VETERANEN-TOERNOOI DE VALLEI Vermicelli -r;..,,.. Luxe drups 150 gramszakje 19 Wit tarwebloem 21 Havermout gramspak 25 Tomatenpuree J.,39 Ontbijtspek 200 gram 55 EDAMMERV9 SIMON DE WIT HALVE jnn Het gebeurde in een Hei-nacht Veenendaal voetbalde ten bate van het Rode Kruis en won van Hercules Voor de Jeugd Hoe rolde de voetbal in het weekeind Dovo en VRC bekeren verder GVW door overwinning aan de kop Veeiieiidaal-Hercules 3-1 GVW heeft de leiding Matjan - Hoogerheide 6-3 Dovo won verdiend van Sparta Enschede VRC bleef Oranje Nassau de baas V.Z.C-dames wonnen van Laga (Zeist) Dammen Ritmeester - SKF 7-0 Triangelboys - V'daal 0-3 GeHa - Hollandia Wol 1-1 SCHOOLTJE SPELEN J. P. VALKEMA BLOUW ROMAN UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD GVW - Panter 1 - 0 R H E N E N Ereplaatsen voor V.A.V.-ers in Zeist gevuld en verpakt 29 40+ jong I Het is voor de Veenendaalse clubs weer geen slecht weekeind geweest. Vee nendaal speelde thuis een vriendschappelijke wedstrüd tegen een oude bekende, n.l. het Utrechtse Hercules. Jammer, dat het aanvangsuur van deze wedstrijd wat ongelukkig gekozen was, waardoor vele voetballiefhebbers verstek moesten laten gaan. De opbrengst welke bestemd was voor het bouwfonds van de afdeling Veendaal van het Rode Kruis, bereikte hierdoor niet het succes dat aanvankelijk verwacht was. Dovo en VRC speelden thuis bekerwedstrijden tegen resp. Sparta uit Enschede en Oranje Nassau uit Almelo. Beide clubs behaalden een overwinning. GVW verdreef Jonathan van de kop van de ranglijst door een 4-2 overwinning op de Merino's. Matjan voetbalde alleen het laatste kwartier en verloor met 6-3 van het Hilversumse Hoogerheide. In een gelijkopgaande eerste helft be reikte Veenendaal een gelijke stand tegen het Utrechtse Hercules, maar bepaald hoogstaand voetbal was het niet. Na de thee ging het beter en won Vee nendaal verdiend met 3-1. Bij de aanvang leek de Veenendaalse voorhoede een tikje onwennig, dat waarschijnlijk zijn oorzaak vond in het opstellen van enkele nieuwe lingen, die het overigens heel aardig deden. Na een kwartier spelen kregen de Vee- nendalers een achterstand toen midvoor Jansen vanaf de linkervleugel een hard laag schot loste waar doelman v. d. Weijde geen kijk op had (0-1). Direct daarna leek het of het 0-2 zou worden, maar de Hercules linksbuiten miste op twee meter afstand. Vijf minuten later wist Kees Heikamp zich even van zijn bewaker Kingsma te ontdoen en dat betekende 1-1. Zoals gezegd, ging het in de tweede helft beter, maar harde schoten van Re- bergen werden, hoewel zij zeker een beter lot verdiend hadden, door doelman v. d. Brink gestopt. Na twintig minuten was het debutant Renes, die na keurig individueel spel, de thuisclub de leiding gaf (2-1). Tien minuten voor tijd kreeg Rebergen de bal op de vleugel te pakken en gaf een afgemeten voorzet welke door Kees Heikamp in een doelpunt werd omge zet (3-1). GVW verbeterde haar positie door een 4-2 overwinning op Merino's. Hoewel de Buurtlaanbewoners van het begin af be ter voetbal speelden dan de wolmensen, was het toch laatstgenoemde club die na vier minuten spelen de leiding nam uit een corner die door P. v. d. Bovenkamp werd ingekopt. Dit was natuurlijk teveel voor GVW en onmiddellijk trokken zij ten aanval om het verloren terrein weer terug te winnen. Daar Merino's echter met een teruggetrokken midvoor speelde, bleek het heel moeilijk om door de vrij hechte verdediging te breken. Wel kwamen er goede kansen van de actieve Scholts, maar hij werd teveel op de huid gezeten om succes te hebben. Eindelijk in de twintigste minuut kwam toch de gelijkmaker, zij het dan uit een strafschop, doordat men Scholts zo on geveer mangelde. Jan van Hardeveld vol trok het vonnis door beheerst in de uiter ste hoek te schieten (1-1). In de laatste minuut voor de rust wilde de overigens prima op dreef zijnde Me- rino's-doelman Diepeveen, het al te mooi doen, waardoor Scholts gelegenheid kreeg in het lege doel te schieten (2-1). Drie minuten na de hervatting was het echter alweer gelijk, toen Van Manen een foutje van spil v. d. Haar afstrafte (2-2). Het mooiste doelpunt kwam een kwartier na de rust. Hardeveld gaf een van zijn keurige voorzetten waarna Van Essen met een fantastische kopbal de stand op 3-2 bracht. Na nog enkele mislukte kansen van Scholts, schoot Van Essen de bal tegen de paal die via achterspeler Gijsbertsen in het doel verdween (4-2). Eerst toen raakte Merino's uitgespeeld. Was doel man Diepeveen de resterende tijd niet zo bij de hand geweest, dan zouden er zeker nog meer doelpunten gevolgd zijn. gekeurd wegens buitenspel. Daarna was het de niet meer te temmen Joop Heikamp die met drie prima doel punten de stand op 6-3 bracht. Er zat toen nog meer in, maar de tijd bleek te kort om de achterstand nog ver der weg te werken. Matjan ontmoette in Hilversum een technisch beter Hoogerheide. Hoewel Matjan aanvankelijk te traag speelde om enig succes te boeken, kreeg Jan Hei kamp toch al spoedig enkele goede scoringskansen. Zijn schoten belandde echter tegen de lat. Aan de andere kant ging het beter, want bij de rust hadden de Hilversum mers reeds een 3-0 voorsprong bereikt. Na de thee zette Matjan alles op alles om een tegenpuntje te bereiken, maar het wilde beslist niet lukken. Eerst toen het 6-0 was werden de Pan- termensen wakker. Er was nog tien mi nuten te spelen, toen Spies een doelpunt op zijn naam bracht, maar dit werd af- Dovo won in de bekercompetitie met 3-1 van haar oude competitie-rivaal Spar ta uit Enschede. Dat het daarbij gebleven is dankt Sparta voor een groot deel aan de goede vorm van hun doelman, voor de rest was het te doorzichtig spel van de Dovo-aanval, dat doelpunten in de weg stond. Na ongeveer twintig minuten spelen werd de score geopend door Schoeman uit een corner (1-0). Hoewel de Veenendalers steeds in de aanval waren, kwam men voor de rust toch niet verder dan nog een doelpunt door v. d. Pol na een voorzet van Van Zetten (2-0). Ook na de hervatting bleef Dovo ster ker, maar kansen benutten was er ook toen niet bij. Wel werd het na tweeëntwintig minu ten spelen 2-1 na een mooie combinatie over de rechtervleugel der Enschedeërs. Het tempo zakte echter hard en toen Van Hal een keurige solo-ren met een derde doelpunt afsloot was het wel be keken (3-1). VRC deed het ook goed en nam in de eerste helft een schrale 2-1 voorsprong in een vlot gespeelde wedstrijd. De tweede helft was minder mooi en werd overheerst door rommelig en zo nu en dan wat al te hard voetbal. Het begon meteen goed voor de Vee nendalers, want reeds in de eerste minuut kon Cornelissen zijn club de leiding ge ven (1-0). Direct na de aftrap kreeg Jansen de bal te pakken en met een hard schot vanaf de vleugel werd het 2-0. Dat was binnen twee minuten. Ondanks dat VRC sterker bleef konden de gasten profiteren van een fout in de achterhoede (2-1). Na de thee was de strijd veel minder. Na een kwartier maakte Cornelissen er 3-1 van terwijl het tien minuten later 4-1 werd door G. Keuken. Nadat B. Keuken in eigen doel gekopt had bracht Nelle- stein de eindstand op 5-2. Het dameszevental van de Veenendaal se zwemclub begon maandagavond de competitie met een 3-0 overwinning op Laga te Zeist. De Veenendaalse dames speelden on tegenzeggelijk een betere wedstrijd dan zaterdagavond tegen DWK uit Barneveld, welke wedstrijd met 2-0 werd verloren. Vooral enkele jonge meisjes, als Thea Keman, Jelly de Graaff weerden zich op vallend goed. Ondanks haar twee doel punten was Ineke Wanders nog niet erg op dreef. Het andere doelpunt kwam van Toos Cornelissen. Aanvoerster Mies van der Scheur speelde nog niet mee, maar zal a.s. woensdagavond tijdens de wed strijd tegen DWK weer van de partij zijn. Vorige we%k 28 mei speelde VDC I voor het „Neder-Veluwe"-toernooi een wed strijd in Ede tegen EDV I en won met 11-9. Deze week 4 juni zullen de laatste wedstrijden in .Reehorst' te Ede gespeeld worden, namelijk VDC I tegen BDV I uit Bennekom en WSEDV I Wageningen tegen EDV I Ede. De persoonlijke uit slagen waren: EDV I VDC I Jurcka J. Edink 02 Van Duinen H. v. d. Brandhof 02 Mets C. Heikamp 02 Verwoert H. Edink 20 Stoutjesdijk A. Valkenburg 11 Bouker E. de Kleuver 20 Heijink A. Keijman 1—1 Jonker D. Bouman 20 Eikerbout J. Roks 1—1 Witteveen B. Ruiswijk 02 (34) In een klein plaatsje ergens in Polen, aan de grens van Rusland, Ostrolenka heet het. Hij heeft bij een bevriende fa milie een onderdak gevonden. En schijnt daar vooreerst nog te blijvenWat zou hij ook in Frankrijk moeten beginnen....? Het hart van de oude dame is wel wat bezwaard op dit punt. Ze meent immers uit de brief van Louis Bertrand opge maakt te hebben Mademoiselle Sicot en Marianne voelen zich tot elkaar aangetrokken. Er is ziels verwantschap omtrent alles wat Louis Bertrand betreft De tijd gaat dus snel om Dan moet Marianne opbreken. Het zal toch al laat in de avond zijn, eer ze thuis komt. Ze noteert het adres van Louis Bert rand. Hoe lang zal een brief werk hebben om dat verre oord te bereiken? En hoe zal ze zekerheid krijgen, dat het epistel er werkelijk ooit aankomt Achwaarom heeft Louis Bertrand haar niet geschreven? Waarom niets van zich laten horenEen weggeraakte brief Marianne twijfelt. Twijfelt voor het eerst aan de oprechtheid van Louis Ber trand. En zij zou die twijfel tot zekerheid hebben zien worden, als zij geweten had, dat op ditzelfde ogenblik Het veteranentoernooi draait weer. Alle deelnemende elftallen zijn eens tussen de lijnen geweest, waardoor de oude stroeve spieren al enigszins zijn losge werkt. Toch is er wel grote verscheiden heid in de deelnemers. Er zijn echte veteranenelftallen bij, waaraan het pu bliek het meeste plezier beleeft, maar er zijn er ook die nog fantastisch goed voor de dag komen en bij vlagen door keurige combinaties aantrekkelijk voetbal laten zien. Het belangrijkste is echter het doel waarvoor soms halsbrekende toeren ge maakt worden en waarvoor de oudjes zich een uur in het zweet rennen, n.l. de autotocht voor de ouden van dagen. Nu is het natuurlijk de bedoeling dat het publiek in grote getalen naar de ver richtingen van de oudjes komt kijken, want het gaat uiteindelijk om de op brengst van deze wedstrijden. Wat deze kant van de zaak betreft kon het wel iets beter, want om de lijnen is het op maandag- en vrijdagavond nog lang niet bezet. Maar goed het is pas een begin en we nemen aan dat ook dit wel weer in orde zal komen. Vrijdagavond werd gespeeld op het ter rein van Triangelboys aan de Oranje straat. Als eerste was er de ontmoeting Ritmeester-SKF die in een 7-0 overwin ning voor de Ritmeester eindigde. U zult begrijpen dat er bij deze wed strijd van enige spanning geen sprake was. Daarvoor was het krachtsverschil werkelijk te groot. Hoewel het met de rust reeds 3-0 was, kunnen we toch niet zeggen, dat de SKF-vertegenwoordigers er maar zo'n beetje mee gespeeld hebben. Integendeel, zij hebben hun uiterste best gedaan om een zo gunstig mogelijk resultaat te bereiken, maar misten ge woon de stootkracht om zich door de hechte verdediging van de sigarenmakers heen te werken. Ook in de tweede helft hebben zij tot het einde toe getracht om tot een tegen- puntje te komen. Ritmeester wist echter niet van wijken en fabriceerde er lustig nog een viertal doelpunten bij. In elk geval hulde aan de SKF-ers voor hun vasthoudendheid. De tweede wedstrijd tussen Triangel boys en Veenendaal was van heel wat beter gehalte. Vanzelfsprekend stak de Veenendaal-ploeg voor wat voetbal be treft met kop en schouders boven Trian gelboys uit, maar daartegenover staat dat de Boys door hun vechtlust en vasthou dendheid zeker één of twee tegenpuntjes verdiend hadden. Het was al spoedig 0-1 toen doelman Labé niet voldoende reageerde op een goed gericht schot van Rebergen. Hoewel we van de goed combinerende Veenendaal-ploeg zeker meer doelpunten verwacht hadden, kwam het voor de rust niet verder dan een keihard schot van rechtsbuiten Sukkel, dat echter op keuri ge wijze gestopt werd. Kort na de hervatting werd het 0-2 uit een corner van Van Hal, die door v. d. Scheur benut werd. Kort voor tijd leek het of de Boys toch nog een tegenpuntje zouden maken, maar het harde schot ging naast. Nadat Benny van Hunnik juist naast gekopt had, werd het in de laatste minuut door Rebergen 0-3. Maandagavond werd gespeeld op het Veenendaal-terrein aan de Bergweg waar zich al direct een felle en soms wat harde strijd ontspon tussen GeHa en Hollandia. GeHa trok meteen ten aanval en kreeg al spoedig enkele goede scoringskansen, maar zowel Ariëns als Diepenveen wisten die niet te benutten. In de achtste minuut lukte het toch, Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 6 juni Gerda Schoeman 7 Jos van Beek, Eist 7 D. Bos 7 Anneke van Loo 9 Gert van Mil 10 Joop en Willie van Engelenburg 10 Wout van Wakeren 11 Janny van Schaik Hartelijk gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Avro, spar, papa, klei, lens, egel, even, ader. Waal, (Maas), krom. Ap- pingedam. II. welp, Elia, lier, part. III. de 26 letters van het alfabet. I. geit, rood, ui, tong, til, onder. Grutto II. kam, Ali, mis. III. Doorn, roosje. Doornroosje. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Uit onderstaande lettergrepen kunnen acht Nederlandse plaatsnamen gemaakt worden. Probeer het maar eens. NAAR, LOE, VEN, DER, ME. BRES, DEM, STER. RAAI, NEN, WAS, OL, VANK, KENS, WIL, ZAAL, SE. MON DEN, BLIK. II. - - X - X - - - - X - - - X - - - X - - X - - - - X - - - X - stad in Marokko halve kilo opbrengst van kapitaal kort afgebroken geluid deel van een jaar glansloos een kleur inhoudsm. droge waren - X - - - vierendeel. Op de kruisjeslijn komt de naam van een insectenetend moerasplantje. III. Welke traan loopt nooit uit iemands oog? Voor jongeren: Van links naar rechts: 1. deel van de boom; 3. iets dat in de kers zit; 5. de vader van je vader; 6. Boomsoort; 7. een rivier in ons land; 8. voornaam van de man van Katrijn (uit de poppenkast); 10. vroeger schreven de kinderen met een griffel op de 12. boom; 13. ik ben - jij bent - hij Van boven naar beneden: 1. het theepotje van het poppenservies heeft een 2. in een winkel kun je iets 3. schitterende steen; 11. de kip legt een 9. wat morst vader als hij rookt? 4. mijn zusje gaat naar hetveld; II. Mijn eerste deel is wapentuig en werd vroeger vaak door een jongen voor zijn heer gedragen; mijn tweede deel is een ander woord voor weg en mijn geheel is een dier dat heel langzaam vooruitkomt. III. Om welk pak zal je nooit vragen, En wil je ook niet dragen? 't Is niet van wol of van katoen, En niet om aan je lijf te doen. Jetje kreeg van tante Jo Een ezel en een bord cadeau Nu kan ze schooltje spelen Maar o, wat zijn die poppen dom, Ze kennen heus geen enk'le som. De les kan hen niets schelen. Minet, de poes, is 't leren moe Ze knijpt voldaan haar ogen toe. En laat de juffrouw praten. Dat geeft toch eigenlijk geen pas. Wie gaat nu slapen in de klas „Minet, dat moet je laten!" Ze krijgt een tikje met de stok En springt verschrikt op 't kippenhok. Nu gaat de juffrouw brommen. Maar poes, die in haar vuistje lacht. Gaat kalmpjes op de mussenjacht. Veel leuker dan die sommen. Dan laat juf Jet de klas maar gaan, Het leren is zo niets gedaan. Met al die suffebollen De juffrouw bergt haar bord maar op, Gaat heerlijk met haar hondje Mop Wat in het grasveld rollen. De klokken luiden - één is gebarsten - in Ostrolenka. Een bruidsstoet schrijdt naar de kerk. De smerige bevolking juicht In het politieke leven van Frankrijk - en daarbuiten - voltrekken zich onder tussen veranderingen snel en niet te stui ten. De mislukte veldtocht naar Rusland, de terugkeer van het verslagen leger brengt Europa tegen de gehate gewelde naar Napoleon in 't geweer. Deze, zich in 't nauw gebracht voelende, vormt een nieuw leger van meest onbedreven jonge lui. De gebeurtenissen volgen elkaar op. Pruisen verklaart de oorlog, Rusland blijft als een dreigende macht op de ach tergrond. Oostenrijk neemt voorlopig een afwach tende houding aan. maar is niet te ver trouwen Napoleon slaat toedrijft Pruisen en Russen terug en bezet nog eenmaal Silezië en SaksenEen poging tot ver zoening mislukt, door te hoog opgedreven eisen Nieuwe strijd, nieuwe aanvallen Oostenrijk voegt zich bij de tegenstanders, Zweden stuurt een leger, Rusland blijft zijn manschappen ter beschikking stellen. De grote slag bij Leipzig beslist voor lopig 's keizers lot Nog is de grote veldheer niet definitief verslagen, hij weet te rekken.... zich nog in 't vaderland staande te houden. Maar de overmacht blijkt tenslotte te groot en in maart 1814 trekken de verbonden machten Parijs binnen.... Napoleon moet trachten zich op Elba met zijn tragisch lot te verzoenen en Lo- dewijk XVIII wordt tot koning van Frankrijk uitgeroepen. voornaamste bron van inkomen - en ver maakt zich met de flaters, die Louis Bert rand elk ogenblik slaat. „Waarde Bourbon", zegt hij, „jullie ge slacht heeft zich nooit veel om de land bouw bekommerd. Schei er dus mee uit! En als je er beslist mee te doen wilt heb ben - bepaal je dan tot de landerijen van Louis Bertrand volgt dit alles op een afstand. Hij heeft geen neiging tot terug keren. Al koestert hij tegen Napoleon geen wrok, voor diens belangen voelt hij toch heel weinig. Hij wacht dus af. Speelt de rol van jeugdige echtgenoot en pro beert zich op een of andere manier ver dienstelijk te maken. Hij begint zich op de landbouw toe te leggen en huichelt belangstelling voor rogge, tarwe en haver. Monsieur Leszczynski ziet dit grijns lachend aan. Hijzelf is goed op de hoogte van de opbrengst der landerijen - de je vrouw. Dat is minder kostbaar voor mij!" Louis Bertrand moet toegeven, dat hij aanleg mist. Maar, wat moet hij dan de gehele dag uitvoeren? Paardrijden, jagen, met Rosette keuve lenhet is op de duur niet genoeg voor de intelligente jongeman, die nog andere eisen aan het leven stelt, als 't bestaan op een half-boerse herenhuizinge, ergens op het platteland. Rosette lacht hem uit - en is gepikeerd. „Heb je niet genoeg meer aan mij?" toen goed doorzetten van de GeHa-voor- hoede Hardeveld in de gelegenheid stelde om zijn club de leiding te geven (1-0). Het leek er echter op dat het meteen weer gelijk zou worden toen na goed voorbereidend werk van v. d. Broek, Van Wakeren een hard schot kon lossen, maar hoogopspringend kon doelman Valken burg de bal juist over de lat tikken. Toch zou het gelijk worden, want bij een scrimmage voor het GeHa-doel zag v. d. Broek kans om langs de verbouwe reerde Valkenburg te schieten (1-1). Na de thee was het mooie er al spoedig af. Er werd soms wat al teveel op de man gespeeld, wat het spelpeil niet ten goede kwam. Hoewel beide partijen nog behoorlijke kansen kregen, kwam er in de stand toch geen verandering meer. GVW en Panter was weer een echte veteranenwedstrijd waarbij van groot voetbal geen sprake was, maar die toch in bepaalde mate aantrekkelijk genoemd kon worden. Hoewel GVW van het begin af meer in de aanval was, kwamen zij toch aan vankelijk niet verder dan enkele mislukte kansen van C. Heik'amp en Knevel. Aan de andere kant zou bij een scher mutseling voor het GVVV-doel Ditewig bijna een doelpunt gemaakt hebben. Zijn schot ging echter juist over de kruising van paal en lat. Kort voor de rust was het eindelijk Jan Geerestein die GVW een 1-0 voorsprong bezorgde. In de tweede helft kwam de Panter- voorhoede er niet meer aan te pas. De achterhoede deed het echter beter en sloeg, zij het dan met de hulp van vrouwe fortuna, alles af. Het bleef 1-0. Programma veteranentoernooi: Vrijdagavond terrein Dovo: 6.45 uur Frisia Ritmeester 7.45 uur Dovo Triangelboys Maandagavond 9 juni, terrein Matjan: 6.45 uur Neveda SKF 7.45 uur Veenendaal Merino's. Enkele V.A.V.-sprinters hebben deel genomen aan de door de Zeister vereni ging „Fit" j.l. zaterdag georganiseerde avondwedstrijden. Alie Ditewig promoveerde door een goede tijd en een eerste plaats op de 100 meter D dames, naar de C-klasse. Koos van Laar wist temidden van Ne derlands sprinsters-elite beslag te leggen op een tweede plaats bij het nummer 200 meter voor AB dames. Lcida Ditewig en Thea van Barneveld plaatsten zich in de finale bij de 100 meter voor A-meisjes, waarin zij resp. op de 3e en 4e plaats eindigden. De opvallendste prestatie van deze avond was echter de eerste prijs, welke de V.A.V.-juniorenploeg behaalde op het nummer 4 x 100 meter; zij liepen deze estafette in een tijd van 47.8 sec. een tijd welke slechts enkele tienden ligt boven het oostelijk rekord. Wanneer deze ploeg - bestaande uit Gert van de Boven kamp, Teus Bruggeman, Henk van Har develd en Dik Bovenschen - erin slaagt haar wisseltechniek te perfectioneren, zien wij binnenkort een rekordverbete- ring van dit viertal een feit worden. De dëmesploeg van V.A.V. behaalde een tweede prijs op de 4 x 100 meter in de redelijke tijd van 55,5 sec. Al met al revancheerden verschillende V.A.V.-ers zich hiermede voor de nogal teleurstellende prestaties tijdens de Ree horst-wedstrijden van 2e Pinksterdag. bij iedere f 3aan boodschappen Op deze boodschappen reeds f 1,05 vakantie-voordeel 3661 471 én zoals altijd: GRATIS MELKKOETJES HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: Tel. 201 5 zegt ze onvriendelijk, „dat was in 't be gin toch wel héél anders Haar man, die geen antwoord weet, neemt haar in zijn armen. „Nog steeds ben je mijn alles! Maar Dit „maar" bederft veel van de indruk en Rosette blijft na-pruilen. Totdat de paarden voorkomen en zij aan de zijde van haar echtgenoot de vlakte kan afrennen, de bossen doorkrui sen. Dat is nu eenmaal het leven, waarin zij zich gelukkig voelt. In Parijs is een en ander gebeurd. De Bourbons zijn op de troon hersteld, maar reeds nu dreigen zijn tegenstanders met kuiperijen. De Montebran betreurt het dat Louis Bertrand hier nu niet is Marcelline is getrouwd. Zij woont in een fraai huis in een der buitenwijken. Léon Serocco is weer bij het leger geroe pen en heeft zijn jonge vrouw moeten verlaten om 't vaandel van Napoleon te volgen. Is, naar de laatste berichten, bij Bautzen gevangen genomen, maar kan nu elk ogenblik vrijgelaten worden, om bij zijn jonge echtgenote terug te keren. Wat Marianne Lagrange aangaat, zij is Napoleon met hart en ziel toegedaan. Was zij een man, zij zou zich onverwijld bij het nieuwe, jonge leger gevoegd heb benZij leest met koortsachtige span ning de verlate berichten. Juicht bij een overwinning, is terneergeslagen bij elke nederlaagHet aftreden van Napoleon is voor haar als een persoonlijke kren king. Zij heeft medelijden met haar idool en kan zich niet voorstellen, dat de ne derlaag definitief is. „Wacht af, wacht af" zegt ze tot Etienne Duvallois, die on verschillig is voor elk gebeuren buiten zijn eigen wereldje en die beweert, dat het wel allemaal Napoleon's schuld zal zijn. ,,'t Is net als bij het schaakspel", do ceert hij, „een fout in de opening wreekt zich later. En deze fout is bij Napoleon de tocht naar Rusland geweest Marianne weet, dat daar inderdaad de bron van alle ongeluk ligt. Maar zij wil dit niet toegeven en schuift de schuld op 't noodlot In Arpagnon denkt mademoiselle Sicot aan haar pleegzoon. Diep in haar ziel beseft ze, dat het sprookje van de kleine vondeling ten einde is. Dat Louis Bert rand - daar ver, ver weg - uit haar ge zichtskring is geraakt. Dat haar leven heel anders georiënteerd is dan 't zijne. Mademoiselle Sicot voelt daarbij, dat zij niet zo heel lang meer zal leven. Zo sterk is dit besef, dat ze notaris Druot, bij zich laat komen en hem haar testament dicteert. Al haar bezittingen vermaakt zij aan Louis Bertrand. (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1958 | | pagina 4