Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken f VN D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK S*0*S* signalen van de kunstmaan Wist U V l i l I .B WAAR IS DE VALLEI-RIKS? r EVANGELISTEN IN HET HARTJE VAN DE JORDAAN Slechthorend? J J 32e jaargang VRIJDAG 24 JANUARI 1958 Nr. 7 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Dr. W. H. Velema: Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, AGENDA Veenendalers maakten speelfim GEMEENTEWERKEN PAKT SNEEUWRUIMEN KRACHTIG AAN Provinciale weg Veenendaal- Elst in ijltempo sneeuwvrij Nieuwe uniformen vrijwillige brandweer Achterberg 4 4 ^T:I \j§ mm, m-; WÊÈf* 9 f ft f m .liJl ïJLïAi t iü Vorige werd gevonden 2 AL 647162 V. r ONS NIEUWE FEUILLETON „Het gebeurde in een mei-nacht" ELST Actie voor in nood verkerende vogels ACHTERBERG RENSWOUDE ANNE PUNT EN ANNIE VERBOOM WERKEN ALS SCHERPENZEEL „Vienna" hoorapparaten Fa. J. F. TAK Fa. G.W.K. HAAGSMAN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprys 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Over dit actuele onderwerp sprak gisteravond in de Chr. Geref. Kerk aan de Hoofdstraat de nog jonge Dr. W. ÏI. Velema, Chr. Geref. predikant te Eindhoven. Dr. Velema sprak naar aanleiding van 2 Petrus 3 vers 1-16. Vanavond, aldus Dr. Velema, hebben we s.o.s.-signalen - een ieder weet wat deze signalen be tekenen - opgevangen van de kunstmaan. Wat is hiervan de bedoeling? vroeg Dr. Velema zich af. De noodsignalen van het hondje? We zouden het ons kunnen voorstellen. Of het feit, dat de eerste kunstmaan na duizend omwentelingen om de aarde in niets is opgegaan? Maar het was spreker noch om het getast. Men leeft voor alles van de hondje, noch om de eerste kunstmaan te doen. Het gaat hier, zo zei de predi kant, om een ander signaal dat nor maal niet van de kunstmaan op te vangen is. Hiertoe moeten we uitgerust zijn met een ontvangapparaat, dat ner gens ter wereld wordt gemaakt. Een geestelijk ontvangapparaat. Hiermee kunnen we het s.o.s. verstaan, de nood roep horen. Dr. Velema was het niet eens met de mensen, die zeggen dat de kunstmaan uiteraard een goddeloos stuk werk is. Hiermee moeten we volgens Dr. Vele ma voorzichtig zijn. Alle uitvindingen, hoe groots en onbegrijpelijk ook, zijn stellig niet allemaal zonde. Dit zijn gaven Gods. Wat God in de schepping legt, is nooit verkeerd. De kunstmaan op zich is niet ver keerd, maar men kan de kunstmaan niet losdenken van alles wat er aan vast zit. Niet los van die enorme pro- paganda-stunt van de communisten. Niet los van de militaire waarde, waar door zij een machtswapen van het communistische blok kan worden en een gevaar voor de vrede. Toch is dit alles nog niet het voor naamste. Spreker wilde speciaal de aandacht vestigen op de Kunstmaan als religieus verschijnsel. Op de ideologi sche betekenis ervan, die de wereldbe schouwing van het communisme be vestigd, aanschouwelijk maakt en ook steunt. Het communisme, aldus Dr. Ve lema, is niet alleen een politieke be schouwing. Het is een wereldbeschou wing, die de godsdienst wil vervangen, wil verwerpen. Het communisme propageert de leus: godsdienst is opium voor het volk. Het is een eigen godsdienst, zonder het recht op een god, laat staan de enige waarachtige God. Het predikt bevrij ding van de ellende door menselijke machtsmiddelen. De partij is de kerk. De leiders de predikanten. Met die achtergrond ziet men de kunstmaan als een enorme stunt. Zij - de communisten - kunnen - zonder een God - wijzen op machtige resul taten. De Russen hebben na het lan ceren van de kunstmaan gezegd: de achtste scheppingsdag is aangebroken. Dit is godslasterlijk. Zij willen op Gods plaats gaan staan, God na-apen. Dit alles is voor ons - al leven wij in een democratisch land -* ook be langrijk. Dr. Velema beschouwde het commu nisme als een voorvorm van het anti christelijke wereldtijdperk. Men moet, zo ging Dr. Velema ver der, vervolgens niet denken, dat dit alles achter het ijzeren gordijn zit en blijft. Een dergelijke beschouwing waait ongemerkt over. Iedereen wordt door de bacillen van deze wereld aan- TAFELTENNISTOURNOOI RITAC Het jaarlijkse tafeltennistournooi van Ritac wordt a.s. zaterdag in de kantine van de Ritmeester sigarenfabrieken ge organiseerd. Voor dit tournooi hebben 98 deelnemers(sters) zich ingeschreven. Daarvoor zijn 179 wedstrijden nodig, wel ke op 7 tafels gespeeld zullen worden. De wedstrijden beginnen 's middags om half drie, de finales zullen 's avonds om streeks negen uur gespeeld worden. Het Edese R.T.C. is bekerhouder. Aan dit tournooi nemen ook drie Egyptische stu denten uit Wageningen deel. Zij spelen voor Swift. Bondsgedelegeerde van dit tournooi is de heer D. Meier uit Arnhem. dat gemeentewerken door de bijzon der overvloedige sneeuwval in de nacht van woensdag op donderdag praktisch doorlopend in touw is geweest? dat de mannen van gemeentewerken eerst alle straten met de sneeuwschuiver hebben schoon „geschoven" en daarna hebben gestrooid? dat zij in ieder geval op deze nach telijke uren geen last ondervonden van sneeuwballen-gooiende jongelui? dat in de omgeving van Veenendaal - op het vlakke land - de sneeuw tot grote hopen opwaaide? dat hierdoor b.v. in de Middelbuur ten enkele auto's insneeuwden en niet verder konden? dat het overgrote deel van de sneeuwmassa's in de Hoofdstraat gister middag met behulp van een zgn. hef- schep-tractor werd opgeruimd? Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 VEENENDAAL Vanavond om 7.30 uur in geb. „El- theto" bijeenkomst van Ontspan ning Bejaarden Centrum. Luxor theater van heden vrijdag t/m zon dag de film „Tarzan's avonturen" van maandag t/m woensdag „De grote Caruso" en alleen donderdag avond „Ivanhoe." Zaterdag 25 jan. om 8 uur concert- en toneelavond zangver. „Zang en Vriendschap" in geb. Eikenlaan. Om 7.30 uur in geb. „Eltheto" wandelsportver. geeft bonte avond onder ausp. van Vee- nendaals wandelcomité. Om 7.30 uur in geb. ,,'t Trefpunt" jaarlijkse feestavond V.R.C. Woensdag 29 jan. om 8 uur derde lezing „Levens- en wereldbeschouwing van Albert Schweitzer" door Volksuniversiteit Veenendaal. I»!ln|lllll!lllll|||llllili l!|ip lll l ll 1 I wereld, uitsluitend voor het materia lisme. Buiten en binnen de kerk. En in die dingen moet men een voorbereiding zien van de liquidatie van onze volks- en kerkjeugd. Daarom heeft ook de kunstmaan ons iets te zeggen, zei spreker met nadruk. In een anti-christelijke samenleving zullen de mensen, die God niet nodig hebben, het best hebben, maar voor de godsdienstigen zal het slecht zijn. De kunstmaan dient de mensen als teken. Men zou noodseinen tot God moeten opzenden, maar de praktijk is, dat ook de kerk lauw is. Daarom be paalt God de mensen daarbij door middel van de kunstmaan. Als uit het midden der mensen de noodsignalen niet tot God opklinken, dan zendt God de signalen aan de mensen. Dr. Velema ontleedde de tekst waar- Een twaalftal Veenendaalse jongelui hebben meegewerkt aan een speelfilm met een tijdsduur van anderhalf uur. De film - met het geluid - werd opge nomen door de heer R. Valkenburg, de heer B. van Kooten voerde de regie en het scenario is eveneens ontsproten aan een Veenendaals brein. De rolprent is getiteld „Vrienden in oorlogstijd". Het is een smalfilm, op genomen in Veenendaal, hoewel men er dit - en dit was ook de bedoeling van de makers - niet uit kan opmaken. In het verhaal is zeven minuten docu mentaire film verwerkt. „Vrienden in oorlogstijd" is een ver haal, dat zich afspeelt in de laatste wereldoorlog en begint in 1940. Een groep jongelui ziet men in de meidagen van 1940 wegduiken voor een Duits vliegtuig, dat laag over hen heen scheert. Dit groepje meisjes en jongens groeit later uit tot een verzetsploeg, bestaan de uit een knokploeg en een aantal koeriersters. Dit ondergrondse ploegje volgt men gedurende de verdere oor logsjaren. Stukken documentaire zijn logisch in het verhaal verwerkt. Men ziet o.a. Mussert, Hitler, Eisenhower en Churchill, alsmede de Engelse troe pen die over de Rijn bij Remagen trekken. De „première" van „Vrienden in oor logstijd" gaat op zaterdag 1 februari a.s. in het gebouw Ojové. Zie verder advertentie in het vol gende nummer. over hij sprak. Hij zei tenslotte: Deze gehele wereld wordt door God als een schat bewaard om haar uiteindelijk te verteren door het vuur, om de zonde der mensheid. En terwijl deze dingen (het gehele materiële leven) alle vergaan, behoort gij te zijn in heilige wandel en god zaligheid. Dit is: vol verwachting u haasten tot de komst van de dag van God. En in de tweede plaats is nodig een oprecht geloof, een vertrouwen op het woord van Zijn belofte. In deze tijd hebben we nodig jonge mensen, die lust hebben de Schrift te onderzoeken. De dingen van deze wereld mogen verder wel een plaats in ons leven in nemen, maar niet de eerste plaats, al dus Dr. Velema. De Veenendaalse Dienst van Ge meentewerken heeft het sneeuwruimen van het begin af met krachtige hand aangepakt. De mannen van gemeentewerken be gonnen woensdag onmiddellijk met eigen materiaal de wegen zoveel mo gelijk begaanbaar te maken. Zij zijn tot gisteravond laat doorlopend - dus dag en nacht - in touw geweest. Gistermiddag kreeg men assistentie met groot materiaal van verschillende plaatselijke ondernemers. Met bull dozers, tractoren, sneeuwschuivers en vrachtauto's werd er geruimd. Een woord van waardering is hier zeker op zijn plaats. ZENDINGSAVOND CHR. GER. KERK Ongeveer 50 mensen hadden toch nog het uitermate slechte weer op woensdag avond getrotseerd om de zendingsavond in de Chr. Ger. kerk aan de Beatrixstraat bij te wonen. Ds. C. van der Weele besprak de behartiging van de zending in een wereld in nood. We willen hier ook een welverdiende pluim op de hoed van de kantonnier A. de Jong van de Provinciale Water staat steken. De thans 64-jarige heer De Jong beheert en onderhoudt in deze functie al jaren het weggedeelte vanaf de Bergweg in Veenendaal tot Eist. Thans is deze weg, waar de sneeuw ook centimeters hoog lag, onder zijn leiding weer prima berijdbaar ge maakt. En dat alles in één nacht en één dag, want donderdagavond lag de rijbaan er weer prachtig „glad" bij. iipl ®11Éé» mmmm fm v a •■ha*f v flggas Sssfe Op bovenstaande foto het kranige korps van de vrywillige brandweer van Achterberg in nieuw uniform, genomen ter gelegenheid van het 30-jarig jubileum W ■•wig;. 'Vr:\ In een vorig artikel in dit blad werd vermeld dat het korps van de vrij willige brandweer de beschikking had gekregen over nieuwe buitenmodel uniformen, welke betaald waren van het saldo van de bazaar en de gehou den inzameling. Op dat moment was het korps ech ter niet volledig. De verschillende open plaatsen die er toen nog waren zijn nu aangevuld. Ook voor deze men sen zijn er uniformen nodig waarvoor de middelen nu nog ontbreken. Bij de binnenkort te houden actie voor do nateurs en begunstigers rekent het korps op uw aller medewerking, zodat allen straks in een nieuw uniform kunnen worden gestoken. De vorige Vallei-riks werd uitge geven by melkhandel H. van de Meent, Mr. Heemskerkstraat te Veenendaal. De heer Van de Meent die nog nooit op de Vallei-riks heeft gelet, was nu wel van gedachte ver anderd en had reeds een vermoeden toen hij de ryksdaalder overhandigd kreeg met het wapen van Neder land naar de bovenzijde gekeerd. Weinigen zullen hebben opgemerkt dat dit wapen alleen voorkomt bij een ryksdaalder met een rood num mer. De waarde van de gevonden riks was opgelopen tot 10,welk bedrag de heer Van de Meent in middels heeft ontvangen. Het num mer van de nieuw uitgegeven riks draagt het nummer Let u dus weer op het rode nummer CORRECTIE RAADSVERSLAG In het verslag van de vorige week woensdag gehouden raadsvergadering lieten wij de heer Van der Woerd zeg gen „dat het probleem van de werk loosheid feitelijk te belangrijk was voor een raadsvergadering. De heer Van der Woerd zei echter: dit probleem is te belangrijk voor de rondvraag. JAARVERGADERING „CAECILIA" In het verenigingslokaal aan de Klaas Katerstraat zal de Veenendaalse harmonie „Caecilia" a.s. dinsdagavond in jaarlijkse ledenvergadering bijeenkomen. Naast ver schillende jaarverslagen zal de bestuurs verkiezing plaats vinden. De heren D. de Man, C. G. Hensen en J. van de Putten zijn aftredend, doch Herkiesbaar. In de plaats van de heer G. van Zanten, die als zodanig heeft bedankt, wordt als lid van de commissie van advies en beheer, kan didaat gesteld, de heer Kor Dijkstra al hier. Tevens zullen de winteruitvoering en deelneming aan het concours 1958 worden besproken. ZANG EN TONEEL VAN „O.B.K." De Veenendaalse arbeiders zangvereni ging „Oefening Baart Kunst" geeft a.s. donderdag in „De Samenwerking" een zang- en toneeluitvoering. Onder leiding van mevrouw A. Kapoen- Molenaar worden verschillende werken gebracht, o.a. Otto de Nobel en Joh. Strauss. De toneelverenigingLl.T.S. uit Scher penzeel komt met een toneelspel in vier bedrijven van Hans Nesna getiteld .Moeke Francina.' COMMANDANT LEGER DES HEILS WAS IN VEENENDAAL Ondanks alle sneeuwval en buiten gewoon slechte weersomstandigheden, waren velen woensdagavond j.l. toch naar het gebouw van het Leger des Heils gekomen om de nieuwe com mandant van het Leger des Heils voor Nederland, de commissionair R. Al- berg, welkom te heten. De heer Alberg komt oorspronkelijk uit Finland. Hij was daarom vergezeld van zijn tolk en secretaris, de kapi tein Hijnsdijk. Buitengewoon verrassend was het, dat de heer Alberg in het Nederlands zijn welkomstwoord hield. Namens het korps Veenendaal werd de nieuwe commandant welkom geheten door de Majoor H. Gerth, terwijl diens echt genote, mevrouw Gerth, dit namens de vrouwelijke leden van het korps deed. Voorts werd er gezongen door het jeugdzangkoor van het korps Veenen daal en tenslotte hield de heer Alberg zijn bij bel toespraak. Dit laatste uiter aard niet in de Nederlandse taal. De kapitein Hydendijk vertaalde de toe spraak. C.H. KIESVERENIGING VEENENDAAL De C.H. kiesvereniging te Veenen daal vergaderde deze week. De voor zitter, de heer D. J. van Heenick, heeft helaas wegens zeer drukke werkzaam heden zijn functie neergelegd. In zijn plaats werd nu gekozen de heer W. v. Galen. Deze aanvaardde de nieuwe functie en dankte zijn voorganger voor alles, wat hij voor de C.H.U. gedaan heeft. Als nieuw bestuurslid werd ge kozen de heer J. Budding. Tijdens deze vergadering werd mee gedeeld dat op woensdag 18 maart a.s. de heer T. H. v. d. Wetering, lid van de Tweede Kamer, in Veenendaal hoopt te spreken over „De vulkaan waarop wij leven". Ook werd de groslijst voor de a.s. verkiezingen voor de provinciale sta ten besproken. Het was een zeer ge animeerde vergadering. Dat onze lezeressen en lezers het j.l. woensdag geëindigde feuilleton „Dr. HoH" zo met aandacht hebben gelezen, heeft ons aangezet om naar een even boeiend feuilleton uit te zien. Wij menen hierin te zijn geslaagd en beginnen a.s. woensdag met een nieuwe roman uit de Napoleon tische tijd, n.l. door J. P. Valkema Blouw Wij wensen lezeressen en lezers veel genoegen. Red. De postcommandant der rijkspolitie te Eist, de opperwachtmeester H. Kruithof, zal wegens het herijken der pensioengerechtigde leeftijd met in gang van 1 maart de politiedienst gaan verlaten. De heer Kruithof heeft dan 40 dienstjaren, waarvan hij 11 jaren in Rotterdam heeft dienst gedaan, 17 jaren in Vreeswijk, 4 jaren in De Meern en tot slot 8 jaren in Eist. De opper Kruithof zal worden opgevolgd door de opperwachtmeester Blom, thans dienst doende in Doorn. De Elsterse kleurvogelvereniging or ganiseert in samenwerking met de Cult. Nat. Hist, vereniging „Zuidoost- Utrecht" een actie voor de in nood verkerende vogels. Vele vogels zijn door de zware sneeuwval in voedsel- nood gekomen. Hongerende, verzwakte of door de koude bevangen vogels kun nen op drie plaatsen in Eist worden ondergebracht, waar zij door een goede verzorging weer op krachten kunnen kernen. Bij goed weer zullen zij dan weer in vrijheid worden gesteld. Bij de volgende adressen kunnen de vogels worden gebracht: Hotel „Stuyvenberg", D. Pezarro en bij M. Onink, Veenen- daalsestraat. Tevens worden er plan nen uitgewerkt voor een voedselaktie als het barre weer aanhoudt. MUZIEK- EN TONEELUITVOERING Zaterdag 1 februari a.s. 's avonds om half acht in het Buurtschapshuis, haar jaarlijkse uitvoering. Het muzikale ge deelte omvat een viertal nummers welke zullen uitgevoerd worden o.l.v. de heer Hoolhorst. Door de toneelgroep zal opge voerd worden een toneelspel in drie be drijven getiteld „Onder één dak" door Joh. Fabricius. LEST BEST VOOR TWEEDE UITVOERING VAN „ONS GENOEGEN" De muziekvereniging „Ons Genoe gen" gaf zaterdagavond j.l. haar twee de uitvoering voor een eveneens uit verkochte zaal. Zowel het muzikale ge deelte, alsook het toneelspel maakten de avond tot een volledig succes. De voorzitter, de heer E. Zweers, die in middels van zijn ziekte was hersteld, sprak een speciaal welkomstwoord tot de burgemeester, de edelachtbare heer J. A. Hosang, tot de beschermheer van de vereniging, M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude, die vergezeld was van zijn dochter en ver schillende andere familieleden uit Zeist, en tot een aantal afgevaardigden van de muziekvereniging „Ons Genoe gen" uit Rhenen. KILT. Wie zich zorgen maakt over een harmonische ontwikkeling van de mens, dient geen broek maar een kilt (Schots rokje) te dragen, ten minste de mannen. Want de pantalon werkt 100 1000 maal meer storend op bepaalde erfe lijkheidsfactoren dan de radio activiteit die ons uit de lucht bedreigt. Drie Zweedse geleer den hebben dit ontdekt en gaan hierover een lijvig rapport op stellen. Dames kunnen echter gerust een mannenbroek dragen, voor haar zit hierin geen enkel ge vaar verborgen. STEM. De zangeres Maria Callas, die heel Italië in beroe ring heeft gebracht door te Rome midden in een opera van het toneel te verdwijnen, zegt dat zij haar stem plotseling had verloren. En zonder stem kon zij niet zingen. En wie kan dat wel? Doktoren zeggen echter dat de inzinking eerder geweten moet worden aan het feit dat zij het snoepen niet kan laten en toch moest vermageren omdat anders de Amerikanen haar uit lachten (in de opera te New York), waarop men haar door kunstmiddelen een flink aantal kilo's had laten lichter worden. STILTE. Een Franse afge vaardigde heeft in de Kamer voorgesteld om ook aan doven en stommen een rtybewUs te verstrekken. Nu het gebruik van de claxon uit de mode is geraakt, bestaat daar geen en- kei bezwaar meer tegen, meent hy. MODERN. Picasso (schil der, keramist, enz. enz.) moet weldra gaan verhuizen omdat zijn atelier te klein wordt. Hij heeft daar kasten vol tekenin gen en schilderijen staan en de voorraad groeit nog elke dag aan, want de 77-jarige duivels kunstenaar werkt nog onver saagd. Behalve zijn eigen werk zitten er in die kasten schilde rijen van Van Gogh, Gauguin en andere beroemdheden. Niemand krijgt deze miljoenenschat te zien. Het wordt een verrassing voor na zijn dood. Gevraagd of hij niet eens lust voelde zich weer eens in Parijs te vertonen, antwoordde Picas so: neen, daar zijn te veel men sen die om mijn handtekening bedelen. In Cannes is het leven gemoedelijker, al trof hij daar een dezer dagen ook een hand tekeningenjaagster, een klein meisje, dat met papier en pot lood op hem afkwam en er zo lief uitzag, dat hij niet kon wei geren zijn naam te zetten. „En", vroeg het meisje toen, „voor hoeveel denkt u dat ik deze handtekening nu kan verko pen?" „Je bent een lelijke stoute meid", zei de schilder toen. „Nee", zei het kind, „ik ben al leen maar een klein modern meisje." DORST. „Waarom blijft u vrijgezel", vroeg iemand aan de acteur Jean-Claude Pascal. Het antwoord was: „Wanneer je dorst hebt, behoef je toch niet in het water te springen." UITZICHT „Geef me 350.000 gulden, zei een aannemer tegen een dame te Villefranche, en ik laat de bovenste verdieping van het gebouw aan de overkant, die u het uitzicht gaat benemen, weg." De dame heeft het voorstel in beraad gehouden. ZONDVLOED Het regende 's nachts in Chax-tres. Iemand werd wakker uit een nachtmer rie en schreeuwde: „De zond vloed is gekomen." Het gevolg was dat de hele familie van tien personen in nachtgewaad het huis uitvluchtte en een toe vlucht zocht in de kathedraal. OOG. Advertentie in lei Paris: Dame, 43 jaar, slechts met één oog kunnende zien, zoekt man die in hetzelfde geval verkeert. SPOETNIK. Het meest in trek zijnde stuk speelgoed in Oost-Duitsland is op 't ogenblik een dubbele raket. Het eerste deel stijgt tot acht, het tweede tot zestien meter. SNOR. Wereldkampioen langste snor is de snor van de ex-agent van politie Wilhelm Roleff te Keulen (55 cm.) NEUS. Filmster Michèle Morgan zal een maand lang waar zij ook gaat of ligt of staat omringd zijn door vier detec tives, die moeten verhinderen dat pers- of andere fotografen een foto van haar nemen. Want gedurende die tijd zal zij met een mismaakt gezicht rondlopen (een vergrote neus door middel van een prothese), dat zij nodig heeft in de film De Spiegel met twee gezichten. Gelukkig krijgt zij halfweg de film haar schoon heid terug. ZAK. Naar is uitgelekt •zouden de Franse couturiers voor de a.s. voorjaarscollectie inspiratie hebben gevonden in de volgende woorden uit de bijbel: „Er zal stank zijn in plaats van goede reuk, een losse band in plaats van een gordel, kaalheid in plaats van los ge kruld haar en in plaats van een wijd kleed een enge .zak." (Jesaja 3 24.) BOETE. President Eisen hower heeft van zijn ministerie van landbouw een boete van 2000 dollar gekregen omdat hij in twee jaar geen rogge had ge zaaid op zijn boerderij te Get tysburg. SCHAAR. De gemeenteraad van Pessac in Frankrijk is af getreden omdat zjj zich beledigd voelt door de smaad die de loco burgemeester is aangedaan. Want toen deze op zijn stoel wilde gaan zitten, sprong hy met een pynly'k gezicht op; er bleek een schaar met de punt naar boven in de zitting te zijn verborgen. Kwaadsprekers zeggen dat de burgemeester de boosdoener is. Die is dan ook op zijn post ge bleven. BAND. De rechter te Wis consin heeft twee jongens, die de lucht uit de banden van een politie-auto hadden laten lopen, veroordeeld tot acht dagen of het met de mond opblazen van twee autobanden. Hebt u wel eens van de Bijbelboot gehoord? Misschien niet, maar wan neer u in Amsterdam heeft gewoond is er kans dat u die naam wel eens heeft horen noemen. Och, en overigens is het allerminst de bedoeling van de leidsters hun naam en hun werk in de grond te stoppen, dus zal ik u iets meer hierover vertellen. In het hartje van de stad Amsterdam, om precies te zijn op de Herengracht tegenover nr. 97, ligt een woonark, die in de wandeling de Bijbelboot wordt genoemd, maar waar op de deur een bord prijkt met de woorden: „Bible Club Movement". Deze Bijbelclubbeweging is afkomstig uit Philadelphia en op de boot huist ook een Amerikaanse dame, die ove rigens uitstekend Nederlands spreekt. Nu zes jaar geleden is Anne Punt hier begonnen, tezamen met haar Ne derlandse medewerkster, mejuffrouw Annie Verboom. Waarmee deze beide dames begonnen zijn, zult u wel kunnen raden, want de naam van hun werk zegt het al. Hun taak is het evangelie bekend te maken. Op welke wijze zij dit doen? Hoe het werk begon Allereerst door vertelclubs voor kin deren. Toen zij pas begonnen hing er iedere woensdagmiddag een groot vel papier voor de ramen met een uitnodi ging aan de straatjeugd ook eens een middag op de club te komen. Of de kin deren het deden? Wis en zeker! Na een eerste bezoek aan „tante Annie en miss Anne" was het ijs gebroken en kwamen ze geregeld terug. Eén keer heb ik meegeluisterd naar de Bijbelse ver telling met flanellograaf, meegezongen met de Amerikaanse kinderversjes en meegedankt voor alle grote en kleine zegeningen die met name genoemd worden. Dat is trouwens ook de gedachte die deze dames in hun werk vasthouden: bid voor wat je nodig hebt en dank de Heer voor wat je kreeg. Dat zij veel mogen ontvangen en veel te danken hebben hoeft u niet te verwonderen: De afwerking van het programma, dat gelijk was aan dat van de vorige uitvoering, geschiedde daarna op vlotte wijze door het muziekgezelschap onder leiding van de dirigent, de heer P. Hoolhorst. De trombone-solo werd deze keer op uitstekende wijze door de heer J. Boom jr. vertolkt, terwijl bij het laatste nummer speciaal de jeugdige bediener van het slagwerk opviel. Na de pauze werd wederom het to neelstuk „Ik geef u nog drie maanden" opgevoerd. De spelers waren in het algemeen iets vrijer in hun vertolking hetgeen het spel zeker ten goede kwam en als geheel was de opvoering dan ook bijzonder geslaagd. Door freule Taets van Amerongen van Renswoude werden na afloop aan de spelers bloemen en rookartikelen aangeboden. Met het optreden van de Tiroler ka pel onder de deskundige leiding van de heer J. Boom Sr., werd de uitvoering besloten. Deze kapel bleek de beschik king te hebben over een zeer uitge breid repertoire. Tenslotte vond nog een verloting plaats, waaraan een groot aantal mooie prijzen was verbonden. Vermeldens waard is hierbij nog dat de burgemees ter de gelukkige bezitter werd van een enorme worstmand, die, hoewel in Re- hoboth uitgereikt, niet afkomstig was van een noodslachting. De beschermheer, M. H. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude, betuigde daarna aan alle medewerkers zijn bijzondere erkentelijkheid en be sloot daarmede deze zeer geslaagde avond. VREUGDE EN VEILIGHEID (Sputers en tuters) Onder het motto „Vreugde en Vei ligheid" organiseert op vrijdagavond, 31 januari a.s., de rijkspolitie van de post Renswoude, in samenwerking met het gemeentebestuur, een veilig ver- keersavond in het gebouw Rehoboth. Tevens zal deze avond in het teken staan van de viering van de verjaar dag van H.K.H. Prinses Beatrix. De opening geschiedt door de bur gemeester van Renswoude, de edel achtbare heer J. A. Hosang, terwijl het programma voorts zeer gevarieerd is samengesteld. Onder meer zullen enkele ploegen deelnemen aan de veilig-verkeer her sengymnastiek. Deze ploegen zijn sa mengesteld uit het personeel van de gemeente en van de Coöp. Landbouw- vereniging, de leden van de vrijwillige brandweer (sputers) en van de muziek vereniging „Ons Genoegen" (tuters). Verder wordt een aantal films op al lerlei gebied vertoond en het geheel belooft een gezellige en leerzame avond te worden. De aanvang is vastgesteld op 8 uur precies. VERGADERING PLATTELANDS VROUWEN J.l. dinsdagavond hielden de Scher- penzeelse plattelandsvrouwen haar goed bezochte jaarvergadering in café „Marktzicht" onder leiding van haar presidente, mevrouw Zwaan. Ondanks het feit dat de secretaresse mevrouw Dijkstra-Willems hierbij niet aanwezig was, opende de presidente de vergadering en gaf korte terugblik op het afgelopen jaar. Hierna kreeg de secretaresse, mevrouw Dijkstra, die in middels was gearriveerd, het woord. Uit haar uitvoerig jaarverslag bleek dat de vereniging een goed en aktief verenigingsjaar heeft gehad in 1957. Het ledental was gestegen van 79 tot 87 leden en verschillende adspirant- leden werden weer voor het lidmaat schap voorgedragen. Na het jaarverslag werd staande het bondslied gezongen. Als controle-kascommissie werden gekozen mevrouw Ruler en mevrouw Wolve. Hierop gaf de presidente ver antwoording betreffende de besteding van de jaarlijks af te dragen contribu tie. De bestuursverkiezing had een vlot verloop, terwijl de periodiek aftreden de bestuursleden mevrouw Dijkstra- Willems en mevrouw Van de Loeff- Lodewijks met algemene stemmen werden herkozen. Na de koffie werd tot slot een film in technicolor ver toond van de laatst gehouden bloemen corso te Aalsmeer. zij zien duidelijk de wonderen die de Heer ook nu nog doet. Bovendien is hun werk geloofswerk; de Bible Club Mo vement neemt geen enkele financiële verantwoordelijkheid. Wat Anne Punt en Annie Verboom voor hun eigen levensonderhoud be hoeven, krijgen zij via vrienden en kennissen uit binnen- en buitenland, die hun arbeid steunen. Gezond Christendom Hun arbeid is niet beperkt tot ver tellen voor de kleintjes alleen: ook grotere kinderen komen graag op het Bijbeluurtje en sinds de terugkeer der beide dames van hun reis naar Ame rika is er nu ook een jeugdbijbelklas voor jongens en meisjes boven 14 jaar. Natuurlijk zijn er bij, wie het alleen om de gezelligheid gaat, maar er is ook een kern van getrouwen bij wie bewust het geloof groeit. De meeste van deze jongelui werken al óf op de fabriek, óf op een atelier óf als onge schoolde kantoorkracht. Maar wat ze ook doen of waar ze zijn, steeds wordt hun voor ogen gehouden dat ook zij moeten doorgeven wat ze ontvangen hebben en steeds meer om leiding in hun persoonlijk leven moeten vragen. En het wonderlijke is, dat de kinderen die ook krijgen, evenals hun leidsters. Dat het een gezond en vrolijk Chris tendom is, dat daar gepredikt wordt, hoef ik u niet te vertellen: de vreugde straalt deze beide vertegenwoordigsters van het gezicht. De zwaarden omhoog 's Zaterdagsavonds wordt er een bid stond gehouden met de jongelui en ver der geven de dames iedere dinsdag een cursus voor jeugdleiders en zondags schoolmedewerkers: van kwart voor acht tot kwart voor tien wordt hard gewerkt! Wilt u in gedachten eens met mij meegaan? Meestal wordt begonnen met een of ander Amerikaans lied - wie het niet kent kan de muziek tegen vergoe ding van vijf cent krijgen - daarna is er „zwaardoefening". Wat is dat? zult u vragen. Hier wordt de Bijbel ons zwaard genoemd en allereerst gaan op verzoek de zwaarden omhoog. Prachtig, heeft ieder z'n zwaard? Zoek op Ge nesis 3 vers 15. Wie het heeft staat op en zegt de eerste drie woorden. Maak niet de fout twee of vier woorden te noemen, want dan geldt het niet. Drie maal wordt deze proefherhaald en tenslotte kampen de winnaars tegen elkaar. De prijs is een pak Ameri kaanse ansichten, voor kerst en nieuw jaar en verjaardagen. Ja, verjaardagen van cursisten wor den ook herdacht. Ieder krijgt een broche met een imitatie Bijbeltje waar op de woorden: „Christ Died For Me, I believe it all" (Christus stierf voor mij, ik geloof dat alles.) Draag het speldje en spreek erover! Dan volgen 20 minuten Bijbelstudie uit: „Teaching the word of truth". Allerlei problemen, zoals: wat is zonde, wat is genade, enz. worden aan de hand van tekeningen uitgelegd en uitvoerig verklaard - weer met snel teksten zoeken en beur telings oplezen. Daarna komt een tijdje theorie, dan een les uit de praktijk en tot slot wordt weer gezongen. Eén praktische les wil ik u graag beschrijven. Aanschouwelijk onderwijs namelijk, dat handelt over de tekst: „Indien het zaad niet in de aarde valt en sterft, kan het geen vrucht dragen." We zien een flanel bord voor ons met een bruin kruis. Op het kruis staan de woorden van de tekst geschilderd. Aan de voet van het kruis is aan weerskanten gras. Het verhaal wat hierbij verteld wordt, handelt over een tuinman, die twee bolletjes in zijn hand heeft. Voordat hij ze in de grond stopt, vraagt hij eerst of ze dat wel willen om vrucht te kunnen dragen. Het ene bolletje ziet er wel tegenop om in die koude donkere aarde te moeten ster ven, maar vindt het toch goed. Het andere bolletje weigert, wil liever in de kas in de zon blijven liggen. De tuinman doet zijn werk en het valt voor het bolletje niet mee in het be gin. Zijn bruine jasje gaat scheuren, het is er zo donker, maar het weet, dat het moet sterven om vrucht te kunnen dragen en dat geeft moed. En net op het moment dat het zelf niets meer kan doen komt er leven. Eerst een klein sprietje, dan een flinke scheut groen en eindelijk zien we een stralen de rose hyacinth bloeien. De tuinman is blij met die prachtige vrucht. Maar, zeggen we dan, wat is er met dat andere bolletje gebeurd? Als de tuinman in de kas gaat kijken, ligt het bolletje er nog net zo, ja, zelfs is het aan het beschimmelen! En zo wordt aan ouderen en jongeren duidelijk ge maakt wat er aan onszelf gebeuren moet voordat wij vrucht kunnen dragen. Op de cursus leren de mensen ook hoe zij met flanellograaf moeten wer ken en hoe zij zelf de achtergronden kunnen maken. De ene keer is het een golvende zee, of een oosterse kamer, een andere maal zien we een straatje (Zie verder pagina 2.) Geen nood! Zojuist 4 nieuwe modellen ontvangen. GEEN batterijen GEEN snoeren GEEN kledlnggeruis- Zendt ons nog vandaag deze bon toe. I M.H., Gaarne ontving ik geheel vrijblijvend, demonstratie van de i „Vienna" hoorapparaten. i i Op:dag om u. i I Naam:i I Adres: l i Opzenden aan: Alleen-vertegenwoordiger „VIENNA" hoorapparaten Hoofdstraat 106 - Veenendaal Tel. - 2576 OF Herenstraat 5 - Rhenen - Tel. 587

De Vallei | 1958 | | pagina 1