Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Rode Kruis gaat samen bouwen met CXC*B* De sigarenindustrie in de Gelderse Vallei EDF.lt l FE\ „Sola Fide" benoemt jeugdleider WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Korter werken wil niet zeggen dat de vraag naar sigaren gedaald is 32e jaargang VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 Nr 16 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Verschillende korpsleden teleurgesteld Ocfcnlokaal en magazijn te duur Ledental liep iets terug Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Tien en twintig jaar trouwe dienst Ds. S. C. van Wijngaarden gaat Veenendaal verlaten De heer A. H. van Pijpen wordt 9 maart bevestigd Hij is f 7,50 waard 2 AS 760855 Wederom aantrekkelijke lezing voor Volksuniversiteit Adempauze in sigaren industrie Lezingen der V.U. over Rembrandt Geen gevaar voor werk loosheid Cursussen in de Franse taal van de Volksuniversiteit S. BOS Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 533427 Eedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij dc agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Hoewel er in 1954 een Bouwcommissie werd ingesteld heeft het Veenendaalse Rode Kruis nog steeds niet de beschikking over een eigen oefenlokaal en maga zijn. Als oefenlokaal doet nog dienst de zolder van ,,'t Trefpunt" en het magazijn is ingericht in de kelders van Eltheto. Zelfs bleek ons tijdens de gisteravond gehouden ledenvergadering van de afdeling Veenendaal van het Ned. Rode Kruis, dat de bouwplannen welke bestaan, nog niet definitief en afgerond zijn. Aanvankelijk werd door de bouwcommissie een aantrekkelijk plan ontworpen. Dit bleek evenwel door de hoge kosten - 45.000,niet uitvoerbaar. Op 31 december j.l. bedroeg het saldo van het Bouwfonds bijna 12.000, Mogelijk komt hierop een kleine aanvulling van het hoofdbestuur, zei de voorzitter van het Veenendaalse Rode Kruis, de heer J. J. Welle, maar veel is er met dit bedrag niet te bereiken. Toen kwam het idee, waaruit een plan van de Bouwcommissie werd geboren, om samen te gaan bouwen met het Ontspanningscentrum Bejaarden. Hierdoor zal het Rode Kruis de beschikking krijgen over een ruimte van ongeveer 63 vierkante meter, aangebouwd aan het „bejaardencentrum". De heer Welle noemde verschillende uitgangspunten, welke tot dit plan heb ben geleid. In de eerste plaats, dat het Rode Kruis centraal moet zitten en ten twee de, dat men nu voor betrekkelijk wei nig kosten een magazijn kan bouwen, terwijl dan een zaal van het naast ge legen O.C.B. als oefenlokaal voor de colonne e.d. kan worden gebruikt. Op deze mededelingen van de heer Welle kwamen felle reacties van ver schillende leden van de Rode-Kruis- colonne. Hieruit bleek, dat de colonne leden, toen zij in 1954 op de gedachte kwamen een bouwfonds te stichten, heel andere plannen hadden, n.l. de bouw van een eigen oefenlokaal en een magazijn. Thans komt men nog in een gehuurde zaal. Het bleek, dat de huur van de zaal van het O.C.B. contrac tueel vastgelegd zal worden, zodat het Rode Kruis er niet uitgezet kan wor den. Het nieuwe gebouw èn voor maga zijn èn voor oefenlokaal gebruiken bleek in verband met de ruimte niet mogelijk. Dan stelde één der aanwezi gen voor het magazijn te laten waar het was, n.l. in de kelders van „Elthe to" en de ruimte te gebruiken voor oefenlokaal. In dat geval had men evenwel weer niet de beschikking over toiletten, keuken en verwarming. We huren niet alleen de ruimte, maar ook de outillage, aldus de heer Welle. Enkele leden van de colonne toonden zich, ondanks alle toelichting, zeer te leurgesteld over de plannen van de Bouwcommissie. Hoofdzakelijk deed het gemis van een oefenlokaal in eigendom zich voelen. Men is in het gebouw van het O.C.B. geen baas, zei één der leden, men kan daar niets ophangen e.d. Tenslotte werd na een stemming het bestuur gemachtigd op de ingeslagen weg voort te gaan, dus plannen te ma ken voor het in combinatie bouwen met het O.C.B. De kosten van deze plannen - grond, inventaris en bouw - zijn ge raamd op 15 tot 17 duizend gulden. Het is de bedoeling dat de gebouwen er nog voor de a.s. winter staan. Uit het jaarverslag van de secreta resse, mej. A. Parlevliet, bleek, dat het aantal leden in 1957 is teruggelopen van 2398 naar 2328. De inzamelingsactie leverde weer een beter resultaat op dan het voorgaande jaar, n.l. 6103,tegen 5829,in 1956. Dit is 118 °/o van het streefcijfer en 27.4 cent per inwoner. In 1957 vonden in het Julianazieken- huis ongeveer 200 transfusies door de Bloedtransfusiedienst plaats. De dienst stond onder leiding van Dr. H. Wouters. In het jaarverslag werd Dr. Wouters, die op 11 januari 1958 is overleden, her dacht. Door het grote aantal transfusies ver minderde de plasmadienst iets. In to taal werden in 1957 afgenomen 706 fles sen bloed. Dit jaar werden weer een groot aan tal Landsteiner penningen en plaquet tes uitgereikt door dokter J. H. Kets, leider van de Bloedtransfusiedienst. In totaal 55 plaquettes en 60 penningen. De vraag naar bloed blijft nog steeds groot, zo leest men in het jaarverslag. De grote moeilijkheid is om uit de 22.000 Veenendalers enkelen te vinden die niet bang zijn voor een prik, maar wel bereid om met hun bloed de zieke mens te helpen. Het Rode-Kruiskorps nam onder lei ding van dokter H. E. G. Pilon deel aan verschillende oefeningen, waarbij bleek dat de colonne nog steeds paraat was Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 door trouw oefenen. De heer G. van de Brandhof was een maand werkzaam in Oostenrijk ten behoeve van de Hon gaarse vluchtelingen. Hem werd een oorkonde van de Liga uitgereikt. Het Jeugd Rode Kruis was in 1957 wederom actief. Er werd deelgenomen aan verschillende wandeltochten en aan 57 jeugdige E.H.B.O.-ers kon het diploma worden uitgereikt. Door het lectuurdepöt werd in 1957 3497 kg tijdschriften verwerkt, tegen 1120 kg in 1955 en 1936 kg in 1956. Het aantal ingezonden boeken bedroeg 810 exemplaren. Een woord van dank werd gebracht aan de verzorgers van dit lectuurdepöt n.l. sergeant-fourier Van Ooyen en de helpers Achterberg, Bolderman en C. van Hardeveld. Een groot aantal leden van het Rode- Kruiskorps werd onderscheiden voor tien- en twintigjarige trouwe dienst. Dokter H. E. G. Pilon, leider van het korps, die de gespen en oorkonden uit reikte, noemde het enerzijds verheu gend zoveel jubilarissen te hebben en anderzijds bedenkelijk. Verheugend om dat deze leden zo lang vrijwillig hun krachten hebben gegeven en bedenke lijk, omdat thans ook praktisch de ge hele bezetting van de oefenavonden wordt onderscheiden. Spreker was bang dat de jongere garde blijft ont breken en straks de colonne uitsluitend uit oude heren bestaat. Dokter Pilon richtte zich ook tot dok ter Kets. Deze ontving de medaille voor 20 jaar trouwe dienst als leider van het Rode-Kruiskorps, waarvan hij het com mando vorig jaar aan dokter Pilon overdroeg. Voorts werden onderscheiden, voor twintig jaar trouwe dienst: de heren J. Anbeek, D. van Beek, J. van Capelïe, G. Cornelissen, J. van Hardeveld, A. van Manen, G. Schrijver, A. van de Weerd, J. van Viegen en J. H. Slik en voor 10 jaar trouwe dienst mevrouw J. Budding-van Dolderen, mej. W. Bud ding, mej. D. Nannenberg en de heer B. van Daalen. In de vakature dokter A. C. Harting, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. F. Heemink. De heren H. G. A. van Os en J. J. Welle werden herkozen. Het jaarverslag van de penning meester, de heer J. v. Viegen, vertoon de een voordelig saldo van 1254,83. Ds. S. C. van Wijngaarden, emeritus predikant der Ned. Herv. gemeente van Veenendaal, is benoemd tot bijstand in het pastoraat te Overlangbroek. In de morgendienst van zondag 13 april a.s. zal Ds. Van Wijgaarden tot zijn werk in deze gemeente worden ingeleid door Ds. J. Kruijt van Neerlangbroek, consu lent te Overlangbroek. Ds. en mevr. Wijngaarden zullen daar na zo spoedig mogelijk de pastorie van Overlangbroek betrekken. „DE AUTOMATISERING" Over dit zo belangrijke onderwerp zal de heer B. Roolvink, secretaris van het C.N.V., spreken op de laatste stu dieavond in dit seizoen, georganiseerd door de Christelijke Besturenbond Vee nendaal. Deze bijeenkomst zal worden gehou den op woensdagavond 5 maart, in een zaal van hotel „De Korenbeurs" op de Markt te Veenendaal. Het bestuur spreekt de wens uit, dat naast de bestuursleden ook een groot aantal belangstellende leden aanwezig zal zijn. RAADSVERGADERING De gemeenteraad van Veenendaal komt op donderdag 13 maart a.s. om half acht in openbare vergadering bijeen in de raadszaal, Kerkewijk 4. GEMEENTE KAN EEN TON LENEN UIT NAT. WONINGBOUWLENING Uit de Nationale Woningbouwlening 1957 kan de gemeente Veenendaal weder om een bedrag lenen, n.l. 100.000,- tegen een netto-rente van 4 Volgens mededeling van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten is de op brengst van de lening bestemd voor de financiering van de kosten van aankoop en bouwrijp maken van gronden. Voor dit doel hadden b. en w. bij de minister een aanmerkelijk groter bedrag aange vraagd. Deze lening van een ton maakt slechts een zeer miniem gedeelte uit van hetgeen voor dit doel nodig is. Desondanks hebben b. en w. de aan bieding toch geaccepteerd en zij stellen de gemeenteraad voor de lening aan te gaan. Ongeveer een jaar geleden werd er een conferentie gehouden tussen b. en w. van Veenendaal, plaatselijke predikanten, hoofden van scholen en vertegenwoor digers van de industrieën. Het doel van deze samenspreking was het jeugdwerk in Veenendaal krachtig aan te pakken en het weinige reeds be staande werk op dit terrein te bevor deren. Men kwam echter hoofdzakelijk tot de conclusie, dat een groot deel van de jeugd zijn vrije tijd niet goed weet te besteden. Het praktisch resultaat was vrijwel nihil. Het bestuur van de Ned. Herv. Evan gelisatievereniging „Sola Fide" deelde ons echter mede, dat zij zich aan haar verantwoordelijkheid op dit gebied niet zomaar wilde onttrekken. Daarom be noemde men een jeugdleider in vaste dienst, in de persoon van de heer A. H. van Pijpen, een jonge, terzake kundige kracht. De heer Van Pijpen is thans als zodanig werkzaam bij de Ned. Herv. Schippers- De Vallei-riks werd vorige week uitgegeven bij manufacturenhandel Piet van Beek, Emmalaan 28, Vee nendaal en kwam ditmaal, na ver schillende malen achter elkaar ge vonden te zyn, niet terecht. De nieuwe riks is hierdoor weer in waarde gestegen en draagt het nr. Brengt de vinder(ster) deze riks vóór a.s. donderdag 12 uur op ons bureau, Parallelweg 10, dan wordt haar of hem direct de vinderspremie overhandigd. jeugdraad te Amsterdam en werkte voor dien als godsdienstonderwijzer en jeugd leider te Schoonebeek (Dr.) In deze po sities heeft hij veel ervaring als jeugd leider opgedaan. Naast genoemde - vrijwel op niets uit gelopen - conferentie vond dit besluit van „Sola Fide" zijn oorzaak in het feit, dat men een geleide kracht noodzakelijk achtte voor het „instuifwerk", dat deze kring reeds verricht. Tot nu toe werd dit werk - waarvan alle Veenendaalse meisjes en jongens, ongeacht van welke gezindte, iedere za terdag- en zondagavond kunnen profite ren - uitsluitend gedaan door leken. Het „instuifwerk" loopt evenwel goed, mede na een vorig jaar plaats gevonden heb bende reorganisatie. Een „beroepsleider" acht men echter beter en bovendien is er nu gelegenheid alle mogelijke soorten van jeugdwerk verder uit te breiden. We mogen hieruit concluderen, dat de benoeming van de heer Van Pijpen niet alleen in het belang van de jeugd van eigen kring is geschied, doch dat deze geldt voor de gehele Vee nendaalse jeugd. De bevestiging van de heer Van Pijpen zal plaats hebben in een speciale mor gendienst op 9 maart a.s. door Ds. W. Goedhart. Er blijft - volgens „Sola Fide" - na de benoeming van de nieuwe jeugdleider nog één wens over, n.l. de beschikking over een eigen jeugdclubhuis. Men is er echter van overtuigd, dat deze wens, ge zien de grote kosten, maar niet zonder TWEE IN EEN. Een van de idealen van de luchtvaartbouwers is nog steeds het toestel, dat als een helicopter loodrecht op kan stygen en later als een „normaal" vliegtuig zyn weg kan vervolgen. Een van de oplossingen voor dit probleem is op deze tekening uitgebeeld. De tekening toont de drie fasen tijdens de vlucht van de Doak 16 VTOL: loodrecht stygend vanaf een kleine open ruimte in het oerwoud; het moment waarop de motoren omklappen en de straalmotor in de romp wordt ingeschakeld en tenslotte het toestel tijdens de vlucht. Er is reeds een proto-type gebouwd waarmee proeven genomen zullen worden. meer in vervulling zal gaan. Hopenlijk ziet het bestuur van „Sola Fide" in deze -voorlopig niet te vervullen wens - aanleiding om onderhandelingen aan te knopen met het bestuur van het „O.C.B." Zoals één van onze medewer kers vorige week reeds voorstelde kan het nieuw te bouwen bejaardencentrum misschien in de avonduren worden ge bruikt voor dit jeugdwerk. Na de luistercursus over het leven en het werk van de grote Nederlandse schil der uit de Gouden Eeuw „Rembrandt" geeft de Veenendaalse Volksuniversiteit a.s. donderdag in ,,'t Trefpunt" wederom een lezing over een Nederlandse be roemdheid. Weer een schilder, n.l. Vin cent van Gogh. Een kunstenaar uit een latere periode, maar zeker niet minder dan zijn grote voorganger Rembrandt. Het leven van Van Gogh moet zelfs nog boeiender geweest zijn dan dat van Rem brandt. De lezing wordt gehouden door Ds. W. A. Poort, met toelichting door lichtbeel den in kleuren. Onder de titel „Op zoek naar de wereld van Vincent van Gogh" zal Ds. Poort o.m met citaten uit Vincents brieven en met ongeveer 75 lichtbeelden de bezoekers verplaatsen in het leven en werken van de grote kunstenaar. Verschillende ge beurtenissen worden daarbij doorgeno men en de reacties op die gebeurtenissen zullen in de scheppingen van Van Gogh te zien zijn. In het bijzonder wordt behandeld de Nuense periode van Van Gogh en de mo gelijkheden en moeilijkheden bij de tot standkoming van de serie kleuropnamen in Nuenen en omgeving, benevens weer gave van de gesprekken, gevoerd met een drietal hoogbejaarde personen, die in hun jeugd persoonlijk contact met Vincent van Gogh hebben gehad in Nuenen. Pro jectie van kleurenplaatjes geeft een beeld van wat er thans nog in Nuenen is terug te vinden van de wereld die Vincent daar vond. De lezing begint om acht uur. Voorver koop van toegangsbewijzen een week vóór de lezing aan het bekende adres. WEDEROM VERKEERSCURSUS VAN VEILIG VERKEER Zeer binnenkort organiseert de Vereni ging voor Veilig Verkeer te Veenendaal wederom een algemene verkeerscursus bestemd voor alle categorieën van weg gebruikers. Het vorige jaar was deze cursus, die door ongeveer 80 personen werd gevolgd een groot succes. Slechts een zeer gering percentage van de deelnemers moest voor het schriftelijke examen worden afge wezen. Werd de cursus vorig jaar alleen ver duidelijkt door middel van lichtbeelden dit jaar zijn nog andere hulpmiddelen aangeschaft, die het begrijpen van de stof zeer vergemakkelijken. Aan het einde van de cursus, die uit ongeveer drie les sen bestaat, wordt een eenvoudig examen afgenomen. De geslaagden ontvangen een diploma. De correctie van de examen opgaven en de diploma-uitreiking vindt neg dezelfde avond plaats, terwijl ter op luistering enkele verkeersfilms worden vertoond. De aan de cursus verbonden kosten zijn zo laag mogelijk gehouden en zullen in totaal niet meer dan 2,50 bedragen. Deelnemers dienen zich door middel van een aanmeldingsformulier, dat in dit blad voorkomt, vóór 15 maart a.s. te mel den bij één der volgende adressen: A. Boers, J. P. C. Leinweberstraat 78: C. H. J. van Duuren. J. P. C. Leinweber straat 5; E. van Eijkelenburg. Bergweg 46. Na 15 maart ontvangen de deelnemers nadere bijzonderheden. COLLECTE VOOR GEREPATRIEERDE LANDGENOTEN Momenteel wordt in geheel Veenendaal gecollecteerd voor de uit Indonesië ge wezen Nederlanders. Deze huis-aan-huis-collecte, welke uit gaat van de „Stichting Hulp aan Land genoten in Indonesië", zal duren tot 8 maart a.s. KANDIDATENLIJST GEMEENTERAAD P.v.d.A. De afdeling Veenendaal van de Partij van de Arbeid heeft woensdagavond de kandidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezing vastgesteld. De lijst ziet er als volgt uit: 1. Joh. van Hardeveld; 2. T. Verkuijl; 3. J. H. H. Jan sen; 4. J. van Eden; 5. H. J. v. d. Woerd; 6. J. Kempen; 7. J. v. d. Dikkenberg; 8. mevrouw P. J. B. Scholte-Bleuel; 9. W. v. d. Craats; 10. S. v. Veenendaal; 11. B. van Remmerden; 12. G. Muller; 13. L. Weijers; 14. G. van Barneveld; 15. A. J. Beckerman. Luxor theater van vrijdag t.e.m. zondag ,Het brandmerk der zonde' van maandag t.e.m. woensdag ,.De wet van de prairie", donderdag „Mr. Miniver." Dinsdag 4 maart Propaganda-avond Gelderse Blin- denvereniging in geb. Eltheto' om 7.30 uur. Woensdag 5 maart „De automatisering" door de heer B. Raalvink voor Chr. Besturenbond in „De Korenbeurs." Donderdag 6 maart ..Vincent van Gogh", lezing met lichtbeelden door Ds. W. A. Poort, voor Volksuniversiteit in geb. ,,'t Trefpunt" om 8 uur. Don derdag 6, vrijdag 7 en zaterdag 8 maart. Motorenshow van garage Jan Jansen in geb. „Eltheto" van 2-10 uur. OVERBERG Zaterdag 1 maart, Uitvoering ac cordeonver. „Accordeonette" met toneel van N.A.O. in. 't Clubhuis te Amerongen om 7.30 uur. CASINO. Het gebouw van de grootste begrafenisonder neming in Atlanta (Amerika) is door de politie gesloten om dat haar is gebleken dat de luxueuse salons er elke avond in speelzalen veranderden. TEKEN. Een Turks kind van achttien maanden kan al lezen en schrijven. Zo leest het elke morgen het ochtendblad. Het is, zeggen de dorpsbewo ners, een teken van de hemel dat er dit jaar veel over Tur kije zal worden gesproken. STEEL. Op de tentoonstel ling voor ambacht en industrie in de Ver. Staten kan men te weten komen dat een zekere heer 40.000 uur van zijn leven heeft besteed aan het ver edelen van de vorm van ste len van braadpannen. WERK. Teken van wel stand: in Zwitserland is het percentage van werkende vrouwen gedaald van 60 in 1910 tot 43 in 1957. PESTKOPPEN. In Parijs vormen de verkeersopstoppin gen een steeds groter pro bleem. In de smalle straten worden ze veroorzaakt door de chauffeurs van vrachtwa gens die vrachtjes afleveren of bij gebrek daaraan in een café een glas wijn drinken en zich dan vermaken door door het raam naar de door hen veroorzaakte files van toete rende auto's te kijken. NASSER. Het gaat presi dent Nasser wel voor de wind. Maar of hij zich helemaal safe voelt? De secretaris van de Ja panse maatschappij die grond op de planeet Mars verkoopt, zegt, dat zich onder zijn acht duizend cliënten ook de pre sident van Egypte (en Syrië) bevindt. WEER. De nieuwe ambas sadeur van België in Engeland heeft bij het aanvaarden van zijn post gezegd: Het maakt weinig verschil, het weer is hier net als bij ons, het regent driehonderd dagen per jaar en de overige dagen is het geen mooi weer. RECORD. Bolivia is re cordhouder in revoluties: 178 in 132 jaar. BONBON. Iemand die elke dag om zes uur op moet kan op een goede doordeweekse dag er wel eens naar snakken om wat langer in bed te blijven. Van dat uurtje langer in bed zou hij dan genieten als van een bon bonMaar hoe velen komen er toe hun neigingen te volgen in plaats van hun plicht tegen over gezin en gemeenschap? Voorzover ons bekend, alleen William Hampshire, die in een voorstadje van Londen met zijn vrouw jaar op jaar dubbeltje na dubbeltje had omgekeerd en zo tweeduizend gulden had bij- eengespaard om hun droom: een eigen huis, te kunnen waar maken. Op de dag dat die twee duizend vol waren nam William een snipperdag en trok met zijn dochtertje en zijn portefeuille vol nieuwe bankbiljetten naar het huis van een makelaar. Op de stoep gebeurde het. Hij ver gat daar plotseling zijn vrouw Margaret en in zijn hoofd werd de droom van het huis wegge vaagd door de droom achten veertig uur te leven als een miljonair. Voor het eerst in vijf jaar riep William een taxi aan, stap te er met z(jn dochtertje in en reed naar Londen, naar het duurste hotel. Autobus en tram verachtend, reed h(j twee dagen in taxis rond, in grote zwarte miljonair-achtige taxis, die ge duldig op hem wachtten voor elke winkel waar h(j inkopen deed. En, als in droom, sprong zyn dochtertje verheugd rond terwyl haar vader kleren kocht voor 500 voor hemzelf, voor ƒ500 voor haar. Daarna werd de miljonairskroon op het werk gezet: voor 15 aan pinda's en... bonbons voor de dieren van de dierentuin. Omdat het een vrolijk verhaal moet blijven, laten we de thuis komst van William weg. MANIEREN. Te Borstel in Duitsland hebben jongelieden het portaal van een dansschool vernield. De directeur biedt nu aan de vandalen gratis les in „maintien" (correcte houding) te geven. FLUITEN. Een Arabier in Mecca heeft op straat lopen fluiten. Overeenkomstig de voorschriften van de Koran is hij wegens onbehoorlijk gedrag veroordeeld tot veertig dagen hechtenis „om zijn mondholte te zuiveren". KILO'S. Sinds hij aan de macht is is president Nasser van Egypte 25 kilo's zwaarder geworden. Hij speelt nu elke morgen tennis om te bevorde ren dat hij zijn vroegere lijn terugkrijgt. MUZIEK. De Amerikaan die men enige dagen aan een test heeft onderworpen, waarbij hij in de omstandigheden van een luchtreiziger naar de maan ver keerde, heeft zich gedurende de reis steeds in een goed hu meur bevonden, behalve toen men hem halfweg het experi ment een stukje rock 'n roll liet horen. Dat geluid maakte hem razend. Waarmee bewezen is dat rock 'n rollmuziek van alle muziek de muziek der hemelsferen het minst benadert. ROMY. De bioscooprecettes wijzen uit dat in Bcgië de Duit se actrice Romy Schneider (van de film Sissi) populairder is dan Brigitte Bardot. Deze twee staan tweede en derde. Aan de top staat trots Gina Lollobrigi- da. Wij vinden ze alle drie even knap, lief en vervelend. HERSENS. Ramac, het Ame rikaanse elektronische brein, kost 224.000 dollar en kan alle vragen betreffende geschiede nis sinds 4 jaar vóór onze jaar telling beantwoorden. Maar al leen als de vragen op een be paalde manier worden gesteld. Vraagt men hem wat er in 1648 gebeurde, dan antwoord Ramac prompt: de vrede van Munster. Vraagt men hem echter wan neer de vrede van Munster ge sloten werd, dan blijft hij het antwoord schuldig. De sigarenindustrie is voor onze Vallei van oudsher van grote betekenis. Vele honderden arbeiders en arbeidsters vinden in die industrie hun be staan. Het is bekend, dat dc sigarenindustrie voor haar grondstoffen- voorziening in belangrijke mate steunt op aanvoeren van ruwe tabak uit Sumatra en Java. Het is dan ook begrijpelijk, dat de gang van zaken in Indonesië de sigarenindustrie met grote zorg vervult. Onlangs is via pers en radio bekend gemaakt, dat de sigarenindustrie voornemens was de werktijd t ij del ij k tot 40 uur per week terug te brengen als gevolg van de zojuist genoemde ontwikkeling. Aangezien zovele van onze lezers rechtstreeks of indirect belang hebben bij het wel en wee van de sigarenindustrie in onze Vallei, hebben wij ens licht over een en ander eens opgestoken bij bevoegde zijde. Het resultaat daarvan laten wij hieronder volgen. Om te beginnen moet er een misver stand worden weggenomen, dat hier en daar heerst. Dit misverstand komt hier op neer, dat men van mening is dat de sigarenfabrieken korter gaan werken, omdat er een verminderde vraag naar sigaren zou zijn. Niets is minder waar. De produkten, die door de fabrieken in onze Vallei worden gemaakt, vinden nog steeds aftrek. Zelfs mag worden gezegd dat de vraag, over een jaar ge rekend, zowel in het binnenland als in het buitenland stijgende is. De juiste reden is deze, dat de situa tie in Indonesië dermate onoverzichte lijk is, dat men het verstandig acht de kostelijke tabakken uit Sumatra en Ja va voorlopig wat minder snel te gaan verwerken. De fabrikanten krijgen hierdoor gelegenheid af te wachten, wat er in Indonesië in de naaste toe komst gaat gebeuren en met name hoopt men in die tussentijd zekerheid te krijgen, of er opnieuw tabak in In donesië wordt geplant. Verder krijgen de fabrikanten in deze „adempauze" MAANDELIJKSE ONTSPANNINGS AVOND BEJAARDEN De maandelijkse ontspanningsavond voor de Veenendaalse bejaarden, welke het bestuur van de „O.C.B." had vast gesteld op 12 maart a.s. kan wegens di verse omstandigheden geen doorgang vinden. Hierdoor komt de maartavond te ver vallen. De eerstvolgende bijeenkomst - de Paasavond - is vastgesteld op woens dagavond 2 april, in het gebouw „El theto". Deze avond wordt geleid door de heer Meijer, die ook de Kerstavond verzorgde. Over deze Paasavond vol gen nog nadere mededelingen. Ongemeen boeiend was hetgeen de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, gedurende twee woensdagavonden achtereen wist te ver tellen over het leven van de grote schil der Rembrandt, zoals dit uit zijn werken ons tegemoet komt. Spreker trachtte zijn toehoorders aan de hand van prachtige lichtbeelden duidelijk te maken hoe men schilderijen, met name die van Rem brandt, moet leren „schouwen" om de echte vreugde, die daarin is gelegen, te ondergaan. Interessant was ook hetgeen spreker over de „waardering" van de Nachtwacht vertelde. Toen Rembrandt dit schilderij afleverde bleek het stuk wat te groot om te hangen op de plaats waar men dit ge dacht had en toen scheurde men er maar een stuk af. Na enige tijd kwamen er gaten in het doek: de hellebaardiers zet ten er hun lansen tegenaan! Voor velen was het een verrassing te horen dat naar de mening van de heer Baard de Nachtwacht - hoe magistraal ook - niet als het grootste werk van Rembrandt is te beschouwen maar eerder bijv. de Joodse Bruid (ook in het Rijks museum te zien). Lezingen als deze zijn wel hoogtepun ten in hetgeen de Volksuniversiteit ons tot dusver heeft gebracht. GEMEENTEAVOND „SOLA FIDE" GING NIET DOOR De gemeenteavond van „Sola Fide", welke dinsdagavond j.l. zou worden ge houden en waarop Prof. G. C. van Niftrik uit Amsterdam zou spreken over het on derwerp „Eenheid en verscheidenheid in onze kerk" is niet doorgegaan. Het was Prof. Van Niftrik in verband met de hevige sneeuwval niet mogelijk Veenendaal te bereiken. De bijeenkomst is tot nader bekend te maken datum uitgesteld. „EBEN HAEZER" GAF SUCCESVOL TONEEL Dat de zangers van de verenigde Chr. zangvereniging „Eben Haezer" ook goed toneel kunnen spelen is zaterdagavond in gebouw „Irene" weer eens gebleken. De groep bracht daar de opvoering van een genoeglijke familiegeschiedenis in drie bedrijven onder de titel „Pa wikt Ma beschikt!", een stuk van Sophie Kerr. De zaal was niet helemaal bezet, toen voorzitter en directeur L. P. van Voort- huisen een speciaal woord van welkom richtte tot de vertegenwoordiger van het gemeentebestuur wethouder W. Klaassen en tot Ds. J. Dijkstra, die aanwezig was als afgevaardigde van het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente. Speciaal dit laatste werd zeer op prijs gesteld, aange zien het voor de eerste maal was in de geschiedenis van „Eben Haezer", dat van kerkelijke zijde belangstelling voor haar werk werd getoond. Ook mevr. Koore man, echtgenote van de andere predikant werd in het bijzondere welkomstwoord betrokken. Het spel stond onder regie van L. P. van Voorthuisen, die zelf de rol vertolkte van Karei Laurens. De grime was in prima handen bij de heer Van Essen uit Overberg. Het mag voor de regisseur een grote voldoening zijn, dat hij met dit stuk zo veel succes heeft geoogst. beter gelegenheid de mogelijkheden na te gaan, die er zijn, om andere tabaks soorten te gaan verwerken dan tot nu toe gebruikelijk was, zonder aan de kwaliteit afbreuk te doen. Indien n.l. onverhoopt de aanvoeren uit Indqnesië in de toekomst zouden verminderen moet er gebruik worden gemaakt van andere mogelijkheden om de productie op peil te houden. Tot nu toe bestond aan het bestuderen van die mogelijk heden weinig behoefte, omdat er vol doende tabak van de gewenste kwali teit was te krijgen. Indien echter het getij zou verlopen moeten ook de siga renfabrikanten de bakens verzetten en het spreekt vanzelf dat zij dat dan ook zullen doen. Eenvoudig is dat natuur lijk niet en daarom wordt door de ge hele Nederlandse sigarenindustrie, dus ook door de fabrieken in onze streek, het tempo wat vertraagd. Wat de toekomst in dit opzicht zal brengen ligt volledig in het duister. Zeker is alleen, dat de fabrieken nog voldoende voorraad hebben en nog vol doende kunnen bijkopen om de kwali teit van hun produkten nog gedurende geruime tijd op peil te houden. Er is dan ook geen enkele reden voor de vrees, dat de werkgelegenheid voor de vele arbeiders en arbeidsters uit onze streek, die in de sigarenindustrie wer ken, irj gevaar komt. Wat er ook moge gebeuren, de fabrikanten zullen alles in het werk stellen om de fabrieken draaiende te houden en dus de werk gelegenheid op peil te houden. De politieke ontwikkelingen in Indo nesië gedurende de laatste dagen zijn ook voor de sigarenindustrie van het allergrootste belang. Hoewel niemand kan zeggen waartoe deze ontwikkelin gen zullen leiden, is do mogelijkheid toch zeker niet uitgesloten, dat in elk geval in Sumatra meer geordende toe standen terugkeren en dat althans de Sumatra-tabak, die het moeilijkst is te vervangen, ook in de toekomst weer naar Nederland zal blijven komen. Gaat er een nieuwe aanplant in de grond (en er zijn berichten die erop wijzen dat dit het geval is) dan ziet de toekomst voor de tabakscultuur op Sumatra er wat minder slecht uit. Over Java kan men slechts pure gis- (Zie verder pagina 4.) De Volksuniversiteit heeft, op grond van vele verzoeken v.an cursisten, een vervolgcursus Franse conversatie georga niseerd, welke aanvangt op 3 maart om 7 uur 's avonds in de Kon. Julianaschool. Ook beginners wordt nog de kans ge boden vóór de grote vakantie het een en ander in de Franse taal te leren zeggen. Voor hen wordt een zgn. beginnerscursus ingesteld, welke aanvangt op 3 maart a.s. om 8 uur 's avond, eveneens in de Kon. Julianaschool. De beide cursussen zullen omstreeks half mei eindigen. Aanmelding in de leraarskamer van de Kon. Julianaschool op de eerste lesavond. Dat er zoveel animo voor deze cursus sen bestaat, houdt wel mede verband met de methode waarop de lessen worden ge geven. Docent is nl. de heer L. Wastiaux uit Arnhem (Fransman van geboorte), die kans ziet zijn hoorders de kennis van zijn moedertaal op verbluffend eenvoudige wijze bij te brengen. Het cursusgeld is gesteld op 2,- per les, maar wordt voor de gehele cursus ineens voldaan. Het aantal lessen wordt op de eerste lesavond geregeld. JONGENTJE DOOR AUTO GEGREPEN Op de Onderweg te Ederveen werd maandagmiddag de elfjarige J. T. v. Beek door een bestelauto, bestuurd door de heer H. v. M. uit Renswoude, gegrepen en tegen het wegdek geslingerd. De jon gen liep een zware hersenschudding op en moest naar het Juliana ziekenhuis in Ede vervoerd worden. De auto liep lichte schade op, maar de fiets werd totaal ver nield. JAARVERGADERING SCIIOOL MET DE BIJBEL De school met de bijbel houdt maandag 3 maart a.s. om 7.30 uur haar jaarverga dering in de school aan de Schras. WIJZE WOORDEN GIERIGHEID Het gebrek mist veel, de gierigheid alles COWLEY Horlogerie Hao'dttraat Veenendaal

De Vallei | 1958 | | pagina 1