Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Werel van WEEK-tot-WEEK Schoonmaak Fa. J. F. TAK DE WERKGELEGENHEID IN MAART NIET VERBETERD Nieuwe omleggingen Hoofdstraat WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Enorme belangstelling voor Ritmeester Schaaktoernooi Renswoude en de komende grenswijziging Gemeenteraad van Amerongen vergaderde Sparta wil naar de bondsfeesten ELST EDER VEEN SCHERPENZEEL 32e jaargang VRIJDAG 11 APRIL 1958 Nr. 28 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel De situatie in onze omgeving Provinciale cijfers van het verkeer in verband met reconstructie Ilij is f 15,- waard 1 AB 561359 Festiviteiten rond het Dovo-jubileum Naar Brussel met de winkeliersvereniging Vier grootmeesters vormen hoofdgroep Geen extra raadsverkiezing maar het geld ontbreekt Kievitseieren zoeken na 12 april verboden Agenda Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, „De Rijnkanters" wandelden in Putten Reclame helpt veilig verkeer r Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Uit cijfers verstrekt door het Ministerie van Sociale Zaken blijkt, dat de on gunstige ontwikkeling zich ook in de afgelopen maand heeft voortgezet. Terwijl eind februari de geregistreerde arbeidsreserve 124.000 bedroeg, liep deze in de maand maart terug tot ruim 116.000. De teruggang van 8.000 mag niet worden uitgelegd als een opleving der con junctuur; deze is te danken aan seizoensinvloeden. Dit spreekt ook uit het feit, dat de teruggang het duidelijkst valt waar te nemen in die provincies die overwegend agrarisch zijn georiënteerd. Als restrictie mag echter gelden, dat door de abnormale late inzet van de defi nitieve weersverbetering, die men lente pleegt te noemen, de gunstige werking van het komende seizoen nog niet volledig naar voren is gekomen. Tot het gewest Veenendaal en om streken behoren de gemeenten Ame rongen, Rhenen, Renswoude, Leersum en Veenendaal. Eind maart bedroeg het totaal aantal werklozen hier 310 mannen en 17 vrouwen, terwijl de cij fers per 28 februari resp. waren 364 en 28. De huidige vraag naar arbeidskrach ten is gering: 25 mannen, waarvan 16 jeugdigen en 59 vrouwen. Bij een nadere beschouwing van het werklozencijfer per 31 maart, blijkt dat bijna honderd van de ruim driehonderd ingeschrevenen te beschouwen zijn, als zijnde werkloos tengevolge van de te ruglopende conjunctuur; in bijna tach tig gevallen is er sprake van minder geschiktheid o.m. wegens moeilijkheden met omscholing, minder-validiteit e. d. Van ruim veertig mag worden aange nomen, dat zij binnen korte tijd weer in het bedrijfsleven zullen zijn opgenomen. De invloed op deze cijfers, welke zou kunnen worden uitgeoefend door de terugkeer van landgenoten uit Indo nesië, is hier vrij gering: bij het Ge westelijk Arbeidsbureau zijn ingeschre ven 19 mannen en 8 vrouwen, die de laatste maanden repatrieerden. Nemen wij nu de diverse bedrijfstak ken onder de loep, dan kunnen wij con cluderen dat de situatie in de tabak industrie zich in ons gewest heeft ver beterd: per 1 april is de shorltime in deze sector opgeheven en wordt daar weer de normale 48-urige werkweek aangehouden. Dit kan echter niet worden gezegd van de textielindustrie, wat zich nog steeds manifesteert in het grote aantal gevallen, waarin met werktijdverkor ting wordt getracht verdere ontslagen te voorkomen. De algemene situatie in de bouwnij verheid geeft ook geen redenen tot op timisme, vooral omdat tengevolge van de bestedingsbeperking voor de meeste gemeenten de toewijzing van bouwvo lume aanmerkelijk is ingekrompen. Een lichte opleving valt evenwel te bespeu ren bij de stecnfabi leken, die in de ai- gelopen maand op bescheiden schaal personeel hebben aangenomen. Wanneer wij nu de situaties in de verschillende provincies met elkaar gaan vergelijken, springt dadelijk naar voren, dat de werkgelegenheid in de drie noordelijke provincies onrustba rend is. Het aantal werklozen per 1000 mannen is voor de provincie Groningen 80, terwijl dit cijfer voor Drente zelfs 122 bedraagt. Waar de cijfers voor b.v. Gelderland, Utrecht en Zuid-Holland respectievelijk 33, 25 en 22 per duizend mannen zijn, is het niet te verwonde ren, dat het grootste deel der aanvul lende werken plaats zal vinden en reeds plaats vindt in de meest getroffen pro vincies. De invloed van deze werken op het aantal werklozen is daar ook het grootst: de cijfers waren per 31 maart, exclusief de arbeiders, te werk gesteld op aanvullende werken, voor Groningen 46 en voor Drente 68 per duizend man nen. Hoewel het aantal werklozen in onze provincie zeker niet te verwaarlozen is, steekt het toch niet ongunstig af bij In verband met de werkzaamheden in de Hoofdstraat, wordt met ingang van 14 april a.s. de Hoofdstraat geheel voor het verkeer gesloten. De omlegging zal voor het verkeer uit noordelijke richting gaan via Nieuweweg, dat in andere delen van ons land. De geregistreerde arbeidsreserve be droeg per 31 maart 4.625 personen, een getal dat naar wordt verwacht door seizoensinvloeden nog zal teruglopen. Aan voorspellingen omtrent een te ver wachten algehele verbetering of een nog verder teruglopen van de bedrij vigheid durven wij ons niet te wagen, te meer, daar in dit opzicht de officiële instanties zich ook bedienen van de vaagste termen. Evenals iedereen hopen ook wij, dat deze recessie van even korte duur zal zij als die, welke ten gevolge van de oorlog in Korea en de naasting van het Suez-kanaal ontstonden. De laatst uitgegeven riks werd blijk baar ook ditmaal niet gevonden en dus is de waarde gestegen tot 15, De nieuw uitgegeven riks draagt het rode nummer: Indien de gelukkige vindcr(ster) deze riks vóór a.s. donderadg 12 uur op ons bureau bezorgd, wordt direct de vinderspremie overhandigd. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan en het behaalde kampioenschap van de derde klasse oost van de K.N.V.B. (zaterdagmiddagcompetitie) zal het Dovo- bestuur op zaterdagmiddag 19 april a.s., recipieren in hotel „De Korenbeurs." Voorts is er op woensdag 23 april een feestmiddag voor de jeugd, waaraan o.a. een goochelaar meewerkt. Voor de oudere leden wordt op 23 april in „Eltheto" een gezellige avond georga niseerd. Hiervoor zullen ook de oprich ters worden uigenodigd. Deze festiviteiten worden georganiseerd door een jubileumcommissie, bestaande uit de heren: A. v. d. Bovenkamp, G. Diepeveen en A. van Hardeveld. De uitslagen van de eerste week van de reisactie „Veenendaal-Brussel", uit gaande van de V.W.V. „Handel en Nij verheid" zyn bekend. De bezitters van de volgende bonnen komen voor een reis voor twee personen in aanmerking: AA 09171, AA 09827, AA 09885, AB 01903 AC 04994' AC 05895' AC 06276 AC 07271 De belangstelling voor het traditionele worden geplaatst, terwijl het aantal in- AC 07346! AC 09060,' AD 00202,' AD 01024 Ritmeester Schaaktoernooi, dat heden- schrijvingen de 200 reeds gepasseerd AD 04980, AD 09017, AE 03785, AE 07022 AE 07180, AF 05413, AF 05470, AF 05950 AF 09023, AG 07530, AG 08037, AG 08070 AH 04716, AJ 08410, AK 02216, AK 02312 AK 02391, AK 04042, AK 08215, AK 08388 AL 01740, AL 02017, AL 07835, AN 03561 AO 03436, AO 04301, AO 04733, AP 06383 AP 06757, AQ 00340, AQ 00955, AS 01246 AS 09037, AT 06363. Bovenstaande bonnen zo spoedig mo gelijk inleveren op het bureau van de V.W.V., Hoofdstraat 98 te Veenendaal. De volgende buslichting is donderdag 17 april 1958 des avonds om 9 uur. avond aanvangt, is zo groot, dat de wedstrijdleiding - overigens tot haar spijt - deelnemers heeft moeten afwij zen. Er konden slechts 188 deelnemers GEMEENTERAADSVERGADERING De gemeenteraad van Veenendaal komt op donderdag 17 april a.s. in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. Bakker. De vergadering begint om half acht 's avonds. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: s.s. „Alcantara" (12 april) m.s. „Uruguay Star" (15 april) Australië: s.s. „Orcades" (19 april) Brazilië: s.s. „Alcantara" (12 april) m.s. „Uruguay Star" (15 april) Canada: s.s. „Nw Amsterdam" (12 april) s.s. „Rijndam" (16 april) Chili: via New-York (16 april) Ned. Antillen: m.s. „Aegis" (14 april) Suriname: m.s. „Oberon" (16 april) kaö worden opengesteld. Nieuw-Zeeland: via Engeland (12 april) Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (12 april) rinmmAn m.s. „Winchester Castle" (19 april) T Brits Oost-Afrika- I Voor de onderlinge competitie wer- s.s. „La Bourdonnais" (12 april) denude volgende partijen gespeeld: Inlichtingen betreffende de verzen- KANDIDAATSTELLING GEMEENTERAAD Dinsdag 15 april a.s. zullen bij burge meester A. Bakker in zijn kwaliteit van voorzitter van het hoofdstembureau de kandidatenlijsten worden ingediend voor de gemeenteraadsverkiezing op 28 mei a.s. Er bestaat gelegenheid deze lijsten in te leveren van 9 tot 5 uur. Na vijf uur zullen in een zitting van het voltallige hoofdstembureau de kan didatenlijsten worden onderzocht, waarna het hcofdstembureau vóór 18 april a.s. moet bijeenkomen om over de geldigheid te beslissen. Zes partijen hebben de laatste maanden hun kandidatenlijsten bekend gemaakt, t.w. C.H.U., P.v.d.A., A.R., S.G.P., V.V.D. en K.VP. STEMMEN BIJ VOLMACHT Blijkens een openbare kennisgeving be staat thans reeds gelegenheid om ver zoeken tot het stemmen bij volmacht tijdens de komende gemeenteraadsver kiezing in te dienen. AANRIJDING Woensdagmorgen had op het onover zichtelijke kruispun; Achterkerkstraat— Beatrixsfraat een ml ïjding plaats tussen een vrachtauto en een N.B.M.-autobus. De vrachtauto, bestuurd door de heer H. uit Veenendaal kwam uit de richting Markt, terwijl de N.B.M.-bus uit de Bea- trixstraat kwam en de Achterkerkstraat naar de Markt wilde indraaien. Zowel de vrachtauto als de autobus liepen flinke schade op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De vrachtauto werd naar het politiebureau gesleept. was. In de hoofdgroep zullen vier Neder landse grootmeesters uitkomen, nl. Drs. C. B. van den Berg, N. Cortlever, Fr. Roessel (allen uit Amsterdam) en Mr. Ed. Spanjaard (Utrecht). Daarnaast wordt er gespeeld in eer ste, tweede en derde klasse, in groepen van vier personen. Er zijn weer bij zonder aardige prijzen, terwijl in ver enigingsverband om de wisselbekers zal worden gestreden. De openingszet wordt hedenavond ver richt door de heer F. H. van Schuppen, directeur der Ritmeester Sigarenfabrie ken. Evenals andere jaren worden de wedstrijden gespeeld in de kantine van de Ritmeester sigarenfabrieken en zijn voor het publiek toegankelijk. Bij koninklijke boodschap van 28 maart naren. De gemeente Renswoude ont- 1958 is bij de Tweede Kamer der Sta- vangt daarentegen van de gemeenten ten-Generaal een ontwerp van wet in- Veenendaal en Scherpenzeel een bij- gediend met betrekking tot de wijziging drage in de salariskosten van diverse van de grens tussen de provincies Gel- ambtenaren. Deze bijdrage is geduren- derland en Utrecht en tussen meerdere de vijftien jaren verschuldigd en komt gemeenten, die aan deze grens zijn ge- ten laste van deze gemeenten, naar ver legen. De gemeente Renswoude is bij houding van het aantal inwoners dat deze grenswijziging eveneens betrokken en wordt hierdoor naar verhouding zeer zwaar getroffen. Indien het wetsont werp zonder wijziging wordt aanvaard, verliest zij namelijk ruim 28 °/o van haar aantal inwoners, te weten ongeveer 133 aan Scherpenzeel en 555 aan Veenen daal. Het totale grondgebied van Renswou de is momenteel 1975 ha, waarvan 55 van Renswoude overgaat. Bovendien is de mogelijkheid geopend dat door de gemeentebesturen van Ede, Renswoude en Woudenberg kan worden bepaald, welke ambtenaren door Vee nendaal, respectievelijk Scherpenzeel, moeten worden overgenomen. Tenslotte zijn in hoofdstuk VII nog een aantal bepalingen opgenomen, die verband houden met het gewoon lager ha overgaat naar Scherpenzeel en 163 onderwijs, het kleuteronderwijs, de ar- ha naar Veenendaal, terwijl van de ge- menzorg, de keuringsdienst van waren, meente Scherpenzeel een gebied van de drankwet, de wegenwet en de be- 90 ha bij Renswoude wordt gevoegd, volkingsregisters. Het wetsontwerp is met in totaal 29 inwoners. Bedoeld vergezeld van een uitgebreide toelich- wetsontwerp beoogt voorts een aantal administratieve voorschriften te geven met betrekking tot de rechtskracht van gemeentelijke en provinciale voorschrif ten en de uitoefening van bepaalde be voegdheden, terwijl tevens de overgang van rechten, lasten, verplichtingen en bezittingen wordt geregeld. Voorts blijkt dat alleen in de gemeen ten Ede, Scherpenzeel en Veenendaal ting, waarin de noodzakelijkheid van deze grenswijziging wordt besproken. Opvallend is echter, dat geen regeling is opgenomen voor de compensatie van het geweldige financiële verlies, dat de gemeente Renswoude hierdoor lijdt. Dit verlies is namelijk te stellen op rond 68.000,per jaar, te weten 42.000, aan rijksuitkeringen en 26.000,aan vermakelijkheidsbelasting. Zonder com- nieuwe verkiezingen voor de leden van pensatie zal het verzorgingspeil in de de gemeenteraden moeten worden ge- gemeente derhalve onmogelijk kunnen houden. In de gemeente Renswoude, worden gehandhaafd en een voorzie- alsook in Woudenberg is dit derhalve nin8 zal derhalve zeker moeten worden niet nodig en ook niet mogelijk. Veenendaal en Scherpenzeel betalen een bijdrage aan Renswoude. In hoofdstuk 6 is voorts bepaald, dat de overgang van een gemeente naar een lagere klasse door daling van het inwonertal niet van invloed is op de getroffen. GEZELLIGE OUDERAVOND KLEUTERSCHOOL Woensdagavond jj. werd in het gebouw bezoldiging van de burgemeester, de Rehoboth te Renswoude de ouderavond secretaris, de ontvanger en de ambte- Woensdagavond 2 april kwam de ge-pen van grote stukken grond aan één Holleweg, Munnikeweg, Gortstraat, Mo lenstraat, Geerseweg, Kanaalweg, Kerke- wijk. Voor het verkeer uit zuidelijke richting zullen de volgende wegen worden vrij gemaakt: Kerkewijk, Markt, Fluiters straat, Zandstraat, Leinweberstraat, Mun nikeweg, Vendelseweg, Nieuweweg. Aangezien ook het kruispunt Hoog straat, Hoofdstraat, Zandstraat, Nieuwe weg in de werkzaamheden wordt betrok- Wellicht zullen slechts weinigen buiten de kring van gymnastiekbeoefenaars zich nog de bondsfeesten van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond in 1948 in her innering kunnen brengen. En de enorme resultaten, welke de Veenendaalse ken 'za^dus"het "'verkeer uit "oosteliikè gymnastiekvereniging Sparta op dit feest bereikte in de vorm van negen eerste prijzen (waarvan vier met het hoogste aantal punten) en drie tweede prijzen. richting via Pr. Bernhardlaan, Buurtlaan, Holleweg, het dorp moeten bereiken. Als gevolg van deze omlegging zullen ook de bushalten aan het kruispunt en aan de Markt worden verplaatst. Waarschijnlijk zal het door deze maat regel mogelijk worden dat de Hoofdstraat ongeveer 1 mei weer voor het verkeer dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De Vogelbeschermingswacht Zuid-west Veluwe wijst er nogmaals op, dat het zoeken en rapen van kievitseieren op 12 april 1958 sluit. Vanaf zondag 13 april a.s. mogen derhalve geen kievitseieren meer wor den gezocht, ook al zou men een schrif telijke vergunning van de grondgebrui ker bezitten. Al wie zich vanaf laatstgemelde da tum zoekende in het veld bevindt of in het veld in het bezit van kievitseieren wordt aangetroffen, ontvangt proces verbaal van politie of controleurs Vo- gelwet. VEENENDAAL Vanavond aanvang van Ritmeester schaaktournooi in de Ritmeester kantine Luxor theater heden t.e.m. zondag „Kruitdamp" maandag t./m. woensdag „Mijn kind is ontvoerd" alleen donderdag de film „Meisjes zonder moraal". Heden en zaterdag 12 april Ritmeesterclub geeft to neelavond in geb. Eikenlaan, op gevoerd wordt „Eva Bonheur". Dinsdag 15 april belegd het O.B.C. een tweede bejaarde vrouwenmid dag in geb. „Eltheto" om 2.30 uur. Woensdag 16 april Het Ned. Rode Kruis houdt in hotel „De Koren beurs" een algemene jaarvergade ring om 8.30 uur. RHENEN Donderdag 17 april org. de Ned. Chr. Radiovereniging een samen- zangavond in de Cunerakerk te Rhenen, met medew. van het Ned. Herv. Kerkkoor te Soest, aanvang 8 uur. RENSWOUDE Zaterdag 12 april geeft de muziek vereniging „Ons Genoegen" in geb. „Rehoboth" een tweede uitvoering van „Strikt zakelijk". D. Bouman H. Edink 11 C. Heikamp A. Keijman11 G. van Dijk W. v. d. Hor20 B. Ruiswijk J. Edink 0—2 B. Valkenburg J. Roks 20 W. van Manen H. Diepeveen 20 J. Edink H. v. d. Brandhof 11 E. de Kleuver C. Heikamp 02 J. Roks R. Rotterdam02 G. van Dijk B. Valkenburg 20 H. Diepeveen B. Ruiswijk11 BEHANG meer dan 100 ver schillende stalen voorradig. Gloria waterverf, Plasticwaterverf (geeft niet af) 'akverf. Zeemleer, Sponsen, Vlin- derwasetc. etc. Hoofdstraat 1C6, Veenendaal, Tel. 2576 Apoth, ass. Drogist Dit is niet te verwonderen, omdat het optreden naar buiten van „Sparta" veelal onopgemerkt aan de Veenendaalse samenleving voorby gaat. Hetgeen niet wil zeggen, dat „Sparta" in Veenendaal geen bekendheid geniet. Integendeel. Zonder tekort te doen aan elke andere Veenendaalse vereniging mag deze grote vereni ging met ruim 700 leden zich de populairste Veenendaalse sportorganisatie noe men. Als „Sparta" optreedt, hetzy met een uitvoering, hetzy met een mars, loopt Veenendaal uit. Ze mogen gezien worden, die honderden gymnasten van klein tot groot, in hun fleurige en smetteloze kledy. En nog nimmer heeft de Veenen daalse samenleving tevergeefs een beroep op de gymnasten gedaan, als ze ge vraagd werden om door een mars, of anderszins, een manifestatie - op welk ter rein ook - op te luisteren. En nu gaat „Sparta" een beroep doen op de Veenendaalse bevolking. Men wil met 250 leden wederom deelnemen aan de bondsfeesten van het K.N.G.V. welke op tweede Pinksterdag in Arnhem wor den gehouden. Daardoor zal „Sparta", evenals in 1948, van alle deelnemende verenigingen weer de vereniging zijn met het grootste aantal deelnemers. Dit alles onder één voorbehoud: dat het benodigde geld er komt. In tegen stelling tot in 1948, toen de totale kos ten 500,bedroegen en men geen be roep op het publiek behoefde te doen, zijn de kosten nu erg hoog en belopen 1600 gulden. Gespecificeerd als volgt: 180 paar knotsen (voor dames- en meis- l jesoefeningen) 550,180 paar linten (idem) 80,inschrijfgeld 300,— en reisgeld 650, Dit nu kan „Sparta" onmogelijk zelf opbrengen. Vanaf 12 jaar gaan alle le den mee; het merendeel bestaat uit ad- spiranten, van wie niet meer dan ƒ1, reisgeld kan worden gevraagd. De da mes- en herenleden, die zowel zaterdag als maandag aan de wedstrijden deel nemen, betalen de volle kosten. In to taal wordt daardoor 400,terug ont vangen. Nodig is dus nog 1200, waarvan slechts een klein deel uit de verenigingskas kan worden geput. Het gaat dus om het al of niet deel nemen van de adspiranten, van de jon gens en meisjes, die weken achtereen hun oefeningen ingestudeerd hebben. Daarom durft „Sparta" een beroep op Veenendaal te doen. Vrijdag 18 en zaterdag 19 april a.s. gaan de gymnas ten, muzikaal omlijst door de muziek van enkele draaiorgels, huis-aan-huis collecteren. Ongetwijfeld zullen zij niet tevergeefs aankloppen bij de Veenendalers. Of wilt u soms meer waar voor uw geld? Ga dan op tweede Pinksterdag naar Arn hem en aanschouw deze machtige turn- manifestatie. Daar kan een ieder het resultaat van zijn bijdrage zien in de vorm van de gymnastiekvereniging „Sparta" als grootste deelneemster on der de 20.000 deelnemende gymnasten. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 meenteraad bijeen. Afwezig wegens ziek te wethouder Van Deelen en wethouder De Bonte. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de bouw van een openbare kleuterschool op de urgentielijst is geplaatst. Tot en met maandag 21 april ligt het door Ged. Sta ten vastgestelde uitbreidingsplan ter in zage. Belanghebbenden kunnen bezwaren indienen. De verkoopprijzen van de ten oosten van de Holleweg zijn 11.80 per vierkante meter. Langs de Kon. Wil- helminaweg 13,80 per vierkante meter. De heren Blankestijn en Wildeman zijn tegen de inschakeling van een makelaar, om deze terreinen te verkopen. De heer Brinkman waarschuwt tegen het verko- De Elsterse wandelvereniging „De Rijnkanters" hebben maandag met een groep deelgenomen aan een wandel tocht in Putten, alwaar zij op de fiets naar toe waren gegaan. Deze actieve jonge vereniging, die in middels 46 leden telt, heeft grootse plannen. Allereerst wordt op 19 april een uitvoering gegeven in samenwer king met het Veenendaals Wandelco mité in de zaal van „Sportlust", waar het toneelspel in drie bedrijven „Boete" opgevoerd zal worden. Verder werken aan deze avond mee „De twee vrolijke vriendinnen" met accordeon, guitaar en zang en de „Three girls" uit Eist, met vrolijke liedjes. Verder vernamen wij dat er plannen zijn om deel te nemen aan de vierdaag se te Nijmegen. Ook is al gesproken over het organiseren van een grote wandeltocht in de omgeving van Eist. De vereniging is aangesloten bij de N.C.W.B. Het bestuur is als volgt samengesteld en niet zoals wij de vorige keer be richtten: voorzitter: J. Vermazen; se cretaresse: mej. D. van Enk; penning- meesteresse: mej. H. J. Henzen. Leider van de groten: de heer J. Ver mazen en leider van de junioren: de heer A. Roest. aannemer. Dit is ook niet de bedoeling. De heer Van de Dikkenberg hoopt dat hier door particulieren gebouwd zal wor den, hetgeen de neringdoenden ten goede zal komen. Geldlening Van de Bank voor Ned. Gemeenten kan opnieuw 28.000,- geleend worden. Dit is het aandeel van de inwoners aan de Ren- tespaarbrieflening 1957. Verbetering openbare school In deze school zullen de volgende ver beteringen worden aangebracht: aanslui ting op de riolering; nieuwe schoolborden en vijf nieuwe kasten en kachels. Kosten 8.160, Aankoop grond Aan de hand van het door de heer Tenge gemaakte schattingsrapport zal 11720 vierkante meter grond voor de prijs van 17.906,worden aangekocht. Verzoek raadslid H. Blankestijn gehouden van de Ghrist. Kleuterschool. Mede dank zij de grote belangstelling, die hiervoor bestond droeg deze avond een bijzonder gezellig karakter. In de zaal stond een grote hoeveelheid ont wikkelingsmateriaal alsook door de kin deren vervaardigde werkstukjes uitge stald en het geheel vormde een fieurig geheel. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur Ds. L. van de Peut, die tevens verklaarde, dat op 15 april a.s. een tweede lokaal wordt geopend, waarvoor tevens tijdelijk een tweede leerkracht is benoemd uit Lun- teren. Er zijn nu 63 kleuters ingeschreven doch met september zal daarvan een groot aantal overgaan naar de lagere school. De vraag is dan of de tweede leerkracht kan worden gehandhaafd, daar hiervoor een aantal leerlingen van meer dan 50 is vereist. De onderwijzeres gaf vervolgens een overzicht van de werking van het kleu teronderwijs en vergeleek daarbij even eens de vroegere bewaarschool. Tevens behandelde zij de dagindeling van de school en vertelde daarbij op originele weijze enkele bijzondere voorvallen. Tijdens de pauze werd aan de bezoe- Deze wil aan behoeftigen een uitkering van 100,verlenen voor kleding enz. kers koffie aangeboden, waarna gelegen- B. en w. stellen voor 50,per persoon heid bestond tot het stellen van vragen, per jaar te geven. Tevens kunnen be- Tot besluit werden een aantal lichtbeel- trokkene 1,per week sparen. De ge- den vertoond van opnamen van de kleu- meente zal 0,50 per week suppleren, ters in het schoolleven, alsmede verschil- Een firma in Eist, die een grote ver keersagent van karton als blikvanger langs de weg heeft staan, werkt on gewild mee aan een veiliger verkeer. Want vele automobilisten die harder dan de voorgeschreven snelheid rijden in de kom, zien, als zij de bocht door komen, in de verte deze „agent" en prompt laten zij hun gaspedaal los. Een niet gedacht succes voor deze blikvan ger. Misschien iets om op meerdere plaatsen toe te passen. BEJAARDENZORG Dinsdag 15 april houdt de afdeling Eist van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar maandelijkse vergadering in ge bouw „Pniël". Mevrouw Mr. Joh. C. Z. Pelleboer-Beukers te Wageningen zal een lezing houden over het onderwerp „Bejaardenzorg". Deze regeling komt op 4.300,—. De heren Blankestijn, Van Mourik en Wildeman zijn met deze regeling niet ge heel voldaan. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Wildeman aan het adres van de A.R.-fractie, waarbij spreker genoemde fractie verwijt niets voor de behoeftigen te doen, ontstaat een scherpe en luide woordenwisseling tussen de heren Van Barneveld en Wildeman. Eerstgenoemde spreekt van een verkie zingsstunt. Ook de heer Dagnelie is deze mening toegedaan. Tenslotte wordt het voorstel Blankestijn verworpen en dat van b. en w. aangenomen. Rondvraag De heer Van Barneveld verzoekt plaat sing van borden: max. snelheid 50 km. De heer Blankestijn informeert naar het wachthuisje in Eist. De heer Van de Dik kenberg is tegen gebruik van de Elisa- bethschool door de R.K. De heer Wilde man verzoekt restauratie rond de An- drieskerk. De heer Brinkman wil de a.s. verkiezingen niet meer in de scholen houden. KANDIDATENLIJST De kandidatenlijst van de C.H.U. is voor de komende gemeenteraadsverkie zing als volgt samengesteld: 1. K. de Bonte (aftr.), 2. C. Brinkman (aftr.), 3. A. Hasselaar, Overberg (aftr.), 4. C. Lekkerkerker, 5. A. N. Maris, 6. H. Regeling Overberg, 7. W. Diepeveen, 8. A. v. Eek, 9. N. Huygenbosch, 10. J. Brinkman, 11 mevr. Rolandus Hagedoorn, 12. B. Weijman. lende zeer mooie natuuropnamen. De ouderavond werd tenslotte door Ds. Van de Peut met dankgebed besloten. BEGIN. De puberteit, zegt de Franse schrijver Cecil Saint- Laurent, dat is wanneer de jon gens beginnen op te merken dat 3e meisjes de jongens opmerken die de meisjes opmerken... PYJAMA. Bij een overval op een postkantoor te Peyrolles in Frankrijk hebben de gealar meerde gendarmes zich zo ge haast, dat ze zich geen tijd gun den hun pyjama's voor hun uni formen te verwisselen. Men kon hen dan ook in nachtgewaad over de heuvels zien rennen. Wel droegen ze uniformjas en -broek onder de arm mee, om dat het reglement voorschrijft dat gendarmes in tenue moeten optreden. CEL. Op de wereldtentoon stelling te Brussel zal men ten minste een punt vinden om tot zichzelf te komen: de cel van een Benedictijner monnik. ONDER WATER. In Ischia gaat men de zaak omkeren. In plaats van een aquarium met vissen voor het dagelyks menu in de restaurants te plaatsen, gaat men nu een restaurant als aquarium op de zeebodem tus sen de vissen bouwen. TRAAN. De uitdrukking „krokodilletranen huilen" ge bruikten reeds de Grieken en de Romeinen. En wat is het ge val? Een krokodil weent, gaapt en bootst de menselijke stem na wanneer hij vanuit het riet een mens ziet passeren die hij naar zich toe wil lokken (om hem of haar op te peuzelen!). KOEL. Voor ons zijn Italia nen lieden met het heetste ge moed van de wereld. Niet voor de zangeres Maria Callas. Die gaat emigreren naar de V.S. om dat zij haar landgenoten te koel (in het toejuichen) vindt. BAANTJE. Volgens Ameri kaanse berekeningen zullen in 1968 de best betaalde baantjes zyn: medisch specialist (420.000 gulden p. j ingenieur (380.000), advocaat (300.000), film- en tele visieproducent (1.2 miljoen), di recteur van publiciteitsbureau (720.000). U weet dus nu waarvoor u uw kinderen moet laten studeren! VOORKEUR. Filmspeler Ed dy Constantine denkt er niet aan om nog eens weer naar de V.S. op toernee te gaan. In Frank rijk, zegt hij, is de zon aan de Cote d'Azur even warm als in Florida; het eten is er lekker der, de vrouwen zijn er mooier en de bikini's korter. CARRIèRE. De directeur van een groot magazijn zei tot een van z(jn employé's: „Jongeman, ik moet toegeven dat je je in m(jn zaak goed weert; je bent hier nu anderhalf jaar, je kwam van Oxford zonder enig diplo ma, je begon als hulpverkoper, zes maanden later was je afde lingschef, weer zes maanden la ter adjunct-directeur. Ik ga je nu benoemen tot algemeen di recteur. Wat zeg je daarvan? Dank je wel, papa! RUK. Terwijl de familie zat te eten, heeft in een dorpje bij Bordeaux een rukwind de ge hele tweede verdieping van het huis meegenomen. DE FORTUIN. In Tel-Aviv heeft iemand in de loterij 40.000 gulden gewonnen vier dagen nadat hy zich uit wanhoop over zyn geldgebrek van het leven had beroofd. VERSCHIL. Het laatste grap je uit Boedapest luidt: Wat is het verschil tussen ka pitalisme en socialisme? Antwoord: Kapitalisme is uit buiting van mensen door men sen en socialisme is het omge keerde... DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie: Groep A: C. v. d. Kolk Maris 0—2 A. v. d. Grift Meijer 02 Faber Veldhuizen 2—0 Van Ewijk E. v. Zomeren 20 Groep B: Plantinga v. d. Berg 11 Van Wamel Rebergen 02 Meerwijk A. Berkhof 20 rtebergen Smits 11 Reede Swetselaar 11 Groep C: De Groot De Greef1—1 E. v. d. Grift Wildeman 1—1 Promotie-degradatie Van Loon M. v. d. Grift 02 KOSTELOZE INENTING Burgemeester en wethouders van Amerongen brengen ter openbare ken nis dat gelegenheid tot kosteloze in enting en herinenting tegen pokken van kinderen tussen 0 en 2 jaar, zal worden gegeven op dinsdag 15 april 1958 te Amerongen in het Wijkgebouw van het Groene Kruis, 's middags 2 uur. Te Overberg in het kamp Overberg, des middags 3 uur. Men wordt verzocht trouwboekje en inentingsboekje mee te brengen. Uitgezonderd zijn de kinderen bij wie een enting tegen difterie, kink hoest of tetanus plaats vindt of kortge leden heeft plaats gevonden. PAKHÜISBRAND Dinsdagmiddag ontstond brand in het stenen pakhuis van de veevoederhandel firma P. Bos aan de Hoofdweg te Eder veen. Het vuur vond een gretig voedsel in de opgeslagen balen stro en turf- strooisel. Ook een hoeveelheid kunst mest en een aantal lege zakken gingen verloren. De brandweer uit Ederveen, die ge assisteerd werd door twee tankwagens uit Ede, slaagde er in de brand te be perken tot het achterste gedeelte van het pakhuis. Het vergde echter gerui me tijd alvorens men ook het smeulen de stro en turfstrooisel geheel had ge blust. Ook het dak van het pakhuis werd gedeeltelijk door het vuur ver nield. De schade bedraagt enkele dui zenden guldens. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat een drietal buurkinderen in het pakhuis tussen de strobalen met luci fers heeft gespeeld. L VOORJAARSACTIE WINKELIERSVER. Vrijdag 18 april start de voorjaarsactie van de Scherpenzeelse winkeliersvereni ging „E.M.M." Er zijn weer talrijke fraaie prijzen, zoals een bromfiets, een bedstel en verscheidene waardebonnen. Op 18 april opent „Caecilia" de actie met een rondgang. Verder is er in die week een puzzelrit voor bromfietsen, auto's, motoren en scooters en een be hendigheidswedstrijd voor motoren. BEROEPEN Ds. H. v. d. Linden, Ned. Herv. predi kant alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Neer- langbroek. SAMENSPREKING Het bestuur der vereniging „Een school met de Bijbel" te Amerongen nodigt oud-leerlingen uit voor een samen- spreking ter viering van het 50-jarig jubileum op 15 april in „Kerkheem". NIEUW GEKOZEN VOORZITTER VERENIGING „ORANJEDAG" Na de Oranjefeesten van 30 april zal de heer 'W. Schimmel het voorzitter schap van de Oranjevereniging bekle den en de heer H. Valkenburg, die 27 jaar voorzitter is geweest, zal door het bestuur wegens zijn grote verdiensten tot erelid worden benoemd. oq ene

De Vallei | 1958 | | pagina 1