Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER mm§ ©mm MULDER Veenendaalse Volksuniversiteit sluit actief seizoen af Prachtige resultaten der Veenendaalse atleten in Arnhem RENSWOUDE Wereldtentoonstelling Brussel trekt 150.000 congressisten Ruim 300 congressen op allerlei gebied ZEISS PUNKTRL 32e jaargang WOENSDAG 9 APRIL 1958 Nr. 27 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeet Worstelend Afrika Agenda Een heitje voor een karweitje Tweede vrouwenmiddag „O. C. B." Rijdend en zwevend over de tentoonstelling Het aardoliepaviljoen op de Wereldtentoonstelling ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Jong leven Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. P. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Met de filmavond „Worstelend Afrika" op donderdag 10 april a.s., te verzorgen door Pater Suasso de Lima de Prado, sluit de Veenendaalse Volksuniversiteit haar eerste seizoen af. In het algemeen kan de V.U. op een geslaagd seizoen terugzien. Wat de samen stelling van het programma betreft en de keuze van de onderwerpen, is deze eerste winter zeker een succes geworden. Het programma was dermate gevari eerd, dat er voor „een elck wat wils" is geweest. In totaal werden zeven lezingen ge houden, steeds toegelicht met films of lichtbeelden en daarnaast vijf luister cursussen, welke over meer dan één avond waren verdeeld. Was het werk van de V.U. op zichzelf - en het gebodene - een succes, het be zoek aan sommige avonden liet soms nog wel eens iets te wensen over. Het is evenwel een verheugend ver schijnsel, dat juist gedurende de laatste avonden het aantal bezoekers zich weer in behoorlijk stijgende lijn t^eweegt. Het grootst aantal bezoekers trok de eerste avond, n.l. de film met toelichting van Dr. T. de Booy en Dr. C. G. Egeler, „Naar ongestegen toppen van de Andes". Het merendeel van de lezingen e.d. werd gehouden in ,,'t Trefpunt", een zaal, welke groot genoeg - op een enkele uit zondering na - is gebleken. Naast lezingen verzorgt de V.U. talen cursussen, uitsluitend voor haar leden. Aan het begin van het seizoen 1957-1958 bestond de mogelijkheid om in te schrij ven voor cursussen in de talen: Duits, Engels, Esperanto, Frans, Italiaans, Spaans en Zweeds. Voor de cursussen Engels, Frans en Zweeds bleek de be langstelling van dien aard, dat deze cur sussen konden worden georganiseerd. De cursus Engels werd gesplitst in een ge vorderden- en een beginnersafdeling, terwijl voor Frans naast de normale cur sus een vervolgcursus werd gegeven. Verwacht wordt, dat de laatste avond van de V.U., gezien het onderwerp de nodige belangstelling zal hebben. Het zal dan ook een filmavond worden, welke een bezoek alleszins waard is. Pater Suasso de Lima de Prado, die deze filmavond „Worstelend Afrika" zal toe lichten is op zichzelf al een boeiende ver schijning en persoonlijkheid. Het programmaboekje van de V.U. schrijft over hem: Als een stormwind komt hij binnen vallen. Zijn witte, wollen, boernoes wap pert achter hem aan. Een blijmoedige lach op het gelaat. Pater Suasso, van Spaans-Joodse afkomst, is in ons land SUCCESVOLLE PAASRIT VAN M.A.C. VEENENDAAL Ondanks dat het weer op tweede Paas dag nu niet bepaald uitzonderlijk goed genoemd kon worden, is de reeds tradi tioneel geworden eierzoekrit, georganiij seerd door de M.A.C. Veenendaal, toch wederom een succes geworden. Er werd met een rekord aantal deel nemers (129) gestart, voor een rit van 60 km, die met een gemiddelde van 30 km per uur afgelegd moest worden. Natuur lijk waren er ook tijdens deze rit, door de deelnemers weer enkele moeilijkheden op te lossen en dat het niet altijd van zelf ging, blijkt wel uit het feit, dat onge veer 80 van de deelnemers, een haan voor een kip aanzagen, waardoor een verkeerde weg werd ingeslagen, wat 45 strafpunten met zich meebracht. De pauze was bij het Pannekoekhuis, waar zich ook de nesten bevonden en evenals langs de weg, de netjes met eieren hingen. De uitslag was als volgt: Auto's: 1. H. van Schuppen 6 strafp.; 2. H. v. d. Bosch 6 strafp.; 3. H. Aalbers, Oosterbeek, 6 strafp.; 4. H. Jalink, Oosterbeek 7 strafp.; 5. L. Wandel, Oosterbeek 7 strafp. Verder waren er nog zeven prijzen. Motoren: 1. Van Apeldoorn, Rhenen 8 strafp.; 2. M. J. de Bruin, Wolfheze 9 strafp.; 3. J. van Laar, Rhenen 14 strafp. 4. J. Meurs, Rhenen 25 strafp.; 5. H. Meurs Rhenen 27 strafp. Verder waren er nog enkele attracties, waar het als wij goed ingelicht zijn, op raden en schatten aankwam. Er was dan een paasbrood, dat woog precies 5200 gram. De eerste prijs ging hier naar Van Wijk, Veenendaal. Een mand met eieren bevatte 88 stuks, eerste prijs Erna Hendriks, Veenendaal. De rollade woog 1004 gram, eerste prijs Har- develd, Veenendaal. Het aantal netjes met eieren was 21, eerste prijs Ooster beek, Veenendaal. Nesten bevatten 30 eieren, eerste prijs P. Hiensch, Veenen daal. Veel lof was er voor de rekenkamer, die reeds om één uur klaar was en tot volle tevredenheid van de deelnemers, toen de prijzen kon uitreiken. VEENENDAAL Donderdag 10 april VU Veenendaal filmavond „Worstelend Afrika", met toelichting van Pater Suasso de Lima de Prado, in geb. ,,'t Tref punt om 8 uur. De Ver. voor Veilig verkeer houdt in hotel „De Koren beurs" een algemene vergadering om 8 uur. Ritmeesterclub geeft to neelavond in geb. Eikenlaan, op gevoerd wordt ,Eva Bonheur' op Donderdag 10, vrijdag 11 en zater dag 12 april. Dinsdag 15 april be legd het O.B.C. een tweede bejaar de vrouwenmiddag in geb. „Elthe- to" om 2.30 uur. Woensdag 16 april Het Ned. Rode Kruis houdt in ho tel „De Korenbeurs" een algemene jaarvergadering om 8.30 uur. RENSWOUDE Zaterdag 12 april geeft de muziek vereniging „Ons Genoegen" in geb. „Rehoboth" een tweede uitvoering van „Strikt zakelijk". teruggekomen, na bijna 9 jaar dienst in Afrika, in Oeganda en Kenia. Probeerde hij vroeger zijn zwarte vrien den te bekeren tot het Christelijk geloof, thans poogt hij zijn blanke landgenoten te bekeren van hun dwalingen ten op zichte van de negers. Volgen wij het programmaboekje ver der: Wij ontdekken de wereld opnieuw, als wij deze geestelijke horen vertellen of lezen van zijn boeiende belevenissen. Men krijgt een geheel nieuwe kijk op de snel voortschrijdende materiële doch ook geestelijke ontwikkeling van de intelli gente stammen, onder welke Pater Suasso werkte; op de diepere oorzaken der op standen van de Mau Mau of andere ge heime genootschappen. Evenals andere jaren heeft de Vee nendaalse padvinderij ook dit jaar de bekende actie „Een heitje voor een karweitje" georganiseerd van 10 t.m. 12 april. Padvindsters en padvinders, welpen en kabouters komen dan in touw om daar waar hun de kans wordt geboden een karweitje op te knappen tegen vergoeding van één kwartje. Het bestuur van „O.B.C." heeft besloten gezien het succes van de vorige bijeen komst om nogmaals een speciale middag te beleggen voor de bejaarde dames van Veenendaal. Deze middag zal gehouden worden op dinsdag 15 april a.s. in gebouw „Eltheto". De leiding voor deze gezellige middag zal berusten bij mevrouw Van der Weerd- Speelman. Het bestuur rekent op een groot aantal bejaarde vrouwen. BAZAAR EEN GROOT SUCCES Vrijdag en zaterdag j.l. is in Renswoude een bazaar gehouden, die georganiseerd was door een actiecomité, gevormd uit vertegenwoordigers van een aantal plaat selijke verenigingen. Voor deze bazaar, waarvan de op brengst bestemd is voor de financiering van de autotocht voor de ouden van da gen, bestond buitengowoon veel belang stelling, vooral ook vanuit de plaatsen uit de omgeving. Zaterdagavond speciaal, was het een drukte van belang en de standhouders kwamen vaak handen te kort om alle bezoekers te bedienen. Door de inwoners van Renswoude wa ren voor dit doel een groot aantal goede ren beschikbaar gesteld, terwijl ook reeds een flink bedrag aan geld was inge zameld. Verschillende originele prijzen waren daarbij, zoals een vracht zand, veevoeder en tevens de nodige levende have. De totale netto-opbrengst van de ba zaar kon nog niet worden vastgesteld, daar nog enkele rekeningen binnen moe ten komen. Vast staat evenwel, dat een bedrag van zeker 1100,voor de auto tocht kan worden afgedragen. De gevoer de actie is derhalve een volledig succes geworden. Alleen al op het gebied van de medische wetenschap zullen in Brussel ter ge legenheid van de Wereldtentoonstelling twintig congressen gehouden worden. Juristen en filosofen komen eveneens in verscheidene grote en kleine congressen bijeen. Bijzonder talrijk zijn de internationale bijeenkomsten op het gebied van de industrie en handel. Meer dan 150.000 congressisten uit alle delen van de wereld zullen aan de ruim 300 congressen deelnemen, die van april tot oktober in België gehouden worden. Een groot aantal zal in Brussel vergaderen, waarbij dan in ieder geval de ope nings- en sluitingsbijeenkomst in één van de paviljoens op de Wereldtentoon stelling plaats vindt. Verder worden tientallen congressen gehouden in Antwer pen, Gent, Bergen, Luik, Charleroi, Brugge, Knocke, Namen en Spa. Vele malen zijn er tien tot twaalf congressen tegelijk. In het nieuwe Congrespaleis te Brus sel, dat zes maanden zonder onderbreking bezet is, zijn meestal twee en soms drie bijeenkomsten in dezelfde tijd. De leiding van de Wereldtentoonstelling hoopt, dat elk congres een bespreking wil wijden aan de specifieke humanitaire pro blemen op zijn gebied. Het verslag, dat hiervan na afloop van de tentoonstelling zal verschijnen, kan een historisch document worden van de gedachten over de mens in onze maatschappij. De verwachting - in dit blad uitge sproken - dat van verschillende Veenen daalse atleten dit jaar verrassende resul taten kunnen worden verwacht, is reeds nu bewaarheid. Aan de door de Arnhemse vereniging „De Kometen" georganiseerde wedstrij den op tweede Paasdag namen ook een zestal Veenendaalse atleten deel. De wedstrijden werden gehouden in het prachtige park „Sonsbeek", op een tame lijk vlak parcours van ongeveer 1100 meter, dat door de verschillende klassen de één- en vijfmaal moest worden afge legd. Bij de junioren B kwamen een twintig tal jongens tot zeventien jaar aan de start onder wie de Veenendaalse atleten Van Dolderen, Ter Haar, Van Zuthem en Jan Edink. Reeds vanaf de start werd deze race over twee ronden in een zeer hoog tempo gelopen, waarbij zich direct een kopgroep vormde van vier man, waarin zich ook de Veenendaalse favoriet Edink bevond. Deze groep bleef tot ongeveer 200 meter van de eindstreep bij elkaar, zonder de rest van de deelnemers ook maar de kans te geven de strijd te beïnvloeden. Op het laatste rechte einde gebeurde wat alle V.A.V.-supporters hadden gehoopt: met een formidabele rush liep Edink zich los en finiste onbedreigd als eerste met on geveer vijftien meter voorsprong op zijn naaste concurrent, de winnaar van de Erica-bosloop, Berendsen (Cialfo). Ook de overige V.A.V.-juniores liepen een redelijke cours: Ter Haar werd acht ste, Van Dolderen veertiende en Van Zuthem zestiende. Ook de Veenendaalse seniores kwamen aan de start en wel de middenafstander Drost en de tien kilometerloper Van de Bovenkamp. Terwijl voor Drost het par cours in feite te lang - hij loopt nor maliter 800 meter - en voor Van de Bo venkamp te kort is, getuigden de behaal de resultaten en de stijl waarin deze bei de lopers deze wedstrijd over ruim 3000 meter liepen, van de prachtige conditie, waarin zij momenteel verkeren. In een veld van ongeveer 35 lopers wist Drost een zesde en Van de Bovenkamp een twaalfde plaats te veroveren. De veldloop voor heren AB ging over vijf ronden en deze werd op overtuigende wijze gewonnen door de Apeldoornse crack Klaas de Ruiter. De Rhenense loper Van Butselaar verraste hier zijn vereni ging R.A.V. dodr in een zeer tactisch ge lopen race beslag te leggen op een vierde plaats, wat in dit veld van zeer sterke lopers een uitnemende prestatie mag worden genoemd. De overige uitslagen waren: bij de ju nioren C over één ronde de vijftienjarige W. Bohle van De Kometen, terwijl bij de A-juniores de Nederlandse kampioen Fleuren van Union in een schitterende race zijn grote klasse toonde door met grote voorsprong als eerste te eindigen. Als bijzonderheid kunnen wij nog mel den, dat deze jongen pas vier maanden intensief zijn sport beoefend, terwijl hij in deze korte tijd reeds kans zag een viertal nationale titels op zijn naam te brengen. Inderdaad een atleet met een enorme aanleg. Rest nog te vermelden, dat de vereni- gingsprijs ging naar de organiserende ver eniging De Kometen. EEN DOKTER, EEN KIP, EEN EI Een bijzonder bezoek kondigde zich dezer dagen aan bij de ter plaatse ge vestigde arts. Deze ontdekte namelijk op een gegeven moment in de tuin een kip, die rechtstreeks op de deur aankoerste. Zoals voor elke patiënt, werd ook nu de deur hoffelijk geopend en mevrouw Kip wipte de drempel over. Na even rond gekeken te hebben stapte ze resoluut naar een hoek in de hal en deponeerde daar onder veel gekakel een drietje in de vorm van een (paas-) ei. Een goed keurende blik achterom en de dame ver trok weer, aldus van haar vrachtje ver lost, evenwel zonder achterlating van naam en adres. De doktersrekening zal derhalve wel onbestelbaar worden ge retourneerd. TWEEDE UITVOERING „ONS GENOEGEN" Op zaterdagavond 12 april a.s. hoopt de toneelafdeling van de muziekvereniging „Ons Genoegen" in het gebouw „Reho both" haar tweede uitvoering te geven. Opgevoerd zal worden het toneelstuk .Strikt zakelijk", terwijl voorts de Tyro- er-kapel het muzikale gedeelte van de tvond voor haar rekening zal nemen. De uitvoering begint om acht uur en in tegenstelling tot de vorige uitvoering heb ben de donateurs thans geen vrije toe gang. -> SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Renswoude ver zoekt ons mede te delen, dat hij verhin derd is op woensdagmiddag 9 april a.s. in het gemeentehuis spreekuur te houden. Het eerstvolgende spreekuur zal der halve worden gehouden op 16 april a.s. des namiddags van 2 tot 3 uur. Op de Wereldtentoonstelling, die 17 april haar poorten opent, kunnen de bezoekers het zich bijzonder gemakke lijk maken. In de eerste plaats kunnen zij zich over een groot deel van het ter rein laten rijden in een „motortrein tje". Zij maken dan een rit van 5 kilo meter over het terrein. De treintjes hebben samen een capaciteit van 2400 personen per uur. Verder is er een stoeltjeslift, van waaruit men de ten toonstelling prachtig kan overzien. En tenslotte zullen over het terrein gemo toriseerde driewielers rijden, die plaats bieden aan twee passagiers. Op het terrein zullen 1150 politie agenten en opzichters surveilleren. Wat is aardolie? Hoe wordt zij ge vormd? Waar vindt men aardolie? Hoe en waar zoekt men er naar? Op deze en nog veel meer vragen be treffende de internationale aardolie industrie zal het oliepaviljoen op de Wereldtentoonstelling Brussel 1958 het antwoord geven. Het paviljoen wordt verzorgd door de Belgische vereniging van importeurs van aardolie. Hierbij is een twintigtal oliemaatschappijen, met acht grote internationale ondernemin gen, aangesloten. De bezoeker van het paviljoen krijgt op overzichtelijke wijze een beeld van de aardolie-industrie. Hij zal er de betekenis leren kennen van vakbegrippen als anticlinaal en olie- KERKEWIJK 167 -TEL.3000-VEENENOAAL Gevolmachtigde van ae Insurance Company of North America TELEVISIE-OPPAS. De afdeling kin deroppassen van het Beau Rivage motel te Bal Ha.bour in de Amerikaanse staat Florida, heeft een gesloten circuit van televisie-toestellen aangelegd, zo dat vanuit een centraal punt kan wor den gecontroleerd of de kinderen rus tig slapen, het bed niet verlaten en dergelijke. Zuster Ruth Cubin heeft plaats genomen voor een vijftal toe stellen in de centrale post (rechts) en houdt zo onder meer een wakend „te- levisie"-oogje op de vreedzaam slapen de Barbara Trager in een van de motelkamers. Op de Dorpsstraat te Harskamp ge beurde onlangs op een avond een on geval, dat nogal ernstige gevolgen had. Een motorrijder, E. E. uit Wekerom, kwam toen in botsing met enkele op de rijbaan lopende militairen, die daar door danig werden gewond. Vrijdag moest E. zich nu voor het Wageningse kantongerecht verantwoor den, omdat hij onvoldoende naar links zou zijn uitgeweken bij het inhalen van de wandelende soldaten. Ik moest dimmen voor een paar fietsers, die me tegemoet kwamen en daardoor zag ik de militairen te laat, zei verdachte en bij dat verweer liet hij het. Gelukkig nam de officier van justitie zijn verdediging min of meer over, want uit zijn requisitoir bleek, dat de mili tairen aan de rechterkant van de don kere, onverlichte Dorpsstraat hadden gelopen, inplaats van links, zoals de wet dat in dergelijke situaties voor schrijft. Bovendien zouden zij, tenminste vol gens een getuige, met hun zessen naast elkaar gewandeld hebben, doch de mi litairen zelf hadden dat ontkend tegen over de politie. Rekening houdende met het feit, dat dus ook de aangeredenen zich niet juist hadden gedragen, liet de officier het bij een eis van 75,met een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van drie maanden, met een proeftijd van twee jaar. Rechter v. d. Brand vonniste con form, doch de voorwaardelijke ontzeg ging liet hij vervallen. Met zijn scooter rijdende op de Sport- parkweg te Wageningen, verzuimde met het feit, dat hij een fout gemaakt had, maar, zo betoogde hij vrijdag voor het Wageningse kantongerecht, in de praktijk is het vaak moeilijker dan in theorie. Meestal heb je haast en dan zie je wel eens iets over het hoofd, dat je eigenlijk had moeten zien. Ik had goe deren gelost bij een zaak en moest na derhand achteruit een inrit uit om weer recht op de weg te komen. Net toen ik dacht de bocht te hebben, hoor de ik een klap en zat ik met m'n wa gen tegen die personenauto op. De eigenaar had hem er geparkeerd in de tijd, dat ik aan het lossen was, daar door wist ik niet dat hij er stond. U had natuurlijk voor u weer wegreed even moeten kijken of er geen obstakels achter uw wagen waren, merkte de officier van justitie op. Zo als u het deed is het bijzonder gevaar lijk. Nu stond er alleen een auto, maar er had ook een kind kunnen spelen. Conform de eis werd het voor De K. 30,— of 12 dagen. R. J. L. B., tekenaar te Wageningen, voorrang te verlenen aan een van rechts op de Helmbloemstraat naderen de bestelauto, waardoor een botsing met materiële schade als gevolg, ont stond. Die bestelwagen reed veel te hard, zei B. vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Bovendien heeft de be stuurder me niet eens opgemerkt, zo als hij me na de aanrijding zelf ver teld heeft. Hij hoefde u ook niet op te mer ken, want hij had voorrang. Maar u had hém wel op tijd moeten zien, re pliceerde rechter v. d. Brand. U had de bestelauto rustig moeten laten pas seren. Inderdaad, gaf verdachte toe, maar ik zag hem te laat en toen kwam het er niet meer van. Eis en vonnis 40,of 20 dagen. G. de K., chauffeur te Ede, reed enige tijd geleden in het Bowiespark te Wageningen bij het achteruit zetten van zijn vrachtauto tegen een perso nenauto aan, waardoor schade ont stond. De K. was het in principe wel eens Op het kruispunt Kapelstraat-Vijzel straat te Wageningen verleende de 19- jarige meubelmaker C. v. d. P. uit Ach terberg met zijn bromfiets geen voor rang aan een personenauto, hetgeen ook al weer een botsing tot gevolg had. Als zoveel anderen, die voor het Wa geningse kantongerecht verschijnen, wierp ook deze verdachte de schuld op de tegenpartij, i.e. de bestuurder van de auto. Ik keek wel uit, zei v. d. P., maar die man reed zo ontzettend hard, dat hij er al was op hetzelfde moment, dat ik hem zag. Remmen en stoppen hielp toen niet meer. Er was overigens op die hoek ook bijzonder weinig uitzicht. Wanneer dat zo is, dan had u uw snelheid daarnaar dienen te regelen en nog langzamer moeten rijden, doceerde de rechter. Of misschien beter nog, had u af kunnen stappen om te kijken of de weg vrij was. Rekening houdende met verdachtes leeftijd werd het 25,of 10 dagen. was mevrouw A. v. P.-v. B., huisvrouw te Oosterbeek, met haar fiets naar links de Wilhelminaweg ingezwenkt zonder daarbij voorrang te verlenen aan een haar inhalende auto. Ik had van tevoren nog omgeke ken of de weg vrij was, vertelde ze voor het Wageningse kantongerecht. Ik zag twee auto's aankomen, die ik rus tig liet passeren. Daarna vergat ik ech ter nog eens achterom te kijken, maar sloeg linksaf. Er bleek inmiddels even wel nog een derde auto bijgekomen te zijn en die greep me. Daar verdachte door de aanrijding al de nodige schrik en schade had op gelopen, wilde het gerecht de straf voor haar ernstige overtreding laten bij 20,of 8 dagen. vang, jaknikker en „kerstboom", refor men en kraken en hij zal zien wat het seismisch en het gravimetrisch bodem onderzoek inhouden, welke boortech nieken er bestaan en welke materialen hierbij worden gebruikt. Hij kan vaststellen van welke waar de de luchtkartering is voor het nim mer aflatende speurwerk naar aard olie en zal nooit meer vergeten, dat „slechts een boring de aanwezigheid van aardolie in een structuur kan be wijzen". Voorts zal hij gewaar worden dat het nog jaren kan duren voor een olievondst een veld met een economisch verantwoorde produktie oplevert en bij dit alles zal hij kennis nemen van de grote natuurlijke hindernissen waar voor de olie-industrie zich soms ziet geplaatst, zoals ondoordringbare oer wouden, dampende moerassen en dorre woestijnen. Langs pijpleidingen en tan kers volgt hij de olie naar de raffina derij, waar hij kennis maakt met de beginselen van de olieverwerking. Hij ziet de grote souffleursrol van research en verbaast zich over de velerlei pro- dukten die de aardolie allemaal op levert, niet in de laatste plaats dank zij de enorme vlucht die de chemische industrie op aardoliebasis heeft geno men. Ook in de geschiedenis van de mo derne aardolie-industrie zal de bezoe ker worden binnengeleid. Hij zal de ontwikkeling ervan - van pionier Drake tot op de dag van vandaag - nog eens persoonlijk meemaken. Kortom, de bezoeker van het olie paviljoen zal de olie volgen van reser voirgesteente tot benzinepomp en van ruwe delfstof tot plastic eindprodukt, van oerwoud tot grote stad en van dui zenden miljoenen jaren geleden tot op het ogenblik, waarop hij dit alles in zich opneemt. Tenslotte zal hij nog een blik in de toekomst kunnen werpen en zien welke taak de aardolie-industrie is toebedeeld in de wereldenergie-balans. Geeft men z'n ogen goed de kost, na het verdwijnen van de vorst, dan ziet men de natuur herleven, al duurt het echter nog wel even voor de natuur haar hoogtij heeft. Doch spaar dan steeds wat groeit [en leeft. Reeds nu ziet men het groen [ontspruiten en lammetjes dartelen weer buiten, onder de hoede van het moederschaap. Veel dieren beëindigen de [winterslaap, Het eerste kievitsei ook weer, doch wat later dan een vorig keer. De kievit was dit jaar wat laat vanwege de kou, zoals dat gaat. Doch 's morgens wordt men weer [gewekt (Een vogel zingt zo hij is gebekt) door de merel met z'n morgenlied, waarvan men dagelijks geniet. De boer is druk met ploeg en eg, ook erwten worden reeds gelegd. Maak eens 'n wandeling naar buiten: 't Jonge zaad gaat weer ontspruiten, elkeen is blij, als 't voorjaar komt, terwijl een enkele kniesoor bromt: Als 't nu maar gauw zomer wordt, de winter is lang en de zomer kort. Daar zit wel een grond van [waarheid in, doch nu wij staan aan het begin van de onvolprezen zomertijd, wordt weer jong leven werkelijkheid. J. M. WIJZE WOORDEN GROFHEID Wilt gü geen grofheid zeggen, wreek u dan door een vleierij. (Blatter) LET OP DE Juiste glazen Laat uw ogen regelmatig controleren. Hooldstr 51, tel. 31 84, Veenendaal

De Vallei | 1958 | | pagina 1