Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken melis ©mm MULDER Ds. J. de Pree bevestigd als voorganger van Protestanten Bond Rhenen en Veenendaal Vergadering gemeenteraad a.s. woensdag UITVERKOOP Geheimzinnige tekens in het Veenendaalse oud-archief DE SCHOTEN VAN SERAJEWO 32e jaargang DINSDAG 14 JANUARI 1958 Nr. 4 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Ontspanningsavond Veenendaalse Bejaarden Goede prestaties op Ritmeester rook wedstrijd Ned. Herv. Ulo-school met 8 lokalen Salarisverhoging gemeentepersoneel Personenauto tegen truck met oplegger Veenendaal leed nederlaag tegen Tielse Theole Merino's Altius 1-1 Matjan V.V.V.M. 7-1 AMERONGEN Merkwaardige rechtsgebruiken RENSWOUDE SCHERPENZEEL ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8305-2023 - Girene. 533427 Eedactie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bg de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent 8peciale contractprijzen op aanvraag Minimam per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het was afgelopen zondag een vreug devolle gebeurtenis voor de afdelingen Rhenen en Veenendaal van de Neder landse Protestanten Bond, toen in de ochtenduren in de achterzaal van hotel „Het Wapen van Rhenen" een eigen predikant werd bevestigd in de per soon van de weleerwaarde heer Ds. J. de Pree, em. predikant, laatstelijk te Hoorn. De afdeling Rhenen zowel als die van Veenendaal hebben nog nooit tevoren een eigen voorganger gehad, hetgeen des te duidelijker spreekt bij de wetenschap, dat Veenendaal reeds meer dan vijftig jaar bestaat. Het kleine zaaltje was tot aan de laatste plaats bezet, toen Ds. Mr. G. D. Boerlage uit Amsterdam de dienst opende met het laten zingen van de verzen 1 en 2 van lied 30 uit de bun del van de Nederlandse Protestanten Bond. Voor zijn Schriftlezing had Ds. Boerlage gekozen Lucas 9 vers 62: „En Jezus zeide tot hem: Niemand, die zijn hand aan de ploeg slaat, en ziet naar hetgeen achter is, is bekwaam tot het Koninkrijk Gods." In zijn inleiding op de predikatie bond spreker dit de beide afdelingen wel in het bijzonder op hun hart. Ziet niet achterom, maar stel u in op het onbekende dat komen gaat. Ook uw voorganger heeft een nieuw begin in zijn leven moeten maken, aldus Ds. Boerlage. Na de korte toespraak vond de be vestiging plaats van Ds. De Pree, in de vorm van een handdruk tussen beide dominees. Ds. De Pree hield daarna zijn intrede met als tekst 1 Kor. 3 vers 9: „Want wij zijn Gods mede-arbeiders; Gods akkerwerk, Gods gebouw zijt gij." Het verheugde de nieuwe predikant, dat zoveel leden uit beide afdelingen waren opgekomen om deze bijzondere dienst te kunnen bijwonen. Onder hen bevonden zich de burgemeester van Rhenen, Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, het voltallige college van burgemeester en wethou ders van Veenendaal, afgevaardigden van de Hervormde Evangelisatie „Sola Fode" te Veenendaal en vele vertegen woordigers van afdelingen uit de Stich ting Neder Veluwe van de Nederlandse Protestanten Bond. Ds. De Pree dankte collega Boerlage voor de hartelijke inleiding. Het gemeen tebestuur van Veenendaal, waar de nieu we predikant gaat wonen, werd dank ge bracht voor het beschikbaar stellen van een huis. De voorzitter van de afdeling Rhenen, de heer G. J. Bleumink noemde het feit, dat beide afdelingen - hij sprak mede namens Veenendaal - nu een eigen predi kant hebben, zeer belangrijk, temeer om dat beide afdelingen nu zelfstandigheid krijgen. Wij vertrouwen u het werk gaar ne toe, aldus besloot de heer Bleumink, waarbij wij de hoop uitspreken dat dit zal mogen leiden tot verbreiding en ver dieping van de vrijzinnige Christelijke beginselen. Namens de stichting Neder-Veluwe sprak Ds. N. Padt uit Ede de bevestigde predikant toe. Ik ben hier nu zes jaar werkzaam, zo sprak hij en het zijn de mooiste jaren van mijn leven geworden. Hoopvolle woorden voor de nieuwe pre dikant. Namens de afdelingen in de Neder Ve luwe sprak de heer Sevenster, die hoopte op nauw contact met Rhenen en Veenen daal ook in de toekomst. De heer v. d. Watering, oud-voorzitter van de Neder-Veluwe, memoreerde dat het hoofdzakelijk is te danken aan de heer Slotboom, secretaris van de afdeling Veenendaal, dat hier een predikant kan worden aangetrokken. Namens het hoofdbestuur van de Ned. Protestanten Bond riep de secretaris van de bond, Ds. Mr. Boerlage, de nieuwe pre dikant een hartelijk welkom toe in zijn nieuwe standplaatsen en bovendien in de Bond zelf. Ds. De Pree dankte tenslotte alle sprekers en wel in het bijzonder de heer Slotboom, waarna staande de verzen 1, 2 en 3 werden gezongen van lied 212, waarmee deze bijzondere dienst werd be ëindigd. De eerstvolgende ontspanningsavond voor de Veenendaalse bejaarden, welke wordt georganiseerd door de stichting „O.C.B." wordt gehouden op vrijdag 24 januari a.s. des avonds om half acht in de grote zaal van het gebouw „Eltheto" aan de Fluitersstraat. De toneelclub N.A.O., die op vorige avonden met de stukken „Morgenrood" en „De klomp en de goudvis", zoveel succes had, verleent medewerking. Op gevoerd wordt een spel in drie bedrij ven, waarvan de titel nog nader bekend zal worden gemaakt. Tijdens de pauze is er de gebruikelijke traktatie. De dienstregeling van de „bus dienst" voor hen die de zaal niet op eigen gelegenheid kunnen bereiken, wordt nog nader bekend gemaakt. De Veenendaalse kampioen-sigarenroker, de heer J. Ph. Wijnberger, is geslagen! De heer M. Stuivenberg wist j.l. vrijdag tijdens de eerste rookwedstrijd voor het Ritmeesterpersoneel gedurende 2 uur, 26 minuten en 20 seconden rook uit zijn wed strijdsigaar te zuigen. Hiermee versloeg hij de heer Wijnberger glansrijk. De laat ste hield op de onlangs gehouden rook wedstrijd voor gemeentepersoneel zijn sigaar 2 uur, 13 minuten en 57 seconden brandende. Ook de Ritmeestermensen rookten in twee klassen. 17 rokers streden om de langste askegel en 27 deelnemers zochten de winst in het tijdroken. Het was in de Ritmeester-kantine een uiterst amusante boel. Vooral toen vijf minuten na de gongslag als startsein al een deelnemer tevergeefs aan zijn sigaar zat te trekken. Hij was uit. En toen één van de heren onder enorme belangstelling en met een wankele as kegel voor zich om een controleur zat te roepen. Maar voordat de controleur ter plaatse was om de stand op te meten stortte de askegel in elkaar. Hartelijk werd er om deze „pechrokers" gelachen. Niet in het minst door één der direc teuren van de Ritmeester, de heer F. H. van Schuppen, die met een vergenoegd gezicht de wedstrijd gadesloeg en overal waar iets te beleven viel te vinden was. Omstreeks half elf kon de jury, be staande uit de heren H. G. A. van Os, W. van Amerongen en Woldman, geassisteerd door een aantal controleurs, de uitslag bekend maken. Toen bleek, dat ook de langste askegel van de heer Blok tijdens de gemeente lijke rookwedstrijd overtroffen was. De heer A. van de Berg rookte 8,8 cm. as bij elkaar. Nr. 2 en 3 waren de heren C. Wes- sels en H. Hovestad met elk 8,7 cm. Hier bij dient te worden vermeld, dat tijdens de rookwedstrijd van het gemeenteper soneel de as werd gemeten en nu bij de Ritmeester het overgeschoten peukje als maatstaf gold. Deze laatste meting is na tuurlijk in het voordeel van de roker. Nr. 2 en 3 bij het tijdroken waren resp. de heren Kr. van Lienden (2 uur, 11 mi nuten en 35 seconden) en D. Veer (2 uur, 10 minuten en 45 seconden). Deze tijd- rokers hebben inderdaad tot de laatste snik gerookt. De heer Van Lienden bij voorbeeld zat op het laatst met niet meer dan een smeulend stukje dekblad tussen zijn lippen. De prijzen bestonden uiteraard weder om uit sigaren. Tegelijkertijd werd de officiële Ritmeester-rookploeg geformeerd Deze bestaat uit de tien besten van iedere klasse en zal binnenkort de strijd aan binden met de gemeentelijke „dampers." VERGADERING C.J.B.T.B. Op vrijdag 10 januari hield de plaatse lijke afdeling van de C.J.B.T.B. te Vee nendaal een vergadering. Behandeld werd de staatsinrichting. Op dit onderwerp volgde een zeer belangrijke en interessante bespreking. Duidelijk kwam uit de discussie de gecompliceerd heid van de huidige politieke constellatie naar voren. Een ieder werd opgeroepen zijn politieke taak in de komende jaren in overeenstemming met zijn religieus belijden te aanvaarden. Als elke stem gerechtigde Nederlander van reformato risch belijden zijn taak verstaat, zal hij strijden voor de eenheid op het protes tantse politieke erf, want het gaat om de geestelijke waarden in ons volk en niet om de stof, aldus luidde de conclusie. Ook kwam de S.E.R. nog even ter sprake. In dit orgaan bleek de klassestrijd, tot heil van ons volk, overleden! Vervolgens werd het programma van de jaarvergadering, die op 5 februari in het Trefpunt gehouden wordt, besproken. Een blijspel zal opgevoerd, een propaganda- rede en een verloting gehouden worden. De vergadering omvat de C.B.T.B., de C.B.P.B. en de C.J.B.T.B. Hoofdstr 51, tel. 3184, V««nendaal De Centrale kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft aan de gemeenteraad een verzoek gericht om een ulo-school te bouwen met acht lokalen, in plaats van vier. B. en w. achten dit verantwoord, aangezien deze aanvraag moet worden beschouwd als een verzoek om uit breiding van de nog te bouwen school. De Herv. Ulo-school is thans gehuis vest in de Prinses Beatrixstraat en in het gebouw achter de Chr. Geref. kerk aan de Beatrixstraat. Veel dames stelden reeds hun hoop Op de aanstaande uitverkoop. Wachten vaak met ongeduld Dat hun garderobe wordt aangevuld. Twee keer in elk kalenderjaar Ziet men veel dames hier en daar. De etalages bewonderen en bekijken En de prijzen vergelijken. Dames, doet daar uw voordeel mee. U betaalt één stuks, krijgt er vaak twee. En voor de heren, desgevraagd, Ook wat extra's, als hun kopen slaagt. Elkeen kan daar koopjes halen. Men hoeft veel minder te betalen. Er is keus genoeg voor jong en oud. Voor elk, die van wat anders houdt. Men slaagt vaak voor een zachte prijs, Waarmee de zakenman bewijst: Zijn service is vaak ongekend, Zodat u vast tevreden bent. Na het kopen valt 't vaak niet mee, Heeft men vaak pijn in de portemonnee. Maar de dames zijn steeds goed geslaagd, Als men naar hun koopjes vraagt. Mag ik je koopje ook eens zien? Vraagt de man dan vaak misschien. De dame in kwestie zegt dan vaak: Heb ik geen goede keus gemaakt? Maar los Van dat, is 't toch wel fijn, Wanneer er uitverkopen zijn. Vind je 't niet prettig, denk er niet aan, En laat je vrouw haar gang maar gaan. Wanneer zij zegt, verrukt en blij: Wat een koopjes staan in „De Vallei" J. M. OPRICHTING A.V.O.-AFDELING ZUIDOOST-UTRECHT In ,,'t Trefpunt" zal hedenavond een vergadering worden gehouden tot op richting van een afdeling Zuid-Oost Utrecht van de Ned. Ver. Sociale Zorg voor minder-validen (A.V.O.). In dit samenzijn, dat om 8 uur aan vangt, zal een film worden vertoond, welke betrekking heeft op de arbeids mogelijkheden voor gehandicapten. Door een vertegenwoordiger van de A.V.O. zullen de hoofdlijnen van doel en taak worden uiteengezet, alsmede de plannen voor de naaste toekomst van de nieuwe afdelingen. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. GESLAAGDEN Voor het diploma Engelse conversatie van de bij Kon. besluit goedgekeurde Vereniging van Leraren, slaagden te Den Haag de dames C. Koekoek, H. G. J. Nel- lestijn en A. Verkerk en de heren J. Bos en C. Kleefsman. De geslaagden werden opgeleid door het handelsinstituut Van Rijswijk te Vee nendaal. T. M. v. BEEK RAADSLID VOOR S.G.P. In de vacature ontstaan door het ver trek van de heer A. Budding naar Gelders Veenendaal is benoemd tot lid van de gemeenteraad (voor de S.G.P.) de heer T. M. van Beek. De heer Van Beek heeft inmiddels zijn benoeming aangenomen. In de raadsver gadering van morgen zal zijn geloofsbrief worden onderzocht en over zijn toelating worden beslist. Wordt de heer Van Beek toegelaten tot lid van de raad dan zal hij in de eerste daaropvolgende vergadering worden ge ïnstalleerd. EEN GREEP UIT DE NIEUWE AAN WINSTEN DER CHR. OPENBARE LEESZAAL Mens: „Godt alleen d' eere"; Fabricius: „Luie stoel"; Lofts: „Gezegend zij dit huis"; Romijn: „We beginnen toch pas"; Campbell Barnes: „Mary van Caris- brooke"; Rasmussen: „De hemel beware ons"; Djilas: ,De nieuwe klasse'; Ianowic: „In Boedapest hadden wij een zoon"; De- marest: „Het naakte risico"; Oosterbroek- Dutschun: „Ik wil niet eenzaam zijn"; Maurier: „De zondebok"; Huipinga: „Va demecum voor puzzelaars"; Atsma: .Tech nische schetsen voor houtbewerkers'; Zui- dema: „Communisme in ontbinding"; Vriesinga: „Hockey en hockeytraining"; Jager: „Jeugd en evangelie"; Stuvel: „Het Deltaplan"; Oud: „Honderd jaren, 1840- 1940"; Hobbink: „Inleiding tot de bijbel"; Waterink: „Aan moeders hand tot Jezus"; Hooftman: „Start in de toekomst"; Jame son: „Zó maakt men miljoenen"; Wigman: „De Hoge Veluwe"; Noordzij: „Kamer- en voliërevogels"; Uitenbogaard: „De we reldeen verbijsterend avontuur." Uit het voorstel van b. en w. blijkt verder, dat de school thans wordt be zocht door 118 leerlingen. Per 1 septem ber 1958 wordt een toeloop van onge veer 100 leerlingen verwacht. Het totale aantal leerlingen zal dus per 1 septem ber 1958 ongeveer 218 leerlingen be dragen en reeds bij 211 leerlingen zijn 8 leerkrachten en dus ook 8 lokalen nodig. Het verzoek voldoet aan de eisen van de lager-onderwijswet en de centrale kerkeraad heeft verklaard de waar borgsom van 15 °/o van de stichtings- kosten, voordat de bouw begint, in de gemeentekas te storten. Verder krijgt de raad a.s. woensdag avond nogal wat interne zaken, het gemeentepersoneel betreffende, te be handelen. Een voorstel tot wijziging van de sa larisverordening, met een daaraan ver bonden salarisverhoging voor het ge meentepersoneel. De vaststelling van een nieuwe rechtstoestandregeling voor de ambtenaren (ambtenarenreglement, enz.) en een. wijziging van de studie toelagen voor ambtenaren. Voorts stellen b. en w. voor de ge meentelijke vertegenwoordigers in de commissie voor het georganiseerd overleg een presentiegeld toe te ken nen van ƒ5,per vergadering. Door deze commissie worden aangelegen heden betreffende de ambtenarensala rissen e.d. behandeld. Overigens is het een magere agenda, welke ter tafel komt. Het blijft verder bij de verhuring van een gemeentewoning; de verkoop van een perceeltje grond; een rekening courant-overeenkomst en kasgeldlenin gen; de vaststelling van de waarde der eigendommen in het grondbedrijf en een wijziging van de instructies van het personeel van de vleeskeurings kring „Rhenen". De onoverzichtelijke hoek J. G. Sand- brinkstraat-Tuinstraat (nieuwe gedeelte vanaf Omleidingskanaal tot Postkantoor) heeft vrijdag een botsing opgeleverd. De heer S. uit Veenendaal reed met zijn personenauto in de J. G. Sandbrinkstraat in de richting van het Postkantoor. Van rechts kwam uit de Tuinstraat een truck met oplegger. De personenauto vloog met volle vaart tegen de truck. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, doch de personenauto liep flinke schade op. Het staat er na de nederlaag tegen Theole met Veenendaal niet zo best voor. Zij zijn nu zover afgezakt, dat het de grootste moeite zal gaan kosten, om zich in de tweede klasse te handhaven. Als we nu echter de gehele com petitie gaan bekijken, dan kunnen we toch niet zeggen, dat het nu allemaal aan slecht spel te wijten is. Nee, want verschillende wedstrijden werden wer kelijk ook door pech verloren. Zo ook zondag weer tegen het Tielse Theole. Hoewel de Veenendalers practisch de gehele wedstrijd in de aanval waren, was het toch, na een doelpuntloze eer ste helft, Theole, dat de leiding nam en de voorsprong door een strafschop zelfs op 2-0 wist te brengen. Wel maakte de thuisclub, juist voor tijd, het verdiende tegenpuntje, maar de wedstrijd werd toch verloren. Het begin was werkelijk verheugend en gaf direct alle hoop op een goed resul taat, temeer daar na verschillende wed strijden, ook Rebergen en P. Muller, weer van de partij waren. Er werd al meteen aardig gecombineerd, waardoor de Tielse achterhoede die het overigens goed deed, al spoedig in moeilijkheden kwam. Toch bleek toen al dat de Veenendaalse voor hoede ondanks enkele doelrijpe kansen, wel bijzonder slecht op schot was. Na een kwartier spelen werd het wel even critiek voor de Veenendalers. De gasten drongen sterk op en het was dan ook per geluk dat doelman Spies een zeker schijnend doelpunt kon redden. Veenendaal kon daarna het spel weer verplaatsen en werd iets sterker, doch goede scoringskansen werden of vergokt, of door de keurig werkende Tielse doel man v. d. Wetering, onschadelijk gemaakt. Na de thee was het meteen weer de thuisclub die ten aanval trok. Er werden keurige aanvallen opgebouwd, waaraan bijna alle spelers deelnamen. Het eerste doelpunt, kwam h ter aan de andere kant, want toen de Veenendaalse achter hoede even treuzelde, was het v. d. Garde, die daar handig van profiteerde en zijn club de leiding gaf (0-1). Direct daarop kreeg Kees Heikamp de kans om de partijen weer op gelijke voet te brengen, maar ook nu ging zijn schot weer naast. Toen de strijd ongeveer een kwartier oud was, kreeg Corry Heikamp een ju weel van een kans, maar het fantas tisch optreden van v. d. Wetering ver stoorde ook deze illusie weer. Wat Veenendaal ook probeerde en on danks dat zij steeds in de aanval waren, 't lukte niet; meer dan enkele mislukte corners zaten er niet in. Zes minuten voor tijd was het uit een wat al te zwaar ge strafte penalty dat Van Ewijk de stand op 0-2 bracht. Juist voor het einde kwam het zo zeer verdiende tegenpuntje. Uit een vrije trap van de rand van het strafschopgebied schoot Rebergen hard in. Toen de bal te rug kwam wist een der Veenendaal-spe- lers deze nog juist langs v. d.Wetering te werken (1-2). De Merino's aanhang, die in grote ge tale naar de Wageningselaan getrokken was, heeft waar voor haar geld gehad. Zij zag namelijk haar club op verdienstelijke wijze gelijk spelen tegen koploper Altius, uit Hilversum. Aanvankelijk leek het of er niet ge speeld zou worden, daar de scheidsrech ter verstek had laten gaan, maar na on derling overleg werd besloten, dat de Veenendaalse scheidsrechter Blanken- spoor de leiding dan maar op zich moest nemen. Hoewel de Veenendalers goed begonnen, liepen zij toch in de tiende minuut door een misverstand in de achterhoede een achterstand op (0-1). Altius kreeg daarna een volledig over wicht, maar wist dit niet uit te buiten. Na een half uur spelen was het v. Dol- der, die onder groot gejuich, uit een verre trap, de bal over de uitgelopen doelman heen in het doel trapte (1-1). In de tweede helft waren de Merino's het eerste half uur overwegend in de meerderheid, maar door gebrek aan schutters bleven doelpunten uit. Het laatste kwartier van de wedstrijd was weer voor de bezoekers. De Veenen dalers wisten echter stand te houden en zodoende een kostbaar puntje in de wacht te slepen. Driekoningen in Rome: feest voor de po litie. De politieagenten in Rome worden eens per jaar, op driekoningen, danig in het zonnetje gezet. Van alle kanten komen de weggebruikers om met gulle gaven hun dankbaarheid jegens de die naren van de heilige Hermandad te be wijzen. Ook zaken doen hieraan dapper mee. (Een beetje reclame kan nooit kwaad). En zo kon het gebeuren, dat deze agent in Rome nauwelijks over de stapel cadeaus heen kon kijken. Met 7-1 ging Matjan in Bussum ten onder tegen V.V.V.M. Nu moet er direct bij verteld worden, dat Matjan met vijf invallers de strijd begon. De pech be gon echter al vroeg, want op de reis naar Bussum werd de autobus onklaar, waardoor zij meer dan een half uur te laat op de plaats van bestemming aankwamen. Ondanks dat de scheids rechter al weer naar huis gegaan was, werd er na onderling overleg toch ge voetbald, met bovenstaand resultaat. Vanzelfsprekend was in deze omstan digheden de Bussumse club geen partij voor de Pantermensen. Na een kwartier spelen was het dan ook al 30 voor de tegenpartij. Toch werd het voor de rust, na goed voorbereidend werk van J. Heikamp, door Van Ekeris nog 3-1. Met de rust was het echter, na op dringen van de V.V.V.M.-voorhoede, alweer 5-1. Na de thee was het weer precies het zelfde. Matjan kon er nu eenmaal niet tegenaan. Dat de gastheren in de twee de helft dan ook maar twee doelpunten meer maakten, had niets met bijzon dere capaciteiten van de sigarenmakers te maken. Vermelding verdient nog, dat de wedstrijd onder vrij gunstige weersom standigheden gespeeld werd. Ook het prachtige terrein was in prima staat. VEENENDAALSE SUCCESSEN IN DE VELDLOOPCOMPETITIE In het kader van de veldloopcompetitie, welke dit jaar door district oost van de K.N.A.U. wordt georganiseerd, werden zaterdag j.l. wedstrijden gehouden voor junioren en senioren te Zutphen. In de afdeling Junioren B. kwamen voor Veenendaal drie deelnemende le den met uitstekende prestaties voor de dag. In een sterk veld van lopers wist Jan Edink beslag te leggen op de tweede plaats, terwijl Wim ter Haar vierde werd. Hun tijden waren over de 2000 m. lange bijzonder zware cross, recpectievelijk 7 minuten 9,4 seconden en 7 minuten 15,6 seconden. Een bijzondere prestatie leverde ook At van Dolderen, door als bijna jongste deelnemer beslag te leggen op de 10e plaats. SCHAKEN „Ritmeester II „Rhenen" II 9—1 Het tweede tiental van Ritmeester speelde donderdagavond een schaakwed strijd voor de bondscompetitie tegen Rhenen II. Doordat Rhenen II maar met zes spelers aantrad had Ritmeester II voor de aanvang reeds reglementair een 4-0 voorsprong. De persoonlijke uitslagen waren: Chr. van Dijk P. Zijderveld regl. M. Hoesen D. J. Bovenschenregl. J. Veenhof R. W. van Zwieten regl. J. H. Meulenbroek G. J. Koops 0—1 Chr. Baars H. Spaan 10 G. Koudijs B. van Doorn 10 H. J. Ditewig A. Rijkse10 H. J. v. d. Berg A. Baarsregl. E. Slotboom A. J. v. Doorn 1—0 KL v. Dijk J. v. Beek1—0 DAMMEN De uitslagen voor de onderlinge com petitie luiden deze week: Groep A: v. Ewijk Ploeg 02 E. v. Zomeren M. v. d. Grift1—1 C. v. d. Kolk A. v. d. Grift02 Meijer Maris 1—1 Groep B: Swetselaar De Groot 11 Visser De Greef 02 Kleinveld Rebergen 02 v. Veenendaal v. Wamel 0—2 Smits E. v. d. Grift02 Wildeman v. Loon 02 Meerwijk G. v. d. Grift0—2 RENTESPAARBRIEVEN Bij onze gemeente bestaat de mogelijk heid zich in te schrijven op rentespaar- brieven voor woningbouw. Deze spaar- brieven zijn ten gemeentehuize te ver krijgen en betekenen een goede beleg ging voor de deelnemers. Zij zijn ver krijgbaar in waarden van 100,- en 25,-. Op het gemeentehuis geeft men gaarne nadere inlichtingen. CURSUS E.H.B.O. Het ligt in de bedoeling, bij voldoende deelname, een E.H.B.O.-cursus te begin nen. DE WERELD HEEFT GEEN WACHTKAMER Dit bekende toneelstuk van de niet min der bekende auteur Maurits Dekker, zal binnenkort in Amerongen te zien zijn en wel op 18 januari a.s. in het Clubhuis. Het stuk wordt gebracht door de nog jonge toneelvereniging „De Vrije Spelers" te Amerongen. Het stemt tot vreugde dat een amateur gezelschap het nu eens aandurft om een werkelijk goed stuk voor het voetlicht te brengen, zodat ook de inwoners van Ame rongen kennis kunnen nemen van een dergelijk werk. Toen wij indertijd met u, lezers, in gedachten vertoefden op de scheidslijn tussen het Sticht en Gelre (zie „De Vallei" van 2 augustus 1957 „Landtschey- dinge tusschen die Gelderschen ende die van Utrecht") haalden wij een attestatie van Beernt Jansz. aan, waarin hij verhaalde dat drie Geldersen poogden een Stichtenaar, een zekere Schadijck, mee te voeren, hetgeen mislukte. Bekijkt men het oude stuk uit 1697 nauwkeurig, dan blijkt dat een geoefende hand het keurig, zij het niet kunstzinnig, heeft geschreven in gothisch-cursief schrift, zoals dat in de palaeografie heet. Het zal wel werk geweest zijn van de secretaris van notaris J. Boumeister en niet van Beernt zelf, die hoogstwaar schijnlijk analfabeet was, daarom niet zijn handtekening kon zetten, maar zich bepaalde tot het tekenen van zijn handmerk. Het slot van de attestatie ziet er als volgt uit: (no. 150 Archief Veenraadschap) Dit merek bij Beernt Attestant voorsz. geseth Aert Jansz. als getuyge is aldus Jansz. selffs My preesent J. Bou meister 1697 Notaris Zulk een handmerk bezat rechts kracht als handtekening, mits het eigenhandig in aanwezigheid van een getuige werd gezet. Als zodanig trad Aert Jansz. op. Notaris Boumeister legde zijn tegenwoordigheid vast in de woorden My preesent, d.i. in mijn te genwoordigheid. De handmerken wer den ook gebruikt om eigendommen zoals huizen, vee, gereedschappen, te merken. In het derde deel van het Groot Placaatboek van Utrecht luidt b.v. het slot van het achttiende „point by die van het Grutters en Gorters Gild beraamt, en bij de Vroedschap geapprobeert (goedgekeurd) den 20 Oc- tob. MDCLVI" (1636) aldus: VERGADERING N.C.V.B. De Nederlandse Christen Vrouwenbond, afdeling Renswoude, hoopt op 16 januari a.s. in het gebouw „Rehoboth" haar maandelijkse vergadering te houden on der leiding van de presidente, mevrouw W. A. Hosang-Kassenaar. De Edelachtbare heer J. A. Hosang, bur gemeester van Renswoude, zal die avond spreken over het onderwerp: „Burger schap en burgerzin." VAN HET GROENE LAKEN Het eerste viertal van de biljartvereni ging Renswoude blijkt zich In de hogere klasse, waarin het dit seizoen is ingedeeld, steeds beter te gaan thuisvoelen. Zo moest Nieuw Ede I uit Ede dit donderdagavond j.l. ervaren, daar zij met een 6-2 neder laag naar huis moesten terugkeren. De uitslag was: J. Vink J. Klarenbeek 2—0 C. Vink J. Strakenbroek 2—0 C. de Fluiter C. Bogert 02 G. v. d. Kaa J. Kampert 20 Renswoude III speelde in de afgelopen week tevens haar laatste wedstrijd in de eerste competitiehelft en wel tegen Poe dels IV in Rhenen. Deze wedstrijd leverde voor beide ploegen een verdeling der punten op daar de uitslag 4-4 was. SCHIETUITSLAGEN De schietuitslagen van de afgelopen week zijn als volgt: 1. R. v. Eist 46 p.; 2. H. K. Berendse 43 p.; 3. P. Engelenburg 42 p.; 4. H. Methorst; 5. G. v. Eist 42 p.; 6. J. v. Eist 41 p.; 7. M. Berendse 39 p.; 8. A. v. Dusschoten 39 p.; 9. N. Klumpenaar 37 p.; 10. J. Koudijs 37 p. VLEERMUIZEN VLIEGEN OOK OVERDAG Het is niet waar dat de vleermuizen slechts gedurende de schemering en mis schien ook gedurende de nachtelijke uren op insectenjacht uitgaan. In West-Duits- land heeft men kunnen vaststellen dat ze tegen hun gewoonte in ook overdag, bij zonneschijn, hun best deden om aan de kost te komen. Men heeft ook kunnen vaststellen dat dit verschijnsel verband hield met het feit dat het op die dagen praktisch uitgesloten was, gedurende de normale „jachturen" insekten aan te treffen. HET WATERORGEL IS OEROUD Het waterorgel heeft in de laatste tien jaren in ons land een zekere bekendheid gekregen. Dit instrument (in het Grieks hydraulus) werd door de Griek Ktesibios in de 2e eeuw v. Chr. uitgevonden. Het verbeterde instrument werd door de oude Romeinen overgenomen. Pas sinds 1885 weten wij iets af van de werkwijze van het waterorgel. In dat jaar heeft men namelijk een model daar van in de ruïnes van Carthago gevonden. De lucht werd in een half met water ge vuld reservoir gepompt en hydraulisch samengeperst. De klaviatuur bestaat uit 19 toetsen. Het instrument heeft drie re gisters met metalen pijpen. Franz Ferdinand, de Oostenrijkse troonopvolger, staat als nummer één op de dodeniyst van het geheime Servische genootschap „De Zwarte Hand". En wanneer hy op de Servische nationale rouwdag, de verjaardag van de slag by Kossovo, uitdagend een bezoek brengt aan Serajewo, de hoofdstad van het door Oostenryk brutaalweg bezette Bosnië, wordt het vonnis uitgevoerd! Manoeuvres in Bosnië. Bezweet, stof fig en vermoeid staan de troepen aan weerskanten van de weg, waar de troonopvolger hen zal inspecteren vóór zijn bezoek aan Serajewo. Daar komt Franz Ferdinand. Hij is tevreden en gelukkig temidden van zijn soldaten. Hij vergeet voor een ogenblik zijn zor gen en maakt grappen met de mili tairen. Zorgen... geen dag, geen uur is hij zonder zorgen. Hij heeft ze gehad in zijn jonge jaren, toen hij zo ernstig ziek was dat ieder aan zijn herstel twijfelde. Ze namen toe, toen zijn broer, kroon prins Rudolf, in gezelschap van een jong gravinnetje dood in het slot Mayerling werd gevonden, en hij erf genaam werd van de troon. Ze zijn nog vermeerderd, toen hij koppig zijn wil doorzette en trouwde met Sophie Cho- tek, de Boheemse gravin. Het werd een morganatisch huwelijk, en knarsetan dend moest hij aanzien hoe een jaloerse hofkliek alles in het werk stelde om zijn geliefde vrouw te vernederen. Dat zijn z'n particuliere zorgen. Het zijn de enige niet. Oostenrijk verenigt tal van volken onder zijn vlag: Polen, Hongaren, Tsje chen, Roemenen, Slowaken, Serven, Kroaten. Het nationaliteitsbesef van deze volken neemt toe, het minder hedenprobleem wordt met de dag meer acuut. Franz Ferdinand wil een oplos sing in federatieve zin, zelfstand:ge staten binnen Oostenrijks imperium. Maar op de Ballhausulatz wil men daarvan niets weten. Zie vervolg pagina 2 bijblad. „Gijsbert Jansze Verwey, was getee- kent met zijn merk; Maayehie Joosten, was geteekent met haar merek; nog geteekent met dit +merk by Gysbertie Aelten; deze man bezat dus geen eigen handmerk, maar volstond, als analfabeten in onze tijd, met een een voudig kruisje als nog met zijn merek, by Jan Jansze de Wit, mits gaders met zijn merek by Cornelis van Vuuren." Ook is daar sprake van „de samentlycke grutters en gorters, wiens getekende en geschreve handen ende mereken d.w.z. handtekeningen en handmerken onder de poincten en articulen zyn staande." Oorspronkelijk moeten de merken magische betekenis gehad hebben, ge luk aanbrengend en onheil afwerend. In de vóór-christelijke tijd zouden ze ontleend zijn aan de runentekens. De gaffelvormige figuur in Beernts hand merk gelijkt wel op de rune, colhxsecq geheten. Volgens kenners zou hier de levensboom zijn aangeduid. Het lijntje rechts duidt op een jongere familietak. Want alleen de oudste zoon van een geslacht mocht het merk van de vader voeren. De jongere zonen voegden een of ander lijntje toe. Het lijntje dwars door de as aan de onderzijde kan ook op een jongere linie wijzen, maar is waarschijnlijker een teken van ker stening van het heidense zinnebeeld. De studie van de handmerken is nog vrij jong, zodat vele raadsels nog niet zijn opgelost. Uit de ondertekening blijkt dat het handmerk later werd opgevat als fa milieteken. Men spreekt daarom ook wel van huismerk, waarbij huis ver staan moet worden in de betekenis van stam of geslacht, zoals wij nog spre ken van het Hollandse huis of het huis Oranje-Nassau. In het Veenradenarchief komt on der no. 166 een stuk voor van 31 juli 1650, waarin Jan Adriaensen, Dirck Cornelissen en Jan Basteansen, drie samoureusschippers, beloven alle scha de te zullen vergoeden aan de geërf den of pachters van de Nude en van de Achterbergse hooilanden die zij aan de Grebbesluis met hun samoureus- schepen zouden kunnen aanbrengen. De eerste tekent als volgt: Dit merek heeft Jan Adriaens selffs geseth. Het vertoont de antieke 4, wellicht het oude oorspronkelijke odalteken, aanduidend erfgoed, eigenerfd of allo- diaal bezit. De overige lijntjes duiden op jongere takken. Schipper Cornelissen doet het zó: Dit merek heeft Dirck Cornelissen selffs geseth. Dit merk geeft twee haken te zien, z.g. lagu's. Het is de linar-laukar of dubbelvlegel, nog voorkomend in het familiewapen van het Groningse ge slacht Bleeker. De haak moet een wa terteken geweest zijn, hetgeen uiter aard bij een schipper past. Het is ook het oude' huismerk van een eigen erfde, oorspronkelijk riddermatige fa milie uit de omgeving van Veenen daal, nl. van de familie Van Eek te Eek en Maurik in de door grote rivie ren omspoelde Neder-Betuwe. Meer dere families voeren daar dit water teken, al of niet gecombineerd of ge varieerd met dwarslijnen en schuine strepen. Een lid van deze oud-adellijke stam van Eek heeft op zijn landgoed Kortenhoeff te Ossendreeht dit huis merk in ere hersteld door het in zijn wapenschild op te nemen. Schipper Basteansen tekent: Dit merek heeft Jan selffs Basteanssen geseth Zijn merk vertoont in het stuk uit 1650 rondingen. Wij hebben ze door rechte lijnen vervangen èn om het merk typografisch te kunnen zetten èn omdat de merken oorspronkelijk hoe kig waren, aangezien zij in hout, steen, metaal of leer werden gekerfd. Het laatste merk schijnt dezelfde figuur te vertonen als dat van schipper Adriaens n.l. de antieke 4, nu omgekeerd ge plaatst. Tenslotte een verzoek aan onze lezers vooral aan de bewoners van oude boe- rehoeven om eens uit te zien naar der gelijke tekens in balken of binten ge sneden. Voor berichten hieromtrent is bij voorbaat dankbaar schrijver u dezes. D. PHILIPS Huize „De Kooy' Nieuweweg 247, Veenendaal KERKEWIJK 167 •TEl.SOOO VE E N E N DA A L Gevolmachtigde vali de insurant Company of North America

De Vallei | 1958 | | pagina 1