RDTERSEPT PAUK Het gebeurde S^UJUUULUJUULUUUUUJLmJULUJLU.mJUUUUUUUULmxm^ B.ag Heeft u uw vrouw al eens verrast met de nieuwe RANG rol ^•rmTrrrgTnryrnrmxmxmxrriiTiiiTTiTmxrrmTrrrg'nrmTrB^'miTrnrrrnTmxm'iryrraTrm'BTrrB^'nTr'rinnnrrmTrrm C||eAAr5T®fi ypH Uoutm Veenendaal, Dovo en G.V.V.V. dit weekend in rust het gezonde gebaar: VEENENDAAL Burgerlijke stand KERKDIENSTEN AMERONGEN Terugkeer van Morghan de Magiër ity een Mei-nacht een luchtige combinatie van cacao- chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. VOETBALOVERZICHT beschermt Uw mond en keel 85 DINSDAG KOOPJES Plastic bussen f 2.48 Plastic hang-zeepbakje 25 ct. BRIL OPTIEK WESTERA Ingekomen en vertrokken Gevonden en verloren voorwerpen Zondagdienst doktoren Ha Tnnff'c chemische wasserij Ue JOng S Tel_ 208 RHENEN J. P. VALKEMA BLOUW ROMA;'N UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD PANG Oibra de Cacao- Een. paar weeke terug kreege we al een prent van de nieuwe bejaardesoos in de Vallei veurgeschooteld. Geloof mij nou mar gerust: die piekfijne behuizing van ons, die staat er veurloopig nog niet. Ze zelle mij wel weer veur de eeuwege pestiemist verslijte, mar die smoesjes as zou de inrichting dur mit een jaar al staan te prijke, die lap ik an me witge schuurde klompe. Dur is hier wel es meer wat gezeid. 'k Wil man en peerd niet noeme, mar oover het nieuwe gemeente huis hoor ie heelegaar niks meer en van de anneksaasiekoors zijn ze ok allemaal geneeze. Mar goed, as et nieuwe centrum veur daames en heere op jaare eenmaal achter het postketoor verreeze is, dan kenne wij - van de lichting drie en negentig en ouwer - daar terecht. Zoowel de daames as de heere. Want jelui heb waarschijnlik wel ge- leeze, dat ok et bejaarde vrouwvolk al bij mekaar an komme is. Ze komme nog wel niet uit op het greune laake of op de geblokte burde, mar ze hebbe al naar lantaarnplaatjies zitte te kijke. Driek in- kluis. Mar, sting dur in de krant, ze gaan et kalmpies an doen, want het is niet de op zet om de daames tè uithuizig te maake. Veureerst kwam dur van de winter veur de daames niks meer en dan de vollegen- de winter een keer of drie een antrek- kelijk middaggie. Daar kon ik m eeige aardig mee vereenige. Mar sting dur niet van de week in de krant, dat de daames et toch nog mar een keer ooverdeeje? Dat vin 'k allemaal heel best en ik wil dur niet veul van zegge. Alleenig heb ik graag dat, as ik me laatste serie kar- rambolsies uit me keu geroffeld heb, Driek et brood op taafel heb staan in stee van naar lantaarnplaatjies zit te koeke- loere. Toch wou ik et hieroover in feite niet hebbe. 't Gaat mijn om het nieuwe ge bouw. Daar zouwe 's aavus vergaaderinge in worde gehouwe en het Rooje Kruis zou dur in gaan oefene. Ik veur mijn zou dat nou net es ietsies anderst wille doen. Dat Rooje Kruis, nou veuruit, dat heb ok ze ruimte noodig, mar veur de rest van de aavunde zag ik liever dat ze de Veense jongelui in het gebouw losliete. We praate wel allemaal oover asfelt- jeugd, mar wat doen we dur veur? Ok nog mar bar weinig. Zeeker, dur bin verschillende kerke die dur eige mit jeugdwerk ophouwe, mar we hoore dur toch niet veul van. As we kijke nar et- geen dur veur gedaan wordt, dan kunne we eerder spreeke van „asfeltoudjies" dan van asfeltjeugd. Gooi daarom et nieuwe gebouw zoo meugelik iedere aavund oope veur de jeugd. Dan kunne ze dur eige gelijk be- kwaame op het biljardkeu en andere ont- spanningswaapens en dan komme ze - as ze vijf en zestig zijn - goed beslaage ten ijs in de middagkompetisie. Onlangs hoorde ik nog zooiets fraais. Ik hoef jelui niet wijs te maake, dat we in 't Veen sportzaale genogt hebbe. We hebbe dur vier en nog vier dur bij zou gien ooverboodige luukse zijn. Nou zou ie zoo op et eerste gezicht denke, dat al die zaale de ganse aavund afgelaaje zijn met sportende jongelui. Mis Drie van de vier wel. Mar - naar ik heb hoore zegge - is dur één een soort heilig huissie. Daar mag zoo mar niet iedereen in teege een reedelik bedraggie. Wat denk ie wel. Veur die zaal ken je zoo ongeveer een tientjie et uur neertelle, inklesief een levendege en van ondere tot boove gediepelemeerde sportleeraar. Mar, zee dur een entoesijaste jongeling teuge mijn, dat kenne wij mit onze club niet opbrenge en daarom vollieballe we nouw in dat ouwe lekaal an de hooge kant. En, zee die verders, as ie nouw een klein bietjie kijk op volliebal heb - en dat had ik nouw juust niet - dan weet ie dat dat ouwe lekaal daar niet zoo erg geschikt veur is. Mit et gevolg, dat in dat wel geschikte, mar heilige lekaal, op sommige aavunde een stuk of zes heere mit mooie gesteeve sportbrcekies ter verstrooiing teuge een pluimballegie staan te slaan of op andere aavunde tien tot - pak weg - zestien an dere heere, om dur ok es uit te zijn, een soort volliebal bedrijve, omdat al die heere wel die duure zaal inklesief een mit dieploomaas behange sportleeraar kenne betaale. Zoo is 't leeve nou eenmaal, jongeman, kon ik alleenig mar zegge. Ja, wat ken je anders doen. Ik bin ok mar een mins uit de middelmoot, al heet ik Wout Blauwkous. Voor we het programma voor het ko mende weekend onder de loupe nemen, willen we eerst enkele woorden wijden aan de j.l. zaterdagmiddag te Oldenzaal gespeelde wedstrijd tussen het oostelijk zaterdagelftal en de eerste klasser Quick '20. Zoals u waarschijnlijk wel zult weten speelde in het oostelijk zaterdagelftal, drie spelers van Dovo mee. Spil Van Laar heeft in deze wedstrijd weer buitengewoon goed voldaan, terwijl Van Hal die het eerste doelpunt scoorde en daarnaast een zeer belangrijk aandeel had in het tweede, een belangrijke bij drage leverde voor de 4-2 overwinning die de oostelijken behaalde. Kroesbergen speelde in deze wedstrijd op de linkshalf plaats wel zo zwak, dat hjj meerdere malen een handicap was voor de ooste lijke achterhoede. En nu het programma dat komt. Vee nendaal en Dovo hebben rust. Zij kunnen dus deze week eens rustig de kat uit de boom kijken. VRC speelt thuis tegen het Edese DTS. Het zal dus zaterdag aan de Brinkersteeg aan belangstelling niet ontbreken. Of zij enig succes zullen boeken is een andere vraag. We nemen wel aan dat het een harde strijd zal worden, waarbij de Vee- nendalers alle zeilen zullen moeten bij zetten om een draaglijk resultaat te be reiken. Je kunt echter nooit weten en een overwining is hard nodig. In de tweede klasse van het zondag voetbal in de afdeling Utrecht krijgt DVSA buurman HDS uit Leersum op be zoek. Ook dit zal wel niet zo voorzichtig gaan. Wij zijn echter van mening dat Amerongen hier- de beste papieren heeft. Wat Scherpenzeel thuis tegen Hoogland zal doen is nog een open vraag. Ondanks de nederlagen uit de jongste wedstrijden moet er toch een kansje inzitten, maar dan zal er ook eens een keer gevoetbald moeten worden. Oranje-Wit gaat in Amersfoort VVZA bekampen. Het moet voor Oranje-Wit mogelijk zijn om daar de volle winst te boeken. Laten we dan ook maar aan nemen dat ze dat ook doen zullen. Renswoude krijgt het thuis wel erg moeilijk tegen de koploper Wijk bij Duurstede. Ondanks de grote overwin ning van j.l. zondag tegen Rhenus, kun nen wij toch moeilijk geloven dat ze die prolongeren zullen. Of zou er nog een gelijk spel inzitten? Wie weet! Voor de zaterdagcompetitie gaat Matjan bij Altius op bezoek. Het lijkt gek, maar hoewel we volgens de stand steeds een nederlaag moeten voorspellen, verliezen de Pantermensen de laatste wedstrijden toch heus niet zo grof meer. Toch houden we het weer op een Hilversumse over- V.V.V. WON VAN OLYMPIA UIT ZEIST In de moeilijke uitwedstrijd tegen de medegegadigde voor de titel in de eer ste klasse dames der Nevobo Olympia, heeft V.V.V. een goede 3-0 overwinning geboekt. In tegenstelling tot de laatste wed strijden was het spelpeil behoorlijk. Vooral de aanval van V.V.V. was weer in oude vorm. Nadat V.V.V. in de eerste game aan vankelijk met 8-3 achter stond, wisten de Veenendaalse dames met goed op gebouwde aanvallen deze stand te ver anderen in een veilige 13-8 voorsprong. Na time-out kwam Olympia nog even terug tot 10-13 maar twee goede smash es waren de genadeslag en brachten V.V.V. de game-overwinning: 10-15. De tweede set was een volledige V.V.V.-aangelegenheid, want via 1-11, 4-14 kwam de eindstand met 4-15. De derde set was de mooiste en span nendste van de gehele wedstrijd, want deze laatste game was de ploeg van Olympia zeer goed op dreef, terwijl de Veenendaalse dames het niet minder deden. De aanvallen van beide teams waren zuiver opgezet en afgewerkt, doch werden door beide verdedigingen goed opgevangen. Via 9-8 en 9-11 kwam de wedstrijd op haar hoogtepunt. De time-out bracht de V.V.V.-ploeg even uit haar balans, waardoor Olympia gelijk kon komen. Maar door fouten in haar verdediging stond Olympia opnieuw met twee pun ten achter: 11-13. Na vele servicewisse lingen kwam tenslotte de wedstrijd tot haar einde met 12-15. Aangezien Athlon heeft gewonnen van Edo staat V.V.V. nu alleen aan de kop in de eerste klasse. A.s. zaterdagavond spelen de beide V.V.V.-teams thuis. De dames spelen tegen Cito (Zeist) terwijl de heren daarna Athlon als tegenstander zullen ontmoeten. winning. De Merino's houden beide punten in Veenendaal door een overwinning op het Utrechtse Posta. Toch dienen zij er re kening mee te houden dat deze postmen sen blijven voetballen tot het eindsignaal toe. GVVV heeft zaterdag rust. Scherpenzeel moet thuis tegen Sport club Rhenen kunnen winnen, terwijl we voor Valleivogels in de uitwedstrijd tegen NSVS weer een nederlaag verwachten. Dovo-nieuws Onder de 300 tweede prijswinnaars van de K.N.V.B.-toto van j.l. zondag bevon den zich twee Dovo-leden, n.l. N. v. d. Bos en J. v. Hardeveld; van de 14 gespeelde wedstrijden hadden zij ieder 13 goede uit slagen vermeld. Dovo speelt a.s. zaterdag op haar ter rein aan het Panhuis een vriendschappe lijke wedstrijd tegen VVOG uit Harder wijk. Voor het eerst na zijn semi-profvoet- ballerschap bij „Wageningen" zal Jean Kroesbergen weer de rood-witte kleuren dragen; hij neemt n.l. de plaats in van de geblesseerde-Van Zetten; aanvang van de wedstrijd vier uur. punten heeft behaald, wat zeer zeker een goed resultaat is. Dammen Voor de onderlinge competitie werden deze week de volgende partijen gespeeld: R. de Gooijer H. Diepeveen 20 E. de Kleuver D. Bouman 11 J. van Leeuwen J. Roks 02 W. van Manen D. van Baren 20 C. Heikamp W. v. d. Hor 11 H. v. d. Brandhof B. Valkenburg 20 B. Ruiswijk A. Keijman 02 Om het Nederlands damkampioenschap heeft onze plaatsgenoot, de heer J. Edink, de vorige week zijn twee partijen tegen de heren Ansems en Huisman remise gespeeld, zodat hij nu uit 8 partijen 10 Renswoude slaat V.V.Z.A. in eigen huis met klinkende cijfers Leek het aanvankelijk dat Renswoude niet meer om de bovenste plaats mee zou doen, zondag hebben zij door een 5-0 overwinning op VVZA deze hoop bij hun aanhangers weer doen herleven. Mede doordat Scherpenzeel van Rhenus verloor gaat het er in de kopgroep weer terdege spannen. Renswoude, dat C. Vink als invaller voor rechtsback G. Braak had opgesteld, startte voor de rust met de wind tegen. Na gelijkopgaand spel waarin vanwege de vele wind niet van goed spel sprake kon zijn, was het in de negentiende mi nuut middenvoor Hardeman die met een schot onder in de hoek de VVZA-doel- man het nakijken gaf. Ook de achter hoede van Renswoude, waarin linksback v. d. Weerd weer de man was, moest hierna ook vele malen in actie komen, doch steeds wisten zij tijdig redding te brengen. Enkele minuten voor de rust was het de linksbinnen van Renswoude die voor de tweede maal het VVZA-net deed trillen (0-2). Na de rust werden met de regelmaat van de klok nog drie doelpunten toege voegd. Eerst was het de linksbinnen die uit een voorzet van rechtshalf A. Vink de bal in het onbereik van de VVZA- doelman schoot, waarna deze zelfde spe ler uit een cornerbal er 0-4 van maakte. Middenvoor Hardeman werd tien mi nuten voor het einde van de wedstrijd door C. Vink in staat gesteld het vijfde doelpunt voor zijn club te scoren, wat hij dan ook deed (0-5). Met deze stand kwam ook het einde. Wil Renswoude mee blijven doen om de bovenste 'plaats, dan zal zij a.s. zondag op „De Hokhorst" van koploper Wijk bij Buurstede moeten winnen. Gezien de uit slagen van de drie laatste wedstrijden, welke alle in overwinningen eindigden (respectievelijk in 4-1, 5-1, 0-5), is er een redelijke kans voor de rood-witten, doch dan zal er ook van de eerste tot de laat ste minuut gevochten moeten worden. ScherpenzeelRhenus 0-2 Scherpenzeel heeft zondag tegen Rhe nus een verdiende 0-2 nederlaag geleden op Wittenberg en hiermede zich de kans op de leiding laten ontglippen. In deze vorm spelend zou Scherpenzeel ook maar een zeer povere leider zijn. In spel en techniek deden de ploegen niet veel voor elkaar onder, alleen zat er in het spel grote maat, diverse kleuren 3 stuks van f 3.95 voor Alleen dinsdag 25 februari Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 van Rhenus meer vuur en er werd harder gewerkt, zodat Rhenus een kleine veld- meerderheid wist te veroveren. Scherpenzeel stelde hiertegenover een pover en futloos partijtje voetbal. Men had voor deze wedstrijd het elftal weer geheel door elkaar gegooid. Cozijnsen stond weer spil, Rootselaar rechtsbuiten en Veldhuizen midvoor, die hier geheel vreemd stond. Daar Renes wegens mili taire dienst niet aanwezig was, stond Rustenhove thans linksbuiten. Hij werkte wel hard maar is nu eenmaal geen bui tenspeler. Scherpenzeel kon deze middag maar niet op dreef komen. Het ging direct aardig tegen elkaar op. Beide ploegen verkenden het terrein. Toen in de dertiende minuut de Scher- penzeel-achterhoede niet snel genoeg reageerde schoot men raak (1-0). Wie dacht dat Scherpenzeel wakker zou worden kwam bedrogen uit. Het spel was te peuterig en het plaatsen was soms zo droevig slecht, dat Rhenus gesteund met de wind in de rug steeds weer in de aan val kon komen. Tegen de rust werden de blauw-witten wat actiever, maar de schoten waren allemaal te peuterig om tegen de goed op dreef zijnde Rhenus- doelman succes te hebben. Na de rust kreeg men hetzelfde spel- beeld. Toen na éénentwintig minuten spe len de Rhenus-rechtsbuiten een voorzet wilde geven onderschepte doelman Veld huizen deze bal, toch tot ieders verras sing stuitte de bal. Een kwartier voor het einde kreeg de Scherpenzeel-aanval weer hoop toen een der Rhenus-spelers de bal met de hand speelde in het strafschopgebied. Cozijn- sens slechte schot werd echter zeer fraai gestopt. Wel drong Scherpenzeel op en trachtte men door een omzetting ver betering te brengen, maar de nederlaag was niet meer te ontkomen, Rhenus had hem zeker verdiend. GESLAAGD Na gehouden examen te Veenendaal slaagden voor het erkende praktijkdiplo ma van de Nederlandse Unie voor Prak tijkexamens in Stenografie en Machine- schrijven: Voor steno-typiste, mej. A. A. Konings, voor stenograaf „Groote" stelsel: mej. A. Knipmeyer en de heer J. E. van Dijk. Voor kantoortypiste de dames S. Beyer, H. van de Bovenkamp, M. A. Bruys, B. A. Coïni, I. S. Cornelissen, W. van Engelen hoven, A. van Ginkel, G. Hazeleger, J. H. van der Klift, J. Laros, C. M. Möller, B. Scheper, J. F. J. van der Sluis en A. van de Weerthof, alsmede de heren D. van den Broek en G. Roodbeen. De geslaagden werden opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk te Vee nendaal. OP DE SKI'S NAAR KANTOOR. Zware sneeuwval heeft in Kopenhagen het nor male verkeer geruime tijd volkomen lam gelegd. Een van de zeer weinige prettige kanten van deze omstandigheid was, dat men, als men dat verkoos, zoals Anne en Lene op dezze foto, op ski's naar zyn werk kon gaan... VEENENDAAL Geboren: Ria Jacoline, d. v. H. G. Veld huizen en J. Bakker; Jan Marius, z. v. L. van Ingen en A. C. Slotboom; Petronella Maria, d. v. C. H. de Kleuver en H. v. d. Brink; Anne Pauline, d. v. E. van Eden en G. van Manen. Ondertrouwd: W. van der Weijden en J. Th. J. Schoeman; G. J. Diepeveen en W. v. d. Weerdhof. Getrouwd: J. Barelds en E. G. Ver woerd; P. v. d. Bovenkamp en J. L. Kroes GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Louise W., d. v. J. Bouman en L. L. Finkenflügél; Dirk P., z. v. D. de Gooijer en R. T. Kooistra. Ondertrouwd: J. van Kreel en H. van den Bruinhorst. Overleden: Hendrika van Weppelman, 74 jaar, wed. van D. van Maanen; Johan nes Visee, 83 jaar; Hendrikus van Brum- melen, 66 jaar; Hendrikje van den Brink, 71 jaar, echtgen. H. van Dijk. RHENEN Geboren: Wilhelmina Johanna, d. v. A. Albers en C. Vrij; Grietje, d. v. J. Diepe veen en J. J. van den Bovenkamp; Frans z. v. A. Bos en F. Bos; Cornelis, z. v. A. Drost en A. van Zetten; Marina, d. v. M. VOOR EEN MAAR Eig. H. v/d Berg t/o Gemeentehuis RHENEN Scheele en E. E. C. van Maanen; Ronald, z. v. C. H. de Ruijg en N. Dchardam; Maria Jantje, d. v. W. van Ekris en A. Teunissen; Maria Petronella Adriana, d. v. R. J. van Ee en H. van den Brink; Cor nelis Albertus, z. v. W. van Laar en H. van Kleef. Overleden: Daniël Simon Johannes Ad miraal, 73 jaar, geh. m. A. C. Schoorel; Wilhelmina Versteeg, 27 jaar, geh. m. W. van Dam; Roeloffina Rensen, 47 jaar, geh. m. A. de Bruin; Hendrika Weppelman, 74 jaar, wed. van A. van Zetten; Bart Rensen, 88 jaar, wedn. van A. H. Schrij ver; Jacob Mol, 73 jaar, ongeh.; Derk Op perman, 87 jaar, wedn. v. E. Rustenhoven Geertje Drupsteen, 79 jaar, geh. m. D. Sein. AMERONGEN Geboren: Jacoba Gerdina, d. v. S. M. Zutekouw en S. van Viegen; Hendrika Maaike Anna, d. v. H. A. J. van Ewijk en A. van Veenendaal. SCHERPENZEEL Geboren: Willem Arie, z. v. G. van Ma nen en A. Werkman. Getrouwd: S. v. d. Beek en H. Vonk, J. P. van de Bovenkamp en J. van Wes- terneng. RHENEN Ingekomen: Johannes de Zwart, van Utrecht; Johanna M. Puijk, van Jutfaas; Metje Opperman, van Zeist; Ida Huizin- ga, van Haarlem; Maria T. Daamen. g.m. F. X. Sciaroni (gez.), van Arnhem; Char- lotta G. Prins g.m. C. van den Berg, van Veenendaal; Henrij Huijdink, van Uden; Hendrik van de Schaaf, van Schiedam; Harm Cuperi (gez.), van Onstwedde. Vertrokken: Willemina Ederveen, wed. van W. van Engelenburg, naar Zeist; Evert Kleijer, naar Ede; Stephania Ma ter, g.m. G. C. Ploeg, naar Barneveld; Wilhelm A. Schneider (gez.), naar Rot terdam. VEENENDAAL Gevonden: br. kleuterschoentje; blauwe autoped; rode autoped; bos sleutels; spaarduit v. d. Rijkspostspaarbank; kin derzitje rijwiel; rood-wit kinderwantje; een bedrag van 20,-; beige damestas m. inh.; etui m. vulpen en vulpotlood. Verloren: Grijze vulpen gev. m. groene inkt; rood gevl. zw. dop; paar beige handschoenen; 5 koopzegels v. vijf gulden wit sportbroekje; motorbril voorzien van zonnekapje; bankbiljet van 10,-; groen plastic kokertje m. kinderbril; plastic pop grijze vulpen m. zw. dop; rood lederen damesportem. m. inh.; bankbiljet van 25,-; damespolshorloge m. nikkelen band; paar zw. damesglacé handschoenen damespolshorloge m. gr. lederen bandje; rode autoped en damespolshorloge m. br. bandje. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds Vermaas, 5 uur ds Bouthoorn van Bennekom. Julianakerk 9.30 uur ds Vrcegindeweij, 5 uur ds Van de Pol. Vre- deskerk 9 en 10.30 uur ds Van de Pol, 5 uur ds Vermaas. Veeneind 3 uur ds Van Viegen van Achterberg, woensdag 7.30 uur ds Middelkoop van Schiedam. Dijk- straat 2.45 uur ds Vroegindeweij. Ned. Herv. Evang. „Sola Fide" 10 uur ds Goed hart, 5.30 uur ds Schneider van Amster dam (jeugddienst). Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur ds Van Enk, 5 uur ds Over- duin. Ger. Kerk art. 31 K.O. 8.15 en 3 uur ds Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrix- straat 9.30 en 5 uur ds Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds Kok. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger .Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst, donderdag 7.30 uur ds Woestijne. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Brakman van Naarden. Leger des Heils zaterdag 8 uur heiligingsdienst, zon dag 12 uur zondagsschool, 7 uur open luchtsamenkomst 8 uur verlossingssamen- kcmst. R.K. Kerk Nieuweweg en Sal- vatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoog mis, 5 uur Lof in de kerk aan de Nieu weweg en 7 uur Lof in de Salvatorkerk. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds Vroegindeweij van Barneveld, 5 uur dhr Schuuring v. Nijkerk. Ned. Herv. Gem. geen opgave ontvangen. Prot. Bond 10.30 uur hotel „Het Wapen van Harden- broek" ds B. Nijholt van Tiel. Ger. Kerk 10 uur ds Mees ten Oever van Wagenin gen, 5 uur ds H. Volten. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur ds P. v. d. Bijl, woensdag 7.30 uur ds P. v. d. Bijl. Ger. Gem. Plant soen 10 en 5.30 uur leesdienst, vrijdag 7.30 uur ds v. d. Woesteijne van Barne veld. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur lees dienst, dinsdag 10 en 7 uur ds Mieras van Krimpen aan de IJsel (biddag). ELST. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lees dienst. Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr Van Noort van Overberg. 6 uur ds Vroeginde weij van Veenendaal. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds C. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. OVERBERG. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, woensdag 7 uur ds De Jong van Kralingseveer. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr Van Noort. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds Van Viegen. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds Van de Linden. Vrijz. Herv. 10.30 uur dhr E. C. Ninaber in de Schans. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds P. W. v. d. Veen. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr B. Roest. Ger. Gem. noodgeb. 10 en 6.30 uur leesdienst. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds L. van de Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. G. Molenaar. LIENDEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds De Lint. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen, van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur Dr. C. P. Engel, Kerkewijk, tel. 2529. RHENEN. Dr. G. E. Wychers, Achter- bergsestraatweg 191, tel. 328. ELST, AMERONGEN, LEERSUM Dr Van Ommeren te Eist, tel. K 8377-217. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. Hey, De Klomp, tel. K 8387-200 WOUDENBERG. Dr. H. G. J. Wensink, Dorpsstraat, tel. K 3497-220. RENSWOUDE. Dr. Th. S. ter Velde, tel. 450 (eigen praktijk). IU gaat BETER gekleed, wanneer Uw kleding chemisch gereinigd werd bij Depot Eist: Fa. G. J. v. d. Brink, Franseweg 80 DAMMEN Uitslagen van de onderlinge competitie, groep A: A. v. d. Kolk A. v. d. Grift 1—1 Ploeg Meijer 20 E. v. Zomeren Veldhuizen 02 Faber Van Ewijk 20 Groep B: Reede E. v. d. Grift 20 Van Loon R. Berkhof 1—1 G. v. Zomeren Wildeman 20 A. Berkhof v. d. Berg 1—1 Plantinga Swetselaar 2—0 Visser Van Wamel 11 De Groot Veenendaal 20 Kleinveld Smits 2 0 o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o (28) „Zo, daar ligt dus dat addernest", snuift jonker Tobias verachtelijk, als hij de voet van de steile klip bereikt heeft en omhoog blikt naar de massieve toren die daar hoog boven hem op de top ligt. „Een mooie troep hier in Tarente, niets dan afgeknapte boom stammen en lege boerderijen! Het wordt tijd, dat Tobias Bluff van Plauderstein de zaken eens recht komt zetten! Vooruit, m'n dapper ros, de vijand tege moet!" Moeizaam sjokt het schonkige paard de helling op. Doch halverwege de top trekt de edelman eens klaps haastig de teugels strak en drijft zijn rijdier het kreupelhout in. De grote poort zwaait langzaam open en enige mannen treden naar buiten. Dan ziet jonker Tobias, vanuit zijn schuilplaats, hoe een lange rij vreemde voorwerpen naar buiten gebracht wordt. Reusachtige bronzen buizen zijn het, liggend op de assen van grote, plompe wagenwielen. Langzaam, ter wijl zij worden tegengehouden door stevige paarden, worden de dingen de helling afgerold, dicht langs de plaats, waar jonker Tobias vol verbazing vanuit zijn schuilhoek toekijkt. „Ik weet niet wat dat voor ontuig is", mompelt deze in zichzelf, „maar veel goeds steekt er zeker niet achter!" (Wordt vervolgd.) (8) Ik bedoel.... gaat Patou hakkelend verderer is hier een vondeling aangebrachten nu wilden wij u nu janu wilden wij unu ja.. nu janu wilden wij u vragen of u soms lust heeft.... of het u zou pas senkortom of u die baby voor lopig in huis wilt nemen. Mademoiselle staart de maire aan.. „Monsieur.ik.ik. Als on gehuwde vrouw zou dat toch niet gaan Burgemeester Patou vaagt onver vaard het gestamelde bezwaar met een groteske handbeweging weg. „Wij zullen het van het stadhuis af kondigen en laten uitroepen", zegt hij reso'luut „Trouwens ieder zal wel weten, dat.... hmBode geef Ma demoiselle een stoel!" Maar Mademoiselle gaat niet zitten. Ze is opeqns op iets wonderlijks attent geworden en staart met een verdwaas de blik in de openliggende hengsel mand. Wat ze ziet? Een bloot kinder beeneen dik, vuil armpjeeen groezelig kopje met blond haarEn opeens, zonder de minste overgang ver geet de stijve en gereserveerde Géne- viève Sicot de hele wereld om haar heen: Het schijnt wel, of zij zich op de mand stórt. Haar vochtige, zachte han den grijpen vastberaden tussen de vod den, haar bruine ogen staan vol tranen, tranen. „Mon DieuMon Dieueen kind!" En wat voor een kind! Een mollig, bloot, groezelig jongetje met heerlijke ogen, heerlijke armpjes, heer lijke beentjes, een zachtrond mollig buikje. „Mon Dieu! mon Dieu!" En dat zalig- mollig-warme gevalletje - die bébé, zal zij - Géneviève - zonder meer in bezit kunnen krijgen! Helemaal in eigen be zit! „Merci, merci, bon Dieu!" schokt het door haar heen. Wat kunnen haar de afkeurende kletspraatjes van de buren schelen, het gefluister in het plaatsje, wat. Burgemeester Jean Patou staat met voldoening toe te zien. Hij voelt intuï tief, dat hij beet heeft, dat Mademoisel le Sicot het toegeworpen aas zal ver zwelgenmet huid en haar! Ook de anderen begrijpen dat. Mon sieur Durac glimlacht vertederd, mon sieur Coignot is zelfs geroerd en mon sieur Quartin voldaan, omdat hij toch maar dit plan geopperd heeft „Wel?" vraagt de maire. Mademoiselle Sicot kijkt hem aan. Dan, terwijl een vuurrode blos haar gezicht, hals en boezem overtrekt, zegt ze zeer resoluut: „Ik néém het kind, heer burgemees ter. Ik neem dit kind aan". „Dan heb ik nog een verrassing voor u", zegt Jean-Patou. En hij vertelt met een zekere voldoening het verhaal van Gabriel, zijn vondst en het stuk papier. Mademoiselle Siccot, geheel vervuld van het kind, luistert niet al te goed. Ook zij vindt het interessant, heel in teressant. En zonder twijfel zal het verhaal wel waar zijn (moeders liegen niet) en dus zal Louis Bertrand (wat een mooie naam, Louis Bertrand....!) wel een koningszoontje zijn. Maar ten slotte gaat het haar nauwelijks aan Louis Bertrand isvuil, Louis (het certificaat van de „koningszoon") en uit de mand druipt iets langs haar rok Ze let er niet op. Haast zich het plein over.... naar huis! Als de deur ge opend is, duwt zij het verwonderde dienstmeisje opzij, opent haar slaap kamer, plaatst de mand midden op ta fel, draait de sleutel in het slot om. En is alléén.... eindelijk alléén.... met Louis Bertrand. Bèrtrand riektzeer onaangenaam. De koningszoon moet nodig in het bad, in een warm, maar ook weer niet te warm badje! En Louis Bertrand heeft kleertjes nodig - en luiers en.... en., en Lieve hemeler is nog zo ver schrikkelijk veel te doen en die maire praat maar, praat maar. Enige minuten later haast zich een slanke gestalte, scheeflopend door de zware hengselmand, de stadhuistrappen af. In de hand heeft ze een stuk papier Als de tenen hengselmand wordt leeggemaakt - waarbij walgelijke lor ren moeten worden verwijderd - vindt mademoiselle Sicot in een hoekje, ge wikkeld in een verscheurd en bebloed stukje kant.... een ring. Die is van goud en enkele kleine diamanten vor men een soort diadeem. Aan de binnen zijde is gegraveerd met sierlijke, fijne lettertekens: L. XVI. R. Mijmerend beziet mademoiselle de inscriptie. „Dus.... toch", denkt ze. De brief van Guillaume Morand, koetsier en tafeldienaar der familie De Travillot wordt, mèt de briljanten ring, in een la van de ouderwetse linnenkast geborgen. Om spoedig naar lavendel te ruiken en bewaard te worden tot de zestiende verjaardag van Louis Ber trand, graaf van Travillot, zoon van....? Zij vertroetelt, bemint.... en vereert dit wezentje, en vergeet bijna in deze liefde het geheim van zijn geboorte. Pijnlijk, omdat als die fatale medede ling waarheid bevat, hier gesproken moet worden van een misstap, wellicht van een hele reeks misstappen; van een schuldige relatie....! Ofschoon.... De romantiek steekt schuchter het hoofd omhoog. Zoon van....? Naar alle waarschijnlijkheid een zoon van....? Dezelfde romantiek spint haar net verder en vangt daarin de dweepzuch tige verbeelding van de juffrouw. Zij vergeet de schuldvraag, vergeet dat Louis Bertrand 'n andere naam draagt. Droomt weg in mogelijkheden, nog idyllischer dan tinkelende meiregen en eenzaam flakkerende kaarsen in een zame tuinhuizen! Zij verwijt nu de moeder niet langer dat zij op haar sterfbed niets anders dan eigen schandeheeft bekend. Zij vergeetvergeetAanbidt en bewondert. Bemint en vereert. In dit jonge oude-vrijstershart is een stralende liefdebloem ontbloeid. Louis Bertrand wordt verwend, maar op een verstandige manier verwend. Hij ontvangt een goede opvoeding en „ma tante" is streng en rechtvaardig. Zij heeft besloten, dat dit kind voor lopig niets mag weten van zijn afkomst en houdt zich daaraan. Daarbij moet de jongen leren. Een ontwikkeld, bruikbaar mens worden. Neen, Géneviève Sicot, ofschoon ro mantisch op haar slaapkamer, als de papillotten gedraaid zijn, is dit aller minst in haar opvoeding. Het - wellicht illustere - achterwerk van Louis Bertrand moet zelfs weieens een kastijding verdurenen het jon- gemens wordt daar niet minder van. Eens in het jaar komt deftig de bur gemeester met een of twee van de raadsleden, voor een inspectie. Zij tillen met hun wijsvinger de kin van de ernstig kijkende Louis omhoog en stellen hem geleerde vragen. „Als één appel vijf centimes kost, hoeveel kosten dan tien appels?!" en dergelijke problemen meer. Louis Bertrand antwoordt naar beste weten en hij antwoordt meestal goed. Omdat hij een helder, vlug verstand heeft en tamelijk ijverig is. Maire Patou knikt dan wijs tegen monsieur Durac, of tegen monsieur Quartin, die voldaan terugknikken. Het gaat voortreffelijk met de ge meentepupil - die overigens de ge meente niets kost - en de pleegvaders voelen dit als een persoonlijke verdien ste. Vooral monsieur Quartin, die dan toch maar het eerst op het geniale denkbeeld gekomen is, Louis Bertrand bij mademoiselle Sicot uit te besteden en dus voor deze jongeling een zwak heeft en hem een grote appel - uit eigen tuin - meebrengt. Als de heren verdwenen zijn, zucht mademoiselle Sicot voldaan, omdat Louis Bertrand nu weer een vol jaar haar onvervreemdbaar eigendom is. Zo gaat de tijd snel voorbij. Louis Bertrand groeit eerst in een rokje, dan in de broek, dan in het deftige kleed van een jeugdig scholier... Als hij de dorpsschool heeft door lopen, is hij nog geen dertien jaar en laat mademoiselle Sicot een huisonder wijzer komen. Een mager, gebrild jong mens, dat stottert en op een andere manier slecht aan de kost kan komen. Monsieur Brunot doet zijn best, Louis Bertrand - die overigens niet erg op zijn nieuwe meester is gesteld - doet zijn best, en zo zeilen beide scheepjes lustig voor de wind. Maar de kennis van monsieur Brunot is tenslotte beperkt en hij kan zijn pupil tenslotte niets meer leren. Mademoiselle Sicot - met loden schoe nen - consulteert burgemeester Patou en het slot is, dat besloten wordt Louis Bertrand naar Parijs te zenden om zijn studies te voltooien! (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 2