Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Levendige discussies over ambtenaren zaken Studietoelagen voor ambtenaren WAAR IS DE VALLEI-RIKS? HET JAAR 1957 DOOR BURGEMEESTER A. BAKKER J Slechthorend? 32e jaargang VRIJDAG 17 JANUARI 1958 Uitgave: „De Gelderse VaHei" Veenendaal Nr. 5 Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Daar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Uit de raadsvergadering AGENDA Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Ambtenarensalarissen onder de loep Rondvraag Hij is 12,50 waard P 644436 Dr. H. Wouters overleden Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet viert op zondag 19 januari haar vijftiende verjaardag Even uw aandacht voor 1957. „Vienna" hoorapparaten Fa. J. F. TAK Fa. G. W. K. HAAGSMAN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschgning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 15 cent Speciale contractprgzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprys 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Burgemeester Bakker begon de j.l. woensdagavond gehouden raadsvergadering met zün - langzamerhand - traditionele jaaroverzicht. Voor deze burgcmecs- terlijke beschouwing over het Veenendaalse jaar 1957 verwijzen wij de lezers naar elders in dit nummer. De geloofsbrief van het nieuw benoemde lid, de heer T. M. van Beek (S.G.P.), die in de plaats is benoemd van de heer A. Budding, werd door de commissie, beslaande uit de heren Joh. van Hardeveld. S. Kroesbergen en W. van Galen in erde bevonden. Nog ruim een uur had de gemeenteraad nodig voor de afhandeling van de toch vrij magere agenda. Breed discussieerden de vertegen woordigers van vrijwel alle partijen over de studietoelagen en de salarissen van de ambtenaren. Wat de studietoelagen betreft stel den b. en w. voor aan ongehuwde amb tenaren 50% van de studiekosten te vergoeden en aan de gehuwde ambte naren en de kostwinners 75 De heer Verkuijl (PvdA) vond dit nogal onbillijk. Waarom dit onder scheid, vroeg de heer Verkuijl. De on- gehuwden verkeren niet in een betere T. Verkuijl (P.v.d.A.) geen onderscheid maken- financiële situatie. Deze ambtenaren zijn meestal het laagst bezoldigd, beta len de hoogste belasting en in andere sociale voorzieningen dragen zij even veel bij als de gehuwden en de kost winners. De heer Verkuijl wilde ook 75 toekennen aan de ongehuwden. Dit is geen bezwaar, zei hij. De rijksregeling kent zelfs 95% toe aan alle categorieën. Volgens de voorzitter zijn het inder daad meestal jongere ambtenaren, die studeren. Maar, zo zei burgemeester Bakker, er zijn op de Veenendaalse se cretarie ook verstokte vrijgezellen en dat zijn vast niet de laagst bezoldigden. De heer Van Hardeveld (PvdA) vond, dat men gemakkelijker studeert als men jong is. We moeten niet gaan dwingen om te gaan wachten met stu deren tot de mensen kostwinner en op een oudere leeftijd gekomen zijn, zei hy. Spreker vond dit onderscheid on billijk tegenover de jeugdigen. Deze zienswijze (van de heren Ver kuijl en Van Hardeveld) kon de heer Van Galen (CH) niet delen. Niemand zal zo onverstandig zijn om eerst op latere leeftijd te gaan studeren omdat men dan een hogere studietoelage krijgt. De heer Van Galen vindt de door het gemeentebestuur voorgestelde regeling alleszins billijk. Ook de heer Kroesbergen (AR) ge loofde niet, dat de jongeren gaan wach ten met studeren om 25% vergoeding meer in de wacht te slepen. En de kostwinners hebben het zeer zeker moeilijker dan de ongehuwden- niet-kostwinners, vond de voorzitter. De heer Verkuijl kwam nogmaals terug. Volgens hem neemt de Minister van Sociale Zaken toch een ander standpunt in, door alles over één kam te scheren, gehuwden en ongehuwden, kostwinners of niet. De voorzitter: Ik veroorloof mij de vrijheid het op dit punt niet met de minister eens te zijn. We zouden het, aldus Wethouder Van Kuijk (A.R.), ook gek kunnen vin den dat er een gedeelte van de studie kosten vergoed wordt. Spreker vond het percentage, zoals het wordt voor gesteld, heel redelijk en: Jonge mensen, die iets willen bereiken, moeten zich nu eenmaal offers getroosten. Evenals VEENENDAAL Luxor theater van heden vrijdag t.e.m. maandag de film „Klimmende uren." Van dins dag t.e.m. donderdag „Pioniers in het westen." Maandag 20 jan. 's avonds om 8 uur in ,,'t Trefpunt" openbare leesavond van Ned. Spreekclub. Woensdag 22 jan. des avonds om 8 uur in ,,'t Trefpunt" 2e lezing „Levens- en wereldbe schouwing van Albert Schweitzer" door Volksuniversiteit Veenendaal. In Chr. Ger. Kerk Beatrixstr. 7.30 uur, Ds. C. v. d. Weele over „Hoe doen wij met de zending in een we reld in nood." Donderdag 23 jan. in Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat, 7.30 uur Dr. W. H. Velema spreekt over .S.O.S.-signalen van de kunstmaan' plaatsen vrij. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 de voorzitter meende wethouder Van Kuijk dat men zich niet hoeft te spie gelen aan de rijksregeling. Er werd nog het een en ander over gepraat, maar het meningsverschil over het onderscheid bleef. Het voor stel werd zonder stemming aangeno men. De voorstellen tot wijziging van de salarisverordening en het opnieuw vaststellen van deze verordening nam men ook zonder meer aan. Maar niet zonder er over te praten. Namens de fractie van de PvdA ver klaarde de heer Verkuijl, dat deze partij met het voorstel akkoord ging. Wij willen onze ambtenaren niet in de steek laten, aldus spreker. Destijds hebben wij tegen het voorstel tot ver hoging van de salarissen van de top functionarissen geageerd en de meer derheid van de raad dec-lde ons stand punt. Hier hebben we een uitvloeisel van de verhoging van de topsalarissen, maar wij zijn er niettemin voor. De heer Van Ojik (C.H.) was blij in een democratische staat te leven. Daar om mocht hij tenminste zeggen, dat hij deze verhoging een wanprodukt uit de staatsoven vond. Hij was zeer zeker P. G. v. Ojik: (C.H.) Wanprodukt uit :;faats*ovéri... niet tegen deze verhoging, maar wil toch de overweging, dat het ,wenseiyk' is om tot salarisverhoging over te gaan, welke overweging in het voor stel staat, veranderd zien. Wethouder Van Kugk stelde voor om er dan „noodzakelijk" van te ma ken, maar het werd later toch op voorstel van de burgemeester: „billijk". De partijgenoot van de heer Van Ojik, de heer Van Galen, was ook blij met deze verhoging voor de lager ge- salarieerden. Het voorstel werd aangenomen. Over het volgende punt (opnieuw vaststellen van de salarisverordening) was de heer Verkuijl verheugd. Jam mer, dat het zo lang geduurd heeft, zei hij. Later zei de voorzitter hierop, dat b. en w. ook niet eerder wisten dat deze verhoging mogelijk was. Thans was dit pas ontdekt. En geloof maar, zo zei burgemeester Bakker, ambtena ren is ook niets menselijks vreemd en als zij dit geweten hadden dan was het wel eerder onder onze aandacht ge bracht. De heer Kroesbergen bevreemdden de verschillende data van inwerking treding der salarisregelingen. Voor de hoofdambtenaren is dit 1 september 1956 en voor de anderen 1 januari 1957. Hierdoor krijgen de lagere amb- Kroesbergen (A.R.) Waarom verschillende data? tenaren nog weer een achterstand van vier maanden. De heer Kroesbergen vroeg welke argumenten hiertoe ge leid konden hebben. Naar de voorzitter mededeelde was dit volgens voorschrift. De regeling voor de hoofdambtenaren is gekoppeld aan rijksregelingen. Het merendeel van de voorstellen nam de raad zonder slag of stoot aan, o.a. een voorstel inzake rekening courant-overeenkomsten en kasgeld leningen, wijziging van de instructies van het personeel van de vleeskeu ringskring „Rhenen" en een wijziging van het ambtenarenreglement en daar mee in verband staande reglementen. De leden van de commissie voor ge organiseerd overleg (tenminste de ge meentelijke vertegenwoordigers) kre gen een presentiegeld van 5,per vergadering. De centrale kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente zal een Ulo-school met acht lokalen mogen bouwen in plaats van vier. Het aantal leerlingen, dat hiertoe ten grondslag ligt, zal op 1 sep tember 1958 voldoende zijn. De heer Van der Woerd (PvdA) sneed een probleem aan, dat volgens De Vallei-riks van de vorige week werd uitgegeven bü Drogist Paul Groeneveld, Patrimoniumlaan, Vee nendaal, maar is niet gevonden. Hierdoor is de nieuwe Vallei-riks 12,50 waard geworden. Het num mer van deze nieuwe riks is Let u goed op het rode nummer dat op deze rijksdaalder voorkomt en tracht hem te vinden. Indien u hem vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur aan het bureau van „De Vallei" kunt tonen, ontvangt u direct de vinderspremie. Te Amsterdam is j.l. zaterdag op 43-jarige leeftijd overleden Dr. H. Wouters internist aan het Juliana ziekenhuis al hier. Wijlen Dr. Wouters studeerde te Leiden, promoveerde tot doctor in de genees kunde en was werkzaam als assistent van Prof. Borst, op de afdeling interne ge neeskunde van het Binnengasthuis te Amsterdam. Sinds 1955 was hij verbonden als inter nist aan het Veenendaalse Juliana zieken huis. Dr. Wouters woonde te Bennekom. De teraardebestelling heeft j.l. woens dagmorgen onder zeer grote belangstel ling plaats gehad. spreker zelf feitelijk te belangrijk was voor een Veenendaalse raadsvergade ring, n.l. de werkloosheid. De voor zitter heeft gezegd in zijn oude jaars overzicht, dat deze aangelegenheid lan delijk onrustbarend begon te worden, maar plaatselijk toch nog van geen omvang was. aldus de heer Van der Woerd. Toch worden er volgens spreker zo langzamerhand al fabrieksarbeiders in Veenendaal ontslagen. De gemeente kan in dit verband nog niets doen. Maar wat erger is, volgens de heer Van der Woerd: Hem was ter ore gekomen, dat in Veenendaal 50 bouwvakarbeiders ontslagen wa ren. Spreker noemde dit onaan vaardbaar. En hy verzocht b. en w. zo spoedig mogelyk te trachten woningbouwwerken ten uitvoer te bren&cn cm deze mensen tach ww produktief te maken. Het feit was de voorzitter niet be kend, maar het zou bekeken worden. Een paar maanden geleden, aldus de heer Scholten (CH), stuurde Patrimo niums Bouwvereniging een circulaire rond, dat per 1 januari 1958 de huur verhoogd zou worden. Aanleiding hiertoe was de tariefsverhoging van de Veenendaalse Waterleiding Mg. Thans ontvingen de bewoners echter een boodschap, dat deze verhoging niet door ging en het over de eerste week betaalde bedrag ontving men zonder nadere verduidelijking terug. De heer Scholten vond dit op z'n zachtst gezegd: vreemd. De Waterleidingmaatschappij, zo zei Foto: M. C. Meyboom burgemeester Bakker, wilde de tarie ven verhogen, doch na een overleg met b. en w. ging dit niet door. Deze ver hoging zal wel in een andere vorm terugkomen maar Patrimoniums Bouw vereniging treft geen blaam. Men mag maar niet zo lukraak tarieven ver hogen. Tot slot volgde er nog een levendige discussie over het feit, dat volgens een deel der leden de raadsstukken te laat in het bezit waren van de raadsleden. Tenminste een bepaald gedeelte van de stukken en dan nog niet altijd. Op die manier was er volgens de sprekers geen tijd om de voorstellen serieus te bestuderen. Volgens de voorzitter gebeurde dit in ieder geval niet met opzet en spre ker kon ook niet de garantie geven, dat de stukken in het vervolg altijd minstens een week van tevoren in huis zijn. Er komen soms op het laatste mo ment stukken, die nog in de op handen zijnde vergadering moeten, aldus de burgemeester. Burgemeester Bakker: Burgemeester Bakker begon de raads vergadering van woensdag j.l. met de vol gende toespraak, welke wij onverkort hebben opgenomen. Goeder gewoonte getrouw moge ik, bij de aanvang van de eerste vergadering in het nieuwe jaar, enige ogenblikken uw aandacht vragen voor enkele korte re trospectieve beschouwingen over het jaar 1957. Vooraf dank ik gaarne, mede uit naam van mijn vrouw, voor de zeer talrijke ge lukwensen bij de jaarwisseling uit uw kring en van zeer velen uit de burgerij ontvangen. Dit medeleven maakt het gemakkelijk om van harte u allen en heel ons goede Veenendaal voor 1958 het allerbeste te wensen. Dat allerbeste is Gods zegen over personen, over het leven van families en over het werk, dat ieder is toevertrouwd. Het afgelopen jaar bracht één wijziging in de samenstelling van uw raad. In de laatste vergadering deelde de heer A. Budding mee, dat hij moest bedanken wegens vertrek naar een buurgemeente. Hedenavond zult u hebben te beslissen over de toelating van zijn opvolger, de heer T. M. van Beek. Van de mutaties bij het personeel ver meld ik alleen twee markante. Allereerst het overlijden tengevolge van een ver keersongeluk van de heer A. de Klein, voor verlenging van de Middellaan naar op arbeidscontract werkzaam ter secre tarie, waar hij ieders sympathie en waar dering genoot. Daarna de benoeming van de chef van de afdeling sociale zaken ter secretarie, de heer A. Berends, tot burgemeester der gemeenten Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland. BEVOLKINGSAANWAS: 426 De bevolking onzer gemeente bestond op 1 januari 1957 uit 16740 personen. Zowel een flink geboorte-overschot als een vestigingsoverschot werkten mee om de bevolking te doen vermeerderen met 426 zielen tot 17.166 aan het eind van het afgelopen jaar. 89 Personen overleden en daartegen over vonden 367 geboorten plaats. Een gunstig overschot dus van 278 zielen. Er vertrokken uit de gemeente 598 personen, er vestigden zich 746. WAT GEDAAN IS TER VER MINDERING DER WONING NOOD Wat het werk van ons, gemeentebe stuurders in 1957 betreft, wil ik enkele punten aanstippen. Voorop het belangrijkste: wat gedaan is ter vermindering van de woningnood. Het aantal gereed gekomen woningen bedroeg 245 stuks, waarvan 46 particuliere bouw en 193 woningwetwoningen. Dat is 6 par ticuliere bouw en 42 woningwetbouw meer dan in 1956. Gesloopt werden 4 wo ningen. 3 Stuks werden onbewoonbaar verklaard en 7 onbewoonbaar verklaarde woningen werden ontruimd; 1 onbewoon baarverklaring werd opgeheven. Uiteindelijk is het resultaat van onze bemoeiingen met de volkshuisvesting, dat de woningvoorraad in 1957 vermeerderde met 235 woningert, dat is 75 meer dan in het daaraan voorafgaande jaar. Een resul taat, waarover we niet ontevreden be hoeven te zijn. Zodra de woningen, die thans nog in aanbouw zgn, gereed zullen zijn, is de woningvoorraad sinds het einde van de oorlog 1940-1945 vermeerderd met ruim 60 procent WEGENAANLEG EN VERBIN DINGEN MET VEENENDAAL In het afgelopen jaar werd door uw raad een krediet verleend voor de aanleg van een automatisch alarmeringssysteem voor de brandweer. Verscheidene grondtransacties werden aangegaan en een krediet werd verleend de Kerkewijk en voor de reconstructie van de Hoofdstraat. Nog juist bijtijds kon den beide werken worden begonnen en de voltooiing hopen we dit jaar te beleven. Verbetering van de Talmastraat, Keu- cheniusstraat, Middelbuurtsewcg, de Sta tionswijk en de J. P. C. Leinweberstraat lag in het /oornemen van uw-iaad, maar de „bestedingsbeperking" was oorzaak, dat alleen de allernodigste provisorische verbeteringen kunnen worden uitgevoerd, met welke uitvoering men dan thans ook werkelijk bezig is. Nu ik toch over wegen spreek, wil ik met blijdschap vermelden de reconstruc tie van de Cuneraweg onder Rhenen en de opening van de grote verkeersbrug die bij Rhenen ons gemakkelijker contact met de Betuwe geeft. Deze werken zijn niet door uw raad of ons college gedaan, maar wij zijn wel zeer verheugd over het tot stand komen ervan. Inzonderheid industrie en middenstand van Veenendaal zijn met deze uitstekende nieuwe verbinding wel zeer gebaat en niet minder nut werpt deze verkeers- schakel af voor de Betuwe-bewoners. Moge nu ook spoedig een vlotte en regelrechte busverbinding Betuwe Veenendaal kunnen beginnen! Daaraan heeft Veenendaal behoefte en ik zou er bij willen zeggen: daarop heeft Vee nendaal recht. Nog enkele, niet met elkander verband houdende zaken en feiten wil ik memo reren. Dank zij een gelukkig particulier initiatief werd in januari 1957 officieel geopend een ontspanningscentrum voor bejaarden, een goed werk, gedaan voor onze ouderen, die na jaren van vlijtige en gestage arbeid gekomen zijn in de avond van het leven. In 1957 werd een gemeenschappelijke regeling aangegaan met de gemeenten Amerongen, Leersum, Renswoude en Rhenen tot het oprichten van een streek- werkplaats voor minder-validen. De „be stedingsbeperking" speelt ook hier een vertragende rol, maar toch heb ik hoop dat 1958 de werkplaats - zo niet in defini tieve vorm, dan toch als noodvorm - zal brengen. Het openbaar onderwijs verloor aan het eind van het afgelopen jaar een prima kracht door de benoeming van het hoofd der openbare lagere school, de heer J. van der Walle, in gelijke betrekking te Zeist. Veel dank mogen wij hem verschul digd zijn voor zijn eminente werk in de school en zijn prettig medewerken aan allerlei arbeid buiten zijn beroepswerk. De bouw van diverse scholen werd door de bestedingsbeperking vertraagd, hetgeen in meerdere gevallen tot grote moeilijkheden aanleiding gaf. TOT SLOT: OOK HET OOG GERICHT OP LANDELIJKE PROBLEMEN 1957 Was een roerig jaar: spanningen in heel de wereld, teruggang van bedrij vigheid en financiële moeilijkheden in ons land. In Indonesië een bewind, dat noch leger, noch bevolking goed in de hand r' heeft, waardoor chaotische toestanden ontstonden. Ten aanzien van Nederlanders en hun bezittingen allerlei revolutionaire maat regelen, die grote ellende brachten. En thans stromen de duizenden vluchtelingen naar ons land, vergrotende de woning nood hier. De financiën van de Overheid liepen zodanig vast, dat, als gevolg daarvan wij ons moeten afvragen, hoeveel of hoe weinig werk in dit jaar zal kunnen wor den uitgevoerd. Uiterst moeilijk, zo niet onmogelijk is het, om aan geld te komen. De gemeenten zijn financieel aan de ketting gelegd en meer dan ooit zijn wij afhankelijk van de regering en het pro vinciaal bestuur. Niet alleen de overheid, maar ook het bedrijfsleven komt geleidelijk meer in zorgen. We hebben reeds plm. 120.000 werklozen in ons land en ik vrees, dat er meer zullen komen. Gelukkig is verhoudingsgewijs de werk loosheid in onze gemeente niet groot. Wat zal 1958 ons brengen? Wij weten het niet. Maar florisant ziet het er niet uit. Hopen we, dat de woningbouw aller eerst vlotter voortgang zal vinden, dan het zich nü laat aanzien. Daartoe kan iedere burger meewerken, door rente- spaarbrieven te kopen: een veilige be legging met een beste rente. Laat ieder daarbij bepalen, dat zyn geld moet worden besteed voor Vee nendaalse bouw (60%). Dan bevordert men eigen voordeel en Veenendaalse woningbouw. Ieder die hierover meer wil weten informere ter secretarie of bij één van de plaatselijke banken. Als alle verwachtingen niet be driegen, zal nu eindelijk de parlemen taire behandeling van de grenswyzi- ging dit jaar plaats vinden. Met mij hoopt u allen, dat de wet tot grenswijziging dit jaar tot stand zal komen en de grenswyziging zelf per 1 januari 1959. En nu gaan we samen weer aan het werk voor Veenendaal. In moeilijke tijd: nationaal, internationaal en ook gemeen telijk. Laten we voortwerken aan onze taak naar beste weten en kunnen. En moge de Almachtige God, die alle tijden en alle volken regeert, wereld en mensen begun stigen met de vrede onder de volken. Zegene Hij ons werk ten bate van ons goede Veenendaal. moeilijkheden aanleiding gaf. Belangrijk acht ik de stichting van de Volksuniversiteit Veenendaal en zeer verheugend is de grote belangstelling die onze bevolking voor dit werk toont. VEILIGER VERKEER IN VEENENDAAL Afzonderlijk Wil ik nog een en ander memoreren over het werk van de politie. Ik zal u niet met méér cijfers vermoeien dan met die, welke het meest interessant zijn. Het totaal aantal verkeersongevallen liep terug: in 1956 waren het er 125, in 1957: 102. Met dodelijke afloop nu slechts 1; in 1956 nog 5. Voor het eerst sinds 1945 is er een daling van het aantal plaats gehad hebbende aanrijdingen. Deze teruggang van de verkeersonge vallen danken wij waarschijnlijk - nie mand kan dit met zekerheid beweren - aan diverse oorzaken: het doorwerken van het verkeersonderwijs aan de schooljeugd, het regelmatig politie-toezicht en - geduren de de laatste maanden - de maximum snelheid in de kom. De algemene ervaring leert, dat deze maximum-snelheidsbepa ling het aantal ongelukken en aanrijdin gen beperkt. Vele malen werd assistentie ingeroepen voor verkeersongevallen op Rijksweg 12; evenzo vele malen was de Veenendaalse politie eerder ter plaatse van het ongeval dan de politie van de gemeente, op welker gebied het ongeval plaats vond. Het totaal aantal processen-verbaal terzake van overtredingen bedroeg 1235, w.o. 868 terzake van verkeersovertredin gen. Het totaal aantal processen-verbaal terzake misdrijven bedroeg 64. Het euvel van de bladadigheid van de jeugd, waarover reeds zo dikwgls ln uw vergadering is gesproken, is nog ontstellend groot. Speciaal in de nieuwgebouwde wg- ken werd veel door vandalisme ver nield, waardoor grote schade werd aangericht. In totaal werden hiervoor 180 jon gens aan het politiebureau ontboden voor het maken van strafwerk en het ontvangen van ernstige berisping. Voor zover de daders van vernie lingen bekend waren, werden de ouders aansprakelük gesteld voor financiële schade. Geen nood! Zojuist 4 nieuwe modellen ontvangen. GEEN batterijen GEEN snoeren GEEN kleding-geruis. Zendt ons nog vandaag deze bon toe. I M.H., Gaarne ontving ik geheel 1 vrijblijvend, demonstratie van de „Vienna" hoorapparaten. I Op:-dagomu. i I Naam: i Adres:-1 i Opzenden aan: Alleen-vertegenwoordiger „VIENNA" hoorapparaten Hoofdstraat 106 - Veenendaal - Tel. 2576 OF Herenstraat 5 - Rhenen - Tel. 587

De Vallei | 1958 | | pagina 1