RECLAME DE VALLEI BREISTERS een pak Custard of Choc, vlapoeder voor halve prijs Het gebeurde in een Mei-nacht en betere waar en tien procent alleen Royale Veenendaalse overwinning op Arnhemse Boys Voor de Jeugd Pasen Dansen Eindstand reeds in de eerste lielft bereikt Merino's verloor van Oranj e-Leeuwen 3-0 nederlaag voor Matjan N.S.V.S. bereikte 3-3 tegen Veense Boys V.R.C. boekte winst in Apeldoorn G.V.V.V. won van het Utrechtse Posta Musketiers slaat Sova met 3-1 Triangelboys klopte B.V.C. in eigen huis Adveiulo speelde tegen Kulan gelijk (4-4) Het vierde elftal van Veenendaal nog geen kampioen Schaken Oranje-Wit slaat Scherpenzeel met 1-0 Wims avontuur J. P. VALKEMA BLOUW ROMAN 'UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD VLOT EN STERK BIJ SPORT EN WERK r- P.K. VAKKLEDING is D. v. d. Meyden geschikt persoon Kweker ij A. LOEF Hotel „De Zwaan'' een net meisje INSTUIF- RHENFN bier is groot nieuws voor U 8.80 2e PAASDAG Hotel La Campagne Bij aankoop van f 5.— De Gruyter - artikelen krijgt U het Snoepje van de Week voor slechts 10 cent en bovendien Choc, vlapoeder pak45ct Custardpak 28 ct Vcenendaal heeft zich door een verdiende 4-0 overwinning op Arnhemse Boys op gewerkt naar de vijfde plaats op de rang lijst. Er werd vooral voor de rust een prima partij gevoetbald. Het was dan ook in deze periode dat de doelpunten tot stand kwamen. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de Veencndalers in de tweede helft geen kansen meer kregen. Kansen waren er zeker en waren die benut, dan had de eindstand zeker verdubbeld kunnen kun nen zijn. Die tweede helft was door slecht plaat sen en onsamenhangend spel, geen scha duw van de eerste. Tevens zagen de gasten in de eerste twintig minuten van die periode nog kans om een licht over wicht te verkrijgen, maar door onproduk- tiviteit van de voorhoede bleef het tegen- puntje uit. Het laatste gedeelte echter waren de Veenendalers weer volkomen heer en meester. Bij Veenendaal zagen we weer twee oude bekende, n.l. Van de Pol in het doel en R. Heij, die Corry-Heikamp verving. Beide spelers konden ons goed bekoren en deden voor de andere spelers zeker niet onder. Arnhemse Boys dat ook enige wijzigin gen in het elftal had aangebracht viel enigszins tegen. Veenendaal lanceerde direct al een serie goede en snelle aanvallen die al in de tiende minuut succes opleverde toen Kees Heikamp uit een vrije trap van Re- bergen keurig inkopte (1-0). In de drieëntwintigste minuut werd het zelfs al 2-0 toen na goed voorbereidend werk vqn Anton Muller zijn naamgenoot Piet mei een hard schuin schot doelman Gunter passeerde. Vijf minuten later kregen de Boys een redelijke kans om de achterstand ge deeltelijk in te lopen, maar rechtsbuiten Aldenburg wist in vrije schietpositie staande niet beter te doen dan langs de verkeerde kant van de paal te schieten. Nadat doelman Gunter enkele goede scheten onschadelijk gemaakt had, moest hij vijf minuten voor de rust voor de de'-de maal gewonnen geven toen Kees Heikamp profiteerde van een mistrap van Keoergen (3-0). Juist voor het rustsignaal was het Anton Muller die na een solo-ren en goed door zetten de stand op 4-0 bracht. Zoals reeds gezegd pakte in de tweede helft de gasten met de wind in de rug even goed aan, maar ondanks redelijke kansen was de voorhoede toch niet bij machte om Veenendaal geweld aan te doen. Na twintig minuten kwamen de Vee nendalers terug, maar enkele doelrijpe kansen werden onbenut gelatén of ter elfder, ure op de doellijn gestopt. Ook de deze middag nogal bewegelijke Rebergen probeerde het nog met enkele van zijn ontzag inboezemende schoten, m^ar verder succes bleef uit. Toen de scheidsrechter het einde aankondigde had Veenendaal door een verdiende over winning twee kostbare puntjes aan haar lijst toegevoegd. Merino's heeft in Hilversum weer eens met pech te kampen gehad. Het zit de wolmensen de laatste tijd ook echt niet mee, want als je ondanks beter spel toch steeds weer verliezen moet, is het wel erg verdrietig. Hoewel de Veenendalers in het eerste half uur steeds in de meerderheid waren, bleek doelpunten maken er ook nu weer niet bij te zijn. De Oranje Leeuwen hadden meer geluk want toen Rebergen met een hand op de bal viel kregen zij een strafschop toe gewezen die keurig benut werd (1-0). Wel maakte Van Kruistum enige tijd later gelijk maar even voor de rust kre gen de Merino's weer een achterstand, zij het dan door een buitenspeldoelpunt <2-1). Er bestaat weinig hoop meer voor Mat jan om zich te handhaven in de eerste klasse. Toch was er in de wedstrijd tegen Montfoort zo goed als geen krachtsver schil te bespeuren, maar het spel was veel te onsamenhangend en te kort om enig succes te boeken. Daarbij kwam nog dat de eerste twee doelpunten ontstonden door fouten in de achterhoede. Aan de andere kant had de reeds grij zende Montfoort-doelman waarschijnlijk een goede dag. In elk geval was zijn op stellen en ingrijpen behoorlijk. In de eerste helft was de thuisclub zeker niet de mindere. Na <ie thee echter was het Montfoort dat zo nu en dan de toon aangaf. Tien minuten in de tweede helft resul teerde het lichte Montfoort-overwicht in een derde doelpunt, waarmede het wel bekeken was. De Veenendalers staan nu met Posta, ieder met twee punten uit twaalf wedstrijden, steevast op de onder- De benjamin in het Veenendaalse voet bal is er in geslaagd Veense Boys in Nij- kerkerveen een 3-3 gelijk spel af te dwin gen. Dit is temeer een prestatie daar hiervoor een 3-1 achterstand moest wor den weggewerkt. Met vier invallers bon den de Veenendalers de strijd aan en hadden reeds na tien minuten een 1-0 Dit bleek ook de eindstand te zijn, want 1.. 1 Dit duurde echter niet lang want vijf i/JnnUn W nn nnmtn I I An minuten later maakte Van de Pest weer VRC schijnt er nu pas goed in te komen. Na de overwinning van vorige week op SKV, was het nu Apeldoorn dat in eigen huis klop kreeg van de Vee nendalers. Toch is het niet helemaal vanzelf gegaan want in de eerste helft waren de geel-blauwen duidelijk in de minderheid, wat dan ook een 2-1 achter stand tot gevolg had. Na de thee ging het echter beter en kon deze achterstand worden omgezet in een 3-2 voorsprong. Bij de aanvang pakte de Apeldoornse voetballers al direct goed aan, waardoor zij al spoedig een 1-0 voorsprong wisten te behalen. Even later was het zelfs al 2-0 toen een fout in de Veenendaalse achterhoede met succes werd afgestraft. Daarna wist VRC zich eindelijk wat los te werken. Toen juist even voor rust midvoor Rebergen de bal maar voor het inkoppen had, werd deze door een speler uit het doel geslagen. De hiervoor toe gestane strafschop werd echter door Jan sen keurig benut (2-1). Ongeveer een kwartier in de tweede helft was het Cornelissen die de partijen weer op gelijke voet bracht (2-2). Na ongeveer vijfentwintig minuten spe len moest de geblesseerd geraakte Nel- lestijn zich laten vervangen. Het was in valler Keuken die even later zijn club de verdiende overwinning kon bezorgen (2-3) ondanks wederzijdse aanvallen kwamen er in de tweede helft geen doelpunten meer. Twintig minuten had GVVV nodig om met een 5-0 voorsprong haar superioriteit over het Utrechtse Posta te bewijzen. Daarna voelde de Veenendalers zich ge roepen om de resterende tijd van de wed strijd te vullen met show-voetbal, waar bij we direct moeten toegeven dat toen soms perfecte combinaties werden uit gevoerd, maar die toch ook zeker nog met enkele doelpunten afgerond hadden moeten worden. Doelman Van de Pavert kon deze mid dag beslist niet van de partij zijn en werd daarom vervangen door Pater, die dank zij de stevige achterhoede al spoedig zijn zenuwen de baas was en het werk dat hij kreeg, leverde trouwens ook geen buitensporige moeilijkheden op. In de derde minuut werd de score door Ditewig geopend en voor er twintig mi nuten verstreken waren had de gehele voorhoede voor een doelpunt gezorgd, waarmee de stand 5-0 geworden was. Na de thee was het Van Essen die nog eenmaal het gat kon vinden en er 6-0 van maakte. Om de nederlaag niet al te smadelijk af te laten lopen trokken de gastheren zich toen terug in de verdedi ging waarbij zij met succes de buitenspel- val hanteerden. De eerste speelhelft van de wedstrijd bleef de stand aan beide zijden blank, alhoewel Musketiers verschillende kan sen kreeg. De rust had Musketiers schijn baar goedgedaan want zij gingen direct tot de aanval over en T. Kranenburg kreeg een kans, maar zijn schot ging net naast. Maar twee minuten later deed hij het beter want toen verdween de bal in het net (1-0). Maar een minuut later was de stand gelijk door een misverstand in de achterhoede (1-1). Enkele ogenblikken later maakte een speler van Sova na het nemen van een corner hands in het be ruchte gebied, maar de scheidsrechter liet doorspelen. In de tweeëntwintigste minuut wist A. Nellestijn door te drukken en zijn schot ging in het verlaten doel (2-1). In de laatste minuten kreeg Musketiers een vrije trap te nemen wegens unfair spel van een speler van Sova. Wildeman die de vrije trap nam plaatste de bal prachtig over het muurtje in het doel en Musketiers leidde met 3-1 waarmee tevens het einde kwam. gelijk (1-1). Tot de rust bleef het daarna een gelijkopgaande strijd. Na de thee waren de gastheren aan merkelijk sterker, waardoor zij gelegen heid kregen tot 3-1 uit te lopen. NSVS bleef zich echter hardnekkig verzetten en na een half uur spelen was het weer Van de Pest, die de achterstand tot 2-3 reduceerde. Dit gaf enige opleving in het Veenen daalse kamp, want direct daarna was het Mol die gelijk maakte (3-3). Er zat toen zelfs nog een overwinning in de lucht, maar jammer genoeg mistte Mol een op gelegde kans. Triangelboys haalde het kunststukje uit om de leider in hun afdeling BVC in eigen huis een nederlaag toe te brengen. Het buitengewone goede spel van de achterhoede is aan deze overwinning heus niet vreemd, want zij waren het die met Schocman aan het hoofd de score blank wisten te houden. In de eerste helft was het Slotboom die de Veenendalers de leiding gaf. Alles stelde de thuisclub in het werk om deze achterstand weg te werken, maar dat stond Triangelboys dit keer nu eens niet toe. Het werd na de rust zelfs nog 2-0 door Landman. Door deze overwinning hebben de Boys de tweede plaats op de ranglijst bezet met drie punten achterstand op BVC. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGEN 4 april Dik v. d. Lustgraaf 4 5 6 6 7 7 8 9 9 Bertie van Viegen Lauwrens Roks Henny van Leeuwen Ali van Essen Lize van Engelenburg Jan M. van Leijen Ansje Rebergen Jan Achterberg Tea Keman Hartelijk gefeliciteerd! II. III. I. II. III. kindermiddagen niet zo lang maken." „Kom moeder", zei Truus, ,,'k heb zo'n trek, laten we maar beginnen, Wim komt zo wel opdagen, misschien brengt hij een vriendje naar huis." Vader, moeder en Truus begonnen te eten, maar moeder moest telkens naar de klok kijken. Het werd half zeven en Wim was nog niet thuis. „Waar zou die jongen toch zitten?" zei moeder. „Och vrouw" zei Wims vader, „maak je nu niet ongerust, die jongen loopt niet in zeven sloten tegelijk, natuurlijk heeft hij weer helemaal geen haast." Het werd zeven uur, half acht, en nog geen Wim. Nu begonnen vader en Truus ook wel een beetje raar te kijken. Om acht uur kon vader het niet langer uithouden. Hij pakte de fiets en reed naar het zaaltje op de Dorpsweg. Tien minuten later was vader terug, hij vertelde dat het zaaltje donker en op slot was, de voorstelling was allang afgelopen. Moeder keek erg sip en ook vader en Truus vonden het raar. 't Werd half negen en toen zei moeder: „Vader bel alsjeblieft de politie dit houd ik niet langer uit, hij kan wel een ongeluk gekregen hebben." „Nou", zei vader, „je moet niet direct het ergste denken, als er was gebeurd was hadden we wel bericht gekregen, maar ik snap er ook niks meer van." Vader ging naar de telefoon en belde de politie. Vader vertelde aan de agent hoe de vork aan de steel zat. De agent zei dat er deze avond niets gebeurd was en er geen enkel bericht over een ongeluk was bin nengekomen. Dat stelde vader en moeder wel een beetje gerust, maar waar was Wim dan toch gebleven? Het werd negen uur en nog geen Wim. Moeder huilde een een beetje van narigheid. Om vijf over negen werd er gebeld en II. Voeg in onderstaand verhaaltje, na vader en moeder en Truus vlogen naar het eerste woord op de stippen te hebben de deur- Daar stond een agent. „Agent OPLOSSING RAADSELS Het was zijn eigen dokter. Deventer, Pannerden, Aardenburg. h, jas, Wales, kalkoen, kroos, mei, n, kalkoen Als het oud was zou het een koe zijn Papegaai, leeuwerik, scholekster Baars, rood, Eelde, Ur, kurk, Emma, los, eik, noord. Breukelen. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Van een aantal woorden zijn steeds de twee eerste letters weggenomen en het zijn steeds dezelfde letters in dezelfde volgorde. Bovendien is de laatste letter van alle woorden weggelaten, ook steeds dezelfde letter. RTNE NTE STOO A NDOE ARLEMOE ingevuld, steeds één letter bij het vorige gevonden woord bij: Dat was een en al had het meisje er geen naar, de jonge man stond al gereed om de te beklimmen. Hij beweerde dat het uit zicht prachtig zou zijn en dat niemand hen zouHet meisje was echter bang dat het zou gaan en de regenzou neer slaan. III. Welke meisjesnaam wordt een jon gensnaam door er een m achter te plaat sen? Op het terrein van de voetbalvereniging RKVUV speelde Advendo zaterdagmiddag een vriendschappelijke wedstrijd tegen de tweede klasser Kulan uit Veenendaal. Voor de rust wogen de partijen goed tegen elkaar op, met in het veld een iets sterker Kulan, maar een veel gevaarlijker Advendo voor het doel. Bij Advendo was wedstrijd tegen Rhenen I met 3-7 en 't ook nu de rechtervleugel Greuter-Van Paard verloor van Wageningen II met Het vierde elftal van Veenendaal dacht zondag j.l. kampioen van haar afdeling te worden. Het leek er trouwens wel op ook, want in de wedstrijd tegen Rhenus II ging het lekker, wel zo zelfs dat bij de rust al een 10-1 voorsprong was bereikt. Er kon dus niets meer gebeuren dacht men. Maar zo was het toch ook weer niet want de tegenstanders meenden termen aanwezig te achten om de wedstrijd in de tweede helft niet voort te zetten. Veenendaal 4 zal dus nog even moeten wachten met het ontplooien van de kam- pioensvlag. Voor jongeren: I. Ook van onderstaand rijtje woorden zijn steeds de eerste twee letters (altijd dezelfde) weggelaten. Zo ook de laatste letter (altijd dezelfde) IJFSE OPPE ORMBA OE APE EKE De strijd in de tweede klasse van de Oostelijke Schaakbond werd vorige week beslist. De tweede degradatie-kandidaat is het eerste tiental van 't Paard uit Heveadorp geworden, dat nu samen met Veenendaal II het volgend jaar in de derde klasse zal spelen. Veenendaal III verloor haar laatste Brummelen weer de motor van de aanval. Ook midvoor Smit was door zijn onop houdelijk zwoegen en doorzetten een voortdurend gevaar. De rust kwam met een 4-1 voorsprong voor Advendo door doelpunten van Smit (3 x) en linksbinnen Lam (1 x). Ook na de théfe aanvankelijk een gelijk opgaande strijd. Het laatste half uur kwam Kulan echter gevaarlijk opzetten en het verbaasde dan ook niemand, dat Kulan met drie goede doelpunten de ba lans spoedig weer in evenwicht bracht. Ede II Op het zwaar bespeelbare terrein Rhenen kwam bij het nog jonge Advendo vooral het tekort aan uithoudingsvermogen tot uiting. Eindstand dus 4-4, een uitslag die de verhouding goed weergaf. S'/i-ö'/ï. Door deze uitslagen heeft Vee nendaal III de competitie beëindigd met een bordpunt voorsprong op 't Paard en is dus met recht: „met de hakken over de sloot". Wageningen II heeft in deze afdeling onbedreigd het kampioenschap veroverd, met het eerste tiental van de Ritmeester als goede tweede. De eindstand luidt: Wageningen II Ritmeester I Veenendaal III 't Paard I Veenendaal II 12 matchp. 10 6 6 4 4 0 42 bordp. 37 37 27 24 23Vs 24 Vi In een frisse en sportieve wedstrijd heeft Oranje-Wit, Scherpenzeel met 1-0 weten te slaan, waardoor Oranje-Wit nog kans heeft op de bovenste plaats. In de eerste helft was het een gelijkop gaande strijd met aan beide zijden kan sen. Na twintig minuten spelen brak Oranje Wit gevaarlijk door maar het harde schot van Van Burken ging net over. Enkele minuten later probeerde Scherpenzeel het maar de keeper van Oranje-Wit wist de bal keurig te stoppen. Na de thee kreeg men eenzelfde spel- beeld, tot in de laatste vijftien minuten Oranje-Wit in de verdediging werd ge drukt. Maar zij herstelden zich keurig en konden zelfs tot de aanval overgaan. De keeper van Scherpenzeel kreeg het zeer moeilijk, opeens rolde hij met de bal achterover in het doel, maar de scheids rechter, die overigens goed leidde, liet doorspelen. Maar Oranje-Wit kwam terug en even later wist Peters met een hard en ver schot de keeper van Scherpenzeel het nakijken te geven (1-0). Met nog tien minuten te spelen zette Scherpenzeel toen alles op alles, maar de II. Vul de ontbrekende letters dan ontstaan er dierennamen. K - - IJ - - ARTE - W - SBE - R N - - P - - RD - - RMEL - N N SHN III. Welke tanden hebben nooit In een mond of bek gezeten En zijn zelfs ook nooit gebruikt Om het eten op te eten? in dan (Vervolg vorige nummer) Een korte natuurfilm besloot het pro gramma. Die was ook erg mooi, maar Wim, daar in het hoekje op de achterste rij, kreeg ineens vreselijke slaap. De vo rige dag was moeder jarig geweest en hij was wat laat naar bed gegaan. En nu vielen zijn ogen dicht. De laatste prach tige opnamen van een grote waterval zag hij niet eens meer. Wim had de voeten op een ander klapstoeltje gelegd en hij sliep als een os. Hij sliep zo vast, dat hij niet eens hoorde, hoe het zaaltje met veel lawaai leeg liep. Alle kinderen gingen naar huis, maar Wim sliep maar. Het jongetje op de laatste rij zei nog tegen z'n zusje: „Kijk eens Tine, dat jongetje slaapt", maar Tine zei: „die wordt zo wel zei moeder, „weet u al wat. onze Wim is toch niet„Kalm mevrouw", zei de agent, „we weten nog niets, maar in op dracht van de brigadier moet ik u vragen of u ook weet wie er bij die kindermid dag geweest zijn." „Dat weet ik", zei vader, ,,'t waren meneer Molenaar en zijn dochter, die geven steeds kindermiddagen en ze wonen in de Kampstraat." „Dan gaan we eens even naar de Kampstraat", zei de agent. Vader behoef de alleen maar mee, maar moeder kon het niet langer uithouden. Die wilde ook mee. Truus moest dan maar thuisblijven voor als Wim soms inmiddels thuis kwam. Ze gingen naar de Kampstraat en meneer Molenaar was thuis. Die begreep er ook niets van, de voorstelling was om half zes al afgelopen geweest. Hij ging echter direct mee naar het zaaltje. Meneer Molenaar deed de deur van het zaaltje open en vader en moeder gin gen met een kloppend hart naar binnen. Zou Wim hier per ongeluk achter ge bleven zijn? De agent draaide het licht op en ineens gaf moeder een gil. Daar zat Wim op twee stoelen, zijn hoofd geleund tegen de muur en hij sliep nog. „Gelukkig" zei de agent. „Wim" riep moeder. En toen werd Wim wakker. Hij wreef met beide knuisten in de ogen. „Is het al morgen moeder", zei hij. „Och jongen, wat ben ik blij, we waren zo ongerust, je hebt bijna vier uur gesla pen." En moeder knuffelde Wim eens lekker. „Ja", zei Wim het waren prach tige films, maar ik kreeg ineens zo'n slaap en ik heb gedroomd van Dik en Dun." „Kijk eens aan", lachtte de agent, „ook nog twee voorstellingen voor je twee dubbeltjes." Maar allemaal waren ze blij dat Wim gevonden was en ze gingen gauw naar huis. Truus knuffelde haar broertje ook al en toen Wim ging eten legde moeder twee dikke plakken boterhamworst op z'n boterham, zo blij was ze dat Wim terug was. Maar toen de boterhammen op waren moest Wim direct naar bed. Moeder stopte hem heerlijk in en hij kreeg een extra dikke zoen van haar deze avond! 1 In 't vaalgroene gras staat een madeliefje Zijn bloëmhoofdje is daar maar nauw'lijks te zien. Het staat er te kleumen in wind en in regen, Geen mens vindt dat kleine bloempje misschien Toch heeft het ons allemaal iets te vertellen, Al is het ook nóg zo nietig en klein. Het roept dat het feest van het nieuwe leven, wakker, kom gauw Piet, we moeten bo- I De blijde lente, er spoedig zal zijn. terham eten." Wim sliep maar door en hij bleef hele maal alleen in het zaaltje achter. De me neer zei tegen de juffrouw: „Zo dat heb ben we weer gehad, de kinderen hebben wel genoten hè? We gaan nu ook maar naar huis, morgenochtend ruimen we de boel wel op." Toén gingen ze allebei weg en de zacht snurkende Wim bleef alleen achter. De meneer draaide de buitendeur op slot. Thuis had moeder de tafel ge dekt. Vader kwam thuis en Truus, de grote zus van Wim. Moeder keek eens Oranje-Wit-mensen gaven geen krimp en cp de klok. „He"', zei ze, „wat vervelend, de stand bleef 1-0 voor Oranje-Wit. nu is Wim er nog niet. ze moesten die Straks luiden de klokken in steden en dorpen Ze roepen het weer met hun zilveren klank: „Breng lof aan de Heer die 't Pasen doet worden. Breng Hem op de opstandings morgen de dank. Zing mee in het koor van de bloemen en vogels, Wij kunnen bij hen toch niet achterstaan? Want ons is de grootste blijdschap geworden: De Here is waarlijk opgestaan!" (18) „Ongetwijfeld", valt Picard in, „daar in hebt u gelijk. Maar niettemin... Het kwaad is geschied. Er zijn brede lagen in de bevolking, die in u - terecht of ten onrechte - een nakomeling zullen zien van de vroegere koning.... Dat is bezwaarlijk, zéér bezwaarlijk. Was u een vreemdeling, dan zouden wij u over de grenzen zetten, met de goede raad nooit terug te keren. Maar nu u Fransman bent. Nee, het is moeilijk, erg moeilijk...!" „Ik begrijp uw bezwaren", zegt Louis Bertrand, „ik voel, dat mijn aan wezigheid prikkelend kan werken, maar anderzijds ben ik toch totaal on schuldig aan alles wat tot nu toe ge beurd is." „Och", antwoordt Picard kwasi open hartig, „ik wil graag toegeven, dat u tot zekere hoogte gelijk hebt. U is meer slachtoffer dan agitator. U hebt zich waarschijnlijk niets of heel weinig te verwijten. Maar toch... Maar tóch moe ten wij maatregelen nemen, die voor u misschien zéér onaangenaam zullen zijn. Geen nakomelingen van die Bour bons kunnen in het tegenwoordige Frankrijk geduld worden. Geen enkele loot van die vervloekte stam kunnen wij toestaan hier opnieuw wortel te schieten. Zelfs nu er twijfel heerst om trent uw geboorte, moeten wij het ze kere voor het onzekere nemen en u on verwijld onder bewaking stellen." Louis Bertrand voelt zich het bloed naar het hoofd stijgen. „Maar mijnheer, moet ik nu - be halve de vernedering van een onge wenste naam - ook nog die van een lange ballingschap ondergaan? Oh ze ker, ook zonder dat u het zegt, begrijp ik wat mijn lot zal zijn! Weggestopt ergens in een uithoek, opgesloten ach ter een donkere vestingmuur... Mijn jeugd langzaam voelen wegvloeien in eenzame afzondering en mateloze ver veling. Meneer... wees rechtvaardig! Spaar mij die pijniging. Wijs mij uit laat mij in de vreemde mijn heil zoe ken. maar stoot me niet in de vergetel heid. „Goed gezegd", mompelt Picard waar derend. „ik hoor, dat u in de rechten studeert. Inderdaad voor de balie zou u geen slecht figuur slaan. En tenslot te... u hebt gelijk ook! Iets dergelijks als u daar opnoemt zijn we van plan. Wreed? Het belang van Frankrijk brengt nu eenmaal mee, dat wij geen nakomelingen van vorige koningshui zen in de openbaarheid kunnen latten voortbestaan! En daarom... Ik had ge dacht over het eiland Yff. Lagrange, wat zou jij daarvan denken? Dat is ver genoeg en van de wereld afgesloten." Lagrange antwoordt niet direct. Hij kijkt meewarig voor zich uit. „Moet dat nu wel zo", zegt hij dan zachtjes, „deze jongeman heeft inderdaad niets op zijn geweten. Is er geen andere weg?" „Nee", zegt Picard hard, „er is geen andere weg. Wij moeten doortasten, voordat het kwaad zich uitbreidt." „Het kwaad heeft al heel weinig ge legenheid zich uit te breiden", zegt Louis Bertrand, „omdat ik mij er een voudig niet toe zou lenen. En wat uw plannen aangaat... Ik vind deze onmen selijk en verzet mij dan ook met alle kracht die in mij is tegen zulk een monsterlijke onrechtvaardigheid!" Picard trekt zijn bovenlip op. Hij lijkt een wild dier, dat geplaagd wordt. „Zo", zegt hij hatelijk, „mijn daden zijn... onmenselijk, mijn oordeel is onrechtvaardig! Waarde Lagrange, ik geloof dat je nogal met dit jongmens op hebt. Noteer deze uitlatingen eens. Nee, mijnheer De Travillot, dergelijke woorden verbeteren uw toestand geens zins. Geenszins." „Ach", roept Louis Bertrand uit, „wat zou het helpen, als ik mij al voor u in het stof boog? Niets immers! Uw oor deel is gevormd. Ik ben het zwarte schaap dat uit de kudde gestoten moet worden. Maar waarom, herhaal ik, waarom? Wie is verantwoordelijk voor zijn geboorte, wie voor de praatjes, die zich onwillekeurig daaromheen hebben gevormd? Straf hen die deze dwaas heden begonnen. Maar laat mij het vrije leven, dat ik nog nauwelijks ben binnengetreden! En als u mij aan ban den wilt leggen.... welnu plaats mij on der toezicht. Ik zal geen stap doen bui ten de mij voorgeschreven banen! Laat mij tenminste enige vrijheid! Laai mij, als het niet anders gaat, in het leger dienst nemen. Ik zal voor de keizer vechten! Graag en zonder voorbehoud. In mijn hart is geen wrok. Ik bewon der ten zeerste de heldenmoed en het genie van degene, die mij nu wil ver delgen. Ik zal mij naam - welke dot ook is - geen oneer aandoen. Als ik een De Travillot ben, zal ik trachten die naam nieuwe glorie bij te brengen en als ik..." „Stil!" valt hier Lagrange in, „wij weten wel, dat hier de oprechte wens voorzit die eer hoog te houden. Maar tenslotte... wie zou de zekerheid geven, dat niet vroeg of laat de goede voor nemens schipbreuk zouden lijden? Dat is toch wel méér gebeurd...?" Louis Bertrand kijkt op. „Mijn ere woord moet genoeg zijn", zegt hij vast, groot, maar gezond en fraai gelegen..." „Ik zal mij natuurlijk moeten onder werpen", valt Louis Bertrand op een bittere toon uit. „Ik wéét, dat mijn lot al beslist is! Maar is er dan niemand, die mij helpen kan? Niemand, die mijn bede wil verhoren, desnoods in een harde krijgsdienst, vér van Parijs te bewijzen, dat ik mijn vrijheid waard ben? Kunt u, meneer Lagrange, mij niet helpen? Of gij, meneer....?" Dit tot de onrustig heen en weer benende on bekende, die in het schemerdonker van de kamer zijn gelaat nauwelijks laat „en ik zweer, dat er nu, noch in de toe komst ooit een gedachte in mij zal op komen, gebruik te maken van een titel die mij, naar mijn vaste overtuiging, in 't geheel niet toekomt!" „Wat toegeeflijk", zegt Picard, die met een boze frons in 't voorhoofd heeft geluisterd, „en wat tegemoetkomend! Maar jongeman - wij zullen je des ondanks de kans niet geven je belofte te breken. Het eiland Yff! Dat is het parool. Een interessante plek, niet zo zien... Déze, aldus aangesproken, keert zich met een ruk om en staat met enkele passen vlak naast Picard, die wat on behaaglijk opkijkt. Louis Bertrand verstart... Hij gelooft zijn ogen niet! Vlak vóór hem staat, de mond nerveus vertrokken, de ogen groot en dreigend: de keizer! „Vergeef me!" stottert de jongen. „Er is niets te vergeven. Je vecht voor je bestaan, jongmens! Dat doen PK. nimsr Evenals P.K. - vakkleding het beste dat in Nederland gemaakt wordt. DE SPECIAALZAAK VOOR Hoofdstraat 46 Veenendaal Voor kwekerij werkzaamheden zoeken wij een plantwerk. zaaien, stekken, enz. GEZOND BUITEN WE WK En bij gebleken geschiktheid goed betaald. Aanmeldenzaterdags tussen 2 en 4 uur. Einde Sandbrinkstraat - Telefoon 2672 SCHERPENZEEL vraagt voor de dag Degenen, die nog bibliotheek boeken van de Instuif in hun bezit bebben, worden in hun eigen be'ang aangeraden deze onmiddellijk in te leveren op sociale zaken te Rhenen, De Instuif is ingaande heden tot nader order gesloten. gelegenheid tot AANVANG 7.30 UUR Nieuweweg - Veenendaal E«n handig, klein, goedkoop brei- toestel wordt nu door tieniallen duizenden breisters in Engeland, Frankrijk en België gebruikt. Het is de Rota-Pin, het breiwonder, dat sneller, mooier en gelijkmatiger werkt dan breinaalden. Op de Rota-Pin kunt U alles breien, pullovers, ondergoed, kinderkleer- tjes, sokken, enz., in alle steken, ook in patentsteek. Meerderen en minderen, recht en averecht, alles kinderlijk eenvoudig, met de prachtigste resultaten I Breibreed'e tot 160 steken, geschikt voor wol, garen, katoen en rayonne. Dit handige breitoestel kost ge heel compleet voorzien van handleiding met breimodel- len slechts f. 9.80. Bestel Uw Rota-Pin onmiddellijk, daar het aantal bestellingen zeer groot is. Franco huis na ontvangst van Uw postwissel of giro no 516084. Desgewenst rembours. N.V. Lisa, afd. 712 te Ymuiden. custard geldig tot en met 8 april 1958 degruyter 580402 we allen", zegt Napoleon hard. „Pi card!" Deze buigt zich verlegen naar de heerser over. „Majesteit?" zegt hij, wat hulpeloos. „Picard, ik kan de wijze waarop je deze zaak getracteerd hebt, niet be wonderen. Je hebt je mee laten slepen door je humeur. Dat is altijd verkeerd. Neen... geen excuses; ik weet precies, wat je waard bent, maar..." Picard krijgt een vuurrode kleur en zwijgt Dan opeens wendt de keizer zich tot Louis Bertrand. „Monsieur", zegt hij kort, „ik heb u gadegeslagen. Er be staat voor mij geen twijfel of de ge ruchten bevatten waarheid. De gelij kenis is tè duidelijk. Ik wens dus tot u te spreken, als tot op zekere hoogte een gelijke. Uw aanwezigheid hier in Parijs is ongewenst. De Bourbons zijn mijn natuurlijke vijanden. Hier... en elders! Het plan van Picard, om u naar een afgelegen eiland te verbannen, is zon der twijfel volkomen afdoend. Elke an dere oplossing brengt risico's mee. Toch - omdat ik voel, dat u moedig bent en eerlijk - wil ik de kans wagen. Tegen het advies van Picard in..." Louis Bertrand, de ogen met een mengsel van verwondering en eerbied op de kleine gestalte voor hem geves tigd, buigt zich naar voren. „Uwe majesteit kan op mij rekenen." „Ik wil de kans wagen", gaat de an der verder, zonder zich ook maar iets om het gezegde van Louis Bertrand te bekommeren. „Kolonel Lagrange! Ik geef je deze jongeman tot pupil. Hij zal in uw huis wonen, door u tot de krijgs dienst opgeleid worden. Daarna zullen wij zien. U is voor hem verantwoor delijk." Monsieur Lagrange, met een stille, haast voldane, glimlach, buigt toe stemmend. De keizer ziet snel rond, geeft Picard een tikje op de schouder... en is plot seling verdwenen. Hoofdstuk 12 Zo kon het gebeuren, dat Louis Bert rand tegen wil en dank overgeplaatst werd in een geheel nieuwe omgeving: het gezin van kolonel Lagrange. Deze gunsteling van de keizer, was de taak opgedragen de opleiding ter hand te nemen van enige jongelieden, die door bijzondere omstandigheden - en naar 's keizers oordeel - gevaar ople verden in de vrije samenleving. Deze jongelui werden zonder meer voor de krijgsdienst bestemd en Louis Bertrand was nu één van hen. De anderen wa ren: Otto, graaf Von Kessenich, een jong Oostenrijker met een Franse moeder. Hij wenste niets liever, dan Frankrijk te dienen. Als tweede huisgenoot was er een jeugdige Corsikaan, Léon Serocco, een bastaardzoon van een broer van Napo leon; een vurige onbesuisde jongeman voor wie streng toezicht geen over dreven voorzorg was. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 4