VETERANEN-TOERNOOI maak het U gemakkelijk salad cream DE VALLEI Het gebeurde in een Mei-nacht Veenendaal verloor laatste competitie wedstrijd van Jonge Kracht f^OttlicL SALAD CREAM J in het handige, nieuwe Cello-Pack Voor de Jeugd Hoe rolde de voetbal in liet weekeind Ondanks betere techniek toeli nederlaag voor Veenendaal Merino's verloor van V.V.V.M. Kulan bracht de volle winst mee uit Doorn Sova - Sclierpenzeel 2-2 G.V.V.V. verspeelde twee punten Competitierit „M.A.C." Veenendaal Vriendschappelijke ontmoeting V.Z.C. - D.W.K. Tienkamp tafeltennis in Ritmeesterkantine met Neem het vandaag nog! slechts J. P. VALKEMA BLOUW ROMAN UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD Veel voordeel heeft het afgelopen weekend voor de Veenendaalse voet balclubs niet gebracht. Alleen Kulan won de uitwedstrijd tegen het Doornse D.E.V. met 3-1. Veenendaal verloor met een verzwakt elftal met 1-0 van Jonge Kracht. G.V.V.V. kon het in Lopik ook al niet tot winst brengen en verloor met dezelfde cijfers, terwijl de Merino's met 4-2 ten onder gingen tegen de club van Van Meurs in Bussum. Het tweede elftal van G.V.V.V. maakte nog een gelukkige uitzondering door met een 6-3 overwinning op het Amersfoortse C.J.V.V. 3, beslag te leggen op het kampioenschap van de reserve tweede klasse B. Veenendaal had weer drastische wijzi gingen in het eerste elftal aangebracht, wat echter geenszins verbeteringen ble ken te zijn. Onervaren junioren, al zijn ze dan vol goede wil, ter vervanging van gerouti neerde voetballers op te stellen kan nu wel eens gewenst zijn, maar men moet daar dan niet meteen behoorlijke resulta ten van verwachten. Dit bleek ook wel in de wedstrijd tegen Jonge Kracht, waar toch de binnenspelers oorzaak waren dat de Veendaalse aanval de nodige stoot kracht miste om de stugge verdediging der gastheren te. passeren. Toch waren de Veenendalers deze wed strijd in het veld niet zwakker. In de eerste helft demonstreerde de geel-blau- wen zelfs een betere techniek, waardoor een gelijk spel zeker gerechtvaardigd ge weest zou zijn. Jammer was het dan ook dat even na de rust de overigens weer prima spelende spil Gerritsen de beweeglijke rechtsbin nen Bongers even liet glippen, waardoor het enige doelpunt ontstond. Bij de aanvang kregen de Veenendalers de sterke wind tegen, waardoor Jonge Merino's speelde in Bussum tegen VVVM. In de eerste helft ging alles voor de wind met de Veenendalers. Twee doel punten van Sukkel uit voorzetten van Kroes, gaven een bevredigend resultaat. Vol goede moed ging men dan ook van de welverdiende rust genieten. Na de thee kwamen de Bussummers echter heel anders voor de dag. Zij had den zelfs maar twee minuten nodig om de partijen weer op gelijke voet te bren gen (2-2). Merino's trachtte de bakens weer te verzetten, maar VVVM bleek fortuinlij ker. Fel doorzetten bracht de Bussum mers dan ook al spoedig een 3-2 voor sprong. Men vocht door want een gelijk spel kon er toch altijd nog wel uitkomen. Te vergeefs echter, want tien minuten voor tijd kon de snelle midvoor der gastheren de zege veilig stellen (4-2). Kulan behaalde een 3-1 overwinning op het Doornse DEV. Toch ging het niet zo gemakkelijk dan men aanvankelijk wel gedacht had, want hoewel de Veenen dalers vooral in de eerste helft overwe gend sterker waren, was het bij de rust pas 0-1 door een doelpunt dat na een kwartier spelen door Van Vlaanderen ge scoord werd, uit een goed genomen cor ner van v. d. Bovenkamp. Wel maakte Kulan voor de rust nog twee doelpunten, maar deze werden om een of andere reden afgekeurd. Na de thee probeerde DEV van alles om de achterstand weg te werken. Ver op dringen werd hun echter noodlottig, want toen Henzen de bal in vooruitgeschoven positie te pakken kreeg en enkele tegen standers omspeelde was het 0-2. Een kwartier voor het einde was het weer Henzen die uit een voorzet van v. d. Bovenkamp de stand op 0-3 bracht. Eerst daarna kon DEV gebruik maken de van een foutje in de Kulan-achter- hoede de eer redden 1-3. Het zaterdagelftal van Scherpenzeel heeft zaterdag door een gelijk spel tegen het bezoekende Sova, zich nog niet uit de gevaarlijke zone kunnen werken. Het zag er donker uit voor de Scherpenzelers .Reeds na twintig minuten spelen had het goedspelende Sova een 1-0 voorsprong genomen. Toen wist Scherpenzeel zich echter los te werken en door W. Methorst en G. Vlastuin de stand op 2-1 te brengen. Na de thee echter kregen de gasten de wind in de rug en steeds weer vielen zij op het Scherpenzeel-doel aan en ondanks het fraaie samenspel was men weinig produktief en moest men na een kwartier een fout in de Scherpenzeel-verdediging afstraffen om gelijk te komen. Dit gelijke spel gaf de verhouding juist weer. Kracht al direct een overwicht kreeg en het eerste kwartier de verrichtingen zich uitsluitend op de Veenendaalse helft af speelde. Een behoorlijk schot kwam er in deze periode bij de gastheren echter niet uit. Wel werd het even gevaarlijk toen Gazenbeek een paar maal wat noncha lant terugspeelde op doelman v. d. Weijde waardoor de linksbuiten der gastheren goede kansen kreeg. Ook deze werden echter onbenut gelaten. Na twintig minuten kwam Veenendaal er beter in en nam direct het spel voor een groot deel in handen. Dit bracht en kele goede kansen mee voor Caumans en Heikamp, maar doelman Van Bon wist het gevaar te bezweren. Een en ander had tot gevolg dat met een dubbelblanke stand de rust aanbrak. Na de thee kwam Veenendaal al meteen gevaarlijk voor het doel der tegenstan ders, maar jammer genoeg schoot Hei kamp in de handen van doelman Van Bon. Toen in de vierde minuut de kleine Bongers spil Gerritsen verschalkte kon hij met weinig moeite zijn club de leiding geven (1-0). Fel poogden de Veenendalers om het verloren terrein terug te winnen, wat met meer doortastende aanvallen zeker gelukt zou zijn, maar nu moesten Reber- gen en Heikamp het alleen opknappen en dat gaat nu eenmaal niet tegen een ste vige achterhoede. Tegen het einde zette Veenendaal de gehele aanval om. Zo zelfs dat Gerritsen in de voorhoede opereerde en Kroes de spilplaats bezette. Het enige resultaat was echter dat het hele verband uit de ploeg zoek raakte. Toch kwam er in de laatste minuten nog een redelijke kans, toen Rebergen van niet al te grote af stand een vrije trap moest nemen. Een muurtje voor het Jonge Kracht-doel kon echter ook nu een doelpunt, zij het dan zeker verdiend, voorkomen. De Buurtlaanbewoners hebben niet aan de verwachtingen voldaan en verloren met 1-0 van Lopik. Mogelijk heeft de felle wind de Vee nendalers wel enigszins parten gespeeld en was dit ook oorzaak van het enige doelpunt dat in de twintigste minuut van de eerste helft gescoord werd. De kansen kwamen echter in de tweede helft overeen uit, want toen kregen de Veenendalers het voordeel van de wind. Zij kwamen dan ook direct in de aanval maar het spel werd te kort gehouden om enig resultaat te boeken. Daarbij kwam nog dat de Lopikkers vrij hard speelde, wat het vertoonde spel niet ten goede kwam. Hoe het dan ook zij, GVVV verloor en zal weer elke wedstrijd alle zeilen bij moeten zetten om nog enige aanspraak op het zo begeerde kampioenschap te kunnen maken. Zaterdag namen vijftig inschrijvers deel aan de tweede competitierit van de „M.A.C." Veenendaal. Het traject dat 66 km lang was en dat met een gemiddelde van 30 km moest worden afgelegd, ging voor een groot deel door de Betuwe en de Bennekomse en Achterbergse Mefnt. Het laatste gedeelte door het Franse Gat bleek wel het moeilijkste te zijn, want daar was het dat de meeste deelnemers strafpunten opliepen. De uitslagen waren, auto's: 1. A. Boers, Veenendaal 22 strafp.; 2. Kooijman, Oos terbeek 42 strafp.; 3. Vetten, Oosterbeek 84 strafp.; 4. Jalink, Oosterbeek 127 strafp. 5. v. d. Voort, Oosterbeek 131 strafp.; 6. P. Hiensch, Veenendaal 136 strafp. Motoren: 1. Slok, Rhenen 70 strafp.; 2. Van Leuveren, Scherpenzeel 85 strafp.; 3. J. de Gooijer, Veenendaal 89 strafp. In de competitie heeft bij de auto's thans Kooijman uit Arnhem de leiding met 99 punten. Bij de motoren Slok uit Rhenen met 100 punten. De volgende competitierit wordt gereden op woensdag 4 juni a.s. De Veenendaalse zwemclub heeft van avond in het Bergbad een vriendschap pelijke ontmoeting met het Barneveldse D.W.K. Naast het damesteam speelt een heren combinatie bestaande uit kandidaten voor het eerste herenzevental, een waterpolo- wedstrijd tegen respectievelijk de Bar neveldse dames en D.K.W.-heren I. De wedstrijden worden gespeeld in het Bergbad en beginnen om zeven uur. Evenals andere jaren gaan ook nu de voetbalveteranen van verschillende clubs en fabrieken hun krachten weer meten, met als doel een flink bedrag in te zame len voor de jaarlijkse tocht ouden van dagen. Er nemen dit jaar twaalf elftallen deel, verdeeld over twee groepen. In groep A vinden we de elftallen van Frisia, GeHa, Hollandia Wol, Neveda, Ritmeester en S.K.F. In groep B: Dovo, GVVV, Trian gelboys, Veenendaal, Panter en Merino's. De wedstrijden worden gespeeld op maandagavond en woensdagavond. Op elke wedstrijdavond worden twee wed strijden gespeeld, één om kwart voor zeven, de tweede om kwart voor acht. Maandagavond vonden de eerste wed strijden plaats op het Dovo-terrein. In het eerste treffen waren het Dovo en GVVV die de strijd aanbonden. Dovo was van het begin af overwegend in de meerderheid maar de achterhoede van de Buurtlaanbewoners waarbij Bob by Heikamp wel bijzonder goed op dreef was, stond pal en gaven de Dovo-aanval weinig kans. Toch hadden de rood-witten nog enkele malen pech toen de bal op de in vrije positie staande Wim Kroesbergen gespeeld, midden in een grote plas terecht kwam, waarbij veel hoog opspattende modder, maar geen doelpunt te zien was. Na de thee kreeg Dovo aanvankelijk wel goede kansen maar doelpunten ble ken erg schaars te zijn. Even voor tijd kwam GVVV goed los, maar verder dan een om zeep gebrachte kans van Knevel kwam het niet. Eind stand 0-0. De tweede wedstrijd tussen Frisia en GeHa was van veel beter gehalte. Er werd fris en snel gevoetbald. Natuurlijk waren er hier en daar zwakke plekken, maar over het algemeen lag het tempo voor veteranen toch wel erg hoog. In de eerste helft was Frisia meer in de aanval wat in de twaalfde minuut een doelpunt opleverde, zij het dan door een foutje in de GeHa-verdediging (1-0). Dit was het sein voor GeHa om iets beter aan te pakken. Zij kwamen dan ook wel in de aanval maar waren voor het doel te onbesuisd om succes te boeken Na de hervatting meer een gelijkop- gaande strijd, maar al spoedig nam Frisia de aanval weer over. Na ongeveer een kwartier spelen deed GeHa een gevaarlijke uitval waarbij Bud ding de kans kreeg om gelijk te maken. Hij miste echter volkomen. Doordat Frisia de laatste tien minuten verdedigend ging spelen kon GeHa meer in de aanval ko men. Hoewel ze toen een gelijk spel zeker verdiend hadden bleef het toch 1-0. Programma voor vrijdagavond: Gespeeld wordt op het terrein van Meri no's 6.45 uur: Hollandia Wol Neveda; 7.45 uur: Panter Merino's. Onder auspiciën van de Nederlandse Tafeltennisbond vond zaterdag in de Rit meesterkantine een tienkamp plaats voor de in de competitie het best geplaatste tweede en vierde klassers. De wedstrijden werden op rustige en vakkundige wijze geleid door de dames Hardeman en Vaartjes en de heer De Waal. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door het bestuurslid van de afdeling Gel derland, de heer Hans Hermans. De uitslagen luiden als volgt: Tweede klas: 1. L. Asselman (Rapid Arn hem) 8 p.; 2. W. v. d. Brink (Ritac V'daal) 6 p.; 3. A. Siegers (Arena Berg en Dal) 6 p.; 4. A. Derks (OTTV Overasselt) 6 p.; 5. J. Stuivenberg (Panter V'daal) 5 p.; 6. J. v. Langen (OTTV Overasselt) 5 p.; 7. E. Ruisch (Kr. en Vr.) Renkum 5 p.; 8. A. v. d. Berg (Rapid Arnhem) 3 p.; 9. J. Bolderman (Panter V'daal) 1 p.; 10. G. v. d. Scheur (Ritac V'daal) 0 p. Vierde klas: 1. A. Rdbergen (Ritac V'daal) 8 p; 2. G. Welling (Kema Arnhem) 7 p.; 3. N. Leenders (Arena Berg en Dal) 7 p.; 4. J. Postma (Camiz Arnhem) 5 p.; 5. H. Korff (RTC Ede) 5 p.; 6. H. Middel hoven (Panter V'daal) 4 p.; 7. Th. v. d. Boogaard (Arena Berg en Dal) 4 p.; 8. T. v. Beek (Kema Arnhem) 2 p.; 9. J. Hei kamp (Panter V'daal) 2 p.; 10. B. Willem- sen (Rapid Arnhem) 1 p. UIT DE JAPANSE KRANTENWERELD De Japanse krant „Asahi" verschijnt dagelijks in een oplage van liefst acht miljoen exemplaren. Bekende Japanse kranten zoals „Mainichi" en „Yomuri" verzorgden reeds in 1938 de distributie van hun dagbladen door middel van eigen vliegtuigen. voorjaarssla! een uitkomst voor de huisvrouw -k nu geen gezeur met lege flessen en statiegeld -K U kunt het rustig geopend bewaren -k zeer laag in prijs en voordelig in gebruik -k altijd vers en een verrassing op tafel zo handig om te garneren 39 en natuurlijk kent U REM1A margarine met desmaak al jaren. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 16 mei Rinske de Ridder, Achterberg 16 Ineke Septer 16 Betsy de Kruijff 19 Jaap Vervat, Eist 20 Gerrie Muller 20 Lenie Blankestijn 20 Rieka Ploeg 20 Rietje van Mil 21 Cornelis Versteeg 22 Lena Drost, Achterberg 22 Gerrit Weelink 23 Corrie Heemsbergen 25 Betty van Kooten 25 Hans Rademaker 26 Gerrie van Dolland 26 Janny van Ravenswaaij 27 Truus van Haaften 27 Jopie Henken 27 Tonny Dorland 27 Willy v. d. Kraats 27 Ansje van Benthem 28 Peter Rookmaker Hartelijk gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. linde, els, eik, berk, iep, lork, pijn, olm, beuk, esp. II. achter de wolken schijnt de zon; ieder vogeltje Zingt zo het gebekt is; beter laat dan nooit. III. slee, Doorn. Sleedoorn. I. een schaar. II. kies, Irene, ei, vlag, Irene, turf. Kievit. III. beer, ta. Beerta. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Zet de cijfers 1 tot en met 29 op een rij. Hieronder moet een bekend spreekwoord komen: 23 28 20 24 16 2 een bloem; 17 6 14 deel van een huis; 1 21 18 7 24 10 26 binnenbekleding van jas (mantel); 9 11 20 4 13 7 22 29 5 24 13 29 22 16 27 6 12 12 3 25 8 15 7 19 een boom; plaats in het Gooi; pl. in Zd. Holland; veel gespeeld spel; een vrucht. II. Hier zijn woorden brutaalweg ont hoofd. Ze hadden allemaal hetzelfde hoofd. Voeg er de ontbrekende letter bij en je krijgt de goede woorden terug. Je kunt er zelfs twee verschillende letters voorzetten om goede woorden te krijgen: EIL ELG EST EEN ALK ORS III. Wat brandt er zonder warm te zijn? Voor jongeren: I. Zet de cijfers 1 tot en met 25 op een rij. Hieronder komt een bekend spreekwoord 9 2 14 1 bakt men brood; 15 13 25 5 18 is een cijfer onder de tien; 3 6 11 23 17 is een zwarte vogel; 24 10 19 2 1 is een deel van je vinger; 16 7 8 vang je met een hengel; 4 22 5 20 12 9 23 3 13 21 maakt kleren II. Ook deze woorden zijn onthoofd, d.w.z. de eerste letter is weggenomen. Zet er (altijd dezelfde) letters weer voor, zodat je goede woorden krijgt: LAK CHOR MAL POEL TER NOR III. Ik weet een diertje dat soms steekt, Zodat je huilen moet, Maar wat datzelfde diertje maakt, Is o zo heerlijk zoet, Laat mij eens horen of je weet, Hoe dat kleine diertje heet. (30) „Koest", zegt ze kort tegen de hond, die een aanval wil doen en trekt het beest met een scherpe ruk terug. Enige ogenblikken later komen twee bedienden - in versleten livrei gekleed naar buiten. Met een minachtend ge baar nemen ze de nog steeds bewuste loze Louis Bertrand onder de schou ders en slepen hem naar een soort tuinhuis. Hier laten ze het slappe lichaam op de grond vallen en verwij deren zich met een verachtelijk gebaar. Als Louis Bertrand na een paar uur bijkomt ligt hij in een bijna ongemeu- beld vertrek op de harde grond. Iemand heeft een kruik water naast hem gezet en een paar stukken grof brood, dat de zwerveling, die 't in geen weken ge proefd heeft, als godenspijs smaakt. Hij drinkt wat en propt gulzig een paar hompen brood in de mond. Dan valt hij weer in een diepe slaap. Als hij weer bijkomt - door een of an dere onzachte aanraking - ziet Louis Bertrand, dat hij op een oude matras ligt in een hoek van de kamer. Hij hoort een kuch en opkijkend, ziet hij vóer zich de handen in de zij en 't hoofd dwaas scheef, een klein ventje, 'n dwerg bijna. Naast de dwerg staan twee ontzettend lange lakeien. Dwaas opgedirkt in op zichtige, doch vuile en erg verschoten livreien. Het kleine manneke loopt om de matras heen, snuift eens en knijpt zijn grote en wat gezwollen neus dicht. „Keuls water!" zegt hij dan met snij dende stem. Een der lakeien grijpt in zijn achter zak. Haalt de hand echter leeg terug. Maakt dan de beweging van sprenkelen, natuurlijk zonder dat er een druppel valt. Zijn meester laat zijn neus los. „Mer ci Gustave!" zegt hij luid, „zo is het ge noeg." Gustave bergt de denkbeeldige odeur flacon weg en neemt met een strak ge zicht zijn vroegere positie weer in... Louis Bertrand weet niet hoe hij het heeft. Hij staart de dwerg aan, maar kan geen woorden vinden om hem aan te spreken. Eindelijk is het onderzoek afgelopen, het mannetje kijkt rond. „Wat wenst.... uwe hoogheid!" zegt de tweede lakei met een diepe grafstem. „Een zetel!" zegt „zijne hoogheid" deftig. De lakei keert zich om, en haalt uit een hoek een schamel ongeverfd hou ten bankje. Hij stoft dit met een der panden van zijn lange rok zorgvuldig af en biedt het aldus gereinigde object met een diepe buiging zijn meester aan. Deze schijnt de eenvoud van dit meu belstuk in het geheel niet te bespeu ren. Met een breed gebaar wipt hij de slippen van zijn rok omhoog en gaat er langzaam en gewichtig op zitten. De beide lakeien plaatsen zich statig terzijde. Waarna weer een stilte valt. Na enige tijd haalt de dwerg een ver guld-zilveren snuifdoos voor de dag en Het mannetje voor hem kijkt boos en verschrikt. Dan schijnt hij zich op iets te bezinnen. „Gustave!" zegt hij met een hautain gebaar, „vertel... monsieur, wie hem de eer aandoet tot hem te spreken..." Gustave wendt zijn onbewogen ge zicht, waarover, als men scherp waar- neemt behoedzaam een snuifje. Hij niest een paar keer, waarbij de lakeien bui gend: „God-zegene-uwe genade" mur melen en begint dan opeens te spreken. „Monsieur... of man... of individu..." zegt hij met een hoge falsetstem, „wie ben je....?" Louis Bertrand kan het humoristische van de situatie niet inzien. Hij voelt zich moe en ellendig en ergert zich aan deze comedie. „Verdraaid meneer", zegt hij bruusk, „wie is... u?" neemt, iets als een glimlach schijnt te trekken, naar de matras. „U hebt de eer te spreken tot zijne Hoogheid Michaël Leszczynski, nako meling in rechte lijn van Stanislaus Leszczynski, koning van Polen!" Het mannetje knikt voldaan. „Juist" zegt hij. „Juist! Een nakomeling- in rechte lijn van de grote Stanislaus Leszcynski... Maar om de waarheid te zeggen - onwettig..." Louis Bertrand, in al zijn ellende, be seft heel goed de humor van het geval. Een lotgenoot dus! Maar een lotgenoot, die de consequenties klaarblijkelijk niet heeft kunnen dragen en er alle kwade, in dit geval belacheijke gevolgen van toont. Het kereltje is statig en kaarsrecht cp zijn bankje blijven zitten. Het is hem aan te zien, dat hij een diepe indruk van zijn woorden verwacht. Als echter het effect uitblijft en zijn slachtoffer niet merkbaar reageert, trekt hij zijn gezicht in ontevreden plooien en snauwt: „Wat..v. wat wil je eigenlijk? Het is hier voor de drommel geen tehuis voor landlopers... en ander geboefte, wat denk je wel?" Louis Bertrand voelt zich dodelijk moe en ongelofelijk slaperig. Hij heeft absoluut geen zin om te praten en zou het liefst in het geheel niet antwoor den. Echter begrijpende, dat enige rechtvaardiging van zijn gedrag hier toch wel op de plaats is, zegt hij kalm: „Monsieur... ik ben officier in het Franse leger. Vluchteling vanaf Mos kou. Moe en uitgeput... En ik vraag uw bescherming!" „Mooi gezegd", kirt Michaël Leszczyn ski met zijn hoge stem, „deksels mooi gezegd. Maar... mannetje, weet je wel, dat ik een gruwelijke hekel heb aan alles was Frans spreekt? Aan die ver vloekte Napoleon in de eerste plaats. Dat ik hem haat... dodelijk haat... Nee, niet uw ras. Werd niet mijn doorluch tige voorvader Stanislaus juist door de invloed der Fransen op de troon ge bracht...? Onze adel was toen Frans ge oriënteerd... Neen, niet de Fransen ver foei ik, maar die duivelse Napoleon. Die heeft ons eerst herstel van de mo narchie voorgespiegeld... En nu - zie eens wat ervan gekomen is! Als een geslagen hond, met de staart tussen de benen, is hij teruggekeerd! Gevlucht, monsieur, als de lafaard, die hij in zijn hart is..." „Mijnheer!" valt Louis Bertrand hem in de rede, „matig u! U spreekt tot een van zijn officieren..." „Ma-matigen... Ik... hier in mijn eigen huis. Een nakomeling van... van een vorst! Wie..., wie is u mijnheer - die ik zo dadelijk met stokslagen weg zal la ten ranselen - dat u zo tot mij durft spreken". Louis Bertrand geeuwt. Hij wil sla pen, het koste wat het wil. Een matras, al is hij nog zo oud en versleten, nog zo goor en bevlekt, is een weelde, die hem in weken, haast manden, niet is te beurt gevallen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1958 | | pagina 4