Ui ts!22 verdwijnt door DE VALLEI m 10'/. Een rol VéGé-beschuit 29 een, NU GRATIS bij aankoop van een grote fles VéGé- Een pak VéGé-macaroni voor de halve Palmolie-zeep (32 cent p. stuk) NU 3 stuks voor slechts 59 cent met 12 geldzegels. Het gebeurde In een Mei-nacht AM Veenendaal verloor op 't kantje af van V.D.Z. Matjan zorgde voor verrassing door royale overwinning op Oranje-Leeuwen Massa-damkamp in Ouwehands Dierenpark Voor de Jeugd [Ook Spierpijn S.K.F. korfbalde tegen Kameo 3 zeven punten bij elkaar Gg in 1958 nbiedingent. Hoe rolde de voetbal in het weekeind Veenendaal kon gelijkmaker niet opbrengen PUROL Ook Lopik bleek voor Merino's te sterk Gelderland voor liet eerst (sedert 1951) overwinnaar op Utrecht Weer winst voor hardwerkend Kulan RKYUV verloor van Hilversumse Boys Matjan won van Oranje-Leeuwen G. Y. Y.Y. stelde de overwinning veili 8 N.S.S.V. verloor van Hulshorst Veenendaalse korfballers hebben redelijke kans op het kampioenschap J. P. VALKEMA BLOUW ROMAN UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD Veenendaal verloor, hoewel het zeker een gelijk spel verdiend had, van het Arnhemse V.D.Z. Matjan brak met de gewoonte van de laatste tjjd en klopte Oranje-Leeuwen met liefst 4-1. G.V.V.V. won zelf van Hoogerheide en zijn we goed ingelicht, dan verloor hun grootste concurrent Jonathan van V.V.V.M. Kulan prolongeerde hun goede resultaat van vorige week, door nu Sportclub Rhenen een overwinning af te dwingen. De Merino's, N.S.V.S. en R.K.V.U.V. verloren hun wedstrijden. Eindelijk na vijfmaal uitstellen is de wedstrijd VDZVeenendaal dan toch doorgegaan. Veel wijzer zijn de geel- blauwen er echter niet van geworden, want hoewel een gelijk spel zeker ver diend geweest was, althans in de tweede helft, is het weer een nederlaag gewor den. In de eerste helft waren de gastheren overtuigend in de meerderheid. Steeds weer werden scherpe aanvallen gelan ceerd die zeker niet van gevaar ontbloot waren. De achterhoede wist echter aan vankelijk nog stand te houden. In de Veenendaalse voorhoede bleek Kees Heikamp zijn draai niet te kunnen krijgen. Hij liep maar wat rond en be zorgde spil Sanders niet de minste moei lijkheid. Toch was het Veenendaal dat na onge veer twintig minuten spelen door een hard en laag schot van Anton Muller de leiding nam (0-1). Niet lang daarna was het echter weer gelijk toen Van Noesel uit een voorzet van Evers met een ferme kopstoot de bal in het Veenendaalse doel plaatste (1-1). Nadat aan beide kanten verschillende scoringskansen gemist waren, konden de Arnhemmers acht minuten voor de rust de leiding nemen, toen Gerritsen de bal verkeerd op zijn hoofd kreeg en de vrij staande Van Noesel maar voor het in- trapen had (2-1). De tweede helft begon iets hoopvoller voor de Veenendalers. De aanvallen wer den sneller en het plaatsen beter, wat reeds na ongeveer vier minuten het ge wenste resultaat opleverde toen P. Muller kans zag om de bal langs de verslagen doelman Derksen heen in het doel te kop pen (2-2). Direct daarna kreeg Kees Heikamp de bal goed aangegeven, een snelle sprint bracht hem alleen voor doelman Derksen die hij omspeelde en beheerst de bal tus sen de palen plaatste (2-3). Veenendaal bleef in de aanval maar een doorbraak van de Arnhemmers over rechts leverde wederom door Van Noesel de gelijkmaker op (3-3). Een aarzeling van doelman v. d. Pol bij een vrije trap, ongeveer tien minuten voor tijd, stelde halfspcler Leenders in de gelegenheid om zijn club weer aan een voorsprong te helpen (4-3). Veenendaal bleek daarna de moed om weer gelijk te maken niet meer te kunnen opbrengen. Wel kreeg Hey nog een ju weel van een kans, maar de bal ging juist naast. Er kwam in de stand dan ook geen verandering meer. Hoewel een gelijk spel zeker verdiend was, is het voor de Merino's ook in de thuiswedstrijd tegen Lopik weer een ne derlaag geworden. Hoewel de gasten me teen al fel aanvielen waren het toch de wolmensen die in de vijfde minuut al door Van Kooten de leiding namen (1-0). Tien minuten later wisten de gasten echter een fout in de Veenendaalse de fensie af te straffen, waardoor het weer gelijk werd (1-1). Met de hulp van doel man Valkenburg die deze middag in een niet al te beste vorm stak, konden de gasten even later de leiding nemen (1-2). Nog voor de rust zagen de Veenendalers echter kans om weer gelijk te maken (2-2) In de tweede helft zagen we een gelijk- opgaande strijd met wisselende kansen, waarbij de gasten nogmaals de leiding namen, toen doelman Valkenburg de bal niet voldoende onder controle kon krij gen (2-3). Fel vochten de wolmensen voor de in die periode zeker verdiende gelijkmaker. Het lukte echter niet. Toch werd er nog een doelpunt gescoord maar dat was aan de andere kant, zodat Merino's verloor met 2-4. Sinds 1951 vindt ieder jaar in Ouwe hands Dierenpark op de Grebbeberg in Rhenen een massa-damtoernooi plaats tussen 100 dammers uit de provincie Utrecht en 100 dammers uit de provin cie Gelderland, welke gigantische stryd wordt gevoerd onder auspiciën van de Koninkiyke Nederlandse Dam Bond en om het jaar wordt georganiseerd door de afdelingen Gelderland en Utrecht van deze bond. Dit jaar was de organi satie in handen van Gelderland. Het opmerkelijke bij deze wedstrij den is wel, dat Gelderland het tot nu toe nog nooit van Utrecht heeft kunnen winnen. Éénmaal, het was in 1952, ein digde de strijd in remise 101-101, doch de andere jaren was Utrecht steeds ver reweg in de meerderheid. Tot een ieders verrassing echter is het afgelopen za terdag een kleine overwinning gewor den voor de Geldersen, ondanks het feit, dat de jonge landskampioen Ir. G. E. van Dijk (Geldersman) verstek had laten gaan, daar hij rust nodig had van zijn 19 weken dammen om het kam pioenschap van Nederland. Kennelijk geïnspireerd door de prestatie van deze Wageninger kwamen zijn provincie- genoten met een 104-96 overwinning uit de bus. De door de burgemeester Kulan heeft weer kans gezien om een nuttige overwinning te boeken. Nu was gevaarlijk te worden, het Sportclub Rhenen die in de Veenen- Toen het 1-3 geworden was viel Harm- dalers hun meerdere moesten erkennen. sen ujt Zuppelli verhuisde naar achteren Voor de rust was het duidelijk Kulan maar Qok dit mocht niet meer baten. On- dat de toon aangaf. Toch waren het de danks dat de moedige doelman nog en- Hoewel op papier een nederlaag voor RKVUV al ongeveer vast stond, hebben deze jongens zich in de eerste helft met het windje in de rug toch behoorlijk ge weerd. Zij kwamen zelfs na ongeveer twintig minuten spelen aan een 1-0 voor sprong door de actieve C. Kochanomski. Even later slaagden de Hilversummers er echter in om de balans weer in even wicht te brengen (1-1). Wel maakte RKVUV voor de rust nog een doelpunt maar dit werd, ons inziens ten onrechte, geannuleerd wegens buiten spel. Na de hervatting wist Hilversumse Correspondentie te richten Boys het heft in handen te nemen en de aan tante Jos, per adres Veenendalers in de verdediging te druk ken. Het werd toen dan ook duidelijk dat de gastheren tegen de wind in adem te kort kwamen en mede daardoor de moed niet op konden brengen om nog maar een van Rhenen beschikbaar gestelde wis selbeker kan nu weer enige jaren mee, want was het weer Utrecht geworden, dan was deze bokaal definitief naar de Domstad verhuisd. Na het welkomstwoord van de heer Busch, voorzitter van de K.N.D.B., sprak de burgemeester van Rhenen, Jhr. Mr. L. Bosch ridder van Rosenthal de dam mers toe en reeds bij voorbaat beloofde hij voor een nieuwe beker te zullen zor gen wanneer Utrecht mocht winnen. Namens de vereniging voor vreemde lingenverkeer Rhenen sprak Joop Bo- venschen het grote gezelschap toe en bood de organisatoren een zilveren medaille aan, toe te kennen aan het winnende eerste tiental. Dit is eveneens Gelderland geworden met 11-9. De eerste zet in dit toernooi verrichtte de burgemeester, waarna het laat in de avond werd voordat de defi nitieve uitslag bekend werd. De heer De Kruif van de Utrechtse Bond zei nog in zijn openingswoord, dat een be kend gezegde luidt: „Men rekene de uitslag niet, maar telle het doel alleen". Wij, aldus de heer De Kruif, rekenen echter wel terdege. Hij kon toen echter nog niet weten, dat Gelderland dit jaar heilig van plan was de Utrechtenaren niet minder dan 21 verenigingen op dit toernooi vertegenwoordigd. Ook uit Utrecht was het ongeveer een gelijk aantal verenigingen. Deze massakamp vond nu zevenmaal plaats. De scoringslijst ziet er nu als volgt uit: Utrecht Gelderland 1951 145 55 1952 101 101 1953 115 87 1954 105 87 1955 119 81 1956 112 88 1957 niet gespeeld 1958 96 104 Aan de eerste tien borden, waaraan de sterkste spelers uit beide provincies zaten, waren de uitslagen als volgt: Gelderland Utrecht D. J. Jurcka P. Leijte20 1—1 2—0 0—2 1—1 2—0 0—2 2—0 H. van Silfhout J. Edink G. E. Hartman M. L. Vos J. A. Wetzel E. Th. Smits M. Storm E. van Leeuwen P. H. Jurjus G. v. d. Laan H. J. Roodbeen G. de Bruin E. Fluit T. J. Vos J. M. v. d. Kemp A. Kooijmans 11 Th. Jansen E. van Rees02 Totaal U9 Het is een zeer sportieve strijd ge worden, die werd gespeeld in het ruime parkrestaurant van Ouwehands Dieren park, dat zich voor dit soort ontmoe- klop te geven. Uit Gelderland waren er tingen bijzonder goed leent. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Parallelweg 10, Veenendaal Matjan zorgde het afgelopen weekeind voor een verrassing door het Hilversum se Oranje Leeuwen met een 4-1 nederlaag naar huis te sturen. Dit is op zichzelf al een uitzonderlijke prestatie, maar nog grootser is, dat deze overwinning voor de volle honderd procent verdiend was. Ongeveer twintig minuten zal de strijd oud geweest zijn, toen midvoor Heikamp met een schot van vrij grote afstand de score opende (1-0). Tien minuten later was het alweer raak. Het was dezelfde speler die na vier tegenstanders gepas seerd te hebben, een keihard schot loste dat doel trof (2-0). Met deze stand ging de rust in. Dertien minuten in de tweede helft was slecht wegwerken van de Veenen daalse achterhoede oorzaak dat het 2-1 werd. Niet lang daarna bracht spil Spies de bal goed op gaf keurig door aan de midvoor die er wel weer raad mee wist (3-1). Beurtelings kwamen beide ploegen nog in de aanval tot Jansen gebruik ma kende van even weifelen in de Hilver sumse achterhoede de eindstand op 4-1 bracht. De Buurtlaanbewoners hadden het ge luk om in de eerste helft een stevige grondslag te kunen leggen voor de 4-2 overwinning op het Hilversumse Hooger heide, door doelpunten van Van de Bo- venkamp, Van Essen en Schols. Na de rust werd gedemonstreerd dat wanneer het op een plaats in het elftal niet meer klopt, bijna allen er nadelige gevolgen van ondervinden. Aanvankelijk ging het nog wel. Er kwam zelfs in de vijfde minuut nog een doelpunt van Van Essen, waarmee de stand 4-0 werd. Daarna was het echter spil v. d. Haar, de anders zo stoere be waker, die ging sukkelen. Mogelijk kreeg hij ineens iets in zijn benen dat er niet thuishoorde, want er lukte niets meer. De gasten wisten hiervan te profiteren en maakten twee goede doelpunten (4-2). In deze omstandigheden was die stand heus zo zeker niet en wat zou er gebeurt zijn, als de gasten de drie werkelijk doel- rijpe kansen die geboden werden, eens benut hadden. GVVV had echter geluk waardoor het 4-2 bleef. Het is in elk ge val een wedstrijd geweest om zo spoedig mogelijk te vergeten. gasten die na ongeveer twaalf minuten spelen de leiding namen door een foutje in de achterhoede (0-1). Vijf minuten later maakte Budding echter met een fraaie kopbal weer gelijk (1-1). Kulan bleef in de aanval wat tot gevolg had, dat het nog voor de thee 2-1 werd. In de tweede helft kwam Rhenen flink opzetten waardoor Kulan finaal in de verdediging gedrukt werd. Toch zagen de Veenendalers bij een van hun gevaar lijke uitvallen nog kans om door middel van Van de Bovenkamp, de score tot 3-1 te verhogen. Hard bleven de gasten vechten voor een houdbaar resultaat, wat aanvankelijk wel succes had, want ongeveer acht mi nuten voor tijd werd het met een dood gewoon rollertje 3-2. Dankzij de Kulan-verdediging kwam het echter niet verder, zodat de voor sprong behouden bleef. kele malen op vakkundige wijze uitkomst bracht kon hij toch niet verhinderen dat de score tot 1-5 werd opgevoerd. TT en rheumatlsche pijnen wrtjft U weg met NSVS dat weer eens met invallers te kampen had kon het tegen Hulshorst niet tot een overwinning brengen en ver loor met liefst 1-4. Vooral in de eerste helft wilde het niet erg vlotten met de Veenendalers, wat dan ook al spoedig een 2-0 achterstand opleverde. Het is dan ook nog een prestatie dat deze stand tot de rust gehandhaafd kon blijven. Na de hervatting ging het met NSVS wel iets beter, maar zij konden toch niet voorkomen dat na een kwartier spelen de stand op 3-0 gebracht werd. Wel pro beerde de nieuwe aanwinst Brouwers wat leven in de brouwerij te brengen, maar ook dit haalde niets uit Uit een corner wist de tegenpartij er nog 4-0 van te maken. Eerst daarna on geveer vijf minuten voor tijd kon Brou wers, zij het dan met een strafschop, de eer redden (4-1). Vele van onze lezers weten misschien ders, die zo'n beetje onderaan de rang- JARIGE NEVEN EN NICHTEN 25 april Tony en Berty v. d. Haar 25 Truus Roks 26 Henk v. d. Heuvel 27 Jan Diepeveen 27 Gerrit Dinsbach 29 Evert van Deelen 30 Ria van Schuppen II. III. I. II. III. Hartelijk gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS 1. Afrikaan, papaver, anjer 2. Lavendel 3. Lupine, aster 4. Meidoorn, roos 5. Akelei 6. Sering, iris. Neger, regen, ijs. Ekster. 1. Kastanje, 2. berk, 3. olm en spar, 4. wilg en eik, 5. els, 6. palm en den. Kram, ram. De Bilt. niet eens, dat Veenendaal nog steeds over een korfbalclub beschikt. Niet maar zo'n gewoon clubje. Nee, de korf balvereniging van S.K.F. presteert het om met drie senioren en vier junioren twaalftallen uit te komen, terwijl door verschillende moeilijkheden nog vele junioren niet in staat zijn, om in team verband te spelen. Doch niet' alleen be treffende het ledental gaat het deze vereniging voor de wind, maar ook in de competitie. Deze vereniging werd ongeveer drie jaar geleden opgericht. Het eerste twaalftal ging na een jaar in de derde klas vertoefd te hebben, over naar de tweede klas van de G.U.K.B. Na een verblijf van twee jaar in deze afdeling is de stand van zaken nu zo, dat wan neer de laatste wedstrijd van de com petitie gewonnen wordt tegen Altius 4 uit Hilversum, een gelijk aantal punten bereikt is, als dat van K.V.O. uit Soes- terberg, waardoor een beslissingswed strijd om het kampioenschap noodzake lijk wordt. Hoewel de eerstgenoemde tegenstan- NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. X X - - - - x x x x x x Ie rij plaats in Noord-Friesland 2e rij voormalig Duits gebied 3e rij plaats in Utrecht 4e rij deel van Overijsel 5e rij plaats in de Achterhoek 6e rij Zuid-Hollands eiland 7e rij lichtstad van Nederland 8e rij badplaats aan de Noordzee Op de kruisjeslijn komt de naam van lijst zweven, niet bepaald zware strijd een plaats in de Betuwe, zullen leveren, is het toch wel jammer, dat de Veenendalers, in de kortgeleden n. Wat is goed? zo tragisch om het leven gekomen Aart A Een beug is; Brouwers een van hun beste spelers moeten missen. In afwachting van het eigen terrein, dat met eigen krachten wordt klaarge maakt, wordt voorlopig gespeeld op het B Vijting is' Kulanterrein. 1. een fles met beugelsluiting; 2. lange vislijn met dwarslijnen; 3. de sproeier aan een tuinslang; 4. een bocht van een rivier. HOUTSNIPPEN ALS GELUIDS-IMITATOREN Er zijn houtsnippen waargenomen, die, voorafgaande aan hun jacht op wormen, met hun snavels klopten en een soort dans uitvoerden. Er wordt verondersteld, dat deze geluiden het spetteren van de regen nabootsen. Zo tokken de vogels de wormen naar de oppervlakte. Een 7-0 overwinning was het resul taat van de bemoeiingen, die het eerste twaalftal van S.K.F. j.l. zaterdag had met Kameo 3 uit Groenekan. Deze overwinning heeft dé Veenendalers weer dichter bij het kampioenschap van de tweede klasse G.U.K.B. ge bracht. De eerste helft gaf een nogal leven dige strijd te zien, waarbij S.K.F. al direct overwegend in de aanval was. Het duurde dan ook niet zo heel lang, voor Van Jaarsveld, met een keurige worp van vrij grote afstand, de korf wist te vinden (1-0). Ondanks stug verdedigen van de gas ten, was het nog voor de rust dezelfde speler, die er 2-0 van maakte. Voor de aanvang van de tweede helft men ter herdenking van de door een ongeval om het leven gekomen eerste twaalftalspeler Aart Brouwers. S.K.F. kreeg nu de schuin over het veld staande wind mee en langzaam maar zeker werd de score opgevoerd. Het werd 3-0 door mej. De With, ter wijl ook Schoeman een van zijn vele doorbraakpogingen beloond zag met een goed doelpunt (4-0). Ondanks verzet van de gasten, ble ven de Veenendalers duidelijk in de aanval. Een doelpunt van Diepgrond werd dan ook direct gevolgd door twee treffers van Van Jaarsveld. Dit was natuurlijk teveel voor de gasten, die het toen dan ook wel geloofden. Ook voor de Veenendalers was het trouwens een verademing toen de scheidsrechter werd één minuut stilte in acht geno- voor het laatst floot. 1. een stuk timmergereedschap; 2. lang kleed van een non; 3. een stoornis in de bloedvaten; 4. een soort schelvis. C. Een koeli is: 1. een inlandse dagloner; 2. een skistok; 3. een soort kano; 4. het schootsvel van smeden. D. Een smient is: 1.een dikke borduurnaald; 2. een eendensoort; 3. een takelwerktuig; 4. zes dozijn. III. Wat komt er van buiten in huis door de ruiten? Voor jongeren: I. X X - - - X - - X - - x X - - - - le rij werelddeel 2e rij verblijfplaats van vogels 3e rij schip dat Noach bouwde 4e rij rivier in Egypte 5e rij rode vrucht 6e rij kussenovertrek Op de kruisjeslijn komt de naam van een zuidvrucht. II. Wat is goed? A. Rum is: 1. een ziekte; 2. een gummiknuppel; 3. een groot visnet; 4. een drank. B. Een moskee is: 1. een gebakje; 2. een Mohammedaanse kerk; 3. een langpotige mug; 4. muts van Eskimo's. C. Een doedelzak is: 1. een blaasinstrument; 2. een luie kerel; 3. het zeil van een vissersvaartuig; 4. zak die de kolenboer wel eens op zijn hoofd heeft met dragen van kolen. D. Een kattestaart is: 1. een haardracht van meisjes; 2. de takel van een hijskraan; 3. de staart van een kat; 4. een bloem. III. Ik draai, als je me slaat, Maar laat je 't, kleine maat, Weet dan dat ik het draaien laat. o.ooo limonade a 165 ct. met 33 geldzegels. prijs: 15 cent met 3 geldzegels bij aankoop van een blik VéGé-gestoomd gehakt a 115 cent met 23 geldzegels. 1:* Nu extra voordeel dank ai) de Europese VéGé Unie. Er zijn ook VéGé-winkels in België. Frankrijk, Duitsland, Saarge- bied, Luxemburg, Zwitserland. e£Zza, ej*/ Louis voelt een beklemmende onrust. Hij wil hier meer van weten; stoot een deur open... Een nauwe stinkende gang. Een trap, een zolder. In een hoek hoort hij een flauw ge kreun. Een mens... een dier? Hij stapt over een heuvel van afval en vodden. Het gekreun houdt even op... Op een strozak ligt een nog jonge vrouw, do delijk bleek en uitgeteerd. Tegen de borst gedrukt... een klein kind. Mis schien een maand of acht oud. Louis Bertrand blijft roerloos staan, starend naar het beeld van ellende. De vrouw tracht weg te kruipen. Is echter te zwak en blijft hijgend en hulpeloos liggen. Met angstige ogen staart ze de vreem deling aan. Louis vraagt zich af wat hij moet doen. Hij mompelt enkele geruststel lende woorden in 't Frans, dat de vrouw echter niet verstaat. Hij aarzelt, haalt de schouders op... en keert langzaam en besluiteloos naar de zijnen terug. Dezen, onverschillig voor alles wat hun niet direct aangaat, hebben het zich gemakkelijk gemaakt. Hout ligt er ge noeg in de vervallen schuur naast het huis. Dat brandt - en rookt - nu in de ruwstenen haard. Zij hebben onderweg een paard gevonden. Als Louis Bertrand binnenkomt, let men nauwelijks op hem. „En was er iets?" Hij vertelt, wat hij gevonden heeft... Even valt er een stilte. „Straks zullen we wel zien", zegt de kolonel. „Eerst wat eten en wat op ons verhaal komen... 'k Ben doodmoe." Na enige tijd gaat Louis Bertrand met enkele anderen op zolder kijken. Een oude lantaarn verspreidt een schamel schijnsel. De vrouw, ofschoon half be wusteloos, steunt angstig als zij de vreemde uniformen ziet. De mannen trachten haar met enkele Russische woorden gerust te stellen... Vergeefs. De verschrikte uitdrukking blijft in de ogen der vrouw. De Fransen staan in heel Rusland be kend als moordenaars en vrouwen schenders. Wat moeten zij beginnen? De vrouw is doodziek en rilt van koorts. Het kind begint erbarmelijk te huilen, 't Is ijzig koud op de zolder; de wind fluit tussen de dakspanten door... Otto von Kessenich raapt een oude deken op en dekt daarmee de vrouw toe, die angstig ter zijde schuift. Het kind huilt maar. „Het heeft hon ger", zegt sergeant Berrac. ,,'t Moet melk hebben..." Dat is er niet. Op de zolder is het niet uit te houden. Er hangt een onbeschrijflijk vieze, be dorven lucht. „Voorlopig afwachten", is tenslotte het besluit. De zaak op zijn beloop la ten. Misschien haalt de vrouw het er door. De volgende morgen zijn allen al vroeg in de weer. Wassen doen zij zich niet. Daarvoor is het te koud. Allen voe len zich stijf en ellendig. Een vaag ge voel van onbehagen heeft de meesten bevangen. Voedselgebrek, vocht en kou de, de lange marsen door de sneeuw De mannen gaan de trap weer af en sluiten de zolderdeur achter zich dicht, de vrouw aan zichzelf en haar noodlot overlatend. 's Nachts wordt Louis Bertrand, die op een paardedeken en wat muf stro in een hoek is gaan liggen enige malen wakker. Is het de nijpende kou.... of wat anders? Hij luistert gespannen. Doodse stilte, alleen verstoord door een zagend snorken... Dan slaapt hij weer in. Waarom zou hij wakker blijven? hebben hun werk gedaan. Om zeven uur als het nog nauwelijks licht is, gaat Louis Bertrand met ser geant Berrac naar boven, 't Is nog kou der op zolder dan de vorige avond. De wind kreunt om het huis. Voor het overige heerst er een beklemmende stilte. Opvallend na het gesteun, dat tot nu toe de ruimte vervulde. De vrouw blijkt gestorven. Het kind, dat kleine wezentje, murmelt zachtjes en heeft de ogen wijd open. Louis Bertrand huivert. Hij is lang zamerhand vertrouwd geworden met de dood en... deze vrouw was hem onbe kend en vreemd. Maar dit drama van moederliefde pakt hem aan. Hij overwint een aarzeling, grijpt tus sen de vodden en beurt het kleine, mor sige schepseltje op. „Een jongen", zegt Berrac, „een flink kind. Maar wat moeten wij in 's he melsnaam daarmee aan?" Louis Bertrand haalt zijn schouders op. Hij weet 't niet en hij denkt er niet over na. Maar het kind zonder meer achterlaten, wil hij niet. Hij wikkelt het wurm dus onhandig in een stuk oude mantelstof en gaat er de trappen mee af. Berrac, onnozel grinnikend, achter hem aan. Als Louis Bertrand het grote vertrek waar de manschappen bijeen zitten be treedt en zij de bundel, die hij onder de arm meedraagt zien, gaat eèn schamper gejuich op. „Papa Bourbon!", kan Otto von Kes senich niet nalaten zachtjes te zeggen. Louis Bertrand bromt nijdig en legt het kind midden op de houten tafel, tus sen gebroken aardewerk en onzindelij ke etensresten. „Hier!" zegt hij ruwer dan hij mis schien zelf wil: „De zoon van het regi ment". Zij grijnzen instemmend. Heb ben ondanks de benarde toestand, hun gevoel voor humor niet verloren. Dit kleine, naakte wezentje, even hulpe loos als smoezelig, spreekt tot hun ver beelding. „Wij moesten het maar meenemen", zegt de lange korporaal Lasseur „als een soort talisman..." „Je bent gek!" valt een ander in, „hoe moet je zo'n wurm in leven houden? Heb jij melk...?" Gelach klinkt op. Korporaal Lasseur bromt wat. Louis Bertrand hakt de knoop door. „We nemen dat kind mee!" zegt hij resoluut. „Als jullie niet willen... doe ik het!" „Mooi zo!" valt Otto von Kessenich hem bij, „ik draag mijn deel. En de an deren doen 't óók wel. Wat jij Berrac?" „Welzeker!" zegt deze goedmoedig, „ik ben voor kindermeid in de wieg ge legd." Even vergeten zij alle moeite en ongemak. Natuurlijk gaat het kind mee. Maar hoe? Op dat moment vindt de lange Las seur, boven op een vermolmde kast... een grote, tamelijk gave, hengselmand. Gejuich klinkt. Deze vondst brengt uit komst. Onder duizend grappen wordt 't ding voor zijn doel geschikt gemaakt. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 4