DE VALLEI VERMICELLI RECLAME een pak vermicelli voor halve prijs Het gebeurde in een Mei-nacht Veenendaal veroverde twee kostbare punten op het Wageningse W.A.Y.V. Advendo versloeg D.V.S.A. TAFELTENNIS Voor de Jeugd m DOVO-NIEUWS COMPETITIESTANDEN ft 9t De moccapunten van bakker Zoetewinkel Bij aankoop van f5.- De Gruyter - artikelen krijgt U het Snoepje van de Week voor slechts 10 cent en bovendien DE GRUYTER'S VERMICELLI Gesneden middel pak 23 ct Gesneden fijn pak 24 ct Figuurpak 30 ct J. P. VALKEMA BLOUW ROMAN UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD Het is Veenendaal gelukt het Wage ningse WAVV een 4-1 nederlaag toe te brengen. Toch was de 2-0 voorsprong die de Veenendalers met de rust al bereikt hadden zeker niet verdiend. Was in die periode de technisch betere Wageningse voorhoede iets beter bij de tjjd geweest, dan zou het resultaat zeker anders geweest zijn. De tweede helft was echter geheel voor de geel-blauwen. Wel was er toen ook nog de zo hinderlijke buitenspelval van de gasten, maar het spel van de thuisclub was toen doortastend genoeg om daar weinig last van te ondervinden. Het was al van het begin af duidelijk dat beide spillen een belangrijke rol zou den gaan spelen. Zij beheerste dan ook aanvankelijk het gehele spelbeeld. De Wageningse spil Heilegering, had daarbij het voordeel zyn elftal steeds naar voren te kunnen stuwen, waardoor de Veenen- daalse achterhoede het soms wel erg kwaad kreeg. Door goed aanpakken van Gerritsen en zijn mannen en weinig De onlangs opgerichte voetbalvereni ging Advendo uit Ederveen speelde zater dagmiddag een vriendschappelijke wed strijd tegen DVSA in Amerongen, dat op het ogenblik de leiding heeft in de derde klasse. Het werd een 3-2 overwinning voor het jonge Advendo, dat hiermede een goede prestatie verrichtte. In de eerste helft was het meer geroutineerde DVSA ster ker, maar de voorhoede die voortdurend aanviel strandde meest op de uitstekende doelman Looyen, die enkele fraaie safes verrichtte. Het was bepaald ontmoedi gend voor de thuisclub om steeds weer tegen een sterk afweerblok van Advendo op te moeten tornen. Dank zij deze goede verdediging bleef de stand tot de rust dubbelblank. Na de rust was DVSA aanvankelijk sterker terwijl Advendo zich tot uitvallen bepaalde, die nu geleid werden over de beide vleugels. Na tien minuten wist linksbuiten Snitselaar in een snelle ren zijn tegenstander te passeren en daarna onhoudoaar in te schieten (0-1). Weer kwam DVSA, krachtig gesteund door de middenlinie, naar voren, maar spil Van Beek en keeper Looyen bléven pal staan. Bij een volgende aanval van Advendo wipte midvoor v. d. Brink de bal achter de Amerongse doelman (0-2). Dit doelpunt inspireerde DVSA en Ad vendo kreeg het even zwaar te verduren. Bij een schot van de linksbinnen verkeer de doelman Looyen in de mening dat de bal naast het doel zou gaan, maar deze lag precies binnen de paal in het net (2-1). Advendo gaf de moed niet op en vooral de beide vleugelspelers werden actief. Rechtsbuiten Greuter schoot tegen de Amerongse doelman op, maar wist in tweede instantie toch te scoren (1-3). Kort voor het einde werd het 2-3 na weifelen in de Advendo-verdediging. Hoewel DVSA nog eens keihard tegen de deklat schoot en ook linksbuiten Snitse laar van Advendo een laatste kans kreeg bleef de eindstand 2-3 voor de ploeg uit Ederveen. Het tweede elftal van Advendo speelde in Veenendaal tegen een combinatie van Kulan. V.V. „VEENENDAAL" HAD EEN GESLAAGDE CONTACTAVOND De leden van de spelende elftallen, bestuurs- en commissieleden van de voetbalvereniging „Veenendaal" met hun dames hadden vrijdagavond j.l. in „De Samenwerking" een geslaagde con tactavond. „De Condré's" uit Utrecht werkten een vlot en vrolijk cabaret programma af, bestaande uit muziek, sketches e.d. Daarna was er een ge zellig bal tot twee uur 's nachts, op muziek van het muzikaal ensemble van de „Condré's". schotvaardigheid van de voorhoede der gasten, konden echter doelpunten voor komen worden. Voor de aanvang van de wedstrijd, toen de spelers stonden opgesteld, werd eerst een ogenblik stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de op zo noodlottige wjjze omgekomen spelers van het Engelse Manchester United. De Veenendaalse jongens brachten de bal aan het rollen en trokken meteen ten aanval. Reeds in de eerste minuten leek het of Veenèndaal de leiding zou nemen, maar na keurig werk van Kees Heikamp kon de bal nog juist corner gewerkt wor den. Het technisch beter spelende WAVV werd iets sterker en wist door ver op dringen een buitenspelval te openen waar de Veenendaalse voorhoede herhaaldelijk weer intrapte. Hoewel de gasten steeds gevaarlijker naar voren kwamen, was het toch alleen linksbuiten Van Reemst die zo nu en dan enige verwarring kon stichten in de Vee nendaalse achterhoede, maar tot doelpun ten kon hij toch ook niet komen. Wel werd het in de twintigste minuut even gevaarlijk, maar juist op tijd kon doel man Spies een vliegend schot corner werken. Na een half uur spelen wist Kees Hei kamp zich even van de zware bewaking van spil Hellegering te ontdoen, waar door A. Muller de gelegenheid kreeg om Veenendaal met een goed gericht schot de leiding te geven (1-0). Juist voor de rust werd de buitenspelval WAVV nood lottig toen Corry Heikamp in plaats van af te geven, alleen doorging en de bal langs doelman Van Woerkom schoot (2-0). Na de hervatting werd aan beide kan ten direct weer goed aangepakt. WAVV maakte zelfs een doelpunt, maar dit werd terecht wegens buitenspel afgekeurd. Weer kregen zij een goede kans, nu uit een vrije trap vanaf de rand van het strafschopgebied, Hendriks gaf een klein tikje naar G. Heilegering, maar deze schoot hopeloos naast. Nadat Kees Heikamp nog een goede kans omzeep gebracht had, was het in de zestiende minuut Corry Heikamp die keu rig doorgaf naar de vrijstaande P. Muller, die op zijn beurt geen fout maakte en de bal in het Wageningse doel plaatste (3-0). De vreugde was nu echter van korte duur want direct daarna was het Van Reemst die de de eer voor zijn club redde (3-1). Nadat doelman Spies zich bij Veenen daal wegens een blessure had laten ver vangen door v. d. Weijde en aan de ande re kant Fansen inviel voor Quint, was het zeven minuten voor het einde na goed spel van Rebergen, door Kees Heikamp 4-1. Met groot machtsvertoon van Vee nendaal kwam het einde. In de eerste klasse A zijn in de afge lopen week drie wedstrijden gespeeld. Verrassingen waren hierbij niet te no teren. Swift maakte geen fout en won van Seelbeeck met 7-3. Ook Ritac bleef goed volgen door RTC met 6-4 te verslaan en de strijd tenslotte tussen de beide Arnhemse teams Treffers 3 en Tios 2 ein digde in een broederlijke verdeling der punten. Doordat de NTTB een verandering heeft aangekondigd in de landelijke com petitie door de instelling van een ere klasse boven de bestaande hoofdklasse waardoor automatisch een opschuiving ontstaat, zullen de kampioenen van de diverse eerste klasse geen promotiewed strijden behoeven te spelen, maar ineens overgangsklasser worden. Verdere uitslagen: 2e kl. C, Kr. en Vr. - Panter 5-5; RTC 2 - Climax 3 2-8; Ritac 3 Ritac 2 0-10; 3e kl. E, Kr. en Vr. 2 - Ritac 4 5-5; VSW 2 - TTCB 4-6; Climax 5 - Cli max 4 4-6; 4e kl. H, Panter 3 - Panter 2 4-6; TTCB 3 - TTCB 2 2-8. Het programma tot en met woensdag 19 februari. Donderdag 13 februari: 3e kl. E, RTTV 3 - Kr. en Vr. 2; Climax 4 - Swift 3; 4e kl. H, Panter 2 - RTTV 4. Maandag 17 februari: le kl. A, Climax 1 - Seelbeeck; Climax 2 - Tios 2; Treffers 3 - Ritac; 2e kl. C, VSW - Climax 3; 3e kl. E, VSW 2 - Climax 4; Kr. en Vr. 2 - TTCB; 4e kl. H, Kr. en Vr. 3 - RTTV 4; RTC 3 - TTCB 3. Dinsdag 18 februari: 2e kl. C, Ritac 3 - Swift 2; 3e kl. E, TTCB - Climax 5; 4e kl. H, TTCB 2 - RTC 4. Woensdag 19 februari: 2e kl. C, Panter - RTC 2; 3e kl. E, Swift 3 - Ritac 4; 4e kl. H, VSW 3 - Panter 3; Ritac 5 - Panter 2. C. v. Genderen W. de Jongh Vi-V» J. N. Elenbaas G. H. Borgers 10 L. Ebskamp R. W. Kruk afg. J. Diepeveen A. v. Setten01 A. v. Essen Tj. Karsten 10 D. J. v. Manen J. v. Dalen 10 1 2 3 4 2 3 4 vloeistof; 2e rij een viervoetig dier; 3e rij een zoon van Jacob; 4e rij stijle, harde rots. SCHAKEN Woensdag 5 februari werd in ,,'t Tref punt" de belangrijke schaakwedstrijd ge speeld tussen het le tiental van de Vee nendaalse schaakvereniging en het 2 e tiental van het Apeldoorns schaakge nootschap voor de competitie van de oos telijke schaakbond le klasse. Veenendaal slaagde erin om deze be langrijke ontmoeting te winnen, de voor lopige uitslag was 5V*3>/ï. Door deze overwinning heeft Veenen daal de eerste plaats in haar afdeling behouden, op de voet gevolgd door Oos terbeek, dat met evenveel matchpunten maar met 1 bordpunt minder op de twee de plaats staat. De wedstrijd Oosterbeek- Veenendaal die op 26 februari a.s. in Oosterbeek gespeeld wordt moet dus de beslissing brengen. De afzonderlijke uitslagen in de wed strijd Veenendaal-ASG 2 waren: J. de Vries G. J. Engelbergh01 J. Schoeman W. Vos 10 P. J. v. d. Wolf K. J. Smit V2-V2 J. Konings A. M. v. d. Zee V2-V2 Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Joa Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN Het oostelijk zaterdagelftal speelt a.s. zaterdag te Oldenzaal een oefenwed strijd tegen de plaatselijke amateur le klasser Quick '20, ter voorbereiding van de samenstelling van het Nederlands zaterdagelftal. In het oostelijk elftal zijn o.m. opge steld de Dovo-spelers Van Laar, Kroes- bergen en Van Hal, resp. als spil, links half en linksbuiten. In verband daarmede is de competi tiewedstrijd "W.H.C.Dovo uitgesteld. OOST 2e KLASSE B Leones 16 gespeeld 23 punten SDOUC 14 99 20 99 ESCA 15 99 20 99 VDZ 17 99 17 99 Jonge Kracht 15 99 15 99 Theole 15 99 14 Silvolde 16 99 14 99 Arnh. Boys 13 99 12 99 Veenendaal 14 tt 12 99 WAW 14 99 11 SCH 14 99 10 99 Eendracht 15 10 99 13 febr. Hannie van Ginkel 13 ff Tonny Heikamp 13 tt Wim Davelaar 14 99 Dini van Doorn 14 99 Dikkie Hendriks 14 99 Henk van Lagerweij 15 99 Gerard van Wakeren 16 99 Gonnie van Hardeveld 17 tt Johan Gerritsen 18 tt Jopie van Voorthuijzen 18 tt Lenie van Burken Hartelijk gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Eén zwaluw maakt nog geen zomer. II. Nog twaalf wanneer om het vorige vierkant gebouwd moet worden en nog vijf wanneer men aanbouwt om 3x3 te krijgen. III. Valkenburg, Soesterberg, Smilde. I. Na regen komt zonneschijn. II. Als het ijs is. III. Haarlem, Rhenen, Veendam. NIEUWE RAADSELS I. X X het tegenovergest. v. oneven; gewas waarvan men linnen maakt; grote roofvogel; zoon van Jacob; zijrivier van de Donau; deel van een schip; meisjesnaam; rivier in Duitsland; deel van de voet; landbouwgewas. Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Zeeland. II. Ik ben een in het water levend knaag dier, verander mijn eerste letter dan word ik een beroep. X X X X X X X X III. Vul in van links naar rechts en van boven naar beneden: le rij stok, stang; 2e rij het Eng. woord voor tijd; 3e rij 1 2 3 4 2 3 4 god der liefde; 4e rij ander woord voor flink. Voor jongeren. I. 1 2 3 4 5 Op de stippellijntjes komen vijf woor den. Het tweede woord begint met de letter waar het eerste woord mee eindigt enz. le rij een vogel met een prachtige staart; 2e rij een rivier in ons land; 3e rij niet warm, niet koud; 4e rij insect dat steekt; 5e rij een huisdier. II. Met p ben ik een vrucht, met b een roofdier, met 1 word ik gemaakt van huiden, met m ben ik een grote plas water, met t een zwarte kleverige stof en met v word ik gedragen door vogels. III. Vul in van links naar rechts en van boven naar beneden: le rij een witte Bakker Zoetewinkel had een prachtige moccataart gebakken. Eerst had hij van bloem, suiker, boter en eieren een stuk luchtige cake gebakken en toen maakte hij prachtige bruine mocca. Hij sneed de cake voorzichtig doormidden en een dik ke laag mocca werd tussen de taarthelf ten gebracht. Daarna ging de bakker de taart opspuiten. Ha wat werd hij weer prachtig. Rondom de taart bracht hij stukjes amandel aan. Bakker Zoetewinkel keek met welgevallen naar de taart. Een pronkstuk was het. Toen sneed hij met een scherp mes de taart in 20 punten en zette het hele geval in de etalage. Er kwam een kaartje bij: Moccapunten 25 ct. En daar stonden dan de 20 moccapun ten in de etalage op een grote witte scho tel. Tja, zeiden de moccapunten tegen elkaar nu gaan we de wijde wereld in, wie zou ons wel gaan kopen? Het duurde niet zo heel lang of een mevrouw stapte de bakkerswinkel bin nen. „Mag ik vijf van die moccapunten? vroeg ze aan de winkeljuffrouw. „Alstu blieft mevrouw", zei de winkeljuffrouw netjes en ze pakte vijf dikke moccapun ten uit de etalage en deed ze in een ge bakdoos. „Ja", zei de mevrouw „mijn man is jarig en vanavond krijgen we vi site, dan wil ik trakteren op die mocca punten, ze zien er lekker uit." „Lekker zijn ze mevrouw", lachte de winkeljuf, „en heerlijk vers." Prachtig, dachten de vijf moccapunten, wij gaan vanavond op visite, dan kunnen we alles nog eens goed bekijken bij de mensen, voor ze ons opeten. Een half uurtje later stapte een klein meisje de winkel binnen. „Vier gebakjes", zei het meisje verlegen en ze legde al vast een gulden op de toonbank. „Wat voor ge bakjes zus, we hebben vruchtengebakjes, moorkoppen, moccapunten, zeg het maar" „Die" wees een klein vingertje naar de moccapunten. „Goed hoor", zei de juf frouw, „jij bent een flinke meid dat je alleen al taartjes kan gaan kopen." En toen was het kleine meisje ineens niet meer zo verlegen. „Opa en oma zijn sa men jarig", vertelde ze „en nu is er Brus sels lof." „Wat zeg je?" vroeg de winkel juffrouw verbaasd, „bruiloft bedoel je zeker hè?" Het kleine meisje knikte en pakte met een stralend gezichtje het doosje met gebakjes aan. „Dit geef ik aan opa en oma en ook nog een kardootje", zei ze nog. De vier moccapunten hadden alles gehoord. „Fijn", fluisterden ze, „wij gaan naar een echte bruiloft." Het liep de hele dag door in de bak kerswinkel en 's middags stonden er nog 11 moccapunten op de schaal. Al gauw kwam er een heertje de winkel binnen. Die moest er zes hebben. Hij was op kan toor en de volgende dag zou hij naar een andere betrekking gaan. Voor afscheid moest hij nu trakteren en die heerlijke moccapunten leken hem daar erg geschikt voor. Een paar uur was het erg rustig in de winkel maar toen kwam er een me vrouw die vier punten gebak moest heb ben. Ze zei niets en daarom weten we niet waar ze de punten voor nodig had, misschien wou ze de heerlijke punten wel zelf opeten want ze zag er net uit of ze wel van zoetigheid hield. Ze was zo rond als een tonnetje. De moccapunten stoot ten elkaar aan, zo leuk vonden ze het dat ook zij nu de wijde wereld ingingen. En toen lag daar op de grote witte schaal heel zielig nog één moccapunt. Die punt had helemaal geen schik meer. Wie koopt nu één moccapunt? De bakker had wel schik dat er zo goed verkocht was. „Morgen bak ik weer nieuwe moc capunten", zei hij tegen z'n vrouw.Hier lig ik nu, dacht de moccapunt verdrietig. Morgen komen er al weer nieuwe en als ik de hele nacht voor het raam sta zie ik er vast niet zo mooi meer uit. De an dere punten zijn fijn op reis gegaan en ik lig hier maar te verdrogen in die nare etalage. 't Was bijna sluitingstijd en ineens hoorde de moccapunt de bakker zeggen: „We zulen die moccapunt vanavond maar samen opeten bij de koffie moeder, ieder de helft." De bakkersvrouw vond het best, ze wist uit ervaring hoe heerlijk ze waren. Toen liep de bakker naar de eta lage om de laatste punt maar vast te halen en dat arme puntje zag hem met schrik aankomen. Bah, nu eten ze me zelf op, ik word doormidden gesneden en dan zegt de bakker: „een kwartje is haast te goedkoop voor zo'n dikke punt." Maar kijk, net toen de bakker de moccapunt wilde pakken werd er gebeld. Wat zullen we nu nog hebben, dacht de bakker. De naar keuze geldig tot en met 18 februari 1958 winkeljuffrouw was al weg en de bakker deed zelf de deur open. Daar stond een vreemde meneer. „Neemt u me niet kwa lijk bakker, dat ik zo laat bel, ik weet ook wel dat u gesloten bent, maar ik wou toch nog erg graag iets van u heben. „Kijk, hier deze goeie lobbes heeft net een heldendaad verricht. Hij heeft een jongetje gered uit het water van de Po pulierengracht, het kind was bijna ver dronken en nu wil ik mijn Loebas nog even trakteren op een gebakje. Daar is hij verschrikkelijk dol op, nog erger dan leverworst. Hebt u er nog eentje voor hem? De bakker keek naar de druipnatte hond die langs de benen van zijn baas naar binnen gluurde. De bakker lachte. „Zo'n klant heb ik nog nooit in mijn winkel gehad", zei hij, „maar ik vind ook dat zo'n moedige daad beloond moet worden. Kijkt u even of er ook een agent aankomt, want we mogen niet meer verkopen, dan pak ik een lek kere moccapunt." De punt had het hele gesprek gevolgd en opeens werd ze ver schrikkelijk blij. Ze zou niet op reis gaan, maar ze werd straks opgegeten door een echte mensenredder. Dat zou geen van de andere punten ten deel vallen. De vreemde meneer pakte de mocca punt aan en hield hem voor de bek van Loebas. „Hap, hap", zei die heel begerig en in een ommezien was de heerlijke punt verdwenen. Een dikke klodder moc ca zat nog op z'n neus, maar die likte hij er met z'n lange tong netjes af. Zijn baas legde een kwartje op de toonbank en zei: Zo Loebas, dat had je eerlijk verdiend, maar 't is al weer op hè, ja jongen, lek ker is maar een vinger lang." Toen ging de meneer weg met zijn hond, maar de bakker zag hoe Loebas nog steeds met zijn lange rode tong om zijn bek likte. En dat was toch maar een teken dat zijn moccapunten prima waren! VERKIEZING VAN DE LEDEN VAN DE PROVINCIALE STATEN Stemmen by volmacht 1. De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn formulieren voor de verzoekschriften om bij de a.s. verkiezing van de leden van de provinciale staten bij volmacht te stemmen. 2. Het verzoekschrift moet uiterlijk op 12 maart 1958 door de kiezer worden in gediend bij burgemeester en wethouders der gemeente in welker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen. 3. Bij het verzoekschrift moet een ver klaring van de gemachtigde worden inge diend, dat deze bereid is als zodanig op te treden. 4. Hij, die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag der kandidaatstelling zijn opgenomen in het kiezersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt en bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde ver kiezing. 5. Een kiezer mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemachtigde aannemen. 6. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in persoon aan de stemming deel te nemen. Rhenen, 10 februari 1958. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. (5) „Zeker, mevrouw... de kleine Louis, een koningszoon!" herhaalt hij gehoor zaam. De dodelijk-zieke knikt. „Juist! onthoud het...!" En dan mompelt zij een verward verhaal van een avond feest van meiregen en een door kaar sen verlicht paviljoen, waarvan Guil- laume niet veel begrijpt, maar dat hem de overtuiging bijbrengt, dat mevrouw meer heeft te verbergen gehad, dan hij wel wist. Anderhalf uur later, kermend van de pijn, herhaalt zij haar mededeling, schreiend als Guillaume er nauwelijks op ingaat. „Het is waar, het is waar!" snikt ze ongeduldig, en Guillaume moet steeds weer bevestigen, dat de kleine Louis Bertrand - rustig slapend in de hengselmand - met recht en reden: een zoon is van de gewezen koning van Frankrijk. Dit alles maakt weinig indruk op het gemoed van Guillaume. Hij beseft nau welijks waarover het gaat, en het in teresseert hem niet. Een koning van Frankrijk is in die bewogen dagen niet erg belangrijk meer; laat staan een jeugdige en onechte zoonin een hengselmand! Guillaume haalt zijn schouders op en wijdt zijn aandacht aan de stervende vrouw. Tegen de morgen is de strijd gestreden. De oude bediende, moe en gebroken, zucht verlicht „God helpe haar", mijmert hij, „het was geen kwade vrouw." Guillaume verlaat de vervallen schuur, waar hij het lichaam achter laat, haakt de zware hengselmand aan zijn arm... En strompelend, haveloos in onzindelijke kleren, draagt de bediende de „zoon van Frankrijk" de wijde we reld in...." Hoofdstuk 4. Gabriel, de ketellapper - is aange schoten. Niet echt dronken - dat is hij nooit - maar aangeschoten. Wat hij al tijd is. Hij loopt voor een haveloze tweewie lige kar uit- bespannen met een schon kige ruige hit - waarop zijn vrouw (of wat hij zijn vrouw noemt) en zijn beide zwartharige dochters gezeten zijn. Bij het paard loopt een bijna naakt jonge tje, van wie niemand weet, wie zijn vader is. Gabriel - de ketellapper - zingt. Hij zingt veel en goed. Soms galmt hij luid. Dan struikelt hij over een boomstronk. „Gabriel, je bent weer lelijk dron ken", schreeuwt zijn vrouw hem toe. Hij wuift opgewekt terug. „Niets van waar!" roept hij, „ik heb dorst..." beentje omhoog en klinkt een erbarme lijk geschreeuw. Gabriel blijft stomverwonderd staan. Dan laveert hij - zacht fluitend - op de mand toe. Hij pakt het kinderbeentje in zijn Hij zingt verder en weer struikelt hij (hij heeft een bepaald optimistische wijze om zijn voeten neer te zetten) en weer gilt de vrouw: „Gabriel... je bent dronken!" Maar nu antwoordt Gabriel niet. Hij grijnst goedmoedig. Eensklaps staat hij stil. Zijn oog heeft iets ontdekt, dat hij niet zo gauw kan verklaren. Midden op de weg staat een heng selmand. Een tenen hengselmand. Uit die mand steekt een mollig kinder vuile hand en trekt er aan. Een gillend kind - ruim een jaar, taxeert hij - komt uit de smerige lappen omhoog. „Wel, wel!" mompelt Gabriel tussen de tanden. Hij grijpt het kind beter vast en waggelt naar de wagen. „Voor vanmiddag in de soep", grijnst hij en schuift zijn vrouw, die de hit tot stilstand heeft gebracht, het gillende kind in de schoot. Gabriel - opeens ernstig - wijst op de hengselmand. „Die verrassing lag midden op de weg", vertelt hij, „ik zag een been en ik trok dit ermee uit." Het kind, huilend, verslindt zijn vin gers. „Honger" is de snelle diagnose van de vrouw, „dat kind is half verhongerd!" „Hier- dit tegen de nieuws gierige en giechelende dochters - „haal wat melk uit de pot... Maar niet snoe pen." Het kind ligt in de schoot van de zwarte, onzindelijke vrouw. De paar lappen, die om het vervuilde lichaam pje kleven, worden achteloos wegge worpen. Louis Bertrand ligt poedel naakt, met de benen omhoog en de vuist in de happende mond. „Stil maar joggie", zegt de vrouw goedmoedig, „je krijgt wat." De melk - goor en met dode vliegen - wordt gebracht. Met een verbogen tinnen lepeltje wordt er iets in het gretige mondje overgeheveld. Als het kind stiller en stiller, volda- ner en voldaner wordt trekt een moe derlijke glimlach over het ruwe gelaat van de ketellappersvrouw. „Kijk, hoe lekker hij drinkt!" zegt ze. De dochters staan er omheen en trekken vertederde monden. Papa Gabriel zit op het rad van zijn wagen en kijkt naar de lucht. „We moeten opschieten", zegt hij dan, „gooi dat kind achter in de wagen en laten we zien thuis te komen, 't Gaat regenen." „De mand?" vraagt zijn vrouw. „O, die is nog wel bruikbaar", vindt haar echtvriend. „Ik zal 'm leegma- Bij 't slordig leeghalen vindt Gabriel een stuk papier. Hij leest het aandach tig, vouwt het op en bergt het zorg vuldig in een oude, vuilgeel leren por tefeuille, waarin 't kapitaal van de familie bewaard wordt en die hij steeds op zijn hart draagt. „Hee!" roept hij. De hit trekt aan, de wagen schokt vooruit Achterin - met een erewacht van twee donkere zigeunermeiden - op een paar vuile lorren, vol en behagelijk, vriendelijk lachend: de Franse konings zoon! Helaas in een zéér primitieve vermomming en strikt incognito. Vóór de kar de aangeschoten pleegvader, nu weer luid zingend. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 4