Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER mm% oPTiifii MULDER Zes partijen bij komende gemeenteraads verkiezingen Willem V - na anderhalve eeuw - rust in het vaderland ZEISS PUNKTRI 32e jaargang WOENSDAG 23 APRIL 1958 Nr. 31 Uitgave: „De Gelderse Vallei"-Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Nieuwe directeur PTT in dienst interkerkelijke jeugd jubilerende Dovo Vliegerwedstrijd op Koninginnedag ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Nationale wedstrijd „Fotografeer Veilig Verkeer" RHENEN de resten van Willem V, Prins van Oranje en Stadhouder van Holland, uit Brunswijk worden teruggebracht en bijgezet in het graf der Oranjes in de Nieuwe Kerk te Delft. Tachtig Zeeuwse patiënten in Rhenen voor de wal De patriotten Apen op apegapen Prinses Willemijn In ballingschap I Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van versohyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 15 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprys 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De zes grote partijen, n.I. A.R., C.H.U., K.V.P., P.v.d.A., S.G.P. en V.V.D., zul len deelnemen aan de komende ver kiezing voor de leden van de Veenen- daalse gemeenteraad. De kandidaten- 1 ij sten zyn inmiddels - op de dag van de kandidaatstelling: 15 april j.l. - bü de voorzitter van het hoofdstembureau burgemeester A. Bakker, ingeleverd. Het hoofdstembureau heeft de tysteD onderzocht en in de vergaderingen van 18 april j.l. geldig verklaard. De lijsten zijn als volgt: Staatkundig Gereformeerde Party: 1. G. J. van Deelen, 2. G. Vos, 3. T. M. van Beek, 4. E. Valkenburg, 5. H. Leusink 6. C. van Woudenberg, 7. A. Hardeman. Party van de Arbeid: 1. Joh. van Hardeveld, 2. T. Verkuijl, 3. J. H. H. Jansen, 4. J. van Eden, 5. H. J. van der Woerd, 6. Joh. Kempen, 7. J. van den Dikkenberg, 8 mevr. P. J. B. Scholte- Bleuel, 9. W. van de Craats, 10. S. van Veenendaal, 11. B. van Remmmerden, 12. G. Muller, 13. L. Weijers, 14. G. van Bar- neveld, 15. A. J. Beckerman. Katholieke Volksparty: 1. F. P. Stal, 2. A. W. Brekelmans, 3. J. P. van Bommel, 4. A. H. J. de Zwart, 5. W. A. Pas. Anti-Revolutionaire Party: 1. C. N. van Kuijk, 2. S. Kroesbergen, 3. E. C. Diepeveen, 4. Jac. Slok, 5. C. van de Loosdrecht, 6. P. Scholts, 7. J. F. van Kooten, 8. H. de Gooijer, 9. A. van Doorn, V.V.D.: 1. mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch, 2. H. G. A. van Os, 3. A. C. Harting, 4. G. Janssen, 5. P. J. van Wakeren. Op zaterdag 26 april a.s. zullen in een zitting van het hoofdstembureau de lijs ten worden genummerd. De onlangs benoemde directeur van P.T.T. te Veenendaal, de heer M. L. Stuf- kens, is woensdag op het Veenendaalse postkantoor in dienst getreden. De heer Stufkens was voordien direc teur van het postkantoor te Leerdam en is benoemd in de plaats van de heer C. A. van Stempvoort, die op 1 maart j.l. met pensioen ging. Met groot materieel wordt het werk in de Hoofdstraat aangepakt io. w. van Braak, ïi. p. w. Maris, 12. e. Ds. Jac. Vermaas spreekt voor Talrijke gelukwensen voor het van Hal, 13. W. van de Weerd, 14. D. J. Bouman, 15. K. Rebergen, 16. C. van Ame rongen. Christelijke Historische Unie: 1. W. van Galen, 2. Ant. de Ruiter, 3. M. Bastmeijer, 4. J. Scholten, 5. P. G. van Ojik, 6. C. van Genderen, 7. e. Hasselaar, 8. H. G. van Schuppen, 9. H. van Gee- renstein, 10. e. J. van de Hoef, 11. G. Da- velaar, 12. Joh. Slok, 13. Jac. van Ame rongen, 14. J. C. van Rijswijk, 15. D. J. van Hunnik, 16. D. de Gooijer, 17. G. C. Muller. In deftig zwart, maar met de muziek De laatste interkerkelijke jeugdbijeen- van een draaiorgel, dat vrolijke wijsjes komst in dit seizoen zal worden inge- over de Markt strooide op de achter- leid door de Ned. Herv. predikant ds. gr0nd, recipieerde zaterdagmiddag het Jac. "Vermaas, met het onderwerp: „De bestuur van de Veenendaalse voetbal- llllllllllllilllillililllll I I! 11 f iiinniitI nil) Hli™ Hl OPA VAN DE KRAATS WEER THUIS Vorige week vrijdag is de heer Van de Kraats, die op kosten van een da mesweekblad zijn geëmigreerde zoon in Canada heeft bezocht, na een verblijf van bijna vier maanden in dat land weer veilig en wel in zijn woning aan de Wilhelminastraat teruggekeerd. De heer Van de Kraats was een van de gelukkigen, die bij een ledenwerf actie van het weekblad „Eva" een vlieg tuigticket Amsterdam-Montreal vice versa won. Zijn zoon, die een farm bezit in de buurt van Edmonton, heeft de heer Van de Kraats niet veel van het uitgestrek te Canada kunnen laten zien, omdat de Canadese winter de wegen onbegaan baar maakt. De omgeving van Edmon ton heeft de krasse zeventiger goed in zich op kunnen nemen, en wat hem vooral frappeerde was, dat er in deze omgeving zoveel Hollanders, vooral Friezen wonen. Opvallend vond hij ook de prachtige winkels, waar letterlijk alles is te krijgen tegen prijzen, die ver onder het Nederlandse niveau liggen. Waar de heenreis zeer vlot verliep, heeft de terugreis nogal enige voeten in de aarde gehad: het vliegtuig had ruim 24 uur vertraging. Vol lof was opa Van de Kraats tenslotte over de prettige wijze waarop het K.L.M.-per- soneel hem op zijn gemak wist te stel len: tenslotte was het voor hem een hele gebeurtenis, deze eerste vliegtocht in zijn leven. Op het programma van de vereniging „Oranjedag" voor de Koninginnedag viering staat o.a. een vliegerwedstrijd voor meisjes en jongens. Waar deze wedstrijd zal plaats vinden en waar men zich kan opgeven voor deelneming, wordt nog nader bekendgemaakt. Wel is bekend, dat de wedstrijd des middags zal worden gehouden op een terrein te Gelders-Veenendaal. De vliegers zullen op verschillende kwaliteiten worden beoordeeld door een deskundige jury (o.a. op schoonheid, originaliteit, „staan", enz.). In ieder geval kunnen de meisjes en jongens, die op Koninginnedag willen meedoen, thans reeds aan het maken van een vlieger beginnen. En doe je best, want er zijn leuke prijzen beschikbaar. BEDANKT VOOR BEROEP Ds. P. C. Lam, Ned. Herv. predikant te Poortvliet (Zeeland) heeft bedankt voor het beroep, dat de Centrale Kerkeraad der Ned. Herv. alhier, ter voorziening in de vacature van de vijfde predikants plaats, op hem had uitgebracht. Ds. Lam heeft het beroep van de Ned. Herv. kerk te Lunteren aangenomen. KERKEWIJK 167 -TEL.SOOO-VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America betekenis van de Ned. Geloofsbelijde nis". Over dit onderwerp zal in groepen worden gediscussieerd en kunnen vra gen worden gesteld. Verder staan op het programma: so lozang en declamatie. De bijeenkomst vindt plaats op don derdagavond a.s. (morgenavond) in het verenigingsgebouw achter de Vredes- kerk. Het verbond voor Veilig Verkeer en haar afdeling (waaronder ook Veenen daal) organiseren van 7 mei tot en met 2 juni a.s. een landelijke fotowedstrijd, met als onderwerp: „Veilig Verkeer". De foto's kunnen zowel goede als fou tieve verkeerssituaties uitbeelden; het correct en het slecht deelnemen aan het verkeer door voetgangers of met welk vervoermiddel dan ook. De wedstrijd is uitsluitend bedoeld voor amateur-fotogra fen. Er zijn twee groepen, n.I. A en B. De eerste voor amateurs van 11 tot en met club „Dovo". De gymnastiekvereniging „Sparta", welke met behulp van een pierement de nodige gelden voor uitzending naar de bondsfeesten bijeen trachtte te bren gen, zette hiermee bijzondere luister bij aan het dubbele feest van Dovo. Inderdaad een dubbel feest. En het gedenken waard. Dovo bestaat 25 jaar en zowel het eerste als het tweede elf tal sleepten een kampioenschap uit de bovenste K.N.V.B.-regionen weg. Ook een feest, dat het gelukwensen waard is. Anderhalf uur hebben de be stuursleden, de heren P. Hiensch, voor zitter, J. Ph. Wijnberger, secretaris, G. H. van de Pol, secretaris, P. van Wa keren, A. G. van den Berg, M. H. Vink en W. Kroesbergen, een ongewone sportzaterdagmiddag gehad. Het was „opgeprikt" zitten en vele handen schudden. O.a. van het voltallige col lege van burgemeester en wethouders, bestuursleden van de K.N.V.B. en tal rijke afgevaardigden van Veenendaalse verenigingen, rivalen van Dovo uit an dere plaatsen en spelers en oud-spelers van Dovo. Namens de K.N.V.B. en de sectiebe- sturen van het zaterdagvoetbal bood de heer R. Molemaker de bondsplaquette 17 jaar en de tweede voor alle oudere en een bai aan jk z^ ZQ zej de heer amateurs. De prijzen voor groep A: 250,- 100,-, 50,-, twintig prijzen van 10,- en een schoolprijs van 400,- (voor de school, waarvan één der leerlingen de eerste prijs wint). Voor groep B zijn de prijzen: 1000,-, 500,-, 250,-, vijf prijzen van 50,-, vijf prijzen van 25,-, twintig prijzen van 10,- en veertig prijzen van 5,-. Voor de beste verkeersfoto (fototech- nisch bezien) is een premie van 500,- (in contanten) uigeloofd. De overige prij zen bestaan alle uit waardebonnen. Enkele tips voor adspirant-deelnemers aan deze wedstrijd: Zoek een hoger standpunt, omdat men vandaar een mooie kijk heeft op bepaalde verkeerssituaties. Natuurlijk kan vanaf de begane grond ook een leuke situatie in beeld worden gebracht, b.v. het voetgangersverkeer. Men kan ook bepaalde situaties zelf scheppen. Zoek enkele vrienden en een autobezitter en iedere verkeerssituatie is in scene te zetten. Tenslotte: het snelle verkeer eist kor tere sluitersnelheden en een zeer snel reactievermogen. OPENBARE LESSEN VAN DE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Ter propagering van het betreffende onderwijs worden op woensdag 23 april van 3-5 en van 7-9 uur openbare lessen Winds anderhalve eeuw rust het stoffelijk overschot van een on- eeeeven aan de landbouwhuishoud- zer Oranjevorsten in vreemde bodem. Maar binnenkort zullen gegeven aan de landbouwhuishoud school aan de Nieuwe Veenendaalse- weg. Hier kan men dan de leerlingen bezig zien met het werk in naaien, koken en het algemeen vormend onder wijs. In één der lokalen is gelegenheid tot het drinken van een kopje thee. Een aardig idee om een bepaalde tak van onderwij» naar voren te brengen. De Roode-Kruis salonboot „Kasteel „Sta- verden" arriveerde woensdagavond in alle kilte aan de gemeentelijke loswal in Rhenen met aan boord niet minder dan bijna tachtig chronische zieken, afkom stig uit de provincie Zeeland. De tocht begon in de Zeeuwse wateren en ging via het Hollands Diep naar het Corsicaan zijn broer op de troon van een Op een sombere januari-avond van het jaar 1795 zag een man aan boord van een Scheveninger visserschuit de Nederland se kust langzaam verdwijnen in de neve lige duisternis. Op dat ogenblik werd een tijdperk afgesloten.een tijdperk in de geschiedenis van Nederland en in de ge schiedenis van het Oranjehuis. Van nu af zou het gaan „door de diepte omhoog", maar de man op de visserspink kon dat nog niet bevroeden. Hij zou zijn land niet weerzien in den vreemde, in Brunswijk zou hij de laatste adem uitblazen, in het zelfde jaar waarin een hem onbekende centrum van Nederland langs de Maas, door het Maaswaalkanaal, over Millingen en Arnhem. De burgemeester van Rhenen bracht in gezelschap van zijn echtgenote een be zoek aan boord van het schip. Daarbij waren ook tegenwoordig talrijke be stuursleden van de afdeling Rhenen van het Nederlandse Roode Kruis met ette lijke helpsters en helpers. De gasten wer den op de meest hartelijke wijze ontvan gen door de scheepsarts Dr. Stumphius. De burgemeester sprak een kort wel komstwoord, waarbij hij herinnerde aan de lotsverbondenheid van de Zeeuwen met de Rhenenaren, de eersten door de watersnood, de laatsten door de oorlogs gesel. De burgemeester vergat daarbij niet Rhenen in de bijzondere aandacht aan te bevelen door te wijzen op de schit terende omgeving en de typische struc tuur van ons stadje. De voorzitter van de afdeling Rhenen, de heer N. Souwerbren, sprak namens de kringcommissaris van provincie Utrecht. Hij wenste de opvarenden een spoedig al geheel herstel toe, waarbij hij de hoop uitsprak dat de patiënten, eenmaal ge nezen, Rhenen dan ook eens vanuit een andere hoek zouden mogen komen be kijken. Het Rhenense gezelschap bezocht hier na de verpleegden en er ontstond een levendig contact, waarbij door de afde ling Rhenen bakjes met fruit werden aangeboden en door Ouwehands Dieren park mapjes met prachtige fotokaarten. Het jeugd Rode Kruis van Rhenen, dat onder leiding staat van het actieve be stuurslid G. v. d. Steeg, liet zich evenmin onbetuigd. Drie meisjes met accordeon en Jan Ophof met zijn gitaar vermaakten het „gehele schip" met muziek en liedjes. Dit verstrooiingsprogramma viel bijzon der in de smaak. Dr. Stumphius, de scheepsarts, vertelde ons nog dat de stemming aan boord weer prima was, opnieuw een bewijs, dat deze boottochten van een week, die nu al acht jaar worden gemaakt, in een grote be hoefte voorzien. Donderdag ging de reis verder naar Gouda en vrijdag zullen de opvarenden nieuw gecreëerd „Koninkrijk Holland" zal plaatsec. Een zwak vorst in de draaikolk van een omwenteling, dat is de positie van Willem V, erfstadhouder der Verenigde Nederlanden, geweest. Zijn vader stierf toen hij drie jaar oud was, zijn moeder prinses Anna, regeerde als „gouvernante" maar de werkelijke machthebber is een beroepssoldaat, een buitenlander, de her tog van Brunswijk, spottenderwijs „de dikke hertog" genoemd. Willem V loopt geheel aan de leiband van deze raadge ver, die echter op zijn beurt ondervindt dat hij wordt uitverkoren als zondebok voor alle fouten van het regime. Revolutie in Frankrijk, vrijheidsoorlog in Amerikaen in Nederland begint ook de roep om vrijheid en gelijkheid te klinken. Willem ziet zijn positie bedreigd een kijkje kunnen nemen in de Rotter damse havens, waarna de terugtocht naar de Zeeuwse wateren weer in het ver schiet ligt. Bijna tachtig zeer dankbare Zeeuwen, met als jongste opvarende een 11-jarige knaap, zullen dan nog lange tijd napra ten over deze mooie ontspanningsreis, die zo'n aangename afwisseling was in hun eenzaam leven. Bijna alle apen in Ouwehands Dieren park zitten lusteloos in hun hokken. Vele dieren hebben zelfs te kampen met pijn in de maag. Dit is een gevolg van de te grote hoeveelheden suikerklontjes en snoepjes, die zij tijdens de Paasdagen van bezoekers ontvingen. Elk voorjaar weer moeten de dieren wennen aan de overgang van hun nor male porties voedsel naar het snoepfes- tijn, dat hen vooral door de jeugd wordt bereid. Het zal zeker wel een week 10 dagen duren vóór de ingewand-stoornis sen door de apenkolonie overwonnen zul len zijn. Voorlopig schijnen echter de apen op apegapen te liggen. Molemaker, een receptie dikwijl» als een plicht, maar deze keer ben ik er zeer zeker voor mijn genoegen. Hij doelde hierbij op de oude banden met Dovo. De heer Molemaker noemde Do vo verder een strijdbare vereniging, zo wel op het veld als achtter de groene tafel. Maar dan altijd met open vizier, voegde hij eraan toe. Ook namens de afdeling Utrecht werd een plaquette aangeboden en wel bij monde van de heer A. P. Kerstens, die hulde bracht aan de ijverige werkers, die 25 jaar geleden de moed hadden om de thans jubilerende vereniging op te richten. Er waren verder vele gelukwensen en talrijke bloemstukken. Daarnaast kwa men uit alle delen van het land telegra fische gelukwensen. We doen een greep uit de vele felici taties: Sportclub Genemuiden; voetbal vereniging „Veenendaal"; N. S. V. S.; S.D.V.B., Barneveld; D.T.S., Ede; Theo- le; Veenendaalse Z wemclubSparta; E.H.B.O. en alle Veenendaalse zater dagvoetbalclubs. De heer Molenmaker biedt, namens de K.N.V.B., voorzitter P. Hiensch een voetbal voor het jubilerende Dovo aan D. de B., sigarenmaker te Veenendaal, had in oktober, november en december zijn veertienjarig en dus nog leerplich tig dochtertje herhaalde malen van de huishoudschool thuisgehouden. Ik heb negen kinderen en de vrouw is vaak ziek, zo betoogde De B. vrijdag voor het Wageningse kanton gerecht. Het ging heus niet anders en voor een dergelyke situatie moet u toch zins was zijn zoontje t de pokken begrip hebben. Dat ik met lieg kan u te Jaten inenten. De inenting zelf stelt blijken uit een doktersverklaring die ik de wet namelijk niet verplicht, maar biji me heb. wej dient men kenbaar te maken, waar- ?eC^ter„ T,ddens ™nd tet, feit .op om men er bezwaar tegen heeft, zichzelf alleszins ernstig. Schoolverzuim i Het was die dag juist markt en ik is volgens de wet een overtreding, maar had daardoor weinig tijd, zei Van H. eigenlijk is het een soort diefstal, want vrjjdag voor het Wageningse kanton- het onthoudt een kind onderricht, dat gerecht 0mdat de dokter toch al ge- het later inde maatschappij hard no- zegd had dat m>n zoonje niet ingeënt dig zal hebben. Opzettelijk schoolver- mQcht worden, heb ik het maar laten zuim ontsteelt de leerplichtige een stuk iopen va,^ ZT ,°Pv^fdi^^' li i- i- Waarom zond u dan niet even een Verdachte De B. schrok er een beetje bericbtje van verhindering, informeer- van maar even later haalde hij weer de de officier. Dat was niet Z0 moeilijk opgelucht adem, want het gerecht bleek en het was we, zo beleefd geweest, inderdaad rekening te houden met de Qok daarvoor bleek Van H. het omstandigheden, waarin hij verkeerd had. De officier van justitie wilde het, na de opmerking, dat verdachte beter een verzoek tot vrijstelling van de leer- te druk gehad te hebben. Eis en vonnis 4,of 1 dag. By het naderen van een voorrangs plicht had kunnen indienen, laten bij i^uising met de Schaapsweg te Ede, die een schuldigverklaring zonder toepas- op de gebruikelijke wijze was aange- sir?g en bij die milde eis sloot duid met het ronde witte bord met de rode rand en het woord „stop" erop, had W. J. B., landarbeider te Arnhem, ook rechter Tiddens zich aan. J. van H., marktkoopman te Veenen daal, was niet ter gemeentesecretarie verschenen om na een ontvangen op roep te verklaren, waarom hij niet van op 10 november van het vorige jaar verzuimd zijn fiets voor de witte streep tot stilstand te brengen. Hij was met vrijwel onverminderde snelheid door gereden en die overtreding had hem Tegenover de politie hebt u an ders verklaard, dat u de bocht wél klei ner had kunnen nemen, las rechter Tiddens in het proces-verbaal, doch dat moest volgens verdachte beslist op een misverstand berusten. Ik had juist verschil van mening met de verbalisant over het eventueel teveel links rijden en daarom hebben een proces-verbaal bezorgd. we het hele geval nog eens gerecon- Ik had het bord niet goed gezien, strueerd. Toen bleek dat ik weer niet want het was donker en het licht van uiterst rechts kon blijven met m'n wa de straatlantaarns scheen er niet op, gen, net als bij de aanrijding het geval zei B. vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Ik meende, dat het al leen voor auto's gold en dat ik met mijn fiets niet hoefde te stoppen. Een verkeerde en riskante ge dachte, vond rechter Tiddens, die B. vervolgens conform de eis veroordeelde tot 5,of 2 dagen met het advies voortaan beter op te letten met welk bord hij te maken had. K. K., vertegenwoordiger te Veenen daal, werd ten laste gelegd niet vol doende rechts te hebben gehouden toen hij op 12 november met zijn personen auto van de Kastanjelaan in zijn woon plaats de Kanaalweg inzwenkte, waar door hij in botsing was gekomen met een als tegenligger naderende vracht auto. Ik had die bocht onmogelijk klei ner kunnen nemen dan ik deed, zo ver dedigde verdachte zich vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. De weg is er niet al te breed en enige speling heb je altyd in een bocht. geweest was. Het viel niet te voorko men, dat ik iets op de linker weghelft kwam. De werd aangehouden om een volgende maal de verbalisant ook te horen. T. B. te Lunteren, doch nu in mili taire dienst te Vught, was op 25 oktober met zyn motor in botsing gekomen met een op de weg staande handkar, hetgeen schade aan beide voertuigen had op geleverd. Voor het Wageningse kanton gerecht werd B. verweten, dat hij op dusdanige manier had gereden, dat het verkeer in gevaar gebracht was, maar daarmede was verdachte het gans niet eens. Het was donker en de handkar was niet verlicht, zei hij. Bovendien naderde een auto als tegenligger en diens koplampen verblindden me zo, dat ik de toch al moeilijk op te merken handkar helemaal niet meer kon zien. Op het moment, dat u werd ver- (Zie verder pagina 2.) door de opkomst der Patriotten. Hij weet zich zwak en is er juist daarom te meer op gesteld, een schijn van kracht te hand haven, waarom hij zijn voortvarende en doortastende echtgenote „Prinses Wille- mijn" zorgvuldig buiten de staatszaken houdt. Het politieke beeld is verwarrend en Willem kan ook niet verder zien dan de oppervlakte. Hij onderscheidt de stro mingen in de Patriotten-beweging: de strijd om volksinvloed enerzijds, de puur- politieke manoeuvres anderzijds van een regentenkaste die eigen prerogatieven wil behouden en minstens zo conservatief is als de Orangisten die zij bestrijdt. Willem is er de man niet naar, de ge zonde, levenskrachtige elementen uit de ze nieuwe beweging te halen, er zich mee te verbinden, bouwend op de nog immer bestaande liefde van het volk voor Oran je, en een nieuw tijdperk in het staats bestel in te luiden. Hij ziet alleen zijn positie bedreigd en beseft niet dat hij op zijn medestanders niet kan bouwen. Zijn vrouw ziet met ergernis hoe de te genstanders van de stadhouder veld win nen en hem de ene vernedering na de andere bereiden. Als hem het commando over het garnizoen van Den Haag wordt ontnomen en hij tenslotte een landedel- mansbestaan moet leiden op Het Loo, ver draagt zij het niet langer. Zij is ervan overtuigd dat, wanneer de stadhouder zich stelt aan het hoofd van het volk, Oranje een krachtiger positie dan ooit zal innemen en zij besluit zelf naar Den Haag te gaan om deze omwenteling voor te be reiden. Maar de organisatie van deze ma noeuvre is te dilletantisch, de Patriotten zijn op de hoogte en bij Goejanverwelle- sluis wijst de burgercommandant van een „vrijkorps" de prinses beleefd maar be slist terug. Dat is teveelook voor de dynastieke gevoelens van Frederik van Pruisen, die besluit deze smaad te wreken en zijn sol daten over Hollands grenzen zendt. De weerstand der Patriotten is praktisch ni hil, de stadhouder wordt in al zijn rech ten hersteld, de „restauratie" is een feit. Restauratie, waar nieuwbouw nodig was! Het betekent alleen maar uitstel van exe cutie. Willem zet de zaak op dezelfde voet voort, aanpappend met de tot ver dwijnen gedoemde regentenkaste, onver zoenlijk jegens de Patriotten, waarvan de leiders over de zuidgrens vluchten... een haard van onrust en agitatie vormend, wachtend op hun kans. Die krijgen ze als de troepen van de Franse Republiek, de sansculottes, over de bevroren rivieren Nederland binnen rukken. De regering onderhandelt... over de positie van de stadhouder wordt met geen woord gerept. En Willem begrijpt, met de herinnernig aan Lodewijk de XVI en Marie Antoinette vers in zijn geheu gen, dat hij beter doet te gaan. Aan da onverwoestbare Oranjetrouw der Sche- veningse vissers vertrouwt hij zichzelf en zijn gezin toe. Vanuit Engeland vertrekt hij naar Duitsland. Engeland en Pruisen zorgen er voor dat hij vergoeding krijgt voor de be zittingen die hem zijn ontnomen. Nog immer hoopt hij op de mogelijkheid van een restauratie in de geest van het oude regiem, maar ook die hoop wordt de bo dem ingeslagen, wanneer de landing van de Engelsen en Russen in Noord-Holland mislukt. En het volk heeft zich niet ge roerd... de proclamatie van de stadhouder zei hun niets. Wanneer een Fransman aan het hoofd komt van een Hollands koninkrijk bij de gratie van Napoleon, is alles voorbij. Wil lem V sterft als balling en wordt begra ven in vreemde grond. Hij heeft Neder land nooit weergezien. Prinses Wilhelmina mocht de Oranje vlaggen weer zien waaien van Nederland se torens, en haar zoon, de erfprins, inge huldigd zien als eerste souvereine vorst van een nieuw Koninkrijk der Nederlan den. Sindsdien bleven Oranje en Nederland één, ook in de meest bewogen jaren. En straks zal ook Willem V, Oranje in bal lingschap, rusten in de grond van het land, dat hij moest besturen in een tijd die hij niet begreep, dat hem tenslotte uitstiet en dat hij desondanks tot het laatst heeft liefgehad. (Nadruk verboden.) WIJZE FOORDEN STUDIE Het is nodiger de mensen te be studeren dan de boeken. (La Rochefoucauld) LET OP DE Juiste glazen Laat uw ogen regelmatig controleren. ZIEKENFONDS LEVERANCIER Hoofdstr 51, tel. 31 84, Veenendael

De Vallei | 1958 | | pagina 1