PAUK Het gebeurde in een Mei-nacht S*UUUUU.MJULmjUUUUAUJUJUliJULMJJUJLa.e,-itPJU^ Heeft u uw vrouw al eens verrast met de nieuwe RANG rol 2fe,B"»TnnryB,B"B'BTBiTmTB'nrnTBTBTBTBTBTBTBXBTg"OTBxmTBTBT»'B'B'B'B,(rrrnTmTrTOTrnrmTBTB'g^TinrrrrmTm^"(rTm^"(rmTnni^ U)0ucm Ji"uS VEENENDAAL Komend weekend weer voetbal? RHENEN Officiële bekendmaking LIE\TtE\ Terugkeer van Morghan de Magiër Burgerlijke stand KERKDIENSTEN het gezonde gebaar: een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. BRIL OPTIEK WESTERA EDE DINSDAG KOOPJES Kinder-dèjeuner 79 ct boodschaptassen l.19 Ingekomen en vertrokken Gevonden en verloren voorwerpen Zondagsdienst doktoren \c.ee 85 J. P. VALKEMA BLOUW ROMAN UIT DE NAPOLEONTISCHE TI)D PANG §km de Coco^ 't Is gewoon ongeloofelik, wat we in één week te verwerke krijge. Motte jelui es opltete. En das alleenig mar veur 't Veen. Zaterdaggenaavond waare dur drie eevenemente. Zang en Vriendschap in de Eikelaan mit zang en teneel, een bonte aavund van de wandelaars en nog es zoo'n bonte geschiedenist, vol mit meziek en teneel, van een stel zaterdagmiddag voetballers. Vrijdaggenaavund - dat vergat ik haast - bejaarde-teneel en leejevergaadering van de zondagvoetballers, maandaggen- aavund verkeerskompetiesie en dinsdag- genaavund vergaadering van 't meziek enminse, ik houw dur mee op. Dit zijn nog mar de dinge die ik zo veur de neus weg uit „De Vallei" van af- geloope vrijdag pik. As we dat allemaal al es bij motte houwe En dan al de schokkende berichte en zaake, die nog staan te gebeure of zoo noodig gebeurd motte worde nog. Minstes een uur heb ik teege die geel achtige kaart van de gemeente an zitte te aapegaape. Of ik de stand van me ge zin mar effe wilde kontreleere. Een kruissie achter Wout zette, een kruissie achter Driek. „Nee" zee Driek, „je mot net zooveul kruissies zette, asdat je jaare oud bint." Goed, Driek gelijk gegeeve. Toen koste alle kruissies dur niet op en toen docht Driek dat ze et toch bij et.verkeerde eind had. Beroep: „Dreestrekker" schreef ik net- jies. „Niks" zee Driek „sjoernelist." „Ooverdreeve" zee ik op mijn beurt, „Veur dat eene Blauwkoussie in de week zeker." „Dan is Dreestrekker in ieder geval niet goed", zee Driek weer. „Je krijgt et nouw van een andere menister Zuurkool of zoo iets." „Laat ie 't niet hoore", zee ik, „anders krijg ie heelegaar niks meer. Da's meer gebeurt." Toen 't geloof. Gauw gebeurd. Daar valt mar weinig mee te smijchele. Kleur bekenne en daarmee uit. Klaar was tie. Hupsee, kaart op de bus. In twee daage laater kaart weer terug. Achterkant vergeete in te vuile. Ontduiking van de hondebelasting, docht ik al bij me eige. Uit twee soorte honde moch-ie kieze. Luxe- en waak- honde. Weer een uur zitte denke. Onze Fok is gien luxe hond en ok gien waakhond. Een waakhond is 't niet, want hij is al bang veur een plisie-man. Laat staan veur inbreekers, want daar zijn plisie-mannen ok bang veur. Een luxe hond dan? Nee, dat ok niet. Hij heb nog nooit bij Driek op schoot gezeete - ze wil em dur niet op hebbe ok, trouwes - en hij heb ok gien riem om an te loope. Toen mar ingevuld: een gewoone fok- hond. Motte we mar zien wat er van komt, misschien, dat ze dur twee kwar- ties af doen. Andere schokkende zaake? De waterleiding in 't Veen ken de wa- tertoore in Woudenberg opbelle. Dan haalt een zeemeermin de haak van de tillefoon en die zeit: „Vier meeter waater op 't oogenblik". Hoeve ze niet steeds naar Woudenberg te fietse. Eerdaags kunne wij allemaal die zee meermin opbelle, heb ik gehoord. Dan zeit ze je ok van dag tot dag de waater- terieve. Makkelijk mit die verhooginge en verlaaginge binne een kort poossie. Vergeet het teejaater „Oojoove" niet. Daar draait morregenaavund een film van eige boojem en mit speulders van eige boojem. Zalle ze in Rheene de P in hebbe. Daar droomde ze jaare geleeje al van Rheene as filmstad. En nouw gaan wij dur mee strijke. En dan het nieuwe bejaardecentrum. Om van te snoepe. Alleenig sting dur in de krant, dat dur een speulzaal in komt. Dat kan een scheeve veurstelling van zaake geeve. De minse zouwe werachies gaan denke, dat wij daar gaan zitte bakkeratte of roe- lettespeule. Ik zie 't al gebeure: Hans Hardeveld, de nestor van de raad, as de kroepier, of hoe heet zoo'n beest. Affijn, jelui begrijpe me wel, mit zoo'n gouwe harkie. Dur zulle wel weer vraage oover kom- me in de volgende raadsvergaadering. Mar wie daar op let is eenBlauwkous CONTROLE BEVOLKINGSREGISTER Alle kaarten voor de controle van het bevolkingsregister van Veenendaal en de aangifte voor de hondenbelasting zijn nu verzonden. Een ieder wordt eraan herinnerd, dat de kaart zo spoedig mogelijk, doch in ieder geval binnen een week, moet wor den teruggezonden. Men wordt aangeraden de aantekening onder aan de kaart goed te lezen, aan gezien nog vele kaarten, niet geheel of niet juist ingevuld worden teruggezon den. Dit bezorgt de afdeling bevolking van de gemeentesecretarie veel extra werk, daar de kaart in een dergelijk ge val wordt teruggezonden en opnieuw moet worden ingevuld. JUBILEA BIJ „HOLLANDIA TRICO" Het was voor een drietal medewerk sters van „Hollandia Trico", de dames S. Oelderik, J. v. d. Wetering en C. v. d. Vendel, j.l. zaterdag 25 januari, een be langrijke dag. Zij herdachten namelijk het feit, dat ze voor 12V2 jaar in dienst traden bij de onderneming. De directie van dit bedrijf meende zeer terecht dat dit feit niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. De jubilaressen wer den 's ochtends ontvangen door de be drijfsleider, de heer H. J. Huttenga. Deze VOOR EEN NAAR E-g. H. v/d Berg t/o Gemeentehuis RHENEN bracht hun bij deze gelegenheid dank voor de diensten aan de onderneming in de afgelopen 12'/2 jaar bewezen. Hij sprak hierbij tevens de wens uit, dat het bedrijf nog geruimen tijd van hun diensten ge bruik zal mogen maken en overhandigde de dames elk een gouden ring met sier- steen. Men bleef hierna nog enige tijd gezellig bijeen. DAMMEN Deze week werden voor de onderlinge competitie de navolgende partijen ge speeld: H. v. d. Brandhof J. v. Leeuwen 2—0 W. v. d. Hor E. de Kleuver0—2 W. v. Manen G. v. Dijk0—2 R. de Gooijer R. Rotterdam 20 C. Heikamp J. Roks 20 H. Meerveld R. Silfhout 02 Naar het zich thans reeds laat aan zien, zal het weer voor het komende weekend ten aanzien van de sport gunstiger zijn, dan vorige week, toen wegens de zware sneeuwval alles af gelast moest worden. Daar echter alle wedstrijden van vorige week naar deze week zijn op geschoven, doen wij het beste u voor de voetbalprognose te verwijzen naar het sportoverzicht van vorige week. De opstelling is als volgt: Doel: T. Spies. Achter: A. Gazen beek, B. van Soest. Midden: C. Kroes, C. Gerritsen, A. Gaasbeek. A. Muller, A. Rebergen, C. Heykamp I, C. Heij- kamp II, P. Muller. OPSCHORTING INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Ede maken bekend dat in verband met de in de maanden februari, maart en april a.s. voorgenomen polio-inentingen der kin deren van de jaarklassen 1952, '53, '54, '56 en '57, op medische gronden in ge noemde maanden geen inentingen tegen de pokken zullen worden verricht. De gelegenheid om op de tweede dins dag van elke maand in het gebouw van de Geneeskundige Dienst kosteloze in enting en herinenting tegen de pokken te ontvangen, komt dus in de maanden februari, maart en april te vervallen. O-0-0-0-0-0-0-0-0 BELANGRIJK NIEUWE REGELING REINIGINGS DIENST Burgemeester en wethouders van Rhe- nen brengen ter openbare kennis, dat maandag 3 februari 1958 de nieuwe rege ling ingaat voor de gemeentelijke reini gingsdienst. Het afhalen van huisafval zal dan als volgt geschieden: Maandag en donderdag: Herenstraat, Fred. v. d. Paltshof, Ach-' terbergsestraatweg, Jan van Arkelweg, Spoorbaanweg, Simon Stevinweg, Bis schop Davidweg, Bruine Engseweg, Roghairweg, Prins Bernhardstraat, He renstraat, Kastanjelaan, Boslandweg, Le- vendaalseweg, Radboudweg, Candialaan, Emmalaan, Grebbeweg tot Heimerstein- selaan, Vogelenzangweg Verlengde Tram- baanweg, Cuneralaan, Trambaanweg, Pa rallelweg, Burgem. Schimmelpenninkstr., Duistereweg, Stationsweg, Cuneralaan, Hofstraat, Servetstraat, Grutterstraat, Kloosterstraat, Molenstraat, Nieuwe Vee- nendaalseweg, Waalbuurt, Plantsoen, Oude Dijksestraat, Wilhelminastr., Munt straat, Koningshof, Torenstraat, Kruis straat, Gasthuisstraat, Kerkstr. af, Kerk plein, Vismarkt, Rijnstraat, Gasthuisstr., Van Deventerstraat, Weverstraat Koning straat, Bontekoestraat, Zuidwal, Rijnstr., Veerweg. Dinsdag en vrydag: Nieuwe Veenendaalseweg (vanaf Groe- neweg), Platanenlaan, Koerheuvel, Oude Veenendaalseweg, Reumersweg, Nieuwe Veenendaalseweg en zomerhuisjes, Berg weg, Nieuwe Veenendaalseweg tot aan Beukenhof, Domineesberg, Vreewijkstr., Vreewijkplein, Valleiweg, Dennenweg, Lindenlaan, Van Suylenplein, Verlengde Acacialaan, Eikenlaan, Meidoornl., Ber kenlaan, Julianastraat, Eikenlaan, Es doornlaan, Populierenlaan, Prunuslaan, Berkenlaan, Acacialaan, Groeneweg, Wil lem van Nasstraat, Dokter Wallerstraat, Nieuwe Veenendaalseweg, Bantuinweg, Oude Veenendaalseweg, Spitsbergerpad, Utr. straatweg tot Dr. Waller, Kuilweg, Paardenveld, Zandheuvel. Woensdag: Stokweg, Utr. straatweg vanaf Dr. Wal ler, Remmerden, Rijksstraatweg tot Vis- sersteeg, Vissersteeg, Houweg, Irenestr., Beatrixstraat, Franseweg, Veenendaalse- straatweg, Zwijnsbergen, Rijksstraatweg, (Parallelweg gemeentewoningen) Veenen- daalsestraatweg, Franseweg Verbindings weg, Driftweg, Engweg, Geertsesteeg, Remmerstein Cuneraweg, Kerkewijk, Cu- neraweg vanaf poort, Achterbergsestraat- weg tot aan spoorovergang, Molenweg, Cuneraweg, de Dijk, Boslandweg, Cune raweg tot Grebbe, Nude, Grebbe. Rhenen, 22 januari 1958 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secretaris. PLATTELANDSVROUWEN VERGADERDEN De vergadering van de afdeling Lien- deri van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen, die donderdagavond werd gehouden, werd slechts door 26 leden bezocht. De slechte weersomstan digheden zullen hiervan wel de oorzaak zijn geweest. In overleg met de presi dente werd de lezing, die mevrouw T. de Boer-van den Hoek uit Den Haag zou houden over de schoonheid van het glas uitgesteld. De presidente, mevrouw Vos-Brand verbond aan haar welkomstwoord ook nog de beste wensen voor het pas be gonnen jaar. Zij hoopte, dat het voor de leden en haar gezinnen een gelukkig jaar mocht worden, ook in materiële zin, om dat 1957 in veel gezinnen een financieel teleurstellend jaar is geweest. Wellicht zal ook in 1958 wel weer een beroep op de bond worden gedaan voor een of an dere activiteit. Spreekster vertelde iets over de streekontwikkelingsdag, die on langs in Ingen werd gehouden. Deze dag was interessant en belangrijk en zij hoop te, dat een volgende dag door veel bonds leden zal worden bezocht. Tenslotte her dacht zij in enkele gevoelvolle woorden het tragisch ongeluk, waardoor dinsdag het 8-jarig zoontje van de familie Van Tintelen uit ons dorp jammerlijk om het leven kwam. Men behoeft geen moeder te zijn, aldus spreekster, om het grote ver driet van ouders en zusje te beseffen. Aan de hand van filmstrips heeft mevr. Vos vele interessante dingen vertelt van de wereldvrouwenorganisatie A.C.C.W. Uit vele landen verschenen belangrijke personen op het witte doek. De secreta resse mej. H. van Kalkeren toonde mooie filmstrips uit Limburg en van een bekend dierenpark. De presidente deelde nog mede, dat in de volgende vergadering de bestuursverkiezing aan de orde zal wor den gesteld. Aftredend en niet herkies baar xzijn mevrouw F. J. Baars-Lazet en mej. H. van Kalkeren, aftredend herkies baar mevrouw W. E. van Olderen-Bijl. DIPLOMA BEHAALD Aan de Utrechtse kruideniersvakschool behaalde onze dorpsgenoot J. D. A. Tim mer het kruideniersvakdiploma en het diploma middenstand. porcelein, flinke kop en schotel PLASTIC bekend model, diverse kleuren lste keus Alleen dinsdag 4 febr. Hoofdstraat 7 - Veenendaal Telefoon 3103 Demonstratie zwart op wit in Kiel. In de helderwitte sneeuw, welke ook de Duitse stad Kiel heeft bedekt, heb ben twaalf van de eenentwintig schoor steenvegers welke de stad telt, ge staakt en een demonstratie gehouden voor betere lonen, een vrqe zaterdag en langere vakanties. De andere had den van hun werkgevers de vervulling van genoemde wensen gedaan gekre gen. De foto toont het zwarte twaalftal in een van de besneeuwde Kielse straten. MARKTBERICHTEN WOUDENBERG Op de eiermarkt werden j.l. dinsdag 145.000 eieren aangevoerd. Prijzen voor kippeëieren 12,75 tot 13,75 per 100 stuks. (Middelprijs 13,25 per 100 stuks). Handel kalm. KONING DAVID AUTEUR DER PSALMEN? De psalmen werden vroeger uitsluitend toegeschreven aan koning David. Blijkens de uiteenlopende stijlen moeten zij echter in verschillende tijden zijn ontstaan, on geveer 1000 tot 500 jaar voor Christus. MINDER HUWELIJKEN NA 31 AUGUSTUS In West-Duitsland stelde men vast, dat na de 31ste augustus het aantal huwe lijken verminderde. Zij die voor genoem de datum bij de huwelijksautoriteiten te recht kwamen, konden n.l. nog van be paalde belastingfaciliteiten profiteren. De fiscus kan zich troosten met de wetenschap, dat dit jaar, in juli, opnieuw meer huwelijken worden gesloten. Ook mensen die gaan trouwen zijn graag op een buitenkansje uit! 0-0-0-0-0-0-0-0-0 (22) Het is stil in de grota zaal van de kliptoren. Het krassen van een ganzeveer op een perkamentrol is het enige hoorbaar geluid. Het is de manke kruit- maker, die daar zit te schrijven. Hij is zo in zijn arbeid verdiept, dat hij niet opkijkt als de graaf binnentreedt. Conrad opent een kastdeur en haalt er een kruik wijn uit. Langzaam giet hij een bokaal vol. „Het is gelukt", zegt hij plotseling en zijn stem klinkt luid in de stille kamer, „De heer van Barranca ligt in de kerker." De andere kijkt verstrooid op van zijn papier. „Ojuist", zegt hij afwezig, „De eerste van een lange rij, heer graaf." „Inderdaad", grijnst Conrad, „De eerste van een lange rij: Aram van Barranca!" Het krassen van de ganzeveer houdt plotseling op. De kruitmaker draait zich half in zijn stoel om en staart zijn metgezel met grote ogen aan. „Hoehoe noemt ge die ridder?" vraagt hij dan op gespannen toon. „Aram van Barranca", luidt het verbaasde ant woord. Met fonkelende ogen werpt de kruitmaker zijn ganzeveer terzijde en grijpt zijn kruk. „Zou het moge lijk zijnna al die jarenmompelt hij schor. En dan, op luide toon. „Breng mij naar de kerker, ik wil die man zien!" (Wordt vervolgd.) VEENENDAAL Geboren: Gerrit Jan, z. v. G. T. van 't Voort en E. A. Hardeman; Wilhelmina, d. v. A. Gerritsen en J. Albers; Johannes Martinus, z. v. H. W. Bergmeijer en E. M. A. Spies; Jacob, z. v. T. van Hal en N. van Dijk; Hendrik, z. v. J. Slotboom en C. G. Berendsen; Izak, z. v. J. M. Moerdijk en M. G. Haaster. Ondertrouwd: J. G. v. d. Kraats en W. Hak. Getrouwd: C. van Leeuwen en H. Veld huizen; J. P. Ederveen en G. v. d. Pavert. Overleden: Jacob Piso, 55 jaar, echtg. van A. de Geit; Evert Breunis van den Dikkenberg, 73 jaar, echtg. van G. van Hasselaar, eerder wedn. v. G. v. Schoon hoven; Jannetje Cornelia Slotboom, 39 jaar, echtg. van A. Spies. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Pieter, z. v. R. J. Hoogendoorn en B. C. van de Bovenkamp; Johanna W., d. v. T. M. van Harten en W. J. Hendrik- sen, Alida, d. v. G. A. van Kruistum en W. Sukkel. Ondertrouwd: D. J. Louters en N. van Hunnik; C. van der Poel en C. Hensen. Overleden: Evert Breunis van den Dik kenberg, 76 jaar. RHENEN Geboren: Jannetje, d. v. J. Spies en A. Rijkse; Edsko Evert Geert, z. v. H. Hek man en G. H. Klomp; Willemina, d. v. A. KI. Henzen en J. C. van de Weetering; Arris Gijsbert, z. v. G. Blankenspoor en G. van de Loosdrecht; André, z. v. A. van den Berg en H. van Ingen. Ondertrouwd: G. van den Brink en G. Oskam. Getrouwd: W. E. van Swetselaar en Z. H. Klop. Overleden: Willemijntje R. Wisscherhof 82 jaar, wed. v. A. Swart; Jelis Mark, 65 jaar, wedn. v. L. v. d. Bovenkamp; Jacob Piso, 55 jaar, geh. m. A. de Geit; Aaltje Budding 84 jaar, wed. v. R. v. d. Meijden; Maria Brouwers, 81 jaar, wed. v. G. ter Haar; Alida Drost, 81 jaar, wed v. E. v. d. Berg; Gerarda Jacoba Versteegh, 83 jaar, geh. m. A. van Oort;Crijnus Slotboom, 71 jaar, wedn. v. J. de Bruin; Wilhelmina Gijsbertha Veenhof, 53 jaar, ongeh. AMERONGEN Geboren: Hendrik, z. v. W. van Essen en J. van de Lustgraaf. Getrouwd: W. Drost en N. van Pratten- burg. SCIIERPENZEEL Geboren: Teuntje, d. v. J. van Raven horst en J. M. van Bruggen; Evelina, d. v. G. van Kampen en P. van Viegen. LIENDEN Geboren: Hendrikus, z. v. W. van Kal keren en J. A. de Keyzer; Jantje M., d. v. W. M. v. d. Peppel en C. Hofland; Jo hanna C., d. v. M. C. van Olderen en C. Timmer; Martien, z. v. M. de Jong en J. Kievit; Gerritje P., d. v. P. J. Walbeek en G. van Ingen. Getrouwd: W. H. Berends en H. C. van Arkelen; J. Lentz en S. W. Blom; D. C. van Eist en M. van Ingen; P. J. Haags man en D. van Esseveld. Overleden: Cornelia van Ledden, 89 j. wed. v. W. H. v. Verseveld; Willemina van Kranenburg, 72 jaar, ectg. van A. Kwint; Johannes B. Bauw, 72 jaar, wedn. v. Ph. W. van Doorn; Cornelia Zoete- kouw, 63 jaar, echtg. v. G. van Ewijk; Dirk Honders, 82 jaar, wedn. v. J. J. de Jongh. RHENEN Ingekomen: C. J. Baars (gez.) van Lien- den; C. T. F. Hasselaar van Zevenaar; H. Boer (gez.) van 's-Gravenhage; J. T. Beenen van Mijdrecht; J. de Ruiter (gez.) van Veenendaal; E. C. David van Leer- sum; T. C. David van Leersum; Chr. v. d. Pol van Veenendaal; N. v. d. Ende van Sint Laurens; M. Dunning g.m. J. Ph. Smit van Avereest. Vertrokken: G. Koops naar Leersum; B. Oerlemans (gez.) naar Amsterdam; A. Briene (gez.) naar Lienden. AMERONGEN Ingekomen: A. E. de Keizer v. Maurik; P. Pronk van 's-Gravenhage; L. A. Tanis van Heukelum; O. Smaal van Doorn; L. Vos van Soerabaja. Vertrokken: F. C. Everaars naar Ermelo J. Schagen naar Enschede; J. van Schaik naar Heerde. WOUDENBERG Gevonden: drie gekl. dassen; kinderwant; armband. Verloren: paar wanten; fietspomp. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds Vroegindeweij, 5 uur ds Van de Pol. Julianakerk 9.30 uur ds Van de Pol, 5 uur ds Wisgerhof. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds Wisgerhof, 5 uur ds Vroeg indeweij. Veeneind 3 uur ds Van Wijn gaarden, donderdag 7 uur ds Mulder van Voorthuizen. Dijkstr. 2.45 uur ds Vroeg indeweij. Ned. Herv. Evang. „Sola Fide" 10 uur ds Langman van Amsterdam, 5.30 uur ds Goedhart. Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur ds Van Enk, 5 uur ds Over- duin. Ger. Kerk art. 31 K.O. 8.15 en 3 uur ds E. Th. van den Born van Amersfoort. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofd straat 9.30 en 5 uur ds Kok. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9.30 en 5 uur lees- dienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Sorber van Winterswijk. Leger des Heils zaterdag 8 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 7 uur openlucht samenkomst, 8 uur verlossingssamen komst. R.K. Kerk Nieuweweg en Salva- torkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof in de kerk Nieuweweg en 7 uur Lof in dé Salvatorkerk. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr Romein van Vlaardingen. Ned. Herv. Gem. 10 uur ds Dijkstra, 5 uur ds N. Kooreman. Prot. Bond 10.30 uur hotel Laheij ds J. de Pree. Ger. Kerk 10 uur ds Overduin, 5 uur ds Van Enk bei den uit Veenendaal. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur ds P. v. d. Bijl, woensdag 7.30 uur ds P. v. d. Bijl. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lees dienst, vrijdag 7 uur ds Mieras van Krim pen aan de IJssel. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Van de Peut van Renswoude, 6 uur ds Vermaas van Veenendaal. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, donderdag 7 uur dhr Kamp van Utrecht. OVERBERG. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, woensdag 7 uur ds Van de Poel van Ede. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr Van Noort. WOUDENBERG. Ned. Herv. Gem. 9.30 en 6.30 uur ds J. C. Stelwagen. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Ver. v. Vrijz. Herv. 9.45 uur dhr E. C. Ninaber in Scherpenzeel. Ger. Kerk 3 uur ds W. P. van de Veen in Eben Haezer. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds Viegen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 uur kand. C. J. Baart van Utrecht, 6.30 uur ds L. van den Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. G. Molenaar. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds H. v. d. Linden; Vrijz. Herv. 9.45 uur dhr E. C. Ninaber in lo kaal „Bethel". Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds P. W. v. d. Veen. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr B. Roest. Ger. Gem. noodgeb. 10 en 6.30 uur leesdienst. LIENDEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Van Vliet van Ommeren. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen, van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur. Dr. W. Remme, Markt, tel. 2061. RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstr. 93, tel. 315. ELST, AMERONGEN, LEERSUM. Dr. Kars, tel. K 3434-273 te Amerongen. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. S. T. Hey, De Klomp, tel. K 8387-200 RENSWOUDE. Dr. Th. S. ter Velde, tel. 450 (eigen praktijk). WOUDENBERG. Dr. A. J. van Kekem. Tuindorpweg 16, Maarn, tel. K 3432-288. SCHERPENZEEL. Dr. H. G. J. Wensink, Dorpsstraat, tel. K 3497-220. VROUWEN HADDEN GEEN VASTE PRIJS Toen de Duitsers vele jaren geleden de Bismarck-Archipel annexeerden, werden daar draden met bepaalde schelpen eraan als ruilmiddel gebruikt. In het algemeen waren de prijzen vrij stabiel. Een varken van 60 kg kostte één „draad." Daaren tegen schommelde de prijs van een vrouw tussen 10 en 200 „draden." UITGESLOTEN De regering besloot de uitsluiting van de Volkskrant journalist H. C. Faas, die naar men zich herinnert naar de mening der regering uit de Troonrede te vroeg een en ander had gepubliceerd ongedaan te maken per 1 januari. De uitsluiting van een jaar werd aldus te ruggebracht tot enige maanden. Nu kunnen we ons weer druk maken over de uitsluiting van de televisie-redac teur van „De Telegraaf". Die had een artikel gepubliceerd, dat een der be- stuurderen van de Ned. Televisie Stich ting niet zinde. Die Telegraafman mag nu niets meer worden verteld... ó- cent (2) „Véél dank....!" Met een handige be weging schuift hij een gouden, met edelstenen versierde ring van zijn pink. „Ter herinnering", zegt hij effen. Een geritsel en... Monsieur is verdwenen. Mejuffrouw de Signac staat met de ring in de halfgeopende hand. Zij glim lacht. „Als Monsieur nu denkt, dat ik niet vermoed wie..." Maar dan haalt ze de schouders op. Monsieur weet heel goed, dat zijn incognito niet bewaard is, maar hij vertrouwt op discretie. En dat kan hij gerust doen. Mademoiselle is daartoe slim en ervaren genoeg... Op een der terrassen vindt zij mama. Een formidabele vrouw, met dubbele kin en zware half ontblote armen. „Irene", zucht deze kortademig, „waar heb je toch gezeten? Ik heb overal naar je laten zoeken." Irene kijkt haar mama onschuldig aan. „Dat begrijp ik niet, mama", zegt ze, „ik ben toch niet van het terrein af geweest..." „De graaf De Travillot heeft de ge hele tijd naar je geïnformeerd. Hij is wanhopig, dat je hem ontloopt... Ah, wat is zo'n masker lastig. Waartoe die dwaze gril nu juist een maskerfeest te willen geven... Iedereen kent toch iedereen." „Over een half uur is 't démasqué, mama. „Gelukkig. Zou er nog iets te drinken zijn...." „Zeker wel, mama. Zal ik eens kij ken...?" „Wacht nog even... Maar om op De Travillot terug te komen: die man is dodelijk verliefd. Hij wil je - kost wat het kost - trouwen; dat staat voor mij vast. En hij is vreselijk rijk". ,,'t Is een oude dwaas... Ik ben bang voor hem... „Kom, kind. Doe niet zo benepen. En je weet waar we aan toe zijn..." „Jawel, mama. Maar ik ben jong, ik wil... ik wil nog wat van mijn leven genieten..." „Dat kun je na je huwelijk óók wel. En misschien... hm... nog béter. Een oude man is altijd een nuttige bescher mer, die zich op een afstand houdt, als je hem niet kunt gebruiken en die op 't goede ogenblik te voorschijn komt. Diplomatie, tact en wat ervaring, Irène, doen wonderen..." „Zeker, mama", zegt Irène mijme rend, „en misschien is De Travillot nog niet eens zo verwerpelijk..." „Dat dacht ik óók", murmelt de dik ke moeder, puffend haar weg zoekend langs 't schemerige terras. Hoofdstuk 2. Het is weer een regenachtige dag. 't Heeft de hele morgen geregend. Vóór de kerk staat een dichte menigte. Men wacht op de bruidsstoet. Want... ieder een weet het: de schatrijke De Travil lot gaat trouwen. Men hoopt dat hij order gegeven zal hebben wat koper geld tussen het volk te strooien. Dan staat men er tenminste niet voor niets. Een vaag rumoer klinkt op. Ha.... het is zo ver! Hoog op de bok de gepruikte koetsiers. Deftig. Schimmels, vier stuks. Dat staat rijk en voornaam. Op de hobbelige straatstenen wiegelt de koets. Met het bruidspaar. Daarachter, ellenlange sleep en een bruidskrans in 't haar, blijft even, als genietend, rond zien. Genietend. Want dit ogenblik is mis schien 't enige, waarop zij haar huwe lijk op prijs stelt. Middelpunt van een - zij het sjofele en ellendige - menig te. Ze stijgt langzaam en bestudeerd de treden van de trap op. Achter zich kij kend... Wat ze ziet? Een hoestende, doodsbleke man, die met zijn been trekkend, moeizaam de schokkend en schuddend, nog twaalf koetsen. Onder luid geknars stopt de stoet. Een prachtig uitgedoste knecht springt zenuwachtig de kerktrappen op. Een loper wordt uitgelegd. Een portier klapt open. „Ah...!" gaat het door de rijen van toeschouwers. Iréne de Signac, in 't wit met een treden op komt... Diepgezonken ogen met een zinnelijke uitdrukking - een ingesnoerd middel en een onberispelijk getailleerde jas... Nadat het huwelijk is voltrokken, gaat de stoet weer naar buiten. Een waterig zonnetje is doorgeko men. Het daglicht is haast verblindend na de halve duisternis in de oude kerk. De bedienden doen bedrijvig. Er vormt zich bovenaan de trap een groep vrien den en familieleden. Mama De Signac in het midden, stralend en met valse edelstenen behangen. Het volk schreeuwt wat en een enkeling probeert - op hoop van ze gen - zelfs te juichen. De bruid daalt langzaam de trap af, gevolgd door de bruidegom, die pijn lijk loopt. Allengs dunt de kleurige groep. Zwepen klakken. De muntenregen blijft achterwege; het publiek spuwt de wagens achterna. De groep wordt nagestaard door een enkele goedgeklede burger, maar voor al door het haveloze volk, dat terzijde opduikt en binnensmonds vloekt. De woning van de graaf De Travillot is groot, hol, ongezellig en ligt in een uitgestrekte tuin. De wijde hekken zijn opengezwaaid. De stoet trekt binnen. Talloze bedienden zwermen om en bij de hoge stoep. Zij proberen te juichen. De Travillot - die slaperig is gewor den - snorkt lichtelijk, Irène geeft hem een stoot. „Hè", gaapt haar echtgenoot, „zijn we er al?" De rijtuigen verdwijnen in het wa genhuis. In de grote zaal wacht een prachtige en overvloedige maaltijd. Er stroomt veel drank, er wordt veel ge geten. Madame De Signac is een be roerte nabij en moet haar dochter vra gen de koorden van haar corsage wat losser te maken. Irène is bleek en stil; haar echtge noot heeft de hik. Kort na het feest maal trekt het bruidspaar zich terug. De gasten keren naar hun haardsteden terug... Hoofdstuk 3. Ruim twee jaar later. De revolutie is in Frankrijk uitge broken en heeft het oude regime weg gespoeld. 't Is niet veilig- in Parijs. Het grote huis van De Travillot staat ver laten. Vanmorgen zijn de graaf - hoes tend en aamborstig; mevrouw - jong, maar bleek en verschrikt; het kind (Louis Bertrand) in een wagen gestopt; de oude vertrouwde koetsier Guillau- me is op de bok gaan zitten en voor dag en dauw is de wagen Parijs uit gereden. Er is gejouwd, met stenen ge gooid; er is liederlijke taal uitgeslagen, maar dank zij een relatie met een van de hoofdleiders „van 't gepeupel" - zoals De Travillot schamper zegt - kon men de stad verlaten. De grote rundlederen koffer moest achtergelaten worden en Irène jam mert over gebrek aan kleren voor zich en haar zoontje. Monsieur De Travillot zit in zijn hoek te dutten en zegt, dat al die klei nigheden hem geen bliksem aangaan. Hij hoopt over de grens te kunnen ko men en beroemt zich erop, bijtijds een gedeelte van zijn geldswaarden naar het buitenland gezonden te hebben. Overigens bromt hij dat het stinkt in de koets. Dit laatste is dan toe te schrijven aan de kleine Louis Bertrand, die zich slecht naar de omstandigheden kan schikken en alle aandacht van zijn moeder opeist. Deze, gewoon dit aan anderen over te laten, is onhandig en onwennig... 's Middags laat komt men aan de eerste rustplaats. Het is een buitenhuis veertien mijl buiten Parijs. Het be hoort aan De Travillot, die er echter weinig naar heeft omgekeken, 't Blijkt een slecht onderhouden gebouw, waar het muf riekt. Eén grote kamer, enkele slaapkamers en een woning voor de huisbewaarder en zijn vrouw. Deze zijn eerst niet te vinden. Ein delijk weet Guillame hen op te sporen. Bevend - hij is oud en zenuwachtig - komt de man de kamer binnen. „Ernest", zegt Monsieur brommig, „voor de drommel, waarom ben je er niet, als ik er ben?!" Ernest kijkt zijn heer met een men geling van onderdanigheid en bruta liteit aan. „Och", zegt hij dan dralend, „ik... ik ben hier - om de waarheid te spre ken - maar liever niet." „Waarom niet?" valt Irène fel uit, „waarom was je hier „liever niet"?" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 2