Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Het nieuwe centrum voor gezondheidszorg Voor de KANTONRECHTER oimcii MULDER Wist C/.... SPEL VAN LICHT EN KLEUREN E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN TE ELST Burgemeester Bakker verrichtte de opening AGENDA IIET NIEUWE GROENE-KRUISGEBOUW ZEISS PUNKTflL 32e jaargang WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Nr 15 Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel VERSCHOLEN ACHTER DE HUIZEN VAN DE KERKEWIJK STAAT EEN JUWEEL VAN EEN GEBOUW: Dokter Vergouwen nam initiatief tot bouw ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Vele geschenken voor het nieuwe gebouw Ontwerper gebouw over leed in juli 1957 Grootste gebouw voor gezondheidszorg dat architect ontwierp Spreekuren Adviescommissie Woonruimtewet Veenendaal won leiders- en ploegprijs Eist werd tweede ®É®/7 Juiste g la zei Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van versohyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Toen in 1912 het initiatief van wijlen dokter Jan Garrit Kets tot het stichten van een wijkgebouw van het Groene Kruis werd uitgevoerd nam men hiervoor een te grote villa aan de Kerkewijk. Het bestuur hield toen reeds terdege rekening met een belangrijke toeneming van het aantal van 1000 mensen, dat voor minimaal één kwartje lid was van het Groene Kruis te Stichts en Gelders Veenendaal, alsmede met een daarmee gepaard gaande uitbreiding van de werkruimte. Het huidige bestuur, zei dokter J. P. Vergouwen, voorzitter van het Groene Kruis j.l. zaterdagmiddag ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw voor Gezondheidszorg aan de Eikenlaan, heeft zich ge spiegeld aan de wysheid van haar voorgangers en een gebouw geplaatst, waar aan- en bovenop gebouwd kan worden. Dokter Vergouwen vergeleek het oude gebouw met een op de groei ge maakt zondags pak. Doch toen de kno pen enkele malen verzet waren en er hier en daar een lapje tussen was ge plaatst, begreep het bestuur, dat er grenzen waren en er werd besloten zich een nieuw pak te laten aanmeten. Aan een zondags of een zaterdags pak hadden we geen behoefte, zei dokter Vergouwen. Het is dus een overall ge worden. Met veel zakken. Een ruim werkpak, dat in een voorlopige be hoefte moet voorzien, doch dat, gezien de uitbreidingsmogelijkheden, ook ge bouwd is voor een volgende generatie. Het Groene-Kruiswerk wordt vol gens dokter Vergouwen steeds uitge breider. Hij noemde in dit verband de rheuma- en kankerbestrijding. Hoewel de volledige consequenties hiervan nog niet te overzien zijn, is met deze nieuwe takken van geneeskunde toch rekening gehouden bij de opzet van het gebouw. Het gebouw is het bezit van alle le den, en dokter Vergouwen drong er in dit verband op aan, dat ook de nog bij hun ouders inwonende meerderjarige kinderen, die zelf verdienen, lid zullen worden. Aan velen zijn wij grote dank ver schuldigd, zei spreker. Hij prees de grote eensgezindheid in het bestuur en wilde speciaal de secretaris-penning meester, de heer J. J. Welle noemen, die èn de hele correspondentie had ge voerd èn nagenoeg alle besprekingen had gehouden. Volgens burgemeester A. Bakker, die de opening verrichtte, is het Groene dat de Vereniging „Het Groene Kruis" te Stichts en Gelders Veenen daal in 1903 op initiatief van wijlen dokter J. G. Kets werd opgericht en met 700 leden begon? dat „Het Groene Kruis" thans ruim 5200 leden telt? dat wijlen dokter J. G. Kets 40 jaar voorzitter is geweest van „Het Groene Kruis"? dat dokter J. P. Vergouwen 15 jaar de functie van secretaris bekleed de en nu reeds 13 jaar voorzitter is? dat de heer en mevrouw Van Voorst al 28 jaar lang de huishouding van „Het Groene Kruis" verzorgen? dat het oude wijkgebouw aan de Kerkewijk nog intact blijft, n.l. als zus terhuis, magazijn en badhuis? dat er in 1957 elf acute gevallen van tuberculose in Veenendaal waren, tegenover 30 in 1953, 1954 en 1955 en 9 in 1956? KERKEWIJK 167 •TEL.3000 VEÊNENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America VEENENDAAL Vanavond: Lezing met lichtbeel den „Rembrandt" door de heer H. P. Baard, dir. Fr. Halsmuseum, v. Volksuniversiteit Veenendaal in geb. ,,'t Trefpunt" om 8 uur. Don derdag 27 febr. „Begin er mee in je jeugd" door Ds. C. Verhagen van Hilversum voor Chr. Ger. kerk om 7.30 uur. Zaterdag 1 maart, C.F.A. presenteert „Het grote geheim", in geb. „Eltheto", Fluitersstraat om 8 uur. OVERBERG Zaterdag 1 maart, Accordeonver. „Accordeonette" uitvoering in 't Clubhuis, toneel van N.A.O. om 7.30 uur. ELST Vanavond: Lezing van de Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuidoost Utrecht" in hotel Stuyvenberg om 7.45 uur. Donderdag 27 febr. Demonstratie voor de huisvrouw in café „Sportlust." Kruis - met ruim 5200 leden - wel de grootste en meest populaire vereniging in Veenendaal. Populair door de vele gezinnen, die er door geholpen zijn en de vriendelijkheid van de wijkzusters. Naast de heer Welle wilde burge meester Bakker dokter Vergouwen een welverdiende pluim niet onthouden. Evenals wijlen dokter Kets in 1912 het initiatief nam tot de stichting van een wijkgebouw, is de stichting van dit gebouw van dokter Vergouwen uitge gaan. Ik weet, dat u met het Groene Kruis opstaat en naar bed gaat, zei de bur gemeester tot dokter Vergouwen. Burgemeester Bakker zag, dat het ge bouw niet alleen voor Stichts en Gel ders Veenendaal mogelijkheden bood, maar voor de gehele zuidoosthoek van de provincie Utrecht. Het gemeentebestuur is daarom dank baar, dat zij hieraan heeft mogen mee werken, besloot burgemeester Bakker zijn openingsrede. Hij hoopte, dat God het Groene-Kruiswerk rijkelijk zal zegenen. De Inspecteur van de Volksgezond heid, Dr. De Groot, kon niet van veel kruisverenigingen zeggen, dat zij op tijd waren geweest met het stichten van nieuwe gebouwen. In Veenendaal was het echter sneller geschied dan hij had gedacht. Als nieuwe vormen van het Kruis werk noemde Dr. De Groot: de revali datie, de rheuma-, asthma- en kanker bestrijding. En dan verder zien we meer en meer opdringen, aldus Dr De Groot, de geestelijke volksgezondheid en de oudeliedenzorg. Dit had allemaal niet zo'n vlucht ge nomen, zei Dr. De Groot nadrukkelijk, als de kruisverenigingen niet zoveel uitvoerend werk van ons, de overheid, hadden overgenomen. Het gebouw op zichzelf noemde Dr. De Groot zeer geslaagd. Vroeger, zei hij, kwam men bij een minder prettige gang naar het wijkgebouw nog terecht in een hok ook. Dan kreeg men nog es een douw, maar een bezoek aan een luchtig en fris gebouw als dit zou men haast prettig kunnen noemen. Veenendaal viert feest, en terecht, zei Dr. Kat, secretaris van de Alg. Ned. Vereniging Het Groene Kruis. Spreker wilde het bestuur vooral gelukwensen met het feit, dat zij haar werk in één gemeenschap - zonder splitsing in groe pen of partijen - kan verrichten. Namens de Provinciale Utrechtse Vereniging Het Groene Kruis en na mens Het Groene Kruis te Amerongen zei de heer Dagnelie, dat de band tus sen de Veenendaalse en de provinciale vereniging immer goed is geweest. Hij bood het bestuur een nieuwe Groene-Kruisvlag aan. Mevrouw Dr. Oonk bood, namens de Provinciale Vereniging tot Bevordering der Hygiëne van Moeder en Kind, een babyweegschaal aan. Hoewel zij sprak namens een Utrechtse vereniging wilde Dr. Oonk toch een on begrensd gebruik van deze weegschaal voorstellen, in die zin, dat niet alleen de Stichtse, maar ook de Gelderse zui gelingen ervan gebruik mogen maken. Dr. Höweler, sprekende namens de provinciale Utrechtse vereniging en het consultatiebureau Amersfoort voor de bestrijding van tuberculose, achtte het niet zo vanzelfsprekend, dat een be langrijk gedeelte van het gebouw be stemd is voor het werk van de tuber culosebestrijding, omdat het aantal ge vallen in de loop der jaren aanmerke lijk is teruggelopen. Wil men echter de ze gunstige situatie behouden, dan dient een grondige controle gehandhaafd te blijven. Ook Dr. Höweler had een geschenk bij zich: een moderne paraplu-standaard. Zichtbaar onder de indruk sprak de architect, de heer J. de Vos uit Hilver sum, over het werk van zijn chef, de heer Jan Dullaert, de ontwerper van het gebouw, die in juli 1957 overleed. De heer De Vos, die het werk van de heer Dullaert voortzette, had zich af gevraagd of men hem als „jonge vlerk" - zoals hij zelf zei - in Veenendaal wel zou aanvaarden. Over het gebouw zei de architect, dat de ontwerper speciaal in de wachtzaal een zeker spelelement tussen materiaal en kleuren heeft willen leggen. Aan vankelijk was het de bedoeling geweest om dit te completeren met een grote plantenbak, doch hiervan is met het oog op de grote kosten afgezien. Om toch een begin te maken met een dergelijke plantenbak schonk de heer De Vos, namens architectenbureau en aannemers een grote plant aan. Namens het gemeentebestuur van Ede sprak Ds. Fokkema, wethouder van Ede en namens de Chr. Vereniging voor Wijkverpleging te Leersum de heer K. de Bonte, wethouder van Leersum. De laatste zegde ook een klein geschenk toe, na overleg met de secretaris-pen ningmeester. Er waren nog meer geschenken: een rood-wit-blauwe vlag van het verple gend personeel, aangeboden door Zr. H. C. van Leeuwen, een elektrische klok van de kraamverzorgsters en het per soneel van de gezinsverzorging, rook gerei voor de bestuurskamer van de specialisten en een fraaie asbak, ge schonken door de huishoudelijke hulp. Verschillende personen, die verhin derd waren, wensten het bestuur schriftelijk geluk, o.a. Dr. J. C. van Heusden, huidspecialist en Dr. C. J. W. Frijlink, de provinciale kinderarts. Onder de aanwezigen, die de opening in de wachtzaal bijwoonden, merkten we, behalve de sprekers, verder op: het voltallige college van B. en W. met d gemeente-secretaris van Veenend raadsleden, vertegenwoordigers van "de Nutsspaarbank te Wageningen en leden van het personeel van het Groene Kruis. Vóór het eerste huis aan de Eikenlaan is de ingang van het gebouw voor Ge zondheidszorg; een ruim entree met daarnaast, als een eenvoudig monument, een stenen paal met een plantenbak en daarboven de borden van de zittinghou dende geneeskundigen. Het brede parkeerterrein en de tuin rond het gebouw zijn nog niet klaar. Deze zullen in het voorjaar worden af gewerkt. Op het parkeerterrein: een overdekte rijwielstalling, in de styl van het geheel gehouden. Het gebouw zelf maakt aan de buiten kant een vlotte indruk; het is in steen opgetrokken met een royaal uitstekend schuin dak, dat aan de onderkant bestaat uit smalle houten latjes. Door de ingang in het midden van het gebouw komt men in een kleine hal, vari- waaruit dokter J. H. Kets - bestuurslid van- en even enthousiaste werker voor het Groene Kruis als wijlen zijn vader en dokter Vérgouwen - ons rondleidde en de nodige toelichting gaf. De hal geeft toegang tot de wacht kamer, een grote fleurige ruimte, ge schilderd in verschillende kleuren en voorzien van meubilair in diverse tinten. In de wachtkamer is een balie, waar achter de verpleegsters de nodige admi nistratieve formaliteiten vervulen. Aan één van de wanden zijn naast een aparte, in brons gesmede klok, een rood en een groen lampje en een zoemer aangebracht. Hiernaast zullen naambordjes van de specialisten worden aangebracht. Vanuit hun spreekkamers zullen de doktoren op deze manier het bezoek automatisch kun nen regelen. Naast de hal is een kantoor tje, dat men uit de wachtkamer kan be reiken. O.a. zal hier de administratie van de leidster van de gezinsverzorging wor den gevestigd. De wachtkamer vormt het middenst van het gebouw. Aan beide zijden hiervan1 liggen de twee „hoofdgedeelten" van ge lijke afmetingen. Links de „kleuterafde ling" en rechts de afdeling voor de tuber culosebestrijding. Deze vleugels bevatten twee grote spreekkamers en twee kleine re ruimten, waarvan er een als zgn. don kere kamer kan worden benut. In de af deling „tuberculosebestrijding" zal één van deze kamertjes als laboratorium wor den ingericht. Alle spreekkamers hebben een afzon derlijke toegangsdeur op de beide gangen, die de verschillende ruimten met de wachtkamer verbinden. De vele kleed cellen hebben aan beide zijden een deur; men kan dus vanuit de gang via een rtleedcel in de spreekkamer kemen. Het tijdverlies voor de specialisten bij het onderzoeken van hun patiënten wordt hierdoor tot een minimum beperkt. Door de grote ramen wordt in alle kamers een zee van licht toegelaten. Het gehele interieur geeft een duidelijk beeld van het grote artistieke inzicht van de ontwerper. De vele kleuren waarin de wanden zijn geschilderd doen zeer mo dern aan, terwijl daarentegen het blank- gelakte houten plafond er voor zorgt dat de „warme" sfeer behouden blijft. Meubi lair en verlichting zijn geheel bij het overige aangepast. Het gebouw, dat het grootste gebouw voor gezondheidszorg is, dat architect Jan Dullaert - een specialist op het ge bied van dergelijke objecten - ooit ont wierp, werd gebouwd door de fa. W. B. de Geit. Het schilderwerk verzorgde de fa. E. A. v. d. Broek en het elektriciteits werk de fa. W. Huibers. De fa. Gebrs. van Harn legde de verwarmingsinstallatie aan, terwijl de fa. J. v. d. Pol en Zn. het meubilair leverde. DE HEER VAN STEMPVOORT NEEMT AFSCHEID VAN ZIJN PERSONEEL In verband met het feit dat de heer Van Stempvoort op 1 maart a.s. de P.T.T.- dienst gaat verlaten, zal de scheidende directeur die dag 's middags om half vier afscheid nemen van zijn personeel. ;ien het d&, s Eytf Ds. Teneinde het bezoek aan huis bij on dergetekende, alsmede bij de leden van de adviescommissie Woonruimtewet, zoveel mogelijk te beperken, is ten gerieve van de Veenendaalse bevolking besloten wekelijks de gelegenheid open te stellen haar huisvestingsproblemen onder onze aandacht te brengen en wel met ingang van 1 maart a.s., in het ge bouw Kerkewijk 4 (bureau gemeente werken). De spreekuren zijn dan als volgt ge regeld: eerste en derde donderdag van de maand om 7 uur 's avonds: wethou der Van Kuijk; overige donderdagen om 7 uur 's avonds, leden van de ad viescommissie. Wethouder Van Kuijk. BEKENDMAKING De burgemeester van Veenendaal maakt bekend, dat alle mannelijke inwoners van Veenendaal, geboren in het jaar 1940, die op 1 april 1958 woonachtig waren in Vee nendaal en die geen bericht van inschrij ving voor de dienstplicht hebben ont vangen, verplicht zijn zich te melden op de gemeentesecretarie,, Hoofdstraat afdeling militaire zaken. Ds. J. FOKKEMA, wethouder van Ede en lid van de Tweede Kamer zei, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw voor Ge zondheidszorg te Veenendaal, o.m.: Het is geen opdringerigheid, dat ik als vertegenwoardiger van het ge meentebestuur van Ede deze bij eenkomst bijwoon. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat Veenendaal (met z'n Stichts en z'n Gelders) een dubbel leven leidt. Ook wij hopen, dat dit de langste tijd geduurd heeft. Voor u (Veenen daal) zal dit voldoening geven en voor ons (Ede) is het een gemak. BEKENDMAKING De burgemeester der gemeente Vee nendaal maakt bekend, dat aan het po litiebureau, Hoofdstraat 34 alhier, voor een ieder ter inzage ligt de beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening van 29 oktober 1955, no. L/PA 670, zoals deze gewijzigd is bij de beschikking van 24 november 1956, no. L/PA 3001, alsmede de bij eerst genoemde beschikking behorende, op de gemeente Veenendaal betrekking hebben de, kaarten en lijsten, waarop zijn aan gegeven de krachtens artikel 3, 2e lid van het besluit bestrijding aardappelmoeheid aangewezen gebieden en/of terreinen. Op deze gebieden en terreinen is ver boden de teelt van: aardappelen en to maten; bloembollen en knollen, boom- kwekerijprodukten koolraapplanten stek- bieten en andere planten, die met de on dergrondse delen worden gerooid, een en ander voorzover zij kennelijk bestemd zijn om te worden uitgeplant. In de aangewezen gebieden en terrei nen is sinds de vorige bekendmaking op 5 maart 1957 geen wijziging gekomen. OPENBARE BEKENDMAKINGEN VERKIEZINGEN De ingezetenen van Veenendaal wor den attent gemaakt op de volgende pu blicaties van de burgemeester, welke in verband met de a.s. verkiezingen werden gedaan: a. aanduiding politieke groepering boven kandidatenlijst; b. inlichtingen kiezersregister; c. kandidaatstelling gemeenteraad; d. stemmen in een andere gemeente; e. stemmen bij volmacht. Vopr de inhoud van deze bekendma- igen wordt verwezen naar de ge- ieentelijke aanplakborden. De heer G. Hulzebos feliciteert de winnende ploeg. V.l.n.r. mej. C. van Kessel, de heer Scherrenburg, mej. Onderstal en de voorzitter, de heer Hulsebos. Op de rayon-E.H.B.O.-wedstrijden die zaterdagmiddag in de jeugdherberg de „Eikelenkamp" te Eist werden gehouden, wist de afdeling Veenendaal met hun ploeg beslag te leggen op de eerste prijs, ook hun leidster mej. C. van Kessel, be haalde een eerste prijs. Na een openingswoord door de heer G. Hulzebos, voorzitter van de afdeling Eist, waarin hij de talrijke belangstellen den welkom heette, werd met de wed- Op een vorige zitting van het Wage- ningse kantongerecht stond A. A. v. d. B., gemeente-ambtenaar te Ede, terecht omdat hij met zijn motor gereden zou hebben in het Zwarte Laantje te Ede, dat echter voor alle verkeer verboden is. Hij ontkende het feit niet, maar, zo zei hij, ik was van Laan 1948 af het laantje ingereden en op die kruising ontbreekt het bord, dat het inrijverbod aangeeft. Overal elders zijn ze wel ge plaatst, maar daar staat er geen. De zaak werd aangehouden voor na der onderzoek en nu bleek, dat v. d. B. gelijk had. Juist op die ene kruising van het Zwarte Laantje met Laan 1948 bleek het ronde witte bord met de rode rand door een abuis niet aangebracht te zijn. Soms slaapt zelfs de goede Home rus en in dit geval is dat dan de ge meentelijke overheid, zei de officier van justitie, die daarna vrijspraak vor derde. Rechter v. d. Brand sloot zich daarbij aan. Inmiddels, zo bleek ter zitting, is nu ook op de bewuste kruising een bord geplaatst, zodat nu inderdaad het ge hele Zwarte Laantje voor het verkeer taboe is. ■fr J. v. d. W., los arbeider te Bennekom, schijnt voordelen te zien in een abon nement op het Wageningse kanton gerecht. Hij stond tenminste al voor de derde keer terecht voor het rijden op een motor zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. In geen der drie ge vallen had de politie hem staande we ten te houden, maar werd zijn nummer genoteerd. Ik heb die dag - vrijdag 9 augus tus - helemaal niet gereden, zei ver dachte, die daarmee zijn principe trouw bleef, want ook de vorige malen ont kende hij ten stelligste aan het toeren te zijn geweest. Tegen de verbalisant, die u een paar dagen later thuis kwam horen, hebt u echter verteld, dat het niet uit gesloten was, dat u in de Dorpsstraat te Bennekom gereden hebt. U moest benzine halen en meestal deed u dat per fiets, maar af en toe ook wel met de motor, las rechter v. d. Brand in de stukken. Bovendien verklaart de pomp bediende van de garage over u: „Hij komt wel vaker hier benzine halen met zijn motor. Vrijdag is hij er ook ge weest, dat weet ik zeker. Ik dacht nog: Wat een brutale snuiter, hij heeft hele maal geen rijbewijs en onder de ogen van de politie komt hij hier gewoon in het dorp rijden." 't Is niet waar, hield verdachte vol. Ik ga inderdaad weieens met de motor benzine halen, maar die dag niet. De agent moet zich vergissen. Dat is hem overigens kort daarop weer ge beurd, want de dertiende augustus heb ik het vierde proces-verbaal gekregen en ook toen moet hij weer een ander voor mij aangezien hebben U hebt geen rijbewijs en dus mag u helemaal niet met uw motor op de weg komen, ook niet om benzine te ha len. 't Zou alleen kunnen als u uw mo tor aan de hand meevoerde, zei de rechter. Ik had hem ook aan de hand, ik reed er niet op, verkondigde verdachte zonder blikken of blozen. Het gerecht wees hem op het on waarschijnlijke van zijn woorden, maar v. d. W. bleef er bij de negende augustus niet gereden te hebben, zodat de zaak aangehouden moest worden om de verbalisant een volgende keer te vragen of hij v. d. W. wel pertinent heeft herkend. Dat is al eens eerder zo geweest, maar verdachte wenste blijkbaar een herhaling. -B- Voor een niet alledaagse overtreding verscheen vrijdag G. van D., sleepboot kapitein te Amsterdam, voor het Wa- genings kantongerecht. Met de zeesle per Hermina, die juist van de helling in Arnhem kwam, voer hij met zo'n vaart de Rijn af, dat door de enorme golfslag een langs de wal liggend grind- scheepje, de Onderneming I, geheel kapseisde. Het gebeurde op 28 septem ber van het vorige jaar, 's morgens om kwart voor acht ter hoogte van Driel en dit ongeval veroorzaakte een schade van twaalf- a veertienduizend gulden. De bewuste grindboot, die achter een krib gemeerd lag, was men bezig te lossen en verdachte was met zijn sleper dicht langs de wal gevaren. Ik moest wel, verdedigde verdach te deze manoeuvre. Uit de richting Wa geningen kwam een dièpgeladen schip, dat niet voldoende naar bakboord aan hield. Ik werd daardoor gedwongen verder naar mijn bakboordswal te gaan en kwam zo dicht bij dié krib. Die grindboot heb ik trouwens in het ge heel niet gezien, maar hij lag dan ook achter de krib. Ik had al mijn aandacht nodig voor dat opvarende schip en al had ik het bootje wel gezien, ik zou toch geen andere manoeuvre meer heb ben kunnen maken of hebben kunnen stoppen. Bovendien is het niet waar, dat ik een grote snelheid had. We had den de motoren op langzaam staan. Als een ander een fout maakt, is het eerste wat u doen moet, onmiddel lijk vaart verminderén, wees de offi cier, Mr. Pfeil, terecht. Dan was er waarschijnlijk niets gebeurd. De eigenaar van het omgeslagen bootje, de schipper en zand-grindhan- delaar H. J. D. uit Driel, die met zijn zoon bij de Onderneming I aan het werk geweest was, weersprak fel de verklaring van verdachte. De sleepboot had zelfs een bijzon der grote snelheid, vertelde hij. Op een afstand van zo'n 1300 of 1500 meter za gen we hem aankomen en toen zei ik al tegen mijn zoon: Kijk toch eens wat een vaart die sleper heeft. Toen hij ons op vierhonderd meter genaderd was en nog steeds geen snelheid minderde, werd ik bang, dat het mis zou gaan en daarom begonnen mijn zoon en ik te roepen en met onze dassen te zwaaien om hem te laten stoppen, maar dat hielp niets. Overigens kwam uit de richting Wa geningen geen groot geladen schip, al leen een lege klipper. Die voer ook niet naar het midden van de rivier. Dat doen die bootjes nooit. Ze blijven zo ver mogelijk langs de wal om de sterke stroom mis te varen. Behalve D. was er nog een tweede getuige geweest van het ongeval en deze, de 41-jarige J. A., kantonnier van (Zie verder pagina 2.) strijd een aanvang gemaakt. Er was een gefingeerd ongeluk in el kaar gezet. Een auto waarin twee per sonen, is tegen een boom gebotst. De be stuurder is beklemd geraakt en heeft een armfractuur. Zijn vrouw is bewusteloos heeft een schedelbasisfractuur en een he vige slagaderlijke bloeding. De deelnemende ploegen uit Leersum, Langbroek, Veenendaal en Maarn-Maars- bergen moesten individueel in ploegver- band hulp verlenen en zorgen voor ver voer. Over het algemeen werd er door de ploegen zeer enthousiast gespeeld, aldus Dr. De Waal-Malefijt, de directeur van het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht, die een nabeschouwing gaf op het gebeurde. De jury had het deze keer wel bijzon der moeilijk omdat er geen puntenlijsten aanwezig waren, toch was de beoordeling zeer juist, aldus Dr. De Waal-Malefijt. Tot slot reikte de heer Hulzebos de prijzen uit en maakte de punten bekend. De volgende punten werden toegekend: Veenendaal 25 pnt. leidster mej. C. van Kessel 9 pnt.; Eist 20 pnt. leider J. v. d. Berg 6 pnt.; Leersum 17 pnt. leidster mevr. Vermeulen 5 pnt.; Langbroek 12 pnt. leider K. van Ee 4 pnt.; Maarn- Maarsbergen 8 pnt. leider J. Hardeman 2 pnt. LET OP DE Laat uw ogen regelmatig controleren. Hoofdstr 51, tel. 31 84, Veenendaal WIJZE WOORDEN NIET TE VLUG.... Snijd niet door wat gij ontknopen kunt. (Joubert)

De Vallei | 1958 | | pagina 1