PAUK (oome/ JUmEeum IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje Woutm Hwftfoof Het gebeurde in een Mei-nacht ^>^AriT(t( Zaterdagavond Veenendaal-Hercules ten bate van bouwfonds Rode Kruis Veenendaal-junioren wonnen sterk bezet toernooi in Ede BRIL Terugkeer van Morghan de Magiër Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Ilooi gras In blij verwachting SPORTOVERZICHT Dovo en VRC spelen tluiis bekerwedstrijden Bekervoetbal KING is KING iUUa Derby GVVV - Merino's Dovo - Sparta DINSDAG KOOPJES Luchtververser Thee- of presenteerblad Plastic ballen Derde en vierde van Veenendaal kampioen VAKANTIE Finale beslist door strafschoppen OPTIEK WESTERA Zondagsdienst doktoren Gevonden en verloren voorwerpen o-o-o-o-o-o-o-o-o o-o-o-o-o-o-o-o-o Ingekomen en vertrokken Examen doen? typiste/telefoniste BIO EIGEN GEBOUW Bestorming van de Alamo De Koning der .cowboys Ivan de Witte Duivel Bastogne Pasfoto's Expo '58 ■RHHNEEN J. P. VALKEMA BLOUW ROMAN UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD De kerk en de polletiek, die laat ik in de midde. Da's, meen ik, wel bekend. En minse, die mijn ooit op deeze twee stukke denke te vange, die kenne gerust bij moeder de vrouw blijve, want ik slinger durlui vissies die ze uitwerpe reegelrecht in et groote niks. Zoo wier van de week mijn partikke- liere keleksie verkiezingsproopegandaa verrijkt mit een partijgeschrift dat mijn persoonlijk deur die bepaalde pertij wier toegedocht. Niet zoo maar deur de brieve- bus, wat doch ie, mar netjies gericht aan mijn persoon, mit een bandjie dur om mit me naam dur op. Te zeerste bedankt, onbekende geever of geefster. Het blaadjie kwam van N.N. Netuurlik, de pertij is mijn bekend. Die sting dur in alle toonaarde, schuins, groot klein, vet, een bietjie vet en heel vet in afgedrukt. Mar onder zoo'n pertijnaam fladdere ok voogels van verschillend pluimaazie. Zoo'n kreet tot het stemvolk wordt mijn niet toegezonde deur een polletieke pertij, mar dur één of meer persoone uit die pertij. En wie bewijst mijn, dat et ok de- zellefde pertijminse gewist zijn? Wie weet hebbe minse van een heelegaar andere pertij mijn wel es wille polse. Hoe 't ok zij, dur zat een bedoeling an vast. Mar wat? Ze kenne et niet mit de richting van mijn praatstoel eens zijn en mijn daarom et eenige waare onder me neus hebbe wille douwe. Et ken ok ge- beure, dat ze gedocht hebbe te pruuve uit me weekelikse hoekies, dat ik zoo onge veer in hullie polletieke richting mee- dobber. Of ze hebbe meschien mit een koppeltjie van die heethoofde bij mekan- der gezeete en teege mekaar gezeid: „eentjie ampart naar Blauwkous jonges. Je ken nooit es weete waar et goed veur is." Wat et ok gewist kan zijn: mijn pen verkondigt mijn meening. En niet die van een pertij. En wie et daar niet mee eens is, die grijpt op zijn beurt naar de pen en schrijft teuge mijn in. En veur graatis proopegandaa is onder mijn ouwe saalemander en mijn praat stoel gien plaats. Begrijp mijn goed, beste anhangers van de pertij die mijn dat pemflet stuurde: ik bin niet onnoozel om me stembiljet waardeloos in de bus te laate ondergaan. Ik doei mee. Meschien wel mit jullie klub Mar me rechterhand, die me schrijfgerei oover et pampier heenstuurt weet niet wat me linkerhand doet. En me linker hand mikt deurgaans et stembiljet in et gleufie. Harde noote wurde dur gekraakt, deeze reis, mit de raad, zee Bram, die ze eige dur nog al druk veur maakt. Net zoo as meer minse. Mijntjie is niet zoo opper best in die stemmerij thuis, mar Bram zal 't er wel leere. Weeke van te voore zit ie aavond an aavond te oefene. Dan teekent ie allemaal partijchies op een stuk kastpampier. Kepleet mit nummers en naame en hokkies en zoo. Dan komt ie bij mijn een rood potlood leene en Mijntjie mot ieders keer weer et goeie hokkie rood kleure. Net zoo lang tot ze 't wel ken droome. Dat kan niet meer verkeerd gaan, zeit Bram dan. Die stem hebbe we teminste weer. Da's zeeker. Mar de leste keer is et toch nog op niks-niemandal uitgeloope. Mijntjie had - deur dur veule oefene - meteen de goeie op de kurrel. Mar deur dur zeenin- ge schoot dur polood uit. „En toen", zee ze teuge Driek - Bram die weet et feitelik nog gien ins - „heb ik dur netjies een kruisie deurgehaald en dur boove zoo'n kringie gekleurd. Je mot een bietjie netjies veur de draad komme bij die hooge heere", zee Mijntjie. Waarmee ik mar zegge wil, dat gien mins te oud is om te leere. Mar dat vrou we onbereekenbaar blijve. Niet alleenig Mijntjie. Ok die vanBlauwkous. Veenendaal ontmoet zaterdagavond aan de Bergweg een oude bekende, n.l. de westelijke tweede klasser Hercules uit Utrecht. De opbrengst van deze wedstrijd welke om zes uur begint, is bestemd voor het Bouwfonds 1954 van de afdeling Veenendaal van het Rode Kruis. Wie dit winnen zal is natuurlijk moei lijk te zeggen, maar dat het een aantrek kelijke strijd zal worden is zeker. Zoudt u onverhoopt niet zo erg veel voor sport voelen, dan is in elk'geval het doel weer te belangrijk om thuis te blij ven. Al is het competitievoetbal voor Dovo en VRC dan ook afgelopen, toch blijven zij tussen de lijnen om hun geluk te be proeven in de bekercompetitie. VRC boekte reeds vorige week succes door in Velp te winnen van DVOV. Voor zaterdag staat een thuiswedstrijd op het programma tegen Oranje Nassau uit Al melo. We nemen aan dat het de geel- Tijden en menselijke gewoon ten veranderen. Een traditie kan verouderen, maar de na tuur blijft steeds zichzelf mooi, verrassend en krachtig. De heilzame eigenschappen van de pepermuntplant ge ven aan King-pepermunt de' opwekkende werking: King wijst op de vriendelijke kant van het leven, houdt u fit en fris. mod. 55 Moderne herenmo lière uit swart of hruin Italia prent lederen zool en hak. m. 39-47 19.95 blauwen er om begonnen is om het dit jaar net iets verder te brengen dan vorig seizoen toen zij juist iets te vroeg strui kelden. Dovo moest j.l. zaterdag tegen Esa spelen, maar werd door terugtrekken van deze ploeg tot winnaar verklaard. Zij zullen het thuis tegen hun oude competitie-rivaal Sparta uit Enschede heus niet gemakkellijk krijgen. Als kam pioen moeten zij echter wel iets in hun mars hebben, zodat we op de volle winst durven rekenen. Aan de Buurtlaan vindt de derby plaats tussen GVVV en Merino's. Dat het in deze ontmoeting spannend kal worden staat wel vast. GVVV zal moeten winnen wil zij de kansen op het kampioenschap behouden, terwijl aan dp andere kant Merino's nog heel best een paar puntjes gebruiken kan. Toch moeten we wat spelcapaciteiten betreft de overwinning aan de Buurtlaanbewoners toeschrijven. Laten we echter hopen op een eerlijke en sportieve strijd en als dan de sterkste wint kan daar niemand wat op tegen hebben. Matjan gaat bij Hoogerheide in Hilver sum op bezoek. Hoe zit het nu eigenlijk met de Pantermensen. Hebben zij zich reeds verzoend met de onderste plaats of staan er nog andere plannen op het pro gramma? Zij moeten in elk geval in staat geacht worden om nog voor enkele ver rassingen te zorgen, maar of zij het doen. Laten we het voor zaterdag nog eens op een verrassing houden en een gelijk spel voorspellen. In de tweede klas gaan de Elsterse Musketiers naar Baarn om TOV te be kampen. Dit wordt natuurlijk weer een overtuigende overwinning, al behoeft het dan niet beslist 9-0 te worden zoals zater dag. Ook voor Sportclub Rhenen ligt een overwinning in het verschiet in de thuis wedstrijd tegen Scherpenzeel, hoewel het niet vanzelf zal gaan. Voor de tweede ronde van de wedstrij den om de KNVB-zaterdagbeker speelt Dovo a.s. zaterdag tegen haar oude tegen stander Sparta uit Enschede; in het ver leden hebben de wedstrijden tussen deze clubs zich naast goed voetbal altijd ge kenmerkt door een grote mate van rivali teit; ook ditmaal kan dus weer een span nende wedstrijd worden verwacht met de beste kansen voor de bezoekers, die ove rigens aan een gelijk spel genoeg hebben om de volgende ronde te bereiken. Als bijzonderheid kan nog worden ver meld dat de Sparta-speler Kerkdijk, die reeds jaren in het Nederlands zaterdag elftal uitkomt, volgend seizoen waar schijnlijk voor Sportclub Enschede zal gaan spelen; Abe Lenstra acht deze jonge en begaafde technicus een aanwinst voor zijn ploeg. De wedstrijd vangt aan om kwart over vier. Programma veteranentoernooi: Vrijdag 30 mei, terrein VSW: 6.45 uur Ritmeester SKF; 7.45 uur Triangelboys Veenendaal. Maandag 2 juni terrein Veenendaal: GeHa Hollandia Wol, 6.45 uur GVVV Panter, 7.45 uur. Diplomat „79" Kloeke herenmoliè re uit soepel zwart of bruin leder met derby in Italia- prent - pracht pasvorm lichte poro- zool - spijkerloos handwerksysteem. Ook geheel glad en met lederen zool verkrijgbaar, mod. 79, m. 39-47 24.90 compleet met am plastic hanger Ou ©t blank eiken of old finish met fraai ornament rkr» van 5.98 nu grote maat pl.m. 20 cm 1.65 pl.m. 15 cm 98 ct Alleen dinsdag 3 juni Hoofdstr. 7, Veenendaal, Tel. 3103 Wij zijn met van 2 juni t.e.m. 11 juni Drogisterij Optiek Westera eig. H. v. d. Berg, t/o Gem. Huis Rhenen. Al is het Veenendaal vooral wat het eerste elftal betreft, in het afgelopen sei zoen nu niet bepaald voor de wind ge gaan, zyn er van de overige elftallen toch nog behoorlijke successen te melden. Werd vorige week door een monster achtige 15-1 overwinning op Renswoude 2 het vierde elftal kampioen van haar af deling, maandag triomfèerde het derde elftal, dat met een 1-0 overwinning op het Soesterse SEC 3, ook al een kampioen schap in de wacht sleepte. Het derde gaat nu automatisch over naar de tweede klas, terwijl het vierde eerst nog een beslissingswedstrijd zal moeten spelen om te promoveren. Als klap op de vuurpijl wisten de ju nioren zich tweede Pinksterdag als eerste te plaatsen in een sterk bezet toernooi, georganiseerd door de voetbalvereniging Ede. Aan dit toernooi werd deelgenomen door junioren-elftallen van: Quick Nij megen; Union '09 Miillheim; Dindia Rot terdam; Postaria Den Haag; EMM Hilver sum; Brederodes Utrecht; Ede en Vee nendaal. In de finale moesten de Veenendalers het opnemen tegen de Duitse club Union uit Müllheim. Het werd een verrassend goede wedstrijd, waarbij in de eerste helft Union domineerde, wat zij uitdrukte in een 1-0 voorsprong, die reeds in de derde minuut bereikt werd. Na de hervatting was Veenendaal over wegend in de meerderheid." Toch moest het tot zeven minuten voor tijd duren voor dit overwicht resulteerde in een doelpunt. Het was uit een keurige pass van Gerritsen dat Drost akelig hard in schoot en doel trof (1-1). Door dit gelijke spel moesten straf schoppen de beslissing brengen. Ook hier bij bleek men moeilijk tot een beslissing te kunnen komen, maar eindelijk na 22 strafschoppen konden de Veenendaalse jongens voor een jaar de enorme wissel beker mee naar huis nemen. Voor het echter zover was had Veenen daal eerst met 0-0 gelijk gespeeld tegen Quick Nijmegen; met 2-0 gewonnen van het Hilversumse EMM en in de halve finale het Rotterdamse Dindia met 4-0 geklopt. VOOR EEN MAAR Eig. H. v/d Berg t/o Gemeentehuis RHENEN VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen, van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur Dr. G. Rijksen, Ferd. Bolstraat 36, tel. 2776. ELST, AMERONGEN, LEERSUM. Dr. A. C. Kars te Amerongen, tel. K 3434-273. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. S. T. Hey, De Klomp, tel. K 8387- 200. SCHERPENZEEL. Dr. H. G. J. Wensink, Dorpsstraat, tel. K 3497-220. RENSWOUDE. Dr. TH. S. ter Velde, tel. 450 (eigen praktijk). In het tijdvak van 14 tot en met 22 mei 1958 werden aan het bureau van politie te Veenendaal de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: 1 groot pak textiel, afkomstig van Weijers Utr.; 1 gebreide kinderdas; 1 groentekist; 1 groen herenrijwiel; 1 con tactsleutel, verm, van 2 wielig motorrij tuig; 1 witte linker dameshandschoen; 1 paar zwarte damesglacé's; 1 rood plastic kindertasje; 1 sigarenaansteker; 1 groe ne autoped; 1 hoofddoek met wit-rode bloemrand; 1 ballponit; 1 rood foto-étui met foto's; 1 bruine rechter herenglacé; 1 paar voetbalschoenen; 1 zwart kinder fietsje; 1 gebloemd schort met groene bies; 1 gereedschapstas met gereedschap, w.o. spaarzegels voor schoolreisje; 1 vier- In hetzelfde tijdvak werden aan ge noemd bureau als verloren de navolgende voorwerpen opgegeven: 1 groene vulpen, merk „Omaise"; 1 groen leder vulpenzakje, inh. 1 vulpen merk „Pelikaan", 1 blauwe ballpoint, vul potlood en zakmesje; 1 legitimatiebewijs t.n.v. J. van der Meent; 1 herdershond; 1 rode damesportemonnaie met inhoud, w.o. spaargeld voor schoolreisje; 1 vier kante rose dameshalsdoek; 1 blauwe ceintuur; 1 bruin lederen herenportemon- naie met inhoud; 1 blauwe jongensjop- per; 1 groene zwembroek; 1 grijze ca puchon van regenmantel; 1 bruine Ierse terrier; 1 zegelring met naam „Fia"; 1 geel gespikkeld jongenscolbertjasje; 1 in signe van Veilig Verkeer; 1 Belgische herder; 1 rolletje dubbeltjes, gezamen lijke waarde 5,1 zwart damesvest. De Inspekteur van Gem. Pol. ZOMERDIENSTREGELING INGAANDE 1 JUNI 1958 DER N.V. NED. BUURTVERVOER MIJ. 1. Wijziging lijnnummers De huidige lijnnummering, die reeds vele jaren gebruikelijk was en waaraan het publiek zo gewend is geraakt, wordt geheel herzien. Deze verandering is noodzakelijk ge worden door de ontwikkeling en groei van de lijnexploitatie van de laatste 10 jaar. De bestaande lijnnummering is, in de jaren onmiddellijk volgend op de bevrijding, aangepast aan de toestand van het bedrijf in die tijd. Sindsdien is het aantal lijnen alsmede de loop van verschillende lijnen dermate gewijzigd, dat de huidige nummers niet meer vol doen. Blijkens opmerkingen van reizi gers geven ze zelfs hier en daar aan leiding tot verwarring. Het principe van de nieuwe numme ring berust op een verdeling van de lijnen in hoofdlijnen en secundaire lij nen. Alle hoofdlijnen zijn genummerd met een tiental. De secundaire lijnen zijn lijnen, die behoren bij een bepaal de hoofdlijn omdat ze hiermede gedeel telijk parallel lopen of omdat ze als aanvoerlijnen van die hoofdlijn te be schouwen zijn. De volledige nieuwe lijnnummering wordt (inclusief de door de fa. W. C. Tensen te Soest en N.V. De Haas te Veenendaal geëxploiteerde lijnen). 50. Utrecht-Doorn-Arnhem 22 51. Utrecht-Austerlitz 21D 52. Utrecht-Zeist (Socrateslaan) 21D 53. Utrecht-Zeist (Patijnpark) 21A 54. Utrecht-Zeist (Griffenstein) 21B 55. Utrecht-Zeist-Amersfoort 18H 56. Woudenberg-Doorn-Zeist- Amersfoort 18 57. Utrecht-Bilthoven 16 60. Amersfoort-Veenendaal-Rhenen- Arnhem 23 61. Ede-Wageningen 24 62. Ede-Bennekom-Arnhem 26 63. Wolfheze-Arnhem 26A 64. Ede-Planken Wambuis 24A 70. Veenendaal-Woudenberg- Utrecht 28 71. Veenendaal-Elst 27 72. Veenendaal-De Klomp-Pak huis-Ede 29 73. Veenendaal-De Klomp 30 74. Veenendaal-Lunteren-Barne- veld-Scherpenzeel 31 Lijn 18 (nieuw 56. De eerste rit uit Amersfoort wordt op werkdagen een kwartier later gesteld. Lijn 23 (nieuw 60). Door het gereed komen van de nieuwe weg tussen Rhe nen en Veenendaal (La Montagne) zal met deze lijn over de nieuwe weg ge reden worden in plaats van over Eist. De route zal gaan van La Montagne langs Achterberg en Vreewijk om bij de Heerenstraat te Rhenen weer op zijn oude route te komen. Deze dienst rijdt dus niet meer via de halte Wapen van Hardenbroek. (53) Aram en zijn manschappen zijn afgestegen en behoedzaam loopt de jonge ridder naar de poort van de kliptoren. De deur wijkt krakend onder de druk van zijn hand. „De ezels", snuift jonker Tobias min achtend, „ze hebben in hun angst vergeten de gren dels dicht te schuiven!" „Kom mee", zegt Aram grimmig, „we zullen Mor ghan eens een gevoelig lesje lezen!" Het is doodstil op de binnenplaats. De jonker kijkt onrustig om zich heen. „Hm, dit bevalt me niets", moppert hij, „als die oude schurk maar niet met zijn ontploffingspoeder gaat spelen, want daar is zelfs een jonker van Plauder- stein niet tegen opgewassen!" „Doorzoek de beneden vertrekken", gelast Aram zijn krijgers, „ik ga naar de torenkamers!" Als hij de smalle wenteltrap bestegen heeft en de deur van de torenkamer openduwt, staat hij opeens oog in oog met Morghan de Magiër. „Geen stap verder", grauwt de oude met trillende stem. „Waag het niet, mij te naderen, of ik breng met deze fakkel de vaten met mijn toverpoeder tot ontploffing! En dan, mijn vriend, gaan wij tezamen de dood in!" (Wordt vervolgd). VEENENDAAL Geboren: Albert Dirk, z. v. D. P. de Ruiter en W. v. d. Bovenkamp; Everdina Neeltje, d. v. J. C. Davelaar en G. S. Val kenburg; Tannita Theodora, d. v. C. Th. H. Kroes en D. Bastiaanse; Gehard, z. v. B. Blankenspoor en R. Pitlo; Johannes, z. v. T. van Beek en J. C. Kerkhove; Jo hanna Alberta, d. v. P. Kranenburg en L. H. Hensen; Gerrit, z. v. G. J. de Kleu- ver en A. van Doorn. Ondertrouwd: H. Slok en H. van de Scheur; H. Boers en J. Klumpenaar; W. T. G. van Wijk en H. van Maanen. Getrouwd: L. Bleijenberg en H. W. v. d. Meijden; H. van Manen en E. Leppers; J. A. Folmer en P. v. d. Meijren. Overleden: Arnoldus A. A. Bergamin, echtgen. van C. E. Brion, 63 jaar; Maria P. v. d. Loosdrecht, wed. van W. v. d. Poel, 78 jaar. RHENEN Geboren: Adrianus, z. v. D. F. Hove- stad en G. Rijkse; Hetty, d. v. J. Bruis en A. C. Nieboer; Jetty, d. v. J. Bruis en A. C. Nieboer; Cornelis, z. v. II. Hol en C. van de Bovenkamp; Roelof, z. v. H. Puijk en W. J. van Boeijen; Gerdina Geertrui- da, d. v. G. Kwint en M. E. Schoeman; Johanna Marcella Maria d.v. J. P. Kneep- kens en W. M. Winnemuller; Joseph Alexander Johannes; z. v. J. Wien en C. A. de Jong; Ronald, z. v. M. Visser en I. Mielke; David Frangois, z. v. J. Baars en G. van Veenendaal. Ondertrouwd: E. van Dijk en J. Buiten huis; N. J. Buitenhuis en E. Keijman. Getrouwd: W. van Appeldoorn en A. M. Toeter; J. Overeem en B. van Soest. Overleden: N. van Daalen, 82 jaar, on- geh.; Hetty Bruis, 1 dag. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Steven, z. v. S. Beker en G. W. Klok; Hendrik J„ z. v. P. van Dijk en G. A. Meijer. Overleden: Dirk Quint, 75 jaar; Maria P. van de Loosdrecht, wed. van W. v. d. Poel. AMERONGEN Getrouwd: G. Breeschoten en M. van de Pol. Ondertrouwd: C. van Ginkel en E. H. van Bouwhorst. RENSWOUDE Overleden: Gerrit je Wolf winkel, 80 jaar RHENEN Ingekomen: A. R. de Jong van Keste- ren; H. Moret (gez.) van Zutphen; J. Blom (gez.) van Doorn; G. W. van de Wetering (gez.) van Hilversum; W. van Ewijk g.m. H. van Burken van Lienden; C. W. M. Willems van Nijmegen; M. Geefshuizen van Ede; D. van de Meent g.m. J. de Jager van Ede; C. A. de Jong g.m. J. J. Wien van Zeist; G. Kosmeier v. Veen- dam. Vertrokken: G. van Laar g.m. W. B. van de Pol naar Veenendaal. G. Duis (gez.) naar Nieuw-Zeeland; J. Duis (gez.) naar Nieuw-Zeeland. AMERONGEN Ingekomen: A. van der Windt van Vlaardingen; J. Davelaar van Maarn; S. J. van Vliet van Rotterdam. Vertrokken: R. van den Brink naar Veenendaal. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds v. d. Pol, 5 uur ds Wisgerhof. Julianakerk 9.30 uur ds Wisgerhof, 5 uur ds Vermaas. Vredeskerk 9 en 10 uur ds Vermaas, 5 uur ds Vroegindeweij van Barneveld. Veeneind 3 uur ds Wisgerhof. Dijkstraat 2.45 uur ds Vroegindeweij. Ned. Herv. Evang. „Sola Fide" 10 uur ds Peters van Den Haag, 5.30 uur ds Goed hart. Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur ds Van Enk, 5 uur ds Overduin. Ger. Kerk art. 31 K.O. 8.15 en 3 uur ds Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds Hertog van IJmuiden. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 uur lees- dienst, 3 uur ds Hertog van IJmuiden. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Marwitz van Bussum. Leger des Heils zaterdag 10 uur heili- gingsdienst, zondag 12 uur zondags school, 6.45 uur openluchtsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. R.K. Kerk Nieuweweg en Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10,15 uur Hoogmis, 5 uur Lof in de kerk aan de Nieuweweg en 7 uur Lof in de Salvatorkerk. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur ds J. J. Timmer van Woerden. ELST Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, vrij dag 7.15 uur ds Van de Woestijne van Barneveld. Ned. Herv. Kerk 10 uur ds De Jager van Amerongen, 6 uur ds Van de Pol van Veenendaal. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Boer van Lun- teren, 6.30 uur ds Van de Wal van Wa- geningen. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst, dinsdag 7.30 uur ds Malan van Bruinis- se. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur dhr J. van Noort. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, maandag 7 uur ds Mieras van Krimpen aan de IJsel. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds H. van de Linden. Vrijz. Herv. 10.30 uur dhr E. C. Ninaber in de Schans. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds P. W. van de Veen. Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr B. Roest. Ger. Gem. noodgeb. 10 en 6.30 uur lees dienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds L. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 3 uur ds H. W. van Andel van Utrecht. Bent U enige dagen voor die tijd reeds onrustig, neem dan Mijn- hardt's Zenuwtabletten, dan on dervindt U reeds van te voren hoe rustig, beheerst en heider- denkend U er door wordt en blijft. GEMEENTE RHENEN Burgemeester en wethouders van Rhenen roepen sollici tanten op voor de betrekking van op de afdeling algemene zaken in de rang van typiste of klerk 2e klas. U.l.o.-opleiding en ervaring in een dergelijke functie strekken tot aanbeveling. Bruto-wedde van typiste 159,95 tot 237,30 p. mnd. Bruto-wedde v. klerk 2e klas 242,90 tot 321,25 p. mnd. Sollicitaties aan de burgemeester binnen 10 dagen na de verschijning van dit blad. RHENEN Zaterdag 31 mei 7.30 uur vertoning van de spannende, sensationele film met STERLING HAIJDEN ERNEST BORGNINE, GORDON MAC RAE. In kleuren. Toegang 14 jaar. Zondag 1 juni 3 uur vertoning van de spannende wild-west-film met ROY ROGERS. Toegang alle leeftijden. Zondag 1 juni 7.30 uur vertoning van de spannende avonturenfilm met NADIA GRAY en PAUL CAMBELL in kleuren. Liefde en avontuur in het mysterieuze oosten. Toegang 14 jaar. Donderdag 5 juni 8 uur vertoning van de grote, spannende film met VAN JOHNSON, JOHN HODIAK Bastogne is een verhaal van kerels die met de rug tegen de muur voor Europa's vrijheid streden. Toegang 14 jaar. Binnen 24 u. klaar Hoofdstraat 82 AMERONGEN—ELST Notaris D. S. Vink te Ame rongen zal donderdag 5 juni 1958 nam. 1.30 uur te Ame rongen, in De Roode Leeuw, contant, openbaar verko pen: 8 perc. o.d. Ben. Kiens- waard; 1 perc. riet. Aanw. C. 8 perc. o.d. 3 perc. o.d. lage ged. 6 perc. o.d. uiterwaard te Eist nabij de Opslag, v/h van de fam. De Ridder. Aanw. W. Reede. Versteeg Duivenstaart; Duivenstaart, DE SPECIAALZAAK ZflNDSTR. 72 TELZ9Z4 VEENENDAAL (33) Zou haar vaderzou Louis Bertrand Etienne Duvallois wist een éénbenige militair op te sporen (hij had in Rusland door bevriezing een been verloren) die iets kon mededelen. De man vertelde van de dood van kolonel Lagrange. Hoe hij ziek en koortsig, zich in 't ijskoude water had moeten begeven en toen spoedig ge storven was. „De kolonel", bromde Lasseur, „was een bovenstebeste chef". „En Louis Bertrand?" Jaover hem kon Lasseur niet veel meedelen. Marianne was bedroefd. Ze hield dol veel van haar vader en voelde diens heengaan diep. Wat nuGeld had ze voldoende. De Lagranges's waren niet onbemiddeld. Maa.r zijals vrouw al leen, wat moest ze beginnen? Louis Bert randHij leefde, dat voelde Marianne Maarwaar? Zij besloot in het oude huis te blijven, een gedeelte van de tuin te verkopen, enkele bedienden af te schaffen en voor lopig te wachten. WaaropZij wist het zelf nauwelijks. Etienne Duvalois bleef bij haar. Trouwens zijn inkomsten waren be perkt en Napoleon had wel andere dingen aan 't hoofd dan zich om deze slappeling te bekommeren. Enkele weken later diende Léon Serocco zich aan. Marianne wilde hem niet ont vangen en liet hem bij de deur wegsturen Léon was beledigd en kwam vooreerst niet meer terug De tijd gaat verder. Marianne is met 't verlies van haar vader vertrouwd ge raakt. Op de achtergrond van haar gedachten staat het beeld van de geliefde, van Louis Bertrand, van hem, die nog altijd niets van zich liet horen. Maar vol vertrouwen blijft Marianne wachten. Hoofdstuk XXI In Ostrolenka. Het plaatsje waar Louis Bertrand gastvrijheid en een onderkomen heeft gevonden, heerst een gespannen verwachting. De dochter van het .kasteel' gaat trouwen. Dus zal er feest zijn, zal men zich om niet dronken kunnen drin ken, zal er gezongen en gedanst worden en zal waarschijnlijk ook menige, opwek- Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat gratis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. in harpt maakt kende vechtpartij plaats vinden „Rosette Leszczynski" gaat trouwen! Ieder kent dat knappe, levenslustige meisje. Ieder kent nu ook die innemende jonge officier Men heeft 't zien aankomen en is er mee ingenomen. Ook „zijne hoogheid" Michaël Leszczynski. Met reden. Zijn nicht in de echt verbonden met een na- zenbejden jong, knap van uiterlijk, gezond, levenslustig Dan speelt de natuur een gewonnen spel en Louis Bertrand kan niet ontken nen, dat een huwelijk de oplossing is. Hij heeft dit misschien van 't begin af voorvoeld. MarianneHij heeft de herinnering aan haar van zich afgezet. Het is alweer zaat der Bourbon's! Is dat niet aanleiding te over om de dikke, rode neus nog hoger in de lucht te dragen? Dat huwelijk zal groots gevierd worden. Daar staat de naam Leszczynski borg voorJa dat zal geld kosten! Of Louis Bertrand ook zo ingenomen is met de voorgenomen verandering? Hij weet het zzelfs nauwelijks. De zaak heeft langzaam en geleidelijk haar beslag ge kregen. Altijd met Rosette tezamen; in de een zaamheid van deze armzalige negorij uit sluitend op eikaars gezelschap aangewe zolang geleden! Er is zóveel geschied. En daarbij is de zinnelijke bekoring, die hij van Rosette ondervindt, sterker en inten ser, dan de uiterlijk koele en beheerste Marianne op hem uitoefende. En Rosette? Zijvindt het voorge nomen huwelijk best naar haar zin. Wat kan zij méér wensen? Louis Bertrand 'n knappe jongeman van goede huize! In zeker opzicht zelfs méér dan datOf schoon ze daar, verstandig als ze is, niet te véél waarde aan hecht. Vrolijk en zon der pretenties. Neen, Rosette vindt dat zij héél goed af is en deze kans zeker niet mag laten glippen. Nuze heeft zich dan ook moeite genoeg gegeven. Zonder dat hij het merk te heeft ze Louis Bertrand ingesponnen in een net van bekoring en intrige, waar uit hij niet licht meer zal ontsnappen. Maarze is oprecht verliefd op deze jeugdige Fransman. Vraagt niet méér, dan zijn vrouw te zijn en zijn leven te delen. Madame la Comtesse de Travillot! Het klinkt goed. Eén ding maakt de zaak ingewikkelder. De geldkwestie. Louis Bertrand is er eer lijk voor uitgekomen, dat hij geen cent ter wereld bezit. Rosette heeft een vrij onbeduidend erfdeel, grotendeels belegd in landerijen en niet te realiseren Maar 't is Michaël Leszczynski, die de knoop doorhakt. „Het huis is groot genoeg", zegt hij, „er is ruimte over. Blijf hier rustig wo nen. Neem wat je wiltmijn apparte menten zul je echter moeten eerbiedigen. Het is mij een eer, meteen Bourbon onder één dak te wonen." Hoofdstuk XXII Na de voltrekking van het huwelijk wordt er uitbundig feest gevierd. De jon geren vermaken zich best. De ene volks dans na de andere wordt afgeroepen. Ro sette geniet uitbundig, vliegt van arm in arm en heeft méér genoegen dan ze zich zelf misschien wel bekennen wil. Louis Bertrand, die als vreemdeling in deze danswijze niet thuis is, staat wat onwennig terzijde. Hij herkent in het tuur kan de voortdurende en enerverende onzekerheid niet langer verdragen. Zij wil uitsluitsel en vermoedt, dat mademoi selle haar dat kan verstrekkenZij rijdt naar Arpagnon, vindt er na enig woest-rondcirkelende wezen nauwelijks zijn eigen, jonge vrouw. Hoe ver staat deze in vele dingen van hem afHoe weinig begrijpt hij eigenlijk van haar zieleleven! Hij huivert. Is het een voorgevoel van de moeilijkheden die hem nog te wachten staan Als een stormwind komt Rosette ineens op hem af. „Louis Bertrand! Toe nu doe toch mee!" zegt ze. De grote ogen als smekend op het gelaat van haar man gevestigd. Maar Louis Bertrand weigert. Hij voelt er niets voor een figuur te slaan. Rosette kijkt even bedrukt - maar snelt dan weg, om zich in een nieuwe, opwin dende dans te storten. Als het bruidspaar eindelijk opbreekt is Rosette moe en warm, terwijl Louis Bertrand korzelig en verveeld, moeite doet zijn goede humeur te bewaren. De voorboden voor dit jonge huwelijk zijn niet onverdeeld gunstig In Parijs heeft Marianne Lagrange be sloten mademoiselle Sicot op te zoeken. Zelfs haar evenwichtige en beheerste na zoeken het huis, waar Louis is opgevoed en zij laat de klopper vallen; het dienst meisje verschijnt en mejuffer mag bin nenkomen Achter haar werktafel staat een fijne, bleke verschijningMademoiselle Sicot Marianne die anders nooit verlegen is, voelt dat zij bloost. Dan hakt ze dapper de knoop door. Ze vertelt van Louis Bertrand. Hoe deze huisgenoot is geworden bij nu wijlen haar vader. (Mademoiselle Sicot schrikt even: is kolonel Lagrange gestorven?) en hoe er liefde tussen hen beiden is ont staanZij laat merken, dat er geen eigenlijke verloving is geweest, omdat daartoe de tijd ontbrak, maar dat bij zijn vertrek Louis Bertrand door een belofte gebonden wasEvenals zij zelve trou wens! En nu wilde zij vragenhoopt ze, dat Mademoiselle Sicot iets omtrent Bertrand zal wetenLeeft hij? Ja hij leeft. „Waar die jongeman is (Wordt v®rvolgd).

De Vallei | 1958 | | pagina 2