PAAS-PROGRAMMA royale manier van zuinig zijn bij Albert Heijn ttet gebeurde ïn een Mei-nacht Simavi-collecte Veenendaal bracht het in Wageningen niet verder dan een 2-3 nederlaag V.V.V.-dames wonnen van Valbovol, maar de lieren verloren OUVERTURE: Iiet gezellige paasontbijt INTERMEZZO BALLADE van DE LUNCH EE PAASVISITE SYMPHONIE voor fijnproevers HET DINER Finale VETE KLEINTJES MAKEN ÊÊN GROTE Matig voetbal van Merino's leidt tot 4-0 nederlaag EI)ER VEEN Advendo won van de i an-combinatie Matji Matjan verloor met liefst 6-0 van Posthoorn V.R.C. in veilige haven door overwinning op S.K.V. Triangelboys boekte volle winst op Sportcl. Rhenen Musketiers heer en meester over Kulan G.V.V.V. bleef in Hilversum de baas over Oranje Leeuwen Paas-prijswin„ 2 """ken naar ketlze 2>J0 HET DIVERTISSEMENT Toost pak 35 en 29 Schaken J. P. VALKEMA BLOUW ROMAN UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD rrisjt onder het feestelijk motto van Tafelbeschuit roi 26 Rookvlees Crispbread (knackebrot) pak IOS Chocoladehagel Corn Flakes Kellogg pak 69 Ananasjam Goudse kaas 100 gram v.a. 27 Ontbijtspek .100 gram Kavli bacon kaas doos 80 Lj> Volop verse eieren strooier GaKe ca. 300 gram IOO Zaanse koekenbus 49 Spritsstukken 10 voor 49 Kandijkoek per stuk 59 Schenk maar royaal: die lekkere AH koffie is altijd 10% voordeliger Gelderse ham Zalm biik 9; Portugese sardines Frankf. knakworst Rozebotteljam Tonijn 100 gram 4S groot blik 179 2 blik 7S groot blik Chocolade eitjes 100 gram 78 Fondant eitjes 150 gram 49 Chocolade pastilles roi 72 Chocolade blokken per stuk 39 Vruchtenlimonade. grote fles 175 En natuurlijkgeurige AH thee blik 8 halve schijven Patentbloem pak 500 gram 29 Rozijnen 250 gram 55 en 47 Krenten 100 gram 20 en 18 Bakamandelen Bakgember Cakemeel 100 gram Let op de artikelen met ster. Extra voordelige aanbiedingen. Waarom Omdat 't Pasen is. Ook uw bijdrage is nodige VAN 24 TOT 29 MAART Veenendaal heeft het in Wageningen niet tot winst kunnen brengen. Met 3-2 gingen zij, ondanks technisch beter spel tegen het keiharde WAVV ten onder. Een buitengewoon prettige wedstrijd is het nu bepaald niet geworden. Voor al in de eerste helft ging het akelig hard en werd er uitermate slecht ge voetbald. Na de rust ging het wel wat beter, maar de Veenendaalse voorhoede durfde over het algemeen niet op de keiharde Wageningse verdediging in te lopen. In elk geval is er voor zover dat mogelijk was, hard gewerkt voor een zo eervol mogelijk resultaat. Veenendaal had een invaller voor Cor- ry Heikamp, hierdoor verhuisde A. Mul ler naar de linksbinnenplaats terwijl C. Henzen de rechtsbuitenplaats bezette. Toch was Veenendaal dat na vele we derzijdse aanvallen in de vijfendertigste minuut de leiding nam. Kees Heikamp kon zich even van zijn robuuste bewaker Heilegering ontdoen en met een fantas tische trekbal gaf hij Van Woerdekom het nakijken. Vijf minuten later was het echter weer gelijk toen een als voorzet bedoelde bal van Hendriks via het been van achter speler Gazenbeek, in het eigen doel be landde (1-1). Nog geen twee minuten later werd het zelfs 2-1 toen onvoldoende ingrijpen van de Veenendaalse achterhoede oorzaak was dat rechtsbuiten Hellegering Jr. vrij spel kreeg en een goed geplaatst schot loste. Na de rust was het meteen Veenendaal dat ten aanval trok wat dan ook reeds na twee minuten spelen resulteerde in een doelpunt, toen P. Muller kans zag om een fout in de WAVV-verdediging af te straffen (2-2). Tien minuten later maakte P. Muller nog een doelpunt maar dit werd afge keurd omdat hij eerst de bal met de hand hd bewerkt. Toch zat er toen zeker nog een over winning voor de Veenendalers in, maar het lukte nu eenmaal niet. Er waren nog wel kansen maar deze werden niet benut. Tot overmaat van ramp kregen de gast heren in de vijfentwintigste minuut ook nog een veel te zwaar gestrafte straf schop te nemen. De stoere spil Heilege ring kwam naar voren om het vonnis te voltrekken, hij schoot echter tot grote vreugde van de Veenendalers, de bal langs de verkeerde kant van de paal. Het laatste kwartier kwamen de Wageningers steeds meer opzetten. De strijd leefde soms wel weer erg fel op maar aanvan kelijk wist Veenendaal nog stand te hou den. Zeven minuten voor tijd echter werd het vonnis toch voltrokken, toen bij een vrije trap op het Veenendaal-doel Meij- nen over de bal heenstapte maar Hen driks keihard inschoot (3-2). Veenendaal probeerde daarna alles om De Merino's schijnen wel erg veel te lijden gehad te hebben van de gedwongen rust, want het vertoonde spel was van een kwaliteit waar weinig over te roe men valt. Toch hebben zij het in de eerste helft nog heel aardig gehouden want bij de rust was de stand nog dubbelblank. Er zijn in die periode zelfs nog scorings kansen geweest, maar die werden niet benut. Na de thee probeerde men het met een enigszins gewijzigde opstelling, maar ook dit bracht niet het gewenste resultaat. Montfoort kon het toen wel want voor dat er twintig minuten verstreken waren hadden zij reeds een 2-0 voorsprong. Wel maakte de wolmensen een doel punt maar dit werd afgekeurd. Hoewel Merino's daarna heus niet de mindere was, waren het toch de gasten die kort voor tijd met nog twee doelpun ten de eindstand op 0-4 brachten. Een gecombineerd Advendo-elftal speel de zaterdagmiddag in Veenendaal tegen een combinatie van de v.v.Matjan. Ad vendo startte na het beginsignaal direct met enkele goedopgezette aanvallen, die echter door te onbesuisd schieten op niets uitliepen. Zo miste midvoor Smil voor open doel, terwijl ook rechtsbinnen Van Brummelen een goede schietkans omzeep bracht. Hierna was het de beurt aan Mat jan om het eens te gaan proberen, maar de Advendo-verdediging gaf geen krimp. Een strafschop wegens ongeoorloofd aan vallen van een der Matjan-verdedigers, werd door doelman Kooyen benut (0-1). Door een misverstand in de Advendo- verdediging kon Matjan echter spoedig gelijkmaken (1-1). Weer door een straf schop nam Advendo kort voor de rust de leiding (1-2). Na de thee was Advendo veel gevaar lijker dan Matjan. Vooral de rechter vleugel Greuter - Van Brummelen liet vaak verdienstelijk spel zien. Na een kwartier spelen loste rechtsbinnen Van Brummelen een hard schot, dat via de binnenkant van de paal doel trof (1-3). Kort voor het einde bracht linksbinnen Lam met een prachtig schot de stand op 1-4, waarin geen verandering meer kwam. Het ligt in de bedoeling dat Advendo de komende competitie met drie elftallen zal starten. de gelijkmaker te forceren, maar het lukte niet. In de laatste minuten leek het of het toch nog lukken zou, maar toen doelman Van Woerdekom al gepasseerd was, wist Van Drumpt nog juist op de doellijn redding te brengen. Zo eindigde ook deze wedstrijd in een nederlaag terwijl een gelijk spel zeker het minste geweest zou zijn, dat Veenendaal verdiend had. Matjan is ons werkelijk tegengevallen, want hoewel het elftal versterkt met en kele nieuwe aanwinsten is het toch weer een 6-0 nederlaag geworden tegen het Amersfoortse Posthoorn. Mogelijk heeft de lange tijd gedwongen rust hier enige schuld aan, temeer omdat de sigaren makers het met de training ook zo nou niet nemen. Hoe dan ook, het was mis en het begint er zo zoetjes aan kwaad uit te zien voor de Pantermensen. En de wedstrijd zelf? Na twintig mi nuten spelen was er al een 3-0 achter stand, wat niet zeggen wil dat Matjan geen kansen kreeg. Maar deze werden door de voorhoede zo onvakkundig af gewerkt dat kans op een goed resultaat uitgesloten was. Bovendien was de ach terhoede dermate lek dat de gasten rus tig de score tot 6-0 konden opvoeren. VRC had zaterdag een uitzonderlijk goede dag. Niet alleen omdat ze in Wa geningen met 3-2 van SKV wonnen, maar nog te meer omdat haar concurrent voor de onderste plaats Ermelo verloor. Door deze situatie gaat Ermelo degra deren terwijl VRC derde klasser blijft. Een volledig VRC moest het dan op nemen tegen een met spelers van WAVV versterkt SKV. Na ongeveer een kwartier spelen maak ten de gastheren een doelpunt in zuivere buitenspelpositie. De scheidsrechter was dit schijnbaar ontgaan want hij wees re soluut naar het midden (1-0). Voor er echter een half uur gespeeld was konden de Veenendalers weer gelijk maken (1-1). Jammer was het toen, dat kort voor de rust door een misrekening van doelman Van Kooten de stand op 2-1 voor SKV kwam te staan. Hoewel de geel-blauwen na de rust meteen fel ten aanval trokken moest het toch nog een kwartier duren voor succes geboekt kon worden. Het was Nellestijn die de balans weer in evenwicht kon brengen (2-2). Groot was de vreugde in het VRC-kamp toen Cornelissen zijn club even later zelfs de leiding kon bezorgen (2-3). Dit was teveel voor de Wageningers die toen alles op alles gingen zetten om het verloren terrein weer terug te win nen. Doch een zwaar verdedigend VRC verzette zich met hand en tand en smaak te het genoegen om de steeds weer aan vallende tegenstanders op een veilige afstand te houden. Juist voor het einde was het bijna nog mis, maar een prachtige safe van doel man Van Kooten bracht redding en maak te tevens aan alle onzekerheid een einde. Proficiat VRC-ers. Triangelboys doet het de laatste tijd niet gek. Een derde plaats in een uit gebreid gezelschap in de tweede klasse kan toch behoorlijk genoemd worden. Zo als te verwachten was werd zaterdag weer met 4-1 van Sportclub Rhenen ge wonnen. Het was een vlot gespeelde wed strijd waarin de Veenendalers een ver diende overwinning boekten. Reeds in de eerste helft werd een 2-0 voorsprong bereikt. Een voorsprong waaraan natuurlijk Slotboom weer be hoorlijk had meegewerkt. Ook na de rust was het Triangelboys dat de toon aangaf. Het moest dan ook eerst wederom door Slotboom 3-0 worden voor de stedelingen de eer konden red den (3-1). Daarna was het Bos die er 4-1 van maakte. Ook met Kulan gaat het de verkeerde kant op. Ondanks dat er dan wel van enige pech voor de Veenendalers gespro ken kan worden, heeft dat dan toch maar weinig met een 6-0 nederlaag te maken. Toch ging het in de eerste helft nog niet eens zo gek. We zagen toen een vrij gelijkopgaande strijd en had Kulan in die periode, de strafschop waar zij recht op hadden, toegewezen gekregen dan was het misschien wel iets anders gelopen. Nu was het resultaat bij de rust een 1-0 achterstand. Ook na de thee waren er aanvankelijk nog wel redelijke kansen voor de thuis club, maar de man die de soms verras send goed opgezette aanvallen moest af werken was er nu eenmaal niet. De Elsterse Musketiers konden het be ter en brachten na een kwartier de stand op 2-0. Toen was het gebeurd met Kulan. On danks dat zij zich herhaaldelijk weer verzette werd de score toch door de Els- tenaren opgevoerd tot 6-0. GVVV zette haar opmars voort door met 2-0 in Hilversum van Oranje Leeu wen te winnen. In deze wedstrijd was er van begin af een duidelijk overwicht van de Veenen dalers te constateren. Dit blijkt dan ook wel uit het feit, dat doelman Van de Pavert slechts één bal op zijn doel heeft gehad en die werd dan nog teruggespeeld door een der eigen achterspelers. De achterhoede van de Buurtlaanbe- woners bleek deze middag oppermachtig te zijn. Toch duurde het nog tot een kwartier voor de rust voor Van de Bovenkamp na vier man gepasseerd te hebben, zijn club met een hard schot via de onderkant van de lat, de leiding kon geven (0-1). Ongeveer een kwartier na de thee werd het 0-2 door Van Essen die na een man gepasseerd te hebben hard en laag in schoot. Ondanks dat de nog resterende tijd werd volgemaakt op de speelhelft van de gastheren kwamen er toch geen doelpun ten meer. De stand bleef dus 0-2 waar mede GVVV een paar kostbare puntjes aan haar lijst had toegevoegd. J.l. zaterdagavond zijn zowel de heren als de dames van de Veenendaalse Volley balvereniging naar Woerden gereisd, om daar de strijd aan te binden tegen de plaatselijke volleybalvereniging Valbovol. De met zoveel spanning tegemoet ge ziene wedstrijden zijn qua spel erg tegen gevallen. De dames wedstrijd gaf een erg eenzijdig spelbeeld te zien, want het technisch zeer zwakke Valbovol werd door de V.V.V. met 0-3 van het veld ge veegd. De heren van Valbovol draaiden in de tweede wedstrijd de rollen om, met dien verstande, dat de V.V.V.'ers, hoe wel ze een game-overwinning behaalden, er niet aan te pas kwamen en ruim met 3-1 verloren. De Veenendaalse dames namen in de eerste game direct de overhand en speel den met vlotte combinaties de Valbovol- verdediging stuk, zodat de voorsprong van 3-9 volkomen verdiend was. Hierna zakte het tempo enigszins af en konden de Woerdense dames bijkomen tot 8-0. Maar na de time-out keerde het oude tempo weer terug en daardoor verloor Valbovol weer de vat op het spel en zag met lede ogen hoe V.V.V. de eerste set won met 8-15. De tweede set begon V.V.V. in nog hoger tempo te draaien en naarmate het tempo hoger werd liep ook de game ten einde. Met goed geplaatste services van Mincke Dijkstra werd de Valbovol-ver- dediging zo uit positie gespeeld, dat ge durende de gehele game zo nu en dan een bal over het net terug kwam, die echter na een goede aanval weer hard ge retourneerd werd, welke in de regel werd opgevangen, naar de V.V.V.-serveerster geretourneerd en het spelletje begon op nieuw. Tenslotte eindigde de tweede game met een 2-15 overwinning. Nadat het er aanvankelijk op leek, dat de derde set hetzelfde verloop zou heb ben, kwam er bij de stand 3-8 echter een ommekeer. Valbovol kwam er eindelijk in en bood de Veenendaalse dames goed tegenstand. Aanvankelijk leek het erop, dat de slotfase van deze wedstrijd een beetje spanning zou brengen, want het stug spelende Valbovol liep de 3-8 ach terstand in tot 9-9. De Veenendaalse da mes voerden echter het tempo dermate op, dat voor Valbovol alle mogelijke illu sies verdwenen en V.V.V. tenslotte dus de zege behaalde met 9-15. De heren moesten de strijd hierna aan binden met de sterke leidersploeg Val bovol. Deze Woerdenaren speelden dit maal weer zeer sterk, waartegen V.V.V. scherp afstak. De 3-1 overwinning heeft Valbovol dan ook volkomen verdiend. Nadat V.V.V. aanvankelijk een kleine voorsprong had genomen, werd het spel van Valbovol aanmerkelijk beter en met enkele flitsende smashes werd de ach terstand omgezet in een 9-4 voorsprong. Door enkele fouten in de Valbovol-verde- diging werd de achterstand verkleind tot 9-7. Hoewel Valbovol helemaal niet sterk speelde, werd zonder enige moeite de voorsprong vergroot tot 13-7. Nog even scheen V.V.V., na de time-out, terug te komen, maar verder dan 13-10 kwam het niet, want door enkele missers was het pleit beslecht (15-10). De tweede game begon en eindigde met een futloos V.V.V.-team en wat er tussen ligt behoort met hetzelfde gebrandmerkt te worden. Valbovol was technisch en met het opbouwen van aanvallen zeker twee klassen beter dan de Veenendaalse ploeg. Geen wonder dus, dat de Woer dense kampioenen via 9-1 en 11-5 de der de set met 15-7 wonnen. De derde game zakte Valbovol wat af en hoewel ze aanvankelijk toch een 7-3 voorsprong verkregen, zagen ze toe hoe een eindelijk op toeren komend V.V.V. hen in de hoek drukte en via 7-7, 8-12 verdiend deze derde set wonnen met 9-15. Hoewel de kans op een gelijk spel er zeker inzat, verloor V.V.V. de wedstrijd toch, doordat ze het spel van de vorige game niet handhaafden en Valbovol kon weer tot haar normale spel komen, waar tegen V.V.V. geen schijn van kans had en daarom met 15-6 verloor. Valbovol heeft zijn voorsprong op V.V.V. dus met twee punten kunnen ver groten, zodat het kampioenschap zo goed als zeker is. *e'dig t/m Pasen poosjes Mandarijntjes 3 bUklSS Keuze 2.2S at 79 79 79 Abrikozen Kruitcocktaif Perziken nas schijven 139 1 hlilrk AnanasschijVen |39 a Californische asperges biik 69 Aspergesoep sachet 68-65 Soepballetjes biik 79 Sperziebonen 2 literblikken 149 Doperwten middelfijn literblik 89 Doperwten middelfijn 2 halve blikken 98 Doperwten zeer fijn literblik 129 Snijbonen hterbiik 99 Ananas Ananaspudding Appelmoes Tutti frutti extra Sauce Madère Beaujolais Supérieur Graves Supérieur Zeiler Schwarze Katz literpak 49 2 blikken I 59 250 gram 79 blik 98 fies 295 fies 320 fles 425 Cream crackers Patria Pak 60 Schelvislever biik 55 Chaletkaas assorti doos 160 Sandwich Spread per flacon 98 Vleecro-kroketvulling Nibb lts Zoute pinda's Grote pinda's Kaassaus Pikanta blik 89 70 en 25 zak 225 gram 55 250 gram 49 tube 55 Woensdag 19 maart werd in ,,'t Tref punt" de schaakwedstrijd Veenendaal 2- 't Paar (Heveadorp) gespeeld en door de Veenendalers verloren met 4V»5>/ï. Door deze uitslag degradeert het twee de tiental automatisch naar de derde klasse van de oostelijke schaakbond en krijgt 't Paard misschien nog de gelegen heid de voorlaatste plaats (want ook dat betekent degradatie!) te ontlopen ten kostte van Rhenen 1 of Veenendaal 3. Het ziet er allemaal dus nogal somber uit voor de lagere tientallen van Veenen daal, als de uitslagen van Veenendaal 3 - Rhenen 1 en WSDV II - 't Paard, woens dag 26 maart bekend zijn. kunnen we meer vertellen. Het moge waar zijn, dat er in deze competitie enkele wedstrijden „ongeluk kig" verloren werden door het tweede de grote fout schuilt echter in het gemis aan wedstrijdroutine van enkele leden waardoor er „geblunderd" wordt en men dikwijls het inzicht mist om een goede stelling in winst om te zetten. Ook het feit, dat vrijwel elke wedstrijd met 4 5 invallers gespeeld moest worden heeft Veenendaal 2 geen goed gedaan. De uit slag luidde: Willemsen Barentsen 10 Schell Mos 01 Vink v. d. Pluim 1—0 Van Manen v. d. Wege 01 Vaartjes Huisjes Vi-Vs Kets Sassenus 01 Brouwer Droog 01 De Ruiter iZwier 01 Maas Kobus 10 Griffioen Melse 10 (17) Van Marcelline hoort hij een en an der. „Kleine koning", zegt ze spottend, „de bom is verkeerd gesprongen! Je zult je troon voorlopig nog niet kunnen bestijgen!" Louis Bertrand wendt zich af. „Ik weet niet, wat je bedoelt", zegt hij, „en ik wens het ook niet te weten." Marcelline komt vertrouwelijk vlak bij hem staan, zodat hij de warmte van haar lichaam voelt. „Ze hebben die Tréviot ingepikt", zegt ze zachtjes, „en papa heeft een waarschuwing gekregen. De anderen óók. Nu zul jij er wel aan moeten. Louis Bertrand wendt zich bruusk om. „Wat bedoel je", zegt hij onvrien delijk, maar toch ondanks zichzelf, nieuwsgierig, „wat is er gebeurd." „Verraad", zegt Marcelline opeens erg geheimzinnig, „ze hebben die bij eenkomsten hier afgeluisterd. En... eh... enfin, je zult er zélf wel méér van horen!" „Afgeluisterd", zegt Louis Bertrand „hoe kan dat nou?" „De muren hebben soms oren..." ant woordt Marcelline luguber, „maar voor het overige: pas jij maar op, Louis Bertrand... Koningszoon'" Louis Bertrand antwoordt niet. Hij voelt achter dit gesprek een vage, on heilspellende dreiging. Wéét dat op zijn persoon - door de bijzondere om standigheden van zijn geboorte - veler ogen zijn gevestigd. Maar hij heeft dat - willens en wetens - tot nu toe ge negeerd. Zou hij inderdaad verant woordelijk gesteld kunnen worden...? Onzin. Hij keert Marcelline nijdig de rug toe en zoekt een goed heenkomen. i Haar irriterend lachen klinkt hem echter achterna. Hoofdstuk 11 Als Louis Bertrand 's avonds, na een bezoek bij een zijner vrienden, opge wekt naar huis terugkeert, ziet hij bij het hoge tuinhek twee onbekenden op hem wachten. Eén hunner tikt aan de hoed. „Mon sieur De Travillot?" „Ja... wat wenst u?" „Dat u meegaat..." „Méégaan... met u?" „Om u te dienen." „Wie is u dan?" „Dat doet er niets toe. Wij hebben volmacht u te arresteren. Nee, maak u niet boos. U wordt van niets oneervols verdacht! Uw aanwezigheid wordt ech ter vereist... ter plaatse, waar wij u heen zullen brengen." Bij het licht van een lantaarn leest Louis Bertrand, verschrikt en uit het veld geslagen, de schriftelijke vol macht, die hem beleefd wordt overhan digd. Inderdaad „L. de Travillot" zal zich aan het gezag van de twee man nen moeten onderwerpen. „Als u nog een en ander wenst mee te nemen", zegt de woordvoerder tege moetkomend, „dan zullen wij u dat gaarne toestaan. U kunt het huis bin nengaan en ophalen, wat u nodig hebt" Louis Bertrand aarzelt. Zal hij de ge legenheid benutten? Waarom niet? Hij kan zich van het nodige voorzien en- afscheid nemen. Met een bedrukt gezicht neemt hij de aangeboden gunst aan. „Ik ben in tien minuten terug", verzekert hij. De ander knikt glimlachend, hij vertrouwt deze jongeman met z'n eerlijk uiterlijk volkomen. Louis Bertrand is binnen. Monsieur De Montebran schrikt als hij het nieuws hoort. „Nu al?" zegt hij. „Enfin, mon garcon, er is niets aan te doen. Men kan je niets verwijten, ten zij dan dat je geboorte aanleiding zou kunnen geven tot moeilijkheden. Au revoir!" De jongeman begeeft zich snel naar zijn kamer, doet wat kleren en andere benodigdheden in een valies en gaat triest en terneergeslagen de trap af. Beneden wordt hij opgevangen door Marcelline, die bleek ziet en hem ang stig aanstaart. „Ze zullen je toch... niet ophangen?" zegt ze. Louis Bertrand haalt zijn schouders de zware voordeur en verlaat met zijn bescheiden bagage, het statige, som bere huis, waar hij bijna drie jaar in heeft doorgebracht. De jeugdige arrestant - hij wordt met een zekere onderscheiding behan deld - wordt ondergebracht in een wat duf riekend vertrek in de gendar merie. De deur slaat stevig op slot en Louis Bertrand wordt aan zijn eigen gedachten overgelaten. Erg hoopvol of opgewekt zijn deze niet. Hij weet zeer goed, dat hem geen enkel verwijt kan treffen. Zijn gedrag is tot nu toe onberispelijk geweest. Nie mand zal kunnen beweren, dat hij zich aan enige politieke daad of zelfs uit lating heeft schuldig gemaakt. Aan zijn geboorte, zijn Bourbon-afstamming is op. „Als het zover is, kom je zeker kij ken", zegt hij bitter. „Vaarwel, schone nicht!" Zij blijft hem met haar onheilspel lende ogen aanstaren. Opeens slaat ze haar armen om zijn hals en drukt een kus op zijn mond. Dan gaat ze terug en verdwijnt snel in haar kamer. Louis Bertrand is even beduusd, maar herstelt zich spoedig, opent zelf dit te danken. Louis Bertrand vreest, dat deze zaak op een langdurige bal lingschap waarschijnlijk ergens in een afgelegen oord zal uitdraaien. Hij huivert. Dit lokt hem niet aan. Als hij maar gelegenheid kreeg, zich te verdedigen. Desnoods zou hij zich naar het buitenland kunnen begeven, naar Engeland, naar Brazilië. Maar zal men dit toestaan? De jeugdige gevangene krijgt goed eten, hij ontvangt de Gazette, zelfs worden boeken gebracht. Wat de be handeling aangaat, heeft hij stellig niet te klagen. Een verhoor? Hij vraagt er om, maar men deelt hem mede, dat hij te zijner tijd voldoende gelegenheid zal hebben zich te rechtvaardigen. Op een avond komt een sympathieke, wat oudere militair hem bezoeken. „Lagrange", stelt hij zich voor. Wie of wat hij is, weet Louis Ber trand niet, alleen wijst z'n uniform op een hoge rang. Waar dit bezoek toe dient? Monsieur Lagrange praat los weg over allerlei, polst de jongeman omtrent zijn plannen, zijn studie, zijn ambities. Maar laat de hoofdzaak on besproken. Als Louis Bertrand hem op de man af vraagt, waarom hij gevangen zit, en of het nog lang zal duren, voordat hij verhoord zal worden, haalt hij de schouders op en zegt beminnelijk, dat hij van deze interne kwestie niet op de hoogte is." Na een dag of tien in onzekerheid te hebben doorgebracht, wordt de arres tant vriendelijk verzocht zich gereed te makón voor een verhoor. Hij knapt zich wat op, verzorgt zo goed mogelijk zijn kleding en wacht op de dingen, die komen zullen. Het verhoor vindt plaats in een gro te, ouderwetse tuinkamer. Aan een bureau zit een grijze, lange man, met afhangende snor en een onverschillig haast nijdig uiterlijk. Naast hem ziet Louis Bertrand het vriendelijke ge zicht van Lagrange, die hem bemoedi gend toeknikt. Verder zijn er nog een schrijver en een onaanzienlijk heer schap, dat vreselijk niest en hoest en met zijn handen onder de panden van zijn jas voortdurend onrustig op en neer loopt. Louis Bertrand krijgt geen gelegen heid dit nauwkeurig op te nemen. Hij wordt resoluut door zijn bewakers op een stoel gezet, recht tegenover zijn ondervrager. De lange, grijze heer ziet zijn slachtoffer onderzoekend aan. „Dus", begint hij met een harde stem, „dus u is de bewuste monsieur De Travillot... hm, zoon van de gestor ven Gustave Césare, graaf De Travil lot en mademoiselle Irène Constance de Signac. In orde?" „Zéker", antwoordt Louis Bertrand rustig, „dat zijn de namen van mijn gestorven ouders." „Hm!" zegt de ondervrager, Picard geheten, „dat is dus in orde. En waar om... meneer De Travillot, vindt u die naam, een degelijke, oude Franse naam, niet goed genoeg en wenst u zich een andere - inderdaad nóg fraaiere - aan te matigen? Waarom... vraag ik u?" Louis Bertrand wacht even met ant woorden. Dan zegt hij rustig: „Meneer u vergist zich! Ik wens mij geen naam aan te matigen, die mij waarschijnlijk niet eens toekomt. Integendeel.... ik wens die naam te vergeten, die mij tot nu toe slechts leed gebracht heeft en daarbij wens ik ver te blijven van al lerlei minderwaardige speculaties, die men op de omstandigheden van mijn geboorte zou kunnen vestigen... In het kort... ik wil niets met al die knoeie rijen te maken hebben...!" Dit ietwat jongensachtige slot ont lokt de heer Lagrange, die aandachtig heeft toegeluisterd, een glimlach. „Dus, meneer De Travillot", zegt Pi card wat vriendelijker, „moet ik uit uw woorden opmaken, dat u onkundig bent omtrent de machinaties, die onder uw naam in het werk zijn gezet?" „Ik weet er hoegenaamd niets van", antwoordt Louis Bertrand, enkele ge ruchten daaromtrent hebben mij in derdaad bereikt, maar ik heb de zaak - onverstandig misschien - niet serieus genomen." „U hebt de avondbijeenkomsten bij uw oom niet bijgewoond?" „Nóóit", zegt Louis Bertrand heftig. „Ik wist zelfs niet, dat ze gehouden werden, noch wie er aan deelnamen." „Zou dat zo zijn?" informeert Picard bij Lagrange. Deze knikt. „Ongetwijfeld!" zegt hij beslist. „Meneer De Travillot spreekt mijns inziens volkomen de waarheid." „Hm", moppert de ondervrager, „dat is alles goed en wél. Maar... tenslotte doet zich dan toch maar het feit voor- Meneer! Weet u iets met zékerheid omtrent de... mythen, die uw geboorte omgeven?" „Niet méér dan een ander", zegt Louis Bertrand, „en u zult mij willen geloven, dat al die onderstellingen erg pijnlijk voor mij zijn... Zij besmeuren de naam van mijn moeder en ontne men aan haar nagedachtenis de wij ding, die een kind er toch aan wil toe kennen." (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 4