiten dienst, is met ingang van 1 januari a.s. benoemd als sociaal werker bij de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam. De eiermarkt, die anders in Veenendaal op dinsdagmorgen wordt gehouden, is voor de volgende week verzet naar de maandagmiddag 23 december tussen 2-5 uur. De gewone weekmarkt wordt niet verplaatst. Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend, dat de ge meentesecretarie, het kantoor van de ontvanger en het bureau van gemeen tewerken op 27 en 28 december 1957 de gehele dag, alsmede op 31 december 1957 des namiddags voor het publiek gesloten zijn. De afdeling burgerlijke stand der secretarie is op 27 jn 28 december 1957 des morgens - uitsluitend voor het doen van aangiften - geopend van 11 tot 12 uur v.m. De Vallei-riks van vorige week werd uitgegeven bij drogisterij Westera te Rhenen, maar niet gevonden. Daardoor is de riks welke dezer dagen weer in omloop wordt ge bracht tien gulden waard geworden. Het nummer van deze nieuwe Vallei-riks is Indien u deze rijksdaalder aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen vóór a.s. dinsdagmiddag 6 uur, ont vangt u de vinderspremie, welke thans dus 7.50 bedraagt direct uitbetaald Maandagavond ?3 december zal in kantne van 'de ÜAit.tvst^r Sigaren fabrieken een kerstwijdingsavond wor den gehouden voor het personeel. De te zingen liederen zullen ten ge hore worden gebracht door het Rit meester Mannenkoor o.l.v. de heer Wim Hartsuyker uit Delft. Declamaties van de heer Jo Nobel uit Amersfoort. De heer Nobel zal o.a. ten gehore brengen een fragment van „De herders van Bethlehem". Deze kerstavond is voor het Rit meester-personeel reeds een traditie geworden en de belangstelling hier voor neemt elk jaar toe. Het Chr. Geref. Kerkkoor, het meis jeskoor en het kinderkoor zullen op maandag 23 december a.s. het kerst oratorium „Christus' geboorte" van R. Beintema uitvoeren. De uitvoering van dit oratorium is een onderdeel van een Kerstwijdings avond, welke w.ordt gehouden in de Chr. Geref. Kerk aan de Beatrixstraat en om half acht aanvangt. Als solisten Zullen optreden: Corrie Hagen, sopraan en Reinier Barends, bas. Het orgel wordt bespeeld door Bob van Stempvoort. Ds. B. van Sme den van Rottërdam zal de kerstmedi tatie verzorgen. KERSTFEEST ZONDAGSSCHOOL „TIMOTHEUS" Ook de zondagsschool „Timotheus" heeft weer een kerstfeest georganiseerd dat in twee groepen wordt gehouden in gebouw „Eltheto" op tweede kerstdag om half tweeden half vier. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen W'oningbeheer Taxaties beëdigd ais makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaaiweg 2 - Tel. 2918 H.K.H. Prinses Ma rijke heeft met 18 andere kabouter tjes een ziekenhuis in Amersfoort be zocht. De groep, .De kleine totem kring' reikte hier aan patiëntjes van de kinderafdeling van het ziekenhuis .De Lichtenberg' zelfversierde kerst takken uit. Prin ses Marijke tussen de andere kabou tertjes bij het aan reiken van de kersttakken. WIELRIJDER DOOR GOGGOMOBIEL AANGEREDEN Gistermiddag tfgen half zes had op de Kerkewijk n^bij -de overweg een aanrijding plaats, waarbij de 25-jarige wielrijder Van Kruistum uit de Peli kaanstraat gewond werd. Hij wilde van de Kerkewijk de Parallelweg oprijden toen hij gegrepen werd door een hem achterop komende Goggomobiel, be stuurd door de heer V. uit Blaricum. Nadat Dr. Annot eerste hulp had ver leend, werd het slachtoffer per zieken auto naar het Julianaziekenhuis over gebracht. KERSTAVOND VROUWENBOND Dinsdagavond hield de afdeling Eist van de N.C.V.B. in gebouw Pniël de maandelijkse vergadering. Deze stond in het teken van het komende kerst feest. Mevrouw Vlasblom hield de kerstmeditatie over Jesaja 9: „Het volk dat in duisternis wandelt zal een groot licht zien". Het koortje onder leiding van mevr. Vonk, zong een drietal liederen, die werden afgewisseld door declamatie. Het kerstverhaal werd gelezen door mevrouw Honders. Geen honderd procent zeeman - Blieft dominee nog een lekker ge bakken vissie? - Dagsluiting ging toch door - Met de dansende rubberboot naar de loggers - Wat weten we weinig van het leven op zo'n schip - Alles was één kliederpartij! - De bemanning is tegen woordig best te spreken over de voeding - Liever geen tonnetjes als zitplaats - 'n Bijzondere dienst waar heel Katwijk en omstreken van genoot - Onder de Engelse kust kregen we zo'n vuile bries - Op weg naar huis liep „De Hoop" averij op - Eind goed, al goed! Het was voor mij geen vreemde ge waarwording meer, toen ik, eenmaal in volle zee met het hospitaalkerkschip „De Hoop", bemerkte, dat ik nog lang niet voor honderd procent zeeman was. M.a.w. mijn maag begon al spoedig tekenen van onbehagen te melden, tot groot leedver maak van de bemanning. Zo nu en dan kwamen de vissers met hun joviaalste gezicht in mijn hut en vroegen of dominee nog een „lekker gebakken vissie", een „kopje koffie" of iets anders lustte. Ook werd er direct gevraagd of er 's avonds „uitgezonden" zou kunnen worden. Weliswaar was het de gewoonte niet op vrijdagavond, maar woensdags was er ook niet uitgezonden, omdat „De Hoop" in de Amsterdamse haven had gelegen, en dus? GEEN VUILTJE AAN DE LUCHT Natuurlijk liet ik mij niet kennen en zond 's avonds een dagsluiting uit, - al was het alleen maar om de vrienden op Marken - die hun toestel op de visserij band hadden afgestemd - te laten merken dat er „geen vuiltje aan de lucht was." De volgende dag ging alles gelukkig al Overweldigend was de belangstelling voor de receptie ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de zaak van de firma Ant. de Ruiter, woensdag in doord te komen, het dek dat op sommige ..De Korenbeurs" gehouden. Geflan- loS8ers vo' baring lag. zodat ik er tot de een stuk beter, zodat de zondagse kerk diensten geen probleem meer vormden. 's Maandags (7 oktober) kreeg ik voor het eerst gelegenheid enkele loggers te bezoeken en op sommige ervan een korte dienst te houden. Met de dansende rub berboot werd ik overgezet, terwijl ook met diezelfde boot een of meer patiënten voor onderzoek naar „De Hoop" gingen. Meestal duurde het wel enige tijd voordat dit onderzoek was afgelopen, zodat ik dan ruimschoots de tijd had met de log- gerbemanning een goed woord te spreken en een dienst in het voor- of achteronder te houden. Vooral op de Katwijkse loggers werd mij heel dikwijls gevraagd naar de welstand van de Markers, die zich, in verband met andere werkzaamheden, de laatste tijd niet meer op zee hadden ver toond. En van mijn kant informeerde ik naar allerlei dingen, die ik nooit eerder gezien of vermoed had. DRIJFNETVISSERIJ, EEN VAK APART Want nu zat ik voor het eerst werkelijk tussen de mensen van de drijfnetvisserij; het vorig jaar in de Duitse Bocht had ik slechts met platvisvangst te doen gehad. Vaak denk ik nu: „wanneer je toch niet zelf meerdere malen midden op zee een logger bezocht hebt, kun je je toch eigen lijk geen voorstelling maken van het leven op zo'n schip, ook al heb je er wei eens een film van gezien of een boek over gelezen." Om te beginnen was alles aan boord spek en spekvet. De verschansing waar aan ik mij op moest hijsen om binnen- knieën door moest waden, - de ijzeren trap naar de brug, waar de schipper te kserd door zyn echtgenote, zoons en dochters, moest de heer De Ruiter een bijkans ononderbroken stroom van ge lukwensen in ontvangst nemen. Be halve de zeer velen die direct en al leen in de jubilerende zaak met de heer De Ruiter contact hebben, bleek bij deze gelegenheid ook weer door de komst van zovele anderen, welk een veelzijdig en gewaardeerd man dit ju bileum in de eerste plaats aanging. Onder de honderden die uit alle de len, van het lend naar „De Korenbeurs" kwamen, waren o.m. de voltallige col leges van burgemeester en wethouders van Veenendaal en Rhenen, de burge meester van Arnhem, de heer Ch. G. Matser, een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Utrecht, die hem ook de zilveren legpenning van verdienste van deze in- stelling kwam aanbieden, de directeur v,nden was als hlJ niet naar beneden had In verhand met het feit dat de verschijningsdag van het woens- dagnununer van „De Vallei" van volgende week op eerste kerstdag valt, zal dit nummer niet ver- schijnen. Adverteerders en medewerkers moeten w(j verzoeken er toch vooral voor te willen zorgen dat copie, bestemd voor het vrijdag- nummer van na de kerstdagen, uiterlijk a.s. dinsdag 2 uur in ons bezit is. van het Economisch Technologisch In stituut te Utrecht, de heer Drs. F. J. Benoist, vertegenwoordigers van tal van verenigingen en instellingen, een kunnen of willen komen, - de trapjes of laddertjes naar het voor- of achteronder: alles was één grote kliederpartij. Al had men ook z'n uiterste best gedaan om de boel nog een klein beetje netjes te hou- voor de familie De Ruiter, en in het bijzonder voor de heer Ant. de Ruiter, een wel bijzonder grote voldoening hebben gegeven en onvergetelijk zijn geworden. Hier komt een deputatie van de plaatselijke fabrikantenvereniging gelukwensen aanbieden. GELOOF. Beverley Avery een barmeisje uit Los Angeles, heeft gezegd dat zij nog steeds in het huwelijk gelooft. Zon der huwelijk geen samenle ving, is haar filosofie. Zij ver kondigde deze toen zij voor de rechter stond, die haar zestiende echtscheiding vol trok. Toch heeft ze slechts veertien mannen gehad. Twee van deze laatste waren er echter tweemaal ingevlogen. NAAM. Een Italiaans blad verwijt Romano Mussolini, vierde zoon van de duce, dat hij zijn naam door het slijk sleurt door jazzconcerten te geven voor de Amerikaanse deputatie van de plaatselijke fabrikan- "UC1 De"Je nei>e* ie nou" tenvereniging. van de Twentse fabri- ^n' hoe,k°nKhet resultaat anders zyn? kanten, de Vereniging „Oranjedag", de £s de vleet binnen was gehaald, waren winkeliersvereniging, bestuur Juliana ïtls e ters alle kantfn opgevlogen, ter ziekenhuis, gemeentepersoneel, enz. 'e ^r^en er! tussen en onder de Het lijdt beslist geen twijfel, of een na:ins 13 g^tnan. dergelijke receptie, welke bovendien Verder viel het mij op, dat het met de nog werd gekenmerkt door een zeer voeding van de bemanning blijkbaar veel hartelijke en opgewekte sfeer, moet beter gesteld was dan vroeger: nergens hoorde ik klachten over het heden, wel over het verleden! Dikwijls kreeg ik een homp brood met kaas aangeboden, waar van de kaas zwaarder was dan het brood. Spoelkommen vol koffie moest ik op drinken, soms tegen heug en meug. Dan gaf mijn maag weer een seintje en geluk kig hebben ze het op geen enkele logger beleefd, dat ik de vaak benauwde sfeer ln het matrozenverblijf ontvluchten moest om aan dek frisse lucht te happen. Wat zouden de mannen gelachen hebben, want er is tenslotte niets vermakelijkers op zee dan een dominee die „er niet tegen kan" hoezeer men het ook waardeert dat de predikant het evangelie aan boord brengt! Ook bij het beklimmen en het verlaten van de loggers wordt er terdege op gelet of de dominee het een beetje handig deed of niet. Het was dan ook met een zekere voldoening, dat ik op een bepaald moment niet mijzelf, maar mijn „koster", matroos Piet Keus, kopje onder zag gaan, toen men mij weer eens kwam afhalen. Dat was een machtige „kurper." Gevaar was er overigens niet bij, want niemand mag „De Hoop" zonder zwemvest verlaten of bezoeken. Toen ik echter op zekere logger dienst op dek kon houden en van de ma trozen een tonnetje kreeg om op te zitten, rolde heet tonnetje om; gevolg natuurlijk binnenpret en strakke gezichten, die met moeite in de plooi bleven. Op de „Mar ker Hoek" heb ik voor dat tonnetje dan ook maar feestelijk bedankt! Uit het koffertje, gevuld met bijbels, psalmboekjes en andere christelijke lec tuur, dat ik trouw meesleepte naar iedere logger, heb ik zonder veel moeite voor de wereldtentoonstelling te Brussel zyn alle bomen om gehakt op één na. Dat is de een bedrag van 130,- kunnen verkopen, boom waarby ex-koning Leo- 1 Eén van de Katwijkse schippers, de pold voor het eerst Astrid, zyn schipper van de „Willy", verzocht mij latere vrouw, heeft ontmoet. vooral rekening te willen houden met het I feit, dat het Katwijkse „Zeehospitum" DRIE. Er zijn niet twee, met 300 patiënten zou meeluisteren naar maar drie Duitslanden, heeft een bepaalde kerkdienst. Het resultaat Spreker zag niet de noodzakelijkheid in televisie. Het blad nodigt hem van het aanschaffen van een motor met zijspan voor de politie; een tweede gras- maaimachine en het aanhouden van de dure straatveegmachine. Verder vroeg hij aantekening dat zijn fractie wil geacht worden te hebben gestefnd tegen alle in de begroting opgenomen sociale verzeke ringen en subsidiën voor culturele ver enigingen. Ten aanzien van de opmerkingen van de heer Van Hardeveld over de levering van vloerbedekking voor de secretarie, zei de voorzitter dat zonder voorkennis van b. en w. bij een firma naar de kosten was geïnformeerd en dat het toen eigen lijk ook al niet meer anders kon of deze firma moest het ook leveren. Het is beter uit afstand te doen van zijn naam, „waarvoor een gehele Italiaanse generatie - de onze - zonder een tegenprestatie zijn jeugd heeft geofferd." SPORT. De Zweedse ten- nisbond biedt aan drie van zijn beste spelers een vakan tie van zes weken in Florida aan. De kosten worden ge schat op 30.000 gulden. KERSTMAN. De autoritei ten van Salt Lake City (Ver. Staten) hebben de kerstman verboden per hélicopter mid den in de stad te landen. (Hij had daar de kerstplaat van Elvis Presley - koning van de rock 'n roll - getiteld „Stil le nacht"(!) willen brengen.) VERLATE TREK. Twee Finlandse zwaluwen, die de grote trek van hun soortge noten naar het zuiden hadden gemist, zijn per vliegtuig van Helsinki naar Cairo gebracht. MASSAGE. Een internatio nale commissie heeft uitge maakt dat de Japanse slagers het malste vlees verkopen. Zij maken dit door de koeien met rijst en bier te voederen en ze als ze te dik worden, te mas seren. In Napels zijn volgens de laatste statistiek 181.885 getrouwde mannen en 184.508 getrouwde vrouwen! GEBIT. Een man drong met een revolver een bar te New York binnen en zei drei gend tegen de patroon: „Kom op met je kas". Door de schrik vloog het gebit uit de mond van de patroon en midden in het gezicht van de overvaller. Deze raakte daardoor zo van zijn stuk dat hij zijn revolver liet zakken en ijlings het ha zenpad koos. GEDRAG. Onder de titel „Wees niet bang om je beleefd te gedragen", heeft een hoge functionaris van de Oostduitse communistische partij een boekje geschreven met raad gevingen voor partygenoten voor hun gedrag in het open baar. Er staat in te lezen: „Spreek niet iedereen met jy aan", „Draag een das wanneer je uitgaat", „Begin nooit een brief met Mynheer de held (in brieven aan helden van de arbeid), maar schryf: Geachte heer, held van de arbeid". GEBREK. Uit een brief van het gemeentebestuur aan de Parijse prefect: „Het ge brek van elk toilet, onder- of bovengronds, is dat het ge legenheid biedt tot vertonin gen die, hoewel vanuit de na tuur beschouwd normaal, van uit moralistisch en hygiënisch standpunt veroordeeld moeten worden." BOOM. Op het terrein van het Amerikaanse paviljoen op kanselier Adenauer gezegd: die van het bier (Beieren), die van de schnaps (Pruisen) en die van de wijn (Rijnstreek). Deze drie wil hij tegen de communisten verdedigen. Dus nemen vier van zijn ministers op het ogenblik boksles... RUïNATIE. Een hoge func tionaris van Buckingham Pa lace heeft gezegd dat de so ciale verzekeringen de ko ninklijke etikette ruïneren. (Koningin Elisabeth heeft de uitkeringen stopgezet aan de ouders die een drie- of een vierling krijgen, omdat er een verzekering bestaat die hierin voorziet.) B.B. „Wat trekt u 't meest in mannen aan?" heeft men aan de filmster Brigitte Bar dot gevraagd. Het antwoord was: „Charme, goedhheid, in telligentie en een grote bek." was onder meer, dat er 33 luisterrappor- (Zie verder pagina 2.) W IJ Z E WOORDEN ONS OORDEEL Meestal beoordelen wy niet de an deren, doch onze eigen vermogens in anderen. (Sainte-Beuve)

De Vallei | 1957 | | pagina 1