Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER mm$ ©mm Feestelijke receptie van 50-jarige Tabaksverwerkersbond Ds. A. Vroegindewey sprak voor Herv. mannen over „De vrouw in het ambt GELD EN GROND VOOR WONINGBOUW MULDER Wist U 'JZ i\ieut€» uit de omgeving 32e jaargang WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 Nr 14 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel AGENDA Werkloosheid in Veenendaal geeft nog steeds geen reden tot algemene ongerustheid Veenendaal niet boven gemiddelde landelijke percentage RENSWOUDE Uit Renswoudes raadszaal ELST AMERONGEN ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van versohynlng DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 15 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Temidden van een groot aantal bloemstukken moesten de heren J. Roe- lofsen, T. Verkuijl en H. Slotboom, te zamen het dagelijks bestuur van de Veenendaalse Sigarenmakersbond, of officieel: de afdeling Veenendaal van de Alg. Ned. Bedrijfsbond voor de Ta bakverwerkende Industrieën, zaterdag middag j.L vele gelukwensen in ont vangst nemen in verband met het 50- jarig bestaan van de afd. Veenendaal. Zonder grootsropgezette feestavond, maar met een eenvoudige bijeenkomst in „De Samenwerking" werd dit feit onder het genot van een pianomuziekje, een verfrissing en - hoe kan het an ders - een sigaar (geschonken door de Panter en de Ritmeester) gevierd. Tot de genodigden behoorden B. en W. van Veenendaal, met de gemeente secretaris, de heer D. Blankespoor, de heren H. G. van Schuppen, A. Gerritsen en A. Diepeveen van de Ritmeester fa brieken, de heren H. Stoffels en J. van de Weerdhof van de Panter siga renfabrieken en enige hoofdbestuurders en bestuursleden uit omliggende plaat sen. De heer J. Roelofsen, voorzitter van de jubilerende afdeling, heette hen al len welkom en gaf een beknopt over zicht over de afgelopen 50 afdelings jaren. In 1908 begon Veenendaal met een correspondentschap van minder dan 7 leden en thans heeft men hier met 450 leden de grootste afdeling van het land. Met dank voor de uitnodiging felici teerde burgemeester Bakker het be stuur namens het college van B. en W. Burgemeester Bakker dacht ook aan de verhoudingen in 1908, toen een socialist in de ogen van andersdenkenden niet veel meer dan een boosdoener was. Ge lukkig was er volgens spreker veel ver anderd en hij bracht een eresaluut aan de oprichters. De voorzitter van de landelijke bond, de heer Gorter, sprak er zijn bjijd- schap over uit, B. en W. op deze re ceptie te mogen begroeten. Hij zei met burgemeester Bakker, dat er inderdaad veel ten goede veranderd was in de verhoudingen, maar dan pas na de tweede wereldoorlog. De heer H. Stoffels, adjunct-directeur van de Panter, zag in de fabriekscom- missie een afspiegeling van de jubileren de organisatie. Hij noemde in dit verband het prettige interne contact. Hulde aan de makers, zei de heer Kem pen, secretaris van de bestuurdersbond Veenendaal van het N.V.V., met een si gaar tussen de vingers. Als jongste wilde hij zeggen, dat het verleden ons moet leren hoe in de toekomst te handelen en hij wilde dan ook een streep zetten on der het verleden. In een amicaal toespraakje memoreer de ook de heer G. Diepeveen, die sprak namens de Chr. Bond van Sigarenmakers, de vroegere jaren. Voor de toekomst is het nodig dat wij naast elkaar staan, zei hij o.m. Ook de heer H. Molmans, sprekende namens de *R.K. Tabakverwerkersbond, ONTSPANNINGSMIDDAGEN VOOR VEENENDAALSE BEJAARDE DAMES Het succes dat de op 11 februari j.l. ge houden middag voor bejaarde dames heeft opgeleverd, heeft het bestuur van de „O.C.B." in overweging gegeven nog dit seizoen door te gaan met het organi seren van dergelijke ontspanningsmid dagen. Dit in tegenstelling met de publi- katie op 12 februari j.l. waaruit blijkt dat dit niet het geval zou zijn. dat voor het U.S.O.-concert op don derdagavond J.l. ruim 460 kaarten zijn verkocht? dat deze toeneming van het aantal bezoekers verheugend mag worden ge noemd, maar dat er toch nog 240 plaatsen onbezet zijn geweest? dat het grondwerk voor de bouw van 21 particuliere middenstandswonin gen aan de verbinding Kerkewijk-Mid- dellaan reeds is uitgezet? dat er tekéhen zijn, die er op wijzen dat de boerderij* „De Geer" voorlopig nog niet gaat verdwijnen? dat rond deze oude boerderij een nieuwe, degelijke, omheining van beton- palen wordt geplaatst? dat de R.K.-kleuterschool naast de Salvatorkerk zijn voltooiing nadert? dat het dak reeds op het gebouw zit en dat het gebo\iw reeds glasdicht is? VEENENDAAL Woensdag 19 febr. Luistercursus „Rembrandt" voor Volksuniversi teit Veenendaal in geb. ,,'t Tref punt" om 8 uur Donderdag 20 febr. Modeshow „Miss Anker" in geb. „Eltheto" om 8 uur. Ledenvergade ring Chr. Vrouwenbond in geb. ,,'t Trefpunt" om 7.45 uur. Vrijdag 21 febr. Vrouwen-wereldgebedsdag in Ger. kerk aan de Vaartbrug om 7.30 uur. Ledenvergadering van de Ned. vereniging voor Chr. Han delsreizigers en Handelsagenten in hotel „De Korenbeurs" om 7.45 uur Zaterdag 22 febr. in geb. „Ojové" „Vrienden in oorlogstijd" voor jongeren 6 uur voor ouderen 8 uur. ELST Vrijdag 21 en zaterdag 22 febr. 25-jarig jubileum sportvereniging „Oranje-Wit" in café „Sportlust" bazaar. Zaterdag 22 febr. Accor deonvereniging .A.V.R.' uitvoering in café „Sportlust". AMERONGEN Vrijdag 21 febr. Bonte avond t.g.v. 12' 's jarig bestaan D.V.S.A. in het Clubhuis te Amerongen. hoopte dat de samenwerking met zijn bond, na de breuk die dreigde te ont staan door het bisschoppelijk mande ment, goed zal blijven. De heer Joh. van Hardeveld, voorzitter textielarbeidersbond „De Eendracht" P.v.d.A., kon met de heer Kempen zeggen, dat men alleen naar de toekomst moest kijken. Spreker kon maar niet zo over het verleden heenstappen. „Als ouwe rot", zo zei hij, „heb ik de diepste bewondering voor wat de pioniers hier hebben opgezet." Namens de afdelingen Dodewaard en Rhenen spraken nog respectievelijk de heren H. L. Meijering en G. Baars. Velen - o.a. de Chr. Bond - lieten hun gelukwensen vergezeld gaan van een en velop met inhoud. „ONZE KINDEREN IN DEZE TIJD" Tijdens de ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging van Christelijke handelsreizigers en handelsagenten op vrijdag 21 februari a.s. in hotel „De Ko renbeurs" hoadt de heer Meijer een cau serie over het ondewerp „Onze kinderen in deze tijd." JAARVERGADERING GEMEENTE-PERSONEELSVERENIGING De personeelsvereniging van de ge meente Veenendaal zal op donderdag 27 februari a.s. in het gemeentehuis haar jaarlijkse algemene ledenvergadering houden, onder voorzitterschap van de heer C. H. J. van Duuren. Naast de gebruikelijke verslagen en commissie-benoemingen is er een be stuursverkiezing. Aftredende bestuurs leden zijn de heren W. van Bruggen, G. J. van Holland en J. H. Boer. Het voltallige bestuur van de jubilerend e Tabaksverwerkersbond van de afdeling Veenendaal Nadat de Centrale Kerkeraad van de Nederlands Hervormde gemeente onlangs een kanselboodschap heeft doen uitgaan, waarin stelling genomen wordt tegen de vrouw als ambtsdraagster in de Ned. Herv. kerk heeft Ds. Vroegindewey j.l. vrydagavond in het N.H.-wykgebouw by de Vredes- kerk dit standpunt nader toegelicht. Ds. Vroegindewey sprak voor alle Hervormde mannenverenigingen in Veenendaal. De vraag of de vrouw tot de ambten zal worden toegelaten, begon spreker, is thans weer zeer actueel, omdat immers voorstellen om de ambten in de N.H.-kerk voor de vrouw open te stellen, aan de kerk zyn voorgelegd. Deze voorstellen moeten op de classicale vergaderingen worden besproken, waarna dan deze zomer de generale synode de beslissing zal nemen. Het is niet de eerste keer, aldus Ds. Vroegindeweij, dat deze voorstellen aan de kerk zijn voorgelegd. Immers, in het jaar 155 viel de beslissing om de ambten voor de vrouw open te stellen, negatief uit. De meerderheid van de classes had zich tegen uitgesproken. In de generale synode was echter wel een meerderheid, die principieel niet afwij zend stond tegenover deze aangelegen heid. Daarom werd een commissie be noemd, die de vragen rondom de vrouw in het ambt diende te bestuderen en een rapport moest opstellen, opdat de bezwaren zoveel mogelijk bij de kerk zouden worden weggenomen. Deze commissie deed daarop voor stellen om alle ambten voor de vrouw open te stellen, zowel het predikambt als dat van ouderling en diaken. Deze voorstellen werden echter in 1955 door de kerk afgewezen. Daarom, zei spre ker, besloot de generale synode om voorstellen in te dienen het ambt van ouderling en diaken wel open te stel len voor de vrouw, maar dat van pre dikant niet dan bij hoge uitzondering, met dispensatie van de synode in zeer bijzondere gevallen. Wat de meningen, aangaande deze kwestie, betreft, zei Ds, Vroegindeweij: Voor- en tegenstanders van het open stellen van de ambten voor de vrouw beroepen zich beiden op de Bijbel. De voorstanders willen ook luisteren naar Gods woord, maar zij menen in de Bij bel geen verbod te vinden om de vrouw in het ambt te plaatsen. De tegenstanders echter wijzen op verschillende uitspraken van Paulus over de plaats van de vrouw in de gemeente, daar Paulus nadrukkelijk èn in de Corinthebrief èn in de brief aan Timotheus zegt, dat de vrouw niet ambtelijk in de gemeente zal ver keren. De vraag rijst hierbij natuurlijk of de voorstanders dit ook niet kunnen lezen. Het antwoord moet, volgens de spreker, zijn, dat ze zeer zeker van deze teksten weten, maar dat naar hun mening deze uitspraken van Paulus niet meer voor onze tijd gelden. Dat waren tijdgebonden uitspraken van Paulus, zeggen ze. Wij zullen verstaan, dat op bovengenoemde wijze de Schrift geheel anders wordt uitgelegd, ook ge heel anders dan onze Nederlandse Ge loofsbelijdenis hierover spreekt, ver klaarde Ds. Vroegindeweij tot de aan wezigen. Ds. Vroegindeweij was dan ook van mening, dat de duidelijke uitspraken van de Schrift het ambt gesloten hou den voor de vrouw. We moeten niet wijzer willen zijn dan de Heere, aldus spreker. Wanneer we de Bijbel houden voor Gods woord, dan hebben we daarvoor ook te buigen. Iets anders is het, zei spreker met nadruk, wanneer gevraagd wordt naar de taak en de plaats van de vrouw in de kerk. In het verleden heeft men te Aan het eind van de vorige maand waren er in Veenendaal op iedere 1000 arbeidsgeschikte mannen 20 werkloos. De mannelijke beroepsbevolking van Veenendaal bedraagt namelijk 5000 en eind januari bedroeg het aantal werk lozen in onze plaats 100. In het gewest, waartoe Veenendaal behoort, waren aan het einde van ja nuari rond 350 mannen werkloos, tegen 90 mannen aan het einde van januari van het vorige jaar. Tot het hier bedoelde gewest beho ren de gemeenten Veenendaal Ameron gen, Leersum, Renswoude en Rhenen (waaronder natuurlijk Eist). Beziet men deze cijfers, welke ons van bevoegde zijde werden verstrekt, op het eerste gezicht, dan zijn ze wei nig geruststellend. In Veenendaal en omstreken was werkloosheid sinds de laatste jaren een bijna onbekend ver schijnsel. Worden deze, op Veenendaal en om streken betrekking hebbende, aantallen echter afgewogen tegen de landelijke en provinciale gemiddelden dan ziet het er voor Veenendaal heus nog niet zo somber uit. Blijkens officiële gegevens, verstrekt door de Voorlichtingsdienst van het mi nisterie van sociale zaken, komt Vee nendaal nog niet boven het laagste pro vinciale gemiddelde. Dit laagste ge middelde kwam over januari voor in Limburg. In deze provincie bedroeg in deze maand het aantal werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren, evenals in Veenendaal, 20. Dit cijfer be droeg gemiddeld voor de provincie Utrecht 26. In de overige provincies bedroegen deze aantallen achtereenvolgens: Gro ningen 83, Friesland 86, Drente 130(!), Overijssel 40, Gelderland 36, Utrecht 26, Noord-Holland 27, Zuid-Holland 23, Zeeland 58, Noord-Brabant 41, Lim burg 20. Deze cijfers geven dus het aantal werklozen op 1000 arbeidsgeschikte mannen aan. Bij het lezen van deze aantallen krijgt men de indruk, dat Veenendaal nog geen werkloosheid van betekenis kent. Ook tegen het landelijke werkloosheids percentage steekt Veenendaal niet on gunstig af. Dit was in januari bijna 3% van de mannelijke beroepsbevolking. In het gewest, waartoe Veenendaal be hoort, zijn in totaal 12.000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Hierboven heeft men reeds kunnen lezen, dat het aantal werklozen in het gehele gewest van deze categorie arbeidskrachten rond 350 bedroeg. Het percentage in dit gewest schommelt dus ook om de 3, dus be duidend weinig hoger dan het lande- weinig gebruik gemaakt van de vrouw in speciale bedieningen, die juist vrou welijk zyn. Zo kan ze een hulp zyn voor het diakenambt. In de oud-christelijke ge meente was de vrouw in de gemeente veel meer ingeschakeld dan by ons, zoals uit verschillende uitspraken der Schrift, met name van Paulus, duide lijk blykt, zo sprak Ds. Vroegindewey. Spreker meende tenslotte, dat de sy node er verkeerd aan deed, de vraag of de vrouw tot het ambt zou kunnen worden toegelaten, telkens weer aan de kerk voor te leggen. Het verzet tegen deze voorstellen is immers groot. Het is een vorige keer al gebleken, dat ze ker de helft van de ambtsdragers in de kerk tegen deze voorstellen is. Daarom zou het voor de kerk het beste zyn, dat deze voorstellen wéér zouden worden afgewezen. Het is dan de taak van de kerk om eerst eens met elkaar te pra ten over het Schriftgezag en dergelyke fundamentele vragen meer, zo besloot Ds. Vroegindeweij. In de uitvoerige discussie, die op de behandeling van het onderwerp volgde, werden verschillende dingen nog eens verduidelijkt, terwijl ook de eigenlijke vragen, die achter deze zaken liggen, scherp werden belicht. Door de talrijke aanwezigen werd het verlangen uitgesproken, dat meer van dergelijke voorlichtingsavonden zouden volgen. lijke percentage. Voorts dient hierbij te worden ver meld, dat in deze aantallen - dus ook in de Veenendaalse cijfers - begrepen zijn o.m. de normale bewegingen op de arbeidsmarkt veroorzaakt door steeds voorkomende personeelsverschuivingen. Hierbij komt, dat ook veelal be paalde takken van nijverheid van elkaar afhangen. Zo zien we b.v., dat een werkverruiming in de ijzerindu strie gedeeltelijk samenhangt met de ac tiviteit van de bouwnijverheid. Tot besluit mogen we gerust zeg gen, dat de situatie op de arbeidsmarkt in Veenendaal niet verontrustend is. Momenteel is er landelijk - en ook plaatselijk - een zekere stabilisatie in de toeneming der werkloosheidscijfers waar te nemen. „ONS GENOEGEN" BRACHT BEZOEK AAN OVERBERG De Tirolerkapel en de toneelafdeling van de muziekvereniging ,Ons Genoegen' te Renswoude hebben op speciaal ver zoek vorige week een uitvoering in het Kamp Overberg, gemeente Amerongen. De Tirolerkapel bracht onder leiding van de heer J. Boom op vlotte wijze de bekende vrolijke muziek, terwijl de to neelclub het onlangs in Renswoude op gevoerde stuk „Ik geef u nog 3 maan den" voor het voetlicht bracht. De avond is bijzonder goed geslaagd en alle aanwezigen stelden de uitvoering buitengewoon op prijs. Aan het einde van het programma werd aan het bestuur van de muziek vereniging dank gebracht voor de ver leende medewerking, terwijl zowel de kapel als de toneelgroep een bloemstuk werd aangeboden. Vrijdagavond j.l. kwam de raad der ge meente Renswoude in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van de burgemeester, J. A. Hosang. De voorzitter opende de vergadering met gebed en deelde mede, dat bericht van verhinde ring was ontvangen van de heren J. T. Wolleswinkel en Joh. van den Brandhof. De secretaris las daarna de notulen van de vorige vergadering. Aangezien geen ingekomen stukken te bespreken waren, kon vervolgens direct worden overge gaan tot behandeling van de eigenlijke agenda. Allereerst werden aan de be sturen van de verschillende bijzondere scholen de volgende vergoedingen toe gekend: 1. Voorschotten op de vergoeding inge volge artikel 101 der l.o.-wet 1920 voor 1958 t.b.v. de school met de Bijbel en de R.K. school tot resp. 8715,en 2683,33, berekend naar 35,per leerling; 2. voorschot op de vergoeding voor vak onderwijs over 1958 t.b.v. de R.K. school tot een bedrag van 759, 3. voorschot op de vergoedingen inge volge de kleuteronderwijswet over '58 t.b.v. de Chr. kleuterschool, n.l.: per lokaal 715, per kleuter 331,20 huurvergoeding 240, Totaal 1286,20 de definitieve vergoeding voor laatst- E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN IN ELST De Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., rayon Zuidoost-Utrecht, houdt zaterdagmid dag 22 februari haar jaarlijkse wed strijd in de ontspanningsbarak van de jeugdherberg „De Eikelenkamp". De jury zal bestaan uit de doktoren Wij- chers uit Achterberg, Emmelot uit Wa- geningen en de directeur van het stads en academisch ziekenhdis te Utrecht, Dr. De Waal Malefijt. De centrale jury bestaat uit de heren Knegjens uit Rhe nen, Deen uit Wijk bij Duurstede en Westerdaal uit Doorn. Als tijdwaarne- mer zal optreden de heer Keulen uit Veenendaal. De patiënten worden na tuurgetrouw geschminkt door een gri- meurploeg uit Amerongen. Aan deze wedstrijden zullen de afde lingen uit Amerongen, Eist, Langbroek, Leersum, Veenendaal en Wijk bij Duur stede deelnemen. TOCHT BEJAARDEN De verkoop van oliebollen ten bate van de tocht bejaarden wordt a.s. zaterdag weer voortgezet. D.V.S.A. IN HET KOPER Ter gelegenheid van het 12Vt jarig be staan van de voetbalvereniging D.V.S.A. wordt op vrijdag 21 februari in het Club huis een bonte avond georganiseerd. Het toneelgezelschap „Evata" uit Veenendaal zal een cabaret-programma ten tonele brengen onder de titel „Lach iedere dag weer." genoemde school over 1957 die werd vastgesteld op dezelfde bedragen als onder 3 genoemd. Als achtste agendapunt kwam een voor stel van burgemeester en wethouders aan de orde betreffende de verlening van een compensatie-uitkering aan het ge- meentepersoneel over het eerste halfjaar 1958 wegens de huurverhoging per 1 augustus 1957. De heer Zweers informeerde of deze compensatie ook bestemd is voor het la gere personeel, hetgeen door de voorzit ter bevestigend werd beantwoord. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad tot vaststelling van het aange boden besluit. Vervolgens werd een verordening vast gesteld tot wijziging van de verordening betreffende de organisatie en het beheer van de gemeentelijke brandweer. Krach tens deze aanvulling, die slechts betrek king had op de vastlegging van de be staande toestand, kunnen de leden van de vrijwillige brandweer slechts worden opgeroepen door middel van een signaal van de alarmsirene. (Zie verder pagina 2.) LUNTEREN. Mechanisatie in de land bouw. De afdeling Lunteren van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond komt weer byeen op donderdag 20 februari, 's avonds half acht, in de zaal van café „De Wormshoef." De heer Wijnema, di recteur van de werktuigen-coöperatie van het centraal bureau te Voorthuizen, zal een lezing houden over „Mechanisatie in de landbouw." Na de pauze worden enkele films vertoond over het gebruik van tractoren en verschillende landbouw machines en werktuigen. LUNTEREN. Inbreker maakte 300,— buit. Zondagnacht heeft een inbreker zich toegang verschaft tot de woning van de heer M. aan de Klomperweg te Lun teren. Terwijl de bewoners afwezig wa ren zag de ongenode gast kans binnen te komen door het verbreken van een ruitje in de voordeur. De gehele benedenver dieping werd doorzocht en een geldsbe drag van ongeveer ƒ300,— bleek te zijn verdwenen. LUNTEREN. Gestolen fiets weer te recht. Enige tijd geleden werden ten na dele van mevrouw L. aan de Rijksweg te Ede een rijwiel ontvreemd uit een achter de woning staand schuurtje. Thans is ge bleken, dat dit rijwiel is ontvreemd door een zekere S., die uit de reclasserings- gemeenschap Groot Batelaar te Lunteren wegliep en met deze gestolen fiets koers zette naar Zutfen, waar hy door de po litie werd aangehouden. EDE. Eiermarkt. Maandag 17 februari. Aanvoer 195.000 stuks. Prijzen van 11,75 tot 12,75 per 100 stuks. Kalme handel. C. de L., verkoper te Rhenen, zou met zijn motor op zo'n manier de uitrit bij een woning aan het Zaaierplein te Oos terbeek uitgereden zijn, dat hij het ver keer op het plein - een jeep van de politie - gehinderd zou hebben. Ook had hij een paar keer bij het veranderen van richting verzuimd zijn hand uit te steken. Dat laatste wilde De L. vrijdag voor het Wageningse kantongerecht wel toe geven, maar dat hij het verkeer gehin derd zou hebben was naar zyn mening onmogelijk. De politiejeep had hij in het geheel niet opgemerkt en daarbij was het hekje waar hij door moest om van de woning het plein op te komen, zo nauw geweest, dat hij zyn motor er gewoon door had moeten wringen. Er was dus geen sprake geweest van ryden. Hij had met de mo tor aan de hand gelopen en eerst op het plein had hij kunnen starten. De zaak werd aangehouden om de ver balisant te horen. ■fr H. H., hoofdonderwijzer te Arnhem, was met zijn auto van de Generaal Foul- kesweg te Wageningen komende, over het rijwielpad langs deze weg de Wilhel- minalaan ingezwenkt en daarbij had hij een bromfietser zo plotseling de pas af gesneden, dat een botsing volgde. Ik reed heel langzaam, verontschul digde H. zich vrijdag voor het Wagening se kantongerecht en ook keek ik goed uit, maar het uitzicht werd me blijkbaar toch teveel belemmerd door de bomen tussen de Gen. Foulkesweg en het fiets pad. In een dergelyk geval moet u altijd extra oppassen, onderwees de rechter. De bromfietser, de heer R.H.S. uit Lo- chem en mej. P., eveneens uit Lochem, die op de duo gezeten had, konden wei nig nieuws vertellen, maar wel wilden zij een schadevordering indienen. De re paratie aan de bromfiets had 138,50 ge kost, doch de verzekering had inmiddels reeds 127,50 betaald. Dat was echter 11,te weinig geweest, welk bedrag S. nu alsnog van verdachte wilde ontvangen. Mej. P. had schade aan haar kleding op gelopen, maar zij werd niet ontvankelijk verklaard wegens minderjarigheid. In dergelijke gevallen moet n.l. een der ouders of een voogd de schadevordering indienen. De officier van justitie, mr. Ellens, eiste 40,— of 16 dagen met toe wijzing van de 11, H. vond het wel wat te erg. Als onderwijzer geef ik de kinderen steeds les hoe ze zich op de weg moeten gedragen, maar als ze hiervan horen zullen ze wel zeggen: „Medicijnmeester, genees uzelf". Ik krijg er dus nog een extra-straf bij, meende hij. Dat zouden de kinderen waarschijn- lyk ook zeggen als u maar een gulden boete werd opgelegd, dus de hoogte van het bedrag maakt niets uit, besloot rech ter v. d. Brand, waarna hy conform de eis vonniste. Komende van de Veenderweg te Ede dient men eerst alle verkeer op de Schaapsweg ongehinderd te laten passe ren voor men over mag steken, omdat de Schaapsweg ter plaatse in een voor rangskruising ligt. L. G., koopman te Naarden, had dat niet gedaan en daardoor waren twee wielrijders op de Schaapsweg in moei lijkheden geraakt. Ik heb liefst twee keer gestopt met m'n auto voor ik overstak, zei G. vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Ook die fietsers heb ik rustig laten passeren, maar die begonnen me toen zonder enige reden uit te schelden. Ik heb toen het portier opengedaan en tegen ze gezegd, dat ze blij mochten zijn, dat ik ze niet doodgereden had, want ik had ook een wilde rijder kunnen zijn. Verder is er niets gebeurd, geen botsing, geen val partij, helemaal niets. Rechter v. d. Brand vond het echter al meer dan genoeg om er hoogst ontstemd over te geraken. Eerst een voorrangskruising op rijden en een paar fietsers in het nauw brengen en dan ook nog zeggen, dat ze blij mochten zijn, dat ze niet doodgereden waren. Dat het inderdaad een narrow escape was geweest bleek vervolgens uit de ver klaring van de twee wielrijders, de heer D. R. en mej. G. R. uit Ede, die als ge tuigen gehoord werden. Zonder voor de stopstreep te stoppen was verdachte de kruising opgereden en hy had pas geremd toen het nog maar een haar scheelde of er waren ongeluk ken gebeurd. Na een opmerking, dat hy het wel wat voorzichtiger had kunnen doen, had hy - volgens de getuigen - gezegd: Wees maar blij, dat ik je niet kapot-gereden heb. De officier van justitie eiste 75,of 1 maand hechtenis. Rechter v. d. Brand vonniste conform, doch gelet op de men taliteit van verdachte trok bij bovendien zijn rijbewijs in gedurende de tijd van drie maanden. Met zijn personenauto komende van de Groenestraat te Bennekom, verzuimde onlangs P. F., bloemist te Alstmeer, om voorrang te verlenen aan een van rechts op de Bovenweg naderende auto, waar door een botsing ontstond, die beide voertuigen ernstig beschadigde. (Zie verder pagina 2.) WIJZE WOORDEN NIET TE KRITISCH Wie afkeurt, tone dat zyn oordeel ryp is. (Multatuli) VRAAGT NAAR Hoofdstr 51, tel. 31 84, Veenendaal ZIEKENFONDS LEVERANCIER KERKE WIJK 167 -TEL. 3000- VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1958 | | pagina 1