Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal in het jaar 1957 MULDER Waar blijft de tijd*** D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Wist U.... OoqkmM AGENDA 31e jaargang DINSDAG 31 DECEMBER 1957 No. 102 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel assurantiekantoor alle verzekeringen hypotheken en financieringen LEZING VOLKSUNIVERSITEIT „Ruimtevaart" llllli P.U.E.M verhoogt tarieven Dammen BRIL Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van versohyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprys 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Met onderstaande opsomming van data en bijzonderheden geven wij een kort overzicht van het belangrijkste Veenendaalse gebeuren in 1957. 1 januari. Chr. Openbare Leeszaal bestaat 5 jaar en is voortaan iedere dag ten Meerkerk, Leerbroek en Nieuw- land. 13 februari. De Goed-zo baard van de heer J. Spies krijgt bekendheid in geheel het land. 11 maart. Besloten wordt tot het In 1957 werd een begin gemaakt met de zo broodnodige algehele reconstructie van de Nieuweweg. Dit begin lag bij de hoek met de Hoofdstraat, waar ook deze foto van de eerste werkzaamheden werd genomen. geopend, daartoe in staat gesteld door het ontvangen van een rijkssubsidie. 2 januari. Scheepjeswolharmonie be staat 60 jaar. 7 januari. Veenendaals bejaardencen trum - tijdelijk ondergebracht in ge bouw „Eltheto" - officieel geopend. 10 januari. De heer A. Berends, hoofdambtenaar ter secretarie alhier, benoemd tot burgemeester der gemeen- Voor de heer H. van Dijk in de Beere- mansstraat te Veenendaal was 1957 wel byzonder gunstig. Tenminste als wij denken aan het feit dat hij dit jaar niet minder dan 62.000 gulden won in een voetbalpool. dat het spaartegoed bij de Veenen daalse Nutsspaarbank afgelopen jaar is gegroeid tot ruim 4.3 miljoen gulden? dat bij deze instelling in het afge lopen jaar voor ruim 3.300.000 gulden werd ingelegd en ruim 3.100.000 gulden terugbetaald? dat bij de Rijkspostspaarbank te Veenendaal in 1957 werd ingelegd een bedrag van 1.767.724,- en terugbetaald 1.662.112,-? dat in het afgelopen jaar bij beide instellingen dus een bedrag van 305.612 gulden werd gespaard? dat dit totaal gespaarde bedrag vorig jaar belangrijk hoger was, n.l. 1.1 miljoen, dus in 1957 ongeveer 794.388 gul den minder? dat in het afgelopen jaar door Vee- nendalers ook weer een flink bedrag wegens bekeuringen werd betaald? dat er n.l. alleen voor verkeers overtredingen al 854 processen-verbaal werden opgemaakt? dat het aantal verkeersongelukken in 1957 minder was dan in 1956, n.l. 101 tegen 120 vorig jaar? dat in 1957 vier doden en 48 ernstig gewonden als slachtoffers van het ver keer werden genoteerd? dat we op oudejaarsavond voor het laatst kunnen profiteren van de late vol ledige straatverlichting? dat wij dan die avond tenminste voor half één thuis moeten zijn? dat, zoals reeds bekend en in het kader van de bezuiniging, ingaande 1 jan. dus morgen, de straatverlichting, met uit zondering dan van de nachtbranders, V/t uur vroeger, dus om 11 uur wordt gedoofd? VEENENDAAL Nieuwjaarsdag, in Eierhal, 2 uur, rashondenshow van kynologenclub „Neder-Veluwe." Woensdag 8 jan., g= in geb. ,,'t Trefpunt" 8 uur, lezing §g over „Ruimtevaart" voor Volks- g universiteit Veenendaal. Woensdag m 15 jan. in geb. ,,'t Trefpunt", 8 uur, g eerste lezing van luistercursus s Volksuniversiteit Veenendaal: „Le- vens- en wereldbeschouwing Al- g= bert Schweitzer." Luxor theater g heden, dinsdag de film „Mensen- g jacht in Nairobi" en woensdag en g donderdag „Martin en Lewis in g het wilde westen." stichten van een werkplaats voor min- der-validen in Veenendaal. 12 maart. Aan de nieuwe Kerkewijk wordt de laatste hand gelegd. 20 maart. De heer H. Bos 45 jaar markthandelaar. 18 maart. Veenendaalse Schaakclub kampioen le klasse oostelijke schaak bond. 23 maart. 700 wandelaars nemen deel aan N.W.B.-wandeltocht in Veenen daal en omgeving. 17 april. Gemeenteraad besluit tot opheffing drooglegging van Veenen- daal-zuid en tot het op hoger peil doen brengen van tap- en vergunningszaken ter plaatse. 1 mei. De heer Chr. van Rijswijk 40 jaar in dienst van de overheid. 18 mei. Stichting van Volksuniversi teit Veenendaal welke na enkele maan den reeds 500 leden telt. 23 mei. Begum Rana Liaquatt Ali van Pa kistan bezoek aan Veenendaal. 16 juni. Ondanks bestedingsbeperking wordt toch toestemming ontvangen voor de algehele reconstructie van de Hoofdstraat. 19 juni. Veenendaalse Avondvier daagse start met 1300 deelnemers. 1 juli. Bij tellingen van verkeers ongevallen van afgelopen maanden in Veenendaal, blijkt een laagterekord te zijn bereikt. Een feit waaraan het in gebruik nemen van de nieuwe Kerke wijk niet vreemd geweest zal zijn. 14 juli. Protestmeeting i. v. m. zon dagssluiting van het Bergbad. 23 augustus. Ged. Staten van Utrecht berichten betrokken gemeenten dat het wijzigen van de gemeentegrenzen rond Veenendaal weer voor een half jaar is uitgesteld, nadat de uitvoering hiervan was vastgesteld op 1 juli 1958. 28 augustus. 800 Veenendalers samen uit in de jubileumtocht (10e) van Vee nendaals ouden van dagen. 31 augustus. Veenendaal aanvaardt zijn nieuwe volkslied tijdens samenzang op Dr. Slotemaker de Bruïneplein. 7 september. Buurtvereniging „De Westersingel" opent prachtige nieuwe KERKEWIJK 167 -TEL.5000 VE E N E N DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America speeltuin. 20 september. Veenendaals ouden van dagen brengen bloemenhulde aan be sturen van .„Oranjedag" en „O.C.B." voor hetgeen deze voor ingezetenen op leeftijd doen. 27 september. Oudste inwoner van Veenendaal, Jan Middelhoven, wordt 100 jaar. 28 september. Een aanvang wordt gemaakt met een belangrijke uitbrei ding der SKF-kogellagerfabriek. 28 september. Eerste Veenendaalse wolmars is met 1500 deelnemers een groot succes. 30 september. Burgemeester A. Bak ker 30 jaar in het ambt. 26 oktober. Eerste gedeelte van de geasfalteerde en verbrede Nieuweweg wordt voor verkeer opengesteld. 29 oktober. Veenendaal verorbert 40.000 ossemarktbroodjes t.b.v. Geza menlijke Militaire Fondsen. 3 november. Voormalig zeestrand ontdekt op 125 meter onder Veenen daals bodem tijdens het slaan van bronnen voor de waterleiding. 7 november. B. en w. dienen gemeen tebegroting 1958 in, welke geheel in het teken van de bestedingsbeperking staat en voor het nieuwe jaar gemeen telijk wel heel weinig belovend is. 11 november. Bestuur Julianazieken- huis heeft besloten het in aanbouw zijnde moderne nieuwe gebouw aan de Cuneraweg niet in te richten voor 76 maar voor 102 bedden. Een belangrijke uitbreiding dus. 22 november. Veenendaalse winke liersvereniging start zeer aantrekke lijke winkelactie met niet minder dan 8000 gulden aan prijzen. 27 november. Ook Veenendaal vlagt voor de ingebruikneming van de Rijn brug bij Rhenen. De eerste lezing van de Volksuniversi teit in het nieuwe jaar kan niet alleen hoogst interessant maar, in deze tyd van Spoetniks en raketten, byzonder actueel genoemd worden. Op woensdag 8 januari a.s. 's avonds om 8 uur in gebouw ,,'t Trefpunt", wordt n.l. door de heer H. Groot uit Amersfoort, welke mag gelden als een bekend deskun dige op dit gebied, een lezing gehouden over „Ruimtevaart." De ruimtevaart is een zuiver technisch en wetenschappelijk probleem, dat met technische en wetenschappelijke hulpmid delen opgelost zal worden. Als we de fe nomenale ontwikkeling van de luchtvaart in de laatste halve eeuw zien, dan behoeft men er niet aan te twijfelen, dat het men selijk vernuft in staat zal zijn ook dit doel te bereiken. Bij de huidige stand van de techniek is het lanceren van een kleine onbemande kunstmatige satelliet mogelijk gebleken. Het is een bescheiden begin, dat te ver gelijken is met de eerste vlucht van de gebroeders Wright in 1903. Voor werke lijke ruimtevaart zullen we echter een krachtiger energiebron moeten hebben dan de chemische energie ons kan leveren. (Kernenergie). Het behoeft geen betoog dat de docent van deze lezing ook in Veenendaal een uitgebreid gehoor zal vinden. AANBESTEDING UITBREIDING MELKFABRIEK Dezer dagen vond de aanbesteding plaats door architect E. J. van de Hoef van het uitbreiden der Veenendaalse Melkinrichting. De hoogste inschrijver was de firma Van Spanje te Eist met 52.835,en de laagste inschrijver firma T. Nieboer te Veenendaal met 45.065, Het is eigenlijk nog niet eens zo erg lang geleden, dat een reis naar Utrecht een stevig stuk van de dag in beslag nam. Er zijn heel wat wijze hoofden geschud toen de eerste man het presteerde dit trajekt op één dag heen en terug af te leggen. Die vent was zot! Dat was een snelheidsmaniak. Met z'n rare gedoe om pleisterplaats na pleisterplaats haastje- repje over te springen in de volgende koets, die al gereed stond met van onge duld trappelende paarden ervoor, eer nog de vorige wagen ter plaatse was. Nee, dat kon nooit goed gaan zo. Men hield zich voorlopig nog maar liever aan de ouwe behoorlijke manier van trekken, waarbij lichaam en geest niet geschaad werden. Bij zo'n uitspanning dienden niet alleen de paarden rust gegund te worden, nee, de reizgers zelf moesten zich ook ver treden na het geschud en geratel over de kasseien, 's Winters zaten zij dan tezamen om de grote kachel geschaard. Men had tijd. Tijd om dan uit langgesteelde stenen pennen toeback te zuigen en de dingen van de dag in den brede uit te spinnen, Met ingang van morgen, 1 januari, zal de Provinciale Utrechtse Elektri- citeits Mij. een tariefsverhoging in voeren. De maatschappij maakt n.l. aan de afnemers bekend dat met ingang van genoemde datum de vastrechtbedragen van het normale vastrechttarief met 12 °/o en die van het z.g. keuzetarief met 10 °/o verhoogd worden. Ook de kWh-prijzen gaan enigszins omhoog. In de toelichting wordt o.m. meege deeld dat het de maatschappij in ver band met het stijgen der kolenprijzen niet mogelijk is geweest de in 1955 ingevoerde verlaging der kleinverbrui kerstarieven te handhaven. RITMEESTER SCHAKERS WONNEN Voor de schaakcompetitie speelde „Rit meester" een wedstrijd tegen „Het Paard" in Heveadorp. De wedstrijd eindigde in een overwinning voor de Veenen daalse sigarenmensen. De persoonlijke uitslagen waren: Ir. Barents M. v. d. Bovenkamp M. J. Mos G. A. BlankestijnVt-Vï J. v. d. Wegen Drs. G. J. Koomen 0—1 Zr. Snjscnus 0 A. v. d. Pluim C. Beijer 0—1 J. v. d. Kraats G. Achterberg 01 J. H. Bragonje J. de Fluiter01 B. Droog G. O. ReiningaVt-Vs C. Zwier E. Kalter 0—1 M. Kobus H. van Manen01 Ondanks de strenge maatregelen van regeringswege by het beperken der be stedingen, slaagde het gemeentebestuur er toch nog in de plannen tot algehele verbetering van het wegdek in de Hoofdstraat uitgevoerd te krijgen. Opnieuw zal een vertrouwd beeld als dat van de Hoofdstraat verdwynen en plaats maken voor een geheel nieuw aanzicht. Op de foto het moment waarop de laatste populieren, welke voor een deel de oude Hoofdstraat beheersten, sneuvelen. VERSTIKKINGSGEVAL Zaterdagmiddag heeft men de zes tienjarige mej. A. Boon dood in de bad- cel van haar ouderlijke woning aan de Buurtlaan te Veenendaal aangetrof fen. Zij bleek vermoedelijk door ge brek aan zuurstof om het leven te zijn gekomen. Mej. Boon was omstreeks 3 uur de badcel ingegaan. Toen zij om half vijf nog niet beneden was, stelden de ouders een onderzoek in. Door het forceren van de deur kon men zich toegang tot de badcel verschaffen, waar men het ontzielde lichaam aan trof. Men heeft nog getracht met zuur stof de levensgeesten op te wekken, het mocht echter niet baten. AFSCHEID De heer J. van de Nadort, hoofd van de Chr. school aan de Nieuweweg, zal bij het bereiken van zijn pensioenge rechtigde leeftijd op 1 januari 1958 af scheid nemen van het onderwijs. De heer Van de Nadort was sedert 1 april 1939 als hoofd verbonden aan deze school. DIEFSTAL? Bij een ingesteld onderzoek bleek dat ongeveer 600 liter benzine ver dwenen is uit de brandweerkazerne te Gelders Veenendaal. De politie te Gel ders Veenendaal heeft de zaak in on derzoek. BEROEPSLEED. Er is gro te consternatie in het paleis Chaiilot te Parys waar de le den van de Atlantische Raad zouden dineren; er viel stof van het plafond op het bord van Eisenhower. Men stelde een onderzoek in en ontdekte tussen het dubbele plafond een Amerikaanse fotograaf, die daar met veel moeite was tussen geschoven en op zyn buik door een gaatje lag te loeren op een exclusieve op name van zyn president al etende. Hy had zich naar bin nen gedrongen met een boeket bloemen waarachter hy zyn fototoestel verborgen hield. Mét de bloemen werd hy op gepakt, wat hy nogal goed moedig opnam. Hy vloekte echter toen hy naderhand vernam dat Eisenhower niet aan het diner had aangezeten. BURGERVADER. De heer Achille Lauro, reder en mil jonair en burgemeester van Napels, is afgetreden. Dat ge beurde in een stormachtige raadsvergadering waarin de communisten zonder ophou den in hun microfoons schreeuwden om Lauro het spreken te verhinderen. Hoe het toen gebeurde dat Lauro kon verklaren dat hij zou af treden is dus een raadsel. Het ging in elk geval niet van harte want de heer Achille Lauro heeft veel geld in zijn partij (de royalisten) gestoken en vertelt dat vol trots aan ieder die het weten wil. Ja, zo zijn die Napolitanen, zij dragen het hart op de tong en winden er geen doekjes om dat intrigeren tot hun volks aard hoort. Ook is deze bur gervader niet ongeletterd, want hij heeft op voorbeeld van de Dode Zielen van de grote Russische schrijver Go gol de kiezerslijsten uitgebreid met een hele serie namen van lieden die allang dood waren. Maar het ging dan ook om zijn eigen verkiezing tot bur gemeester en de overledenen waren óók Napolitanen en hij nam dus aan dat ze daarover niet zouden zijn gevallen, als ze nog in leven waren ge weest. De communisten - hun volksaard verloochenend, om dat ze er wel over vielen - schoven hun royalistische te genstander nog meer in de schoenen en wel dat hij bij de regionale verkiezingen in Sar- daigne enige schepen van zijn enorme vloot zou hebben ge stuurd met spaghetti, blik- groenten en schoenen. En om die schoenen ging het hem nu: daarvan werden aan de kie zers alleen rechter exempla ren uitgereikt. De linker kre gen ze pas toen de verkiezin gen in royalistische zin waren uitgevallen... KERSTVLOED. Het Fran se schip Liberté vertrok vlak voor Kerstmis zeven uur te laat uit Le Havre omdat men niet eerder klaar was met het inladen van de kerstcadeaus die Franse burgers aan land genoten in de Ver. Staten stuurden. Toch kwam het schip nog op tijd in New York aan tegelijk met vliegtuigen, die voor rijke lekkerbekken in de deftige restaurants van New York honing uit Grie kenland, kruidkoek uit Italië en kaviaar uit Perzië aan voerden. Een kerstdiner in New York kostte 10 a 15 dollar, in Parys 4000 a 5000 francs, in Londen 4 a 5 pond, in Rome 6000 a 8000 lires, wat ongeveer alle maal neerkomt op 40 a 50 gulden. BRAND! In het Italiaanse dorpje Villapiana is het de in woners verboden in bad te roken. Want het is gebleken dat het water in de badkuipen brandbaar is. Hoe dit kan, heeft men nog niet kunnen ontdekken. KERSTVROUWTJE. Op de eerste kerstdag werd mevrouw Desjeux te Döle in Frankryk honderd jaar. Er is slechts één ding dat haar hindert: ze kan niet meer naar de bio scoop gaan. TIJDELIJK. Een Engelse boer heeft voor de radio het verhaal verteld van een oude knecht die 80 jaar werd en 65 jaar op dezelfde boerderij had gewerkt. Hij begon nu echt oud te worden en de boer liet een huisje voor hem bouwen met een tuintje er omheen, zodat de oude man er zijn ge mak van zou kunnen nemen. Het overhandigen van de sleutels ging gepaard met een kleine ceremonie, waarbij de boer mededeelde dat hij zijn oude knecht ook een klein pensioen zou geven. De grijs aard barstte daarop in tranen uit en zei: „Ik zou hier nooit zijn komen werken als ik vooruit geweten had dat het maar een tijdelijk baantje was." In Amerika was het meest gekochte cadeau voor vrijge zellen een plastic pot in de vorm van de buste van Jayne Mansfield. terwijl de waardin water aan de kook bracht en op haar dooie gemak koffie bonen vergruizelde in de molen, die zij tussen de knieën klemde. En des zomers zaten ze buiten in de koele schaduw van de bomen in de herberghof; het varken, de kippen en de konijnen van de herber gier werden bekeken, de paarden in de stal met een bezoek vereerd en 's op de nekken geklopt, de bloemen bewonderd. Totdat het sein van vertrek het genoeg lijke oponthoud deed eindigen. Men nam niet alleen de tijd voor dat alles, men had die ook! En nu1.? Zelfde reis in rond zestig minuten in gemakbiedende verwarmde, gelijkmatig voortsnellende treinstellen. Winst dus aan lichaamsrust en winst van vele uren per rit. Vele, vele uren meer gelegenheid om bloemen, tuinen en vruchtbomen te bewonderen, om over interessante onderwerpen van gedachten te wisselen. Wat we dan ook allemaal volop en blij moedig doen? - Och arme. Zwijgend staren we naar buiten naar het voorbijvliegende land schap, waarin een boom nog alleen maar een boom is. Soorten onderscheiden we niet, hebben we geen tijd voor. Iets groens is alleen nog maar gras of gewas. We hebben geen tijd om ons erin te ver diepen of van gras of dergelijke misschien óók soorten bestaan en of dat „gewas" nu bieten, riet, rogge, haver of kool is. Ons een zorg. Hebben wel wat anders aan ons hoofd, steken gauw even een sigaretje op, hebben geen tijd voor dat omslachtige pijpstoppen. Doen gebelgd, wanneer de bestelde koffie, de kant en klare oplos- koffie, niet la minute op tafel staat. En in die trein, daar zitten we geërgerd met de vingers op het opklaptafeltje te trom melen als „dat lamme ding, net als giste ren, alwéér vier minuten te laat is", ren nen in dichte drommen de stations uit en vloeken binnensmonds wanneer dan nét de tram of bus voor ons neus wegglipt. Immers, de volgende gaat „pas over drie minuten." De kranten bladeren we vlug, vlug even door, alleen de dikst gedrukte koppen lezend, slokken gauw wat eten naar binnen en gaan pas héél laat naar bed, want dit en dit en dat en dat moest allemaal nog gedaan worden. En aan het einde van het jaar, dan kijken we is even, niet-begrijpend op en constateren verbaasd: „gunst, alweer een jaar om, waar blijft de tijd. Tjonge, jonge, het lijkt wel of het steeds vlugger gaat." Vroeger werd de mens gemiddeld zoiets van een veertó;-jaar, nu "ühniem R vlïUfig. Het dubbele bijna in jaren dus. Dubbel tijd om te leven. Tegenwoordig worden concerten, lezin gen, films, per radio en televisie kant en klaar thuisbezorgd. Heel veel tijdsbespa ring door het vervallen van de gang heen en terug naar de theaters en zalen. Wie zijn werk zorgvuldig tracht te doen, komt achterop, „want daar is geen tijd voor." Wie een flinke wandeling wil maken is getikt. Ten eerste „antiek" en ten tweede „zonde van de tijd, met een wagen ben je d'r zol" En toch: gunst, waar blijft da tijd1" De eindstand van de damcompetitie heeft voor V.D.C. I en V.D.C. II de zelfde resultaten opgeleverd. Zo heb ben zowel het eerste als het tweede 50 procent behaald. De eindstanden zijn: Hoofdklasse. Ons Genoegen Utrecht.8 gesp. 16 p. Hilversum 8 11 U.D.G. Utrecht 8 10 Bussum 8 9 V.D.C8 8 O.D.I. Utrecht8 7 Tuindorp 8 5 Breukelen 8 4 O.K.K., Baarn 8 2 Tweede klasse. Vriendenkring 9 gesp. 16 p. Doorn I 9 16 U.D.G. III 9 15 Neerlangbroek I 9 10 V.D.C. II 9 9 Houten I 9 6 Woudenberg I 9 5 Ons Genoegen Z. III 9 5 Amerongen II 9 5 Excelsior II 9 8 WIJZE WOORDEN ZO WORDT MEN EIGENAAR Alleen door Iets te beminnen kan men het tot zfjn eigendom mak^n. George Macdonald.) VOOR U IL ll iup IP li II le Hoofdstraat 51 - Tel. 3184 - Veenendaal

De Vallei | 1957 | | pagina 1