Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken sus» omim MULDER 1400 kinderen krijgen deze weken de tweedé prik tegen kinderverlamming Grootse plannen der Veenendaalse Atletiek Vereniging PALMPAASOPTOCHT IN VEENENDAAL Jaarverslag 1957 van „Het Groene Kruis" AGENDA ELST AMEROISGEN RENSll OUDE „Kleutcrhof", de eerste kleuterschool in Veenendaal in een eigen gebouw, officieel geopend OVERBERG 32e jaargang WOENSDAG 2 APRIL 1958 Nr. 25 Uitgave: „De Gelderse Vallei0 Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Hervormde gemeente bouwt noodkerk in Zuid Verkeersmaatregelen i.v.m. vernieuwing Hoofdstraat LET OP DE MAXIMUM SNELHEID 402 kinderen slaagden voor de verkeersexamens ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Woonhuis te Eist uitgebrand FDF, Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs ƒ1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Maandag j.l. is men gestart met de tweede inenting tegen kinderver lamming van de „lichtingen" 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957. De kinderen, in die jaren geboren, zullen dus voor de tweede maal een prik ontvan gen. In totaal zal op zeven middagen worden geënt voor de tweede in jectie. Deze week nog, morgenmiddag donderdag 3 april, en volgende week, dinsdag 8, woensdag 9 en donderdag 10 april. Er zal op deze mid dagen worden ingeënt van 2 tot 5 uur. De injecties worden gegeven door de Veenendaalse doktoren, die om beurten zitting zullen houden en wor den bijgestaan door de wijkverpleegsters van het Groene Kruis. De ad ministratie is wederom in handen van de afdeling inenting van de ge meentesecretarie. Voor deze zeven middagen zijn in to taal rond 1400 kinderen opgeroepen. Dit aantal kinderen ontving n.l. bij de eerste inenting, gehouden eind februari, begin maart, de eerste prik. Voor de eerste inenting werden ruim 1850 op roepingen verzonden. 450 kinderen ver schenen niet. Volgens de ontvangen op gaven zijn er van deze 450 23 particu lier ingeënt, terwijl een klein aantal ouders hun principiële bezwaren tegen de inenting hebben kenbaar gemaakt. Omtrent 400 kinderen werd dus niets vernomen. Het merendeel van deze kinderen was tijdens de eerste inenting ziek. Men wijt dit aan een mazelen epidemie, welke in verschillende ge meenten optrad. Bovendien waren de weersomstandigheden van dusdanige aard, dat een ander gedeelte om die reden wegbleef. Aangezien dit percentage dermate groot is, acht men het niet verantwoord dit zo te laten. Daarom zal voor deze kinderen als nog de gelegenheid worden gegeven de eerste injectie te ontvangen. Voor deze kinderen zal een zitting worden ge houden op vrijdag 11 april a.s. van 's middags twee uur tot half vier. Een nadere oproep zal niet worden verzon den. Alle ouders, die hun kinderen, ge boren in 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957 dus alsnog voor de eerste keer willen laten inenten, dienen met hun kinderen te verschijnen op boven aangegeven uren. Het is noodzakelijk, dat de des tijds toegezonden oproeping wordt mee gebracht, alsmede de blauwe of rose inentingskaart. Men deelt ons verder mee, dat de genen die niet precies op de op de oproep aangegeven tijd verschijnen, absoluut niet worden geholpen. Tijdens de vorige inentingszittingen kwam het namelijk herhaaldelijk voor, dat ouders enkele kinderen tegelijk meebrachten om te laten inenten. Hoewel de organi satoren begrip hebben voor de moei lijkheden, waarmee diverse huismoe ders te kampen hebben, die enkele ma len in twee weken met hun kinderen te veld moeten, heeft men toch geen andere oplossing kunnen vinden. Het is - gezien de uitgebreide administratie welke hieraan vast zit - niet mogelij-k de kinderen in gezinsverband op te roe pen. Voorts is het precies op tijd ver schijnen in het belang van de kinderen zelf. Tussen de verschillende inentingen ligt namelijk een periode, welke op me dische gronden is vastgesteld en het afwijken hiervan zou nadelige gevolgen kunnen hebben. In tegenstelling tot de vorige keren zullen de inentingen thans worden ge houden in het nieuwe gebouw voor ge zondheidszorg aan de Eikenlaan. Wederom wordt gerekend op een vrijwillige bijdrage van 1,per in te enten kind. Naast de oproeping moet men de blauwe of rose inentingskaart meebrengen. Tenslotte deelt men ons mede, dat voor de kinderen, geboren in 1955, de derde injectieronde moet plaats vinden tussen 10 en 20 mei a.s. Nadere mede delingen - en oproepingen hiervoor - volgen nog. De plannen tot het plaatsen van een noodkerk van de Ned. Herv. gemeente in Veenendaal zuid. zijn thans definitief. Vorige week werd in een vergadering van kerkvoogdij en notabelen het plan van de bouwcommissie goedgekeurd. Het is de bedoeling, dat de kerk er binnen enkele maanden staat. Zoals bekend zal de kerk worden ge plaatst in de omgeving van De Geer en het Franse Gat. Niettemin gaat de bouwcommissie door met de bevordering van de bouw van een definitieve kerk. Deze noodkerk moet slechts worden gezien als een tijdelijke oplossing. Op de duur zal in deze wijk een permanent kerkgebouw verschijnen. De vele benodigde geldmiddelen hier voor ontbreken echter nog, doch binnen kort zal de Ned. Herv. kerk weer een grote financiële actie onder haar leden ontplooien om het bouwfonds aanmerke lijk te versterken. Ook zal binnen niet te lange tijd een architect worden benoemd. In verband met werkzaamheden ter vernieuwing van de Hoofdstraat geldt vanaf heden een wachtverbod voor de oosteleke zijde van de Hoofdstraat. Hoogstwaarschijnlijk zal volgende week slechts verkeer in één richting in de Hoofdstraat worden toegelaten. Hoe het verkeer zal worden omgeleid is nog niet precies bekend. Diverse weggebruikers trekken zich niet veel aan van de maximum snelheid van 50 km. in de bebouwde kom. Dit blijkt o.m. uit de tientallen prosesen-ver- baal, welke de Veenendaalse politie heeft opgemaakt tegen bestuurders van brom fietsen en motorrijtuigen, die de maxi mum-snelheid overschreden. De Veenendaalse politie zal de controle komende weken nog aanmerkelijk ver scherpen. Dezer dagen legde een groot aantal Veenendaalse schoolkinderen het prak tische examen af van de op de scholen, onder algemene leiding van de heer C. H. J. van Duuren, hoofdagent van ge meentepolitie, gegeven verkeerscursus. De ranglijst van de scholen met de beste resultaten is thans, na het prak tische examen als volgt: I. Joh. Calvijnschool 92.63 °/o 2. Chr. Nat. school II91.86 3. Prinses Beatrixschool 91.50 °/o 4. Chr. Nat. school I 91.48 °/o 5. Openbare lagere school 90.39 25 leerlingen slaagden met lof, d.w.z. zij deden hun werk volkomen foutloos, zowel het schriftelijke als het prakti sche gedeelte. Bij het schriftelijke examen behaal den 71 leerlingen nul fouten en tijdens het praktische 63 leerlingen. Zoals gewoonlijk zullen de diploma's met bijbehorende prijzen worden uitge reikt op donderdagmorgen a.s. om 9.15 uur in „Eltheto". Ter opluistering zullen dan enkele verkeersfilms worden vertoond. De folkloristische palmpaasoptocht, die reeds vele eeuwen een typisch Veenen- daals volksgebruik is, trok zaterdagmid dag weer onder zeer grote belangstelling door Veenendaals straten. Toen ook dit gebruik, evenals het lam- pegietersavondfeest dreigde te vervallen, heeft ook hier de Veenendaalse Winke liersvereniging door het organiseren van een optocht succesvol ingegrepen. Ook deze zaterdag voor palmzondag waren weer vele honderden kinderen naar de eierhal gekomen om aan deze optocht deel te nemen. Het zgn. „haantje pik" voert de laatste jaren de boventoon, nu er geen speciale prijzen meer beschikbaar worden gesteld voor de fraai opgetuigde „palmpasens". Ook hoort men de kinderen maar heel weinig meer het wijsje zingen, dat bij deze folklore thuis hoort en dat als volgt luidt: Pallem, pallem, pasen, Eikokerij. De andere week een maandag Dan krijgen wij een ei. Eén ei is geen ei, Twee ei is een hallef ei, Drie ei is een paasei. Het wijsje komt toch niet geheel en al in het vergeetboek, want de harmonie van de Kon. Scheepjeswol, die de optocht met haar vrolijke muziek opluisterde, speelde dit wijsje. Via het Kostverloren, Zandstraat, Hoog straat, Hoofdstraat en Kerkewijk trok de harmonie met èen lange optocht ach ter zich aan van kinderen, die de soms lang niet lichte vracht met zich mee torsten langs een dichte haag van toe schouwers. En menig kind kon de ver leiding niet weerstaan om een flinke hap uit de broodhaan te nemen, of om het snoepgoed langs de mond te laten benge len en dan met succes een hap te doen. Aan het einde van de optocht ontving elk kind een surprise, dit jaar bestaande uit een netje paaseitjes. Uit het geplande wedstrijdrooster der V.A.V. blijkt, dat het deze vereniging ernst is met haar streven naar vergroting van de populariteit der atletiek in onze omgeving. Deze vereniging heeft namelijk de or ganisatie van grootse wedstrijden op zich genomen, welke op 2e Pinksterdag zullen worden gehouden op de terreinen achter Reehorst te Ede. Dat deze wedstrijden niet in Veenendaal worden gehouden is uitsluitend te wijten aan het feit, dat onze gemeente niet in het bezit is van een voor deze wedstrijden noodzakelijke accomodatie: een sintelbaan. De financiering van deze wedstrijden is mogelijk gemaakt door de bereidwil ligheid van de diverse industriën, mid denstanders en verenigingen, die door middel van het plaatsen van advertenties in het wedstrijdprogrammaboekje, dan- wel door het schenken van prijzen, steun verlenen aan dit initiatief. Het aantal verwachte inschrijven be nadert de 500; hieronder zullen promi nente atleten zijn, die uit alle delen van Nederland naar Ede zullen komen. Voorts zal de V.A.V. op nog nader vast te stellen data een bosloop houden, als mede een dualmeet met een Noord-Hol landse vereniging. In de vereniging leeft de hoop, dat de straffe wintertraini. g, waaraan verschil lende lopers zich hebben onderworpen, dit seizoen tot dav rende resultaten zal le:'3'?r. D° hoo$> '^tvoora' gevestigd op de beide juniores JanEdink en Wim ter Haar, die deze winter tot opvallende prestaties kwamen in de oostelijke cross competitie. Ook van Steven Drost kunnen goede prestaties worden verwacht, vooral op de middenafstanden. Voorts wordt de mogelijkheid over wogen een aanval te doen op het ooste lijk rekord Zweedse Estafette, waar een V.A.V.-ploeg tijdens de wedstrijden te De heer W. J. Schoemaker verheugde zich erover het jaarverslag over 1957 te kunnen voorlezen in de grote wacht kamer van het schitterende nieuwe ge bouw. Met eerbied gedacht hij daar het verscheiden van de ontwerper van dit gebouw, architect Jan Dullaert, die juli 1957 is overleden. Wij prijzen ons gelukkig, dat de heer De Vos, zijn voor naamste medewerker, het gebouw tot volle tevredenheid van bestuur en naar ik meen ook van de leden heeft afgemaakt, aldus de heer Schoemaker. De vreugde over het nieuwe gebouw voor Gezondheidszorg wordt helaas ge remd door de schuld die de vereniging thans op zich heeft moeten nemen, teneinde de dure bouwkosten te kun nen betalen. Er zal dan ook naar meer inkomsten moeten worden uitgezien. Het ledental is weer gestegen en wel van 4934 op 31 december 1956 tot 5126 op 31 december 1957. Zr. De Jong is 1 februari 1957 in dienst gekomen voor de in 1956 ge huwde zr. Valk. Per 1 juli 1957 ver trok zr. Goverts eveneens wegens a.s. KERKEWIJK 167 *TEL. 3000-VEENEN DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America EEN ROMEINS PAASEI. Een van de winkeliers van Rome heeft als blikvanger in zyn etalage een monstrueus paasei ge plaatst. Een deel van de chocoladeschaal is weggebroken waardoor men een beeld op het inwendige van het ei krijgt, name lijk het gehele Piazza Dell Esedra te Rome compleet met het verkeer. huwelijk. Voor haar kwam per 1 ok tober zr. Sietzema in de plaats, zodat wij momenteel weer over vijf wijk verpleegsters de beschikking hebben. De verrichte werkzaamheden in 1957 laten zich als volgt specificeren. De vijf wijkverpleegsters brachten in totaal 7972 bezoeken aan 369 zieken voor de wijkverpleging. Verder werden nog door hen bezocht tien bejaarden met 40 bezoeken, twee lichamelijk ge- brekkigen met vijf bezoeken, negen pa tiënten met 33 bezoeken voor de gees telijke volksgezondheid, terwijl voor de rheumabestrijding 37 patiënten werden bezocht waarvoor 151 bezoeken nodig waren. De laatste hulp na overlijden werd 66 maal ingeroepen, terwijl in het wijkgebouw 45 patiënten werden be straald met de hoogtezon, waarbij 740 bestralingen plaats vonden. Uit het verplegingsartikelenmagazijn werden 25 verschillende soorten uitge leend met totaal 1933 uitleningen, welk aantal weer een vergroting inhoudt. Op het consultatiebureau der Prov. Utrechtse Vereniging tot Bestrijding der tuberculose was het aantal bezoe ken weer groot, terwijl vele schoolkin deren werden doorgelicht. Het aantal bezoeken door de vijf wijkverpleeg sters gebracht aan t.b.c.-patiënten be droeg 680. Uitgezonden werden acht patiënten naar sanatoria en wel vier patiënten naar Oranje-Nassau-oord te Renkum en vier patiënten naar resp. Berg en Bosch te Bilthoven, Zonnegloren te Soest, sanatorium voor militairen te Amersfoort en Sint-Anthonius zieken huis te Utrecht. De verpleging werd voortgezet voor 12 patiënten, n.l. 10 patiënten in het „Oranje-Nassau-oord" te Renkum, 1 in Sanatorium „Zonnegloren" te Soest en 1 in het Nederlandse Sanatorium te Davos. Uit deze cijfers blijkt, dat er weer gewonnen is op het t.b.c.-terrein, doch Dr. Höweler, de leider van het consul tatiebureau voor tbc-bestrijding maant toch actief te blijven. Ook op dit ter rein is nog steeds geld nodig. Vorig jaar bracht de Emmabloemcollecte 891,12 op; nog steeds wordt netto de 1000,niet gehaald, terwijl dit in Veenendaal toch gemakkelijk moet kunnen. Ik roep hierbij alle Veenen- VEENENDAAL Luxor theater, heden de film „Ja loezie", donderdag de film. „Mada me Butterfly". Woensdag 2 april Ontspanningsavond bejaarden geb. „Eltheto". Volksuniversiteit luis tercursus „Suriname" met film door de heer J. A. Mulder. Vrijdag 4 april spreekt Ds. Overduin in de Ger. kerk Vaartbrug, met als on derwerp „Vermoord of gestorven" medewerking verleend het Ger. Kerkkoor. ELST Heden, Nat. Hist. Ver. Z.O. Utrecht houdt lezing in hotel Stuijvenberg m onderwerp: N.O.-polder. dalers op volgende maand de dan plaats hebbende Emmabloemcollecte zo te gedenken, dat in 1958 de 1000,— netto-opbrengst wordt gehaald, zo zei de heer Schoeman. Het consultatiebureau der Prov. Utr. Vereniging tot Bevordering der Hy giëne voor Moeder en Kind, gehouden door Dr. Frylink, noteerde 227 nieuwe bezoeken, waarvoor 100 zittingen wer den gehouden en waarbij Dr. Frylink 3284 maal een baby controleerde. Hier bij werden 1378 injecties gegeven tegen kinkhoest, difterie en tetanus. In 1957 werd voor het eerst tegen polio-myelitis ingeënd en wel 637 in jecties. De wijkverpleegsters bezochten voor Dr. Frylink 651 zuigelingen, waar voor 1845 bezoeken werden gebracht. Op het consultatiebureau voor kleu ters werd door de kinderarts Dr. Be- nedictus 440 maal een kleuter gecon troleerd, terwijl 102 nieuwe kleuters werden ingeschreven. Hiervoor werden 40 zittingen gehouden, terwijl door de wijkverpleegsters 694 bezoeken afge legd werden aan 516 kleuters. Naar de gezondheidskoloniën te Eg- mond aan Zee werden 19 kinderen uit gezonden. Hiervoor werden 32 kinde ren bezocht met 131 bezoeken voor vóóruitzending en nazorg. Wij kkraam verzorging In de bezetting van de wijkkraam- 'erzorging kwam in 1957 geen veran- iering voor. Regelmatig werd met drie kraamverzorgsters gewerkt. Zij ver eenden hulp aan 158 kraamvrouwen, waarvan 134 bij de bevalling. Hiervoor brachten zij 2903 werkbezoeken en 424 prenetale bezoeken. Gezamenlijk werd gedurende 412 uren in de nacht ge werkt. Invallend voor de Stichting Kraamcentrum verleenden de 3 wijk- kraamverzorgsters hulp bij 47 beval lingen en gedurende 18 dagen hulp in de kraamgezinnen. Stichting Kraamcentrum Z.O.-hoek prov. Utrecht Deze stichting is nauw verbonden met het Groene Kruis, zodat het goed is ook die werkzaamheden te noemen. Deze stichting werkt thans met 9 ge diplomeerde kraamverzorgsters, als mede een kraamverzorgster in losse dienst, één leerling en vijf cursisten onder leiding van docente zr. Mulder. Helaas overleed in 1957 mej. Vrie- ling, terwijl mej. Mook onze dienst verliet wegens huwelijk. Gezamenlijk verzorgden de kraam verzorgsters 263 kraamvrouwen, waar voor 2638 verzorgingsdagen nodig wa ren. Bovendien werd achtmaal een verzorgster uitgeleend met totaal 73 verzorgingsdagen. Hiertegenover staat dat tienmaal een kraamverzorgster werd geleend van andere centra met totaal 88 verzorgingsdagen. Gezinsverzorging Deze tak van dienst werkt momen teel met twee gediplomeerde gezins verzorgsters, drie gezinshelpsters als mede één cursist. In totaal werden 2453 halve verzorgingsdagen in de ge zinnen geholpen. Twee verzorgsters verlieten deze dienst in 1957, terwijl vier nieuwe toetraden. Tot slot wekte de heer Schoemaker de leden op om nieuwe leden, resp. gezinsleden te werven. Rhenen slechts vier seconden boven bleef. Wij wensen deze kleine, maar hard werkende vereniging, een goed baansei- zoen toe en spreken de hoop uit, dat de plannen welke hier ter plaatse bestaan voor het aanleggen van een sintelbaan, spoedig worden gerealiseerd. Maandagavond is omstreeks kwart over acht brand uitgebroken in het woonhuis van de heer J. v. D. in de Paardenkop. Het achterhuis waar de brand is ont staan brandde geheel uit, terwijl ook een groot gedeelte van de inboedel verloren ging en de rest grote waterschade kreeg. De brand werd ontdekt door de fam. v. D., die in de keuken zat, doordat het licht uitging. Toen men daarna de deur open deed sloegen de vlammen hun tege moet. Het voorhuis kon gedeeltelijk wor den behouden. De brandweer uit Eist en uit Amerongen namen aan het blussings- werk deel. Ook de brandweer van Rhenen was bij de brand tegenwoordig. De vermoedelijke oorzaak is kortslui ting. De schade wordt door verzekering gedekt. ELSTENAAR WERD EERSTE IN JUBILEUM-RIT Onze plaatsgenoot, de heer H. Slok wist vcrlfedan week in de jubileumrit ysr Sticht" beslag te leggen op de eerste plaats. Zelfs wist hij de landskampioen Klumper te slaan. .De uitslag was: 1. H. Slok; 2. Van de Geer; 3. Klumper. PALMPASEN-OPTOCHT Ook dit jaar boekte de actieve win keliersvereniging met de organisatie van deze optocht een enorm succes. De publieke belangstelling voor de ver sierde „Haantjes-pik" was groot. Er waren inderdaad prachtige exemplaren bij en over het algemeen was er door de kinderen en ouders veel werk van gemaakt. „Ons Genoegen" zorgde voor de muzikale omlijsting. SLIPJACHT De Koninklijke Jachtvereniging hield zaterdag 29 maart onder leiding van huntsmaster Modderman een slipjacht in de Amerongse bossen. De vele toe schouwers hebben kunnen genieten van een bijzonder kleurrijk schouwspel. De prachtige rood-witte en zwarte rij kostuums, de mooie paarden achter de meute, voor deze jacht afgestaan door Z.K.H. Prins Bernhard, deden in deze passende omgeving denken aan een Engels schilderij. Daarbij de gulle voor jaarszon. Het geheel was werkelijk een ideaal kleurenspel. AANBESTEDING Het openbaar aanbesteden van vijf woningwetwoningen voor gemeente rekening genoot veel belangstelling. Zeventien aannemers hadden inge schreven. De raming bedroeg 65.000.-. Laagste inschrijver was H. L. Derksen te Och ten voor ƒ58.700,De gunning werd aangehouden. WIJZIGING VUILNISOPHAALDIENST EN SLUITING GEMEENTEHUIS In verband met het feit. dat op Goede Vrijdag 4 april a.s. de gemeentelijke vuil nisophaaldienst niet werkt, zal nu het huisvuil worden opgehaald op donderdag 3 april a.s. Tevens is het gemeentehuis die dag en ook op zaterdag 5 april gesloten. Uitslui tend voor het doen van aangiften voor de burgerlijke stand zal op beide dagen zit ting worden gehouden van 9 tot 10 uur. Voorafgegaan van een inzegening door de Hoogeerwaarde Heer Th. Otten, Pastoor te Wageningen vond op donderdag 27 maart 's morgens ongeveer 10.30 uur de officiële opening plaats van de eerste kleuterschool in Veenendaal. In zijn openingswoord belichtte Deken Otten de voorname taak van de school bij de opvoeding der kinderen en de belangrijke rol welke de ouders hierbij vervullen. 0M De Hoogeerwaarde Heer Deken Th. Otten in zijn openingswoord onder aan wezigheid van het schoolbestuur. V.l.n.r. de heren IJ. Feitz, de Eerw. Heer Pas toor R. Beckers. J. Bommel en H. J. Timmer. Hierna nam wethouder Van Kuyk, mede namens het gemeentebestuur het woord (de burgemeester en wethouder De Ruiter waren helaas verhinderd.) Hij sprak van belangstelling van de burgerlijke overheid voor het werk hier verricht en zou gaarne van de ge legenheid gebruik willen maken een beroep te doen op de autoriteiten het kleuteronderwijs zoveel mogelijk te bevorderen. Hij hoopte dan ook dat an dere scholen spoedig in het bezit zou den mogen komen van een eigen ge bouw. Mej. Clemens, Rijksinspectrice voor het kleuteronderwijs bracht hulde aan het schoolbestuur voor haar buitenge wone activiteiten en ook de architect, de heer De Haan, prees zij voor zijn onvermoeide ijver. „Ik kreeg de verrassing van mijn le ven", verklaarde zij. „Ik verwachtte slechts één lokaal klaar te zien doch tot mijn grote verwondering en vreug de vond ik er twee gereed en ik mag zeggen, dat slechts zelden de opening van epn rie-iwe school zo verantwoord is." En naar aanleiding van de woor den van wethouder Van Kuyk: „Ik krijg zeer weinig toewijzing bouwvolu me, doch ik doe wat ik kan en wanneer andere besturen jaloers mochten zijn, zo kan ik mij dat volkomen indenken." Zij hoopte echter, dat ook andere be sturen spoedig over een eigen gebouw zouden mogen beschikken. Vervolgens dankte de architect Bouw bedrijf Boers, Schildersbedrijf Pol, het Elektro-technisch Bureau Suydendorp en de overige firma's die aan de bouw van de school hebben medegewerkt, voor de prettige samenwerking. De Zeereerwaarde Heer Pastoor R. Beckers, tevens voorzitter van het kleu terschoolbestuur, nam als laatste het woord. Spreker dankte vooreerst de aanwe zigen voor de belangstelling. Het speet hem vooral, dat hij de edelachtbare heer burgemeester wegens zijn afwezig heid niet persoonlijk zijn dank kon be tuigen, daar hij niet alleen een zeer vlotte maar ook steeds een aangename medewerking had ondervonden, niet alleen in kleuterschoolzaken, maar ook in andere aangelegenheden. Ook de heren wethouders en secre- RESERVE-RIJKSPOLITIE IN OPLEIDING In januari 1958 is in Renswoude reeds een aanvang gemaakt met de opleiding van een 5-tal personen als reservisten van de rijkspolitie. Deze opleiding wordt verzorgd door de heer A. van den Ham en bestaat tot nu toe uit een wekelijkse cursus in de theorie. Enkele practische oefeningen werden ook reeds gehouden en deze zullen in de toekomst nog aan merkelijk worden uitgebreid. Zo vindt zaterdagavond a. s. in Woudenberg een zeer realistische oefening plaats, waar aan door verschillende groepen van de reserve-rijkspolitie wordt deelgenomen. Enkele dagen geleden werden in Rens woude de uniformen en verdere uitrus tingstukken uitgereikt, zodat de politie macht ter plaatse thans is vermeerderd met vijf wachtmeesters, die echter alleen in buitengewone omstandigheden of bij bijzondere gebeurtenissen in het open baar zullen optreden. melding voor een woning aan de Taets van Amerongenweg. Een groot aantal leden van de vrijwil lige brandweer was zeer snel bij de ga rage aanwezig, doch vóórdat werd uitge rukt, kwam reeds de mededeling, dat het vuur door de bewoners was geblust. De opgeroepen brandweerlieden konden der halve direct weer huiswaarts keren. DE C.H.U. EN DE VERKIEZINGEN De kiesvereniging Renswoude van de Christ. Historische Unie heeft jongstle den maandagavond een ledenvergadering gehouden in het gebouw Rehobot met het oog op de te houden verkiezing van leden van de gemeenteraad op 28 mei a.s. Tijdens deze bijeenkomst onder voor zitterschap van de heer J. T. Wolleswin- kel een overzicht van het doel en de ac tiviteiten der vereniging zowel in het verleden als ook in de toekomst, terwijl tevens de aanstaande grenswijziging on derwerp van bespreking uitmaakte. Voorts werd door de aanwezige leden de candidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen vastgesteld. De samen stelling daarvan zal nog nader worden bekend gemaakt, vast staat evenwel reeds, dat de eerste drie plaatsen zullen worden ingenomen door de zelfde per sonen als op de vorige lijst vermeld. taris dankte hij en hij verzocht de aan wezige wethouder dan ook nadrukke lijk deze dankbetuiging aan hen ken baar te maken. Na ook nog een woord van dank te hebben gericht aan de hoogeerwaarde heer Deken Otten en de Inspectrice mej. Clemens, begroette hij de aanwezige besturen van andere kleuteronderwijsinstituten. Hij stelde juist hun aanwezigheid zeer op prijs en hoopte dat deze ont moeting het begin zou zijn van een vruchtbare samenwerking. Het bestuur van de R.K. kleuter school zou hen van haar kant gaarne zo nodig te allen tijde van dienst zijn Hij besloot de plechtigheid met de aanwezigen uit te nodigen het gebouw verder te bezichtigen. Wij willen besluiten met het geven van een kort resumé betreffende het gebouw zelf. De school bestaat uit twee lokalen, een werklokaal en een les lokaal. De buitenstaander ziet in deze lokalen weinig verschil, daar het spel en lesmateriaal beide spelend door de kinderen wordt verwerkt. Bijzondere aandacht vraagt het keu kentje met bijbehorende tafels en ser viezen. Deze is er om het kind in de gelegenheid te stellen er zijn eigen we reldje in uit te spelen en te laten be leven. Al met al mag de school een sieraad voor de omgeving worden genoemd. Zij voldoet in alle opzichten aan de eisen, welke ten aanzien van het huidige kleu teronderwijs worden-gesteld en het zal dan ook voor „Tante Lien" zoals de kleuters de hoofdleidster weieens ple gen te noemen, een ware vreugde zijn, hen te kunnen binnenleiden in een om geving welke met recht als ideaal mag worden beschouwd. ZANGUITVOERING De Chr. gemengde zangvereniging „Soli Deo Gloria" gaf donderdag j.l. een zeer geslaagde uitvoering o.l.v. de dirigent, de heer Ter Haar. Het programma vermeldde vóór de pauze twaalf zangstukjes, die afgewisseld werden door declamatie, o.a. door de heren Schreuders en Verkerk en mej. Van Ginkel. Uit de opkomst bleek reeds, dat men van deze avond iets goeds verwachtte, wat ook zeker het geval was. Vooral het „Ave Verum" van Mozart werd uitstekend gebracht. Na de pauze werd het toneelstuk „Het hoedje" uitgevoerd, ook door leden van de zangvereniging. Het bleek, dat behalve zang, ook het toneelspel goed ingestu deerd was. Het spel van mej. Noppen was zeer goed, zij was wel de sterkste speel ster, ofschoon hierbij ook mej. Van Voorst uitblonk. De dames C. van Ginkel en R. van Dijk zorgden ervoor, dat het publiek goed merkte dat het een blijspel was. De Overbergse zangvereniging kan te rugzien op een goed geslaagde uitvoering en het grote aantal bezoekers is onge twijfeld dezelfde mening toegedaan. GOEDKEURING SCHRIKDRAAD De belanghebbenden wordt erop ge wezen. dat de goedkeuringsbewijzen van schrikdraad-installaties op 1 april a.s. hun geldigheid verliezen. Het is derhalve noodzakelijk, dat vóór deze datum be doelde installaties opnieuw worden ge keurd door een erkend elektro-technisch installateur. BRANDALARM Donderdagavond j.l. werd Renswoude opgeschrikt door het loeien van de brand weersirene in verband met een brand- VAN HET GROENE LAKEN De competitie van de biljartbond Wa geningen en Omstreken, waarin ook de vereniging Renswoude uitkomt, nadert thans het einde. Het is daarbij opvallend, dat de eindsprint van Renswoude maar zeer matig is. Zo verloor in de afgelopen week het eerste viertal met 7-1 van Na tionaal I te Wageningen. Alleen de heer C. Vink wist nog een gelijk spel te be halen, de drie andere leden daarentegen konden niet tot winst komen. Dit team moet thans nog een wedstrijd spelen en wel tegen BW uit Veenendaal. Het derde viertal bracht het er nog slechter af en verloor de laatste wedstrijd met 8-0 van De Kroon 3 uit Wageningen, die daarmede tevens de kampioensvlag kon hijsen. BLOEDGEVERS GEVRAAGD Omdat door het in bedrijf stellen van het Prot. Chr. streekziekenhuis te Ben- nekom de mogelijkheid tot verplegen van zieken aanzienlijk is uitgebreid, wordt de behoefte aan donors in de gemeente Ede en omgeving steeds groter. De bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis heeft dan ook dringend bloed gevers nodig, temeer, daar de aanmelding van personen, die zich voor deze mens lievende taak beschikbaar stellen, ten enemale onvoldoende is. De administratie van de bloedtrans fusiedienst, die gevestigd is in het Ju- lianaziekenhuis te Ede (telef. 08380-8146), doet daarom een beroep op allen, die willen helpen en daartoe lichamelijk in staat menen te zijn, zich ten spoedigste als donor op te geven. Wellicht ten overvloede mag er aan herinnerd worden, dat in vele gevallen bloedtransfusie de redding van een pa tiënt betekent. Aanmelding als donor kan ook geschie den bij het secretariaat van de afdeling Ede van het Rode Kruis, Eikenlaan 8 te Bennekom (telef. 08379-593). VRAAGT NAAR ZIEKENFONDS LEVERANCIER Hoofdstr 51, tel. 31 84, Veenendaal

De Vallei | 1958 | | pagina 1