Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Oudjes gaan dit jaar vroeger op stap WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Schoonmaak Fa. J. F. TAK EDERVEEN EEST RENStVOEDE AMERONGEN RHENEN J Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen,, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Leo van Sternpvoort Groeiende belangstelling voor P.LT. Met de V.W.V. naar Brussel Kiezers van de Beatrixstraat Hij is 7,50 waard V*A*V* organiseert grote baanwedstrijden op 2e Pinksterdag te Ede S. BOS Canada niet meer alleen NU OOK EMIGRANTEN NAAR ZUID AFRIKA Vliegreis met verblijf van vier maanden Gemeenschappelijke handelspolitiek der Benelux t*a*v« de Oost-Europese landen 32e jaargang VRIJDAG 23 MEI 1958 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 533427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI 4- Nr. 37 ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Vele ouden van dagen hebben de wens te kennen gegeven dit jaar op een vroeger tijdstip de traditionele autotocht voor ouden van dagen te gaan maken. Het bestuur van de ver eniging „Oranjedag" is niet ongevoelig gebleven voor deze wensen. De oudjes vinden het namelijk prettiger om zo weinig mogelijk of liever in het geheel niet bij avond te rijden. Daarom vindt de toer dit. jaar op 25 juni reeds plaats. Ging men andere jaren de woensdag in augustus vóór de verjaardag van H.K.H. Prinses Wil- helmina, thans gaat men dus de woens dag vóór de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. De reis gaat deze keer in oostelijke richting, n.l. de omgeving van Arnhem met één van de mooiste plekjes van ons land, de Posbank, en een gedeelte van de Achterhoek. De terugreis zal worden gemaakt door de Betuwe. In totaal zal ongeveer 150 km worden ge reden. De pleisterplaatsen zijn nog niet definitief bekend. Voorlopig is de route als volgt: Vee nendaal, Rijksweg 12 tot aan het eind (Apeldoornseweg), rechtsaf richting Arnhem, na 1 km linksaf naar Ro- zendaal, Zijpenburg, Posbank, Rheden, De Steeg, Ellecom, Doesburg, Laag Keppel, Wehl, Loerbeek, over de Montferlana naar Zeddam, 's Heeren- berg, langs 't Peeske naar Beek, Bab- berich. Zevenaar, Westervoort, Arn hem brug naar Eist (Betuwe), An- delst. Hien, Doöewaard, Ochten, Res teren, over nieuwe Rijnbrug naar Rhe- nen, Ouwehand, Veenendaal. H?t vertrek uit Veenendaal Is ge steld op één uur. Voor het comité Autotocht Oudf^ Sparta gaat naar bondsfeesten te Arnhem 250 lid?:' au de gymnastiekvereniging ,Sca"ta' 'llen meewerken aan de bonds men. gelegenheid van het 90-jarig n van het Kon. Gymn. Verbond, i':c zaterdag en maandag (2e Pinkster- d".*j) p de Soi beekweide te Arnhem zullen worden gehouden. Morgenmiddag gaan de dames en heven deelne.aen aan de wedstrijden en maan- uag trekken zes bussen vol Spartanen aar Arnhem. In de morgenuren vinden dan wederom wedstrijden plaats, terwijl 's middags massale demonstraties en een mars dooi de stad worden gehouden. OogSpaa. 3 -ootïte deelnemende vereniging weer bewonde ring afdwingen op deze grootse turn- manifestatie. Vele Veenendalers zullen ook de reis naar Arnhem ondernemen om de verrichtingen van hun turnende plaatsgenoten gade te slaan. Voor degenen, die niet in de gelegen heid zijn naar Arnhem te gaan: het werk van de Spartanen tijdens de bondsfeesten zal ook te zien zijn op de grote openlucht uitvoering van „Sparta" op 7 juni a.s. in Veenendaal. van Dagen gaat thans het grote werk beginnen. Er is een enorme organisatie aan deze tocht verbonden. Veel ver lichting van haar taak ondervindt het comité jaarlijks van de automobilisten, die zich spontaan opgeven en geen, vrijwel onvervulbare wensen hebben wat betreft de passagiers e.d. Hopelijk verlenen de automobilisten wederom op grote schaal hun medewerking. Hiervan is men in de eerste plaats af hankelijk om de ver over de honderd auto's, benevens het respectabele aan tal bussen, te kunnen inschakelen. In dit blad is een advertentie opge nomen, waarin een formulier voor komt om zich als deelnemer aan de tocht op te geven. Op dit formulier is ruimte gelaten cm bijzonderheden te vermelden. De bedoeling hiervan is, dat invaliden enz. hun bijzondere wen sen hier opgeven, opdat daarmee re kening kan worden gehouden bij de indeling in de verschillende auto's. Eveneens is in dit nummer opgeno men een advertentie voor de dames- en heren autobezitters, met een daarbij behorend formulier. Ook m dit for mulier zijn een paar nieuwe vragen opgenomen, n.l. het merk van de auto en het aantal deuren, zulks in verband met de indeling van invaliden enz. UITGENODIGD VOOR EXPO-COMPOSITIE WEDSTRIJD De iviechelse muziekschool in België heelt enkele Nederlandse beiaardiers, onder wie de Veenendaalse musicus Leo van Sternpvoort, uitgenodigd een compositie voor beiaard te schrijven in het kader van de compositiewed strijd „Expo 1958" voor de „Expo-prijs Stad Mechelen". De inzendingen zullen worden be oordeeld door vooraanstaande Belgi sche, Franse en Nederlandse figuren uit het muziekleven, jJr zijn vier prij zen van 15000 tot 3000 francs. De compositie, bekroond met de eerste prijs (de Expo-prijs Stad Meche len) wordt als verplicht te spelen nummer gesteld aan de kandidaten voor de daaraan verbonden speelwed- strijd. De andere bekroonde werken zullen worden uitgevoerd op de beiaard van de St. Romboutstoren te Mechelen tijdens de Internationale Beiaarddagen op 13, 14 en 15 september a.s. door de componist-beiaardier zelf. Leo van Sternpvoort heeft voorts een uitnodiging ontvangen van de stads- heiaardier van f>.lonibe*;>r Js.„ van Alphen, om een drietal concerten te geven op het carillon van. de St. Bar- baratoren te Culemborg. Er zijn nog twee te geven concerten, n.l. op 21 juni en 16 aug. zaterdags middags van vijf tot zes uur. De heer Van Sternpvoort -heeft naast een aan tal andere werken op zijn programma staan eigen improvisaties en bewer kingen over volksliederen. De jaarlijkse collecte van het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront heeft in ons land een vaste plaats verworven. De collecte in 1957 gaf b.v. een meer opbrengst van bijna f 34.000,-. Ook in Veenendaal ondervindt het P.I.T.-werk altijd veel medewerking. Om u een indruk te geven, wat de in zameling in Veenendaal, in verhouding tot het landelijk totaal, in de loop der jaren meer heeft opgebracht de vol gende cijfers: 1949: landelijke opbrengst ƒ203.943,75 opbrengst in Veenendaal 611,05 1957: landelijke opbrengst 347.247,44 opbrengst in Veenendaal 2.532,53 Dit jaar zal de tiende landelijke P.I.T.-collecte worden gehouden in het tijdvak van 6 tot en met 11 oktober. De gelden komen ten goede aan de arbeid van de Kon. Ned. Mil. Bond Pro Rege (prot. chr. mil. tehuizen in Nederland), Christelijke Mil. Bond voor Oost en West (prot. chr. mil. te huizen in Ned. Nw. Guinea, Aruba, Suriname en Curasao), Hoofdvloot- predikant en 21 vlootpredikanten, Hoofdlegerpredikant en plm. 92 leger en luchtmachtpredikanten, verzending van kerstpakketten aan militairen, overzee e.d. 9e lyst 22 mei 1958 De volgende nummers geven recht op een gratis reis naar Brussel voor twee personen: AC 07989 AH 06383 AJ 04280 AL 05467 AW 03886 BE 07848 BH 01282 BM 06952 BN 04822 BO 00212 BP 02310 BW 01327 BW 09551 CA 01598 CB 05770 CD 00729 CH 00717 CH 02657 CH 03240 CK 04923 CL 04872 CN 07973 CO 03873 CO 06891 CO 08378 CS 05749 CU 07529 CU 08278 CV 03496 CV 05545 DB 08514 DC 03524 DD 02865 DE 03204 DF 06321 DG 01386 DJ 07703 DN 03637 DN 04933 DU 06715 DV 04914 DW 02574 DW 05656 DX 06086 DY 05272 DY 06016 EC 06967 ED 05965 ED 07864 Bovenstaande bonnen zo spoedig moge lijk inleveren op het bureau van de V.W.V., Hoofdstraat 98, Veenendaal. De volgende buslichting is op donderdag 29 mei a.s. des avonds om 9 uur. BEHANG meer dan 100 ver schillende stalen voorradig. Gloria waterverf, Plasticwaterverf (geeft niet af) 'alcverf. Zeemleer, Sponsen, Vlin- derwasetc. etc. Hoofdstraat 106, Veenendaal, Tel. 2576 Apoth, ass. Drogist NED. HERV. GEMEENTE BENOEMT VICARIS Aangezien de kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente alhier niet verwacht, dat op korte termijn in de vacature voor de vijfde predikantsplaats zal zijn voorzien, heeft zij de heer J. J. Tiche laar, drs. in de theologie tot vicaris be noemd. Drs. Tichelaar zal de pastorale zorg van de wijkgemeente Zuid op zich ne men. De heer Tichelaar is bezig met de vol tooiing van zijn studie aan de Zendings school te Oegstgeest, waarna hij zal worden uitgezonden naar Celebes en aldaar aan de Toradjakerk zal worden verbonden. KONINGIN JULIANASCHOOL Aan de afd. Ulo van de Koningin Ju- lianaschool is per 1 september a.s. be noemd de heer G. Troost, thans Hoofd ener school voor L.O. te Hillegom. Ook de heer J. B. Bakker, thans ver bonden aan de afd. L.O. van de Konin gin Julianaschool, gaat per 1 september over naar de afd. Ulo. Aan de afd. L.O. (Opleidingsschool) zijn benoemd de heer J. de Vries en mej. G. Zwolsman, beiden te 's-Gra- venhage. Mej. Zwolsman is vier jaar geleden naar Den Haag vertrokken, maar geeft toch de voorkeur aan Vee nendaal! Vele ouders en kinderen herinneren zich haar nog goed en bewaren aange name herinneringen aan haar persoon en werk. Stoffelijke dank voor Zweedse Rode Kruis Een afbeelding van het gegraveerde glas raam, dat door de stichting eilandge meenschap Schouwen-Duiveland aan het Zweedse Rode Kruis zal worden aange boden, als blijk van dankbaarheid voor de Zweedse hulp na de watersnood. Het Zweedse volk is voorgesteld door een fi guur, die een in nood verkerende eiland bewoner de helpende hand biedt. De vrouwenfiguur daarachter symboliseert de naastenliefde; zij draagt het nieuwe ziekenhuis - de feitelijke hulp van Zwe den. De voorstelling is op verschillende voor elkaar geplaatste glaspanelen ge graveerd naar ontwerp van W. Heesen. De uitvoering was in handen van de Kon. Glasfabriek Leerdam. De Burgemeester van Veenendaal brengt het volgende onder de aandacht van de kiezers, wonende aan de Bea trixstraat en aan het Panhuis. Enkele kiezers, wonende aan deze straten hebben een oproeping ontvan gen om in de Ned. Herv. school, Dr. Co- lijnstraat 70, hun stem uit te brengen. Dit berust op een vergissing De kiezers, wonende aan de Beatrix straat en aan het Panhuis, moeten, evenals de vorige maal, stemmen in de Prinses Beatrixschool, Beatrixstraat 69. Veenendaal, 22 mei 1958 De burgemeester voornoemd, A. Bakker BOUWFONDS 1954 Ten bate van het Bouwfonds zal op zaterdag 31 mei a.s. des avonds te zes uur een wedstrijd worden gespeeld tussen Veenendaal I en de bekende westelijke tweede klasser Hercules uit Utrecht, op het terrein van Veenendaal aan de Berg weg. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN De traditionele autotocht voor de Vee nendaalse ouden van dagen zal dit jaar op woensdagmiddag 25 juni a.s. worden gehouden. Vorige jaren werd steeds de laatste woensdag in augustus gekozen, doch teneinde tegemoet te komen aan de vele wensen, die bij de bejaarden leven, om niet of zo min mogelijk bij avond te rijden, is nu gekozen voor de woensdag vóór de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. Het uur van vertrek is op 1 uur gesteld. Het voorlopige route-plan is als volgt: Veenendaal, Rijksweg 12 tot aan het einde (Apeldoornseweg), rechtsaf richting Arn hem, na ongevee 1 km linksaf naar Ro- zendaal, Zijpenburg, Posbank, Rheden, De Steeg, Ellecom, Doesburg, Laag Keppel, Wehl, Loerbeek, over de Montferland naar Zeddam, 's-Heerefïberg, langs 't Peeske naar Beek, Babbericht, Zevènaar, Westervoort, Arnhem, brug naar Eist, Andelst, Hien, Dodewaard, Ochten, Kes- teren, over nieuwe Rijnbrug naar Rhenen Ouwehands Dierenpark en Veenendaal. RODE KRUIS-ACTIE De jaarlijkse inzamelingsactie begint dinsdag na Pinksteren tot en met zater dag 7 juni, op welke dag een straatcollec te de actie zal besiyiten. Geef gul en blij moedig. De vorige Vallei-riks werd uitge geven by Coöp. „De Eendracht", Dr. Slot. de Bruïneplein en is niet gevon den. Hierdoor is de waarde van de nieuwe riks gestegen tot ƒ7,50. De nieuwe riks draagt het rode nummer: AS 388325 Indien men deze vóór a.s. donderdag 12 uur v.m. op ons bureau bezorgt, ontvangt men de vinderspremie. BEDANKT VOOR BEROEP Ds. J. van Dijk uit Garderen heeft be dankt voor het beroep van de Ned. Herv. gemeente alhier. Op 2e Pinksterdag zal de Veenen daalse Athletiek Vereniging op de Sin- telbaan gelegen achter gebouw „Ree horst" te Ede uitgebreide baanwedstrij den organiseren. De belangstelling voor deze wedstrijden is in de gehele Neder landse Athletiekwereld zeer groot, het geen wel blijkt uit het grote aantal in schrijvingen dat namelijk ongeveer 600 bedraagt. Deze inschrijvingen zijn af komstig van veertig verenigingen uit alle delen van Nederland. Deze inschrij ving is temeer verheugend, omdat op dezelfde dag een semi-interlandwed- strijd wordt gehouden tussen Zuid-Ne derland en Luxemburg. De kwaliteit van de inschrijvingen doet beslist niet onder voor de kwanti teit, hetgeen onder meer tot uitdruk king komt in het grote aantal A-klas- sers die zich op de Reehorstsintelbaan piet elkaar zullen meten. Van insiders vernemen wij, dat ver schillende lopers het plan hebben om indien de weersomstandigheden het toelaten aanvallen te doen op be staande Districts- en Nederlandse re cords. Daar de atletiek in onze omgeving nogal stiefmoederlijk is bedeeld, zowel wat betreft accomodatie, als beoefena ren, zijn deze wedstrijden in de eerste plaats bedoeld als propaganda voor de ze tak van sport. Met het oog hierop zijn de entree- WATERPOLOCOMPETITIE GAAT VOLGENDE WEEK DRAAIEN Vroeger dan aanvankelijk werd ver wacht zullen de vijf zeventallen van de Veenendaalse zwemclub competitie wedstrijden gaan spelen. Namen de verschillende competities andere jaren eerst half juni een aan vang, thans wordt eind mei, begin juni reeds begonnen. De indeling van de zeventallen is als volgt: V.Z.C. heren I: (3e klasse Bondscom- petitie) met Zeist, Mooi Zeist 1 en Fle- vo (Nijkerk) 1. V.Z.C. dames (2e klasse Kring Mid den van Nederland K.N.Z.B.) met D.K.W. 1 (Barneveld), Laga 1 (Zeist) en Woestduin 1 (Doorn). V.Z.C. heren II (2e klasse Kring Mid den van Nederland) met A.Z.P.C. 5 (Amerfoort), Sedna 2 (Amersfoort), Fle- vo 2 (Nijkerk). V.Z.C. heren III (2e klasse Kring Mid den van Nederland) met Excelsior 1, Vahalis 2 (Tiel) en Woesduin 2 (Doorn). V.Z.C. jongensadsp. (Kring Midden van Nederland) met Woestduin (Doorn), Z.C. Zeist, Zwemlust (Utrecht). Het eerste herenzevental speelt zijn eerste competitiewedstrijd op donder dag 29 mei a.s. tegen Zeist 1 in Zeist. De opstelling van V.Z.C. I is nog niet bekend, hoewel reeds mag worden aan genomen, dat het eerste zevental sterk verjongd in het water zal verschijnen. Ter beoordeling door de technische commissie speelden de kandidaten reeds enkele oefenwedstrijden. Aan de hand hiervan zal de technische commissie a.s. maandag de opstelling bekend maken. De adspiranten ontmoeten als eerste Zwemlust uit Utrecht in het Bergbad te Veenendaal. Deze wedstrijd vindt plaats op woensdag 28 mei a.s. en be gint om acht uur. prijzen dan ook laag gehouden, terwijl een overzichtelijk programma-boekje ook aan de leek op atletiekgebied de mogelijkheid biedt aan de hand hier van de wedstrijden met begrip te vol gen. Bovendien zal via de microfoon des kundig commentaar worden gegeven op alle belangrijke momenten van de wedstrijd door de bekende microfonist de heer Salari uit Deventer. Het wedstrijdprogramma. De wedstrijden zullen beginnen om half twee. Velen zullen echter niet in staat zijn op dat betrekkelijk vroege uur reeds aanwezig te zijn. De pro grammaleiding heeft er daarom voor gezorgd, dat de meest belangwekkende wedstrijden beginnen na half drie. Door een sterke deelname bieden ver schillende nummers de mogelijkheid tot felle strijd. De 3000 meter zal on getwijfeld een hoogtepunt vormen door de deelname van een viertal topatleten op dit nummer, nl. Henk Viset van Ci- alfo, de Nederlandse Kampioen 5000 m, van Oosterom van Suomi uit Velzen, Henk van Hoften uit Rhenen en last but not least Viset's grote rivaal de Apeldoornse crack Klaas de Ruiter. Op de 100 meter voor Heren A start als faroriet de Nederlandse Kampioen 400 meter van der Knaap van D.O.S. uit Rotterdam. Hij zal echter fel worden belaagd door Leenderts uit Tiel. Wat de Veenendaalse Heren en Juni- ren betreft: Jan Edink start ongetwij feld met zeer goede kansen op de 1500 meter voor B jongens, temeer daar zijn trainingstijden momenteel uitzonderlijk goed zijn. Steven Drost zal het op de 800 meter Heren C moeten opnemen o.m. tegen de Nederlandse Kampioen 400 meter van der Knaap, zodat de kansen op goede tijden aanwezig zijn. Op de 100 meter junioren A ver wachten wij minstens finaleplaatsen voor de V.A.V. jongens van Hardeveld en van de Bovenkamp. Bovendien zal een V.A.V. junioren- ploeg een aanval doen op het districts record 4 x 100 meter. Palthene uit Arn hem zal hetzelfde proberen ten aanzien van de 4 x 100 meter voor A meisjes. De 1500 meter voor A-junioren is een vrij zekere overwinning voor de twee voudige Nederlandse Kampioen Veld loop en Cross 1957 Fleuren van Union Nijmegen. Ook bij de technische nummers ko men enkele prominenten aan de start. In de eerste plaats bij het nummer hoogspringen voor Heren, waar de Ne derlandse Kampioen Nummerdor het zal moeten opnemen tegen enige zeer goede oponenten, waarvan Kleeff waar schijnlijk wel de meest gevaarlijke is. Aan het spectaculaire nummer Pols stokhoogspringen nemen niet minder dan een twintigtal springers deel. Het nummer zal voor wat betreft de hoog ste klasse een prachtige strijd geven tussen de veelvoudige kampioen op dit nummer Cor Lamoree en zijn uitste kende rivaal Elenga. Wij verwachten, dat velen van deze gelegenheid zullen gebruik maken om langs deze weg kennis te maken met de atletiek, zoals deze in al haar facetten wordt beoefend, zowel door degenen, die het internationale peil hebben be reikt, als zij die hierna streven. DE EERSTE HOLLANDSE NIEUWE IS ER. Woensdagavond is de logger SCH. 201 „Sigurda" de haven van Schevenin- gen binnengelopen met 35 kantjes Hol landse nieuwe. Links zien we schipper Kroving by een van de kantjes, met reder Van Leeuwen. Rechts zien we hoe schip per Kroving met de bemanning trots de eerste Hollandse nieuwe tonen aan de samengestroomde belangstellenden. ORANJE-WIT JEUGDWEDSTRIJDEN In het kader van het 25-jarig bestaan, organiseert de Sportvereniging „Oran je-Wit" jeugdwedstrijden voor jongens van 8 t/m 12 jaar, waaraan 8 verenigin gen zullen deelnemen. Er wordt een gehele competitie gespeeld. A.s. zaterdag beginnen de wedstrij den met de match D.V.S.A.Lienden, 31 mei RhenusUchta, 1 juni Oranje- WitEek en Wiel en 8 juni Opheus- denKesteren. Terwijl op 15 juni de kamp om de eerste en tweede plaats te zien zal zijn. De opbrengst van deze wedstrijden komt geheel ten goede aan het jubi leum-comité. Tevens zal als besluit van deze wed strijden, nog een wedstrijd worden ge speeld tussen de elftallen van Uchta (Ochten) en I.S.C. (Ingen). POSTKANTOOR ELST WORDT VERPLAATST Het postkantoor van Eist wordt met ingang van zaterdag a.s. in het oude pand opgeheven en verplaatst naar de voormalige kapperszaak van de heer Arn. Budding. Tot Postkantoorhouder is benoemd de heer Arn. Budding. VERKOOPAVOND N.C.V.B. De afdeling Renswoude van de Ned. Christen Vrouwenbond organiseert op zaterdag, 31 mei a.s. een verkoopavond in het gebouw Rehoboth. Deze avond, die om 7.30 uur begint, is speciaal be legd ten einde de kas van de plaatse lijke afdeling te verstevigen. Onder meer zullen daarbij door de dames-leden vervaardigde handwerken ten verkoop worden aangeboden. Daar onder bevinden zich zowel praktische als luxe voorwerpen. Bovendien wordt er een theehoekje ingericht, waar men het een en ander zal kunnen gebruiken, terwijl aan deze actie tevens diverse attracties zijn ver bonden als sjoelen, naamraden, enz. Het geheel belooft een bijzonder gezel lige avond te worden. Horlogerie Hoofdstraat - Veenendaal A Evenals dit reeds naar Canada ge schiedt, zal deze zomer voor de eerste maal ook een reis naar Zuid Afrika worden georganiseerd met het doel familieleden van emigranten uit Ne derland daarheen te brengen en emi granten in staat te stellen hun familie leden in Nederland te bezoeken. Deze reis, waarvoor in Zuid Afrika reeds grote belangstelling bestaat daar ook werd het initiatief genomen wordt in samenwerking met de Witwatersranduniversiteit in Johan nesburg door de Ned. Chr. Reisvereni- ging georganiseerd. Het ligt in de bedoeling, dat de reis per vliegtuig wordt gemaakt. Dit ver trekt in de eerste helft van juli van Amsterdam naar Johannesburg met Nederlanders aan boord, die vier maanden in Zuid Afrika kunnen blij ven. De terugreis wordt dus medio no vember ondernomen. Half juli op de terugvlucht van Johannesburg naar Amsterdam zullen zich dan bezoekers voor Nederland aan boord bevinden; deze worden half november weer naar Johannesburg gebracht, waar dan weer de Nederlanders voor de terugreis worden opgenomen. Zowel op de heen- als op de terug vlucht worden tussenlandingen ge il iliiüiülltt SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Renswoude verzoekt ons mede te delen, dat hij ver hinderd is op woensdag, 28 mei a.s. spreekuur te houden in verband met Je op die dag te houden verkiezing van Je leden van de gemeenteraad. Hat eerstvolgende spreekuur wordt üu gehouden op woensdag, 4 juni a.s., des namiddags van 2.00 tot 3.00 uur. JUBILEUM A. C. M. GRUNDLEHNER De heer A. C. M. Gründlehner, hoofd van de school met de Bijbel te Rens woude, heeft op 1 oktober 1957 het feit nerdacht, dat hij gedurende 25 jaar hoofd van een Chr. school is geweest. De officiële herdenking van het ju bileum werd toen echter uitgesteld in verband met ernstige ziekte van de voorzitter -van het schoolbestuur. Thans heeft het bestuur evenwel be sloten op 23 mei-a.s. een bijeenkomst te houden in het gebouw Rehoboth ten einde dit jubileum met hem te ge- JehKen'. 's Middags om 2.00 uur zullen de schoolkinderen in het gebouw bijeen xomen, terwijl 's avonds om 7.30 uur onder leiding van ds. L. van de Peut, Ned. Herv. predikant, alhier, een bij eenkomst is belegd. Na afloop daarvan zal er gelegenheid zijn de familie Gründlehner gelukwensen aan te bie den. OPBRENGST COLLECTE De in de afgelopen week in Rens woude gehouden collecte voor de Sa menwerkende Kinderorganisaties „Sa- kor" heeft een bedrag van f 58,93 opge bracht. UITREIKING VERKEERSDIPLOMA'S Gisteravond vond in het Clubhuis te Amerongen de uitreiking plaats van de door de jeugd van de lagere scholen behaalde verkeersdiploma's. Met voor ieder kind een persoonlijk woord reikte burgemeester Martens aan 18 kinderen die met lof van de com missie slaagden, het diploma persoonlijk uit. De burgemeester sprak er zijn vol doening over uit dat zoveel kinderen nu met de regels van het verkeer op de hoogte zijn. Alle lof hiervoor komt toe aan het onderwijzend personeel en de politie. De overige diploma's (in totaal slaag den 75 kinderen en hoefde slechts 1 te worden afgewezen) werden uitgereikt door de voorzitter van de examencom missie, wethouder K. de Bonte. Namens de afdeling Amerongen van het Verbond voor Veilig Verkeer sprak de heer Peeters Weem een woord van dank aan de examencommissie. Deze jonge afdeling heeft nog niet veel naar buiten gedaan. Er zijn echter plannen in voorbereiding. Het is de bedoeling vooral de jeugd in te schakelen. Hierop volgde een filmprogramma, aangeboden door de Nederlands^ Heide Mij. Het hoofd van het district Amers foort, de heer Veldhorst, schetste in het kort het ontstaan en het doel van deze maakt in Malta, Cairo en Entebbe. In elk van deze landingsplaatsen night- stops) wordt een excursie gemaakt: Malta naar kerken en andere gebou wen uit de tijd van de Kruisvaarders; in Cairo naar de pyramiden en in Entebbe naar de jungle, die deze stad omringt. De reiskosten retour per vliegtuig, plus de kosten van het verblijf en het logies, alsmede de excursies in de lan dingsplaatsen zullen ongeveer 2000 Ne derlandse guldens bedragen. Dit bedrag kan ook in Zuidafrikaanse valuta wor den voldaad. Evenals in Zuid Afrika zal ook in Nederland zeker interesse bestaan voor deze reis, waarvoor de Ned. Chr. Reis- vereniging in Den Haag nadere inlich tingen kan verstrekken. Maatschappij. De hierop vertoonde films gaven een uitstekend beeld van de vele bemoeiingen van de Heide Mij. in al hun facetten. Deze films waren zeer instructief doch bovendien buiten gewoon mooi, waar trouwens de naam van regisseur Herman van der Horst wel borg voor staat. Voor deze avond bestond van de zijde der ouders, doch ook van buitenstaan ders zeer grote belangstelling. De grote zaal was geheel bezet. NIJLPAARD „JOB DOOR GLASSCHERVEN VERMOOR RHENEN. De tienjarige „Job", hi vriendelijke Nijlpaard uit Ouwehanc Dierenpark op de Grebbeberg in Rhc nen, is woensdagmiddag het slachtoffer geworden van glasscherven. Omstrael vijf uur kwam het beest uit het bass: i kruipen om vervolgens wild in het ron. te gaan springen. Oppassers waar schuwden onmiddellijk de directie, om dat vermoed werd, dat het dier hevige pijn leed. Onmiddellijk werti contact opgenomen met „Blijdorp" in Roïlei- dam om de verschijnselen te bespre ken om op die manier te trachten de middelen te vinden om „Job" van ae ondragelijke pijn af te heipen. Ook buitenlandse diergaarden werden nog gebeld, in de 'hoop, dat men daar erva ring had opgedaan met zieke Nijlpaar den. Dit alles mocht echter niet meer baten, want de telefoon was nog niet „koud" of „Job's" ynorme lich. aih lag ontzield ter aarde. Twee uur later werd een sectie ver richt, waarbij een gat in de darmwand werd gevonden ter grootte van een rijksdaalder. Bij een nader onderzoek kwamen er twee glasscherven te voor schijn, één ter grootte van 1 bij 2 cm en één ter grootte van 1 bij 3 cm. Een inwendige bloeding bleek de doods oorzaak te zijn. „Job" is als het ware door de glasscherven vermoord. Het dier was een half jaar oud, toen Ouwehand het kocht van „Blijdorp". Normaal wordt een Nijlpaard 40 tot 50 jaar oud. „Job" is dus wel op zeer jeug dige leeftijd gestorven. Hij werd 10 jaar. De schade bedraagt rond f 10.000, De park-arts Gouda Quint en de ve terinaire dienst uit Utrecht hebben woensdagavond nog een diepgaander onderzoek ingesteld. Het voer voor de dieren in het be kende park op de Grebbeberg wordt al tijd secuur onderzocht op ongerechtig heden. Het is uitgesloten, dat het glas tussen het voedsel heeft gezeten. Daarom kan het geen kwaad er nóg eens op te wijzen nooit en te nimmer allerlei rommel in de dierenverblijven te werpen. De gevolgen kunnen soms dodelijk zijn. Dat is nu bepaald ook weer het gevaL ZWEMTRAINING „FORELLEN" BEGONNEN Onder leiding van mevr. A. de Vries- Veldhuijzen, secretaresse en trainster van de Rhenense zwem- en poloclub „De Fo rellen" is maandagavond in het natuur bad Ouwehand een begin gemaakt met de training voor dit seizoen. Ondanks het koude water verschenen zeer vele jeug dige Forellenleden aan de start. Na de training in het water werd nog aan gym nastiek gedaan op de speelweide. Het ligt in de bedoeling van het zwem- clubbestuur dat dit jaar op grote schaal vriendschappelijke wedstrijden en polo ontmoetingen plaats vinden, waarna het volgende seizoen met twee polozevental len zal worden uitgekomen in de bonds- competitie. V. De Beneluxlanden hebben besloten met ingang van 15 mei 1958 een ge meenschappelijke handelspolitiek ten aanzien van de Oost-Europese landen te volgen, teneinde de gemeenschappe lijke Beneluxmarkt voor de ingevoerde produkten van oorsprong uit deze lan den te voltooien; het betreft Albanië, de Duitse Oost-zone, Bulgarije, Honga rije, Polen, Roemenië, Tsjechoslowa- kije en de Sovjet-Unie. Deze gemeen schappelijke handelspolitiek brengt in het bijzonder het instellen van globale Benelux-contingenten met zich, ter ver vanging van de bilaterale contingenten welke in bepaalde gevallen in de Bene luxlanden golden. Het globale karakter van deze contingenten houdt in, dat de hoogte van ieder contingent de totale hoeveelheid vertegenwoordigt, waar voor de invoer in de Beneluxlanden is toegestaan van een produkt van oor sprong uit de Oost-Europese landen, welke terzake als een geheel worden •beschouwd. Deze gemeenschappelijke handelspo litiek betekent de totstandkoming van het vrije onderlinge handelsverkeer voor goederen van oorsprong uit de be doelde landen. Elk partnerland af zonderlijk genomen kan geen be perkingen opleggen aan het onderlinge handelsverkeer van produkten, waar voor bij verdrag het vrije verkeer is ingesteld. Dergelijke beperkingen kun nen slechts gemeenschappelijk door de i Beneluxregeringen worden vastgesteld. I De voor kort totstandgekomen regelin gen betekenen dus een versterking van de gemeenschappelijke markt en openen voor het bedrijfsleven nieuwe moge lijkheden tot ontwikkeling van de han del met deze landen. Bij invoer van goederen van oor sprong uit de Oost-Europese landen zal de betaling als voorheen overeenkomstig de terzake geldende nationale voor schriften dienen te geschieden. De be taling van transacties tussen de Bene luxlanden betreffende goederen, waar voor tot een gemeenschappelijke han delspolitiek met de betrokken landen is besloten en welke tot het vrije ver keer zijn toegelaten, zal in het kader van de Nederlands-Belgisch-Luxem burgse Monetaire Overeenkomst van 21 oktober 1943 in Belgische francs of in guldens kunnen geschieden. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1958 | | pagina 1