PAUK 2kmes.Jlr,e,hu'"n Het gebeurde ir\ een Mei-nacht au Heeft u uw vrouw al eens verrast met de nieuwe RANG rol go E 8 u grmTrrmrrrrrmTrnrrrinnnrTTrTTrmT^ Weekeind met uitgebreid voetbalprogramma en N.W.B. openingswandeltocht Pracht handen Wat lezers schrijven PUROL Terugkeer van Morghan de Magiër Burgerlijke stand KERKDIENSTEN ccn luchtige combinatie van cacao* chocolade en suiker. Bereid volgens een frans recept tot een unieke ver snapering voor jong en oud. /r VlPiï VOETBALOVERZICHT Hamea-Gelei V.D.Z. VEENENDAAL UITGESTELD Dammen DE TOERISTENKAART DINSDAG KOOPJES Borden Waslyn 39 ct Tafelkleden 1.39 POPULAIRE HOLLANDIA- MEISJES OP DE PLANKEN Wondje* genezen snel met Ritmeester schaaktoernooi ±958 ELST RENSWOUDE Elke tand een Sneeuwwitje o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o Ingekomen en vertrokken EDERVEEN SCHERPENZEEL J. P. VALKEMA BLOUW ROMAN UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD Zondagsdienst doktoren Officiële bekendmaking BRIL OPTIEK WESTERA PANG Öimw de Cftca^ Een fannetiek raadslid van de ge meente Ede heb Bee en Wee van Ede vraage gesteld over etgeen hullie wet- houwer van volksgezondheid, Doome- nee Fokkema bij de oopening van het Groene Kruisgebouw op 22 februari in 't Veen teuge de aanweezige sting te beweere. Doomenee Fokkema dus, die zou daar gezeid hebbe, dat ie hoopte, dat et dubbele leeve van 't Veen de langste tijd geduurd zou hebbe. Veur 't Veen geeft dat voldoening, zee die verders, en veur Ede is dat een gemak. Daarop heb de héér Weigraven, et raadslid, naar ze schrijfgerei gegreepe en een aantal vraage nar Bee en Wee van Ede opgezonde. Hij vroeg Bee en Wee onder meer of ze zich mar afzijdig wilden houwe van de woorde van ze eige partijgenoot- preedekant-wethouwer-kamerlid, want deeze, zee meneer Weigraven, heb daar Tube 95 ct Het it de Hamamelis die 't 'm doet in 't Veen nou juust iets staan te ver- kondege, waar wij - Bee en Wee en de Raad van Eede - glad anderst over denke. 't Mooiste vond ie nog wel, dat de burgemeester van Ede et zoo wel- spreekend heb staan te verdeedege veur de vergaadering van de proovin- sies en dat nouw één enkele wethouwer de uitwerking van dat burgervaader- lijke spraakwater - mit et stiefkindje Gelders Veenendaal dur bij - in ene weggooide. Zo heb de heer Welgraave et niet heelemaal persies geschreeve, mar ik me eige woorde en dat zal hij - as een Eedelachtbaare van een dorp mit vijf- tigduuzend en nog meer inwoonders - Wout Blauwkous, de plattelandsschrij ver van een zeuventienduuzend koppe sterk gehucht, wel wille vergeeve. In 't kort komt de heele vraagestel- lerij hier op neer: of Bee en Wee dur eige mar wille distansjeere van de woorde van de veurbaarege doomenee. En dan vraag ik op mijn beurt me eige af: Waarom heb ie niet gevraagd of Bee en Wee dur meedelid, Doome nee Fokkema es gevoelig op de vingers wouwe tikke? Ze hoeve dur eige allenig mar te distansjeere. Meer niet. Nou stel ik meneer Welgraave ver ders deeze vraag: As uw fraksiegenoot zoon mededeeling durft te doen - en dan nog wel omringd deur die gevaar- like landpikkende buure - zou dur dan nooit en te nimmer es in dezelfde geest in een vergaadering van het Edese ge meentebestuur over zijn gepraat? Zoo van: minse, as we Gelders dan toch kwijt moete raake, dan liever van daag dan morrege. Dan zijn we van een hoop last af. Ik geloof van wel. Mar Doomenee Fokkema heb et in et oopebaar gezeid. En dat mag niet. 't Gaat in Ede al persies etzelfde as in 't Veen. Daar zee een raadslid ok, toen Babyderm-zeep de burgemeester veurstelde om mar „ja" teuge iets te zeggen, omdat de gemeente toch gien „nee*' kon zegge: „Hoor es, al bin je 't verplicht, dan moet je nog gien ja knikke, as ie nee in je kop hebt". En doomenee Fokkema zou gien ech te preedekant zijn as ie van ze hart een moordkuil maakte deur et net an derstom te gaan zegge, as ze dur alge meen in Ede over dachte. Netuurlik, hij had er heelegaar niet over kenne rep- pe, mar ik vin dat et deeze Edese auto riteit siert, dat ie zoo oopelik en volges de waarheid sprak. Zo docht ik dur oover, meneer Wei graven en zo motte dur in Ede meer cover denke. Ze magge dur allenig mar zoo over denke. Mar u ziet. dat et niet meevalt om ze allemaal de mond te snoere. Dur loopt er altijd eentjie tus- sedoor, die de heele sencuur an ze wet- houwerslaarze lapt. Nou mot ok in het vervolg gien mins meer an komme draage mit zukke sprookies, as zouwe dur een hoop tee- kene zijn die dur op wijze, dat je an alles ken merke, dat Gelders toch bij Ede hoort, want dat is lijnrecht teuge et geweete in praate. As je nou es een buitenstaander - iemand die heelegaar van niks op de hoogte is - deur et Stuk tusse Ede en 't Veen liet dwaale en je gaf em een Voor wij onze aandacht aan de komen de sportgebeurtenissen gaan bekijken, lijkt het ons goed eerst even stil te staan bij een rede die de alom bekende Dirk Nijs uitsprak in Den Haag. betreffende jeugdleidersproblemen. Sprekende over het onderwerp „Het huis waarin wij wonen", noemde hij „Het huis" de K.N.V.B., met zijn vele commis sies, districts, sectie en afdelingsbesturen. Een jeugdleider zou daarin zeer zeker de weg moeten weten wil hij de jeugd wegwijs maken, maar niet in de laatste plaats om een goede samenwerking tus sen de leiders, de juniorencommissie van de afdeling en van de K.N.V.B. te bevor deren. Niet alleen de spelregelkennis moet hij de jeugd bijbrengen, aldus Nijs, maar veeleer de geest en de bedoeling van die regels. Een speler, die zijn gepasseerde keeper bijspringt, door de bal uit het doel te slaan, moet niet worden beschouwd als een reddende held, maar als iemand die een grove overtreding begaat, want hij zondigt tegen de geest van het spel. „In ons voetbal bestaat geen redmiddel, al leen maar sportiviteit." De jeugdleider moet zijn jeugd leren autoriteit te aanvaarden. Hij dient daar toe zeer goed te begrijpen, dat hij af keurende (of erger) opmerkingen over de scheidsrechter of tegenpartij in het bijzijn van zijn discipelen achterwege moet laten de jeugdleider wordt immers toch altijd geloofd. Samenvattend gaf Dirk Nijs de raad de jeugd in haar vaan „Sportiviteit bo venal", te laten voeren en boven deze vaan de wimpel met de drie W's: „Wij Willen Winnen." Wij zijn het voor honderd procent met deze rede eens en spreken de hoop uit, dat ook in Veenendaal en omgeving hier een les uitgetrokken zal worden. En nu de plaatselijke sport. Allereerst hebben we dan de openingswandeltocht. Er wordt om half drie gestart op het ter rein van de Ritmeester sigarenfabrieken. Na het prachtige parcours dat gaat door dc prachtige bosrijke en later landelijke omgeving, wachten de wandelaars elkaar aan de Prins Bernhardlaan op, om daar na gezamenlijk de tocht door de bebouwde kom van Veenendaal voort te zetten naar de finish. Laten we gezamenlijk duimen voor goed weer, dan is dit wandelevene ment bij voorbaat al geslaagd. Met de voetbalsport zijn we voor dit weekend gauw klaar, want wegens de slechte weersgesteldheid van vorige week is het gehele programma opgeschoven. Voor een prognose kunnen wij onze lezers dan ook naar ons blad van vorige week vrijdag verwijzen. Een uitzondering hierop maakt Veenen daal I, dat oorspronkelijk in Arnhem VDZ zou ontmoeten. Naar echter de Sportkro niek meedeelde, is deze wedstrijd uitge steld. Voor een duidelijk overzicht volgt hier echter nogmaals het programma: Zondagvoetbal: Scherpenzeel DSVA Hoogland Oranje-Wit UVVO RKVUV Zaterdagvoetbal VRC Dovo Matjan GVVV Posthoorn De Merino's Sportclub Rhenen Musketiers Triangelboys Scherpenzeel DEV Kulan Valleivogels Hulshorst NSVS Barneveld (terrein RKVUV). Voor de onderlinge competitie werden de volgende partijen gespeeld: E. de Kleuver A. Keijman 11 D. Bouman G. van Dijk 02 R. Rotterdam W. van Manen11 J. van Leeuwen W. v. d. Hor11 W. van Manen J. Roks 02 H. v. d. Brandhof D. Bouman 20 W. v. d. Hor A. Keijman 20 H. v. Ruiswijk J. H. Jansen 20 D. van Baren B. Valkenburg02 J. Roks H. Edink 1—1 G. v. Dijk J. v. Leeuwen 20 Om het Ned. kampioenschap heeft de heer J. Edink j.l. zaterdag zijn partij tegen Jurcka op fraaie wijze weten te winnen. Hij staat thans nummer zeven op de ranglijst en met nog drie partijen te spelen maakt hij een goede kans om bij de bovenste zes te eindigen. Wat vol doende is om volgend jaar weer mee te kunnen dingen naar het Ned. kampioen schap. stuk krijt en je vroeg em of ie nou es een streep wou trekke waar volges hem de grens mos komme, dan weet ik zee- ker, dat die streep - van 't Veen uit gereekend - nog een heel eindjie ach ter de boer van 't Pakhuis kwam te legge. Degeene, die 't niet mit me eens zijn zou ik wille uitdaage om et es te perbeere. Een vremd mins begrijpt dur niks van. As je een vremde de grens tusse et Veen en Ede, die dwars door et Veen heen sukkelt, anwijst, dan kijke ze je net an of ze öf op Stichts öf op Gelders iets heel kwaads gedaan hebbe; dat dat andere stuk dur niet bij mag hoore. Of dur een stelletjie kannibaale woone, die de andere wel es op zouwe kenne vreete. Affijn, rustig afwachte tot et in de Volksverteugewoordeging komt. Eén stem van de Tweede Kaamer hebbe we al binne. En nog wel uit Ede. Hartelijk bedankt, doomenee, deur... Wout Blauwkous. VLOTTER EN GOEDKOPER REISPAPIER: Vanaf 1 maart is er op de gemeente secretarieën een nieuw reisdocument verkrijgbaar: de Toeristenkaart. Met de invoering van deze kaarten is het reizen naar verschillende toeris- tenlanden heel wat gemakkelijker ge worden. Moest men vroeger hiervoor een paspoort aanvragen, dat om te be ginnen veel duurder was en ten tweede een langere aanvraagtijd vroeg, thans gaat men naar de gemeentesecretarie en binnen 24 uur kan men naar Duits land, België, Luxemburg, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland met een toe ristenkaart. Zoals in de meeste plaatsen gaat het document in Veenendaal ook 1, kosten. De kaart blijft evenwel slechts vier maanden geldig, terwijl men ook twee pasfoto's moet overleggen. De fo to's moeten aan dezelfde eisen voldoen als die voor een paspoort. Kinderen beneden 16 jaar kunnen - zonder extra kosten - op de toeristen- kaart worden vermeld. De kaart welke thans wordt verstrekt is de „toeristenkaart 1958". Tot 1 de cember 1958 zullen deze kaarten wor den afgegeven, terwijl op die datum een aanvang zal worden gemaakt met de afgifte van de toeristenkaarten 1959. Het bekende Bewijs van Nederlan derschap komt hiermee te vervallen. Wel blijven de thans in omloop zijnde Bewijzen van Nederlanderschap nog geldig. Natuurlijk blijft het mogelijk een paspoort aan te vragen. Niet alleen is dit nodig voor andere landen dan de zes genoemde z.g. toeristenlanden, maar bovendien moet men een paspoort be zitten om zich in het buitenland te ves tigen en zelfs als men daar langer dan drie maanden blijft. Heel Veenendaal is verheugd met haar nieuwe wijkgebouw van Groene Kruis. Allen die hieraan hebben mee gewerkt verdienen werkelijk alle lof. Maar toch zie ik nog een mare. Indien men op de spreekuren komt bij een van de doktoren moet men maar al te vaak uren wachten. Zou het niet raadzaam zijn om hier, om de tijd te korten, bij voorbeeld een dam- of schaakspel neer te zetten? Een busje in het wachtlokaal om de kosten hiervan te dekken zou al een pracht van een oplossing zijn. Toe, actief bestuur, bekijk dit eens! Een abonné. normale maat diepe borden, crème, beslist le keus 3 stuks 1.16 plastic met nylon kern 10 mtr. grote maat, wit met decor en doorzichtig Alleen dinsdag 11 maart Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 De bekende „Hollandia-meisjes" van Hollandia-Trico, die bij geen enkele wan deltocht in de omtrek met hun zingende leider Cor Spanjerberg ontbreken, gaan op zaterdagavond 22 maart in gebouw „Eikenlaan" demonstreren dat zij nog iets anders in hun mars hebben dan wan delen. Zij gaan n.l. onder de bekwame leiding van Gijsbert van Zanten zingen. De heer Spanjerberg heeft het gepres teerd. om uit zijn wandelgroep een meis jeskoor te vormen. Niet een gewoon koor, maar meer in de vorm van Sweet Sixteen. Zij zullen dan optreden in een eigen programma, onder de titel „Dat klinkt als een klok." Naast het meisjeskoor wordt nog mede werking verleend door de accordeonver eniging Rhenen, een Veenendaalse band met een bezetting van tien muzikanten, onder leiding van Bertus van Hees, de Veenendaalse toneelvereniging „Evata" en een trio bestaande uit een accordeon een gitaar en een bas. Het geheel belooft een gezellige avond te worden. Voor de tiende maal organiseert de schaakvereniging „Ritmeester" haar jaar lijks schaaktournooi. Dit tournooi heeft - mede door de deelneming van verschil lende grootmeesters - in de loop der jaren niet alleen in Veenendaal, maar alom in den lande een bekende en goede naam gekregen. Evenals andere jaren zullen ook dit maal de wedstrijden worden gespeeld in de Ritmeesterkantine. De wedstrijden vinden plaats op vrijdagavond 11 april eerste ronde, vrijdagavond 18 april twee de ronde en zaterdagmiddag 19 april der de ronde. Gespeeld zal worden in hoofd-, eerste-, tweede en derde klasse, in groepen van vier personen. Inschrijvingen worden vóór 7 april in gewacht bij de wedstrijdleider, de heer G. A. Blankestein, Dr. Colijnstraat 117, of •telefonisch onder nr. 3197. Voor iedere groep worden twee bijzon der aardige prijzen beschikbaar gesteld, terwijl bovendien die vereniging, waar van een groep van vijf leden gezamenlijk het hoogste winstpercentage behaalt, voor één jaar in het bezit komt van de fraaie wisselbeker. Een vereniging kan met meer dan één groep van vijf leden inschrijven voor deze wisselbeker. Evenals andere jaren zijn de wedstrij den voor het publiek toegankelijk; de Ritmeesterkantine is in de fabriek aan de Kerkewijk nr. 115. Nader berichtte men ons van de zijde van de wedstrijdleiding, dat men voorne mens is om twee ere-groepen te formeren waarin weer verschilende prominenten zullen uitkomen. Eén inschrijving hier voor is reeds binnen, n.l. van de heer N. Kortlever uit Amsterdam. Onderhandelingen met andere moge lijke deelnemers in de ere-groep zijn nog gaande, o.a. met Bouwmeester en Van de Berg. VAARDIGHEIDSPROEVEN „ORANJE-WIT" Woensdagavond werden in het gymna stieklokaal te Eist vaardigheidsproeven afgenomen van gymnasten van de sport vereniging „Oranje-Wit." De jury was algemeen van oordeel dat de sportvereniging bijzonder goed was vooruitgegaan, in het bijzonder wel de dames en de meisjes. De volgende punten werden toegekend: Dames le graad: Jannie Zwetselaar 49.8 pnt.; Alie Klomp 46.6 pnt.; C. van Stui- venberg-van Kooten 43.2 pnt. Welke da mes hun diploma behaalden. Dames 2e graad: A. Meijer 44.6 pnt.; Junioren jongens: S. Kroesbergen 53.8 pnt. Meisjes A: E. van Burken 56.8 pnt. Meisjes B: J. J. van Dam 49.6 pnt. Jon gens A: J. van Kroesbergen 53.6 pnt.; G. Henzen 50.8 pnt.; A. Takken 50.8 pnt. Tot slot van deze avond sprak de voor zitter, de heer Van Kooten, die allereerst dank bracht aan de leidster en de leider en tevens aan de jury. Tevens' zeide spreker dat het grote vol doening gaf dat het pijl der vereniging zo was vooruitgegaan. TOERISTENKAART IN RENSWOUDE VIJFTIG CENT Zoals overal in den lande bestaat ook in Renswoude gelegenheid tot het verkrij gen van toeristenkaarten voor reizen naar België, West-Duitsland Frankrijk Luxem burg, Oostenrijk en Zwitserland. Een toeristenkaart heeft een geldig heidsduur van vier maanden en kan ter gemeentesecretarie worden aangevraagd onder overlegging van twee pasfoto's. Kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar kunnen worden bijgeschreven, terwijl minderjarigen voor de afgifte de toe stemming van de ouders behoeven. De kosten van een dergelijke kaart, die plaatselijk worden vastgesteld, bedragen in Renswoude vijftig cent. P.I.T.-NIEUWS De tafeltennisvereniging P.I.T. te Rens woude is na een korte rustperiode thans weer actief geworden. Zo werd dezer dagen een aanvang gemaakt met de on derlinge competitie voor het kampioen schap 1957/1958, waaraan tevens een wis selbeker is verbonden. De uitslagen van de eerste wedstrijden waren als volgt: G. v. 't Foort Wagensveld 20 B. v. Maanen G. Veldhuizen02 C. Bos Mej. N. v. Beek20 C. Vermeer A. Gersen 20 Mej. N. Bos G. v. 't Foort02 G. v. Raaij J. v. Voorthuizen20 Mej. B. Brunt C. Bos 20 F. Wagensveld Mej. N. v. Beek 20 K. Vermeer G. v. Raaij 02 B. v. Maanen H. v. Voorthuizen 02 Mej. B. Brunt C. Veldhuizen02 Mej. N. v. Beek C. Vermeer02 G. v. 't Foort C. Bos 20 B. v. Maanen A. Gersen 20 H. v. Voorthuizen G. Veldhuizen 20 Mej. N. v. Beek G. v. Raaij 02 Mej. B. Brunt G. v. 't Foort02 H. v. Voorthuizen A. Gersen20 Mej. N. v. Beek G. v. 't Foort 02 (33) Morghan, de Magiër, kijkt verbaasd op van zijn schrijftafel als de zonderlinge jonker door de poort wachter wordt binnengebracht. „Zijt gij de meester in deze armzalige steenhoop?" schreewt Tobias met overslaande stem. „Beveel deze vlerk dan, zijn zwaard niet in mijn rug te prikken! En laat hem dadelijk een dracht stokslagen toedienen op zijn rechtervoet, waar mee hij mij, jonker Tobias Bluff von Plauderstein, een trap gegeven heeft." De heksenmeester maakt een ongeduldig handgebaar tot de poortwachter. „Alweer een spion. Dat begint hinderlijk te worden! Werp die hansworst in de ker ker, dan heeft m'n vriend Aram nog wat gezelschap. Morken beslis ik wel, wat er met hem gebeuren gaat." En ondanks zijn stortvloed van protesten, wordt jon ker Tobias door de poortwachter op hardhandige wijze de trap naar de kerker afgedreven (Wordt vervolgd.) VEENENDAAL Geboren: Evertje, d. v. W. v. d. Weerd- nof en C. J. van Schoonhoven; Adriane Willemina, d. v. K. G. Heij en N. Molen beek; Jacob Jan Willem, z. v. W. M. v. d. Weel en W. J. Maathuis; Christiaan, z. v. J. v. d. Berg en J. C. A. van Ravenswaaij; Femmigje, d. v. H. J. Hazelhorst en A. Faken; Maria Elizabeth, d. v. E. C. Hop man en A. v. d. Vlist; Caroline Christine, d. v. J. van Ooststroom en J. Mookhoek; Klara Cornelia, d. v. G. van Nieuwame- rongen en H. Schotsman; Gerrit Jan Ar- noldus, z. v. C. Vink en C. Schoeman; Christina, d. v. C. Brouwer en A. Wep- pelman; Heintje, z. v. K. C. van Nieuw- amerongen en D. van Aggelen; Johannes Lambertus, z. v. L. J. Welkzijn en H. M. Möller. Ondertrouwd: H. de Koning en A. van Doorn; K. J. J. Versteeg en A. van Ede; J. M. van Enk en L. C. Heikamp. Getrouwd: C. Heij en E. van Beek; W. v. d. Weijden en J. T. J. Schoeman. Overleden: Lize Leonore Joannes, 65 j. wed. van C. E. Andes; Dirkje van der Voort, 73 jaar, echtgen. van P. Rebergen; Barendina van de Haar. 76 jaar. echtgen. van W. Kroesbergen. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Cornelis, z. v. A. van Wake ren en C. H .van Dorland; Dirkje, d. v. A. van Vrouwerff en A. Hulstein; Hen- drikus, z. v. A. Geurtsen en A. Boon- zaaijer; Jannigje H., d. v. J. Marcus en M. E. van Donkelaar. Ondertrouwd: A. de Groot en M. J. Budding. RHENEN Geboren: Albert Jakob, z. v. G. W. K. Haagsman en G. Meinetten; Antonie Ber tus, z. v. A. van Neerbos en G. Puijk; Elisabeth, d. v. W. Vonk en G. W. Drost; Jannigje, d. v. H. van Beek en C. van Neerbos. Ondertrouwd: St. Kosters en H. Doorn kamp. Overleden: Dirkje van de Voort, 73 j. geh. met P. Rebergen; Elsje van West- rhenen, 85 jaar, wed. van C. v. d. Brink. AMERONGEN Geboren: Johannes Kasper Frederik. z. v. J. Brandsema en A. G. G. Peper; Pe trus Ludovicus Jacobus Maria, z. v. J. H. J. Peeters Weem en M. T. Klabbers; Alberta, d. v. L. G. Meijer en M. Reber gen; Petrus Maria, z. v. N. Avezaat en A. Dorrestein. Ondertrouwd: M. van Appeldoorn en J. van Soest. RHENEN Ingekomen: G. Leemkuil (gez.) van Brummen; E. M. J. Bakker g.m. P. L. de Wildt (gez.) van Heiloo; C. Fokker van Loenersloot; J. A. Klumpes (gez.) van Schiedam; D. A. Greupink, wed. v. G. Thijsen van Neede; A. T. A. André van Amsterdam; J. C. A. Huijdink v. 's-Gra- venhage; L. Mansveld g.m. B. Both van 's-Gravenhage; J. v. d. Berg (gez.) van Amsterdam; H. A. Nützinger van Indone sië; J. Rijken van Wageningen; C. van Baaren van Den Helder; A. Rijkhof (gez.) van Amsterdam; A. Opperman (gez.) van C. B. R.; G. Gaasenbeek (gez.) van Loe- nen. Vertrokken: M. van Manen (gez.) naar Arnhem; C. Albers (gez.) naar Veenen daal; H. van Ingen g.m. G. van Zetten (gez.) naar Lienden; J. M. L. Kool wed. v. Chr. Peroen naar Amsterdam; D. J. Laheij (gez.) naar Roermond; P. Reber gen naar Veenendaal; J. G. Heimei naar Zwolle; P. Batjes (gez.) naar Renkum. KRIJGT EDERVEEN ER WEER EEN VERENIGING BIJ? Dinsdagavond 11 maart a.s. om 8 uur wordt in café „Ruimzicht" aan De Klomp een voorbereidende vergadering gehou den, met het doel in Ederveen een ver eniging voor vreemdelingenverkeer op te richten. Naast de toeristische belangen ligt het in de bedoeling, dat deze vereniging ook de dorpsbelangen gaat behartigen. Ieder een is welkom. FORUMAVOND Dinsdagavond hield de afdeling Scher penzeel van de Gelderse Maatschappij van Landbouw een druk bezochte forum avond in „Marktzicht". Er werden verschillende landbouwpro blemen aan het forum voorgelegd, die voor de aanwezigen een leerzame avond vormden. (12) De burgemeester besproeit dit maal uitvoerig met een kostelijk wit wijntje, dat hem sentimenteel en blijmoedig maakt. „Louis Bertrand!" zegt hij aan 't eind van de maaltijd, met tranen in zijn stem, „mijn jongen! Ik beschouw jou als een zoon. Doe mij eer aan!" Louis Bertrand, wat moe en slaperig, belooft dit graag. De volgende morgen, betrekkelijk vroeg (madame Patou is op het punt van te-laat-thuis-komen nogal critisch aangelegd), neemt de maire afscheid. Hij draagt madame Lafermerie de zorg voor zijn pupil over en met veel han- denwuiven en „au revoir's" verdwijnt het vehikel plus de burgemeester, plus het ongelijk gepaarde rossinantenstel, bonkend en hortend uit 't gezicht. Louis Bertrand zucht even. Hij ziet in zijn hart toch wel tegen zijn nieuwe bestaan op. Alleen en zonder de steun van vertrouwde vrienden... Hoofdstuk 8 Louis Bertrand heeft nu zijn intrek genomen in het voorname, rijke, maar ongezellige huis van zijn illustere oom en tante. Hij is met zijn onbelangrijke bagage verschenen (ofschoon mademoi selle Sicot gezorgd heeft, dat zijn gar derobe goed voorzien is en hij netjes voor de dag kan komen) en door de lakeien met stille verachting naar zijn kamer gebracht. Deze kamer ligt oip de tweede ver dieping, aan de achterkant van het huis. Ruim, wat hol, voorzien van def tige, maar halfversleten meubels; een reusachtig groot duf bed en zoveel en zulke kolossale kasten, dat zijn garde robe er armoedig en schamel in uit komt. Op dezelfde verdieping slapen de be tere bedienden; de gewone dienstboden en knechten moeten hun heil op de zolderverdieping zoeken. Deze wijze van huisvesting bepaalt de plaats, die Louis Bertrand voorlopig in dit huis houden wordt toegedacht. „Afwachten", zegt monsieur De Mon- tebran, 's avonds bij het naar bed gaan - een karmozijnen slaaprok om de ma gere leden - „eerst de kat uit de boom kijken. Die jongen moet dadelijk maar begrijpen, dat ik niet van plan ben mij om zijnentwil zorgen op de hals te halen. Marcelline geeft ons al hoofd brekens genoeg!" „Ja", zucht zijn vrouw, „aan Mar celline hebben we de handen vol. Of schoon... misschien, dat de aanwezig heid van zo'n jonge man..." „Och. ook daarvan verwacht ik maar last", bromt haar echtgenoot, „en als die jongen niet zo verduiveld veel op. Maar enfin, we moeten afwachten. En alles bij elkaar genomen, voorzie ik nog moeilijkheden genoeg". Louis Bertrand weet natuurlijk totaal niets van de motieven, die hem de protectie van zijn berekenende oom, en weloverwogen-vriendelijke tante hebben bezorgd. Hij denkt er zelfs in zijn eerzuchtig- ste ogenblikken niet aan, zich op zijn geboorte (in zijn hart twijfelt ook hij haar onbekende neef brutaal-onder- zoekend aan. „Zó", zegt ze „zó! Ben jij nu Louis Bertrand? Je valt me mee. Ik had eigenlijk gedacht, dat je een boere- pummel zou zijn. Maar je bent bepaald een knap ventje. Wéét je dat?" „Nee", zegt Louis Bertrand wat on vriendelijk, „dat wéét ik niet. En 't kan mij niet schelen óók. Dus jij bent.... Marcelline"' „Ja", zegt Marcelline, „dat bén ik. niet meer) te laten voorstaan. Hij wil er liever niet over nadenken. De kennismaking met zijn nichtje Marcelline is zeer officieel. Het jonge meisje immers stuift zijn kamer binnen als hij nog bezig is met het uitpakken van zijn koffers. Zij valt ongegeneerd op het bed neer, slaat de handen om de - nog wat spitse - knieën en staart Hoe vind je me" „Hm", antwoordt Louis Bertrand naar waarheid, ,,'t gaat nogal". „Och", zegt Marcelline, „dat wordt wel beter. Ik ben pas veertien, (vol gende week wordt ik vijftien) en ik moet mij nog ontwikkelen - zegt mama" Ze kijkt Louis Bertrand brutaal en uitnodigend aan, maar deze zwijgt. Hij vindt Marcelline te vrijmoedig, te spichtig en een brutaal nest Met dit oordeel - gelukkig onuitge sproken - kan Marcelline het voorlopig doen. Het jonge meisje is een donkerogig schepseltje. Zij heeft donker haar en een matte gelaatstint, een wat scherpe kin, een te grote, te gevoelige mond. Een lenig lichaam, dat zij op een eigen aardige, prikkelende wijze weet te be wegen. Zij is zich van een zekere aan trekkelijkheid reeds zeer goed bewust, koketteert met de bedienden, met de leveranciers. Ze is grillig, onberekenbaar en erg wreed tegenover dieren. Verzorgt haar eigen lichaam tot in het overdrevene en kent geen groter vermaak, dan voor een hoge penantspiegel te staan en zich van alle zijden te bewbnderen. Voor Louis Bertrand is dit type meisje haast weerzinwekkend. Hij voelt zich onaangenaam geprikkeld en heeft er een hautaine minachting voor. Marcelline houdt zich echter voorlo pig kalm. Zij is in haar hart blij met de nieuwe neef en probeert al haar kun sten op hem. Maar Louis Bertrand is niet gemakkelijk te vangen, hij ziet dit opgeschoten meisje nog allerminst als vrouw en ergert zich slechts aan haar vaak dwaze en geëxalteerde manier van doen. INGELEGD EN TERUGBETAALD In de maand februari werd op de rijks postspaarbank te Scherpenzeel ingelegd 16.675,11 en terugbetaald 7.448.20. DAMUITSLAGEN Dinsdagavond speelde Scherpenzeels le tiental in het kader van het Holevoet- tournooi tegen Woudenberg. Scherpen zeel won met 16-4. De uitslagen waren als volgt: Scherpenzeel Woudenberg D. J. Iprenburg Van Zwol 20 O. J. van Dijk Wildschut20 H. Valkenburg Moesbergen 20 A. Dusschoten Van Ginkel 11 M. Inkenhaag Alman 20 W. van Schaik Moesbergen 11 G. Jansen W. v. d. Berg 20 R. Bakker Eijbergen 20 W. van Setten Houtman 20 G. Aarsen Van Zwol 02 Als de jeugdige neef twee weken bij zijn oom heeft doorgebracht, wordt er een luisterrijk feest gevierd. 't Is de verjaardag van Marcelline, die met die van haar moeder samen valt. Reden te over natuurlijk, om het grote huis van onder tot boven te illu mineren, de tuin - achter de hoge mu ren - sprookjesachtig te verlichten en een menigte gasten uit te nodigen. Louis Bertrand verschijnt voor deze gelegenheid in zijn eerste statierok met beige vest en een verbluffend sierlijke zijden das. Het is aan het begin van de avond en alle gasten zijn nog niet aan gekomen. Louis Bertrand voelt zich al spoedig thuis. Hij beweegt zich voor zijn doen ongedwongen, praat met deze en gene nieuwe relatie, maakt kennis met char mante meisjes, die hem „neefje" noe men en van achter waaiers aanmoedi gende blikken toewerpen en ondergaat - onervaren als hij is - daarvan al gauw de invloed. Dit vooral bij een knap - wat onverschillig - jongmeisje, dat naar de naam Angélique d'Espé- rance luistert. Zij is negentien jaar en staat als een van de rijkste erfdochters van Parijs te boek. Zij is wees en woont bij een oude da me, madame d'Auteuil. Heeft ontelbare VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds K. v. d. Pol, 5 uur ds A. Wisgerhof. Julianakerk 9.30 uur ds De Ruiter van Leiden, 5 uur ds Jac. Vermaas. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds Jac. Ver maas, 5 uur ds K. v. d. Pol. Veeneind 3 uur ds A. Wisgerhof. Dijkstraat 2.45 uur ds A. Vroegindeweij. Ned. Herv. Evang. „Sola Fide" 10 uur ds W. Goedhart, 5.30 uur ds G. v. Schup- pen van Kortgene. Ger. Kerk 9 en 10.30 uur ds D. van Enk. 5 uur ds J. Overduin. Ger. Kerk art. 31 K.O. 8.15 en 3 uur ds C. J. Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds W. Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 uur leesdienst, 5 uur ds Vlietstra van Eemdijk Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9.30 en 5 uur leesdienst, woensdag 2.30 en 7.30 uur biddag v. h. gewas ds P. v. d. Bijl. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds A. Noor man van Zaandam. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst. 12 uur zondagsschool, 6.45 uur openlucht samenkomst. 7.30 uur verlossingssamen komst. R.K. Kerk Nieuweweg en Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof in de kerk aan de Nieuweweg. 7 uur Lof in de Salvatorkerk. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur dhr Jansen van Andelst, 5 uur ds Vos van Bennekom. Herv. Gem. 10 uur ds J. Dijkstra, 4.45 uur ds C. v. d. Vlies van Arnhem (jeugd dienst met vooraf samenzang). Prot. Bond 10.30 uur hotel „Het Wapen van Hardenbroek" mej. Dra. J. Ph. Fei- kema van Driebergen. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds Muns van Utrecht, dinsdag 8 uur ds H. Volten (bid stond v. h. gewas). Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur leesdienst, donderdag 7.30 uur ds P. v. d. Bijl. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst, donderdag 3 en 7 uur ds Dor restein van Opheusden (bidstond v. h. gewas). ELST Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Van Viegen van Achterberg, 6 uur ds Van Vliet van Ommeren, woensdag 7.30 uur ds Vroeg indeweij van Barneveld (bidstond v. h. gewas). EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 10 en 3 uur ds C. Treure. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur lees dienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr Van Noort, woensdag 7.30 uur (bidstond v. h. gewas). Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds L. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. G. Mole naar. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds H. v. d. Linden. Vrijz. Herv. 10.30 uur ds J. StiUijjdt in de Schans. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds P. W. v. d. Veen. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr B. Roest. Ger. Gem. noodgeb. 10 en 6.30 uur lees dienst. LIENDEN Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds De Lint. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen, van zaterdagmorgen 12 uur tot maandagmorgen 8 uur Dr. H. E. G. Pilon, Kerkewijk, tel. 2481. RHENEN. Dr. Ch. H. Paris, Herenstraat, tel. 432. ELST, AMERONGEN, LEERSUM. Dr. S. M. van Ommeren te Eist, tel. K 8377-217 EDERVEEN, DE KLOMP. LUNTEREN. Dr. L. van de Scheur, tel. K 8388-460. RENSWOUDE. Dr. Th. S. ter Velde, tel. 450 (eigen praktijk). SCHERPENZEEL. Dr. H. G. J. Wensink, Dorpsstraat, tel. K 3447-220. GEVELD NAALDHOUT De burgemeester van Rhenen vestigt de aandacht op artikel 5 der boswet 1922, waarbij het verboden is van 15 mei tot 1 augustus geveld naaldhout te laten lig gen of opgestapeld te houden. Het verbod is niet toepasselijk op geheel ontschorst hout, geïmpregneerd hout, takkenbossen, bonenstaken, hout, dat in water ligt en hout, aanwezig op de plaatsen van ge bruik; bovendien geldt het verbod niet voor los, tak- en tophout, tenzij dit aan wezig is op kaalgeslagen terreinen. Rhenen, 3 maart 1958. De burgemeester voornoemd. L. BOSCH VAN ROSENTHAL. VOOR EEN NAAR Eig. H. v/d Berg t/o Gemeentehuis RHENEN aanbidders, maar is behaagziek. Zij heeft het er nu op gezet dit jonge vent je, dat er zo aardig en schuchter uit ziet, in te palmen en aan haar zegekar te binden. Moeite behoeft zij hiervoor nauwe lijks te doen. Een paar vriendelijke lachjes, en enige vertrouwelijke arm- drukjes zijn voldoende. Louis Bertrand, die nog weinig met meisjes en vrouwen in aanraking is ge komen, blijkt volkomen rijp voor een eerste - jongensachtige - verliefdheid. Hij voelt een wonderlijk verlangend gevoel in zich opstijgen; bemerkt een onoverwinnelijke hunkering, die z'n hart sneller doet kloppen. Hij is ja loers en veeleisend ten opzichte van de glimlachende en geamuseerde aange bedene en verwaarloost Marcelline op opvallende en krenkende wijze. Deze blaast als een kat en neemt zich voor zich te wreken. Het is donker in de laantjes van de grote tuin. In de verte ruist de muziek, een fontein spuit hoog op. Angélique heeft haar arm door die van Louis Bertrand gestoken. „Laten wij wat frisse lucht scheppen", heeft ze gezegd, ,,'t is hier binnen zo drukkend warm. Heb je zin Louis Bertrand...?" (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 2