Maatkleding D. Quint Jan van Schuppen Houtverkoping automobielen Gebr. van Ginkel ,De Vallei' CONCERT LOODS VRAAG EN AANBOD PJasticolor Rein Kok Henny Jansen V jj-tje roamer J Bloedige Zonsondergang AANRANDING VOOR DE BOER EDE DIJKSTRA U TMIS B. v. Hees r inruil' campagne tijdelijk 20%o reductie DIVERSEN Geha van Leeuwen een ROLMAAT in metalen kastje, voor de prijs van I 1.15 van de S IJ S S E LT Juweel-enamel verf de verf die U zoekt! Slaap- en woon kamer behang 1958 Leerjongen of halfwas MONTEUR W. Waayenberg H. H. Sollicitanten! elastieken KOUSEN VERMEULEN PLAATS EEN Kost slechts 95 cent Horloges met Wereldnaam eluk Utrechtsch Stedelijk Orehest Een analyste Leerling-analyste Kecter's f abrieken N.V. vrouwelijke of mannelijke kracht BIO EIGEN GEBOUW RECTICEL RUBBER COMPANY Jaarvergadering Rundveefok- en Melk- coiitrolevereniging „V.I.O.S.'* Jïa/7^Tere huid? Het a.s. USO-coiicert RENSWOUDE FAMILIEBERICHTEN In plaats van kaarten God verblijdde ons met een dochter HANNA DOROTHEA P. Karsten M. F. A. Karsten- Breukelaar Veenendaal, 3 febr. 1958 Stationssingel 36 Met dankbaarheid en grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons zoon tje en broertje WILLEM A. Achterberg J. Achterberg- Koenders Gea Veenendaal, 31 jan. 1958 Slotemaker de Bruïneplein 29 Tijdelijk: Juliana Ziekenhuis, Veenendaal D ankbetuiging Bij dezen willen wij onze harte lijke dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij onze vijttig jarige echtvereniging. In het bij zonder aan familie, buren en kennissen A. Merlijn J. Merlijn- Turkesteen Veenendaal, Valleistraat 75 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Te huur Morris Minor. Mul derslaan 34, Veenendaal. Te koop z.g.a.n. radio en strijkplank. Panhuis 95, Vee nendaal. Te koop 50 prima legkippen, Parm. x Reds. Sav. Lohman- straat 130, Veenendaal. Te koop noodwoning. Val leistraat 16, Veenendaal. Te koop oude varkensmest, thuisbezorgd. Brinkersteeg 9 Veenendaal. Wegens vertrek aangebodei. hok uitneembaar 31/ïx21/ï m. met 7 kippen. Bevr. Sav. Lohmanstraat 27 Veenendaal TER KENNISMAKING DEZE WEEK Frou-Frou een heerlijk boterkoekje gevuld met moccacrême, en geglaceerd met chocolade 300 gram voor 1 1 Banketbakkerij Hoofdstraat 21 NEBBEN EEN XWHE KEUS GRPM0F00NPL0TEN Muziekhandel Markt 3 Veenendaal Tel. 3019 Te koop prima hutkoffer 55x60x100; 10,-. Judopak 10,- Jan van Nassaulaan 26 Veenendaal. Te koop elektr. fornuis com- Dleet met pannen en was ketel in prima staat. Van Hogendorpsstraat 29, Vee nendaal. Woningruil: Aangeboden te Utrecht kamer en suite, gro te keuken, gang, 2 sl.kamers tuintje en schuur. Huur 9,25. Nette stand. Gevr.: eenzelfde woning in Vee nendaal, Renswoude of Scherpenzeel. Ook flat komt in aanmerking. Brieven on der nr. 3757 aan het bur. van dit blad. Aangeboden: een z.g.a.n. te levisie en i.g.st.z. bromfiets Typhoon, deze gaarne te "uilen voor een kleine auto. Brieven onder nr. 3759 aan 'iet bur. van dit blad. Te huur 2 kamers met keu ken. Brieven onder nr. 3754 aan het bur. van dit blad. Te koop blank mass, eiken bureau met 8 laden pl. 2 uit- sch.laden, 2 bijpass, bureau stoelen en boekenkastje. He renstraat 14, Rhenen, tel. 214 Te koop 200 cc. scooter merk Röhr „Roletta" 16000 km gel. 4 versn. elektr. st. Esdoorn laan 2, Rhenen. Te koop kortsnijmachine en twee bergroeden. G. A. Har deman, Griftweg 6, Geld. Veenendaal. Te koop een Opel-bestelwa- gen, bouwj. 1954 in prima staat. Tel. K 8385-2334. 'k Ben een meisje van 16 jaar en zoek langs deze weg een leuke vriendin van de zelfde leeftijd. Brieven on der nr. 3758 aan het bur. van dit blad. Op model OIO (utility) reductie Sluitingsdatum 22 februari LUXE-EN HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN Zandstraat 19 Telefoon 2489 - Veenendaal Woningruil: Aangeboden te Amerongen flink huis voor- en achtertuin huur 5,20 p. week. Gevr.: huis te Rhenen of Veenendaal. Inlichtingen: De Geer, van Jutphaaslaan 1, Doorn. Net meisje biedt zich aan voor winkel of huishouding. Brieven onder nr. 3755 aan het bur. van dit blad. Aangeboden crapeaud- en fauteuilstellen van 50 tot 150,-, diverse kamer- en keukenstoelen, bufetten, dressoirs, theemeubels, boe kenkasten, schrijfbureaus, schuif- en andere tafels, le dikanten en spiralen, elektr. wasmachines grote maat en allerlei voorkomend meubi lair en andere goederen, al les in prima staat. Scherp concurrerende prijzen. Uw adres ook voor nieuwe meu belen waarbij wij uw oude inruilen. M. Vlastuin, Nieu- weweg 60, Veenendaal. Tel. 3052. Net meisje gevraagd van 's morgens 8.30-12 uur Nieuwe- weg 127, Veenendaal. Te koop aangeboden Am. studie-orgel. Molmvrij 10 reg. Achterkerkstraat 58, Veenendaal. 350 hennen te koop RxH, 10 weken oud. W. G. v. d. Meij- den, Benedeneind 32, Vee nendaal. Gevraagd te Rhenen een zelfstandige hulp in de huis houding voor de gehele dag. Liefst niet ben. 20 jaar. Br. onder nr. 3756 aan het bur. van dit blad. Te koop 150 jonge hennen, wit Hamps 12 weken oud. Dijkstraat 73, Veenendaal. Kousenhuis „Tempo" Zand straat 84, Pin-Point nylons laddervrij 3,95. Echtpaar zonder kinderen zoekt zo spoedig mogelijk 2 kamers met stook- en kook gelegenheid, in Rhenen of Veenendaal. Brieven onder nr. 3760 aan het bur. van dit blad. Wegens vertrek van vorige naar stad. Gevraagd werk ster, dinsdags en donderdags van 8-12 uur. Hulp aanwezig Mevr. Kets, Kerkewijk 16, Veenendaal. Woningkoop: Ledig te aan vaarden pand Oude Veenen- daalseweg 10, Rhenen. Rui me degelijke woning, schuur 4'/2 are met vruchtbomen. Te bezichtigen na afspraak. Inl. Boelhouwer, Catten- bróecklaan 58, Zeist. B.z.a. babysitter iedere avond. Behalve woensdags en vrijdags. Brieven onder nr. 3761 aan het bur. van dit blad. Reclame-agent vraagt ter bezorging circulaires in Rhenen en Veenendaal. Tel. 669, Rhenen. Te koop prima bromfiets bj. 1957. Keurig onderhouden. Meidoornlaan 8, Rhenen. Te koop 8 zware biggen. Bij H. v. Ravenhorst, Oude Hol- leweg 40 Renswoude. Voor goede wilgenklompen n. klompenmaker J. Schreu- der. Boslaan 93, Veenendaal. Dames! Geeft u nog op voor de op 3 maart beginnende knipcursus, 's maandags avonds van 9-10.30 uur, Aan- tjes, Stationssingel 2 tel. 3101 Maatkleding is beslist beter, gaat langer mee, behoudt tot het laatst een goede pasvorm en is gemaakt van exclusieve stoffen. Op aanvraag tonen wij U onze uitgebreide collectie coupons aan huis. Tel, 2163. Speciaalzaak voor Heren- en Jongenskleding Hoofdstraat 90 Enorme sortering plastic af- wasbakken vanaf 1,55. Een grote maat koopt u reeds v. 1.98. T. v. Beek, Achter kerkstraat 14, tel. 2610. Te huur 2 nieuwe Fiats 600 bij G. Hardeman, Mulders- laan 80, Geld. Veenendaal. Tel. 3168. Te koop prima Duitse radio met F.M. Houten kast. Te bevragen 's avonds 6-8 uur Buurtlaan-west 121 Veenen daal. Zoekt uw voordeel, prima zandaardappelen, Noordelin gen. Afgehaald 4,25 p. half mud. C. Huibers, Panhuis 61 Tel. 2188, Veenendaal. Woningruil: Aangeb. woning in Veenendaal. Huur 6,- p. week. Gevr.: een woning te Wageningen plm. 9,-. Brieven onder nr. 3763 aan het bur. van dit blad. Te koop drachtige varkens, 2 toom, 13 weken. H. J. v. d. Weerd, Dorpsstraat 24 Ingen Te koop aangeboden een mahonieh. cylinderbureau. Smederij H. v. d. Hoef, Ach- terbergsestraat 205, Rhenen. Kuikens, alle rassen lever baar rode 80 ct gesext, witte 75 ct gesext, 98*/» sex-garan- tie, voor kwaliteit wordt in gestaan. Aanbevelend G. v. d. Brink, Cuneraweg 274, Achterberg. Dames! Laat nu vast uw oude hoed opknappen of vervormen. Het adres? „La Mode", Bouman, Hoofdstr. 108, Veenendaal. Wie het drankkwaad wil be strijden. Moet ook huisge bruik vermijden. Kousenhuis „Tempo" Zand straat 84, le keus Enkalon- crystal 1,98. „De Valk" sinds 1834. Che misch reinigen. Extra recla meprijzen filiaal J. Budding, Nieuweweg 66, Veenendaal. Gelegenheid gevraagd voor het mesten van hanen, op contract. Inl. bij G. v. Laar, Grindweg 19, Achterberg. Wegens overcompl. te koop: gaskachel (Gasovar), gas haard, 4 huiskamerstoelen, 1 eiken ledikant, 2-pers. le dikant, 2 Engelse ledikanten 1 Eiken tafel met bladen. Grote vlag. 's Avonds na 6 uur. Zaterdags gehele dag. Hoofdstraat 20, Veenendaal. Te koop 4 drachtige zeugen. M. Nab, Rijksstraatweg 49, De Klomp. Nieuwe voorraad plastic emmers weer 5-liter maat, voor 1,10, nu ook 8-liter maat, voor 1,98. T. v. Beek Achterkerkstr. 14, tel. 2610. Te koop aangeb. een Hanau hoogtezonapp. z.g.a.n. Te be vragen Hoofdstraat 67bis Veenendaal. Flinke werkster gevraagd v. 3 4 morgens p. week Mevr. De Kleuver, Kerkewijk 119, Veenendaal. Tot uiterlijk 15 februari 10#/o korting op onze hoorappa- raten m. snoer en batterijen. Deze transistor hoortoestel- len zijn gloednieuw en wor den m. de normale fabrieks garantie geleverd. Batterij- verbruik ca. 5,- per jaar. De specialist voor oog en oor Fa. F. J. Tak, Hoofdstr. 106, Veenendaal. Tel. 2576. Fa. G. W. K. Haagsman, He renstraat 5, Rhenen. Tel. 587. Zie onze advertentie elders in dit blad van „Vienna" hoortoestellen. Bezoekt or 6, 7 en 8 maart 1958 de motoren, scooters en scootmobilshow in het geb. „Eltheto" Fluitersstraat te Veenendaal. Geopend van 2- 10 uur. Voor iedere 100ste bezoeker een aardige ver rassing. Motorenhandel, ga rage Jan Jansen Zn Nieu weweg 192, Veenendaal. Uw oude hoed kan keurig opgeknapt worden. Dinsdags brengen, zaterdags klaar. Van der Zee, Hoofdstraat 75, Veenendaal. Voor E. M. Jaarsma olie haarden naar Geha v. Leeu wen, Hoogstraat 7, Veenen daal. Tel. K 8385-2414. Voor service K 8385-2361. Zit u met verwarmingsmoei- lijkheden? Vraagt u dan eerst bij ons aan. Wij zijn specialist in oliehaarden. Geha van Leeuwen, Vee nendaal, Hoogstraat 7, Tel. K 8385-2414. VEENENDAAL Van 7 - 14 februari koopt U bij ons lang 200 cm, met cm en inch-verdeling, duidelijke zwarte cijfers op wit geëmailleerde stalen band, Denkt U ook nóg aan de artikelen voor deze tijd van het jaar: Zelfklevend schuimtochtband v.a. f 0.28 O Land- en tuinbouwartikelen voor het naderende seizoen. U weet de weg, het vertrouwde adres: Hoogstraat 7 - Veenendaal - Tel. K 8385-2414 De Rentmeester van Kernhem is voornemens ten over staan van notaris D. H. C. Neervoort op donderdag 13 februari 1958, des namiddags om 12 uur in de concert zaal van „Buitenlust", Stationsweg 39 te Ede a contant PUBLIEK TE VERKOPEN: 50 percelen Inl. Eik, geschikt voor gerief- en brand hout; 146 percelen Grove Den, geschikt voor zaaghout, span ten, posten, slieten, rekken, klaverruiters en bo- nenstokken. 6 percelen Jap. Larix, geschikt voor posten en slieten. 18 percelen douglas, geschikt voor geriefhout. 15 percelen fijnspar, geschikt voor geriefhout. Inlichtingen en aanwijzing bij de boswachter van Kernhem. G. A. Ossenkoppele, Lunterseweg 7a te Ede (tel. K 8380-9668) bij wie biljetten met opgaven der pbrcelen verkrijgbaar zijn. Aanwijzers zijn twee werkdagen vóór de verkoopdag des ochtends om 8 uur 30 en des namiddegs om 1 uur 30, alsmede op de ver koopdag des ochtends om 8 uur bij de boswachters woning aanwezig. De Rentmeester van Kernhem. WIJ BIEDEN TE KOOP AAN DE VOLGENDE UIT AM. DUMP GEÏMPOR TEERDE Opeis Kapitan bouwjaar 1949 Opeis Olympia bouwjaar 1950 Mercedes 1 70 V Fords luxe 1949 Opels Blitz gesloten en open laad bak 1 V2 ton. Borgward 1 V4 ton Tevens grote partij banden, wielen en assen Deze wagens zijn alle in zeer goede staat. Gem. betalings condities. 's Zondags gesloten. AUTOMOBIELBEDRIJF Bruinhorsterweg 2 - Tel. 256 - Ederveen Voor vergroten van schoe nen naar Valkenburg. O'k voor Durablé plastic zolen en naaldhakjes, zeer sterk, naar machinale schoenma kerij R. Valkenburg Zn. Gortstraat 38, Veenendaal. Te koop sportrijwielen. ant. kleur, van 200,- Iets be schadigd nu 150,-. N. van Ek, Prins Bernhardlaan 1, Veenendaal. Telefoon 2533. H. A. Sol, steunzolen, breuk banden, corsetten enz. Zit ting iedere donderdag van 2 tot 5 uur. In apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, Veenendaal. Zoekt belangrijke verzame ling of partij postzegels. Br. postbus 15, Diemen (N.H.) Gewolmaniseerde paaltjes leveren wij uit voorraad. Hebben een levensduur van 10 15 jaar. Desgewenst ook op maat gezaagd. L. van de Bosch C.V., Geerseweg, Vee nendaal. Voor levering van olie voor oliehaarden is uw adres: J. Henken, Koninginnelaan 27, Veenendaal. Tel. K 8385-2361. Deskundig op het gebied van oliehaarden, dus voor 100 service en bediening. Voor Nobel oliehaarden naar Geha van Leeuwen. Hoogstraat 7, Veenendaal. Tel. K 8385-2414. Voor ser vice K 8385-2361. Voor Becht en Dyserinck oliehaarden naar Geha van Leeuwen, Hoogstraat 7, Vee nendaal. Tel. K 8385-2414. Voor service K 8385-2361. Rijwielen te huur, per uur. per dag, per week en per maand. Rijwielstalling „De Klomp", Tel. 241, De Klomp. Dames u weet het adres voor het veranderen van uw oude hoed? „La Mode", Bouman, Hoofdstraat 108, Veenendaal. Reparatie-inrichting Tempo, kousen-, overhemd-, textielr reparaties. Hebt u saus of witwerk, vak kundig timmerwerk? Dan naar schoorsteenvegersbe- drijf Van Meegdenburg. Ook gespecialiseerd in boeren werk. Prijs billijk. Schut- tersteeg 19, tel. 9505, Ede. Elke donderdag en vrijdag verkoop van nieuwe en ge bruikte meubelen bij Eris, Stationsweg 379, w.o. huis kamers, slaapkamers, tafels, stoelen, ledikanten, spiralen, bedden, dekens, vloerkleden, haarden, kachels, wasmachi nes, trapnaaimachines enz. G. Kreuger, Nieuwstraat 26, Scherpenzeel, tel. K 3497-215 Gemakkelijke betalingscon dities. Doe als zovele anderen en zet uw kippen aan het Koop- mans ochtendvoer. Altijd de zelfde samenstelling. De pa pieren zak waarborgt u voor besmetting van andere be drijven. Hertog's graanhan del, Nieuweweg 110, Veenen daal. Houdt u aan de voedersche ma's en voeder van Koop- mans dan kunt u varkens mesten met ruime winsten. Hertog's graanhandel, Nieu weweg 110 Veenendaal. Voor vogel- en duivenvoe- der. Hertog's graanhandel, Nieuweweg 69 en 110, Vee nendaal. Zorg voor een goede opfok van uw kuikens, met Koop- mans volledig opfokvoer met plus effect. Krijgt u vitale en sterke hennen. Hertog's graanhandel, Nieuweweg 110 Veenendaal Te koop aangeboden grote partij banden, wielen en as sen in alle maten. F. Harüe- man, Haarweg 75, Overberg, tel. K 3431-390 M.AN.-dealer Hoortoestellen Philips Audium, batterijen. Melis Optiek, Hoofdstraat 51, tel. 3184, Veenendaal. Financiëringen van: auto's, motoren, bromfietsen machi nes enz. verzorgt voor u voordelig het Assurantie kantoor Brouwer. Kanaalw. 2, Veenendaal, tel. 2918. Vanaf heden weer verkrijg baar bruine carbolineum, koolteer groene carbolineum mat en glans. Prima kwal. concurrerende prijzen. J. Kool, Holleweg 4, tel. 2461, Geld. Veenendaal. Wij maken golfsnede in uw oude tafelmessen 0,25 p. stuk. Grotere messen naar verhouding duurder. Binnen 24 uur klaar. Fr. Diepeveen, Hoofdstraat 29. Veenendaal. Te koop aangeboden accu's alle soorten leverbaar. Bij inruil wordt een zeer hoge prijs voor uw oude accu ge geven. F. Hardeman, Over berg Haarweg 75, tel. K 3431- 390. M.A.N.-dealer. en Het is de moeite waard uw kamers hiermede om te toveren Gelderland 10 - Veenendaa Rijksstraatweg 61 - Elsl GEVRAAGD: Dr. Slot. de Bruïnestr. 3 Motoren - Scooters en Bromfietsen en Solex station Met deze delen wij U mede dat wij een bezor ger voor de wijk Achter berg hebben aangenomen Uitg. Uw adres voor voor prima kwaliteit en pasvorm is: Drogisterij en Fotohandel Zandstraat 7 - Tel. 2472 Veenendaal Ook voor ziekenfonds patiënten op medisch advies. I SPECIAAL in BRILLEN Hoofdatraai 51 Veenendaal Het juiste adres voor alle VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN VERKOOP VASTE GOEDEREN WONINGBEHEER TAXATIES Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau Beëdigd als makelaar en taxateur Mr. Heemskerkstraat 9 Veenendaal NATTERMANN'S hOEsT? bronchicum F 2- PER FLACON Lost het taaiste slijm opl Drog. „De Helm" Dr. Slot. de Bruïneplein 25 V eenendaal-Zuid t.m. tien woorden Markt 7 Tel. 2272 100 waterdicht Veenendaal Dirigent Paul Hupperts te Veenendaal op donderdag 13 februari 1958, des avonds 8 uur, in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Solisten: Toos Onderdenwijngaard, piano en Jo Juda, viool. Zie overigens de raambiljetten. Toegangsbewijzen a f 1,- (zaal) en f 1.50 (balkon) verkrijgbaar bi) de boek- en muziekhandel, bij het bureau voor V.V.V. en aan de zaal. Plaatsbespreken uitsluitend op vertoon van toegangsbewijs: woensdag 12 februari a.s., des avonds van 7-8 uur aan de zaal. Plaatsbespreken f 0.10. Het comité of gevraagd voor het bedrijfslaboratorium der Veenendaal GEVRAAGD op kantoor met ruime kantoorervaring leeftijd ongeveer 23-25 jaar in het bezit van diploma's Mulo of H.B.S. Typ?n Steno Eigenhandig geschreen brieven met opgave van verlangd salaris onder no. 3762 bur. v. d. blad. RHENEN Zaterdag 8 febr. 7.30 u. Zondag 9 febr. 3 u. Vertoning van de spannende wild westfilm In kleuren met Rory Calhoun - Martha Heyer - Dean Jagger Spanning, avontuur, actie, kracht en sensatie. Toegang 14 jaar. Zondag 9 febr. 7.30 u. Maandag 1 O febr. 7.30 u. Vertoning van de spannende dramatische film In kleuren met Ester Williams - George Nader Een film van aangrijpende spanning en vrees. Toegang 18 jaar. TE KOOP (betonplaten) met dak van asbest golfplaten. Afmetinglengte 25 mtr; breedte 6 mtr; hoogte 2.50 mtr: met een houten uitbouw. Loods voorzien van twee grote openslaande deuren en 1 kleine deur, TE ZIEN EN TE BEVRAGEN Candialaan 8 - RHENEN Veevervoer met landbouwtrekkers De Minister van Verkeer en Water staat heeft de voorschriften aangaan de de verplichtstelling van het ken tekenbewijs voor het veevervoer met landbouwtrekker en aanhangwagens ingetrokken. Hierdoor zijn automatisch de eisen van de Rijksdienst voor het Wegver keer betreffende de inrichting van vee wagens niet meer van toepassing op het bovengenoemde veevervoer. Door deze maatregel is het weer mo gelijk geworden, dat niet speciaal in gerichte aanhangwagens voor veever voer worden gebruikt. Uit een door de Minister van Ver keer en Waterstaat aan het Landbouw schap gericht schrijven blijkt, dat voor de toekomst moet worden verwacht, dat opnieuw bepaalde voorschriften van kracht zullen worden. Hierover zal dan echter van tevoren overleg worden gepleegd met het Landbouw schap. Tegelijk kan worden medegedeeld, dat de ontsmettingsvoorschriften voor motorrijtuigen en aanhangwagens, in gericht voor veevervoer, met ingang van 4 juni 1957, zijn gewijzigd. De ontsmettingsvoorschriften gelden niet ten aanzien van het veevervoer met landbouwtrekker en aanhangwa gens, mits geen ander vee wordt ver voerd dan hetwelk eigendom is van de eigenaar van bovenbedoelde land bouwtrekker en aanhangwagens. Voor het vervoer van éénhoevige dieren gel den in het geheel geen ontsmettings voorschriften. Thans geldt, wat het Wegenverkeers reglement betreft, voor alle veever voer met landbouwtrekker en aan hangwagens, behoudens normale voor schriften, die voor elke landbouwtrek ker en aanhangwagens van toepassing zijn, nog het volgende extra voor schrift: Op de aanhangwagens moet de bestemming voor veevervoer zijn aan geduid. Wij raden degenen, die alsnog moei lijkheden krijgen met het veevervoer, terwijl aan bovenstaande voorschriften is voldaan, aan, zich met hun organi satie of met het Landbouwschap in verbinding te stellen. Op dinsdag 28 januari hield de ge combineerde Rundveefok- en Melk- controlevereniging „V.I.O.S." te Rhe nen en Veenendaal, in hotel „La Mon- tagne" haar eerste jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. van Veld huizen, opent deze vergadering en heet de vele aanwezigen en in het bijzon der de burgemeester van Rhenen, har telijk welkom. Uit het verslag van de penningmees ter blijkt dat de vereniging er finan cieel goed voorstaat. Met de bestuursverkiezing worden de aftredende leden, de heer Lodder en de heer Pol, met grote meerderheid van stemmen herkozen. De eerste spreker was de heer Par- dijs van de provinciale melkcontrole- dienst. Namens de vereniging brengt de spreker dank aan de Commissie voor Streekverbetering, die met het verstrekken van subsidies de sanering van de melkcontroleverenigingen Rhe nen en Veenendaal hebben bewerk stelligd. Ook brengt de spreker dank aan de gemeentebesturen van Rhenen en Veenendaal, die het hebben moge lijk gemaakt, dat de controleur, de heer Oskam, thans centraal in het gebied woont. De gelden van de „Streekverbetering" zijn besteed aan het laboratorium en de inrichting hiervan. In zijn toelichting op het jaarver slag zegt spreker dat het voor de veehouder van groot belang is lid te Babyderm.2eep zijn van de melkcontrolevereniging. De rundveehouderij vormt voor de be drijven in dit gebied de belangrijkste inkomstenbron. Door middel van de melkcontrole leert men zijn dieren beter kennen op produktievermogen, vetgehalte, het reageren op voer, enz. Naast de melkcontrole is de regi stratie het aangewezen middel om de vererving van de goede eigenschappen van de dieren te leren kennen, zodat men dan tot een serieuze teeltkeuze kan komen. Het aantal leden van de vereniging in 1957 bedraagt 90 veehouders, waar bij 16 nieuwe leden met 829 koeien. Thans zijn er 127 leden met totaal 1170 koeien, hetgeen een goede vooruitgang betekent. Als tweede spreker voor deze avond treedt op Ir. Van Oyen, rijksveeteelt- consulent te Utrecht. Het doet de spreker een groot ge noegen op deze eerste jaarvergadering zoveel leden te zien en hij feliciteert de vereniging met zulk een vooruit gang. Ir. Van Oyen spreekt een warm woord tot de controleur, de heer Os kam en dankt hem voor het vele en prima werk dat hij voor de vereniging heeft gedaan. Tot de nieuwe leden zegt de spreker, dat zij een goede keu3 gedaan hebben door lid te worden van de melkcontrolevereniging. Een vee- houdersbedrijf zonder melkcontrole, is gelijk een schip zonder kompas, want dan weet men niet waarheen men reilt en zeilt. Belangrijk is het de cijfers van de melkcontrole goed te bestu deren. Hierna geeft Ir. Van Oyen een toe lichting op de circulaire over veever betering van de Commissie „Streek- belangen". Spreker stelt eerst de vraag „Moet ik vee aankopen?" Wij kunnen ons drie soorten van bedrijven indenken: le. Een bedrijf met goede melkcontro- lecijfers. Zulk een bedrijf zit gun stig. 2e. Een bedrijf met enkele goed pro ducerende dieren en verder met slecht vee. Op zulk een bedrijf is er de mogelijkheid voor een goede produktie. Maar de slecht produ cerende dieren missen de aanleg hiervoor. Hier is het goed de slechte dieren op te ruimen en goed fokvee aan te kopen. 3e. Een bedrijf met geen enkele goed producerende koe. In zulk een ge val is het vaak een kwestie van bedrijfsvoering. Hier zal eerst aan dacht aan de bedrijfsvoering moe ten worden besteed. Een tweede vraag is wat moet ik aankopen? Koeien die het volhouden, maar goede fokdieren zijn moeilijk te kopen. Er is alleen kans van slagen op bedrijven die ons 50 jaar voor zijn. Het aankopen van drachtige vaarzen ligt wat gemakkelijker, deze zijn nog niet geprobeerd. Nuchtere kalveren aankopen ligt ook niet gemakkelijk. De bezwaren hiervan zijn de hoge prijzen, kalveren- ziekten, het vervoer en de overgang van de voeding. Als men dit voorjaar niet kan slagen met de aankoop van nuchtere kalveren, stelt Ir. Van Oyen voor om te wachten tot de herfst en dan graskalveren aan te kopen. Bij* het aankopen van graskalveren heeft men het voordeel dat men enige ontwikke ling van deze kalveren kan zien. Ver der vinden wij in de fokgebieden, in de herfst een grote uitstoot van gras kalveren met vrij gunstige prijzen. Samenvattend zegt de spreker: aan koop van beter vee is alleen verant woord, wanneer men de kans krijgt een goed dier aan te kopen en niet lukraak aan te kopen. Ik druk u op het hart: probeer eerst door zelf te fokken vooruit te komen. Lukt dit niet, ga dan over tot aankoop. Door het veeteeltconsulentschap zullen kal veren worden aangekocht die een goede kans van slagen maken. Kun nen deze niet worden gevonden dan zullen ook graskalveren worden aan gekocht. Hierna worden nog enige vragen ge steld en sluit de voorzitter deze leer zame avond. (Vervolg van j.l. woensdag) W. A. Mozart: PIANOCONCERT IN A, K.V. 488 Toen Mozart zich omstreeks zijn 25e jaar in Wenen vestigde, hoopte hij op een opdracht om een opera te compo neren. Deze hoop ging reeds spoedig in vervulling met „Die Entführung aus dem Serail". Ook rekende hij er op, dat hij in een echt „klavierland" als Wenen was (deze term werd door Mo zart zelf in een van zijn brieven ge bruikt) gelegenheid zou vinden, om pianoconcerten te schrijven en die zelf in het openbaar uit te voeren. Ook in deze verwachting werd hij niet teleur gesteld. In later jaren is het Mozart minder voor de wind gegaan, maar ge durende zijn eerste Weense jaren had hij over gebrek aan succes zeker niet te klagen. Hij organiseerde, volgens het gebruik van die tijd, eigen concer ten (z.g. Academiën), waar hij zijn nieuwste compositie ten gehore bracht en voor die concerten bestond bij de Weense muziekliefhebbers veel be langstelling. Ook ten huize van mu- ziekminnende aristocraten trad Mozart veelvuldig op. Toen zijn vader eens bij hem logeerde, schreef deze vol trots aan zijn dochter, dat in een kleine maand tijds Mozarts vleugelpiano wel twintig keer naar een concertzaal of naar de muzikaal van Graaf Kaunitz of Graaf Zichy vervoerd moest worden. Gedurende deze eerste Weense jaren hield Mozart zich bijzonder intensief met het klavier bezig, hetgeen niet al leen blijkt uit zijn piano-concerten, maar ook uit zijn sonate en andere kla vierstukken. In het bijzonder lezens waardige en interessante boek „Mozart, mysterie en genade" van Heinrich Eduard Jacob, dat onlangs in een ver taling van Johan de Molenaar ver scheen, wordt verteld hoe Mozart soms halve nachten aan het klavier placht door te brengen: „Bij de zachte rust van de voor alle denkers gunstige nacht, waar geen voorwerp de zinnen in beslag neemt, ontgloeide zijn ver beeldingskracht tot een hooggespannen werkzaamheid. Hier was hij een en al gevoeligheid en welluidendheid. Wie Mozart in zulke uren hoorde, die alleen kende de diepte en de hele omvang van zijn genie: vrij en onafhankelijk van elke remming kon zijn geest zich daar met hoge vlucht tot de uiterste regionen der kunst opwerken. In zulke uren van dichterlijke stemming schiep Mozart zijn onuitputtelijke voorraad; daaruit ordende en beeldhouwde hij dan zijn onsterfelijke werken". Deze impressie komt voor in de eer ste biografie welke over Mozart werd samengesteld en wel door de tweede echtgenoot van Mozarts weduwe, Von Nissen. Deze moet dit van zijn vrouw vernomen hebben. Ook het Piano-con cert in A (K.V. 488) met het innig-ver- droomde middendeel, moet een vrucht geweest zijn van deze nachtelijke over peinzingen aan het klavier. Mozart heeft dit Pianoconcert voor het eerst gespeeld tijdens een Acade mie, welke plaats vond gedurende de vastentijd van het jaar 1786. Dit was een gunstige tijd voor het geven van instrumentale concerten, omdat het Weense publiek in de vastentijd niet naar de opera placht te gaan. Paum- gartner, de grote Salzburger Mozart- kenner, rekent dit Pianoconcert in A (met het beroemde concert in Es, K.V. 482, dat een paar maanden eerder ont stond) tot „den volkstümlichen Werken der höheren Klavierliteratur". W. P. Beethoven: OUVERTURE „EGMONT" De ouverture heeft de hoofdvorm (sonate-vorm) waaraan een korte in leiding voorafgaat. In een somber sa- rabanda-ritme schildert het strijk orkest ons de Spaanse tyrannie, ter wijl de houtblazers het geknechte volk suggereren. Uit een kort overgangs thema, afwisselend door verschillende orkestgroepen voorgedragen, ontwik kelt zich organisch het hoofdthema (Allegro). Het tweede thema (zangthema) neemt de ritmiek van het eerste inleidings thema weer op. Doorwerking en re prise bewerken hetzelfde materiaal. Kort voor de Coda wordt Egmonts ont hoofding realistisch door de dalende kwart C" g" uitgebeeld, waarna het stuk met een grote climax eindigt, welke identiek is met de „Siegessym- phonie" aan het eind van het drama. VAN HET GROENE LAKEN Het eerste viertal van de Biljart vereniging speelde in de afgelopen week de laatste wedstrijd in de eerste competitiehelft en wel tegen De Kroon I in Wageningen. Renswoude had blijk baar vrouwe Fortuna niet meegenomen, want men keerde met een 8-0 neder laag huiswaarts. De beide andere teams hebben even eens de helft van de competitie be ëindigd. Het tweede viertal speelde in Wageningen tegen Nationaal 2 met 4-4 gelijk, terwijl het derde viertal even eens de punten deelde met „De Poedels" 4 in Rhenen. Laatstgenoemde ploeg heeft trouwens gelijk alweer de eerste wedstrijd van de tweede helft gespeeld, en wel tegen Terminus 2 in Wageningen. Deze ont moeting werd met 6-2 verloren. Het programma voor genoemde twee de competitiehelft is thans als volgt vastgesteld: Hoofdklasse: 13 febr.: Groene LakenRenswoude I. 20 febr.: De Eenheid Renswoude I. 27 febr.: Nieuw Ede Renswoude I. 6 maart: Renswoude I W.I.K. 13 maart: Wormshoef Renswoude I. 20 maart: Renswoude I De Kroon. 27 maart: Nationaal I Renswoude I. 2e klasse A: Het tweede viertal van Renswoude speelt dan op 7 februari tegen W.I.K. 2; op 14 februari tegen Groene Laken 2; op 21 februari tegen Eenheid 2; op 28 februari tegen Nationaal 2; op 7 maart tegen Kroon 2 en op 21 maart tegen Terminus I. 4e klasse A: Het derde viertal speelt als volgt: op 4 februari tegen Terminus 2; op 11 fe bruari tegen Poedels 5; op 18 februari tegen B.V.R. 3; op 25 februari tegen Kroon 3; op 4 maart tegen Poedels 4; op 11 maart tegen Rijnstroom I en op 18 maart tegen Sportlust 2. VERPACHTING STANDPLAATSEN VOOR DE VERKOOP VAN CONSUMPTIE-IJS Burgemeester en wethouders van Ede maken bekend dat door middel van inschrijving voor het seizoen 1958 standplaatsen zullen worden verpacht voor de verkoop van consumptie-ijs. Inschrijvingen dienen op 17 februari 1958 tussen 10.30 en 11.00 uur, ter ge meentesecretarie, 3e afdeling, in ge sloten enveloppe te worden ingediend. Voor de inschrijving dient gebruik te worden gemaakt van inschrijvingsfor mulieren, welke met de verpachtings- voorwaarden kosteloos ter gemeente secretarie, 3e afdeling, verkrijgbaar zijn.

De Vallei | 1958 | | pagina 4