2 één keer Diepeveen voor 13.90 Panterpersoneel had gezellige feestavond Grootscheepse jacht op inbreker Ook Spierpijn E AM 1 Terugkeer van Morghan de Magiër ACHTERBERG SCHERPENZEEL LIENDEN Volksuniversiteit: „Het leven in zee" Revolvers en munitie opgegraven Vergadering gemeenteraad In blijde Verwachting Marktberichten TAFELTENNIS Swift verspeelt een punt prachtige Dames- Pyama's Opening Christelijke kleuterschool o-o-o-o-o-o-o-o-o Het a.s. USO-concert Voor de kantonrechter De personeelsleden van de Panter si garenfabrieken waren vrijdagavond j.l. met hun echtgenoten in een gemoedelijke en ongedwongen sfeer bijeen in het ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan. De directie van de Panter had het pro bleem van „wat voor de één wel kan, kan voor de ander weer niet" naar onze mening met het geboden programma zo goed mogelijk opgelost. Een uitgelezen en op een behoorlijk peil werkend gezel schap van radiomedewerkers heeft er voor gezorgd, dat iedereen aan zijn trek ken kwam en dat niemand om principiële redenen verstek behoefde te laten gaan. Weliswaar niet met een programma in revue-vaart, maar mét een genoeglijk programma, onder leiding van de beken de Charles Aerts. Lex Karsemeyer was er met het meis jeskoor „Sweet Sixteen", bekend van de N.C.R.V. Zonder tekort te doen aan de overige medewerkers mogen we dit wel het hoogtepunt van de avond noemen. De populaire liedjes, gebracht door een aan tal ongekunstelde en heldere meisjes stemmen gingen er in als koek. Jammer genoeg trad er slechts een gehalveerd koortje op. Negen meisjes moesten we gens ziekte en zes door de mist verstek laten gaan. Toch zongen de aanwezige vijftien meisjes op de manier als we van dit frisse koortjes gewend zijn. De vaar dige begeleiding van Gerard van Kreve len, piano (de in het programma aange kondigde JoBos was ook al ziek), Joop Bassado, bas. Lex Vervuurt, guitaar en Tonny de Goey, drums, stuk voor stuk solisten van de eerste orde, zal hiertoe zeker hebben bijgedragen. Jan Boots met hersengymnastiek viel ons een beetje tegen. Waarschijnlijk lag dit aan het enigszins „afgezaagde" radio spel. Jan Boots met conferences praatte met zijn welluidende stem de program ma-onderdelen vlot aan elkaar. Echter deze chef-omroeper van de A.V.R.O. was als conferencier niet de populaire „mop pen-tapper." Jan Boots vertelde meer anekdotes en voor het merendeel uit het radiovak. De niet minder bekende hoorspel acteurs, Kommer Kleijn, Willem van Ca- pellen en Eva Jansen voerden enkele kor te schetsen op. Korte, pretentieloze stuk jes, maar daarom niet minder aardig en voortreffelijk gespeeld. Een korte muzikale show van Gerard van Krevelen met rytmische begeleiding besloot het programma. Van Krevelen en de zijnen toonden hiermee pas hun vaar digheid op de verschillende instrumenten. Ans Heydendaal, Jan Boots charmante echtgenote, zong enige liedjes en de regis seur van het programma Charles Aerts ontpopte zich, op verzoek, in twee liedjes als de vertolker van het Napolitaanse lied. De avond werd geopend door de heer H. Stoffels, adjunct-directeur van de Panter. De heer T. Verkuijl, lid van de fabriekscommissie, dankte aan het slot de directie voor de geboden avond en de heer J. J. van Schuppen, directeur van de Panter dankte op zijn beurt zowel de medewerkers aan de avond, als de perso neelsleden, die onder aanvoering van de heer Stoffels, het feest hadden georgani seerd. De heer Van W. aan de Stations singel hoorde zaterdagavond omstreeks acht uur gestommel in de woning van zijn buren, de familie St. Omdat hij wist, dat zijn buren afwezig waren, ging hij even poolshoogte nemen. Aan de achterzijde van het huis viel hem niets verdachts op. Er was geen licht aan in de woning. Voor alle ze kerheid controleerde hij ook de voor kant. Toen bleek de heer Van W. dat er een ruitje in de voordeur was in gedrukt en hij stak onmiddellijk zijn arm door het gat om de voordeur te ontgrendelen. Hij kreeg echter geen kans om de deur te openen, want hij ontving enkele welgeplaatste opstop pers tegen zijn hand en tegelijkertijd werd de vloermat voor de deur ge schoven. Toen de heer Van W. om het huis heen naar de achterzijde holde, zag hij nog juist de inbreker via het balkon en het schuurtje in allerijl de benen nemen, de Lindenlaan op, in de richting van de Kanaalweg. Onder het roepen van „Houdt de dief" zette de heer Van W. spoorslags de achtervolging in, bijgestaan door op zijn geroep toegesnelde buurtbewoners. Hoewel één van de achtervolgers de inbreker bijna te pakken had, zag deze toch nog kans door een gang tussen de huizen van de Lindenlaan te ontko men. Hij moet de sloot tussen de Lin denlaan en de Kastanjelaan hebben „genomen" en zich verder door de achtertuinen van de Kastanjelaan uit de voeten hebben gemaakt. Tot nu toe is nog niet gebleken, dat bij de familie St. iets van waarde is ontvreemd. De Veenendaalse politie stelde nog zaterdagavond, met behulp van een speurhond, een onderzoek in. Echter, tot nu toe zonder resultaat. Mogelijk bestaat er verband tussen deze inbraak en die, welke enkele we ken geleden bij de familie J. aan de Groen van Prinstererstraat werd ge pleegd. Ook hier ging men op dezelfde wijze te werk. Iedereen, die wel eens onder water opgenomen kleurenfoto's of een onder water opgenomen kleurenfilm heeft gezien, raakt onder de bekoring van de schone kleuren en de prachtige vormen van alles wat onder de water spiegel leeft. Heel dit fascinerende leven in zee zal men vrijdagavond a.s. kunnen aan schouwen door de lichtbeelden van Dr. J. J. Smith, die hierover voor de Volksuniversiteit een lezing houdt. Deze deskundige bij uitstek zal bo vendien veel belangwekkends vertellen over de geheimen en verschijnselen van het leven van de zeedieren. Zee boerderijen, zeewier, kwallen, zee anemonen, krabben en zeesterren, al deze wonderlijke verschijnselen, wor den door Dr. Smith in woord en beeld toegelicht. De lezing begint, zoals gewoonlijk, om 8 uur. Kaartverkoop bij de beken de adressen. Bij graafwerkzaamheden aan de Dijkstraat vond men een aantal revol vers en munitie. Het oorlogstuig werd overgebracht naar het politiebureau alhier. WINTERUITVOERING „CAECILIA" Het cabaretgezelschap „De Schaaps kooi" verzorgt op zaterdag 22 februari a.s. de winteruitvoering van de sup portersvereniging van de Veenendaal se Harmonie „Caecilia". Deze avond wordt gegeven in het Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan. Algehele lei ding heeft Cor Smit. Verder is er een verloting ten bate van het uniform fonds. NIEUWE DIRECTEUR POSTKANTOOR BENOEMD Inmiddels is definitief bekend ge worden, dat tot directeur van het post kantoor te Veenendaal is benoemd, de heer M. L. Stufkens, thans directeur van het postkantoor te Leerdam. Op woensdag 12 februari a.s., om half acht, zal de gemeenteraad van Veenendaal in openbare vergadering bijeenkomen. Voorzitter is burgemees ter A. Bakker. CONTACTAVOND VOETBALVER. „VEENENDAAL" Teneinde het contact tussen haar se niorleden te verstevigen organiseert de voetbalvereniging „Veenendaal" vrijdag a.s. een feestelijke avond in het gebouw „De Samenwerking." Het cabaretgezelschap „De Condré's" uit Utrecht brengt een non-stopprogram ma. Het orkest van dit gezelschap ver zorgt de muziek tijdens het bal. CONCERT BYZANTIJNS KOOR UITVERKOCHT Alle plaatsen van het verenigings gebouw aan de Eikenlaan, waar het Utrechts Byzantijns koor morgenavond op uitnodiging van het Ritmeester Mannenkoor concerteert, zijn uitver kocht. WAT ER GESPAARD WERD IN JANUARI Over deze maand werden aan spaar gelden ingebracht bij de Coöp. Raiffeisen- bank „Veenendaal" een bedrag van 227.033.90. Terugbetaald werd 134.869,20 Een spaaroverschot dus van 92.164,70. NUTSSPAARBANK Bij het kantoor Veenendaal van de Nutsspaarbank werd in de maand januari 1958 ingelegd 382.185,45 en terugbetaald 267.056,76. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg in deze maand 97. GEEN KERKDIENST De te houden kerkdienst op donder dag 6 februari a.s. in het Veeneind vindt geen doorgang. Zo heet het Doktersboek met Alle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zall - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. VEENENDAAL. Op de wekelijkse eier markt waren dinsdagmorgen 126.000 stuks eieren aangevoerd. Prijzen van 12,- tot 13,- per 100 stuks. De handel was vrij kalm. Op de biggenmarkt waren 80 big gen aangevoerd. Prijzen van 38,- tot 50,- per stuk. Trage handel. WOUDENBERG. Op de eiermarkt wer den j.l. dinsdag 145.000 eieren aangevoerd. Prijzen v. kippeëieren 11,50 tot 21,75 per 100 stuks (middelprijs 12,- per 100 stuks). Handel kalm. In afwachting van het begin der tweede helft waarmee deze week wordt gestart zijn nog enkele inhaalwedstrijden ge speeld. Hierbij viel nog een verrassing te noteren. Swift zag n.l. geen kans om bij Tios 2 in Arnhem de volle winst weg te halen, maar moest met een gelijk spel genoegen nemen. Dit was vooral te danken aan het feit dat de Egyptenaar Sharafeldin niet tot winst kon komen. Met dit resultaat is Climax nog het meeste gebaat. Dat Cli max 2 er ook steeds beter inkomt werd wel bewezen door een prachtige 9-1 over winning op Treffers 3. Hier ging alleen het dubbelspel verloren. Ondertussen is ook al reeds de ontmoeting voor de twee de helft van de beide Climax-teams ge speeld. Met moeite won hier het eerste team met 6-4. Het programma tot en met woensdag 12 februari: Maandag 3 februari: le kl. A, Treffers 3-Tios 2; 2e kl. C, Kr. en Vr.-Panter; RTC 2-Climax 3; 3e kl. E, Kr en Vr. 2-Ritac 4; VSW 2-TTCB;4e kl. H, RTC 4-RTC 3. Dinsdag 4 februari: 4e kl. H, TTCB 3-TTCB 2. Woensdag 5 februari: le kl. A, Seelbeeck-Swift; 2e kl. C, Ritac 3-Ritac 2; 3e kl. E, Swift 3-RTTV 3; 4e kl. H, Ritac 5-Kr. en Vr. 3; Panter 3-Pan- ter 2. Donderdag 6 februari: 2e kl. C, RTTV 2-VSW; 3e kl. E, Climax 5-Climax 4; 4e kl. H, RTTV 4-VSW 3. Maandag 10 februari: le kl A, RTC-Seelbeeck; Treffers 3-RTTV 2e kl. C, VSW-Panter; Kr. en Vr.-Ritac 3 4e kl. H, RTC 4-Kr. en Vr. 3. Dinsdag 11 februari: 2e kl. C, Ritac 2-RTC 2; 3e kl. E, TTCB- Climax 5; 4e kl. H, TTCB 2-Ritac 5. Woensdag 12 februari: le kl. A, Tios 2-Ritac; Swift-Climax 2; 2e kl. C, Swift 2-RTTV 2; 3e kl. E, Ritac 4-VSW 2; 4e kl. H, Panter 3-TTCB 3. geweest, te hebben mogen meewerken, beide besturen samen te werken en een dat deze school tot stand is gekomen. Spreker biedt dan ook namens de stich ting openbare kleuterschool zijn harte lijke gelukwensen aan. Hij hoopt dat deze school een zegen mag zijn voor vele kleuters. Als voorzitter van het bestuur van het zendingsdiaconessenhuis memoreert de heer Vooys de voortreffelijke harmonie die altijd tussen het bestuur van de Chr. kleuterschool en Oranjestein heeft be staan. Spreker biedt een, door de zusters fraai geborduurd raam met toepasselijke kindertafereeltjes aan. Ds. Zwaan, die zowel het bestuur van de Chr. school als de Ger. kerkeraad vertegenwoordigd zegt, dat hij blij is, dat aan de suggestie van de heer Maris geen nieuw lokaal aan de oude school, maar een geheel nieuwe school te bouwen, ge volg is gegeven. Spreker noemt het een sieraad voor de omgeving. Spreker wijst op de Heere Jezus als grote kindervriend. Het is een mooie en dankbare taak onze eD rheumatlsche p{jnen wrijft U weg met kinderen tot hem te mogen leiden. Na mens de Chr. school biedt hij een drietal schilderijen aan en namens de kerkeraad van de Ger. Gem. een enveloppe met in houd. Ds. De Groot zegt, dat hij zich de verre reis uit Vlissingen gaarne getroost heeft en laat zijn welgmeend „proficiat" ver gezeld gaan met de woorden, „Nooit had ik kunnen dromen, dat uit het ei, dat ge legd werd in de tijd, dat ik voorganger was in deze gemeente, dit kuiken ge boren zou kunnen worden. Dit is een feestelijke creatie." Namens de kerkeraad der Ned. Herv. kerk biedt de heer Van Prattenburg het boek der boeken: de bijbel aan. Zoals bij alle werk goed gereedschap een eerste vereiste is, hoopt spreker, dat de bijbel het bestek zal zijn, waarop in deze school gebouwd zal worden. Het hoofd van de Chr. school, de heer Zolang de voorraad strekt Maat 40 tot 48 PRIMA ZWANENDONS gebloemd jasje effen pantalon Doe als. iederéén en koop bij Hoofdstraat 23-61-65 Veenendaal (Vervolg van pagina 1) haar spontane woorden: „Het is voor mij een goede middag, want ik vier het feest van de opening van een nieuwe school altijd van harte mee. Ik zou bijna jaloers zijn op de leidsters om hier te mogen werken." Mej. Clemens wijst erop, dat de eisen in het kleuteronderwijs tegenwoordig anders liggen dan vroeger. Het gaat niet zozeer om onderwijs te geven, maar op voeding, goede gewoontevorming en „het zelf doen" van de kleintjes staat op de voorgrond. De kleuters moeten zich „vei lig geborgen" voelen. De grootste pluim die architect Ploeg toekomt is wel, dat hij „dacht vanuit het gezichtspunt van de kleuter" zegt spreek ster. Zij hoopt nog meer zulke scholen in haar inspectie te krijgen. Hierop brengt de architect de heer C. M. Ploeg dank uit voor het spontaan ge schonken vertrouwen en de vrijheid die men hem bij zijn werk gaf. Spreker zegt dat mej. Clemens met haar rijke ervaring veel steun heeft verleend en dankt ook zijn vader de heer T. H. Ploeg voor het opzichterswerk, alsook voor het prima teamwork met de aannemer en onderaan nemers, die een grote liefde voor hun werk hebben getoond. Als blijvend aan denken biedt hij een elektrische klok aan. De heer G. A. Dagnelie zegt, dat, hoe wel hij voorstander is van openbaar on derwijs, het voor hem een genoegen is A. N. Maris, wil de lange weg en het vele geduld dat men aan de dag moest leggen alvorens deze school er was, vergelijken met een moeilijke klauterpartij in de bergen. Hoewel dit vaak gaat langs on begaanbare en ongebaande wegen, loont het schitterende uitzicht aan het einde van de tocht als de top bereikt is, de ge trooste moeite. Hier kan met liefde voor het kind gewerkt worden in een ideale omgeving. Het kind in deze school is als een diamant in goud gevat. Spreker hoopt op een even prettige samenwerking als tot dusver. Tot slot geeft wethouder De Bonte een historisch overzicht van het kleuteron derwijs in Amerongen. Het begon ruim 80 jaar geleden met de eerste steenleg ging door Elisabeth Mary Villiers, van het naar haar genoemde Elisabethschool- tje, dat later werd getransporteerd aan Godard G. J. C. Graaf Bentinck. Dit tijd perk van de bewaarschool duurde tot 1930. Onder leiding van de dames Van Rhenen, Goedhart en Vervat is hier al tijd hard gewerkt. Een groot gedeelte van alle Amerongers heeft hier op de lange banken gezeten. Maar tenslotte kwam er een eind aan het kwijnend bestaan van deze bewaarschool. Deze tijd wil spreker kenschetsen met het woord: ,goed'. Hierna werd in 1931 de vereniging Chr. bewaarschool opgericht en de school her opend. Helaas moet spreker dit tijdperk tot 1945 met .slecht' betitelen. Na de oorlog, toen de Elisabethschool veel geleden had, hielp de gehele bevol king spontaan mee, het gebouw weer glasdicht te maken. Voor dit klaar was, bestond er in het zendingshuis alweer een kleuterklasje. Gelukkig besloten de o-o-o-o-o-o-o-o-o (23) Langzaam komt er enige beweging in de gestalte op de kerkervloer. Kreunend richt Aram zich half op, zijn hand glijdt over zijn gezicht. Het voelt kleverig, geronnen bloed waarschijnlijk. Zijn hoofd bonst, alsof een smid er met zijn hamer op roffelt en hij voelt zich zwak en duizelig. Daar hoort hij het geslof van voetstappen, die voor de cel stilhouden. school te stichten. Deze werd op 1 maart 1946 geopend. Opnieuw borg de Elisa bethschool de kleuters binnen haar mu ren, maar spoedig bleek zij te klein en werd een beroep gedaan op Oranjestein en niet vergeefs. In 1953 werd de eerste tekening, n.l. de bouw van een lokaal aan de oude school, gemaakt, maar op het advies van de heer Maris besloot men uiteindelijk tot nieuwbouw, hetgeen mede door de medewerking van mej. Clemens werkelijkheid is geworden. Spreker dankt voor de prachtige hulp ontvangen van het zendingsdiaconessen huis en de zusters van Oranjestein. Dit tijdperk wil hij schetsen met de woorden: er is ,zeer veel' verricht. Wat het vierde tijdperk zal brengen ligt nog in de schoot der toekomst verborgen, maar spreker zou als leidraad willen geven: ,Doe het werk, voor God.' Nadat Ds. De Jager alle sprekers heeft bedankt, gaat Ds. Zwaan voor in een be wogen dankgebed. Het officiële gedeelte van deze plechtige opening wordt ge sloten met het door allen staande gezon gen Wilhelmus. Gaarne willen wij een kort resumé geven van het gebouw zelf. Via het ruime voorplein de school betredend, bevindt zich achter de hoofdingang een grote hal met de kapstokken. Deze zijn niet ge nummerd, doch allen voorzien van vogels, dieren, poppetjes enz. Hier bevinden zich ook de toiletten en de wasgelegen heid, alles in „kleuterformaat." Verder zijn er twee werk- en één speellokaal. De lange banken van vroeger zijn ver vangen door keurige stoeltjes en tafeltjes. In de werklokalen zijn kleine aanrechtjes gebouwd. Hier zijn ook de strijkplankjes met toebehoren, de mozaïekdozen, bouw dozen, het „kleiwerk" enfin te veel om op te noemen. Kortom deze school is in een woord uitgedrukt: een juweel. Grendels knarsen en dan draait de deur langzaam open. Er staat een grote man, gehuld in een wijde mantel, in de deuropening. Het licht valt achter hem, zodat Aram zijn gelaat niet kan zien. Maar toch gaat er een schok van verbazing door de gevangene heen. Die eigenaardige opstaande haarlokken, die op horens lijken en die daardoor de man iets duivelachtigs geven. Dat kandat kan niemand anders zijn dan.. De man treedt op Aram toe en het volle licht van een toorts valt nu op zijn gelaat. „Morghan! Morghan de Magiër!" stamelt Aram. „Aram!" grijnst de ander. „Waarachtig, hij is het. Ik zou u bijna vergeten zijn. Bijna, maar toch nog niet helemaal...!!" (Wordt vervolgd.) GESLAAGDE MUZIEK- EN TONEEL UITVOERING Zaterdagavond j.l. hield de muziekver eniging „Kunst en Vriendschap" alhier, haar jaarlijkse muziek- en toneeluitvoe ring in het Buurtschapshuis. Voor een geheel gevulde zaal sprak de voorzitter de heer G. van Selm, een kort openings woord, waarin hij dank bracht aan de dirigent, de heer P. Hoolhorst en aan do nateurs en begunstigers voor de ontvan gen steun. Het muzikale gedeelte werd onder leiding van de heer P. Hoolhorst op vlotte wijze uitgevoerd en kreeg dan ook een welgemeend applaus. De toneelgroep bracht een toneelspel getiteld „Onder één dak" van Jan Fabri- cius. Dit aangrijpende familieverhaal van deze bekroonde auteur bracht men met succes voor het voetlicht. Dit nogal zware spel handelt over de boerenstand in een tijdperk dat wij zo zeer niet meer kennen. Uit dergelijke toneelspelen is toch ook voor de hedendaagse mens nog wel wat te leren, want erfeniskwesties na een sterfgeval zijn ook in deze tijd niet vreemd. Daarbij kwam nog dat een vrouw uit het stadsmilieu door huwelijk met een van de zoons in deze kringen verzeild was geraakt en door de meeste familie leden in erge mate miskend werd. Het geheel werd door deze amateurgroep op verdienstelijke wijze gespeeld. Alle spe lers waren goed rolvast. Tussen het eerste en tweede bedrijf brachten een drietal leerlingen van de heer Hoolhorst accordeonmuziek. Het lid van de muziekvereniging de heer Nelle- stein verzorgde met zijn accordeon de muziek tijdens de pauze. Het optreden van dit viertal vond bij het publiek veel waardering. De tweede voorzitter de heer W. van Breda, bracht aan het slot van deze avond dank aan de medewerkenden in het bijzonder aan de dames die dit geheel belangeloos deden en bood hen uit erkentelijkheid een boe ket bloemen aan. De regie was bij de heer J. v. d. Berg in goede handen. Hij ontving ook hiervoor een stoffelijke blijk van waardering. Het kap- en grimewerk was ook nu weer goed verzorgd door de heer Rijssemus. SCHOORSTEENBRAND Zondagavond omstreeks 6 uur werd Achterberg opgeschrikt door het loeien van de brandweersirene. Het bleek dat bij de familie H. aan de Cuneraweg de schoorsteen in brand stond. Door de vrijwillige brandweer uit Ach terberg is deze schoorsteen op vakkun dige wijze schoongemaakt, zodat er ver der geen gevaar te duchten was. Hulde aan de mannen van de vrijwillige brand weer, die zoals gewoonlijk weer zeer snel ter plaatse waren, al was dit dan ook op zondagavond. .EENDRACHT MAAKT MACHT' HIELD JAARVERGADERING De winkeliersvereniging „Eendracht maakt macht" hield in hotel „De Hertog van Gelre" de jaarvergadering onder leiding van voorzitter, de heer W. Pol. Over de acties en de uitgevoerde plannen in 1957 sprak hij zijn tevredenheid uit. Minder geslaagd noemde hij de St.-Nico- laasactie, tenminste voor wat betreft de regeling daarvan in de gemeentelijke eierhal. Verder wenste hij de leden een voorspoedig 1958 toe en een prettige sa menwerking. Vervolgens bracht de secre taris, de heer G. H. Verwoerd, het jaar verslag uit en hieruit bleek dat het aan tal leden thans 68 bedraagt. De penning meester, de heer H. J. Golstein, deelde mede dat er iets minder in kas was dan vorig jaar, doch kon toch nog een batig saldo melden van ruim 1900, De aftredende doch herkiesbaar ge stelde bestuursleden H. J. Golstein en G. van Hoevelaken werden herkozen. In de plaats van D. Broertjes werd G. Geiten beek gekozen. Wegens vertrek van de heer W. Dijkstra werd de heer Jac. Plui- gers gekozen. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden benoemd de heren: D. Niessen, H. Inkenhaag en Jac. Pluigers. Het vertrekkende bestuurslid Dijkstra werd door de voorzitter met een toe passelijk woord een boekenbon aange boden. Tijdens de pauze had onder de leden een gratis verloting plaats van enkele onafgehaalde, gedurende de winkelweek beschikbaar gestelde, kleine prijsjes. Hierna werden in grote trekken de te voeren acties in 1958 besproken en werd besloten weder een voorjaarsactie, avond- markt, najaarsactie en St.-Nicolaasactie te houden. Het regelen van de vakantie liet de voorzitter aan de leden over en stelde voor om dit branchegewijs onderling te regelen. (Vervolg van pagina 1) zijn fraai over de vier partijen ver deeld. Het slotdeel begint fugatisch met een thema, dat een stijgende toon ladderfiguur bezit, welke (later ook in dalende beweging) prachtig door de vier strijkersstemmen heengeweven is. Deze Sinfonie werd door Hans Erd- mann uitgegeven in de bekende ver zameling voor oude muziek, welke on der de titel „Antiqua" bij Schott ver schijnt. Het stuk berustte in de Meck- lenbprgische Landesbibliothek, Schwe- rin, waar men het ten behoeve van de Hofkapel in het midden van de 18e eeuw uit Italië betrokken had. Locatelli: VIOOLCONCERT IN C KL. T. Pietro Antonio Locatelli werd 3 sept. 1695 te Bergamo geboren. Waarschijn lijk is hij een leerling geweest van de grote Corelli, doch die leertijd kan niet lang geduurd hebben, aangezien Loca telli 17 jaar was, toen Corelli overleed. Hij was een bekwaam vioolvirtuoos en als zodanig wordt hij tot de belang rijkste voorlopers van Paganini be schouwd. Hij maakte concertreizen door heel Europa en vestigde zich in 1721 te Amsterdam, in welke stad voor de Italiaanse muziek veel belangstel ling bestond. Hij betrok een woning op de Prinsegracht en hij was daar werk zaam als muziekleraar, componist, uit gever en snarenhandelaar. Hij leidde een tamelijk teruggetrokken leven. Hij overleed op 30 maart 1764. In juni 1733 kondigde de Amster damse muziekuitgever Nichel-Charles le Céne aan, dat hij een groot werk van Locatelli „L'Arte del Violino" op koperen platen had doen graveren. Deze gedrukte uitgave bevatte 12 vioolconcerten. Het heden te spelen vioolconcert in c kl. t. is het tweede concert uit deze serie. Het eerste-deel is gebouwd op een typisch-Itaüaans, fier thema, dat door de soloviocfl zeer virtuoos ontwikkeld wordt. Het twee de deel (Largo) staat in C gr. t. en heeft een bijzonder rijk versierde solo partij. Het slotdeel is een Andante, waarin de solopartij zich sierlijk af tekent tegen de begeleiding van het strijkorkest. (Zie vervolg in nummer van a.s. vrijdag.) (Vervolg van pagina 1) veen opreed, voorrang te verlenen aan een daar rijdende auto. Een botsing was hiervan het gevolg, waardoor de automo bilist, E. van V. uit Barneveld, aan zijn wagen een schade kreeg van ruim 106,-. Het was volledig mijn schuld, gaf verdachte toe. Ik had mijn gedachten er niet voldoende bij en ben daardoor de kruising met te grote snelheid genaderd. Ik probeerde nog te remmen, maar toen was het al te laat, want ik slipte weg. Zelden gebeurt het, dat een ver dachte vlot zijn fout erkent. In dit geval gebeurde dat wel en daarom kan de boete laag zijn, zei mr. baron Van Slinge- landt in zijn requisitoir. Conform de eis luidde hierna het von nis 10,of vier dagen. B. G. M. ten O., predikant te Wagenin- gen, zou bij het inhalen van een andere auto niet voldoende naar links uitgewe ken zijn en de ander daardoor gesneden hebben. Verdachte ontkende evenwel ten stel ligste. Ik passeerde twee wielrijders en daarna de bewuste bakkersauto. Op dat moment reed deze echter weg zonder voldoende op het achteropkomende ver keer te letten. Had hij dat wel gedaan, dan was er niets gebeurd, zo zei hij voor het kantongerecht te Wageningen. Bakker W. zegt, dat hij niet stil stond, maar reed en toen door u gesne den werd, wierp rechter v. d. Brand te gen. Dat is beslist onjuist, hield ver dachte vol. Het had succes, want voor een wettig bewijs dienen minstens twee personen dezelfde verklaring af te leggen. Andere getuigen dan bakker W. waren er even wel niet en derhalve vroeg de officier, Mr. baron Van Slingelandt, vrijspraak. Het vonnis luidde conform deze eis. G. v. d. B., fabrieksarbeider te Wage ningen, vervoerde op zijn transportfiets een kist, die breder was dan de maj^nium toegestane maat van vijfenzeventig centi meter. Iemand vroeg me die kist voor hem mee te nemen en omdat ik dat met mijn fiets gemakkelijk kon, deed ik het. Ik wist niet precies hoe breed zo'n vracht eigenlijk mocht zijn. Ik dacht iets van een meter, maar dat bleek niet juist te zijn, voerde verdachte vrijdag voor het Wagenings kantangerecht aan. Als u meende, dat een breedte van een meter toegestaan was, zou u nog in overtreding geweest zijn, want de bewus te kist was 1.19 meter breed, merkte de rechter op. Ik heb hem natuurlijk niet van te voren opgemeten, wuifde verdachte deze beschuldiging weg. 't Viel me overigens wel wat rauw op de maag, dat ik een bekeuring kreeg, terwijl ik een ander juist een dienst bewees. De wet stelt u er nu eenmaal aan sprakelijk voor. Het is veel te gevaarlijk met het drukke verkeer van tegenwoor dig. U zou heel gemakkelijk ergens ach ter kunnen blijven haken, luidde rechter v. d. Brands oordeel. Eis en vonnis 3, of én dag. SNEEUW-JACHT De rijkspolitie te Lienden heeft tegen een drietal Liendenaren proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de jachtwet. Zij werden in het jachtveld aangetroffen met een hond om in de sneeuw door sneeuwsporen wild op te sporen. DAM-UITSLAGEN De damuitslagen waren deze week als volgt: J. van Dijk R. Bakker 20 D. Niessen H. ter Maten 20 D. J. Ieprenfcurg J. Jansen 20 M. Inkenhaag N. Wallet 2—0 Westra Hoeksema Valkenburg afg. G. Aarsen G. Jansen 20 W. van Setten A. Dusschoten 02 W. van Schaik J. C. Bakker 20 C. Valkenburg J. v. d. Peppel 20

De Vallei | 1958 | | pagina 2