Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gemeente kan 800.000,- lenen uit Nationale Woningbouwleningen WAAR IS DE VALLEI-RIKS? NIEUWE DIRECTEUR POSTKANTOOR BENOEMD Ds. J. Tigchelaar sprak voor interkerkelijke jeugd Protest tegen gemeenschappelijke drinkwatervoorziening Utrechts Byzantijns Koor concerteerde in V eenendaal EEST REISWOEDE A)| KMI! J EDERVI f A SCHERPTNZFEL WOUDENBERG Slechthorend? 32e jaargang VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 Nr. 11 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Verhoging presentiegeld leden stembureaus Verdubbeling subsidies U.S.O.-concerten Presentiegelden voor stembureauleden Verhoging subsidies U.S.O.-concerten Benoeming lid commissie tot wering van school verzuim Afd. Veenendaal tabaksver- werkersbond jubileert Belangrijke besluiten motorclub Veenendaal AGENDA Achttien etagewoningen aan Westersingel Ilij is f 7,50 waard AQ 870799 Burgemeester Bakker op de kandidatenlijst voor Prov. Staten De heer M. L. Stufkens, thans directeur te Leerdam, opvolger van de heer C. A. van Stempvoort Ritmeester personeel offerde voor Julianaziekenhuis Jaarvergadering van de winkeliersvereniging Christelijke boeren en tuinders hadden jaarvergadering Luistercursus „Rembrandt" van V.U. Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, r S. BOS Ds. D. POL OVERLEDEN Marktberichten „Vienna" hoorapparaten Fa. J. F. TAK Fa. G. W. K. HAAGSMAN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De gemeente Veenendaal zal in totaal 800.000,kunnen lenen uit de Natio nale Woningbouwleningen. Uit de Eerste Nationale Wonïngbouwlening wordt door de Bank voor Nederlandse Gemeenten aangeboden een bedrag van 609.000,Voorts is er tot nu toe uit de opbrengst van de Tweede Nationale VVcningbouwlening voor 200.000,voorkeur uitgesproken voor Veenendaal, waarvan 75.000,is ingetekend door het Noordelijk Pensioenfonds voor de Sigarenindustrie en 60.000,door de Coöp. Raiffeisenbank Veenendaal (Boe renleenbank). De rente op deze leningen bedraagt 6%. Op het eerste gezicht lijkt dit per centage enigszins hoog, doch hierbij dient te worden aangetekend, dat de regering voornemens is op beide lenin gen een compensatie van 2% te ver lenen. De exploitatie van de woningen die met deze leningen worden gebouwd kan dus worden opgezet tegen een rente van 4%>. B. en W. achten het in hun schrijven vanzelfsprekend, dat zij de raad voor stellen de leningen aan te gaan. Aangezien het loonpeil sinds de vo rige verkiezing - in 1956 - wederom aanmerkelijk is gestegen, achten B. en W. het noodzakelijk het presentiegeld voor de stembureauleden te verhogen. Naast dit presentiegeld wordt per lid, per dag een bedrag van rond 9,70 aan verteringen betaald. De provinciale staten hebben besloten het provinciaal subsidie voor de USO- concerten te verhogen, onder voor waarde, dat de gemeenten het subsidie, dat thans 100,per concert beloopt, verdubbelen. Hoewel, zo schrijven B. en W. in hun voorstel, het concértbezoek de laatste paar keren wat teruggelopen is, zijn wij toch van mening, dat deze concerten in Veenendaal nog steeds in een behoefte voorzien. Bovendien heeft het comité juist dezer dagen besloten een propa- ganda-actie te gaan voeren. Om gezondheidsredenen heeft de heer H. Wels ontslag gevraagd als lid Veenendaal bezit één van de oudste afdelingen in Nederland van de alge mene Nederlandse Bedrijfsbond voor de tabaks verwerkende industrieën. Deze afdeling bestaat thans 50 jaar en ter geiegenneid daarvan zal op za terdag 15 februari a.s. in het geoouw „De Samenwerking" van 2.30-4.30 uur een receptie worden gehouden. De Veenendaalse afdeling werd op gericht in 1908. Twee van ae eerste be stuurders waren JobB.udding, die vo rig jaar is overleden en Ab. vanKruis- tum, ook reeds overleden. In die dagen was het maar een „afdelinkje" met een klein aantal leden. Thans heeft de Veenendaalse afdeling van de in de wandeling ge noemde „Tabaksverwerkersbond" 450 leden. Naast de verbeterde verhouding tus sen de werknemersbond en de werk gevers en de invoering van de col lectieve arbeidscontracten was één van de hoogtepunten in het bestaan van de afdeling de staking in de ta baksindustrie in 1913. De algemene bond stond toen, naast de andere bon den, volledig achter de stakers. Het huidige dagelijkse bestuur van de afdeling Veenendaal bestaat uit de heren J. Roelofsen (voorzitter), T. Ver- kuijl (secretaris) en A. Slotboom (pen ningmeester). In het komende jaar gaat de Vee nendaalse motor- en automobielclub iedere week en zo mogelijk tweemaal per week een prestatierit organiseren, uitgezonderd in de maanden juni tot september. In de vakantiemaanden is het n.l. niet mogelijk om voor derge lijke ritten toestemming te krijgen. Bovendien zal men, in plaats van de bekende „Coupe-de-La Montagne" rit, welke dit jaar niet plaats vindt, een grote nachtrit voor auto's en mo toren organiseren. Dit idee moet nog verder worden uitgewerkt, maar als datum had men hiervoor de Lampe- gietersavond en de daaropvolgende nacht gedacht. Bovenstaande besluiten nam de M.A.C.V. tijdens de in „La Montagne" gehouden ledenvergadering. De heren M. Or van (voorzitter) en D. H. Rijnders werden door de ver gadering herkozen als bestuurslid en de heren H. Brouwer Jr. en J. Jansen Jr. zagen zich gekozen in de sportcom- missie. Tot nog toe staat de vereniging er financieel goed voor. Voorts werd medegedeeld, dat men op de statuten en het huishoudelijk reglement Ko ninklijke goedkeuring had verkregen. VEENENDAAL Hedenavond Rookwedstrijd in Rit- H! meesterkantine, 7.30 uur. Luxor |g theater vrijdag t.e.m. maandag 7.30 |H uur „Artists and models" Dinsdag t.e.m. donderdag ,Het laatste vuur- !§f gevecht.' Zaterdag 8 febr. A.N.G.B. §U jubileum-feestavond in ver.geb. a'&n de Eikenlaan. In geb. .Eltheto' Hl om 8 uur C.E.F.A.-film „De open deur." Donderdag 13 febr. U.S.O.- concert o.l.v. Paul Hupperts in ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan om 8 uur. van deze commissie. Voorgesteld wordt de heer Wels eervol ontslag te verlenen. B. en W. hebben op de aanbeveling ge plaatst de heren G. van Beek en 1?. N. van Galen. Bouwbedrijf J. Boers alhier zal als laagste inschrijver een flat, bestaande uit achttien woningen, bouwen aan de Westersingel voor ruim 230.000, B. en W. stellen voor Patrimoniums Bouwvereniging de benodigde grond te verkopen en voorschotten voor de bouw te verlenen. In het complex zul len zes garages worden ondergebracht. De gemiddelde weekhuur per woning zal als volgt zijn: zes benedenwoningen 11,10, zes woningen le etage 10,85, zes woningen 2e etage 10,60 en zes garages 2,40. De vorige Vallei-riks werd uitge geven by de Vivo-kruidenier, Hoofdweg, Ederveen, maar is niet gevonden. De nieuwe riks is hier door 7,50 waard en draagt het nummer Indien de riks vóór a.s. donderdag 12 uur v.m. op het bureau van „De Vallei" wordt bezorgd, ontvangt men de vinderspremie. ONTSPANNINGSMIDDAG VOOR BEJAARDE DAMES De ontspanningsmiddag voor bejaar de dames, o.l.v. mevr. Overduin, werd niet gehouden op donderdag 6 februari j.l., maar vindt plaats op dinsdag 11 februari a.s. in gebouw „Eltheto", n.m. 2.30 uur. Burgemeester A. Bakker van Vee nendaal is. kandidaat gesteld voor de Provinciale Staten van Utrecht. Bur gemeester Bakker komt voor op de A.R.-lijst onder nr. 6. De A.R. partij heeft op het ogenblik vier zetels in de Provinciale Staten. Scheidende directeur Tot directeur van het postkantoor te Veenendaal is door het hoofdbe stuur van P.T.T. in Den Haag be noemd de heer M. L. Stufkens, thans directeur van het P.T.T.-kantoor te Leerdam. De heer Stufkens volgt hiermee de huidige directeur, de heer C. A. van Stempvoort, die per 1 maart a.s. met pensioen gaat, op. Het is evenwel nog niet bekend, wanneer de nieuwe directeur te Vee nendaal in dienst zal treden. In ieder geval is dit niet op 1 maart a.s. Er is momenteel nog geen woning beschik baar. De heer Stufkens deelde ons mede, dat hem waarschijnlijk in april of mei a.s. een woning zal worden Evenals de heer Van Stempvoort is toegewezen. de heer Stufkens „doorkneed in het postvak". Op 1 april van het vorige jaar vierde hij zijn veertigjarig ambts jubileum bij de posterijen. Aan de loopbaan van de heer Stuf kens ontlenen we verder: Hij kwam in dienst bij PTT op 1 april 1917 en werkte als ambtenaar te Gorinchem, waar hij werd bevorderd tot commies. Op 1 april werd hij benoemd tot beheerder van het bijkantoor Leid- schendam en op 1 augustus 1947 volg- Nieuwe de zijn benoeming tot directeur van directeur het postkantoor te Leerdam. De heer Stufkens is sedert jaren bestuurslid van de belangrijkste voet balclub te Leerdam, n.l. Leerdam- Sport. Is Christus nog actueel voor de hedendaagse jeugd? Deze vraag behandelde ds. J. Tigchelaar te Veenendaal, o.m. leraar godsdienst aan het Christelyk Ly ceum alhier, woensdagavond j.l. met jongeren van diverse kerkelijke verenigin gen, verenigd in interkerkelijk verband. De - goed bezochte - bijeenkomst vond plaats in bet gebouw bij de Chr. Geref. Kerk aan de Hoofdstraat. Bij het beantwoorden van deze vraag, zo begon ds. Tigchelaar, weet men niet goed welke kant men op moet. De ach tergrond is de vraag, welke hier ge steld wordt. Goddank moeten we deze vraag met een volmondig „ja" beant woorden. Beter zouden we de vraag andersom kunnen stellen, n.l.: Zijn wij jongeren nog actueel voor Christus, m.a.w.: Kan Christus nog iets met ons, jongeren, beginnen? Alleen al het feit, dat deze laatste vraag gesteld kan worden is een teken aan de wand. Toch moet er vol gens ds. Tigchelaar over gepraat wor den. Het gehele kerkelijke leven begint bij de jeugd aan belangstelling in te boeten. De ledentallen van de jonge- lings- en mesjesverenigingen nemen af. Spreker noemde vier factoren, die dit alles in de hand werken. Als eerste, dat de actualiteit van de Christusver kondiging wordt ondermijnd door de negatieve houding van vele Christenen. Er wordt zoveel nadruk gelegd op „Gij zult niet". Men gaat de Evangelie boodschap gelijkstellen met een hele boel verboden. De Bijbel geeft daartoe inderdaad het nodige voedsel. Spreker noemde in dit verband de Tien Ge boden. Men moet deze negativiteit niet als Christelijke levensbeschouwing nemen, zo zei ds. Tigchelaar. Maar wat dan wel? vroeg hij zich tegelijkertijd af. Onze hele Christelijke levenshouding omzetten in positiviteit, aldus Ds. Tig chelaar. Niet blijven steken in het „Gij zult niet", want daarmee hebben we pas de helft. Ook de positiviteit is in de Bijbel te vinden, o.a. in de hoofdsom op de Tien Geboden. Hoe hebben we als Christenen te le ven? stelde Ds. Tigchelaar vervolgens als tweede factor. Wij verwachten als jongeren, aldus spreker, de Bijbelse boodschap niet alleen in mooie stich telijke woorden, maar rechtstreeks; op de man af. Dat wil niet zeggen, dat we daarmee alle tradities overboord moe ten werpen, hoewel er zeker zullen vallen. Evenals er ideeën van de jon geren door de ouderen zullen worden geweerd. We hebben moderne mensen nodig. Mensen, die in 't volle leven staan, maar geen mensen die modern doen. Ten derde: de etikettering. Hierover zei ds. Tigchelaar o.m.: Sommige jon geren krijgen door de kring, waarin zij kerkelijk thuishoren, een etiket op het voorhoofd geplakt. Te licht of te zwaar, te ruim of te eng. Men heeft voor ieder een een hokje om te worden ingepast. Wat krijgt men hierdoor? Door de hoofdzaken zien we de bijzaken niet meer en omgekeerd. En bij de jongeren gaat het enthousiasme eruit, de spirit verdwijnt. Als laatste punt noemde ds. Tigche laar de afgeslotenheid, d. w. z. men meent dat alleen in de eigen kring de waarheid wordt gesproken. Men oor deelt over en veroordeelt andere rich tingen. Dit kan bij de jongeren verbit tering en onverschilligheid veroorzaken. Maar, verklaarde spreker nadrukke lijk, de jeugd is interkerkelijk-minded. De jeugd van de verschillende kerken zoekt elkaar, hoewel de ouderen dit - soms bewust, soms onbewust - niet zien. Niet <3at hierdoor de verschillen zo goed als weggewerkt zijn, maar sa menkomsten als deze zijn een stap in de goede richting. Samenvattend zei ds. Tigchelaar: De door mij genoemde factoren kunnen ons jongeren in de weg staan, maar ondanks dat, is mijn getuigenis, dat Christus nog actueel is. Voor jullie en voor mij. Verder declameerde Bets Achterberg en zong de jeugdige De Kleuver enkele geestelijke liederen. De bijeenkomst werd geopend en ge sloten door de heer D. de Man. Indertijd werd het personeel van de Veenendaalse bedrijven en kantoren ver zocht een half jaar lang een kwart pro cent van het jaarloon af te staan voor het Veenendaalse Juliana-ziekenhuis. Het Ritmeesterpersoneel heeft voor deze steunactie over het tweede halfjaar van 1957 een bedrag van 779,51. Op verzoek van het bestuur van het Juliana-ziekenhuis gaat de Ritmeester nog een half jaar met deze actie door. De Veenendaalse Winkeliersvereni ging „Handel en Nijverheid" zal op maandag 10 februari a.s. in hotel „De Korenbeurs" jaarvergadering houden. Naast de jaarverslagen en jaarover zichten van de verschillende bestuurs- functionarissen zal een bestuursverkie zing plaats vinden. De heren A. W. Bos, P. van den Bo- venkamp en D. van Leeuwen, die af tredend zijn, stellen zich herkiesbaar. Het bestuur stelt, als tegenkandidaten de heren R. van Eden, J. R. Dijkstra en D. Takken. De heer Van Schaik, directeur van de Ned. Middenstandsbank te Utrecht, zal spreken over „Welke financieringsmo gelijkheden zijn er voor de midden stand?" Veel, vooral jonge, boeremannen en -vrouwen waren woensdagavond in ,,'t Trefpunt" bijeen voor de gezamenlijke jaarvergadering van de drie boeren- organisaties, de C.B.T.B., de C.B.P.B. en de C.J.B.T.B. Toen de heer M. Hogenboom, voor zitter van de C.B.T.B., de vergadering zijn welkomstwoord toesprak, was de zaal tot de laatste plaats bezet. Hierna voerden enige dames een fleurig welkomsttableau op en zong een zangkoortje enkele geestelijke lie deren. De jaarverslagen van de ver schillende afdelingen waren groten deels onverstaanbaar, mede door een aantal rumoerige aanwezigen. Hoogtepunten van de avond waren de opvoeringen van het blijspel „Het meisje met het leeuwenjong", dat een succes werd en de actuele rede van de heer J. C. Griffioen, voorzitter van de C.J.B.T.B. Het onderwerp van zijn causerie „Uw werk een zegen" splitste de heer Grif fioen in de maatschappelijke zegen en de culturele zegen van het werk der boeren. 1 Spreker schetste itvoerig de beteke nis van landbouw veeteelt en de ge schiedenis van enkele landbouw-econo- mische feiten. Verder zei de heer Griffioen o.m.: Een boer kan wel zonder een minis ter, maar een minister niet zonder boer, want de minister moet eten. Wellicht noemde spreker dit iets te sterk uitge drukt, maar de betekenis hiervan is wel gebleken in de oorlogsjaren. Geen enkel beroep vond spreker zo belangrijk als het boerenvak. Deson danks, aldus de heer Griffioen, is er geen reden om onszelf op de borst te kloppen en te zeggen: Wij zijn het, die de mensen voor honger bewaren, want wij zijn maar klein en afhankelijk van God. De culturele zegen van het werk, zo vervolgde spreker, moeten we splitsen in cultuur en beschaving. De bescha ving moet iemand worden bijgebracht, maar de grondoorzaak van cultuur is streven. Hij belichtte in dit verband de betekenis van de Christen enerzijds en van de Christenboer anderzijds voor de cultuur. De Christenboer, zo besloot de heer Griffioen, heeft de opdracht de aarde te bebouwen en te bewaren. De heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum, zal het komende programmapunt van de Volksuniversiteit Veenendaal verzorgen, n.l. een luister cursus met lichtbeelden over Rembrandt, verdeeld over drie avonden, op woensdag 12, 19 en 26 februari a.s. in ,,'t Trefpunt." Degenen, die aan deze cursus deel nemen zullen buitengewoon veel wetens waardigs over het werk van Nederlands beroemdste schilder te horen en te zien krijgen, terwijl de docent ook vele facet ten van Rembrandts privé-leven zal be lichten. Wie over deze luistercursus meer wil weten slaat het jaarboekje van de V.U. er op na of stelt zich in verbinding met de administratie van de V.U.: Van Hogen- dorpstraat 11. De gemeente IJsselstein heeft bij de verder de gemeente en de provincie provincie Utrecht geprotesteerd tegen de provinciale regeling drinkwater voorziening. B. en W. van Veenendaal stellen de Veenendaalse gemeenteraad voor aan dit protest adhaesie te betui gen en nemen de bezwaren van IJssel stein volledig over. De belangrijkste bezwaren zijn, dat de stad en de provincie Utrecht nage noeg de gehele organisatie van de drinkwatervoorziening aan zich willen trekken. Bovendien hebben B. en W. van Utrecht tezamen met Ged. Staten een ambtelijke commissie in het leven geroepen met de opdracht over het pro bleem van de drinkwatervoorziening te adviseren. Dit met terzijdestelling van de officiële Commissie Drinkwater voorziening provincie Utrecht, waarin ook de andere gemeentebesturen waren vertegenwoordigd. Zelfs heeft men de ze laatste commissie niet over de aan gelegenheid gehoord. In het bestuur van de gemeenschappelijke regeling zullen Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Utrecht ieder voor een derde vertegen woordigd zijn. En voorts alle andere gemeentebesturen tezamen voor een derde! Dit betekent, dat stad en pro vincie Utrecht in het bestuur alles te zeggen hebben. Het te vormen lichaam, dat de pro vinciale drinkwatervoorziening beheert zal een monopolistische positie inne men. De consumenten zullen daarom niet langer de garantie hebben, dat men goed water levert tegen een zo laag mogelijke prijs. Tenslotte maakt men bezwaar tegen de regeling omdat de belangen van de gemeente Utrecht wel zeer op de voor grond zijn gesteld. De watertarieven in Utrecht b.v. zullen 25 °/o beneden die in het overige deel van de provincie liggen, omdat Utrecht kennelijk een goedkope kern is (bevolkingsdichtheid enz.). IJsselstein wijst in dit verband op Amersfoort, Veenendaal en Maars- sen, waar dit ook geldt. Indien Veenendaal tot de regeling toetreedt, aldus B. en W., in hun voor stel, vloeit daaruit voort, dat de N.V. Veenendaalse Waterleiding Mij op 31 dec. 1969 - de datum van afloop der concessie - wordt „overgenomen" door het provinciale lichaam. In dat geval zal de gemeente geen directe zeggen schap meer hebben over de tarieven en verdere zaken betreffende de water voorziening, terwijl de indirecte zeg genschap practisch nihil is, m.a.w. de gemeente zal niets meer te zeggen hebben. Op uitnodiging van de mannenzang- vereniging „Het Ritmeesterkoor" werd donderdag 6 februari j.l. door het Utrechts Byzantijns Koor een concert gegeven in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Dit mannenkoor heeft zich in haar betrekkelijk korte tijd van bestaan (op gericht 1951) een grote naam verwor ven en treedt regelmatig op in binnen- en buitenland, ook voor de radio. Zij brengen hun programma dan ook tot in de details afgewerkt. Uit alles kan men horen, dat met dit prachtige ma teriaal van tenoren en bassen een grondige studie wordt gemaakt, spe ciaal wat betreft toonvorming en adem- beheersing, met als klinkend resultaat een prachtig genuanceerde koorklank, die ook in het fortissimo niet „dik" of schreeuwerig wordt. De geheel gevulde zaal was dan ook terecht zeer gul met het applaus, dat soms aangroeide tot een ovatie. Het koor moest zelfs twee toegiften geven. Wanneer wij een opmerking over dit concert willen maken, gaat het over het programma. Men kan zich n.l. afvra gen: is het nu wel een geheel natuur lijke zaak, dat een koor, dat toch be staat uit Nederlanders, dus muzikaal westelijk georiënteerd, zich zo gaat specialiseren op een programma als donderdagavond werd geboden. Zeker, het is ons bekend dat zij ook andere muziek zingen, maar een feit blijft, dat met deze klanken uit de Oekraïne het meeste succes geoogst wordt. Kom Utrechtse Byzantijnen, over weeg eens of het geen aanbeveling ver dient een volgende keer uw programma wat minder eenzijdig te maken en ons v.v. „MUSKETIERS" HOUDT JAARLIJKSE CONTACTAVOND De zaterdagmiddag voetbalvereniging „Musketiers" houdt op zaterdagavond 15 februari in gebouw „Pniël" weer haar jaarlijkse contactavond voor haar leden en donateurs. Tevens zal opgevoerd worden het blij spel „Pa wikt, ma beschikt" door de toneelvereniging „Eben Haezer" uit Rhe nen. Daarbij zullen nog enkele attracties aan deze avond worden verbonden. COLLECTE De collecte voor de repatriërenden, die vorige week in Eist werd gehouden, heeft een bedrag van 629,85 opge bracht. E.K.V. HIELD JAARVERGADERING De Elsterse Kleurvogelvereniging heeft deze week in een jaarvergadering het vijfjarig bestaan herdacht. De vereni ging heeft een goed jaar achter de rug, aldus de secretaris, de heer Van Baaren. Ook de penningmeester, de heer Nagel, kon dit jaar met een batig saldo slui ten. De vereniging heeft in de toekomst grote plannen, o.a. lezingen, een propa gandafilm en opvoedend werk voor de jeugd. Ook werd nog gepraat over de te bouwen dorpsvolière, waarvoor reeds vijf jaren de plannen bestaan. Maar doordat men van de gemeente Rhenen geen medewerking op dit gebied heeft, kan men nog niet tot de actie over gaan. C.B.P.B. EN C.J.B.T.B. IN JAARVERGADERING BIJEEN In de afgelopen week hielden de af delingen Renswoude, Scherpenzeel en Woudenberg van de C.B.P.B. en de C.J.B.T.B. in het gebouw „Rehoboth" hun jaarvergaderingen. De zaal bleek voor deze gelegenheid bijna te klein en het geheel vormde een prettige en ge slaagde avond. De vergadering werd geopend door mevrouw Grundlehner, presidente van de C.B.P.B., waarna de voorzitter van de C.J.B.T.B., de heer J. Lagerweij, verder de leiding overnam. Na het zingen van de bondsliederen sprak Ds. J. J. van de Krift van Ermelo over het onderwerp: „de visserij op de Noordzee." De spreker behandelde dit onderwerp mede in verband met zijn reis op het hospitaal- en kerkschip ,De Hoop.' Vervolgens brachten de secretarissen hun respectieve jaarverslagen uit. Na een lichamelijke versterking in de pauze, zongen de aanwezigen gezamenlijk het Wilhelmus, terwijl vervolgens een samenspraak in 3 bedrijven werd opge voerd, getiteld ,De strijd van Dr. Benders' De spelers waren in het algemeen be hoorlijk rolvast en op een enkole uit zondering na, goed voor hun taak be rekend. J y// Horlogerie Hoofdstraat Veenendaal ook te vergasten op werken uit de wes terse wereld, die muzikaal gezien min stens zo belangrijk zijn. Het moet een rijke belevenis zijn b.v. composities van de oude Nederlandse Poiyphonisten te horen door een ge selecteerd ensemble als het Utrechts Byzantijns Koor. v. Z. Aan het einde van de avond werd de bijeenkomst tenslotte op de gebruikelijke wijze gesloten door de heer A. J. Rijlaars dam uit Woudenberg. VERGADERING N.C.V.B. De Nederlandse Christen Vrouwen bond, afd. Renswoude, hoopt op don derdag 13 februari a.s. de maandelijkse vergadering te houden in het gebouw „Rehoboth". De weleerwaarde heer ds. L. van de Peut, Ned. Herv. predikant te Renswoude, zal dan spreken over het onderwerp „Kerk en jeugd". Tevens moet deze avond worden voorzien in de vakature, ontstaan door het aftreden van mevr. T. Molenaar- Klooster als bestuurslid, die zich niet herkiesbaar heeft gesteld. Het be stuur beveelt hiervoor de volgende kandidaten aan: mevr. H. M. J. Esser- van der Woerd en mevr. G. van Raaij- Koster. GEEN JACHTAKTE, TOCII REEBOUT Enkele dagen geleden werd de rijks politie van dc post Renswoude gealar meerd voor eèn aanrijding op de Arn- hemseweg. Deze aanrijding bleek ech ter gelukkig niet van ernstige aard en persoonlijke ongelukken hadden zich niet voorgedaan. Een personenauto had namelijk een jonge reebok aangereden en was daarbij enigszins beschadigd, terwijl de ree werd gedood. Voor de autobezitter betekende dit echter wel een schadepost, daar een eigenaar van de ree bezwaarlijk kon worden aangewezen en derhalve een vordering tot schadevergoeding geen zin had. SCHUTJAS-CONCOURS In het schutjas-concours te Rens woude werd deze week de wedstrijd RenswoudeEde gespeeld. De ploeg ut Ede verscheen echter niet volledig, zodat een inwoner van Renswoude dit team completeerde. De uitslag was: Eerste prijs: H. Vink A. Bloten- burg, Ede. Tweede prijs: C. Vink, Ede E. van Ginkel, Renswoude. Derde prijs: J. Vink G. van de Kaa, Rens woude. Vierde prijs: C. Teunissen R. Boon, Ede. In de ouderdom van ruim tachtig jaar is woensdag 29 januari 1.1. in het diako- nessenhuis te Utrecht overleden Ds. D. Pol, emeritus predikant van de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Ds. Dirk Pol werd op 30 oktober 1877 te Kampen geboren, bezocht het stedelijk gymnasium in zijn geboortestad, .waar hij ook aan de theologische hogeschool stu deerde en in januari 1901 zijn kandidaats examen deed. Nadat ds. Pol in februari 1901 door de classis Zwolle was beroep baar gesteld in de Gereformeerde Kerken in Nederland werd hij op 19 mei van dat zelfde jaar (1901) door wijlen Ds. S. Slees- wijk Visser van Rijsoord te Heerjansdam in het ambt bevestigd. Op 6 juni 1907 ver wisselde de thans overledene deze kerk met die van Vlissingen, vanwaar hij op 22 april 1917 naar Boskoop vertrok. Daar na diende Ds. Pol nog twintig jaar de Ger. kerk van Rijsoord in de gemeente Rid derkerk, waar hem met ingang van 11 oktober 1942 na éénenveertig volbrachte dienstjaren op bijna vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestigde Ds. Pol zich metter woon te Renswoude, waar hij tot eind 1944 nog twee jaar hulpprediker is ge weest. Naderhand verhuisde hij vandaar naar Utrecht, waar hij de Ger. kerk nog enige tijd als ouderling heeft gediend. Ds. Pol nam vroeger in 't kerkelijke leven in de Ger. kerken en dan voornamelijk in de zendingskringen van deze kerken een zeer vooraanstaande plaats in. Hij heeft in de loop der jaren vele bestuurs functies vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Zo werd hij o.a. bij her haling afgevaardigd naar de Kontinentale Missions Konferenz te Bremen en in 1933 maakte hij deel uit van de generale sy node van Middelburg. Tijdens een van de zittingen van deze synode beloonde de regering zijn verdiensten met hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Verder was hij voorzitter van de zendingsdeputaten van de genera le synode en van die van de particuliere synode van Zuid-Holland, zuidelijk ge deelte; voorzitter van de deputaten ad art. IV zendingsorde (zendingsexamen); voorzitter van de generale deputaten ad art. 31 K.O. (kas voor de verzorging van emeritus predikanten, weduwen, wezen); voorzitter van het Java-Soemba-film- comité en van de commissie voor de vooropleiding en van Wederopbouw (zen ding). Van de hand van Ds. Pol verscheen een handboek voor de zending op Midden- Java. Verder vertaalde hij „De planta- tione ecclesiarum" van Voetius onder de titel „Voetius' zendingsbeginselen over de planting der kerk" en „lm Kampf um die Welt" van Wilhelm Schreiner onder de titel „In de worsteling der wereld." (Ba- takzending). Ook was hij eindredacteur van het zendingstijdschrift „De Macedo niër"; redacteur van de zendingskalender van de Ger. kerken en medewerker, voor namelijk voor artikelen over de zending, aan de eerste druk van de Christelijke encyclopedie. Samen met wijlen Ds. Joh. Jansen verzorgde hij ook nog enige jaren de Kerkorde (besluiten van de synode). Tijdens zijn ambtsbediening te Vlissin gen wist Ds. Pol daar samen met wijlen Ds. A. Kuyper Jr. een samensmelting tot stand te brengen tussen de kerken A. en B. BEKENDMAKING Het hoofd van het gemeentebestuur van Ede maakt bekend, dat met ingang van 3 februari 1958 gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt de door de raad in zijn verga dering van 29 januari 1958 vastgestelde herziening 1957 van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dqrp Ederveen met de daarop betrekking hebbende be bouwingsvoorschriften. Binnen 6 weken na afloop van genoem de termijn van 14 dagen kunnen belang hebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bij ge deputeerde staten van Gelderland be zwaren tegen deze herziening indienen. EDE. Eiermarkt. Aanvoer 205.000 stuks. Prijzen van 12,- tot 13,- per 100 stuks. Kalme handel. RIJKSPOSTSPAARBANK Op de Rijkspostspaarbank te Scher penzeel werd over de maand januari ingelegd 21.663,16 en terugbetaald 27.225,30. DAMUITSLAGEN De damuitslagen waren deze week als volgt. R. Bakker W. v. Schaik11 A. Dusschoten D. J. Iprenburg 20 H. Valkenburg G. Jansen2 G. Aarsen J. C. Bakker11 W. v. Setten N. Wallet 1—1 J. v. Dijk M. Inkenhaag afg. D. v. Ekris C. Valkenburgafg. SCHUTTERSRESULTATEN De Scherpenzeelse schutters hadden deze week de volgende resultaten: M. Berendse 44 p.; R. v. Eist 44 p.; H. Methorst 43 p.; H. Berendse 39 p.; P. Engelenburg 34 p.; G. v. Eist 37 p.; J. Koudijs 37 p.; A. van Dusschoten 37 p.; J. van Eist 36 p.; H. Valkenburg 33 p.; C. Valkenburg 33 p. KNAAPJE AANGEREDEN Dinsdagmiddag j.l. reed de 9-jarige C. v. Z. per rijwiel vanaf de Ekerisweg over de Stationsweg naar het rechts gelegen rijwielpad, zonder op het overige verkeer te letten. Tegelijkertijd naderde vanuit de richting Woudenberg een bestelauto bestuurt door de manufacturier H. alhier. Deze probeerde nog het jongetje te ont wijken, hetgeen niet gelukte. Het linker voorgedeelte van de auto raakte het knaapje waardoor deze tegen het wegdek sloeg en hevig bloedend aan het achter hoofd bleef liggen. Dr. P. Walma v. d. Molen, die de eerste hulp verleende, vond overbrenging naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amers foort noodzakelijk. De auto was tot stilstand gekomen tegen een langs de weg staande boom en was aan de zijkant danig beschadigd. Het rijwiel had geen noemenswaardig letsel bekomen. WIJZE WOORDEN VERLEDEN TIJD.... Wy vereren het oude, zonder ons om het nieuwe te bekommeren. (Tacitus) Geen nood! Zojuist 4 nieuwe modellen ontvangen. GEEN batterijen GEEN snoeren GEEN kledinggeruis- Zendt ons nog vandaag deze bon toe. i i l M.H., Gaarne ontving ik geheel i vrijblijvend, demonstratie van de i „VI enna" hoorapparaten. i Op:dag om u. I Naam:i l Adres:i i i Opzenden aan: Alleen-vertegenwoordiger „VIENNA" hoorapparaten Hoofdstraat 106 - Veenendaal Tel. - 2576 OF Herenstraat 5 - Rhenen - Tel. 587

De Vallei | 1958 | | pagina 1