Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Tl Wist 17.... Schoonmaak Fa. J. F. TAK KELTIIH De leveranciers en de (steeds hogere) etagewoningen WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Verdwenen merkwaardige bedrijven Nieuwe orgel Ned. Herv. kerk te Ederveen in gebruik genomen «MPIIII „VOGEL-KO YEN" nabij Veenendaal De blinde sopraan Dé van Oenen in Ede 32e jaargang VRIJDAG 7 MAART 1958 Nr 1 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders \eenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Melkslijters gaan de trap niet meer op Ook andere leveranciers niet meer de trap op Bureau gezinsverzorging AGENDA Rijwielen- en bromfietsenshow lirma Rein Veenendaal Film over atoombom voor B.B. Modeshow dames- en kinder kleding firma C. Diepeveen Volledige samenwerking tussen de Veenendaalse wandel verenigingen Ned. Herv. kleuterschool aan Dijkstraat BEHANG meer dan 100 ver schillende stalen voorracig. Gouden bruidspaar 1 januari 1959: Grenswijziging Hij is f 10,00 waard T 547046 UIT DE GESCHIEDENIS VAN ONZE OMGEVING te Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, RE\StVOVDE OVER It ERG SCHERPENZEEL S. BOS Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Do huisvrouwen, die een flatje bewonen, worden al sinds enige tijd door de melkventer niet meer aan de deur bediend. Zij moeten voor hun dagelijkse litertjes en het flesje yoghurt tegenwoordig naar beneden, waar de gesaneerde melkman hen met zijn producten staat op te wachten. Dit besluit werd onlangs genomen door de Veenendaalse Melkslijterscombinatie. Natuurlijk wordt op een dergelijke ingrijpende maatregel spoorslags het nodige commentaar gegeven. En vele mensen zijn het er helemaal niet mee eens. „De klant is koning" roepen deze „en daar heeft ook de melkboer rekening mee te houden. Eerst was het die sanering in wijken, waar de consument niet in gekend werd en nu deze situatie weer." Dergelijke spontane reacties zijn be grijpelijk, maar het moet, wat het be zorgen aan de etagewoningen betreft, bij een reactie blijven. Als men hierover even nadenkt, dan komt men tot de conclusie dat dit be sluit van de melkhandelaren niet licht vaardig en wel degelijk gegrond is. In een normaal flatgebouw zijn on geveer 14 trappen. Per trap moeten er vier woningen „genomen" worden, waarvoor geklommen moet worden. Feitelijk voor de benedenwoningen ook, maar die schakelen we - door de ge ringe hoogte boven het souterrein - uit. Vier woningen per trap dus. „Éénmaal klimmen per trap", zou men geneigd zijn te denken. Maar zo is het niet. Het is ondoenlijk voor de melkslijter om in één keer voor zes gezinnen tegelijk mee te nemen. Bovendien zijn er lege fles sen te vervoeren. De melkslijter gaat dus verschillende keren per trap van beneden naar boven en omgekeerd. We spraken hierbij nog uitsluitend over de drie-hoog flats. Laat staan dus de flats met vier woonlagen. Onnodig te zeggen, dat dit - met een vracht op de koop toe - een uitermate vermoeiende bezigheid is. Zelfs zijn door dit traplopen wel min of meer ernstige hartkwalen ontstaan! Vandaar, dat de melkman niet langer „flatbeklimmer" is. Wij hebben, naar aanleiding van de ze beslissing van de melkslijterscombi natie, verschillende huisvrouwen om een oordeel gevraagd. Allen waren vrij unaniem van oor deel dat het besluit van de melkhande laren - als men er even over nadenkt - alleszins redelijk is. Als bezwaren van deze regeling wer den o.a. genoemd: het bedienen van oudere mensen en zieken. O.i. is het niet nodig aan deze bezwaren veel woorden te wijden. Geen Veenendaalse melkhandelaar zal zich een dergelijke autoriteit tonen, dat hij niet voor een zieke of voor een oude van dagen de trap zal bestijgen. Natuurlijk rees bij dit alles de vraag, waar het heen moet als meerdere cate gorieën van leveranciers dergelijke regelingen gaan maken. Naar onze mening zal hiertoe om te beginnen - momenteel althans - voor geen enkele groep van leveranciers ernstige aaanleiding toe zijn. Men vergete niet, dat de melkhandel de - tot nu toe - enige gesaneerde han- Voor de goede orde wordt de aan dacht gevestigd op het feit, dat de leidster dagelijks zitting houdt in het gebouw aan de Eikenlaan van 11.45 tot 12.45 uur. KANDIDATENLIJST A.-R. PARTIJ Deze lijst is voor de raadsverkiezin gen als volgt: 1. C. N. van Kuijk, 2. S. Kroesbergen, 3. E. C. Diepeveen, 4. Jac. Slok, 5. C. van de Loosdrecht, P. Schols, J. F. van Kooten, H. de Gooijer, A. van Doorn, W. van Braak, W. van Beek, P. W. Maris, E. van Hal, W. van de Weerd, D. J. Bouman, K. Rebergen, C. van Amerongen. Tijdens de gehouden ledenvergade ring van de A.R. kiesvereniging zijn afgetreden de heren C. N. van Kuijk en A. van Doorn. In hun plaatsen werden gekozen de heren H. van Manen en M. Anbeek. dat men op de Cuneraweg nog steeds van het ene in het andere uiterste vervalt? dat men, rijdend op de mooie ver- keersbaan, ineens op een stuk nagenoeg onbegaanbare weg belandt? dat dit het gevolg is van de nog steeds niet geëindigde onteigeningspro cedure? dat de bejaarde heer H. v. d. Kraats, die op uitnodiging van een damesweek blad, waarvoor zijn dochter een rekord- aantal leden won, naar Canada ging, het nog steeds goed maakt? dat hij nog niet van plan is om zijn zoon in Canada vaarwel te zeggen? dat onze -plaatsgenoot, de heer J. Edink, in de 14e ronde om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland, de wedstrijd tegen de heer De Boer te Woer den heeft gewonnen? dat het aantal mannelijke werk lozen in de provincies Utrecht en Gel derland in januari en februari praktisch gelijk is gebleven? dat zelfs het aantal werkloze vrou wen in genoemde maanden is terugge lopen? MUL VEENENDAAL Luxor theater vrijdag t.e.m. maan dag „Rox Bernd" dinsdag t.e.m. woensdag „Het geheim van de vijf gevaren" donderdag „Duistere gif ten". Zaterdag 8 maart C.M.J.V. propaganda-avond, spreker dhr A. de Kleuver, in geb. „Ojové" om 8 uur. Dinsdag 11 maart B.B.-avond met film over atoombom in ,,'t Trefpunt" om 8 uur. Donderdag 13 maart Bazaar voetbalvereniging „Veenendaal" t.b.v. bouwfonds, in de Eierhal 's avonds tot 11.30 uur en zaterdag van 2-10 uur Rijwiel-, bromfiets- en motorcarriershow, ook op vrijdag 14 en donderdag 15 maart in gebouw „Eltheto" van 2-10 uur. del is. Iedere melkhandelaar heeft dus een wijk, waar hij huis-aan-huis be dient. Staat er dus een flatgebouw in zijn wijk, dan heeft hij ook dit hele gebouw te bedienen. Met het bijkomen de traplopen. En dat is bezwaarlijk. Andere leveranciers moeten natuur lijk ook traplopen, maar niet huis-aan- huis. Klachten hierover uit andere kringen dan die van de melkhandel hebben wij dan ook nog nooit ver nomen. Er is echter nog één categorie van leveranciers, die wij in dit verband zouden willen noemen, n.l. de brand- stoffenhandelaren. Deze lijden niet aan het euvel van veel klanten per flat, doch moeten dikwijls grote hoeveel heden naar boven sjouwen. Hieraan zal evenwel weinig te veranderen zijn. Tenminste, wij weten niet aanstonds een oplossing. VERPACHTING GROND IN SPORT COMPLEX PANHUIS, DOOR GEMEENTE Ten behoeve van de aanleg van het sportcomplex Panhuis(!) kocht de ge meente enkele jaren geleden enige per celen grond, ter gezamenlijke grootte van ruim twee ha. Verschillende jaren werd van deze percelen hooigras gewonnen, dat open baar werd verkocht. De netto-opbrengst van dit hooigras is met de jaren der mate teruggelopen, dat B. en W. de gemeenteraad voorstellen de grond te verpachten. Over de jaren 1954, 1955 en 1956 be droeg de opbrengst van dit gras n.l. respectievelijk 1.030,10, 722,32 en 185,82. Deze sterk verminderde op brengst wordt toegeschreven aan de verminderde bruto-opbrengsten van het hooigras en aan de toename van de kosten van onderhoud en bemesting. De fa. Rein Veenendaal houdt op 13, 14 en 15 maart a.s. een-.show van rij wielen, bromfietsen en motorcarriers in gebouw „Eltheto". Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij u naar de advertentie in dit nummer. In een bijeenkomst van de Veenendaal se B.B.-leden op dinsdag 11 maart a.s. in ,,'t Trefpunt" zal de heer J. J. Staleman, hoofd van de kring U 3 B.B. te Doorn, film over de atoombom vertonen en hier op een toelichting geven. Men zal o.a. de uitwerking van een atoombom te zien krijgen. V.W.V. VERGADERT De Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" komt a.s. dins dagavond llmaart in een ledenvergade ring bijeen. Op de agenda staat o.a. de bespreking van een unieke voorjaarsactie. De vergadering wordt gehouden in hotel „De Korenbeurs" aan de Markt. VERGADERINGEN KIESVERENIGING C.H.U. In een ledenvergadering op maandag 17 maart a.s. in „De Korenbeurs" zal de plaatselijke kiesvereniging van de C.H.U. de kandidatenlijst voor de komende raadsverkiezingen vaststellen. Voorts zal in verband met de a.s. ver kiezingen voor de provinciale staten op woensdag 19 maart a.s. in „Eltheto" voor de C.H.-kiesvereniging spreken het Tweede Kamerlid, de heer F. H. van de Wetering over „De vulkaan, waarop wij leven." Deze bijeenkomst is voor een ieder toe gankelijk. BAZAAR V.V. „VEENENDAAL" De voetbalvereniging „Veenendaal" houdt op 13, 14 en 15 maart a.s. een bazaar met verschillende attracties in de Eierhal. De bazaar, welke wordt gehouden ten bate van het bouwfonds, is iedere avond geopend tot half twaalf en 's za terdags van twee uur 's middags tot elf uur 's avonds. De firma C. Diepeveen zal op don derdagmiddag en -avond een mode show organiseren in „Eltheto". Ver schillende mannequins zullen een keur van nieuwe creaties op het gebied van dameskleding tonen. Bijzonder attractief zal het optreden van kindermannequins zijn, terwijl elke vijftigste bezoekster van de show een verrassing wacht. Voor verdere bijzonderheden zie de advertentie in dit nummer. Donderdagavond vond in de cantine van de V.S.W. een vergadering plaats van vertegenwoordigers van alle Vee nendaalse wandelverenigingen. Na een bespreking, waarin van alle kanten veel begrip voor eikaars opvattingen getoond werd, kwam men uiteindelijk tot de instelling van een Veenendaalse wandelefederatie. Besloten werd om niet alleen bij alle wandelgebeurtenissen maar ook met zogenaamde contact- en bindingsavon den volledig samen te werken. De kerkeraad der Ned. Herv. ge meente alhier heeft de gemeenteraad medewerking verzocht tot het stichten van een kleuterschool aan de Dijk straat. Het voornemen bestaat om zo spoedig mogelijk een aanvang te ma ken met het geven van onderwijs in noodlokalen. Als peildatum voor de opening van de school kan worden aangehouden 1 september 1958. Op de bij het verzoek overgelegde verklaring staan 31 kleuters vermeld, die voor on derwijs aan de school in aanmerking kunnen komen. Aangezien alle overgelegde stukken aan de eisen van de wet voldoen stellen B. en W. de raad voor de gevraagde medewerking te verlenen. Gloria waterverf. Plasticwaterverf (geeft niet af) Lalcverf, Zeemleer, Sponsen, Vlin- derwas etc. etc. Hoofdstraat 106, Veenendaal, Tel. 2576 Apoth, ass. Drogist Op vrijdag 14 maart a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer en mevr. A. van Manen-van Eden in net huwelijksbootje stapten. Het bruids paar, dat aan de Gr. van Prinstererstraat 26 woont, mag zich nog in een goede ge zondheid verheugen. De bruidegom wordt op 2 augustus 73 jaar en de bruid op 15 mei 70 jaar. Uit het huwelijk werden geboren 12 kinderen, 24 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. Een der dochters is onlangs naar Canada geëmigreerd.. Bij de vele gelukwensen, die hen op die dag zullen bereiken, voegen wij de onze. Naar wy thans vernemen zal het wetsontwerp tot wijziging van de gren zen van de gemeenten Scherpenzeel, Renswoude, Rhenen, VEENENDAAL, Barneveld en Amersfoort het a.s. voor jaar in de Eerste en Tweede Kamer worden gebracht. Wordt het wetsontwerp dus ongewy- zigd door de Tweede Kamer aangeno men - en dat is vry zeker - dan mag worden aangenomen dat de grenswijzi ging per 1 januari 1959 haar beslag zal krijgen. De Vallei-riks is ook ditmaal niet ge vonden en werd vorige week uitge geven op de markt te Veenendaal. Hierdoor is de nieuwe Vallei-riks 10,- waard geworden en draagt het nummer: Indien deze riks vóór a.s. donderdag 12 uur op ons bureau wordt bezorgd, ontvangt men direct de vinderspremie. Dinsdag 21 januari j.l. heeft de Arnhemse rechtbank in hoger beroep een principieel proces rond landbouw en kooikerij behandeld, in eerste instantie aangespannen voor de kantonrechter te Tiel. Deze had een landbouwer te Beneden-Leeuwen, in het Land van Maas en Waal, veroordeeld tot een boete van 12,50, omdat hij de rust van een eendenkooi had verstoord door buiten noodzaak met een tractor kunstmest uit te strooien op een weiland, gelegen binnen de afpalingskring van bedoelde kooi. De officier van justitie van de Arnhemse rechtbank eiste bevestiging van het Tielse vonnis: verdachte had namelijk verzuimd overleg te plegen met de kooiboer, zodat deze geen maat regelen had kunnen nemen om de gevolgen van de rustverstoring te voorkomen. Overvol was de Ned. Herv. kerk in Ederveen, toen dinsdagavond tijdens een bijzondere dienst het nieuwe kerk orgel in gebruik 1%'erd genomen. Ds. Treure opende deze avond met het la ten zingen van Psalm 100 1 en 3 - op het oude orgel begeleid door de schei van zijn leermeester Jan Zwart is. Bij de Toccata et Fuga in d Mol van Joh. Seb. Bach werden de echo-effecten uit het middendeel der fuga goed gereali seerd. Ook stonden er enkele werken van de Barok- en tevens Roccoco-com- ponist G. H. Handel op het programma, HllltiUuuiiiiwM fcHHfi m. In een bijzondere dienst werd 't nieu we moderne orgel voor de Ned. Herv. Kerk te Ederveen in gebruik genomen.^. De bouwer van dit orgel is de heer C. Verweys uit Amster dam. dende organist, de heer D. v. d. Kaa - en het lezen van Psalm 150, waarna hij voorging in gebed. Ds. Treure heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder bur gemeester Oldenhof en de wethouders Wiegeraadt en ds. Fokkema. Namens de jeugd droeg de heer A. Wagensveld het nieuwe orgel aan de kerkvoogdij over, waarbij hij de wens uitsprak, dal het nieuwe orgel nog vele jaren tot eer en grootmaking van Gods naam mag spelen. De president-kerkvoogd, de heer J. van Heerdt, dankte hierna de jeugd voor dit prachtige geschenk. Vervol gens hield de adviseur, de bekende or ganist Feike Asma, een causerie over het nieuwe orgel, waarin hij o.m. zei: „Het nieuwe orgel is een mechanisch orgel van 20 stemmen, aangepast aan de eisen van een modern orgel." Ech ter niet zo, dat het te eenzijdig zou worden en hij had dan ook gemeend de dispositie daarbij te moeten aan passen. Hij prees de orgelbouwer, de heer C. Verweys uit Amsterdam, niet alleen om zijn voorbeeldige samenwer king maar vooral als een kundig orgel bouwer. Hierna volgde de orgelbespeling door Feike Asma, waarbij de aanwezigen een duidelijk beeld kregen van de mo gelijkheden, die dit instrument biedt. De timbre-verhoudingen waren goed afgewogen en bij de verschillende or gelwerken konden we direct beluiste ren, dat hier een kunstenaar aan het spelen was, zowel in voordracht als ook in zijn wijze van registreren. De heer Asma begon met de Canonische bewerking over Psalm 84 van Jan Zwart, waarbij we echt konden horen dat Feike Asma een goede navolger waarbij vooral in het „Koekoek en Nagtegaal" de typische Roccoco-stijl, n.l. de dialoog tussen deze vogels en haar versieringen, goed werd vertolkt. Het Largetto en de Aria met variaties (de z.g. „Harmonious Blacksmith") kre gen eveneens een goede vertolking. De geestelijke liederen van J. Zwart, als mede Asma's eigen improvisatie over het lijdenskoraal „O hoofd, bedekt met wonden" werden devoot en gevoelvol ten gehore gebracht. Van de Franse componist L. Boëllmann kregen we de gothische suite (Suite Gothique) met haar vier delen te horen, waarbij voor al het derde deel - het gebed - prach tig en mystiek werd gebracht en ons in gedachten verplaatste in een oude ka thedraal, waar de gelovigen door mid del van dit gebed opgeroepen werden tot gebed, waarbij de devotie en mys tiek het hoofdthema was. Na een brui sende improvisatie over Psalm 89 7, dat door allen werd meegezongen, be sloot Feike Asma deze orgelbespeling. Tenslotte dankte ds. Treure de schei dende organist D. v. d. Kaa voor het werk dat hij 25 jaar lang voor de ge meente heeft gedaan en sloot hij deze avond met gebed. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Dit geruchtmakend proces, waarbij de vraag werd gesteld wat voorrang heeft: het belang van de landbouwer of dat van de kooiker, die zich op oude rechten beroept en het lawaai van landbouwmachines kan verbieden, dit proces, niet om de knikkers, maar om het recht van het spel, herinnerde ons onwillekeurig aan de historische kooien in de nabijheid van Veenendaal. Het Rijksarchief te Arnhem kan bo gen op het bezit van een aantal kaarten van de bekende graveur-cartograaf Ni- colaes van Geelkerken, geboren te Scherpenzeel, van 1610 af werkzaam op verschillende plaatsen en van 1628 tot 1656 landschap-landmeter te Arnhem. De familie Van Geelkercken - wonen er nog nakomelingen te Scherpenzeel? - zat het kaarttekenen in het bloed, ook de zonen Jacobus, Arnoldus en Isaak werden cartograaf. Nicolaes' kaarten te Arnhem munten uit door frisheid en aantrekkelijkheid en een vrij grote nauwkeurigheid. Op een dier kaarten, die van de zuidelijke Vallei, uit juli 1655, fris gekleurd, vin den wij de oudst bekende Veenendaalse eendenkooi. Als wij langs het Beneden eind de Grift van de Groeneveldse brug af volgen, belanden we, waar de weg zich van het water verwijdert, op het Meentdijkje. Langs de Bennekommer- meent voert vandaar een fietspad naar de verlengde Kade, waar we links het Meenthuis, een hoeve, door het ge boomte zien steken. Bij de Grote en Kleine Ongerkamp - prof. Edelman en wijlen ir. Van Hoffen hebben deze naam in 1949 verklaard als een ver blijfplaats van Hongers, Hongaren, zwervers, de voorlopers van de zigeu ners, welke verklaring op haar juist heid evenwel door de grote kenner van onze plaatsnamen, dr. Schönfeld be twijfeld wordt - bij de Ongerkampen slaan we het graspad in, de eeuwen oude Eemwal, in de richting van de Grift. Halverwegen zien we eens uit naar rechts: daar lag oorspronkelijk Veenendaals oudste eendenkooi. Van Geelkercken duidt hem aan door twee JAARVERGADERING M.V. EN J.V. De meisjesvereniging „Dorcas" en de jongelingsvereniging „Immanuël" hopen op dinsdag 11 maart a.s. de gezamenlijke jaarvergadering te houden in het gebouw „Rehoboth" te Renswoude. Tevens zal deze avond het 25-jarig bestaan worden herdacht van de meisjesvereniging. Het programma vermeldt ondermeer een bijbelinleiding en een vrij onderwerp, enkele voordrachten en de samenspraak „Toen de misthoorn loeide." T.I.P.-NIEUWS De plaatselijke toneelvereniging T.I.P. te Renswoude hoopt op zaterdag 15 maart a.s. in het gebouw „Rehoboth" haar twee de winteruitvoering te geven in dit sei zoen. Opgevoerd zal worden het toneel spel „Waarom zweeg je zo lang" van Turnhout en Bert Peets. De uitvoering begint om 7.30 uur. WIE LACHT DAAR? Het bezitten van esprit (voor welk Frans woord we geen Neder lands equivalent hebben, zo dat we het voor deze gelegen heid willen vertalen als: gees tige slagvaardigheid) is geen teken van intelligentie (zoals de Fransen menen), heeft na jarenlange onderzoekingen de Amerikaanse professor Matin Grotjahn vastgesteld. Het is alleen maar het symptoom van agressiviteitsgevoelens. Zo kan één geestige uitval per dag aan degene die er be hoefte aan heeft een gevoel van opluchting en bevrediging verschaffen. De professor heeft verschil lende groepen mensen die van geestigheden leven, geëxami neerd en is tot de volgende conclusies gekomen: De chansonnier: Hy brengt in zijn liedjes het conflict van zichzelf met alles wat autori teit uitdrukt., te beginnen met zyn vader en moeder. De caricaturist: Hij beledigt zijn naaste, vereenvoudigt hem tot een simpele potlood lijn, hem belachelijk makend. De clown: Hy beeldt de per soonlijkheid van de vader uit in een vertekende, misvormde gestalte: vroeger machtig en groot, verschijnt hy in de clownsfiguur als een zwak cn belachelijk personage. En het lachen in het alge meen? Het is de normale uiting van vijandigheid die in elk van ons aanwezig is. RIEM. Het vliegtuig Parijs- Kopenhagen heeft een kwar tier vertraging gehad omdat een der passagiers, een Libe riaanse diplomaat, zo dik was dat hij zijn veiligheidsriemen niet om zijn buik dicht kon krijgen. Tenslotte vond men een touw dat lang genoeg was om dienst te doen. SCHOTEL. Weldra vliegen we allen door de geluidsbar rière. De uitgeweken Russi sche professor Federoff aan de technische hogeschool te Brig- noles (Frankrijk) heeft een model van een vliegende scho tel gebouwd, die een snelheid kan bereiken groter dan het geluid, en die slechts het dub bele van een normale auto zal kosten. Het instrument zit ste viger in elkaar dan een heli copter en zal gemakkelijker bestuurbaar zijn dan een mo torfiets. Wel is dit eerste model slechts 40 centimeter in doorsnee, maar nog dit jaar hoopt de professor een exemplaar van twee meter voor demonstra ties gereed te krijgen. STRIP-TEASE. Een voet baller te Warschau heeft het hem uitfluitende publiek door het uittrekken van zijn broek je getoond dat hij hun mening aan... zijn billen lapte. HAAR. Er is op deze we reld maar één kapper die het haar mag knippen en opma ken van Elisabeth Taylor, de echtgenote van Mike Todd, de maker van de film „De reis om de wereld in tachtig da gen". Op weg naar Madrid moest het echtpaar daarom een tussenlanding op het Lon- dense vliegveld maken opdat de in Londen wonende kapper een paar nekharen kon af knippen. ZOEK. De Engelse schrij ver Somerest Maugham (80 jaar) vertelde aan Winston Churchill (83) Ik zie er wel mager uit, maar ik voel me nog best en ik neem zo weinig plaats in dat de dood blijkbaar vergeet me te halen. VOLK. Een van de laatste uitspraken van Churchill is: De laatste oorlog heeft veel volken van hun vaderland be roofd, maar de volgende zal veel vaderlanden van hun be volking beroven. KLEIN. Geloof maar niet dat grote boksers grote han den hebben, zegt de ex-we reldkampioen Georges Car- pentier. Grote wielrenners hebben immers ook geen grote voeten! GROOT. In Portugal is een kip wereldkampioen eierleg- ster geworden. Het bracht een ei ter wereld van 180 gram (dat is ongeveer viermaal het gewicht van een normaal ei). AFREKENING. Alle Fran sen werken zeven minuten per dag om de kosten van de oorlog in Algerije te betalen. POST. Het postkantoor in de bedevaartplaats Lourdes zal naar men schat dit jaar drie miljoen brieven en 20 miljoen ansichten te verwerken krij gen. Per dag zullen er gemid deld 8000 telefoongesprekken worden gevoerd. Zesendertig bestellers zullen dagelijks de post naar de 600 hotels bren gen. ENGELS. Tachtig procent van de Fransen is volgens de uitslag van een door het sport blad „l'Equipe" gehouden en quête helemaal niet overtuigd van de sportiviteit van de En gelsman, waarvan de Engel sen zelf altijd zo hoog op. geven. Meer dan één Brits elftal heeft in Parijs gespeeld als gentlemen wanneer het vóór- stond, maar als boeven wan neer er verloren werd, was een der meningen. Bovendien klaagde een der inzenders van een enquête formulier over de neerbuigen de houding van de Engelse sportverslaggevers tegenover officials op het vasteland. Be halve dan tegen de Hongaren, maar van het Hongaarse elftal hadden ze dan ook destijds met 7-1 aan de broek gehad... PUUR. Poolse mop: Waar om is in Rusland 's nachts de lucht zo fris, puur en aange naam? Omdat ieder er met gesloten vensters slaapt. PROPAGANDA-AVOND VEILIG VERKEER Het bestuur van de pas-opgerichte ver eniging voor Veilig Verkeer te Ameron gen en Overberg houdt a.s. maandag een propaganda-avond, speciaal voor de Overbergse bevolking. Daartoe heeft de directie van het Pas santenkamp Overberg haar zaal beschik baar gesteld en het is te hopen dat de Overbergse bevolking blijk geeft van haar belangstelling. Vooral in een ge meente die niet zozeer in het drukke verkeer ligt is het nodig dat men volledig op de hoogte komt van de gevaren die het hedendaagse wegverkeer met zich meebrengt. Vooruitlopende op nadere medede lingen kan nu reeds worden gemeld, dat de bekende blinde sopraan Dé van Oenen op maandag 17 maart a.s. in de Oude Hervormde Kerk te Ede zal zin gen. Alleen de vermelding van deze naam zal reeds zeer velen een gang naar de Oude Kerk doen maken. Er is nog meer: met haar komen nog diezelfde avond zingen: het voor Ede niet meer onbekende Buurkerkkoor en het van de radio-uitzendingen bekende Meisjeskoor, bestaande uit blinde meis jes van Bartimeus en enkele Utrechtse meisjes. In totaal een bezetting van ongeveer 150 zangers en zangeressen. Deze beide koren zijn onafscheidelijk verbonden met de naam van Mees van Huis en voor de begeleiding aan het orgel de Domkerk-organist Stoffel van Viegen. Deze bezetting is voor Ede een no vum. Enkele ingewijden hebben aange drongen op een tijdige vóórverkoop van kaarten. Het organiserende Comité Orgelcon certen Ede wil hieraan tegemoetkomen. Vanaf heden zijn toegangsbewijzen ver krijgbaar bij Muziekhandel Bobbers, Maandereind 18 te Ede, Boekhandel Van Slooten, Dorpsstraat 22 te Benne- kom en Boekhandel Oosterhagen, Dorp straat 77 te Lunteren. ovale plassen, omzoomd met struikge was en bomen. Een andere „vogel-koy" komt op zijn kaart niet voor, hetgeen niet onomsto telijk impliceert dat hij niet bestond. Wel komt hij een halve eeuw later voor op een kaart van de Slaperdijk „van de Stichtsche bergen tot aan de hoogte van Gelderland" door Justus v. Broeck- huysen, van september 1705, eveneens te Arnhem berustend. Deze kaart is in de hal van kasteel Renswoude in grote afmetingen op de muur gereproduceerd. Tussen Veldjes Graef en Lage weg, thans Nieuweweg en Kooiweg, tekent Van Broeckhuysen een figuurtje, ge lijkend op een rogge-ei, omgeven door bosschages. Het stelt een rechthoekige plas voor, het wed, met op de hoeken vier pijpen of kelen. Een dergelijke eendenkooi was en is nog een inrich ting tot het vangen van wilde eenden. In het boek van G. D. van der Heide en Mr. T. Lebret „Achter de schermen", waarvan de tekst even aardig is als de tekeningen en de kaartjes, lezen we dat er in 1944 nog 120 werkende een denkooien waren. Volgens J. H. Dam m zijn „Het jachtbedrijf" in Nederland en West-Europa" waren er in 1954 nog 110. De meeste liggen in de Neder- Betuwe, de kop van Overijssel, in Friesland en op de Waddeneilanden. Helaas, van de Veenendaalse kooien bleef niets over, evenmin van vele an dere. De natuurvrienden juichen hier om, maar wij zijn van mening dat hun liefde tot al wat leeft hier de wijsheid van het evenwicht in de natuur be driegt. Alleen de namen Kooiweg, boerderij De Kooi en Huize De Kooi herinneren aan de noordelijke kooi, die in lande rijen was gelegen van de heer van Renswoude. Deze bezat reeds in 1545 het jachtrecht. Voor zover het recht van eendenkooi een gevolg was van het bezit van jachtrecht, zouden in het heerlijkheidsarchief stukken over de kooi moeten berusten, indien deze ver pacht zou zijn geweest. Baron Taets van Amerongen verzekerde ons echter categorisch nimmer een stuk hierover gevonden te hebben. Dit feit deed de mening bij ons postvatten, dat de kooi in gebruik was bij de kasteelheer zelf, die wellicht voor eigen tafelgebruik er wat ging vangen. Hoe werkte en werkt nog zulk een kooi? In plaats van zelf u dit te ver tellen geven wij liever het woord aan Cornelis Jacobsz. van Heenvliet, sub stituut-houtvester van Holland en West-Friesland sinds 1633. In 1636 schreef hij een verhandeling over de jacht in al haar vormen, getiteld 'Jacht-Bedrijff', waarvan het fraaie handschrift op de Koninklijke Biblio theek te 's-Gravenhage berust. Ons land is arm aan jachtboeken, in ver gelijk met andere landen zelfs zeer arm. Daarom ook is Jacht-Bedrijff' een zo kostbaar manuscript, onze eerste vo gel- en hondenkundige beschrijving, helaas vaak slecht en slordig van stijl. Het hoofdstuk over de kooien is echter heel levendig en luidt als volgt: Van Vogel-koyen Alle dit gevogelt als Endtvogelen, Smienten, Slobben, Teelingen, en Pijl- steerten werden (d.i. worden) hier te Lande inde Vogel-Koyen gevangen. Tot welcken eijnde men een plas maeckt van ontrent een half ofte heele mergen landts groot. En die beplant men ronds om met waterrijs, willigen, Eist, oft ander geboomte, dat niet te hoogh en loopt. In dése plas houdt men een goet getal van Tamme Enden, Die men om aen te wennen in 't eerst elck een handt vol haver geeft, daer nae als se vlie gen, soo soecken se haeren cost, ende en behoeft men se niet te voeren. Dese moet men hebben om de wilde te locken, dat se daerbij komen, en neer vallen. In een plas die een mer gen groot is, cunnen vier pijpen gestelt werden, ende cleijnder zijnde minder getal. Over welcke pijpen, oft slooten bo gen gestelt zijn, met netten bekleet, en achteraen een fuijek. Rondsom de plas is een riete heijninge daer hier en daer onder en boven een gat in is. Boven voor den Koijman om nu en dan door (Zie verder pagina 4.) VERGADERING ALGEMENE NED. BOUWBEDRIJFSBOND Vorige week kwam de Algemene Ned. Bouwbedrijfsbond in vergadering bij een. Uit het jaarverslag bleek dat alle leden met tevredenheid terug konden zien op de gang van zaken in 1957. Op voorstel van de leden trad het gehele bestuur af en werd opnieuw een bestuur gekozen, bestaande uit de heren A. van Bruggen, voorzitter, W. van Ede, secretaris, Jac. v. d. Weert, penningmeester en als overige be stuursleden de heren H. Rietberg, G. Vermeulen, A. C. ter Burg en A. Floor, Na de rondvraag en een verloting werd deze geanimeerde vergadering gesloten. WIJZE WOORDEN GELIJK HEBBEN Het komt er slechts op aan gelyk te hebben, niet gelijk te krijgen. (Hebbel) 1 t^i Horlogerie Hoofdstraat Vrcncndaal

De Vallei | 1958 | | pagina 1