Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken KANTONRECHTER m$ optiek Burgemeester's dochter trad in het huwelijk WAAR IS DE VALLEI-RIKS? „TRIPHIBIUM" VAART, VLIEGT, RIJDT 1958 wordt voor Rhenen het Carillon jaar MULDER Voor de Wist U IDIli VEEN OoqhMMl 31e JAARGANG VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 No. 101 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel GROTE OPLEGGER REED STUURLOOS VAN DE MARKT Vijf auto's geramd Afscheid Vunderink „Unitas" AGENDA Vorige werd gevonden 2 AU 188117 Veenendaalse kolenhandelaren stichten n.v. DE VALLEI en Nieuwjaarsdag CUNERATOREN WEER VERDER UIT DE STEIGERS Leveranties aan gemeente assurantiekantoor alle verzekeringen hypotheken en financieringen Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 15 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Zaterdag werd het huwelyk voltrokken van de jongste dochter van de burgemeester Bakker en de heer Y. A. M. van Veenendaal, mej. H. A. van der Möhlen. Uiteraard bestond hiervoor zeer veel belangstelling. Op de foto zien wij het bruidspaar by het verlaten van het gebouw der Hervorm de Evangelisatievereniging „Sola Fide", nadat het huwe lijk daar was bevestigd door Ds. W. Goedhart. INENTING VEENENDAALSE KINDEREN TEGEN KINDERVERLAMMING 284 van de bijna 3G0 Veenendaalse kinderen, geboren in 1955, hebben nu de eerste en tweede prik van de polio inenting (kinderverlamming) te pakken. In oktober j.l. werd met deze mas sale inenting gestart en vorige week werden de laatste kinderen voor de tweede maal gevaccineerd. In totaal werd op het Groene Kruis vijfmaal ge legenheid tot deze inenting gegeven. Volgend jaar mei zullen deze kin deren de derde inenting ontvangen. Terwijl de chauffeur waarschijnlijk een welverdiende rustpauze hield ging maandagmorgen een op de Markt ge parkeerde grote trailer van Simon de Wit N.V. zonder bestuurder aan het rijden. Het grote gevaarte, dat vrijwel bo ven aan de Markt geparkeerd was, kwam plotseling in de richting van de Hoofdstraat naar beneden hobbelen. De oplegger ramde op zijn ritje vier per sonenwagens en een bestelwagen van een schoonmaakbedrijf. De boven op dit bestelwagentje opgeslagen ladders werden over de Markt geslingerd. Het logge voertuig stak recht de Hoofd straat over en kwam tot stilstand voor de Amsterdamse Bank. De neus van de trekker stond precies in het portiek van het bankgebouw, dat geen enkele be schadiging opliep. Het bleef bij materiële schade, maar was het ongeval- een half uur eerder - om twaalf uur - gebeurd, dan had het wellicht ook nog persoonlijke on gevallen tot gevolg gehad. De wagen is hoogstwaarschijnlijk gaan rijden door een lek in de hydrau lische remmen. De chauffeur had zijn wagen wel op de rem gezet. dat het woningbezit in Veenen daal sinds de oorlog met 60 procent is toegenomen? dat in de afgelopen jaren ook nog 314 woningen werden verbeterd? dat het dinsdag in ruim honderd gezinnen feest was doordat op die dag hiervoor de vergunning voor het be trekken van een nieuwe woning werd afgegeven? dat dit er stellig toe zal hebben meegewerkt dat de kerstdagen voor hen bijzonder goed zijn geweest? dat het aantal verhuizingen in Veenendaal, dus alleen op Stichts en binnen de gemeente voor 1957 reeds niet minder dan 460 beloopt? dat hierin dus niet zijn begrepen het aantal van 276 vestigingen en 369 vertrekken in en uit de gemeente? dat uit een en ander wel blijkt dat het aantal verhuizingen in Veenen daal opvallend groot is? dat deze cijfers ook spreken van een zeer levendige gemeente? HHHHHHHjHHHlHHHlHHHIH De Ned. Chr. Bond van werknemers in de Textiel- en kledingindustrie „Unitas", afdeling Veenendaal, zal za terdag 4 januari, 's middags om 4 uur in een ledenvergadering afscheid ne men van zijn bestuurder, de heer G. J. Vunderink en diens echtgenote. Deze ledenvergadering, waar als spreker hoopt op te treden de heer J. Nieuwenhuis, bondsvoorzitter van Uni tas, zal gehouden worden in een zaal van het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Het onderwerp dat de heer Nieuwenhuis zal inleiden luidt: „Be stedingsbeperking en wat daarmee sa menhangt". VEENENDAAL Zaterdag 28 dec. in geb. „Eltheto" 4 uur, kinderfilmvoorstelling C.F.A. „Dik Trom", 's avonds 8 uur, film „Onvoltooide opdracht". Woensdag 1 jan. in Eierhal 2 uur, rashonden show van Kynologenclub „Neder- Veluwe" Woensdag 8 jan. in geb. ,,'t Trefpunt", 8 uur, lezing Volks universiteit Veenendaal over,Ruim tevaart". Luxor theater van heden vrijdag t/m zondag „De stad der desperado's", maandag en dinsdag .Mensenjacht in Nairobi' en woens dag en donderdag .Martin en Lewis in het wilde westen." LEDENVERGADERING V.V. „VEENENDAAL" Vrijdag 24 januari a.s. houdt de voet balvereniging „Veenendaal" in gebouw ,,'t Trefpunt" de halfjaarlijkse leden vergadering. Op de agenda staat o.a. de verkiezing van een elftalcommissie lid en een voorstel tot wijziging van de statuten. JEUGDFEESTAVOND V.V. „VEENENDAAL" Vrijdag 3 januari a.s. zal in het ge bouw ,,'t Trefpunt" een jeugd-feest- avond worden georganiseerd door de voetbalvereniging en de supportersver eniging van v.v. „Veenendaal". De feestavond is toegankelijk voor ieder jeugdlid van „Veenendaal" met één van de ouders. Er zullen enkele films worden vertoond, terwijl de jeugd ook nog een verrassing staat te wachten. De vorige Vallei-riks werd uitgege ven by de sigarenkiosk Burgstede aan de Kerkewijk te Veenendaal. De volgende dag, dus zaterdag, bij het geld tellen, werd de riks door de heer Burgstede ontdekt en bij controle bleek het inderdaad de Vallei-riks van deze keer te zijn. De waarde van de riks was opgelo pen tot 10 gulden en de heer Burg stede is intussen in het bezit van de vinderspremie. De riks van deze keer draagt weer hetzelfde nummer Nu maar afwachten of deze weer gevonden wordt. Voor het bereiken van een zo hoog mogelijke omzet by de verkoop van huis brandolie en nog andere voordelen aan samenwerking verbonden, hebben de plaatseiyke kolenhandelaren een vorm van samenwerking bereikt door het stick ten van een naamloze vennootschap, wel ke ingaande 2 januari a.s. gevoerd zal worden onder de naam N.V. „Koleman." Deze N.V. omvat alle Veenendaalse brandstoffenhandelaren zonder uitzonde ring. Als bijzonderheid vermelden wij nog dat zij het vervoer en de aflevering van de olie in deze N.V. hebben geregeld van uit één centraal punt. EIERMARKT VEENENDAAL De aanvoer op de Veenendaalse eier markt, die deze week in verband met de kerstmis op maandagmiddag werd gehou den, bedroeg 125.000 stuks. De prijzen van de eieren varieerden van 15,- tot 18,- psr 100 stuks. De handel was redelijk. Nieuwjaarsdag valt op volgende week woensdag en in verband daar mee zal het volgende nummer een dag eerder, dus op dinsdag, ver schijnen. Adverteerders en mede werkers verzoeken wjj hiermede re kening te willen houden en er voor te willen zorgen dat de voor dit nummer bestemde copie uiterlijk a.s. maandagmiddag 12 uur in ons bezit is. Het vrydagnummer van de volgende week verschynt normaal op vry dag. Er is een klein mankement aan de luidinstallatie van de Cuneratoren, van daar dat dezer dagen zo af en toe de klokken begonnen te beieren boven Rhenen. Moteurs waren bezig het euvel te verhelpen en probeerden zo nu en dan of het defect wellicht gevonden was. Wie op dat moment een blik omhoog heeft gewaagd zal gezien hebben dat de oostkant van de toren van het ge deelte onder het open achtkant inmid dels geheel uit de steigers te voorschijn is gekomen. Een pracht stuk restaura tiewerk is hier zichtbaar geworden en ongetwijfeld verlangt het oog ook de andere drie vlakken, die nu nog daar aan onttrokken zijn, spoedig te mogen ontwaren. Het zal zo lang niet meer duren. Naar wij bij geruchte hebben verno men zal dit in de loop van het volgend jaar het geval zijn. Dan gaat meteen het onderste lid in de steigers, doch het gedeelte van het monument, dat van enige afstand zichtbaar is, zal dan weer ongeschonden boven het stadje Rhenen prijken. KLOKGELUI MET JAARWISSELING Traditiegetrouw zullen de klokken in de Cuneratoren op Oudejaarsavond om twaalf uur precies gedurende tien mi nuten worden geluid ter aankondiging van het nieuwejaar. Op woensdag 8 januari komt de vrou wenbond van het N.V.V. afdeling Rhenen bijeen in hotel Laheij, waar een lezing met film wordt gehouden, uitgaande van „Kinabu", de centrale commissie voor uitzending van kinderen naar buiten. Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend dat inge zetenen van de gemeente Veenendaal, die in aanmerking wensen te komen voor het verrichten van werkzaam heden en het doen van leveranties ten behoeve van de gemeente, zich hier voor kunnen opgeven vóór 15 januari 1958. Aanmeldingsformulieren hiervoor zijn verkrijgbaar ter gemeentesecretarie, Hoofdstraat 92, afdeling algemene zaken. FEESTAVOND V.Z.C. Het jaarlijkse feestavondje voor de leden van de Veenendaalse Zwemclub wordt gehouden op vrijdag 27 decem ber (hedenavond) in hotel „La Mon- tagne". De aspiranten zullen omstreeks 7 uur present zijn en voor de V.Z.C.-meisjes en jongens wordt o.a. door Jan Bakker een filmprogramma gepresenteerd, met muzikale omlijsting. Het feest voor de dames en heren zal tegen tien uur een aanvang nemen. Voor de muziek zorgt het trio Hasselaar. KLEUTERS VIERDEN KERSTFEEST In aanwezigheid van de ouders vierden de kinderen van de kleuterschool vrijdag avond het kerstfeest in de kleuterschool. De prachtige kerstboom en het denne- groen gaven aan de speelzaal een echte kerstsfeer. Namens het bestuur van de kleuterschool heette mevrouw Kloot de ouders en de kinderen hartelijk welkom, waarna gemeenschappelijk gezongen werd „Komt allen tezamen." Vervolgens wer den door de kleuters enkele kerstliederen ten gehore gebracht. Tijdens het kerst verhaal. dat door mej. Groenewegen werd verteld, waren de kinderen muisstil. De kleuters werden hierna getrakteerd op chocolademelk en ieder ontving een kerstpakket. Nadat nog gezamenlijk ge zongen was „Dankt, dankt nu allen God", dankte mevrouw Capelleveen de leidsters voor het vele werk, dat ze voor de kleu terschool verrichten en sloot deze prach tige avond met gebed. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het origineelste voertuig ter wereld bestaat nog niet, maar het heeft reeds een naam: Triphi- bium. Zyn Latijnse naam zegt, dat het zich in alle elementen thuis zal voelen. Het zal zich over land, door de lucht en door het water kunnen voortbewegen. Weliswaar bevindt het triphibium zich nog slechts in het eerste ontwikkelings stadium, maar de legerleiding van Washington is dermate erin geïnteres seerd en geeft er zoveel geld aan uit, dat het toestel er eenvoudig komen moet. De „drie-in-één-jeep" heeft met zijn over de gehele wereld bekende voorgan gers niets meer gemeen. De land-lucht- Een Rhenens zakenman heeft een prachtige daad gesteld, door de prys van 5,die hy had gewonnen met zijn etalage tijdens de brugfeesten ter beschikking te stellen van de stichting Carillonfonds Cuneratoren. We hebben een onderhoud gehad met de secretaris-penningmeester van de stichting, die uiteraard deze geste by- zonder op prys stelde en tevens mee- KERKEWIJK 167 -TEL.3000 - VEE NE N DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America deelde, dat de spaaractie eind juni 1958 afloopt. Dan zyn de twee jaar om welke er voor waren gepland. Momenteel bedraagt de opbrengst van deze actie pl.m. 12.000, De organisatoren rekenen op een bedrag van 20.000,zodat er nog 8.000,aan ontbreekt. Daar het ge meentebestuur alle giften verdubbelt, rest er dus nog een inzamelingsbedrag van ƒ4.000, Maar dón kan het carillon ook wor den gekocht, want uit oorlogsschade en eerdere acties (o.a. uit de plaatselijke industrie, is reeds zoveel binnen, dat dan het nodige bedrag van ƒ50.000, op tafel kan worden gelegd. De Rhenense gemeenschap staat vol komen achter de plannen om de mooie toren weer aan een klokkenspel te hel pen, dat blijkt wel uit bovenstaande cijfers. Er wordt dan ook niet aan getwij feld, dat 1958 het carillon jaar zal wor den, zoals 1957 voor Rhenen het zwem bad- en brugjaar is geweest. water-jeep kan uit het zwaarste terrein starten. Ij^ de lucht wordt hij door een straalmotor aangedreven, zodat hij pijl snel op vijandelijke doelen los kan schie ten en zich van zijn dodelijke lading, raketten links en rechts in de vleugels, kan ontdoen. De draagvlakken dienen eveneens als drijvers, wanneer de weg door het water gaat. In het Pentagon rekent men erop, dat „een triphibium, door één man bediend, hele artillerie-regimenten vervangt." Deze wapen-technische oorlog in vre destijd heeft misschien momenteel reeds in zoverre de beslissing gebracht voor een toekomstige oorlog, omdat hij deze (door de steeds kleiner wordende winst kansen voor beide partijen) onmogelijk maakt. Dit is één kant van de wedstrijd in het construeren en uitvinden. Van dat in hun ijver om elkaar te overvleuge len, de wapen-technici in het oosten en het westen de „techniek van de vrede" ver achter zich gelaten hebben. De technische revolutie van deze eeuw, de ontwikkeling van de atoomenergie, van elektronische robots en van straal motoren bijvoorbeeld, zijn door militair initiatief mogelijk geworden. Pas de laat- De V., te Veenendaal, had door met zijn personenauto op de Nieuwe Wageningse- weg te slippen en de berm in te rijden het verkeer in gevaar kunnen brengen. De wetgever is met dat soort zaken terecht heel precies en stelt niet alleen het in feite in gevaar brengen van het verkeer strafbaar, maar ook al die manoeuvres en capriolen, die een andere weggebruiker zo die er geweest zou zijn, in gevaar had den kunnen brengen. Slippen en over de weg schuiven behoren daartoe, tenminste wanneer er geen oorzaken zijn, die een beroep op overmacht rechtvaardigen. Vol gens het openbaar ministerie waren die er in dit geval niet, maar verdachte meende van wel. De Nieuwe Wageningse- weg had vroeger zo'n glad asfaltdek, dat de militaire rij-instructeurs de weg zelfs een tijdlang niet gebruikt hadden om autorijles te geven. Door het aanbrengen van een grindlaag werd echter inmiddels een verbetering bereikt. En juist door die gladheid van de weg zou de auto plotseling geslipt zijn, aldus De V. Het gerecht had er nog nooit van gehoord, maar het zou waar kunnen zijn en daarom werd de zaak aangehouden voor het instellen van een nader onder zoek. R. v. B., zonder beroep en 83 jaar, was als voerman van een paard en wagen de Leendert Tulplaan te Ede uit komen rij den en de Schaapseweg opgezwenkt, juist op het moment, dat op laatstgenoemde weg een personenauto naderde, waarvan de bestuurder een aanrijding niet meer had kunnen voorkomen. Van B. vertelde vrijdag voor het Wage- nings kantongerecht, dat het allemaal nog al meegevallen was. Het paard had niet afgemaakt behoeven te worden, alleen was het wat schrikkerig geworden op de weg, zodat hij het maar verkocht had aan een landbouwer, die het dier uitsluitend voor werk op de akker gebruikte. Daar was het nog best voor geschikt. De ver koop leverde me echter een verlies van 175,- op, zei verdachte en bovendien moet ik de schade aan de auto betalen, die zo'n zevenhonderd gulden bedraagt. Verzekerd ben ik niet. Die schade aan de auto was wel iets heel aparts, verduidelijkte een zoon van verdachte, die zijn vader ter zitting een beetje assisteerde. Het was zo'n oud kar kas, dat het nog geen honderd gulden waard was. Maar toch zal die 700,- wel betaald moeten worden want de verzeke ring heeft het in handen De officier van justitie vond het alles bij elkaar een gevaarlijke handeling, die verdachte met zijn gespan verricht had en hij eiste 40,- of 20 dagen. De auto kwam van links, zei verdachte, maar daar maakte hij het niet beter mee, want dat deed het gerecht vermoeden, dat hij maar slecht op de hoogte was met de verkeersregels en niet eens wist, dat mo torvoertuigen altijd voorrang hebben bo ven paard en wagens en ander langzaam verkeer. Een verlies op het paard van 175,- een schade te vergoeden van 700,- en nou ook nog een boete van 40,-. Ik wordt wel flink afgekloven, verzuchtte verdachte. Rechter Van den Brand kon een beetje met hem meevoelen. Hij verlaagde ten minste tot 25,- of 10 dagen. Zaterdag 24 augustus kwamen op het kruispunt Bunschoterweg-Kreelseweg te Ede 's avonds een bus van de N.B.M., die bestuurd werd door M., chauffeur te Rhe nen en een bus van de firma Matser uit Arnhem, bestuurd door J. A. I. G., chauf feur te Arnhem, met elkaar in botsing. G., die over de Kreelseweg reed en uit de richting van de Bospoort kwam, ver leende geen voorrang aan de van rechts uit de Bunschoterweg komende N.B.M.- bus en Van M. werd ten laste gelegd het kruispunt met een te grote snelheid ge naderd te zijn. De overtreding die G. begaan had, stond wel vast, doch over de eventuele fout van Van M. bestond enig verschil van mening en daarom werd vrijdag voor het Wage- nings kantongerecht een viertal getuigen gehoord. Van M. zelf beweerde onmogelijk snel te hebben kunnen gereden. Een 150 meter voor het punt van de aanrijding had hij nog stil gestaan en bovendien was hij juist tevoren een groentekar gepasseerd, waarvoor hij vaart had moeten minderen. Ik reed trouwens in de derde versnelling, vertelde hij en die heeft in de bus die ik bestuurde een topsnelheid van slechts 36 km. De enige getuige, die ervan overtuigd was, dat de bus op het bewuste punt te snel gereden had, was een der passagiers, de 28-jarige S. J. uit Ede. Een andere in zittende van de bus, de 59-jarige A. G. uit Katwijk aan Zee, had oorspronkelijk ver klaard, dat Van M. tot aan het ogenblik van de aanrijding een veel te hoge snel heid gevoerd had, doch ter zitting bleek, dat hij dit niet wenste te laten gelden voor het laatste deel van het traject, de Bunschoterweg. Ook de 63-jarige N. J. G. uit Oosterbeek was van mening, dat ver- dachtes manier van rijden op de Bunscho terweg juist was. De 19-jarige G. v. d. W. uit Wageningen tenslotte, die niet in de bus had gezeten, doch er met zijn brom fiets achter gereden had, schatte de snel heid op slechts 25 km en sprak zich dus eveneens ten gunste van verdachte uit. De officier, Mr. Baron van Slingelandt, achtte dan ook het bewijs van Van M.'« tenlastelegging niet geleverd en vroeg vrijspraak. Tegen G. eiste hij een boete van 50,- of 20 dagen. Het vonnis luidde conform. Ook civielrechterlijk zal de zaak nog behandeld moeten worden, want door de aanrijding kreeg de N.B.M. 10.000,- en de firma Matser 12.000,- schade aan de hun toebehorende voertuigen. Komend uit de Reehorsterweg te Ede verleende W. M., chauffeur te Ede, geen voorrang aan een rechts van hem op de Bennekomseweg naderende auto. Van mijn plaats af kon ik de weg niet voldoende overzien en daarom vroeg ik aan een mede-inzittende even voor mij uit te kijken. Hij had de andere wagen wel gezien (Zie verder pagina 2.) Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd ais makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaaiweg 2 - Tel. 2918 ste tijd, nadat zij reeds jaren gemeengoed voor leger, vloot en luchtmacht waren, begint hun invloed voor de maatschappij en in de economie merkbaar te worden. Vroeger was dit geheel omgekeerd: de wapen-techniek hinkte achter de tech nische revoluties aan. Er is een duidelijke oorzaak voor, waar om de vooruitgang der techniek vooral in de ministeries van defensie haar oor sprong vindt: de uitvindingen zijn duur geworden. Indertijd kon bijvoorbeeld Ni- kolaus Otto de viertakt-motor met een kapitaal van 400 gulden ontwikkelen, dia hij stuiver voor stuiver naar de spaarbank had gebracht, voor de uitvindingen van tegenwoordig zijn kapitalen nodig, die door gehele naties opgebracht moeten worden. De super-jeep, welke momenteel In Ame rika ontwikkeld wordt, is in alle elemen ten thuis. Zijn naam Triphibium, betekent dat hy over land, door de lucht en in het water vooruit komt. Vanaf het zwaarste terrein kan hy starten, in de lucht wordt hy door middel van een straalmotor aan gedreven, op het water dienen zyn draag vlakken als dryvers. VOOR U

De Vallei | 1957 | | pagina 1