Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken A V OND-VIERDAAGSE VACANTIE IN 1958 klis omm MULDER DE KOMENDE Ook UW gast 1 RODE KRUIS Parochianen vernieuwden zelf Parochiehuis AMERONGEN RHENEN SCHERPENZEEL 32e jaargang WOENSDAG 21 MEI 1958 Nr. 36 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Vicaris in vijfde Hervormde predikantsplaats? Herv. noodkerk komt in juni Bindingsavond B.B Dit jaar driemaal diploma- zwemmen in „Bergbad" ASSURANTIE KANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Agenda „Caecilia" promoveerde Koude weerhield Spartanen niet Met de V.W.V. naar Brussel H Geef daarom nu aan uw Groningen, Drente, Overijsel Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veencndaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563127 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bi) de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De Avondvierdaagse staat weer voor de deur. Ook in Veenendaal zal dit grootse sportevenement weer plaatsvinden en wel op 11, 12, 13 en 14 juni a.s. In Veenendaal heeft de Avondvierdaagse de laatste jaren grote vormen aan genomen. Dit is in de eerste plaats te danken aan de mensen, die zich elk jaar weer ingespannen hebben om hun ideaal - een levendige plaatselijke wandel sport - te verwezenlijken. In vrij grote mate hebben hier echter ook aan meegewerkt bepaalde vereni gingen en instanties, die door bedragen in geld af te staan de plaatselijke orga nisatoren in de gelegenheid stelden het inschrijfgeld voor de jeugd sterk te re duceren. Het is niet te miskennen, dat een en ander een stimulans geweest is voor de jeugd, om in groten getale aan de avondvierdaagse te gaan deelnemen. Dit is altijd prettig en naar wens ver lopen. Nu echter het deelnemersaantal, voor al onder de jeugd, steeds meer toe neemt, wat natuurlijk prachtig is, ko men er moeilijkheden. Vorig jaar wa ren het ruim duizend junioren die aan de start verschenen en naar het zich laat aanzien zal dit aantal in de ko mende jaren wellicht nog sterk gaan toenemen. Hoewel dit op zichzelf natuurlijk toe te juichen is, zou er voor de steeds ge geven reductie veel te veel geld nodig zijn. Het Veenendaals wandelcomité heeft nu deze moeilijkheden voorgelegd aan de N.W.B., de landelijke organisatoren van de Avondvierdaagse. Uit daarop volgende besprekingen is gebleken dat de N.W.B. er niets voor voelt om door te gaan met bedelen, om op die manier de nodige inschrijfgelden te dekken. Op een vraag of de N.W.B. de in schrijfgelden voor de jeugd niet kon verlagen, werd op duidelijke en aan nemelijke wijze uiteengezet dat dit om organisatorische redenen niet mogelijk was. Tevens kwam vast te staan, dat tekorten die door het al lage inschrijf geld bij de junioren ontstonden, gedekt Bij de kerkeraad van de Ned. Herv. ge meente alhier zijn plannen in voorberei ding om een vicaris te benoemen voor de tijd, dat de vijfde predikantsplaats nog niet is vervuld. De kerkeraad is n.l. bevreesd, dat door het kleine aantal beroepbare predikanten de vacature wel eens niet binnen afzien bare tijd vervuld zou kunnen zijn, terwijl zij dit met het oog op de te bouwen noodkerk wel gewenst acht. Vooral wan neer de noodkerk verrezen is zal er naar de mening van de kerkeraad behoefte bestaan aan een werkkracht in deze nieu we wijk, voornamelijk voor huisbezoek. Hoogstwaarschijnlijk zal in de maand juni a.s. een aanvang worden gemaakt met de bouw van een noodkerk voor de Ned. Herv. gemeente in het Franse Gat. De betreffende fabriek heeft enkele weken nodig om het kerkgebouw te plaatsen. Het is de bedoeling, dat in deze om geving op de duur een definitieve kerk zal verrijzen. Telefonisten en mobilofonisten van de B.B. uit Veenendaal, Doorn en Drie bergen zullen op vrijdagavond 6 juni a.s. een bindingsavond houden in hotel „Stuivenberg" te Eist. In tegenstelling tot andere jaren zal dit seizoen in het Bergbad driemaal ge legenheid worden gegeven tot het af leggen van zwemproeven ter verkrij ging van de diverse zwemdiploma's van de Kon. Ned. Zwembond. Dit is vanzelfsprekend een prijzens waardig besluit, omdat de kandidaten nu elke zomermaand kunnen diploma- zwemmen en niet behoeven te wachten tot aan het eind van het seizoen. Bo vendien zal nu aan de opleiding voor de examens nog grotere aandacht kun nen worden besteed omdat uiteraard de groepen kleiner zullen zijn. Voor de eerste maal zullen de examens worden KERKEWIJK 167 -TEL.3000-VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America fflÉH liWWI Hedenavond. Waterpolo-wedstrijd V.Z.C.-dames en -heren tegen D.W.K.-Barneveld. Donderdag 22 mei bad-sportkledingshow in „El- theto", georganiseerd door de fa. Albers, aanvang 8 uur. RHENEN Donderdag 22 mei houdt het Ned. Rcode Kruis jaarvergadering in hotel „Het Wapen van Harden- broek. Aanvang 8 uur. moesten worden door de senioren. Het inschrijfgeld voor de jeugd zal dan ook voor de komende avondvier daagse bepaald zijn op één gulden per kind, een bedrag dat voor vier dagen wandelen ook zeker niet te hoog ge noemd kan worden. Voor de school jeugd, die bij de senioren thuishoort, wat leeftijd betreft, ligt het iets anders. Deze zullen namelijk in schoolverband, voor 1,50, kunnen inschrijven. Verdere berichten over plaats en ma nier van inschrijven volgen nog. afgenomen op zaterdag 14 juni a.s. om vijf uur in het „Bergbad". De examens zullen wederom de diploma's A, B, C, D en E omvatten. Men kan zich vanaf heden opgeven bij badmeester J. W. Rompes, die ook de training voor de diverse diploma's weer zal verzorgen. De kosten bedragen per af te leggen examen één gulden, diploma inbegre pen. De training geschiedt gratis en is op iedere maandagavond voor het di ploma A, iedere woensdagavond voor de diploma's C, D en E en iedere vrij dagavond voor het diploma B. Iedere avopd aanvang om half zeven. Behalve de examens voor de schoolzwemdiplo- ma's zal hierna nog tweemaal gelegen heid worden gegeven tot het diploma- zwemmen van de K.N.Z.B., n.l. in de maanden juli en augustus a.s. Op een door de harmonie Doorn ge organiseerd federatief concours heeft de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" zaterdag j.l. met 32 punten een eerste prijs behaald in de marswedstrijd. „Caecilia" kwam uit in de afdeling uitmuntendheid en promoveerde door dit resultaat naar de overgangsklasse. De drumband van „Caecilia" verwierf een tweede prijs met 33 punten. Na af loop van het concours gaf „Caecilia" een taptoe voor verpleegden en per soneel van het revalidatie-centrum „De Hoogstraat" in Leersum. Het gure weer trotserend marcheer den zaterdagmiddag honderden Spar tanen in hun fleurige, maar dunne kle ding door Veenendaal. Deze grote gym nastiekvereniging verzorgde een mars voor de Veenendaalse Winkeliersver eniging. De gymnasten werden vooraf gegaan door het Chr. Tamboers- en Pij perscorps „Prins Bernhard" en het jeugdkorps „Prinses Marijke". In ver band met de koude namen de kleuters alleèn aan de mars door het centrum deel. Zoals gewoonlijk was de belangstel ling voor dit Sparta-optreden weer groot. GOED BEZET OEFENPROGRAMMA VAN VEENENDAALSE ZWEMCLUB Hoewel de waterpolocompetitie van de Kon. Ned. Zwembond voorlopig nog niet gaat draaien, zitten de leden van de Vee nendaalse Zwemclub niet stil. De technische commissie, bestaande uit mej. T. Cornelissen en de heren J. W. Rompes, E. van de Loosdrecht en R. Sip- kema, heeft reeds een trainingsschema uitgevaardigd en als de temperatuur van het water dit maar enigszins toelaat worden er oefenwedstrijden voor de di verse zeventallen vastgesteld. Men wil namelijk niet het gevaar lo pen, dat men, evenals vroeger wel eens gebeurd is, onbeslagen ten ijs komt in de a.s. zomercompetitie. Zaterdagavond werd reeds een onder linge wedstrijd gespeeld tussen mogelijke kandidaten voor het eerste herenzevental. Hierdoor werd een inzicht verkregen over het toekomstige eerste zevental, dat wel enigszins verjongd in de wedstrijd arena zal verschijnen. Voorts werd besloten zo mogelijk iedere zaterdagavond wedstrijden te spelen, al thans vóór het begin der competitie. De training is bepaald op dinsdag avond voor heren- en jcngens-adspiran- ten en op donderdagavond voor dames- en meisjesadspiranten. De oefenavonden staan cnder leiding van de heren Rompes en Sipkema. In totaal zal V.Z.C. met vijf waterpolo- zeventallen aan de competitie deelnemen, n.l. drie herenzeventallen, één dames- en één adspirantenzevental. Het eerste herénzevental is als volgt ingedeeld: Sedna (Amersfoort), Zeist, Mooi Zeist, Flevo (Nijkerk) en V.Z.C. I. Van de overige zeventallen is de inde ling nog niet bekend. De zomercompetitie zal hoogstwaarschijnlijk in de tweede helft van juni aanvangen. 8e lijst - extra - maandag 1 mei 1958 De volgende nummers geven recht op een gratis reis naar Brussel voor twee personen: AC 00467 AD 09479 AF 07721 AT 08670 AW 02377 AZ 08545 BB06796 BD 04472 BE 00722 BG 00498 BN 03555 BP 02441 BR 07084 BY 06646 BZ 02027 BZ 03264 BZ 09398 CC 02470 CD 05530 CE 02699 CE 02852 CF 00083 CH 01572 CK 04499 CO 02759 CO 09927 CU 04099 CU 08846 CW 04581 CY 03197 CY 06190 CZ 00495 CZ 01098 CZ 04106 CZ 05189 DC 09863 DD 05790 DF 03666 DJ 02080 DK 04539 DL 08526 DM 01809 DM 02202 DM 03719 DM 08482 DM 08869 DS 03847 DS 04490 DU 01462 DU 08844. Bovenstaande bonnen zo spoedig mo gelijk inleveren op het bureau van de V.W.V., Hoofdstraat 98, Veenendaal. De volgende buslichting is op donder dag 22 mei a.s. des avonds om 9 uur. M Jeugdige personen, die het ge- jg wone gebruik van hun ledema- §j ten moeten missen, die nooit of Ig nooit meer zullen lopen of gaan, lg{ zoals andere gezonde jonge men ig sen, omdat zij blijvend invalide jg werden, kunnen met uw hulp een §H heerlijke vakantieweek doorbren- gen in het fraaie en gezellige Henry Dunanthuis, in de bossen van Woudschoten bij Zeist. Zij zijn dan de gast van het Jeugd Rode Kruis en ook van u! Een half jaar lang hebben verschei dene parochianen van de parochie van Sint Willibrordus uit alle macht ge werkt om de parochiezaal bij de R.K. kerk aan de Nieuweweg te vernieuwen en uit te breiden. Het resultaat was een gezellig parochiehuis, dat iedere her innering aan het oude, ongezellige zaal tje wegvaagde. Geheel gemoderniseerd, geschilderd in prachtige tinten en met een kunstzinnige wandschildering, is deze zaal geworden tot een gezellig te huis, waar vele parochianen nog vaak prettige uren zullen slijten. Pastoor R. Beckers verklaarde het tehuis zondagavond, na een gloedvolle speech, voor geopend. Hiervoor was het overweldigende aantal aanwezigen wel kom geheten door kapelaan Egberts, die tevens het verloop van de verbouwing en de vernieuwing nog eens schetste en tenslotte „de werkers van het eerste en het elfde uur" bedankte. De openingsavond werd opgeluisterd met een opvoering van het toneelstuk VERKEERSEXAMEN HAD ZEER GOED RESULTAAT Aan 75 leerlingen van de hoogste klas sen der lagere scholen te Amerongen werd het veilig verkeersexamen afgeno men. Het resultaat was dit jaar weef bs» vredigend. Door de examencommissie be hoefde slechts 1 kandidaat te worden af gewezen. Er slaagden dus 74. Niet minder dan 17 kandidaten bereikten zulke mooie resultaten dat zij met lof van de com missie slaagden. Op 20 mei j.l. heeft de officiële uitrei king der diploma's plaats gehad door de burgemeester in 't Clubhuis. Aan deze avond werd medewerking ver leend door de Nederlandse Heide Maat schappij. Door deze Mij werd een aantal buitengewoon mooie films vertoond. De oudere van de kinderen die examen de den waren uitgenodigd deze avond bij te wonen. BROMFIETS GESTOLEN Maandagavond werd bij café Van Bar- neveld van één van de leden der dam club een goede bromfiets gestolen. De politie werd ogenblikkelijk ingeschakeld. Reeds 's nachts om één uur kon de dader in Eist bij Nijmegen worden aangehouden. Snel succes dus! DAMMEN Beslissingswedstrijd groep B: G. v. d. Grift Plantinga 02 Promotie-degradatie R. Berkhof Van Ewijk 20 NUTSSPAARBANK RHENEN Over de maand april werd bij de Nuts- spaarbank te Rhenen ingelegd 124.636,71 en terugbetaald 32.336,27. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN In Rhenen werden de volgende nieuwe telefoonaansluitingen tot stand gebracht: 530 Van Hattum van Blankevoort N.V., Zandheuvel 2; 618 J. A. Klumpes, Herenstraat 24. „Ja, ik wil" door de toneelgroep „Die Haghe" uit Den Haag. Het stuk werd met enthousiasme gespeeld en het ap plaus, na afloop, hield voor het gezel schap een uitnodiging in om nog eens terug te komen. Een dankwoord van kapelaan Eg berts vormde het slot van de avond. Ongemerkt is het weer tijd om over de vakantie te gaan denken. Bin nenkort, misschien al over een paar weken, trekken we er op uit. Hoe zal het dit jaar zijn? Vakantie met een grote of een kleine V? Veel hangt af van het vakantiebudget. Voor sommigen is dat geen probleem; zij hebben een ruime vakantiebeurs, de wereld staat voor hen open. Anderen blijven in eigen land. Wat verwachten zij van de vakantie? Rust? Gelegenheid om aardige tochten te maken en minder algemeen bekende bezienswaar digheden te bezichtigen? Dan op naar de minst bezochte gebie den. Naar liefelijk Westerwolde, gelegen in het zuidoosten van Groningen. Een streek van bossages, plukken hei, vennen, zandverstuivingen en stroompjes. „De Ruiten A slingert zich door groen satijn" zegt een Westerwolds volksliedje. Misschien een beetje lyrisch uitgedrukt, maar toch wel juist. Westerwolde is een gebied om per fiets of te voet te ontdek ken en wel aan de hand van de „Auto- en Rijwielkaart van Westerwolde", ver krijgbaar bij de Provinciale Groninger V.V.V. te Groningen. Men vindt er ook oude dorpen. Vlagtwedde met in de na bijheid de natuurreservaten het Met- broekbos en het Weender- of Liefstingh- broek. Boertange is een vroegere vesting en dat is nog goed aan de bouw van het dorp te zien. In de naaste omgeving schil derachtige gehuchten: Veele, Ter Wup- ping, Smeerling en Ellersingshuizen; ook een zwembad, temidden der bossen Sel- ONDERSCHEIDINGEN VOOR VAKBONDSTROUW Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de afdeling Rhenen van de Al gemene Bedrijfsgroepen Centrale werden de leden A. Spies en H. Blok gehuldigd wegens veertigjarig lidmaatschap. Zij kregen de zilveren N.V.V.-speld. De leden G. J. van Setten, G. J. van Dijk en J. C. van Willigen kregen de N.V.V.- speld voor meer dan vijfentwintigjarig lidmaatschap. OUDERAVOND IN RHENENSE HAL-SCHOOL In de Hal-school aan de Acacialaan werd een ouderavond gehouden, waaraan medewerking werd verleend door de leerlingen van de eerste en tweede klas. Alleen de ouders van deze leerlingen waren uitgenodigd en zij waren in grote getale opgekomen. Nu dit een succes is gebleken, ligt het in de bedoeling steeds dergelijke avonden te houden. Binnen kort zijn de ouders van de scholieren uit de derde en vierde klas en daarna uit de vijfde en zesde klas aan de beurt. De leerlingen zongen liedjes onder lei ding van de leerkrachten Van Eek en Ros en ook het toneelspel werd beoefend en met succes. Een door één van de ouders beschik baar gestelde prachtige poef werd ver loot. De opbrengst kwam ten goede aan het fonds tot aankoop van een complete koffie-set. De voorzitter van de oudercommissie, de heer C. H. Otting, opende en sloot de avond, waarbij hij van de gelegenheid gebruik maakte het van een ernstige ziekte herstellende hoofd van de school, de heer Runge, een spoedig algeheel her stel toe te wensen. RHENEN HEEFT WEER EEN STADSOMROEPER Sedert het plotselinge overlijden van wijlen de heer Jan van Zetten, was er nog steeds een vacature als stadsom roeper. Het gemeentebestuur van Rhenen heeft in de plaatselijke pers een oproep gericht tot liefhebbers voor deze functie, die niet wordt gehonoreerd door het be stuur van Rhenen, maar wel wordt in stand gehouden bij wijze van een zeer oude traditie. Het betreft hier namelijk een geheel vrij beroep. Iemand, die iets wil laten omroepen in de gemeente, kan daarvoor gebruik maken van de stads omroeper, tegen betaling van een door deze omroeper vastgesteld tarief. Op de advertentie waren drie sollici tanten afgekomen. Eén daarvan was de schoonzoon van de heer Van Zetten, de heer Dirkjan Budding, wonende Duistere- weg 28. De heer Budding werd geboren op 1 mei 1919 te Uitgeest en is dus negen endertig jaar. Het gemeentebestuur van Rhenen heeft hem uitverkoren voor het ambt van stadsomroeper, waarschijnlijk gedreven door de omstandigheid, dat het ambt tot nog toe altijd in dezelfde familie was uit geoefend en het met de benoeming van Budding in de familie blijft. De heer Budding heeft al één keer het bekken gehanteerd. Hij bedient zich - in tegenstelling met zijn schoonvader - van een soort scheepsomroeper, om zich op die manier beter verstaanbaar te maken. Dit is dus tevens een vooruitgang. Bo vendien bedient hij zich van een brom fiets, zodat Rhenen nu ook een gemotori seerde omroeper rijk is geworden. PRIMA WERK VAN RODE KRUIS- COLONNE RHENEN De Rhenense Rode kruis-colonne heeft goed werk gedaan. De gehele zondag heeft het korps, dat onder leiding staat van de majoor G. Lodder, dienst gedaan in Ouwehands Dierenpark, waar niet minder dan 400 invalide bezoekers uit Amsterdam te gast waren. De dames en heren, die hulp nodig hadden, werden verzorgd door de dames en heren van het Rhenense Rode Kruis. Zij brachten het offer van hun vrije zondag graag voor hun minder gelukkige landgenoten. Hoewel laat, willen we toch ook nog melding maken van de grote activiteit door dezelfde colonne, met behulp van de E.H.B.O.-afdeling Rhenen, aan de dag ge legd tijdens de motorcrosskampioenschap pen op de Grebbeberg. Er waren niet minder dan vierentwintig gevallen waar in hulp moest worden verleend. Hier had de hoogste leiding de colonnecommandant Dr. B. Stegeman. Alle gewonden werden behandeld in een speciaal voor dat doel geslagen tent. Van de secretaris van de motorclub vernemen wij, dat de twee meest ernstige gewonden thans ook goed vooruitgaan. EERVOL ONTSLAG De groepscommandant der rijkspolitie opperwachtmeester H. v. d. Kleut, is op eigen verzoek met ingang van 1 juli 1958 eervol ontslag verleend. BRANDWEERWEDSTRIJD Op een brandweerwedstrijd te Ede, waar negen korpsen waren wist zaterdag 17 mei Scherpenzeel beslag te leggen op de vijfde plaats. BOM VAN 100 KG Aan de Moosterweg is op aanwijzing van omwonenden, toen men wilde stom pen rooide, door de mijnopruimingsdienst een bom gevonden van 100 kg uit de laat ste wereldoorlog. Politie-achtling groeit als kool. - Enige weken geleden werden acht jonge hondjes door hun „baas" levend be graven. Gelukkig ko de politie van Oss tijdig gealarmeerd worden, zodat de diertjes gered konden worden. De poli tie van Oss adopteerde de achtling, die nu met de moeder en nog twee pups bü inspecteur W. A. Roebroeks logeert. Op de foto zien we de inspecteur met zjjn beschermelingen die het uitstekend maken en er prima uitzien. E.V.P.V. „DE LUCHTREIZIGER" De Eerste Veenendaalse Postduiven vereniging „De Luchtreiziger" hield een wedvlucht vanaf Vilvoorde in België. De duiven werden gelost om 9.05 uur. De eerste duif werd gesignaleerd om 11.16.50 De uitslagen zijn als volgt: Baars Rotterdam 1, G. Mulder 2, F. Spies 3, 14. H. van Kooten 4, 18.31, K. v. d. Heu vel 5, 19, H. de Vos 6, 8, 12, 15, 21, 24. 32. C. v. d. Berg 7, 20, 23, 26,G. Fasse 9, 27, 30, R. J. v. Kooten 10, G. Viegen 11, A. Slotboom 13, Eden,' v. Wakeren 16, 17, J. Heikamp 22, 25, 29, H. G. v. Reede 28. lingen bezit een vroeg-gotisch kerkje tussen de bomen en Ter Apel zijn kloos ter uit circa 1465. Daar leefden vroeger de monniken, „afgewend van de wereld vol wanklanken, door meditatie en gebed luisterend naar het ruisen der goddelijke beken in eigen hart." Leven we in de vakantie eigenlijk ook niet ver van dé wereld? Daarom is het zo goed om in Westerwolde te zijn. We moeten er alleen tijdig bij zijn om ergens onderdak te verkrijgen. Sellingen en Ter Apel hebben enkele goede kam peerterreinen en kampeerboerderijen, ge meubileerde kamers zijn er nog niet veel te huur. In Ter Apel vinden we enkele hotels. De pensionprijs per dag komt on geveer op 10,- per persoon. Laten we de gelegenheid benutten om ook wat meer van de provincie Gronin gen te zien. Met bus en trein kunnen we Appingedam bezoeken, dat van 9-31 aug. zijn 900-jarig bestaan viert. De Nicolai- kerk, het raadhuis en de keukens boven het Damsterdiep zijn aardig. Treft u een mooie dag, dan even naar Uitwierda, een der weinige dorpen in Nederland waar geen verkeer in de kom mogelijk is. De afstand Appingedam-Uitwierda is slechts 6 km. In het koetshuis van Huize Nien- oord te Leek, 19 km ten zuidwesten van Groningen, wordt in mei het eerste rij tuigmuseum geopend. Men zal er allerlei soorten van rijtuigen, livreien, zadelma kerswerktuigen e.d. kunnen zien. Leek ligt nog in Groningen, maar het nabijgelegen Roden is al Drente. Een provincie, die trots is op de snelle indu strialisatie, maar die ons meer aantrekt in verband met onze vakantie. Heerlijke binnenpaadjes zijn er. Zo van Roden over Lieveren en door het Bongeveen binnen door naar Peest en Norg, waar men zo wel de Oosterse duinen vindt als een na tuurbad. En dan langs allerlei binnenweggetjes afzakken naar Assen, „De stad in de groene mantel", zo genoemd omdat zij geheel in het groen ligt. We moeten daar eens het oudheidkundig museum bezoe ken ter bezichtiging van de vondsten, die de bodem van Drente heeft opgeleverd. Wonderlijke dingen kan men er zien, zo als de stoffelijke resten van een echt paar, opgegraven uit het veen. Er is niets lugubers aan; integendeel: de wijze waar op de man zijn vrouw als het ware be schermt heeft iets ontroerends. Van Assen steken we dwars over, de zuidoosthoek in. Over Zweelo en Aalden. Daar staan de oudste boerderijen van Drente. Of misschien moeten we zeggen: boerderijen die zolang bewoond zijn, dat ze haast het karakter van de mensen hebben gekregen: iets trouwhartigs en toch een beetje schuw. Sleen is een va kantie-oord in opkomst. In Emmen zijn verscheidene goede hotels en pensions. Het is een plaats waar men zijn bivak op wil slaan, zeker als men er van houdt om niet in een dorp te verblijven en ook weer niet in een stad. In de nabijheid liggen hunnebedden, er is de heide en wat zuidelijker de olievelden van Schoo- nebeek, met ten westen daarvan het oude stadje Coevorden. Zakken we nog verder langs de Oost grens omlaag, dan komen we in de streek van Gramsbergen, Hardenberg en Heem- se. Ook nog een betrekkelijk onontdekte streek, met plattelandshotelletjes waar men goed eet voor circa 3,— tot 4,— en nog beter slaapt. Natuurlijk moet men het eenvoudige milieu voor lief nemen. De Overijselse Vecht stroomt hier tussen hoge wallen door. Wie haar loop volgt, komt door het schilderachtige dorp Beerze en langs de zandverstuivin gen bij Junne. In Twente is de accomodatie groter. Ootmarsum, De Lutte, Oldenzaal, Boeke- lo met „de zee op de heide" (het natuur bad met zout water), Delden, Rijssen - het zijn allemaal vakantieplaatsen zonder de echte toeristische „make-up". Een mooi land. Golvende akkers, houtwallen waar de sleedoorn en de kamperfoelie bloeien, boerderijen met witte daklijsten tussen de bomen, watermolens, o.m. bij Singra- ven (Denekamp) en te Hezinge bij Vasse. Neem uw camera mee, want hier kan men foto's maken. De klompenmakerij te En ter, de opvoering van de Passiespelen in het openluchttheater te Hertme bij Borne, elke avond om 7 uur van 23 juli tot en met 3 augustus, of: de kastelen, waarover de Provinciale V.V.V. in "Overijsel te Zwolle een folder „Kastelen in Over ijsel" heeft uitgegeven. Twente is een streek om in te wandelen en te fietsen - en om pannekoeken zo groot als een wa genwiel te eten in de boerderij te Everlo, nabij Volthe. (Nadruk verboden) VRAAGT NAAR ZIEKENFONDS LEVERANCIER Hoofdstr 51, tel. 31 84, Veenendaal

De Vallei | 1958 | | pagina 1