DE VALLEI SIMON DE WIT Appelmoes grote pot 79 99 65 35 95 SPERZIEBONEN Macaroni Capucijners Augurken Slasaus IMON DE WIT tioedkopev 'I*Edammer Prima gehakt Marie biscuits.?.28 Het gebeurde m een Mei-nacht Veenendaal bracht een puntje mee van leider Leones Voor de Jeugd literblik DOVO won van DTS met 2-0 Een 7-2 nederlaag voor Matjan De Merino's klopte Pothoorn met 2-1 NSVS behaalde eerste overwinning Triangelboys won van Scherpenzeel Kulan maakte gelijk spel Tafeltennis 't Wordt weer zwemtijd! Topsy, de pinguin rekent U maar na 1 500 gram bommen literpot 497 629 Alleen al op deze boodschappen f 1,32 voordeel! en bovendien GRATIS melkkoetjes P. VALKEMA BLOUW ROMAN UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD Het is de achterhoede geweest, met als speciale uitblinkers Gerritsen en Gazenbeek, die Veenendaal in Leeuwen tegen Leones voor een nederlaag hebben behoed. Het is overigens, ondanks de 0-0 stand, een niet al te beste en trage wed strijd geworden, die soms nog niet het minimum aan spanning kon op brengen. Overwegend waren het de gastheren, die in de aanval waren. Wel tracht ten de Veenendalers het laatste kwartier in een slotoffensief nog een overwinning te forceren, maar ook dit lukte niet. Leones viel al reeds in het begin fel aan waarbij midvoor Van Rossem al di rect een kans kreeg om te doelpunten, maar zijn harde schot belandde precies in de handen van de op zijn plaats staan de Van de Pol. Ondanks het vrij lage tempo waarin deze wedstrijd gespeeld werd kreeg Leones mede door de doortastendheid van haar linksbuiten Roelofs een klein overwicht. Al spoedig echter had Gazen beek de speelwijze van deze linksbuiten onder de knie, waardoor hij hem voor een belangrijk deel kon uitschakelen. Er kwamen in die periode aan beide kanten nog wel enkele doelrijpe kansen, maar de afgevuurde schoten belandden allen tegen paal en lat, of juist langs het doel. Toch maakte Leones ongeveer tien mi nuten voor de rust wel een doelpunt. Roelofs gaf een goede voorzet waarbij de bal door twee spelers in het Veenen- daalse doel gelopen werd. De scheids rechter meende echter hands geconsta teerd te hebben en keurde het doelpunt af. Hoewel de gastheren de resterende tijd voor de rust in de meerderheid bleven, wist de Veenendaalse verdediging toch goed stand te houden. Na de hervatting werd er aanvankelijk alleen op de Veenendaalse helft gespeeld, doch verder dan vijf niets opleverende corners kon Leones het ook nietbrengen. Zelfs harde schoten van Van Rossem en Mulders konden dank zij goed werk van Van de Pol, Leones niet aan een voor sprong helpen. Aan de andere kant moest Veenendaal zich beperken tot sporadische uitvallen, waarbij midvoor Heikamp dan genood zaakt was eenzaam in de vijandelijke achterhoede te opereren, waardoor de kans op een doelpunt natuurlijk nihil was. Ongeveer een kwartier voor het einde werd de stormloop van Leones enigszins tot staan gebracht, waardoor Veenendaal gelegenheid kreeg om zich ook eens te laten zien. Kennelijk lag het in de be doeling van de geel-blauwen om in die periode een doelpunt te forceren. Dit liet de nogal stoere verdediging van Leones echter niet toe, zodat deze wedstrijd in een doelpuntloos gelijk spel eindigde. Een uitslag waar de Veenendalers best tevreden mee kunnen zijn. Dovo speelde haar laatste thuiswed strijd tegen het Edese DTS. Wie verwacht had dat dit een goede en aantrekkelijke wedstrijd zou worden, heeft zich toch wel deerlijk vergist. Het vertoonde spel deed in geen geval denken aan derde klas voetbal, waarbij natuurlijk de on belangrijkheid van deze ontmoeting een grote rol speelde. Toch was het begin wel hoopvol, want reeds na enkele minuten spelen kwam Dovo aan een voorsprong, toen Van de Pol de bal keurig opbracht en een afgemeten voorzet gaf waarbij de bal van dichtbij door Schoeman werd ingeschoten (1-0). Wel kwamen er in de eerste helft aan beide kanten nog scoringskansen, maar het bleef bij kansen, want doelpunten waren er niet meer bij. Na de hervatting was Dovo overwegend in de meerderheid maar toch moest er nog geruime tijd gevoetbald worden al vorens de voorsprong vergroot kon wor den. Het was ongeveer een kwartier voor het einde dat de voordien nog niet op gevallen invaller Stuivenberg de schep per werd van het tweede doelpunt (2-0). Jammer was, dat een der Edese achter spelers zich herhaaldelijk niet wist te be heersen, zodat de in niet al te beste vorm stekende scheidsrechter zich genoodzaakt zag hem tien minuten voor tijd naar de kleedkamer te verwijzen. Ondanks de numerieke meerderheid die Dovo daardoor kre^g kwam er in de stand toch geen verandering meer. Zoals te verwachten was konden de Pantermensen het tegen GVVV niet bol werken. Met een 7-2 overwinning bewe zen de Buurtlaanbewoners haar superiori teit. Toch hebben de Matjan-spelers hun best wel gedaan, maar weinig ploegver- band en te onsamenhangend spel moesten wel tot deze nederlaag leiden. De score werd in de tiende minuut ge opend met een strafschop wegens hands. Mogelijk was deze overtreding wat zwaar gestrafd, maar spil Van de Haar deed zijn plicht en maakte er een doelpunt van (0-1). Enkele minuten later was het zelfs al 0-2 toen achterspeler Blankenstijn in eigen doel schoot. Na twintig minuten spelen leefde de Matjan-aanhang weer even op toen na een schot tegen de lat door Spies, Joop Heikamp de bal langs doelman v. d. Pa- vert schoot en daarmee de stand op 1-2 bracht. Van lange duur was de opleving echter niet want nog voor de rust inging was het 1-4 door doelpunten van Ditewig en Van Essen. Na de thee kwam er weinig verande ring in het spelbeeld. GVVV werd ster ker en het was Ditewig die er 1-5 van maakte. Nadat v. d. Poel nog eenmaal met succes een kans gewaagd had (2-5), waren het weer Ditewig en Van Essen die de stand opvoerden tot 2-7. De Merino's behaalden in Amersfoort een verdiende overwinning op Posthoorn. Toch leek het in het begin of het weer mis zou gaan, want reeds na enkele mi nuten spelen kregen de gastheren een behoorlijke kans om de score te openen. Het in vrije positie afgevuurde schot ging echter over. Na een kwartier spelen kregen de Vee nendalers echter toch een achterstand toen doelman Valkenburg niet voldoende wegwerkte (1-0). Toen de strijd een half uur oud was zag Kroes kans om uit een doelworste- ling de partijen weer op gelijke voet te brengen (1-1). Na de rust werd een absoluut gelijk- opgaande strijd, waarin beide kanten el kaar niets toegaven. Zo ging het tot een kwartier voor het einde. Het was achter speler Blankenspoor die er toen alleen op uit trok en de bal keurig buiten het bereik van de doelman voor de doelmond plaatste waardoor het voor Van Dolder een klein kunstje werd om zijn club de leiding te geven (1-2). Wel probeerde de postmannen nog om het verloren terrein weer terug te win nen maar dit stonden de wolmensen niet meer toe. In een aardige en vlot gespeelde wed strijd wisten de jongens van NSVS tegen Barneveld haar eerste overwinning te boeken. Een bijzondere prestatie is wel dat de vijf Veenendaalse doelpunten allen wer den gemaakt door D. v. d. Pest. Na ongeveer tien minuten spelen wist v. d. Pest reeds de score te openen (1-0). Zeven minuten later was het zelfs door dezelfde speler al 2-0, met welke stand ook de rust inging. Na de thee dachten de Veenendalers dat zij er al waren. Barneveld profiteerde hier meteen van door de stand op 2-1 te brengen en toen Schoeman even later de bal met de hand speelde werd het door de toegestane strafschop zelfs 2-2. Dit was v. d. Pest teveel en hij ruste dan ook niet voor het 3-2 was. Lang duurde de pret echter niet want even la ter was het al weer gelijk (3-3). Het werd zelfs voor dat er een half uur verstreken was 3-4. v. d. Pest zag het gevaar en met een solo-ren was het weer gelijk (4-4). Juist voor tijd stelde Van Manen, v. d. Pest in de gelegenheid zijn vijfde doelpunt te scoren, waarmede de overwinning van NSVS een feit werd. Het is Triangelboys ook gelukt om Scherpenzeel op de knieën te brengen. Toch heeft het er in de eerste helft nu niet bepaald naar een Veenendaalse over winning uitgezien. Temeer daar de gas ten reeds na een kwartier de leiding wis ten te nemen. Gelukkig voor de Veenendaalse jongens maakten de gasten geen gebruik van nog meerdere in deze eerste helft geboden kansen, zodat een doelpunt door Slot boom gescoord de partijen weer op ge lijke voet kon brengen. Na de rust ging het beter en hadden de Boys het beste van het spel, wat dan ook al spoedig beloond werd met weer een doelpunt van Slotboom. Toch kwamen de gasten ook nog wel eens voor het Veenendaalse doel, maar daar de midvoor het meest alleen moest doen kon het gevaar direct onderdrukt worden. Na enkele mislukte kansen van Trian gelboys was het in de laatste minuten dan toch eindelijk Schoeman die de zege veilig stelde (3-1). Kulan speelde een goede wedstrijd tegen Sova, maar pech en niet voldoende door zettingsvermogen waren de oorzaak dat het toch net weer geen overwinning werd. Na tien minuten spelen was het mid voor Vlaanderen die Kulan de leiding bezorgde (1-0). Hoewel de SKF-mensen daarna over wegend sterker waren moesten zij toch toestaan dat de gasten juist voor de rust weer gelijk maakten (1-1). Na de hervatting was het meteen weer Kulan dat de toon aangaf. Dit resulteerde in de tiende minuut in een goed doelpunt van v. d. Sluis, die met een hard schot de bal precies onder de lat doorschoof (2-1). Kulan bleef in de aanval en drong ver op. Dit opdringen werd echter noodlottig want toen de gasten een uitval waagden en ook doelman Sukkel nog te ver uit zijn doel kwam, was het mis. Het werd 2-2. Wat de resterende tijd nog onder nomen werd, het bleef gelijk. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jog Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 10 april Evert Hasselaar 12 Gerrie van Dijk 12 Tonny Nijhoff 12 Dinie Berends 12 Eefje de Kruijff 12 Doornroosje 13 Adrie van Wakeren 13 Corrie Berends 13 Tiny de Roos 14 Rika de Kleuver 14 Hermien Bruselot 14 Hermina Breeschoten 14 Henny Srübe Hartelijk gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. partner, panter, pastoor, paar, pan doer, paarlemoer. II. ren, oren, toren, storen, stormen, stromend. III. Ada, Adam. I. stijfsel, stoppel, stormbal, stoel, stapel, stekel. II. konijn, marter, wasbeer, nijlpaard, hermelijn, neushoorn. III. de tanden van een zaag. In de eerste klasse A is nu ook de laatste beslissing gevallen. Doordat Seel- beeck met 7-3 aan Climax de eer moest laten kan het RTTV niet meer bereiken en zal het via het spelen van degradatie wedstrijden moeten trachtten het eerste klasserschap te behouden. Climax 2 speel de ook nog een wedstrijd tegen Ritac en wist ondanks het feit dat de Ritmeester met twee invalllers moest spelen, toch niet verder te komen dan een gelijk spel. Van Dam bleef bij Ritac ongeslagen. Climax 1 speelde in Rhenen tegen RTTV z'n laatste wedstrijd en bleef hier met 8-2 aan de goede kant van de uitslag. Door dit resultaat bleef Climax ongesla gen. E. Vos won ook z'n laatste drie wed strijden en bleef dit seizoen zonder ver lies. Een goede prestatie van deze jeug dige speler. Alleen Van Manen verloor in deze wedstrijd van v. d.Broek en Meijer en v. d. Broek samen wonnen ook het dubbelspel. Dit was tevens de eerste nederlaag van de Climax-combinatie Vos- Van Eist. Nu de competitie op een einde gaat lopen en de meeste beslissingen zijn gevallen, begint de belangstelling zich langzamerhand weer te richten op het jaarlijkse tournooi van de Geld. Vallei, dat ook ditmaal weer zal worden ge organiseerd in gebouw „Eltheto" door de tafeltennisvereniging Climax. Wegens het niet beschikbaar zijn van de zaal op een vroeger datum, is dit tournooi vastgesteld op 10 mei a.s. Op 9 april worden nog gespeeld in de tweede klasse C: Swift 2 Panter en in de vierde klasse H: Ritac 5 Panter 3. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. - - X - X - - - - - X - - - - X - - - - X - - - X - - - - X - - - - X - - - - X - - - - - - X - - le rij betaalmiddel 2e rij plaats in de Betuwe 3e rij cijfer 4e rij viervoetig dier 5e rij kruipend diertje 6e rij gladde stof 7e rij adelijke titel 8e rij plaats in Zuid Limburg 9e rij vis 10e rij hoofdstad van land in Europa. Op de kruisjeslijn komt de naam van een vloeistof die het meest in de winter maanden wordt gebruikt. II. Mijn eerste deel is een metaal, mijn tweede deel zit aan een molen en mijn geheel is een vogel. III. Met V ben ik een dier, met L niet vast, met B vindt je me in de buurt van Veenendaal, met TR hoor ik bij een schip, met J ben ik een meisjesnaam of jon gensnaam. Voor jongeren: I. X - - - het tegenovergest. van dorp X - - - deel van een tafel X - - - plaats met kaasmarkt in N.H. X - - - als derde rij X - - - deel van je gezicht X - - - groenten X - - - wordt een vlinder X - - - 60 minuten (meervoud) X - - dient om mee te schrijven X - - - het tegenovergest. van stad. Op de kruisjeslijn komt de naam van een plantje dat vroeg in het voorjaar bloeit. II. Mijn eerste is een verscheurend dier, mijn tweede is een voertuig dat alleen derde is een boom en mijn geheel is de hoofdstad van één onzer provincies. III. Met D zit ik op flessen, met K ben ik een lichaamsdeel van een dier, met M een grap, met P speelgoed, met S wordt ik op wasdag gebruikt en met T ben ik een deel van een berg. De schaatsen zijn nu opgeborgen, Ik haal m'n zwembroek voor de dag, En 'k hoop dat straks in mei en juni De temperatuur flink stijgen mag. Want 'k ga m'n zwemdiploma's halen, Ik zal m'n best doen, reken maar! En als het weer wat mee wil werken, Dan komt het zéker voor elkaar. De schoolslag heb ik al te pakken, 'k Zwem ook een beetje op m'n rug, De vlinderslag is mij te moeilijk Die leer je zeker niet zo vlug. Nou, duiken kan ik als de beste. Ja, 'k ben een echte waterrat, Maar 'k wou toch dat ik die diploma's Al vast maar in m'n broekzak had. Soms oefen ik vast in de kamer, Dan lachen z' allemaal, ja, ja, Ze zullen 't lachen heus wel laten, Als ik straks mensen redden ga! Topsy werd geboren aan de Zuidpool, in de barre kou van het met sneeuw en ijs bedekte land. Vroeg in het voorjaar waren zijn vader en moeder met nog duizenden andere pinguins van de noord kant van het pakijs naar het zuiden ge trokken, wel 800 kilometer ver. Voor ze aan land gingen hadden ze eerst hun bui ken nog eens flink vol gegeten, want in de broedtijd en de dagen dat ze zouden ruien, zou er van eten niet zo veel komen. Ze aten zich dus flink vol me kril, dat zijn kleine kreeftachtige diertjes, die in grote massa's in het water leven, net als watervlooien in onze sloten. Toen wipten vader en moeder aan land, net als de andere vogels. In een lange optocht wan delden ze samen naar een hoge bergkam. Daar zou de wind zoveel mogelijk de sneeuw wegblazen, zodat ze op de rotsen hun nesten konden maken, 't Was een grappig gezicht, die rij pinguins te zien lopen. Net mannetjes met een deftig zwart pak aan en te korte beentjes. Hun vin-vleugel-armen gebruikten ze om hun evenwicht te bewaren. Vader en moeder pinguin zochten een geschikt plekje op om hun nest te maken. Daarvoor zochten ze een heleboel kleine kiezelsteentjes en legden die netjes op een hoopje. Omdat ze allemaal van ge zelligheid hielden, bouwden ze de nesten dicht bij elkaar. Het was een heel werk want ze moesten de steentjes stuk voor stuk met hun bek aanslepen. Maar vader pinguin had zo zijn trucjes om de zaak een beetje vlotter te laten verlopen. Hij maakte zich zo klein mogelijk, met zijn veren dicht tegen zich aangedrukt en tippelde zo onopgemerkt mogelijk tussen de nesten door. Enpik, ik heb je, kaapte hij gauw een steentje van een an der nest. Maar, jammer genoeg, zag de 20% im:\ bij Simon de Wit geldig t/m 16 April in Nederland ECHTE HOLLANDSE weinig nat véél groente niet maar bij aankoop van f 3,- aan boodschappen gesneden 250 gram zuur of zoetzuur 8046Ü» In Veenenaaai komen wij gratis horen en bezorgen: Telef. 201 5 HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL buurman het net. Met gespreide vleugels kwam hij op de dief af en gaf hem een paar flinke meppen op de rug. Van schrik liet vader het steentje vallen en dribbel de teleurgesteld weer terug naar zijn eigen nest. Enfin, straks zou hij zijn ge luk nog wel eens beproeven. Hij zat een poosje stil te kijken en zag hoe hij weer een heleboel veren verloor. Gisteren was het ruien begonnen, 't Zou niet lang meer duren of hij had z'n nieu we pakje aan. Kijk, buurvrouw Waggel liep juist even weg van haar nest. Nu moest hij zijn kans waarnemen. Vlug pikte hij een steentje en verdween er mee naar zijn eigen plekje, waar zijn vrouwtje bezig was de steentjes te rangschikken. Ze piepte goedkeurend toen haar man al weer zijn steentje bijdroeg aan de bouw van het nest. Vader bracht nog eens een bezoek aan de buurvrouw Waggel. Ze zat nu wel op haar nest maar met de rug naar hem toe en zo kaapte hij ver scheidene stenen van haar nest, zonder dat ze het merkte. Die buurvrouw Wag gel was altijd nogal suf. Na een paar dagen was het nest klaar. Tevreden bekeken vader en moeder de resultaten van hun arbeid, 't Was een mooi hoopje steentjes. Van boven zat er een kuiltje in, daar konden ze straks om beurten in zitten broeden. Op een morgen legde moeder het eerste ei in het nest en drie dagen later nog één. Nu werd het oppassen, want de eieren moesten flink warm worden ge houden en bovendien konden er Skua's komen, een groot soort meeuwen, die dol zijn op pinguineieren en jongen. 't Was nu al ongeveer drie weken ge leden dat ze aan land gegaan waren en de vogels zagen er wat smoezelig uit. Hun mooie witte borst was lang niet smetteloos meer en moeder besloot dan ook een poosje vakantie te nemen en zich dan ondertussen eens heerlijk te wassen. Vader ging dus zorgzaam op de twee, bijna ronde, eieren zitten en moeder waggelde met een hele rij andere pin guins, die ook wel een wasbeurt verdiend hadden, naar de waterkant. Ze lieten de pinguinkolonie dus achter zich. 't Was daar een lawaai van je welste. Op een kilometer afstand kon je de broedende pinguins horen, 't Leek wel wat op het geblaat van hese schapen. Ze kwamen op weg naar zee een heel stel soortgenoten tegen, die hun bad al genomen hadden en met glanzend witte borsten de terugtocht naar de kolonie ondernamen. Natuurlijk volgde er eerst een gezellig gebabbel en toen moeder en de anderen tenslotte haar weg vervolgden, sloten verschillen de schone pinguins zich weer bij hen aan, om nog eens zo'n heerlijk verfrissend bad te gaan nemen. (Wordt vervolgd). (20) „Zou daarvan misschien spoedig spra ke zijn?" informeert Louis Bertrand. Kolonel Lagrange kijkt bedenkelijk. „Er is iets in de maak... en van groot formaat! „Welk land?" informeert Louis Ber trand. Kolonel Lagrange haalt de schouders op. „Je zult het spoedig horen", zegt hij vaag. Hoofdstuk 8 Lagrange heeft goed gezien. Er is wat op til. Duitsland, later ook Oostenrijk, verenigen zich met Frankrijk tot een veldtocht tegen het uitdagende Rus land... Napoleon weet zijn grote plannen met zijn onweerstaanbaar doorzettings vermogen door te drijven... Omvangrijke toebereidselen worden gemaakt. Uit talrijke landen en oorden worden troepen en recruten aangetrok ken. Deze actie mag niet mislukken. Louis Bertrand wordt op een middag in zijn nieuwe uniform (hij is nu offi cieel tot luitenant benoemd) aan de keizer voorgesteld. Deze, bleek en gehaast, blijft plotse ling voor de enigszins verlegen jonge man staan. „De Travillot!" zegt hij kortaf „ben je tevreden?" Louis Bertrand kijkt verrast op. „Zéker uwe majesteit, hoogst tevre den. En ik hoop..." „Goed. Als jij tevreden bent..., ik ben het óók. Zoveel te beter dus. Lagrange, je hebt eer van je werk!" „Mag ik vragen, wat de plannen zijn van uwe majesteit? Zal ik..." „Afwachten, De Travillot! Afwachten. Je zult wel zien..." Met deze woorden gaat Napoleon ver der, rusteloos, driftig. Ook Otto von Kessenich wordt opge roepen. Hij moet echter een repriman de in ontvangst nemen, waarvan hij zich weinig aantrekt. „De keizer meent het goed met me, dat weet ik zeker", is de optimistische opmerking van 't jongemens, „let maar eens op". Beiden moeten echter nog enige we ken op uitsluitsel wachten. In die tijd ontstaat er hooglopende ruzie met Léon Serocco. Natuurlijk is Marianne weer de aanleiding. Op een avond - terwijl Lagrange uit was - heeft Léon getracht de kamer van het jonge meisje binnen te drin gen. Louis Bertrand, door de woorden wisseling - Marianne sprak in haar ver ontwaardiging luid - opmerkzaam ge worden, nam het jongemens in de kraag en smeet hem de kamer uit. Het meisje dankte Louis Bertrand, die kalm doch enigszins verlegen het vertrek verliet. Niet zó gauw echter, of maar zweert, dat hij het Louis Bertrand vroeg of laat betaald zal zetten... Deze haalt zijn schouders op. Hij ver moed niet dat deze twist in de toe komst funeste gevolgen zal hebben. De verhouding van Louis Bertrand tot Marianne is dieper en ernstiger ge worden. De jongelieden beseffen, zon der het uitgesproken te hebben - dat hij haalde zich de laster van de Corsi- kaan op de hals, die beweerde, dat Louis Bertrand Marianne voor zichzelf wilde hebben... 't Geval geeft aanleiding tot allerlei geruchten en komt zodoende de kolonel ter ore, die heftig verontwaardigd dreigt de onbeheerste minnaar uit huis te verwijderen... Léon Serocco maakt zijn excuses, zij elkaar zeer na gekomen zijn. Een soort, haast schuchtere, eerbied houdt gevoelens in woorden uit te drukken. Louis Bertrand er echter van terug, zijn Hij voelt intuïtief, dat dit ook feitelijk niet nodig is. Tussen beiden bestaat een zielsverwantschap, die het onuitgespro ken woord even duidelijk doet zijn, als lange betogen. De lang verwachte keizerlijke brief komt af. Lagrange, die de inhoud kent, glimlacht genoeglijk, ,,'t Zal jullie mee vallen", zegt hij. 't Valt mee. Zowel Louis Bertrand als Otto von Kessenich worden als luitenant persoonlijk aan de keizer toe gevoegd." „Dat betekent niet", verduidelijkt de kolonel, dat je altijd om en bij „le pe tit Caporal" zult zijn. Soms zullen er dagen en zelfs weken voorbijgaan, zon der dat je de punt van z'n neus ziet... Maar 't betekent een persoonlijke band, een soort voogdijschap, waaraan je niet licht zult ontsnappen, maar die grote voordelen voor zulke jonge snuiters meebrengt. Louis Bertrand, je kunt niet anders zeggen, of je natuurlijke vijand heeft zich zeer vriendelijk ge dragen." Nu volgen de gebeurtenissen elkander snel op. De beide pas benoemde luite- nantjes krijgen de aanzegging „zich gereed te houden". Alle toebereidselen tot vertrek worden gemaakt en de kei zer eist onvoorwaardelijke gehoorzaam heid. Léon Serocco wordt ingedeeld bij een garde-regiment. Iets, dat hem zeer goed aanstaat, aangezien hij nu over heel wat meer vrijheid zal kunnen beschik ken. Terwijl Etiènne Duvallois voor lopig - als ongeschikt voor de krijgs dienst - in Parijs zal mogen blijven. De kolonel moet ook opbreken en zo nadert het ogenblik, waarop het eens zo drukke en levendige huishouden der Lagranges, bijna geheel opgeheven wordt. Marianne Lagrange vindt het afschu welijk, maar ze draagt haar lot ge laten. „Dat weet je in een militair gezin nu eenmaal vooruit", zegt ze, „vader is ditmaal zelfs buitengewoon lang thuis gebleven. Dat was vroeger anders..." Des avonds gaat Louis Bertrand met Marianne een wandeling in de tuin maken. Hij heeft zijn hand in de arm- ronding van Marianne geschoven, die dit stil toelaat. Zij spreken weinig. Plotseling zegt Louis Bertrand, schuch ter als een schooljongen: „Zul je... aan mij denken... als ik wég ben?" „Natuurlijk", zegt Marianne rustig, „natuurlijk zal ik aan je denken. Heel véél zelfs..." (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 4