PAUK Veenendaal speelt in Arnhem tegen V.D.Z. Nylon panspons 22 et. Tafeltennis 7pnUW bestrijding SCHERPENZEEL L7E/VDEN Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Terugkeer van Morghan de Magiër lOouf) VOETBALOVERZICHT Belangrijke ontmoeting tussen V.R.C. en Dovo aan de Brinkersteeg Plaatselijke ontmoeting Matjan - G.V.V.V. DINSDAG KOOPJES luchtververser 35 et Droogrek Gemeentelijk bureau medische sportkeuring bestaat vijf jaar Aanmerkelijke toeneming aantal gekeurden in de loop der jaren Rudy Carrel trad op voor de supporters van „Caecilia" In blijde Verwachting RHFJVFX Officiële bekendmaking ACHTER IIERG RE\SfVO(JDE BRIL OPTIEK WESTERA Ingekomen en vertrokken Zondagsdienst doktoren o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o Strakkies ken dur in Utrech gien mins meer bij. As et nog effe duurt dan is et daar vol. Dat hebbe ze uit- gereekend. Eén of andere nuttige in stelling - de rijksdienst voor het Na- sjonaale Plan - heb becijferd, dat de stad Utrech tot 1980 30.000 inwoners meer zal krijge. En die kenne ze daar abseluut niet berge. „Utrech wordt gesloote. mit honderd- duuzend sloote", zouwe we kenne zinge. En dur op laate volge: „Mar dur is een smid in 't land. die 't ooverschot naar 't Veen toe pland". Want, zo zeeë die koffiedikkijkers van het Nasjoonaale Plan, het over schot dat ontstaat door de minse die de Stad van de Vergaane Gloorie van Baartels niet meer in kenne zal het best kunne afvloeie in de richting van Veenendaal en het revieregebied. Die minse worde afgevloeid. Dat vin ik een heel mooi woord. Om op te schiete dan. Stel je voor: je komt in Utrech, om je daar te vestige. Daar hangt bij wijze van spreeke een bordjie „Vol" en daar komt iemand van het Naasioonale Plan en die zeit: Femielje, u hoort tot het overschot van Utrech en we zelle je eeve vakkundig afvloeie. En dan wor je afgevloeid naar 't Veen of omstreeke. Of je wil of niet. Waarmee ik mar zegge wil, dat je teugeswoordig bar weinig over je eige te vertelle heb. Ze vloeie je af, as ze dur zin in hebbe. Goed. de Betaave dee je et tweeduuzend acht en vijftig jaar geleeje ok. Die kwaame de Rijn afvloeie. Die waare de Rijksdienst veur het Nasjonaale Plan net effies te vlug af. want ze kwaame op dur eige ge legenheid. Heede wor je mit Rijkspotlood op Rijkspampier afgevloeid. Daar zit in Den Haag een kantoor vol mit wijs- neuze mit een bril dur op - waarvan ze der best enkele zouwe kenne af vloeie - en die reekenen dat uit. Ambtenaar Gijs houdt de kaart van de Stad Utrech bij. Hij zit zo'n bietjie bij de ruis te bekijke of dur veul bij zulle komme. Lijkt et em te veul, dan zeit ie teege ambtenaar Willum: Wil- lum afvloeie van Utrech. Willem knoopt dat in ze oore en die gaat zitte te kijke waarheen dur afgevloeid mot worde. Veenendaal en omstreeke roept ie naar ambtenaar Klaas, die on ze beurt weer iets anderst gaat bekijke. Zo gaat et. Je heb niks meer te ver telle. As je van plan bent om in 1935 nar Utrech toe te gaan, dan weet je nouw al dat ie dur niet meer in ken op dat monument. Wat dat betreft kan ik de boere nog et beste pruime. Die ken ie maar zoo niet van dur grond afschuive. Dur mot er wel es eentiie noodgedwonge gaan, mar zo één-twee-drie zijn ze niet vurt te krijge. Kijk mar es in 't Veen om je heen. Boer Janse zit nog altijd op ze ves ting. Ze hebbe alweer mooie nieuwe paaltiies om ze gedoetiie heen geslaa- ge. dus hij is veurloopig nog niet van plan om te verdwijne. Nee. v^n alle kantQ hebbe ze an ze rijk zitte kluive, mar dur leit nog altijd zoon ouwerwets eilandiie in de mederniteit. Noem ze verder mar op: Rabbezwaaij zit nog immer op de Kleine Geerseweg. Mit d° flette bekant op ze lip, mar hij zit er nog. Versteeg kreege ze an de Westersin gel hoogstes een stukkie terug. Mar hij ging g'en meeter verder dan die most. Én an de and°re kant ziet Van 't Voort de huize ok al gevaarlijk teege ze land an komme. mar weggaan? Nee, daar denke ze tcvh nbt oover. pP7f oigawiiz-'gheid van de boere die mag ik nog wel. A" d° ard°re kant zouwe we et fei telijk fijn motte vmde, dat er mes- .mbren zoon hoop mmse naar 't Veen 'op komme. Mar waar motte wij ze On 't oogebb'k hebbe we denk ik in verhouding nog minder grond vAi:r woningbouw in portefullie dan E^rst d^ grenze wijzege en dan ver- d r praate, mar niet zooveul as... Wout. KEURING VAN STIEREN De burgemeester van Veenendaal brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in deze gemeente een voorjaarskeu ring van stieren zal worden gehouden op donderdag 27 maart a s. en wel bij de heren G. van Bennekom, Munnikenweg 44 en A. Jansen, Dijkstraat 193. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de desbetreffende bekend making, welke is aangebracht op de na volgende plaatsen: 1. gemeentehuis, Hoofdstraat 34; 2. gemeentelijke eierhal, Achterkerk straat 69. Terwijl wij dit voetbaloverzicht schrijven, ligt praktisch geheel Neder land bedekt onder een, hier een dik en ergens anders weer een minder dik, sneeuwkleed. Ondanks dat het zich nu dan ook laat aanzien, dat er dit weekeind niet gevoetbald zal worden, dient, dank zij de grote tem peratuurverschillen, waar ons land nu eenmaal mee te kampen heeft, met alles rekening gehouden te worden. Er schiet dan ook niets anders over, dan het vastgestelde voetbalprogramma voor het komend weekeind toch even onder de loep te nemen. Wij zien dan dat Veenendaal in Arn hem bij VDZ op bezoek gaat. Nu zijn de Arnhemmers geen gemakkelijke tegen standers, maar toch geven de resultaten van de laatste wedstrijden van de geel- blauwen hoop op een gunstig resultaat. Daarbij komt nog dat Veenendaal nog best enkele overwinningen gebruiken kan. Voor een groot deel gaat de belangstel ling van de Veenendaalse voetballiefheb bers wel uit naar de plaatselijke ont moeting VRC-Dovo. Wie hier als over winnaar uit de strijd zal komen is moei lijk te zeggen. Een feit is, dat beide clubs hun huid zo duur mogelijk zullen ver kopen en wanneer dat in een sportieve geest gebeurd, is daar ook helemaal niets tegen. Een overwinning is voor beide elftallen even belangrijk. Dovo komt er korter mee bij het kampioenschap (zij hebben n.l. uit vijf wedstrijden nog maar drie punten nodig) terwijl VRC zich met een overwinning verder uit de gevaar lijke zone kan optrekken. Laten we het echter voor deze keer eens op een pun tenverdeling houden. Voor de zondagvoetbal van de afdeling Utrecht krijgt Scherpenzeel bezoek van het Amerongse DVSA. De thuisclub I schijnt de laatste tijd niet zo erg zeker meer van zichzelf te zijn. Wij menen dan ook dat DVSA hier de beste papieren heeft. Het Elsterse Oranje-Wit krijgt in Hoog land een lastige wedstrijd. Toch moeten de voetballers uit Eist in staat worden geacht om minstens een puntje mee naar huis te brengen. Maar dan zal er natuur lijk hard gewerkt moeten worden. RKVUV gaat naar UVVO. Het is na tuurlijk heel moeilijk om daar iets defini- tiefs van te zeggen, maar meer dan een nederlaag durven we toch werkelijk niet te voorspellen. Voor het zaterdagmiddagvoetbal staat nog een tweede plaatselijke ontmoeting op het programma, n.l. tussen Matjan en GVVV. Dit wordt dan een van de leiders tegen een der laagst geklasseerde. Om kampioenskansen te behouden zullen de Buurtlaanbewoners de volle winst moe ten boeken en wat spel betreft, kunnen zij dit ook, maar het is Matjan en dat zegt voor GVVV nog wel iets. Laten we echter hopen op een sportieve strijd, dan zit er altijd nog een goed element in zo'n wedstrijd. De Merino's moeten naar Amersfoort om Posthoorn te bekampen. Hier zit winst in voor de wolmensen, maar dan zal er goed aangepakt dienen te worden, want vooral als de postmensen eens een keer volledig zijn hebben ze heel wat in hun mars. In de tweede klasse speelt Sportclub Rhenen thuis tegen hun buurmannen Musketiers uit Eist. Deze wedstrijd zal wel op een Rhenense nederlaag uit draaien. Triangelboys wordt zaterdag twee pun ten rijker door een overwinning op het bezoekende Scherpenzeel. Ook voor Kulan bestaat de kans op twee punten, maar zij dienen er wel re kening mede te houden dat DEV tot de laatste minuut blijft voetballen. Valleivogels speelt thuis tegen Huls horst. Toe jongens maak er na een serie nederlagen nu weer eens een keer een overwinning van? Tenslotte hebben we nog de nieuwe aanwinst NSVS die op het terrein van RKVUV tegen Barneveld gaan voetballen. Uiteraard kunnen we van deze club nog weinig zeggen, maar we vertrouwen erop dat zij de naam van Veenendaal hoog zullen houden. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHIEN Burgemeester en wethouders van Veenendaal wijzen belanghebbenden er op, dat de keuring en herkeuring van maten, gewichten en meetwerktui gen in deze gemeente zal plaats vinden in het gemeentelijk gymnastieklokaal a^n de Hoogstraat op 4. 5, 6 en 7 maart 1958, telkens van 9-12 en van 13-16 uur, met dien verstande, dat de eerste dag een half uur later zal worden begonnen en de laatste dag een half uur eerder zal worden geëind'gd. Aan de herijkplichtigen zullen door de dienst van het IJkwezen zoveel als mogelijk is oproepingen worden uitge reikt, vermeldende het tijdstip, waarop de maten, gewichten en meetwerktui gen kunnen worden aangeboden ter herkeuring. Men houde zich, in zijn eigen belang, aan dit tijdstip. De verplichting tot herkeuring blijft bestaan, ook al wordt geen oproeping ontvangen. Voor het overige wordt verwezen naar de op de gebruikelijke plaatsen in d ze gemeente aangebrachte bekend making. Swift spelen: Rikken, Meurs en de Egyp tenaar Sharaffeldin. Voor Climax komen uit: E. Vos, M. van Eist en P. van Manen. Het volledige programma is: Maandag 3 maart: le kl. A, Climax 2 - RTC 1; Climax 1 Swift 1; 2e kl. C, Kr. en Vr. 1 Ritac 2; RTC 2 RTTV 2; 3e kl. E, VSW 2 Kr. en Vr. 2; 4e kl. H, RTC 3 Panter 2. Dinsdag 4 maart: le kl. A, Tios 2 Seelbeeck 1; 4e kl. H, TTCB 3 Kr. en Vr. 3. Woensdag 5 maart: 3e kl. E, Ritac 4 TTCB 1; 4e kl. H, VSW 3 Ritac 5; Panter 3 TTCB 2. In een sterk bezet tournooi om het jeugdkampioenschap van Nederland, is net de Climaxspeler T. Schoeman, die voor deelname was uitgenodigd, niet ge lukt resultaat te boeken. Hij werd in de eerste ronde uitgeschakeld. compleet, in plastic hanger het bekende metalen droogrek, uitklapbaar nu 2.85 Alleen dinsdag 25 februari Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 1 januari j.l. was het vijf jaar ge leden, dat in Veenendaal het gemeen telijk bureau voor medische sportkeu ring zijn werkzaamheden begon. Het stemt tot voldoening, dat in deze 5 jaar het bureau heeft bewezen in een be hoefte te voorzien. Dit schrijft de heer J. D. van de Na- dort, secretaris van het bureau, in zijn jaarverslag. Uit dit verslag blijkt verder, dat in de jaren 1953, 1954 en 1956 het aantal gekeurden resp. 212, 234 en 239 be droeg en dat in 1956 het aantal gekeur den opliep tot 458! Het aantal gekeurden in 1957 ligt iets lager, n.l. 408, een verlaging welke wordt toegeschreven aan het feit, dat in 1957 geen keuringen voor het school- voetbal plaats vonden, daar het school- voetbal van verschillende scholen niet doorging, i.v.m. een tekort aan ter reinen. Was het schoolvoetbal wel doorge gaan, dan had het aantal gekeurden omstreeks 100 hoger gelegen, dus be duidend meer dan in 1956. Hierbij komt bovendien nog, dat in 1956 voor de eerste maal een verplichte keuring voor het tafeltennis werd ingesteld en de keuring voor deze tak van sport drie jaar geldig blijft. Het aantal keuringen bedroeg in het afgelopen jaar 418 tegen 481 in 1956. Er zijn dus minder personen voor meer d^n één tak van sport gekeurd dan in 1956. Het aantal personen, dat voor de ver schillende takken van sport werd ge- Ritac 1 raakte weer twee punten achter op de koplopers Climax 1 en Swift 1, door in Arnhem van Treffers 3 met 6-4 te ver liezen. Hierdoor is de kampioenskans voor Ritac wel verkeken. De nederlagen van Ritac zijn grotendeels te wijten aan het feit dat twee van de spelers van het eerste team in militaire dienst zijn. zodat het iedere wedstrijd met invallers moet soelen. Climax 2 viel wat tegen door een gelijkspel tegen Tios 2. In de tweede klasse C verspeelde Cli max 3 in drie dagen haar kleine kafts door uit twee wedstrijden slechts één winstpunt te boeken. Het speelde gelijk ':egen VSW 1 en verloor maar liefst met 3-2 van de andere gegadigde voor de tweede plaats, n.l. Swift 2 uit Wagenin- gen. De strijd om het kampioenschap in deze klasse gaat nu tussen Ritac 2 dat de leiding heeft en Swift 2 (met twee punten achterstand). De achterstand van Climax 3 bedraagt thans vijf punten. Swift 2 klopte Ritac 3 met 9-1. In de derde klasse blijft de situatie aan de kop onoverzichtelijk, daar zes van de echt teams nog kampioenskansen hebben. Voor Climax 5 is de situatie duidelijk 'en onprettig). Dit team wist uit tien '""ds+rijden nog geen enkel winstpunt te behalen. De uitslagen in de derde klasse waren: TTCB 1 Climax 5 8—2 olirnaTTrR'iIZl J- M- MEIJER SPRAK VOOR CHR. swift 3 - ^itac 4 9-i handelsreizigers Climax 5 RTTV 3 2—8 In de eerste ledenvergadering in-1958 van de afdeling Veenendaal van de In de vierde klasse H bleef de situatie Ned. Ver. van Chr. Handelsreizigers en ongewijzigd. Hier waren de uitslagen: j Handelsagenten hield de heer J. M. Panter 2 RTTV 4 9—1 Meijer uit Veenendaal een causerie K- en Vr. 3 RTTV 4 3—7 over het onderwerp „Onze kinderen in RTC 3 TTCB 3—7 deze tijd". TTCB 2 RTC 4 9—1 De vergadering vond j.l. vrijdag avond plaats in „De Korenbeurs". Eén van Nederlands jongste conferen ciers, de bekende Avro-medewerker, Rudy Carrell, bezorgde zaterdagavond j.l. met diverse andere medewerkers van het cabaretgezelschap „De Schaapskooi" de leden van de supportersvereniging van het muziekgezelschap „Caecilia" de no dige ontspanning. Deze vrolijke jongen was wel de hoofd schotel van het programma, dat een na genoeg bezette zaal werd voorgezet. Voor de pauze vertoonde Rudy Carrell zich in de meest komische situaties en na de pauze kwam hij op in zijn bekende creatie van de krantenjongen. Bovendien ver zorgde hij de conference tussen de ver schillende nummers en hij deed dat zeer origineel. Het Cabaretgezelschap telde opvallend veel jongere medewerkers onder haar ge lederen, o.a. Tiny en Henk Booy, accor deon en piano-duo, die operafragmenten en bekende liedjes - welke natuurlijk uit volle borst werden meegezongen - speel den en twee meisjes met ukele en gitaar, die voor de pauze optraden als het Am- bcnese duo Melatti en na de pauze ineens als Marker meisjes voor de zaal ver schenen. Bijzonder attractief was het optreden van het acrobatische Kalmar-trio, doch Mr. Ritschy als komische manipulator en de twee Bertwini's met hun weinig spec taculaire rijwielbalansact konden we niet erg waarderen. De algehele leiding van het programma had Cor Smit. De avond werd geopend door de voor zitter van de supportersvereniging van „Caecilia", de heer J. v. d. Dikkenberg, die de aanwezigen nog eens om aller steun vroeg voor het muziekgezelschap. Er zijn steeds instrumenten nodig en bovendien beginnen de uniformen te ver slijten, zodat daarvoor ook binnenkort nieuwe moeten worden aangeschaft, zei de heer Van de Dikkenberg. Er werd tegelijk een stap in deze rich ting gedaan: een in de pauze gehouden verloting, met een groot aantal prijzen, bracht een belangrijk bedrag in de kas van het „Uniformfonds." de Emminkhuizerlaan, de Kooiweg, de Munnikenweg en de grens met de ge meenten Veenendaal en Ede. Met ingang van 1958 mogen in dit ge deelte de volgende rassen niet worden geteeld: Eigenheimer, Eersteling, Bin tje, Rode Star, Industrie, Rode Eerste ling, Blauwe en Bonte Eigenheimer, Ideaal, Opperdoese Ronde, Present, Schoolmeester en Tuinparel. Voor nadere inlichtingen, onder meer met betrekking tot de rassen, die daar wel mogen worden geteeld, wordt ver wezen naar de Rijkslandbouw- of tuin- bouwvoorlichtingsdienst. Uitdrukkelijk wordt hierbij opge merkt, dat dit verbod geen wijziging brengt in het teeltverbod, dat in ver band met de bestrijding van de aard appelmoeheid van kracht is en even min betrekking heeft op de rassen, waarvan de teelt in het gehele land verboden is. VOORJAARSKEURING VAN STIEREN De voorjaarskeuring van stieren zal in de gemeente Renswoude worden ge houden op maandag 31 maart a.s. om 13.30 uur bij het kasteel. Belangheb benden worden er op gewezen, dat de aangifte voor deze keuring dient te geschieden bij de secretaris van de pro vinciale commissie voor de rundvee fokkerij in Utrecht, Ir. W. van Oijen, Willemplantsoen 6 te Utrecht, uiterlijk 14 dagen vóór de keuring, onder ver melding van de keuringsplaats. Bij de aanbieding ter keuring moeten afstammings- en identiteitsbewijzen worden meegebracht, terwijl tevens een geldige verklaring van de gezondheids dienst dient te worden overgelegd, waaruit blijkt, dat het dier is ingeënt tegen mond- en klauwzeer. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat keurd, bedraagt (de tussen haakjes ge- de centrale premie-stierenkeuring van plaatste cijfers zijn de aantallen in 1956) de daarvoor door de commissie aange- atletiek 27 (21), gymnastiek 26 (1), korf- wezen dieren dit jaar zal worden ge- Juniorencompetitie Zaterdag werden de laatste wedstrijden De heer Meijer, die door vele leden en, gezien het onderwerp, ook door ver- Zo heel het Doktersboek met alle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalt - olie - zeep - shampoo, a I 5.90. Weten is gerust zijn WAT HUM harpt WAAKT ISGOEO /cor deze competitie gespeeld met als schillende dames, werd beluisterd, be- resultaat dat Climax b en Ritac a als lichtte de moeilijke en dikwijls onrus- n™e' cn tw^e eindigden. Of dit tige tijd, waarin de kinderen opgroeien, inhoudt dat Climax b zich kampioen kan Hii wppc, ri „pvarpn van de »^b^t^d.^SSSt£ fj» ^hnische vooruitgangen van de eider, in afwijking van wat eerder werd laatste jaren, zoals radio, televisie en gepubliceerd, toch een dubbele competitie bioscoop. Iaat verspelen. Mocht dit laatste niet het In de vele moeilijke karakters onder geval zijn dan is Climax b kampioen en de kinderen, zei de heer Meijer verder, •al het samen met de kampioenen van de m0et men niet uitsluitend de schuld ifdelingen Arnhem en Nijmegen en num- bij de jeugd zelf zoeken. Heel veel ouders gaan hun kinderen niet juist Ritac a, gaan spelen om het kampioen- schap van de afdeling Gelderland. I ™°r' *odat °°k, dlkwiJl!> de oorzaak bij de ouders zelf kan worden gevonden. Uitslagen: Bjj de kinderen was er volgens de Climax b RTC a 41 heer Meijer te weinig belangstelling HTC b Ritac a 0—5 voor het geestelijke leven. Hij noemde Ritac b ïytac d 5—0 0 a siecbt bezochte vergaderingen en Ritac c - Climax d 5-0 catechisaties. I Hoewel spreker sport en onderwijs Programma: I voor de kinderen heel belangrijk vond Maandag a.s., treffen tussen koploper achtte hij deze zaken toch niet het be ier eerste klasse Climax 1 en nummer langrijkste. Dit zijn, aldus de heer twee van de ranglijst Swift 1 (Wagenin- Meijer, zowel voor ouderen als voor jongeren, de dingen van het Koninkrijk Gods. Na de pauze hielden de aanwezigen gen). De belangrijkste wedstrijd van de komende week is ongetwijfeld het treffen tussen de koplopers van de eerste klas se A. Climax 1 heeft op het ogenblik twee punten voorsprong op zijn concurrent, zodat Swift per se moet winnen, wil het gelijk komen en zijn kans op de titel, wat eveneens promotie naar de overgangs klasse betekent, behouden. Het wordt on getwijfeld een spannend duel, daar beide teams volledig zullen uitkomen. Voor een levendige discussie over het onder werp. De vergadering, waarin overigens geen belangrijke zaken werden behandeld, werd geopend door, en stond onder lei ding van de voorzitter, de heer Joh. I Slok. bal 41 (74), tafeltennis 7 (90), voetbal 189 (216), volleybal 1 (0), wandelen 41 (15), wielrennen 1 (0) en zwemmen 85 (63). Uit deze cijfers blijkt, dat bij enige takken van sport een teruggang valt waar te nemen, terwijl aan de andere kant wandelen en zwemmen een ster ke stijging te zien geven. Van de gekeurden vielen de mees ten, evenals in 1956, in de leeftijdsgroep van 15-18 jaar, terwijl er 322 manne lijke en 86 vrouwelijke personen wer den gekeurd. Aangezien thans ook de Bedrijfs geneeskundige dienst medewerkt is de taak van de huisartsen aanmerkelijk verlicht. Wat de financiële zijde betreft wordt medegedeeld, dat aan een verhoging van het keuringsbedrag niet te ont komen was. Met ingang van 1 januari j.l. zijn de tarieven dan ook belangrijk verhoogd. Het voor rekening van de gemeente Veenendaal komend tekort bedroeg over 1957 418,14; per persoon is dit ongeveer 1,— en hoger dan in 1956, toen het tekort 0,96 per persoon be droeg. In 1957 werden twintig personen per avond gekeurd, dit is drie personen minder per avond dan in 1956. De oor zaak hiervan zoekt men in de slechte opkomst van de opgeroepenen op enkele keuringsavonden. De heer Van de Nadort besluit zijn verslag met een dankwoord aan de art sen en de dames van het Rode Kruis voor de verleende medewerking. houden op vrijdag 2 mei a.s. te Utrecht. KEURING EN HERKEURING VAN- MATEN EN GEWICHTEN Blijkens bekendmaking van burge meester en wethouders van Renswoude zal de keuring en herkeuring van ma ten, gewichten en meetwerktuigen in Renswoude worden gehouden op 10 maart 1958, voormiddags van 10 tot 12 uur in het gemeentehuis. Het goedkeuringsmerk, dat voor het jaar 1958 geldt, is de letter X. Degenen, die op bovengenoemde datum verhin derd zijn, kunnen de maten, gewichten en meetwerktuigen nog voor herkeu ring aanbieden aan het ijkkantoor te Utrecht, Springweg 7, op woensdag en donderdag. Vóór 1 oktober 1958 moeten deze maten enz. echter van het betref fende stempel zijn voorzien. Terugkeer van zelfvertrou wen en arbeidsvermogen. Verdwijning van angst, onrust en gejaagdheid. Mijnharde» Zenuwtabletten BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID De burgemeester der gemeente Rhenen maakt bekend, dat op het gemeentehuis voor een ieder ter inzage ligt de beschik king van de minister van Landbouw, Vis serij en Vbedselvoorzienning van 29 okt. 1955 No. L/PA 670 en diens beschikking van 24 nov. 1956 No. L/PA 3001, houdende wijziging van eerstgenoemde beschikking alsmede de bij de beschikking L/PA 670 behorende, op deze gemeente betrekking hebbende kaarten en lijsten, waarop zijn aangegeven de krachtens artikel 3, twee de lid, van het besluit bestrijding aard appelmoeheid aangewezen gebieden en/of terreinen. Op deze gebieden en/of terreinen is verboden de teelt van: 1. aardappelen en tomaten; 2. bloembollen en knollen, boomkwe- kerijprodukten, koolraapplanten, stek- bieten en andere planten, die met on dergrondse delen worden gerooid, een en ander voor zover zij kennelijk be stemd zijn om te worden uitgeplant. In de aangewezen gebieden en ter reinen is sinds de vorige bekendmaking van de beschikking L/PA 670 op 7 febr. 1956 geen wijziging gekomen. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. OPENING Onze plaatsgenoot de heer G. van Breenen, voorheen depothouder van Turkenburg zaadhandel, heeft thans de beschikking gekregen over een pand aan de Molenstraat te Rhenen. In dit pand heeft hij een winkel gevestigd waardoor hij in staat is alle gevraagde zaden en tuinbouwbehoeften uit voor raad te leveren. De heer Van Breenen hoopt hiermee in een behoefte voor Rhenen en omgeving te voorzien. Voor nadere bijzonderheden zie ad vertentie in dit blad. BESTRIJDING AARDAPPEL- WRATZIEKTE In verband met de bestrijding van de aardappel-wratziekte heeft de planten- ziektenkundige dienst te Wageningen een verbod uitgevaardigd tot de teelt van een aantal aardappelrassen in het gedeelte van dde gemeente Renswoude, dat omsloten wordt door: de Veenweg, DAMUITSLAGEN De damuitslagen waren deze week als volgt: v. DijkC. J. Westra Hoeksema afg. G. Aarsen A. v. Dusschoten.11 C. Valkenburg Hzn v. Setten 20 M. Inkenhaag J. Jansen20 D. van Ekris R. Bakker20 G. Jansen J. C. Bakker afg. H. Valkenburg D. J. Iprenburg afg. Maandag start het eerste tiental voor het Holevoet-toernooi tegen Wouden berg thuis, in hotel „De Kleine Hole voet". STIERENKEURING Op vrijdag 14 maart a.s. zal in Lien- den de gebruikelijke voorjaarsstieren- keuring worden gehouden, des v.m. om 10.30 uur bij hotel „Het Wapen van Lienden". VOORRANGSWEG Bij besluit van gedeputeerde staten van Gelderland is de Noord-Zuidver- binding (weg nr. 13 van het provinciaal wegenplan) van de Rijnbrug onder Lienden tot het Megenseveer over de VOOR EEN NAAR Eig. H. v/d Berg t/o Gemeentehuis RHENEN Maas onder Appeltern, met uitzonde ring van de traversen in de bebouwde kommen van Kesteren en Ochten en het gedeelte van 150 meter ten noor den tot 150 meter ten zuiden van het kruispunt met de Van Heemstraweg (weg nr. 31 van het provinciaal wegen plan) onder Druten aangewezen als voorrangsweg. DE VREEMDE TWEEDE-HANDS AUTOHANDEL Het is bekend dat in de V.S. honderd duizenden tweedehands auto's geen ko per vinden, hetgeen de handel in nieuwe wagens belemmert. Er zijn uiteraard vele mensen in de V.S., die hun tweedehands wagen gaarne voor een behoorlijke prijs van de hand willen doen alvorens de aan koop van een nieuwe te overwegen. Nu blijkt uit een bericht van een der groot ste handelaren in tweede-hands auto's van Duitsland, „Auto-Becker" te Dussel- dorp, dat, toen er een grote stagnatie op de exportmarkt der tweedehands auto's viel te constateren, deze firma een flinke hoeveelheid van deze wagens naar de V.S. wist te exporteren. Volgens schatting werden gedurende de laatste twee jaren in totaal ongeveer 100.000 tweedehands Duitse luxe auto's geëxporteerd, waarvan genoemde firma 5000 voor haar rekening nam. Men kan zizch nauwelijks voorstellen dat na afftrek van de winst van de Duitse exporteur, die dure zeevracht naar de V.S. en de kosten van de andere tussen personen, de Amerikaanse invoer rechten, enz. bij levering tegen concur rerende prijzen in de V.S. voor de Duitse verkoper van een tweede-hands wagen nog een gulden kan overschieten. Het exportgebied is blijkbaar onbe perkt. Momenteel is genoemde firma doende grote hoeveelheden naar Polen en Rood- China te exporteren. VEENENDAAL Willem Frederik, z. J. Geboren: Groeneveld en E. A. H. H. Jamoel; Hen- drika, d. v. H. v. d. Bovenkamp en H. K. van Hunnik; Gerard Johannes, z. v. C. Sjoer en C. H. Sterk; Marina, d. v. C. Heikamp en G. A. Methorst; Johan, z. v. J. Wortman en H. van Vendeloo; Adriana Catharina, d. v. J. G. van de Bovenkamp en A. Bouwman; Evelyn, d, v. P. van Manen en S. M. Klarenbeek; René Alexander, z. v. A. J. van Roijen en E. Leeuw. Ondertrouwd: J. van Harskamp en H. E. Roor; F. v. d. Bovenkamp en C. v. d. Pest; C. Visser en E. Hendriks. Getrouwd: G. J. Diepeveen en W. v. d. Weerdhof. Overleden: Arie Lamberts, 68 jaar, echtg. van A. Ruiter; Albertus van Eist, 61 jaar, echtg. van C. van de Peut; Gijs- berta Diepeveen, 83 jaar, wed. van G. van der Poel. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Gerrit en Nicolaas, zonen v. J. v. d. Haar en M. van Ginkel; Baren- dina A. M„ d. v. T. Beijer en J. Roseboom Margje, d. v. J. van Sloten en S. M. Wijnberger; Johanna G„ d. v. D. J. van Zanten en G. Middelman. Overleden: Gijsberta Diepeveen, 83 jaar wed. van G. v. d. Poel; Gerritje Edink, 32 jaar, echtg. van K. M. Siebert. RHENEN Geboren: Jeannette, d. v. E. W. J. Lu cas en J. J. Leguijt; Willemina Johanna, d. v. G. de Jong en G. J. van der Velde; Dina Geertruida, d. v. H. Wiesenekker en G. Speets; Lambertus Marinus, z. v. D. van Setten en B. J. van Soest. Ondertrouwd: P. Bouwers en A. Jansen Getrouwd: H. van Zweden en D. T. A- van den Berg. Overleden: Jan van Vendelo, 45 jaar, geh. m. M. E. van der Linden; Frederik Carel Hendrik Comerell, 90 jaar, geh. m. M. E. Schreve; Albertus van Eist, 61 jaar, geh. m. Cl. van de Peut; Arie Lam berts, 69 jaar, geh. m. A. Ruiter; Jacob v. d. Vendel, 75 jaar, geh. m. M. Looijen; Evert Wisgerhof, 37 jaar, ongeh. AMERONGEN Geboren: Lambertus, z. v. L. van Mou- rik en M. H. Soesbergen. Overleden: Elisabeth Geertruida Nout, 71 jaar, wed. van G. van Doleweerd. RENSWOUDE Geboren: Pieter Willem, z. v. E. Klum- penaar en D. Hol; Jenneke Willemina, d. v. G. de Vries en M. R. van de Haar; Johanna Hendrika, d. v. J. H. van der Veer en W. Westerhuis; Alida Clazina, d. v. T. Vink en C. van Straten. SCHERPENZEEL Geboren: Gerritje Johanna, d. v. D. K. Niessen en J. Blankestijn. Ondertrouwd: C. G. van Doorn en A. M. J. Groenen; W. J. van den Heuvel en W. Methorst. Overleden: J. Veldhuizen, 87 jaar. RHENEN Vertrokken: C. Krijger naar Arnhem; W. G. J. Baars (gez.) naar Ede; W. Krui denier (gezz.) naar Stellenbosch (Zuid- Afrika); M. Wilson naar Raalte; C. A. Lückerath (gez.) naar Arnhem; J. F. P. van Hengel naar Arnhem; M. v. d. Hoef (gez.) naar Ede; S. H. Weidema g/m O. Schoonderwal naar De Bilt; J. v. Vee nendaal naar Veenendaal; R. H. van Laar naar Ede; J. W. Lammers naar Salisbury (Rhodesia); G. van Tintelen naar Veenen daal. AMERONGEN Vertrokken: J. H. van Appeldoorn naar Veenendaal; J. Verburg naar Barneveld. Vreemd voorwerp viel bij Napels uit de lucht. Deze foto uit Napels in Italië laat zien hoe experts van de Italiaanse artil lerie een onderzoek instellen naar het een meter lange en tien centimeter dikke vreemde voorwerp, dat in het Napolitaan- se voorstadje Bellavista aan de rand van de Baai van Napels met veel gesis en lawaai uit de lucht kwam vallen en een begin van paniek veroorzaakte. De des kundigen spraken van een klein soort geleidprojectiel, waarvan zij de nationali teit niet konden ontdekken. Of het pro jectiel vanaf het land, de zee of vanuit de lucht was gelanceerd, kon evenmin worden vastgesteld. Wel was men er zeker van dat het hier niet om een pro jectiel van de Italiaanse strijdkrachten gaat. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds Vroegindeweij, 5 uur ds Van de Pol. Julianakerk 9.30 uur ds Van de Pol, 5 uur ds Wisgerhof. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds Wisgerhof, 5 uur ds Vroeg indeweij. Veeneind 3 uur ds Van Wijn gaarden, 7.30 uur ds Van Dijk van Garde ren. Dijkstraat 2.45 uur ds Van Viegen van Achterberg. Ned. Herv. Evang. „Sola Fide" 10 uur ds De Vey Mestdagh, Den Haag, 5.30 uur ds Goedhart. Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur ds Van Enk, 5 uur ds Overduin. Ger. Kerk art. 31 K.O. 8.15 en 3 uur ds Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds Heerma bed. H.A. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds Kok bed. H.A. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9.30 en 5 uur ds Molenaar van Leiden, bed. H.A. Ger. Gem. Fluitersstr. 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Jacobs van Den Haag. Leger des Heils zaterdag 8 uur heiligingsdienst, zondag 12 uur zondagsschool, 7 uur open luchtsamenkomst 8 uur verlossingssamen komst. R.K. Kerk Nieuweweg en Salva- torkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof in de kerk aan de Nieuweweg en 7 uur Lof in de Salvatorkerk. RHENEN. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur ds Van Dijk van Nieuwekerk donderdag 7.30 uur bidstond v. h. gewas ds L. Vroegindewey van Gameren. Ned. Herv. Gem. 10 uur ds Dijkstra, 5 uur ds Kooreman, woensdag 7.30 uur ds Dijkstra, biddag v. h. gewas. Ger. Kerk 10 uur ds Volten. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur ds P. v. d. Bijl, woensdag 10, 3 en 7.30 uur ds P. v. d. Bijl, biddag v. h. gewas. Ger. Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lees dienst, woensdag 2.30 en 7.15 uur ds Dor- restijn van Opheusden, biddag. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, maandag 7 uur ds B. Toes. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Knier van Doorn, 6 uur ds Vroeginde wey van Barneveld. EDERVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds C. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, donderdag 2.30 en 7.30 uur ds Van de Woestijne van Barneveld, bid stond v. h. gewas. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. ACHTERBERG. Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds Van Viegen. RENSWOUDE. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds L. v. d. Peut, bed. H. Doop. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. G. Mole naar. SCHERPENZEEL. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds H. van de Linden. Vrijz. Herv. 9.45 uur dhr E. C. Ninaber in lokaal „Bethel". Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds P. W. van de Veen. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr B. Roest. Ger. Gem. noodgeb. 10 en 6.30 uur leesdienst. LIENDEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds De Lint. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen, van zaterdagmorgen 12 uur tot maandagmorgen 8 uur. Dr. J. H. Kets, Hoofdstraat 26, tel. 3056. RHENEN. Dr. B. Stegeman, Herenstr. 93, tel. 315. ELST, AMERONGEN, LEERSUM. Dr. Bakker te Leersum. Tel. K 3434-495. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. W. van Ringelestjjn, Ederveen. Tel. K 8387-201. RENSWOUDE. Dr. Th. S. ter Velde, tel. 450. Aanmeldingsformulier VERKEERSCURSUS 1958 Naam en voorletter(s): Adres Woonplaats: (Met blokletters invullen) Vóór 15 maart inleveren op: Leinwe- berstr. 5 Leinweberstr. 78 of Bergweg 46 AMSTERDAMSE BURGERVADERS HADDEN PRACHTIGE NEVEN-INKOMSTEN Een Pruisische gezant met zetel te 's-Gravenhage, berichtte zijn regering in het midden der 18e eeuw: Mocht een bur gemeester te Amsterdam het geluk heb ben dat gedurende zijn ambtsperiode door overlijden een belangrijk postkantoor in zijn stad zou vrijkomen, dan was het voor hem een koud kunstje, zichzelf of een zijner kinderen jaarlijkse inkomsten van 10, 20 of zelfs 40 duizend gulden voor zijn gehele leven te verschaffen. Uiteraard werden deze postkantoren zeer slecht geadministreerd, want de postmeester zelf bemoeide zich heel wei nig met de inspectie van de dienst. Hij maakte een contract met een particuliere voerman, die de tas met de brieven moest vervoeren en liet het overige door een zijner „laquayen" verzorgen, kortom alles werd enkel en alleen met het oog op zijn eigen belangen georganiseerd. (30) Als de laatste der kanonnen aan de voet van de klip tussen het geboomte verdwijnt en het hoefgetrap pel langzaam wegsterft, draait Morghan zich om en strompelt op zijn kruk de poort in, die met een luide slag achter hem dichtvalt. Haastig komt jonker Tobias uit zijn schuilplaats te voorschijn en met grote passen snelt hij naar de muur van de kliptoren. Vlak langs de muur lopend, zodat een mogelijke schildwacht op de transen hem niet kan zien, gaat hij op onderzoek. Als hij een der hoektorens omkomt valt zijn blik op een klein tralievenster onder demuur. „Hm, net wat ik hoopte", mompelt hij tevreden, „het lijkt me zeer waarschijnlijk dat m'n vriend Aram achter deze stenen gevangen zit. Laat ik eens een kijkje nemen." Jonker Tobias knielt voor ae aouxere nis en steekt behoed zaam zijn hoofd tussen de tralies door naar binnen. Het is donker in de kerker, maar toch ziet hij, dat een gestalte haastig uit de schaduwen naar voren treedt. „Jonker Tobias Bluff!" roept Aram verrast uit. „Gij hier, hoe is dat mogelijk?" (Wofdt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 2