EERSTE KLAP DAALDER WAARD SIMON DE WIT Sperciebonen Tuinworteltjes Macaroni gesneden 250 gram Gehakt 400 gramsblik Kwart Edammer Huishoudthee gramspak Marie Biscuits Lucifers 75 95 m 18 89 m 89 39 28 •ar 59 Vt 35 4T 527 m 1 qzüp cstie Hoofdstraat 93 Veenendaal Gemeenteraad van Amerongen behandelde de begroting 1958 WELSTAND VAN VLIJTIGE BIJEN 1 ■F II I 1 TWEEDE BLAD DE VALLEI DINSDAG 31 DECEMBER 1957 No. 102 Slangen van brand weer Overberg vergaan Elk artikel ook afzonderlijk verkrijgbaar literblik Modern Wasmiddel pakken 2 pakken dus f 1*50 verdiend In Vecncndaal komen wij gratis horen en bezorgen: Telefoon 2015 De gemeenteraad van Amerongen was vrijdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Martens in openbare ver gadering bijeen. Alle leden waren aan wezig. B. en w. stelden allereerst voor het verzoek van de heer H. V., om af scheiding boven de publieke wachtge- legenheid bij het postkantoor af te wijzen. De heer Van Barneveld zag deze afwijzing gaarne met redenen omkleed. Spreker achtte het geen bezwaar het hekwerk op het platte dak te verplaatsen. Voorzitter zei, dat door deze verandering het ge bouw er niet fraaier op zal worden. De huurder heeft reeds veel gevraagd, wat ingewilligd is en wist bovendien hoe de zaak was toen hij dit huis huurde. De heer Wildeman wilde niettemin het hek verplaatsen, daar adressant geen ruimte heeft om dekens te luchten of buiten te zitten. De heer Blankestyn wees op het grote gevaar, waaraan degene die de rui ten moeten lappen blootstaat. De heer Dagnelie merkte op dat de zuinigheid om particuliere woningen in openbare ge bouwen onder te brengen zich nu wreekt. Zouden we op dit verzoek ingaan, dan komen de rechten van hem die er ambts halve moet wonen in gedrang. De heer Brinkman wees bovendien nog op het ge vaar van lekkage indien veel op het dak gelopen wordt. Voorzitter veronderstelde dat er ook wel van binnenuit gezeemd kan worden. Voorstel b. en w. werd aan genomen met 9 stemmen voor en 3 te gen (de heren Wildeman, Van Mourik en Blankestijn.) Verkoop gedeelte industrie terrein De heer A. v. d. G. alhier verzoekt een aan zijn terrein belendend perceeltje grond ter grootte van 112 vierkante meter te mogen kopen tegen 3,65 de vierkante REMSWOVÜE VAN HET GROENE LAKEN In de afgelopen week speelde het eerste viertal van de Biljartvereniging Renswoude de zesde competitiewed strijd in dit seizoen en wel tegen W.I.K. I te Wageningen. Doordat de wedstrijd eindigde in een 4-4 gelijk spel, werden de punten broederlijk gedeeld. De uit slag was: H. Aalbers J. Vink 02 A. Volmer C. Vink 20 G. Eimers G. v. d. Kaa 20 J. v. d. Klift C. de Fluiter 0—2 Voor het tweede viertal was een wedstrijd vastgesteld tegen Nationaal 2, eveneens in Wageningen. De spelers gingen dan ook vol goede moed naar de Hogeschool-stad, doch moesten on- verrichterzake weer naar huis terug keren, aangezien door het uitvallen van de elektriciteit de wedstrijd geen doorgang kon vinden. Het derde team van Renswoude heeft inmiddels de eerste competitiehelft uit gespeeld. Tot nu toe hebben deze spe lers nog iet veel succes gehad, daar zij op de- ranglijst de laatste plaats bezetten. Hopelijk kunnen zij de tweede helft tot een beter resultaat komen. SCHUTJASCONCOURS In het café „De Zwaan" werd vorige week een schutjasconcours gehouden tussen Renswoude en een versterkte ploeg uit Ederveen. Dat hier inderdaad sprake was van een versterkte ploeg, bleek uit het feit, dat de meeste prij zen door Ederveen in de wacht werden gesleept. De prijzen verdeling was als volgt: 1. H. v. d. Kaa J. Mark, Ederveen. 2. B. de Fluiter J. Meter, Ederveen. 3. J. Vink W. Pater, Renswoude. 4. J. van Ginkel R. Lam, Ederveen. VERKIEZING KERKERAADSLEDEN Vrijdagavond j.l. vond in het gebouw Rehoboth te Renswoude de verkiezing plaats van een viertal kerkeraadsleden der Ned. Herv. gemeente, wegens perio dieke aftreding. Deze verkiezing geschiedde tijdens een lidmatenvergadering, nadat 's mid dags ook reeds gelegenheid was gege ven om te stemmen voor diegenen, die 's avonds verhinderd waren. De aftredende ambtsdragers werden allen met ruime meerderheid van stemmen herkozen. Van de 142 uitge brachte stemmen werden de volgende aantallen uitgebracht op: A. P. Wolleswinkel 114 H. van de Brandhof 115 A. van de Brandhof 128 G. van Ginkel 125 De gekozenen hebben thans zeven dagen bedenktijd voor het nemen van een beslissing of zij hun benoeming al dan niet willen aanvaarden. MUZIEK BRACHT SERENADE De plaatselijke muziekvereniging „Ons Genoegen" bracht dinsdagavond j.l. een feestelijke serenade aan één van de oudste inwoners van Renswoude. Op deze dag was namelijk de heer H. Pater 90 jaar geworden. De heer Pater, die reeds vele jaren invalide is, woont bij zijn kleinzoon aan de Taets van Ame rongen weg nr. 54 en is voor zijn leef tijd nog bijzonder flink, zodat men hem nog geen 90 jaar zou geven. De oudste inwoner van Renswoude is hij echter niet, daar er op het ogenblik nog een tweetal inwoners zijn, die de leeftijd van 93 jaar hebben bereikt. De wed. R. M. J. Bosman-van Dijk, wo nende Groeperweg 39 hoopt op 25 juni a.s. 94 te worden, terwijl de heer M. van de Kaa, wonende Dorpsstraat 70, deze leeftijd hoopt te bereiken op 8 december 1958. DS. VAN DE PEUT WEER HERSTELD Het verheugt ons te kunen berichten, dat de weleerwaarde heer Ds. L. van de Peut, Ned. Herv. predikant te Rens woude, na een ziekte die verscheidene maanden heeft geduurd, thans zover hersteld is, dat hij zijn werk weer ge deeltelijk kan hervatten. Reeds op eerste kerstdag in de mor gendienst is Ds. Van de Peut de ge meente wederom voorgegaan, en hij hoopt in het nieuwe jaar voorlopig steeds eenmaal per zondag te kunnen prediken. meter, aldus besloten. Strook grond Nederstraat B. en w. stelden voor het aanbod van de hervormde gemeente om een strook grond, ongeveer 90 vierkante meter, om niet aan de gemeente af te staan, te aan vaarden. De weg wordt hier verbreed en een keermuur aangebracht. De heer Tenge vroeg wie eigenaar van deze muur wordt. Voorzitter antwoordde dat deze door de gemeente op grond van de ge meente gebouwd wordt, dus haar eigen dom wordt. Voorstel met algemene stem men aangenomen. Aankoop grond voor woningwetbouw De gemeente kan thans van de heer G. R., een perceel grond aan de Schapen- drift kopen. Hierop kunnen aan de 13 in aanbouw zijnde woningwetwoningen nog 5 worden toegevoegd. De heer Van Bar neveld is voor deze aankoop. Spreker achtte de tijd gekomen deze 5 woningen niet onderhands maar openbaar aan te besteden. De heer Wildeman heeft reeds bij de aanbesteding van de 13 woningen het bezwaar van onderhands aanbesteden naar voren gebracht. De aankoop van de grond werd goedgekeurd, terwijl de kwes tie van aanbesteding later in de raad be handeld zal worden. Vaststelling algemene politie verordening Tegen enkele artikelen heeft de heer Van Mourik bezwaren.: 1. zwemmen in de Rijn. Spreker wil naast het gebruik ma ken van het zwembad ook het vrij in de Rijn zwemmen toelaten. 2. Spreker is eveneens tegen het verplichte onderhoud van afscheidingen tussen percelen. 3. Het drogen van wasgoed op zon- en feest dagen. Spreker acht het een bezwaar dit zonder meer te verbieden. Ook de heer Wildeman acht deze artikelen teveel in grijpend en in zekere zin vrijheidsbeknot ting. Laat de mensen in de Rijn zwemmen. Voorzitter zei, dat dit ook is toegestaan, mits men eerst in het zwembad is ge weest. De heer Blankestijn is het met vorige sprekers eens en verzoekt het ar tikel wasgoed drogen op zondag soepel te hanteren. Aan de hand van voorbeel den staaft hij zijn mening, dat dit soms noodgedwongen moet geschieden. Voor zitter: Er zijn enkele gevallen waar dit nodig is. De heer v. d. Dikkenberg verzoekt aan het artikel betreffende bestrijding onze delijkheid streng de hand te houden. In sommige vakantieoorden is het droevig gesteld. Hierop ontstaat tussen de heren Wildeman en v. d. Dikkenberg een discus sie over de relatieve ,be- of onbedektheid' van het menselijk lichaam en het zeer subjectieve schoonheidsgevoel. De heer Wildeman bestreed de zienswijze van de heer v. d. Dikkenberg. Ieder moet vrij zijn om te beoordelen wat hij onder .behoor lijk' wil verstaan, zei spreker. Wethouder Van Deelen verzoekt Gods Woord hierbij toch als richtsnoer te gebruiken. Er zijn grenzen zegt spreker. Als lid van de commissie van samen stelling van deze verordening merkte de heer Van Barneveld op, dat het geenzins de bedoeling is de mensen aan banden te leggen. Het is juist een taak voor de over heid ze te beveiligen. Zwemmen buiten het zwembad levert meer gevaar op spe ciaal voor de kinderen. Ook bestaan er afscheidingen die gevaar opleveren. Hierna volgde stemming over de in dis cussie gebrachte artikelen. Dat inzake zwembad werd aangenomen met de heren NEW-YORK. Wilt u byen huren? Gaat u dan naar Harry Whitcombe in Davis, Californië. Zoals andere mensen auto's of trouwkleding verhuren, ver huurt hy elk voorjaar miljoen byen aan boeren in alle staten van de U.S.A. „De sleutel tot de welstand van Amerika", noemt een brochure van het Amerikaanse ministerie van landbouw het idee van Harry Whitcombe, om een planmatige bestuiving van de vruchtbomen door middel van zijn bijenvolken te bewerkstelligen. Maar ook hemzelf heeft dit plan, om zijn bijen door het hele land met de fruitteelt te laten meewerken, grote welstand gebracht. Dank zij deze vlytige insecten is Harry momenteel bezitter van hele dorpen en één van de mooiste landhuizen van Davis. brengen, en zo de bloesems te bestui ven. Voor dit belangrijke werk hebben momenteel de „tamme" bijen uit Davis in Californië het monopolie. Natuurlijk heeft Whitcombe ook te genslagen gehad. Zo werden er eens, toen er door een vliegtuig een insec- tenverdelgingsmiddel werd gesproeid, door een vergissing niet alleen de scha delijke dieren gedood, maar ook 15 miljoen nijvere werkbijen. Maar over het algemeen is het sinds 1949 Whit combe en zijn bijen steeds beter ge gaan. In dat jaar kwam de originele imker op het idee, dat men toch de oogstopbrengst zou moeten verhogen, door zoveel mogelijk bijen over de vel den te laten vliegen. Een lucerneveld van 56 ha moest het bewijs leveren voor Whitcombes theorie. Hij trof de volgende regeling met de bezitter van de farm: Op elke hectare zou Whit combe 15 bijenkorven opstellen. In het geval, dat de dieren het zouden klaar spelen de normale opbrengst van 340 kg zaad per ha te verhogen, zou Harry een vierde deel van de meeropbrengst krijgen. De bijen beschaamden het vertrou wen, dat hun meester in hen stelde niet_ Het experiment werd een volmaakt succes. Als resultaat van de bijenijver bracht elke hectare rond 1250 kg op. Naar aanleiding van dit geslaagde experiment bestelden duizenden far mers bijen en schafte Whitcombe zich een lucernefarm aan. Terecht besloot hij, dat zijn bijen niet alleen voor anderen moesten werken, maar ook eigen velden moesten be stuiven. Dat zij thuis met een nog grotere ijver hun werk zullen doen, neemt Whitcombe bij voorbaat aan. Per hectare wil hij meer dan 2000 kilo zaad oogsten: dat is zevenmaal zoveel, als de lucernevelden opbrachten, voor dat zijn vlijtige bijen zich ermee gin gen bemoeien. In 1947 werden voor de eerste maal de Whitcombese bijen door het hele land verstuurd. In een soort vliegen- kastje, met een glas stroop als pro viand,, gaan er per keer 3000 tot 5000 bijen op reis. De farmer, die ze heeft besteld, behoeft de kastjes slechts on der zijn vruchtbomen te zetten, om zeker te zijn van een goede oogst. De bijen van Whitcombe garanderen een bestuiving van alle bomen. Zij zijn zo vlijtig, dat door hun werk elke zomer oogsten ter waarde van miljoenen dol lars worden binnengehaald. De bijen worden tegen een bepaalde huursom of tegen een deel van de oogstopbrengst uitgeleend. De vaste huur bedraagt 3 dollar per volk. Bij deelname in de opbrengst levert ieder volk zijn eigenaar gemiddeld 6 tot 8 dollar op. Maar ook de boer komt niet te kort. Bijvoorbeeld de opbrengst van 360 ha lucerne- en klavervelden werd door het planmatig te werk stellen van bijen verviervoudigd. Alleen in het dal van de Sacramento al hebben de bijen van Whitcombe binnen de tijd van een jaar meer dan 400 ha amandelbomen en 300 ha pruime- en perebomen be- stuifd. In Washington en Oregon waren het bijna 300 ha appelbomen en in Utah werkten de bijen op de enorme kom- kommervelden. Terloops verzamelden zij dan ook nog even een 25.000 kilo honing. De roem van een dergelijke ijver drong natuurlijk ook door tot buiten de grenzen van Amerika. Op het ogenblik zijn er tot in Canada en Alaska afnemers voor de bijen. Dat zijn zaken zo goed gaan, heeft Harry Whitecombe niet in de laatste plaats te danken aan het feit, dat de natuurlijke concurrenten van zijn volk, de wilde bijen, practisch uitgeroeid zijn. Oor spronkelijk was het voornamelijk hun taak, het stuifmeel naar de zaden te De PROVINCIALE UTRECHTSE ELECTRICITEITS-MAATSCHAPPIJ N.V. maakt hiermede aan haar afnemers bekend, dat de z.g. openbare tarieven met ingang van 1 januari 1958 als volgt zullen worden gewijzigd resp. verhoogd: 1. VASTRECHTBEDRAGEN De vastrechtbedragen van het normale vastrechttarief worden met 12 die van het keuze vastrechttarief met 10 °/o verhoogd. 2. KOLENCLAUSULE De bij deze vastrechttarieven in rekening gebrachte kWh-prijzen voor dag en nachtstroom zullen worden verhoogd, resp. verlaagd, volgens een kolen- clausule, welke als volgt luidt: De prijs per kWh van alle kleinverbruikerstarieven zal worden verhoogd resp. verlaagd met 0,045 cent voor elke volle 10 cent die de voor de elektriciteitsopwekking aan de centrales Merwedekanaal en Lage Weide van de N.V. P.E.G.U.S. aangevoerde steenkool, berekend franco voor de wal of franco wagon fabrieksterrein hoger resp. lager is dan 9.60 per miljoen kcal (overeenkomende met een kolenprijs van 72,per ton bij een stookwaarde van 7500 cal/kg) naar beneden afgerond op een veelvoud van 0,1 cent. De kolentoeslag wordt telkens voor één kalenderkwartaal bepaald op basis van het gewogen gemiddelde der kolenprijzen in het voorafgaande kwartaal. S. kWh-PRIJZEN De volgende kWh-prijzen zullen, behalve met de «ub 2 bedoelde kolen- toeslag worden verhoogd tot de hieronder vermelde bedragen: enkelvoudig üchttariel 25,5 ct. per kWh laagtarici 16 CL kleinkrachttarief Zeilt II ct 4. METERHUREN afdalend tarief eerate 1000 (jaargarantie 1000 kWh) tweede 1000 derde 1000 vierde 1000 alle volgende hoog 25 24 23 21 21 <«8 15 14 13 13 12 De meterhuren worden voor alle afnemers in ons verzorgingsgebied als volgt berekend: tot 10 Amp. boven 10 Amp. Enkeltarief éénfase drielasen '0,30 0,80 1,25 Dnbbeltariel éénfase 0,45 drielasen 0,95 1.40 april aug. 19.30 uur mei/juni/juli 20.45 uur J 101 22 00 uu' J. SPERTIJDEN De spertijden behorende bij het hoog- en laagtarief zijn voor alle afnemers in ons verzorgingsgebied als volgt vastgesteld: ('an. <nov. dec. 16.30 uur "1 ebr.'okt. 17.30 uur tot 22.00 uur maart sept. 18.30 uur TOELICHTING In verband met de zeer sterk gestegen kolenprijzen was het ons bedrijf helaas niet mogelijk de in september 1955 voor het laatst verlaagde klein verbruikerstarieven te handhaven. Bij wijze van overgangsmaatregel zal de kolentoeslag voor het eerste kwartaal van 1958 worden bepaald op basis van de voor dat kwartaal verwachte kolenprijs van 81,50 per ton van 7500 cal/kg in plaats van die van het laatste kwartaal van 1957, welke ca 90,per ton heeft bedragen. De aldus berekende kolentoeslag bedraagt 0.5 cent per kWh. Bij het begin van ieder kwartaal zal de kolentoeslag voor het volgende kwartaal in de dagbladen worden bekend gemaakt. De in ons verzorgingsgebied tot dusver bestaande onderling afwijkende meterhuren en spertijden zijn vervangen door voor alle afnemers gelijke meterhuren en spertijden. Bovenstaande tariefswijziging schrijven no. 46362 d.d. 14 di is door de Directeur-Generaal van de prijzen goedgekeurd bij lec. 57. Wildeman, Van Mourik en Blankestijn tegen. Het artikel wasgoed en afscheidin gen, werd in dezelfde stemmenverhouding aanvaard. De politieverordening in zijn geheel werd met algemene stemmen aan genomen. Gemeentebegroting Algemene beschouwingen. De heer Van Mourik hoopte op een snelle en goede oplossing van de wachthuisjes in Eist. De „ijzeren kisten' hier vindt spreker zeer slecht. Spreker acht post ondersteuning behoeftigen te laag. Hierna gaf de heer Wildeman zijn mening over deze begroting, die hij dor als het zand van de woestijn noemde. Hoewel de toestand nog niet ideaal is, heeft onze regering in de afgelopen jaren ontzaglijk veel tot stand gebracht, maar nu zit men met de gevolgen. Spreker ge looft niet dat het de bedoeling is, de be stedingsbeperking zo radicaal door te voeren als nu gedaan wordt. Daarom zou hij gaarne met de volgende voorstellen komen 1. Vebetering van plantsoen en plaat sing van banken. Post van 5000,- op begroting. 2. Post van 5000,- voor restauratie van het onlangs in gemeentehanden gekomen huisje aan de Nederstraat. Spreker wil hiervan een sprookjeshuis maken (aan de rand van het plantsoen), dat zou moeten dienen als voorbeeld, hoe de woningen voor bejaarden zouden moeten worden. 3. Reorganisatie van de verlichting in de dorpskern. Eveneens een post van 5000,-. 4. Post ondersteuning behoeftigen met 10.000,- verhogen. De heer v. d. Dikkenberg sprak van een algemene verarming. Het is ten zeerste gewenst dat bezuinigingen worden toe gepast. Om principiële redenen zal hij tegen de volgende posten stemmen: on derhoud sportterrein; subsidie zwembad; subsidie aan muziekvereniging en verze- keringsposten. Ook wethouder Van Deelen zal tegen deze posten stemmen. Hierna werden de voorstellen van de heer Wildeman in stemming gebracht. Voorstel nummer 1 wordt verworpen met 8 stemmen tegen en 3 voor (die van de heren Wildeman, Blankestijn en Van Mourik). Voorstel 2 .verworpen in zelfde stemmenverhouding. Voorstel 3, verwor pen met 6 tegen en 5 voor. Behalve de drie genoemde heren stemden de heren Dagnelie en Hasselaar voor. Voorstel 4, verworpen met 7 tegen en 4 voor (de he ren Wildeman, Van Mourik, Blankestijn en Dagnelie). Verder sprak de heer Hasselaar over de slechte toestand van het brandweermate riaal in Overberg. Dat is de laatste twee jaar door niemand nagezien. De brand slangen zijn waarschijnlijk vergaan. Mis schien kan er beter helemaal niets zijn. Inzake de brandweer in Overberg zei voorzitter, het rapport van de brandweer- inspecteur af te willen wachten. In verband met het late uur vervalt de rondvraag. Hierna sluiting van deze ge animeerde vergadering. DAMMEN Het tweede tiental verloor eervol met 11-9 tegen het sterke „Vriendenkring" uit Utrecht dat nu met Doorn een be slissingswedstrijd moet spelen om een plaats in de eerste klasse. Voor de punten zorgden Van Loon, G. v. d. Grift en G. Reede met winst en Van de Berg, Berkhof en Rebergen met remise. Onderlinge competitie: Meijer E. van Zomeren 11 Meerwijk Wildeman 02 iH :;s: i 1 illi lllll k 1111 1 1 extra fijn literblik SdW deze week algemeen gangbaar in Nederl and V ÜÜI I n üH i« bovendien korting in de vorm vtn waardevolle melkkoeties en alle artikelen volop verkrijgbaar

De Vallei | 1957 | | pagina 3