Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK Schoonmaak Fa. J. F. TAK Zaterdag 3 mei zwaaien de poorten van het Bergbad voor de vijfentwintigste maal open De prijswinnaars voor een gratis reis naar Brussel WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ELST AMERONGEN Raad van Amerongen vergaderde RENSWOUDE 32e jaargang VRIJDAG 25 APRIL 1958 Nr. 32 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel L)e gemeente voelde er niets voor Geitekom of Bergbad? Hotel zonder water S. BOS Agenda Onze beminde vorstin, H.M. Koningin Juliana, viert op 30 april haar 49ste verjaardag Wat is een standwerker? Hij is 7,50 waard 2 AG 349570 Winkelweek een week ]\aar Brussel, ook voor man met smalle beurs uitgesteld Koninginnedag en de verschijning van „De Vallei" Bulldozermachinist werd schatvinder Eist feest op 5 mei Gecombineerd feest in Eist op 5 mei Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, BEHANG meer dan 100 ver schillende stalen voorradig. Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Kedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Even buiten het nijvere Veenendaal, aan de oude Veenendaalse Grind weg, ligt in een bosrijke omgeving Veenendaals zomerse recreatie-oord bij uitstek: het „Bergbad". Straks, om juist te zijn op zaterdag 3 mei, zwaait het „Bergbad" haar poorten weer wijd open en vanaf die datum trekken weer duizenden mensen naar dit uitgezochte plekje aan de voet van de Sparreboomse- berg om verpozing en verfrissing te zoeken na alle dagelijkse beslom meringen. En als aanstonds, op 3 mei, de hekken van het Bergbad open gaan, de kassière zitting neemt achter de kaartjestrommel, de badmeester zich posteert „op de brug" en de paviljoenbaas nodigt tot een zitje aan het water, dan is dat de vijfentwintigste maal in het bestaan van het bad. Vijfentwintig jaar „Bergbad". Een kwart eeuw ploeteren en zwemmen voor de Veenendaalse bevolking. Dat hebben we te danken aan vijf men sen, die in 1933 het enthousiasme opbrachten om voor eigen rekening deze onderneming ep poten te zetten. Vijf lieden met hart voor de Vee nendaalse zaak en die we tot op de huidige dag nog altijd tot de oer- Veenendalers kunnen rekenen. Het waren de heren: J. Boers Sr., Tj. Ja- rings, A. van de Lustgraaf, R. H. de Ruiter en E. Stemerdink. 't Zal een klein eindje in de dertiger jaren zijn geweest, toen wijlen dokter J. C. Kets, destijds voorzitter van het „Groene Kruis" en immer op de bres voor de volksgezondheid van Veenen daal, de heer Tj. Jarings, de heden daagse directeur van gemeentewerken, om een plannetje vroeg. Een - voor die dagen - wel zeer vooruitstrevend plan netje, n.l. voor het bouwen van een openluchtzwembad, annex badhuis. De persoon, aan wie wijlen dokter Kets om een ontwerpje vroeg, was de heer Ja rings niet geweest, als hij niet op korte termijn met daadwerkelijke plannen kwam. Het voorontwerp werd in een Groene-Kruisvergadering ter tafel ge bracht. Men had zich het zwembad ge dacht aan de Kanaalweg, ongeveer op de plaats waar thans de installaties van de waterleidingmaatschappij staan. Het idee kwam in een vergadering van het gemeentebestuur ter sprake en het werd onvoorwaardelijk afgewezen. Nee, aan een dergelijke gewaagde onderneming durfde men toch werke lijk in Veenendaal nog niet beginnen. Toen zei de heer Jarings enkele woor den, welke feitelijk in Veenendaals his torie neergeschreven hadden moeten worden, n.l. „dan doe ik het zelf". En hij deed het. Wel niet helemaal alleen, want al vrij snel had hij medewerkers gevonden. Hij sprak er eens over bij de bouw van de openbare school in de directie keet van het huidige Bouwbedrijf Boers met de heer Jan Boers, die er ook wel wat voor voelde. Een poosje later slo ten zich nog enkele zwemliefhebbers bij het duo aan en toen werd er een N.V. opgericht, welke tot doel had binnen de kortst mogelijke tijd een zwembad te doen verrijzen. Het was weer de heer Jarings, die het ontwerp maakte. Het bouwbedrijf van de heer Boers zorgde voor de uit voering. Over de voorbereidende werk zaamheden moeten we noodgedwongen kort zijn. Het zou teveel van ons blad gevergd zijn om alles op te tekenen, wat aan de bouw is voorafgegaan. „We hebben er nog meer plezier mee gehad, dan met het zwembad als zodanig", vertrouwde ons de heer Jarings toe. We willen u wel zeggen, dat het lou ter toeval is, dat u zich op een uitloper van de Utrechtse heuvelrug te water stort, want dit had voor hetzelfde geld ergens achter de Boslaan kunnen zijn. De stichters hebben n.l. verschillende plaatsen op het oog gehad, maar het was de heer Stemerdink, die uiteinde lijk het plan opperde aan de Grind weg te bouwen. Toen nog een naam voor het bad. Hiervoor werd een prijsvraag uitge schreven en de naam „Bergbad", welke het bad thans nog met ere draagt kwam uit de bus. Had men de zin van twee aan de prijsvraag deelnemende heren gedaan, dan hadden we nu in een „Gei- tenkom" gezwommen. Deze heren heb ben blijkbaar één van de scheldnamen van de Veenendalers op het oog gehad en - hoe origineel het ook mocht zijn - dit vond het bestuur toch een beetje te ver voeren. Geweldig was de belangstelling toen de toenmalige burgemeester van Rhe- nen op die eerste zaterdag in mei ne gentienhonderd drieëndertig het bad opende. Het was dan ook een onder neming voor een plaats met nog geen tienduizend inwoners, die Veenendaal op dat moment telde. Zoals meestal in dergelijke gevallen is men er niet met een grootscheepse opening met veel vlagvertoon. Ook de N.V. Bergbad was er nog niet. Aanvankelijk „dreef" men op water van de Rhenense Waterleiding. Maar toen op drukke en warme dagen door het grote verbruik van het Bergbad, het even hogerop gelegen hotel „Berg en Bosch" zonder water kwam te zitten vond de waterleidingdirectie het toch raadzamer dat het Bergbad zichzelf ging bedruipen. Dus men boorde zelf een bron aan, welke tot 1954 dienst heeft gedaan. Verder ontstonden er ook tóen al vrij snel conflicten over het zwemmen op zondag. Toen was het de Raad van Rhenen, die bezwaar maakte. Men loste dit echter heel simpel op door iedere zondagszwemmer voor een paar dub beltjes daglid van de N.V. te maken, daar de leden van de N.V. in besloten kring wel van de badgeneugten op zon dag mochten profiteren. Om u een indruk te geven wat het zwemmen in die dagen kostte: een vol wassen persoon betaalde voor een toe gangskaartje één kwartje en een kind één dubbeltje, terwijl schoolkinderen zelfs voor vijf cent in het bad mochten. Een seizoenabonnement voor volwas senen moest echter toen al zes gulden vijftig opbrengen, terwijl men thans voor eenzelfde abonnement nog maar zeven gulden betaalt! Gescheiden zwemmen heeft men in het Bergbad nooit gekend. Wel is er een tijd geweest, dat de algemene poli tieverordeningen der gemeente Rhenen, dat personen van beiderlei kunne, door elkander gelegen, zich bruin lieten bak ken door dezelfde zon. Niet gemengd zonnebaden dus. En het vermaarde „strand" werd gescheiden door een dun touwtje, met aan de ene kant „zonnen de" vrouwspersonen en aan de andere zijde zich koesterende figuren van het mannelijke geslacht. Echter menige kennismaking is er aan weerszijden van het touwtje tot stand gekomen! Horlogerie VEENENDAAL Luxor theater heden l.e.m. zondag „Piloot Quax in Afrika" .maandag t.e.m. woensdag „De politie volgt het spoor", alleen donderdag de film „Haven der begeerte". Maan dag 28 april Demonstratie-avond van ver. v. amateur fotografen „Camera Obscura" 8 uur in geb. ,,'t Trefpunt. Woensdag 30 april Koninginnedag-festviteiten. Don derdag 1 mei Partij van de Arbeid en N.V.V. best. bond organiseren een mei-bijeenkomst in geb. „De Samenwerking" aanvang 7.30 uur medewerking verleend O.B.K. en toneelver. A.T.S. uit Scherpenzeel. De prijswinnaars van een gratis reis naar Brussel bleken vorige week te zijn: Fam. B. v. d. Scheur, Rijnbandijk 60 Kesteren; fam. W. Petersen, Frans Hals laan 6 Veenendaal; fam. C. Rozenboom, Munnikenweg 127, fam. Sukkel, Sav. Loh- manstraat 100, fam. F. E. Samson, Bos- AANVRAAG TOERISTENKAART 1958 De burgemeester van Veenendaal maakt bekend, dat een toeristenkaart 1958 tenminste één week voor de reis- datum moet worden aangevraagd op de gemeentesecretarie, Hoofdstraat 92. Ongeacht de reisdatum worden alle aanvragen op de normale wijze dus niet binnen één week afgewerkt. Bij het aanvragen moet men in het bezit zijn van twee recente pasfoto's (foto's, welke uitsluitend geldig zijn voor een paspoort en niet voor een rijbewijs). De burgemeester voornoemd, A. BAKKER. Dit vroeg iemand ons dezer dagen, naar aanleding van het standwer kersconcours dat op de morgen van Koninginnedag op de Markt zal worden gehouden. Welnu, een standwerker heeft niets met acrobatiek te maken. Maar wij achten ons ook niet in staat om een rondom kloppende omschrijving van het beroep standwerker te ge ven. We zouden het zo willen zeg gen: een standwerker is een per soon, die er zijn beroep van maakt om op originele manier scheermes jes te verkopen aan mensen, die later pas merken, dat ze zich altijd met een elektrisch apparaat ge schoren hebben. Denk nu niet, dat een standwerker alleen maar scheermesjes kan ver kopen. Een standwerker kan men voorzetten wat men wil, maar hij brengt het aan de man: zakmessen, glassnijders, pijpenschoonmakers, enfin, noem maar op. En hij doet dat op zo'n originele en geestige manier, dat zijn gehoor aan zijn lippen hangt. Een standwerker is niet zo maar een marktkoopman; hij is een ras- artist. Op Koninginnedag komen er acht tot tien van Nederlands beste stand werkers naar Veenendaal om met elkaar de strijd aan te binden. Zeer waarschijnlijk komt de kampioen van Nederland, de Amsterdammer Bram Polak, ook. Iedere deelnemer krijgt een plaats je op de Markt, waar hij kan wer ken. Het zal een geestige en slag vaardige wedstrijd worden op de Markt. Een jury van drie personen zal de deelnemers beoordelen, 's Middags zullen de standwerkers nog eens optreden op het feest terrein, maar dan niet in wedstrijd verband. Opgeluisterd door een pierement hield „Sparta" j.l. zaterdag een geldinzameling om te kunnen deelnemen aan de bonds- feesten van het K.N.G.V. in Arnhem. OPENBARE LESSEN VAN DE GELDERSE KLEUTERSCHOOL Onder auspiciën van het bestuur der stichting Gelderse Kleuterschool gaat de kleuterleidster der Gelderse kleuterscool Prins Bcrnhardlaan 120, mej. Roosje Koetser enige openbare lessen geven. De data van deze lessen zijn vastgesteld op de middagen van 24 april, 8 mei en 22 mei, aanvang half twee precies. Omdat mej. Koetser een Montessori- opleiding heeft genoten en dus met Mon- tessorie-materiaal werkt, raadt het be stuur geïnteresseerden aan, deze lessen bij te wonen. Vooral voor de ouders der kleuters, die deze school reeds bezoeken, is het interessant te weten hoe en wat hun kinderen wordt bijgebracht. Doch ook andere belangstellenden die b.v. van plan zijn hun kleuters die de leeftijd van vier jaar bereikt hebben, naar een kleu terschool te zenden, zijn van harte wel kom. Er zal een kopje thee geschonken worden en tevens is er gelegenheid het werk der kleuters te bewonderen. laan 13; fam. J. Koops, Valleistraat 144; fam. J. M. Dekker, Buurtlaan 52; fam. J. v. d. Broek, Kerkstraat 7 Renswoude; fam. C. Boers, Patrimoniumlaan 41; fam. Van Nieuwamerongen Helling 11; fam. J. v. d. Meijden, Zandstraat 26; fam. G. Diepeveen, Valleistraat 22; fam. Donke laar, Stationsstraat &2; fam. M. v. Schijn- del, Dr. Colijnstraat 191; fam. Heykamp, Dr. Colijnstraat 46; fam. G. Mulder, Nieu- weweg 53; fam. C. Hauber, Dr. Colijnstr. 43; fam. J. D. Sukkel, Leinweberstraat 9; fam. G. van Barneveld, Zandstraat 90; fam. K. de Kievid, Dahliastraat 39; fam. W. J. van Doorn, Sav. Lohmanstraat 88; fam. A. P. van Balen, Bergweg 18; fam. A. Middelhoven, Sav. Lohmanstraat 74; fam. W. Kampert, Stationsstraat 22; fam. H. Hutink, Rembrandtlaan 36'; fam. Van Zuydveld, Dijkstraat 5; fam. E. van Bar neveld, Molenstraat 32; fam. P. van Set ten, Molenstraat 54; fam. J. Turkesteen, Patrimoniumlaan 21; fam. J. E. Schutten, Pr. Bernhardlaan 140; fam. E. W. Keman, Fluitersstraat 76; fam. C. Scheermeyer, Talmastraat 14; fam. G. J. van Beek, Pr. Bernhardlaan 149; fam. M. v. Bosschaart, Westersingel 127'; fam. J. Roelofsen, Kooiweg 10; fam. N. Taveerne, Brinker- steeg 25a; J. W. van Woerkom, Eenvoud- laan 19; fam. A. W. Bos, Hoofdstraat 91; fam. H. J. A. Heintzbergen, Stationssin gel 24; fam. G. Passenier, Paulus Potter straat 18; fam. H. F. Veenendaal, Aart de Gelderstraat 7 allen te Veenendaal; fam. W. v. d. Brandhof, Darthorst Groeperweg 19 Renswoude; fam. J. Drost, Rijksstraat weg 83 Rhenen; fam. Lodder, Prunuslaan 30 Rhenen; fam. D. van Dijk, Meentweg 1 Bennekom; fam. E. C. Heysman, Rijks straatweg 188. Leersum; fam. Kulik, De Klomp. Allen ontvangen 2 kaarten voor Brussel. Dc vorige week werd de Vallei-riks uitgegeven by Brood- en Banketbak- kery M. Otterlo, Patrimoniumlaan en werd niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de nieuwe uitgegeven riks gestegen tot ƒ7,50 en draagt het nummer: Indien deze riks vóór a.s. donderdag 12 uur wordt bezorgd, ontvangt men direct de vinderspremie. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van de Veendaalse winkeliersvereniging om in de week van 3 t.m. 10 mei een extra winkelweek te organiseren in het kader van de gratis reizen naar Brussel. Nu echter de Hoofdstraat nog niet geheel is opengesteld, is besloten deze winkelweek een week later, dus op vrijdag 9 mei te laten beginnen. De Hoofdstraat zal dan nog wel niet ge heel gereed zijn, maar zal dan toch weinig belemmeringen meer veroorza ken. ERE-FONDS OUD-VERPLEEGSTERS Van 5 tot 10 mei a.s. zal in Stichts Veenendaal een huis-aan-huiscollecte worden gehouden door het plaatselijke werkcomité van het „Erefonds oud verpleegsters". Te Gelders Veenendaal zal deze inzameling de laatste dagen van april plaats vinden. Het comité hoopt, dat, evenals vorig jaar, de resul taten ook dit jaar weer bevredigend zullen zijn. BEEN GEBROKEN DOOR MOLENSTEEN Toen de molenaarsknecht G. V„ werkzaam op de molen „De Vriend schap" alhier, bezig was een zware molensteen te vervoeren, kwam hij te vallen. Ongelukkigerwijze kreeg hij de zware molensteen op zijn been. Met een ernstige beenbreuk moest hij naar het Julianaziekenhuis worden vervoerd. WO maken onze abonnees, adver teerders en correspondenten erop attent dat „De Vallei" in verband met Koninginnedag volgende week alleen op vrijdag 2 mei verschijnt. Adverteerders en correspondenten verzoeken wjj vriendelijk rekening te willen houden met inzending van hun copië. Redactie. Toen de 25-jarige machinist Van der Bijl, in dienst bij de fa. G. J. van Schoon hoven alhier, in het vakantiecentrum „Ginkelduin" in Leersum aan het werk was met zijn bulldozer, zag hij op een gegeven moment dat hij een klein kistje voor zich uitschoof. Aanvankelijk dacht hij dat er munitie jn zat, maar toen hij poolshoogte ging nemen bleek door een gat, dat erin was gestoten, dat dit niet het geval was. Niettemin werd het kistje voorzichtig opengemaakt en groot was de verbazing van de vinder toen er louter sieraden en waardevolle voorwerpen in zaten. O.m. gouden tientjes, étuitjes met gouden voor werpen, een gouden armband, horloges, en gouden Napoleons. De sieraden waren verpakt in oude kranten, n.l. de Haagse Post van decem ber 1940. De heer Van der Bijl, die afkomstig is uit Tjietjerksteradeel in Friesland, deed aangifte bij de politie te Leersum, welke thans de zaak in onderzoek heeft. De vinder kon ons nog vertellen, dat het terrein sedert de oorlogsjaren in ver schillende handen was overgegaan. In de eerste koopakte van na de oorlog was zelfs een bepaling over mogelijke schat ten, welke verborgen waren, opgenomen. Toen één der eigenaren het perceel echter had laten doorzoeken door een wichelroedeloper werd deze bepaling achterwege gelaten. Er bestaat een gerede kans, dat er geen eigenaar komt opdagen. In dat geval is de helft van de opbrengst voor de heer Van der Bijl als vinder en de andere helft voor de grondeigenaar. Bij velen heeft het idee postgevat, dat het voor de man met een smalle beurs veel te duur komt om een bezoek aan de Wereldtentoonstelling te bren gen en dat men nog een groot bedrag kwijt is, als men met de V.W.V. gratis naar Brussel gaat. Dat is echter helemaal niet juist. Het bestuur van de Veenendaalse winke liersvereniging heeft maandag een be zoek aan de Expo gebracht en zich uit voerig laten inlichten over alles wat voor de prijswinnaars van belang kan zijn. En het is tot de conclusie gekomen dat men alles gratis kan zien. Men be hoeft in geen enkel paviljoen, van welk land ook, enige entree te betalen. Men kan de gehele tentoonstelling zien, zon der één cent uit te geven. Natuurlijk kan men zijn geld daar kwijt. Als men boven in het Atomium wil met de sueprsnelle lift, zal men daar ongeveer 4,voor kwijt zijn. Men kan de kermis gaan bezoeken en daar een flinke aderlating van de por temonnee laten. Maar dat heeft nu weer niets te maken met de bezichti ging van de tentoonstelling. Het enige wat wel'zeer de moeite waard is, is een rondgang met een treintje over het ge hele terrein, zodat men alles, althans aan de buitenkant, kan zien, waarbij ook de prachtige aanleg en de ontelbare fonteinen kan zien. En dat kost slechts ƒ1,15. Er zijn op de tentoonstelling een groot aantal restaurants, waar men voor de gewone prijs een kopje koffie etc. kan nuttigen. Natuurlijk zijn ook hier weer dure restaurants en men moet dus De traditionele volksspelen zoals krui wagenrace, stoelendans enz. zullen om vier uur op het schoolplein een aanvang nemen. Op het avondprogramma, dat nog niet helemaal klaar is, komen wij nog nader terug, maar dit beloofd als vanouds weer goed te worden. Het morgen- en middagprogramma van de koninginne- en bevrijdingsfees ten te Eist is in hoofdzaak voor de kin deren bestemd. 's Avonds zullen echter de groten aan hun trekken komen. De Elsterse muziekvereniging „Cres cendo" opent om 7.15 uur het avond programma door het geven van een concert op het schoolplein. Na het con cert volgt het optreden van de bekende Culemborgse boerenkapel „Bont en blauw" onder leiding van boer Lap. Verder werken met deze boerenkapel mee „De zingende zusjes" de zangeres jes A en C en als gast Krelis Kuyer, conferencier. Als verrassing op deze avond het be zoek van de Maharadja van Habbakas- sia met zijn haremvrouwen. Dit programma wordt gegeven op het schoolplein. BEKENDMAKING De burgemeester der gemeente Ede brengt in herinnering dat op woensdag 30 april 1958 de gemeentelijke bureaus gesloten zijn. Evenals voorgaande jaren heeft de „Oranjecommissie" Eist weer een groots feestprogramma samengesteld. Dit zal voor de commissie de elfde maal zijn dat zij de feestelijkheden organiseert. Om tien uur 's morgens zullen de fees telijkheden bij de o.l. school officieel worden geopend, waarna de schoolkinde ren een zanghulde zullen brengen. Ter wijl om half elf in het „Buurtschapshuis" voor de kinderen een toneelvoorstelling zal worden gegeven, getiteld „Dik en zijn vrienden". Het middagprogramma wordt om twee uur begonnen met een versierde optocht door de schoolkinderen. Waarna in de o.l. school een traktatie volgt. „DE RIJNKANTERS" GAVEN HUN EERSTE UITVOERING De Elsterse wandelsportvereniging „De Rijnkanters" heeft zaterdagavond in de zaal van „Sportlust", in samenwerking met het Veenendaals Wandel Comité, haar eerste uitvoering gegeven. Deze avona is een volledig succes geworden. De avond werd geopend door de voor zitter de heer J. Vermazen, die de tal rijke aanwezigen welkom heette, in het bijzonder de afgevaardigden van ver schillende zusterverenigingen en de wandelbond. Hierna sprak de heer Van Hunnik namens de N.C.W.B. Na de sprekers werd in een vlot tempo het programma uitgevoerd. Ondanks dat het toneelstuk „Boete" een ernstig stuk was, viel het bij de volle zaal toch zeer goed in de smaak. De spelers kregen dan ook aan het einde van de avond een welver diend applaus. Ook werkten aan deze avond mee de „Kappers-Band" uit Eist, „De twee vrolijke vriendinnen" en de „Three girls", die muziek en zang ten gehore brachten. „De Rijnkanters" kunnen terugzien op een zeer geslaagde avond. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 EI. Voor de film Ik en de kolonel heeft men zestig kippen moeten proberen voordat men er een vond die een ei wilde leggen in de handen van Daney Kay. BRIEF. Op haar vraag aan dc Russische autoriteiten waar haar moeder was gebleven, heeft een Poolse vrouw na ne gen jaar antwoord gekregen. Dat antwoord luidde, dat moe der in Engeland woont. Daar gaat ze haar nu opzoeken. HOND. In het Deense dorp Hornslet heeft een gewonde hond zich op z'n eentje naar het huis van de dierenarts voortgesleept en daar met zijn voorpoot aan de deur gekrab beld. Na te zijn verbonden likte hij dankbaar de hand van de arts. DRIE-EN-TWINTIG. In de Amerikaanse stad Louisville is in een gezin het drie-en-twin- tigste kind geboren. De moeder is 31 jaar oud. PAASDUITSER. Van de 300.000 toeristen die met Pasen Parijs bezochten bestond de helft uit Duitsers. Een van hen wilde door een reisbureau naar 't café worden gebracht waar hij de schrijfster Frangoise Sa- gan op het terras kon zien zit ten zoals hij tien jaar geleden Jean Paul Sartre op het terras van het bekende café „Deux Magots" had zien zitten. Hij kwam niet aan zijn trek, want geen enkel reisbureau had deze wens voorzien. NEEN. Het is niet waar, Mamie' Eisenhower heeft geen robe-sac in trapezelijn besteld, is officieel door het Witte Huis te Washington bekend gemaakt. ZOMER-MONSTER. Het monster van Lochness wordt in de Engelse pers weer gelan ceerd. Hoewel het nog geen zo mer is en er in verband met de Wereldtentoonstelling te Brus sel geen gebrek aan nieuws te vrezen staat. Het monster werd de laatste twintig jaar vrij ge regeld gezien. Men gaat het nu met radar en televisiecamera's te lijf om het voor eens en voor altijd te identificeren. Het wordt een stunt van samenwerking tussen de Engelse marine en de B.B.C. NEGEN. Een andere Duit ser wilde in een theater een chansonnier het lied „Pasen op de negende" horen zingen om dat hy het tien jaar geleden daar ook had gehoord. Men kon hem niet aan het verstand bren gen dat dit niet ging. (Pasen viel dit jaar op de zesde). TREIN. Bij de ondergrond se te New York gaat de eerste trein zonder machinist of be stuurder rijden. Een elektro nisch apparaat regelt de snel heid, tijden van stilstand op de stations en waarschuwt als er een storing optreedt. Er staan technici klaar om dan in te grijpen. De vraag is nu of men niet evenveel technici zal nodig hebben als vroeger bestuurders, schoten. Wat kunnen dc andere naties tegenover deze vroege stunt en het tentoonstellen van de Spoetnik stellen? zal men zich afvragen. De Amerikanen hebben hun antwoord klaar, hun paviljoen staat in het teken van „De vreugde van te leven". De bezoekers zullen een vol ledig beeld krijgen van het da gelijks leven in de Ver. Staten. In het circarama zal men aan vier muren door elf filmdoeken EXPO. Op het Russische paviljoen van de Wereldten toonstelling te Brussel is reeds nu, dus nog voor de opening, een Rus door een Rus doodge- geheel omringd worden door beeld en geluid. FOTO. De Engelse toneel- en filmspeler Laurence Olivier wil niet aan de wens van zyn wederverkopers tegemoet ko men om zyn portret te laten afdrukken op de verpakking kazen die zy van zyn boerdery betrekken. BEELD. De Engelse zame len geld in om een standbeeld van Churchill op te richten. Het wordt 2,5 meter hoog. Vraag: hoe lang wordt dan zijn sigaar? KUS. De Amerikaanse zan ger Pat Boone, wiens film Lief de in april een dezer dagen in Parys de première beleeft, heeft tydens de opnamen in alle scè nes waarin gezoend werd zyn tegenspeelster laten vervangen door zyn vrouw. even uitkijken waar men gaat zitten. Het is dus helemaal niet nodig om veel geld uit te geven als men op de wereldtentoonstelling is. Als het wel veel gaat kosten, zal dat aan de bezoe ker zelf liggen. Maar wat hij wil zien, behoeft geen cent te kosten. Het duur ste is de reis en de entree tot de ten toonstelling. En dat betaalt de V.W.V. voor u als u tot de gelukkige prijswin naar behoort. Vraag dan ook de oranje bonnen bij de Veenendaalse winkeliers en ga met V.W.V. naar Brussel. U zult er ontzettend veel kunnen zien en wel licht komt het in deze generatie niet meer voor dat een wereldtentoonstel ling op zo'n betrekkelijk korte afstand gehouden wordt. Donderdag 17 april kwam de raad in een spoedeisende vergadering bijeen. Af wezig wethouder De Bonte wegens ziekte. De meeste tijd werd besteed aan het in dienen van bezwaren tegen het door Ged. Staten samengestelde uitbreidingsplan. B. en w. heben een agenda van 16 pun ten opgesteld, waarvan de voornaamste zijn: De kampeermogelijkheid langs de Bosweg in Eist is komen te vervallen; op de kaart is een vuilnisstortplaats in Eist getekend, terwijl de stortplaats is aan de Essensteeg; het verlengde van de Indu strieweg is niet aangegeven; een bouw- mogelijkheid in Eist ontbreekt in dit nieuwe uitbreidingsplan bijna geheel. Dit is een groot bezwaar daar juist in dit ge deelte belangrijke bedrijven zijn geves tigd, waar veel mensen werk vinden, die graag by het bedrijf willen wonen. Ook staat geen industrieterrein aangegeven bij het Eek en Wielse veer. De heer Dagnelie vindt het een be zwaar, dat de uitbreiding van de nieuwe algemene begraafplaats in noordelijke richting is aangegeven. De heer Tenge wijst erop dat er geen plaats is ingeruimd voor hotels. Ook is het onderscheid tus sen bestaande en nieuwe wegen zeer on duidelijk aangegeven. De heer Van Bar neveld mist terrein voor kampeermoge lijkheid en voor zomerhuisjes. De heer Wildeman wil een grotere speeltuin voor de jeugd. Het voorstel van b. en w. wordt met algemene stemmen goedgekeurd. Houten openbare kleuterschool De school zal bestaan uit Bpeel- werk lokaal, een leidsterkamertje, bergruimte en toiletten. De bouwtijd zal twee maan den in beslag nemen. Verzoek Ned. Prot. Bond De afdeling Amerongen verzoekt ~ëen jaarlijkse bijdrage van 250,- voor het geven van godsdienstonderwijs op de openbare school. B. en w. hebben geen bezwaar dat dit onderwijs gegeven wordt maar wel tegen de subsidie. De heer Dagnelie wijst erop dat een groot deel der ouders dit onderwijs wenst. De heer Van Barneveld staat op het standpunt dat de kerken dit werk zelf moeten be kostigen. Het voorstel van b. en w. wordt in stemming gebracht. Voor zijn de heren Van Barneveld, Van Deelen, v. d. Dikken- berg, Brinkman en Hasselaar; tegen de heren Blankestijn, Van Mourik, Tenge en Dagnelie. De heer Wildeman onthield zich van stemmen en werd dus geacht tegen te zijn. Door staking der stemmen (5-5) aangehouden tot volgende vergade ring. Geldlening Besloten wordt het aanbod van de N.V. Landbouwbank te Utrecht voor een kas geldlening tegen 4 te aanvaarden. VOOR DE OUDEN VAN DAGEN Zoals reeds eerder gemeld kon wor den heeft de in Renswoude georgani seerde bazaar voor de autotocht voor de ouden van dagen een goed resultaat opgeleverd. Tijdens de inzameling, die hiervoor is gehouden was, naast vele andere ar tikelen, reeds een bedrag opgehaald van 550,Voor een groot gedeelte van dit bedrag zijn daarna prijzen aange kocht en het uiteindelijk resultaat is thans een netto-opbrengst van 1141,28. Het is de bedoeling, dat dit bedrag in termijnen naar behoefte beschikbaar wordt gesteld aan de plaatselijke afde ling van het Ned. Rode Kruis, die de jaarlijkse autotocht organiseert, en nu voor enkele jaren hiervoor geen finan ciële zorgen meer zal hebben. Het actie comité betuigt tenslotte aan alle mede werkers en gevers zijn welgemeende dank voor het welslagen van deze actie. DE LAATSTE GEDACHTEN VAN STERVENDEN In tal van gevallen is men de laatste gedachten en indrukken van stervenden te weten gekomen. Allerlei gebeurtenis sen, welke in hun leven hebben plaats gevonden, waaronder ook de schijnbaar meest-onbetekenende, trekken aan hun geestesoog voorbij, met grote helderheid en intensiteit, uitgewerkt tot de fijnste details en in een tijdsritme, dat niet ge meten kan wordenmet onze aardse tijds- maten. Deze vreemde verschijnselen houden misschien verband met bepaalde organen in onze hersenen, die proefon dervindelijk werkzaamheden verrichten, die absoluut overeenkomen met die van een zeer volmaakte moderne band-recor der. Gloria waterverf, Plasticwaterverl (geeft niet af) 'aleverf, Zeemleer, Sponsen, Vlin- derwasetc. etc. Hoofdstraat 106. Veenendaal, Tel. 2576 Apoth, ass Drogist

De Vallei | 1958 | | pagina 1