Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld van WEEK-tot-WEEK J- F* TAK B* en W* antwoorden raadslid s: bo$~" WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ZuicU Amerika r EEST ACHTERBERG RENSWOUDE 32e jaargang VRIJDAG 6 JUNI 1958 Nr. 41 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Kindervakantiewerk Met de V.W.Y. naar Brussel Diploma-uitreiking Handelsavondschool Agenda Ilij is 5,00 waard 2 AC 767814 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, stenen voor Uncle Sam Jeugdvakantiecompetitie f Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 553427 Eedactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs ƒ1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het Anti-Revolutionaire raadslid, de heer E. C. Diepeveen, stelde onlangs burgemeester en wethouders van Veenendaal een viertal vragen over het geopend zijn van een verkooplokaliteit in de gemeente Veenendaal. B. en W. hebben de vragen van de heer Diepeveen thans beantwoord. Wij plaatsen de vragen hieronder nogmaals met onmiddellijk daarop- gevolgd het antwoord van B. en W. Vraag 1. Is het uw College bekend, dat een exploitant zijn verkooplokaliteit, gelegen in de gemeente Veenendaal, des zondags voor het publiek heeft openge steld? Antw. B. en W.: Deze vraag wordt ontkennend beantwoord. Bij informatie is ons gebleken, dat het hier betreft een lokaliteit, waarvoor een verlof B ingevolge de Drankwet is ver leend. Op deze lokaliteiten is van toe passing de „Verordening op de tappe rijen enz. en op de openbare vermake lijkheden in de gemeente Veenendaal". Vraag 2. Is uw College niet met mij van mening, dat dit in strijd is met de bestaande gemeente-verordening? Antw. B. en W.: Artikel 3 van de hier- voorgenoemde verordening luidt: Het is den houder van een in artikel 1 bedoel de inrichting verboden de daarin voor het publiek toegankelijke lokaliteiten geopend te hebben of bezoekers in die inrichting te ontvangen of te hebben des zaterdags vóór des morgens zes uur en na des avonds elf uur op de overige werkdagen vóór des morgens zes uur en na des avonds half twaalf uur. Onverminderd het bepaalde in het vo rig lid is het den houder van een in ar tikel 1 bedoelde inrichting verboden de voor het publiek toegankelijke lokali teiten, waarvoor vergunning, verlof A of verlof B is verleend, voor de bezoe kers geopend te hebben op den zondag, vanaf des voormiddags negen uur. De bepaling in het voorgaande lid ge noemd is niet van toepassing op door trekkende vreemdelingen. Het geopend houden van de verlof B- lokaliteit, uitsluitend ten behoeve van doortrekkende vreemdelingen is derhal ve niet in strijd met deze bepaling. Vraag 3. Indien uw College het onder sub 1 gestelde, bevestigend moet beant- Gaarne voldoe ik aan het verzoek om met een enkel woord de aandacht van de Veenendaalse burgerij te vragen voor een zaak, die ons aller sympathie verdient Uit de reeds verschenen mededeling hebt u kunnen vernemen, dat een plaatselijk comité is opgericht met het doel gedurende de vakantie-weken enige ontspanning te bieden aan onze schoolgaande jeugd. Hoewel men in de grotere steden van ons land aan soortgelijk werk reeds ve le jaren bijzondere aandacht besteedde, betekent dit voor Veenendaal een novi teit, waarvan wij veel goeds mogen verwachten. Het doel, dat met dit werk wordt be oogd, is tweeledig: Eerstens wil het comité bereiken, dat de kinderen gedurende de vakantie weken niet aan de verveling worden prijsgegeven, maar dat zij onder toe zicht op verantwoorde wijze worden be ziggehouden. Anderzijds wordt er naar gestreefd de ouders enigermate te ontlasten van de zorg, die juist in deze periode dik wijls zo bijzonder zwaar kan zijn. Een actie van zodanige omvang kan slechts dan slagen, indien het comité beschikt over personen, die bereid zijn hieraan hun medewerking te verlenen en het is dan ook verheugend, dat reeds meerderen spontaan hebben aangebo den hun activiteit gedurende enige tijd in dienst te stellen van dit mooie werk. Teneinde echter het comité van een zo groot mogelijk aantal medewerkers te verzekeren, doe ik een beroep op allen, die tot hulp in staat zyn, zich hiervoor op te geven bij de heer A. H. van Pijpen, Jeugdleider, Nieuweweg 42. U kunt zich bij voorbaat verzekerd weten van de dank der Veenendaalse jeugd. C. N. van Kuyk, Wethouder woorden, welke zijn dan de redenen, dat niet de nodige maatregelen tegen deze overtreder van bedoelde verorde ning zijn genomen? Antw. B. en W. Vraag 1 moest ont kennend worden beantwoord. Overigens behoort de beantwoording van* deze vraag niet tot onze competen tie. Vraag 4. Mocht uw College nog niet van de bestaande situatie op de hoogte zijn, is zij dan bereid alsnog maatrege len te treffen, ter bevordering en nale ving van bovenbedoelde verordening? TIJD SPEELDE GROTE ROL IN Antw. B. en W.: Wat betreft de na- rftMPirTrrTFRrr MOTnRri TTR leving van de onder 2 genoemde ver- COMPETITIERIT MOIORCLI B ordening kan slechts door het daartoe Ruim 50 deelnemers startten woens- bevoegde gezag, i.e. de politie, wordendagavond j.l. voor de derde competitie- gecontroleerd of anderen dan doortrek-rit van de Motor- en Automobielclub kende vreemdelingen in de lokaliteit„Veenendaal". De oriënteringsrit voer- worden toegelaten. i de de deelnemers over 62% km door lie lUst 5 juni 1958 De volgende nummers geven recht op een gratis reis naar Brussel voor twee personen: AE 06535 AP 00925 AQ 00023 AQ 06689 AX 07419 BW 05262 BY 04618 CA 00152 CB 05783 CD 05902 CH 09705 CM 05437 CO 01933 CY 07012 DG 07409 DG 09119 DK 06200 DK 08510 DL 02537 DM 00080 DO 09795 DP 02159 DP 02954 DP 06000 DS 07951 DV 02052 DW 00141 DW 02828 DX 00994 DX 04743 DX 09856 DY 06508 EB 01130 EB 05661 ED 09190 EF 05263 EF 08808 EG 00011 EG 01604 EG 02810 EG 05415 EJ 05208 EK 00774 EK 03200 EL 08532 EL 09270 EN 02533 EU 00590 EV 01617 EZ 05881 Bovenstaande bonnen zo spoedig moge lijk inleveren op het bureau van de V.W.V., Hoofdstraat 98, Veenendaal. De volgende buslichting is op donder dag 12 juni a.s. des avonds om 9 uur. Dertig leerlingen van de Veenendaalse Handelsavondschool hebben in de afgelopen weken met gunstig resultaat het eindexamen van de school gedaan. Woensdagavond vond in de Koningin Julianaschool de uitrei king plaats van de diploma's, waarbij, behalve de directeur en leraren van de school ook het schoolbestuur, de Rijksgecommitteerden, het be stuur van de Winkeliersvereniging en drs. J. H. Scherks van de Kamer van Koophandel aanwezig waren, alsmede volt. college van B. en W. OPENLUCHTUITVOERING „SPARTA" Morgenavond geeft de gymnastiek vereniging „Sparta" een openluchtuit voering op het terrein van de voetbal vereniging Veenendaal aan de Bergweg. Alle afdelingen van deze populaire ver eniging werken aan de demonstratie mee. Sparta zal o.a. werk laten zien, waarmee op de Bondsfeesten in Arnhem vier eerste prijzen werden behaald. Aan de uitvoering gaat een mars vooraf. Vertrek half zeven vanaf het gymna stieklokaal aan de Sandbrinkstraat. Het Chr. Tamboers- en Pijperskorps „Prins Bernhard" zal de turners begeleiden. V.Z.C. I NAAR TOERNOOI IN AMERSFOORT Aan een zeer sterk bezet waterpolo- toernooi, dat op dinsdag 10 juni a.s. in Pesie's bad te Amersfoort wordt gehou den zal ook het eerste herenzevental van de Veenendaalse zwemclub deelne men. Het toernooi wordt georganiseerd door „Sedna" en naast deze club neemt o.a. ook Flevo uit Nijkerk eraan deel. VEENENDAAL Luxor theater heden t.e.m. donder dag 12 juni de film Sissi keizerin en moeder (deel drie) Zaterdag 7 juni, grote openluchtuitvoering gymnastiekvereniging „Sparta" op het terrein van voetbalver. „Vee- nendaal" aan de Bergweg, aan- g| vang 7 uur. Maandag 9 juni, op- ng richtingsvergadering v. een brom- gg fietsclub in Veenendaal, in de kl. §gf zaal van geb. „Eltheto", aanvang 8 uur. Dinsdag 10 juni eerste leden vergadering van de „V.U."-vereni- ging Veenendaal in de bibliotheek van de Julianaschool, aanvang 8 u. ELST Zaterdag 7 juni organiseert de Cult. Nat. Hist. Ver. Zuid-Oost Utrecht' een excursie naar de Leersumse plassen. De heer H. M. van Schuppen, voor zitter van het schoolbestuur was de eerste die de geslaagden feliciteerde. Het resultaat was dit jaar zeer gunstig, omdat slechts 2 kandidaten afgewezen behoefden te worden. De heer Van Schuppen wees de geslaagden er op, dat zij nooit te veel konden studeren; het wordt niet gemakkelijk in de maat schappij, alleen maar moeilijker. Hij bracht dr. Thoomes met zijn leraren dank voor al het werk dat zij verricht hadden om dit gunstige resultaat te be reiken. Ook dr. Thoomes sprak zijn bij zondere dank uit voor het gunstige re sultaat. De situatie in Nederland is na vorig jaar radicaal gewijzigd. Overvloe dige werkgelegenheid is niet meer aan wezig, al blijft Veenendaal nog een gunstige uitzondering maken. Ook hij gaf de geslaagden de raad te blijven studeren en dit diploma te beschouwen als een begin. Men moet deze studie uitbouwen en verdiepen, ook al geeft dit diploma vrijstelling van het mid denstandsdiploma Als voorbeeld wat een middenstander kan bereiken nam dr. Thoomes de heer Ant. de Ruiter, de voorzitter van de Winkeliersvereniging als voorbeeld. Slechts enkele ingewijden is het be kend, dat de heer De Ruiter enige tijd geleden het feit heeft herdacht, dat hij 12% jaar wethouder van de gemeente Veenendaal is. Voor de buitenwereld is dit feit geheim gehouden, maar dr. Thoomes vond dit een geschikte gele genheid om de heer Ant. de Ruiter ge luk te wensen met dit ambtsjubileum en hem nog vele jaren toe te wensen om onder Gods zegen de gemeenschap te dienen. Dr. Thoomes sprak verder een woord van dank aan de heren Schoemaker, Slotboom en drs. Koomen, die als Rijksgecommitteerden de exa mens hadden bijgewoond, hetgeen zij op buitengewone wijze hadden gedaan. Burgemeester Bakker reikte daarna aan elk der geslaagden het diploma uit. Ook hij wees op de belangrijkheid van dit diploma, juist voor een handels- en industriecentrum als Veenendaal is. Hij was blij, dat de Veenendaalse Winke liersvereniging indertijd het initiatief genomen had tot stichting van deze Handelsavondschool. Als eerste ontving mej. Corry Huting het diploma, omdat zij met 41 punten het beste resultaat op het examen had geboekt Er waren 2 kandidaten, nl. mej. Evy de Koning en Aart Stuiven- berg die met 40 punten gezamenlijk de tweede plaats hadden bereikt. Ten slot te bracht ook de burgemeester dank aan dr. Thoomes en de leraren voor al le moeite die zij zich in deze getroos ten in het belang van Veenendaal. Namens de Kamer van Koophandel reikte drs. Scherks daarna aan mej. Huting het boekwerk „Land uit Zee" uit, terwijl de heer Ant. de Ruiter na mens de Veenendaalse Winkeliersver eniging een boekwerk uitreikte aan mej. De Koning en de heer Stuiven- berg. De geslaagden werden daarna nog door drs. Koomen namens de Rijksge committeerden gefeliciteerd, waarna mej. Huting namens haar klasgenoten aan directeur en leraren dank bracht voor het genoten onderwijs en een ro kertje aanbood. De bijeenkomst werd door de heer H. M. van Schuppen, met een woord van dank aan de sprekers gesloten. De geslaagden zijn: 1. Hermien Anbeek, Jan Steenlaan 11, Veenendaal. 2. Joost Beekhof, Klaas Katerstraat 5, Veenendaal. 3. Kees Bruijs, M. Hobbemastraat 19, Veenen daal. 4. Chris Besseling, Ger. Terborch- straat 11, Veenendaal. 5. Siena van Dijk, Leinweberstraat 64, Veenendaal. 6. Bertus v. Engelenburg, Beatrixstraat 27, Veenendaal. 7. Wim ter Haar, Mid dellaan 71, Veenendaal. 8. Klaas Heer- NUTSSPAARBANK Overzicht mei 1958 Ingelegd in 5092 posten 393.748,85 Terugbetaald in 799 posten 229.678,04 Meer ingelegd164.070,81 Het aantal inleggers steeg in deze maand met 82 tot 8481. Horlogerie Hoofdstraat - Veenendaal ma, Beatrixstraat 65, Veenendaal. 9. Joop Heikamp, Fluiterstraat 32, Vee nendaal. 10. Meindert Hoogendonk, Fluiterstraat 24, Veenendaal. 11. Corrie Hutink, Nieuweweg 175, Veenendaal. 12. Nita de Kleuver, Dahliastraat 7, Veenendaal. 13. Mees Klumpenaar, Mo lenstraat 71, Veenendaal. 14. Evy de Koning, Ger. Doustraat 6, Veenendaal. 15. Barend van Kooten, Da Costastraat 9, Veenendaal. 16. Henk van Kooten, Munnikenweg 14, Veenendaal. 17. Ber tus Lindeboom, Ferd. Bolstraat 24, Vee nendaal. 18. Lex van Manen, Boslaan 34, Veenendaal. 19. Henny Middelho ven, Kerkewijk 109, Veenendaal. 20. Tinf Möller, Lijnbaanstraat 41, Wage- ningen. 21. Jan v. Nieuwamerongen, Valleistraat 40, Veenendaal. 22. Rie van Nieuwamerongen, Valleistraat 40, Vee nendaal. 23. Truus van de Pol, Emma- laan 57, Veenendaal. 24. Gerard Schoonderbeek, Nieuweweg 127, Vee nendaal. 25. Aart Stuivenberg, Nieuw- straat 62 Scherpenzeel. 26. Corrie Roe- lofsen, Fluiterstraat 16, Veenendaal. 27. Ireen Roelofsen, Groenelaan 4, Veenen daal. 28. Nellie Veenendaal, Zandstraat 40, Veenendaal. 29. Jan van de Weerd, Parallelweg 108, Veenendaal. 30. Gerrit van Wijk, Pr. Bernhardlaan 103, Vee nendaal. Veenendaal en de nabije omgeving, o.a. Achterberg en de Bennekomse Meent. Er werd gereden met een snelheid van 30 km per uur. De opgaven, aan de hand waarvan het parcours moest wor den uitgepuzzeld waren niet zo gewel dig lastig deze keer. Wel moesten de deelnemers geducht rekening houden met de tijdcontroles. Het was deze keer in hoofdzaak een tijdrit. Er waren zes tijdcontroles, tegen drie routecontroles. Evenals de vorige maal vielen in het Franse Gat weer de meeste slachtoffers. Het merendeel van de rijders verkeek zich op een straatnaambord Westersin gel, terwijl in werkelijkheid moest wor den gereden op een aanduiding Wes tersingel tussen aanhalingstekens aan gebracht op een bouwkeet. De uitslagen waren: auto's: 1. H. v. d. Bovenkamp, 5 str. pnt.; 2. C. H. de Haas, 6 str. pnt.; 3. A. C. Slieker, 9 str. pnt.; 4. J. F. van Schuppen, 19 str. pnt; 5. M. Veenendaal, Oosterbeek, 49 str. pnt.; 6 J. Posthuma, 49 str. pnt. Motoren: 1. J. Klumper, Leersum, 2 str. pnt.; 2. Spijkhoven, 2 str. pnt.; 3. Makenbach, Oosterbeek, 3 str. pnt.; 4. H. van Leuveren, 4 str. pnt. In verband met het grote totaal-aan tal deelnemers over drie ritten kon de stand na deze drie ritten nog niet wor den bekend gemaakt. In de loop van de volgende week zal het mogelijk zijn de ze stand te publiceren. Zaterdag 14 juni a.s. zal de volgende competitierit plaats vinden. De vorige Vallei-riks werd uitgegeven bij kruidenierswarenbedrjjf Schoeraan in de Patrimoniumlaan te Veenendaal. Mej. Schoeman, dochter van de krui denier, ontdekte de riks en heeft in middels de vinderspremie in ontvangst genomen. Hierdoor is de riks 5, geworden. De nieuwe riks draagt het rode nummer: Indien men deze vóór a.s. donderdag 12 uur v.m. op ons bureau bezorgt, ontvangt men de vinderspremie. EXAMENKLAS MAAKTE REIS NAAR DE ARDENNEN Verleden week maakte de examen klas van de Koningin Julianaschool afd. U.L.O. een tweedaagse reis door de Ardennen. 's Woensdagsochtends om 6 uur werd de tocht aangevangen, zodat om 9 uur 's morgens het gezelschap reeds in Maastricht aan de koffie zat. Door het prachtige Ourthedal werd de tocht voortgezet naar Han, waar de grotten werden bezocht, die als altijd een machtige indruk nalieten. De nacht werd doorgebracht in een jeugdherberg in de omgeving en om half zeven 's morgens reed de grote luxe touringcar van Garage Vonk weer af. Nu langs de mooiste route door de Ardennen over La Roche, Coo, Spa naar Gileppe. Men kwam ogen te kort om nu eens links, dan weer rechts of voor of achter van de mooie uitzichten te genieten, die door het bijzonder fraaie weer en het verre zicht des te meer tot hun recht kwamen. Bij de watervallen van Coo werd het terrein nog even van boven verkend; er werd nl. druk gebruik gemaakt van de stoeltjeslift; zij het soms ook met enige angst. Donderdagavond om kwart voor elf kwamen t-.llen zeer voldaan behouden weer ie v^enendaal aan. Een restant van de reiskas, groot f 30.werd afgestaan aan het fonds voor de „Veense Bleekneusjes", onder het motto: „Wij hebben genoten, laat anderen ook genieten." NED. ROODE KRUIS INZAMELINGSACTIE 1958 Zij, die de thermometerstand volgen zullen hebben waargenomen, dat de gelden nog slechts in kalm tempo bin nenkomen. Toch is dit niet verontrustend, eerder het normale verloop. Als regel stijgt de stand eerst belang rijk in de 2e week, daar geleidelijk de afrekening wordt ontvangen. Wij hebben goede hoop op een be vredigend resultaat en wij wekken hén, die nog niet hebben geofferd op, ook ditmaal bij te dragen. Helpt uw Roode Kruis helpen in haar vele taken ten behoeve van zieken en hulpbehoevenden van alle gezindten. Geef gul en blijmoedig. EXCURSIE NAAR LEERSUMSE PLASSEN De Cult. Nat. Hist, vereniging „Zuid- Oost Utrecht" organiseert zaterdag weer een excursie naar de Leersumse plassen. Het vogelreservaat is nu op zijn mooist, naast de nesten met eieren zijn er ook volop jongen te bewonderen. De tocht om de plassen staat onder leiding van de vo gelwachter, de heer De Man. CHRISTELIJK ONDERWIJS IN ELST In september hoopt het bestuur voor een school met de bijbel te Eist met het onderwijs te kunnen starten. Nog wel niet in een nieuw gebouwde school, waarvoor reeds enkele jaren terug een bouwvergunning is aangevraagd, maar tijdelijk heeft men onderdak aan geboden gekregen. Of men met drie of vier klassen zal beginnen is nog niet zeker, daar men van de ruimte afhankelijk is. Tot hoofd der school is benoemd, heer Boeve uit Kamperveen. de BLOEMPERK MIDDEN IN DE HOOFDSTRAAT Woensdagmorgen wreven de voorbij gangers in de Hoofdstraat even hun ogen uit en vroegen zich af of zij in alle vroegte misschien nog droomden. Wat was namelijk het geval? Midden in de Hoofdstraat was een bloemperk geschapen. In de zandbak voor de deur van de bewoner, die nog steeds weigert om zijn grond voor het trottoir aan de gemeente af te staan. Grapjassen hadden in de woestenij bloemen gepoot en bij het aldus verre zen „plantsoen" de waarschuwing ge plaatst: „Verboden in het plantsoen te lopen en bloemen te beschadigen." De grap verwekte nogal belangstelling en de hilariteit bleef natuurlijk niet uit. Tot de eigenaar uit de veren kwam en de hele schertsvertoning liet opruimen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Ka naai weg 2 - Tel. 2918 55 JAAR GETROUWD Op donderdag, 29 mei j.l. herdachten de heer en mevrouw J. G. Meijer- Was- sink te Achterberg de dag, dat zij vóór 55 jaar in de echt werden verbonden. Het bruidspaar Meijer is ter plaatse algemeen bekend en mag zich nog in een redelijke gezondheid verheugen. Het huwelijksfeest is slechts in intie me kring herdacht, zulks in verband met de reeds hoge leeftijd van het echt paar, van respectievelijk 78 en 80 jaar. Met dit bijzonder jubileum willen ook wij echter onze gelukwensen aan bieden en hen samen nog meerdere ge zegende jaren toewensen. SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Renswoude verzoekt ons mede te delen, dat hij ver hinderd is op woensdag, 11 juni a.s. in het gemeentehuis spreekuur te houden. De eerstvolgende zitting wordt nu ge houden op 18 juni a.s., des namiddags van 2.00 tot 3.00 uur. SLUITING GEMEENTEHUIS Op dinsdag, 10 juni a.s. zal het ge meentehuis te Renswoude voor het pu bliek gesloten zijn aangezien op die da tum het personeel het jaarlijkse uit stapje gaat maken. De reis gaat deze keer via Utrecht naar Rotterdam, alwaar o.m. de bezich tiging van de tunnel en een rondvaart door de havens op het programma staat. J.V. en M.V. OP REIS De Ned. Herv. Meisjesvereniging en Jongelingsvereniging te Renswoude ho pen op dinsdag 10 juni a.s. gezamenlijk de gebruikelijke reis te maken. Dit jaar zal een bezoek worden ge bracht aan Duitsland, namelijk Keulen, Königswinter en Bonn. In verband met de grote afstand, die moet worden afgelegd, vertrekt het gezelschap des morgens reeds om 5.00 uur per touring car in de richting Zuid-Limburg. Vice-president Nixon der Verenigde Staten, na Eisenhower zelf de be langrijkste vertegenwoordiger van het grote Amerikaanse Rijk, heeft het tijdens een bezoeken-serie in de landen ten zuiden van het Panama- kanaal hard te verdu^n gehad. Vuile eieren en rotte tomaten, paarde vijgen en stenen war n zijn deel; zijn vrouw en hijzelf werden in het gelaat gespuwd en hei mag een wonder heten, dat hij er onge.'eerd af kwam. Wat is de oorzaak van leze felle uitbarsting van haat tegen Un;-le Sam? President Eisenhower had tijdens een ren is het voor de grote maatschappijen persconferentie het bijna stereotype vaak makkelijker zaken d. n dan met antwoord al gereed „de communisten". Voorzichtigheidshalve hield hij een slag om de arm en erkende, dat ook de eco nomische en sociale situatie in de staten waar Nixon zo onvriendehjk was ont vangen, een woordje meespraken. Dat was wel wijs van Eisenhower, want met de dooddoener „communisti sche agitatie" verklaart r en dit alles niet. Deze felle agitatie t impel weg te verklaren als door Moskou verwekt, dat ware al te kinderlijk. een regering, die verantwo .ding schul dig is aan een parlement, n moet ver teilen waar het geld blijft. Daarom accepteren de heethoofden in de Zuidamerikaanse staten uitleg van Eisenhower niet, geloven zij niet dat eerbied voor de soevereiniteit dezer sta ten Amerika terug houdt van iedere vorm van strijd tegen de dictatuur. Men ziet dit als een schijnheilig voor wendsel, en werpt het Amerikaanse grootkapitaal mét de dictatuur, die voor Altijd: communisten zovele misstanden verantwoordelijk is, Men heeft in Washington in het ver- ÜP ®cl1 nooP leden altijd bijzonder graag met dit bijltje gehakt, vooral in de tijd waarin dank zij de „heksenjacht" van Senator McCarthy de vrees voor het communis me bijna tot 'histerie werd. Voor het thuisfront kon men dus de communis ten altijd als de boosdoeners laten op draven. Men herinnert zich het geval Guate mala, dat rechtstreeks aanleiding was van de felle betogingen tegen Nixon in Caracas, de hoofdstad van Venezuela... kortelings van zijn dictator Jimenez be vrijd. In verscheidene Zuidamerikaanse staten heerste tot voor kort de meest onvervalste dictatuur... een aantal van deze Hitlertjes heeft kortelings het veld moeten ruimen, nadat de val van Peron de omzwaai had ingeleid. Censuur op de pers, geheime politie, arrestaties, „verdwijningen" en „op de vlucht neer geschoten tegenstanders", Gestapome- thoden, corruptie, opstapeling van rijk dommen aan de ene kant; armoede, an alfabetisme, ziekten aan de andere kant, die van het volk. Dat was daar schering en inslag. De Verenigde Staten hebben heel braaf verklaard, dat zij zich niet met de interne aangelegenheden van deze staten mochten bezighouden. Ondanks trots op eigen democratische grootheid, liet men de dictatuur stiekum voortbe staan... en verdiende er goed aan. Toen in Guatemala een dictator werd opge ruimd en de nieuwe regering probeerde de rijkdommen een beetje gelijker te verdelen, heette dit echter terstond „communisme" en al bleef Amerika zijn principe getrouw van „niet-inmen- ging", iedereen wist wel waar de zoge naamde nationalisten, die de nieuwe regering omver wierpen, hun wapens vandaan hadden. Trouwens, wie de geschiedenis leest van het Panamakanaal, weet daaruit wel, dat die „niet-inmenging" maar al te vaak een wassen neus is geweest. Jimenez als gast Nu heeft Venezuela onlangs zijn dic tator Jimenez het land uit gezet, een man die zijn eigen welzijn en dat van zijn vriendjes altijd vele malen hoger schatte dan dat van de natie. Hij gaf het geld met handenvol uit, maar niet aan woningen, onderwijs en gezond heidszorg. Jimenez zit nu als gast in de Verenigde Staten... en dit, gevoegd bij de herinnering aan Guatemala, was voor de betogers in Caracas genoeg om Nixon de huid vol te schelden... waarbij het overigens niet bleef. Over het algemeen heeft Uncle Sam zich bij zijn Zuidamerikaanse politiek vaker laten leiden door belangen dan door beginselen. Met corrupte dictato- RADIO HOOFDPRIJS IN VEILIG VERKEERSRIT In samenwerking met de Motor- en Automobielclub Veenendaal zal de af deling Veenendaal van het Verbond voor Veilig Verkeer op woensdag 28 juni a.s. de derde veiligverkeersrit or ganiseren. Inschrijving staat open voor auto's, motoren, scooters, zijspancombinaties en bromfietsen. Inschrijvingsgeld: f 2,50 voor motorrijtuigen en f 2,voor bromfietsen. Het parcours is uitgezet door de heer A. Boers, in nauwe samenwerking met de heer C. H. J. van Duuren, hoofd agent van politie. De rit gaat over goed gebaande wegen (afstand: 60 km). Voor-inschrijvingen kunnen plaats vinden bij de secretaris van V.V.V., J. P. C. Leinweberstraat 5 en telefo nisch, op nr. 2060 ten name van de heer A. Boers en nr. 2222 ten name van de Veenendaalse politie. Aan deze rit zjjn waardevolle prijzen verbonden. De hoofdprijs bestaat uit een radiotoestel. Moeilijke weg Dat Richard Nixon zijn „toer" heelt ondernomen, duidt op moed en verant woordelijkheidsbesef. Hij begrijpt dat Zuid-Amerika binnen de kring van de westerse democratieën getrokken dient te worden, maar hij vertegenwoordigt een (republikeinse) regering, waarvan soms met meer, soms met minder recht gezegd wordt dat de „big business" daarin te veel te vertellen heeft. En natuurlijk gebruiken de schreeu wende en smijtende betogers Amerika als zondebok... er moet immers aityd een zondebok zijn, en Amerika is een heel grote, die mist men niet zo gauw. Maar Nixon zal misschien door zijn onprettige ervaringen tot de overtui ging komen, dat, wil Amerika er aan meewerken dat het zuidelijk continent niet voor het westen en de democratie verloren gaat, het meer moet doen dan lippendienst bewijzen aan de democra tie en intussen onder een hoedje spe len met de dictatuur. Overal waar be- iingen de baas spelen over beginselen (Frankrijk) wordt de democratie het kind van de rekening. Amerika wil ongetwijfeld graag de „grote broer" van de zuidelijke staten zijn. Maar zolang deze broer vóór alles uitrekent, wat hij aan die kleintjes ver dienen kan, zal de verhouding niet bijs ter broederlijk zijn. De betogers in Bo gota, Lima en Caracas hebben hun woede gekoeld op een man die beter verdiende. Maar met die kromme stok zullen ze misschien nog een rechte slag slaan, wanneer Nixon, letterlijk door schade en schande geleerd, bewust helpt, aansturen op een nieuwe koers. Zodat niet-communistische raddraaiers, maar oprechte patriotten en democra ten, zich geruggesteund weten door de Grote Broer, wanneer ze ook ten zui den van het Panamakanaal de demo cratie willen doen zegevieren. (Nadruk verboden) SOEP. De burgemeester van Hossegor (Frankrijk) kwam ter ore dat de vuilop haaldienst het lastig werd ge maakt door de dorpshonden, die elke morgen op zoek naar eten de vuilnisemmers om gooiden. Wel! riep hij toen uit, dat bewijst dat die arme dieren niet genoeg te eten krijgen. Dat eten, dat zij zoeken zul len we hen dus verstrekken. Sinds die dag krijgen in Hos segor alle honden 's morgens om acht uur een portie soep op kosten van de gemeente kas. HUWELIJK. In Turkije trouwen 82 procent van de jonge vrouwen tussen hun twintigste en vierentwintigste jaar, in de Ver. Staten 66 pro cent, in Frankrijk 49,6, in En geland 48, in Duitsland 32 en in Ierland slechts 18 procent. De Turkse schonen zijn er dus het vroegst „bij". NAAM. Het is vaak lastig als men de zelfde naam draagt als een bekend tijdgenoot. In een Engels ziekenhuis, dat be zocht zou worden door prin ses Margaret lag een elektri cien ziek en zijn naam was Townsend. De directeur zei toen tegen hem: Ik geloof dat jij wel in staat bent om naar huis te gaan, want als de prin ses toevallig naar je naam zou vragen, zou ze wel eens verward kunnen raken. GEVOELIG. President Ei senhower heeft verklaard er van overtuigd te zijn dat de economische crisis in de Ver. Staten spoedig voorbij zal zijn. Gelukkig! Want hoe ge voelig reageert de mens: in het eerste kwartaal zijn in de States ten gevolge van die crisis 7.000 kinderen minder geboren dan in het eerste kwartaal van 1957. VERKIEZINGEN. In Italië zijn bij de 32 miljoen stem gerechtigden de vrouwen in de meerderheid. Zij beschik ken over 53 procent van het aantal stemmen. Met dit feit voor ogen zijn de verschillen de politieke partijen met pro pagandamiddelen in het strijd perk getreden die er speciaal op gericht zijn deze vrouwelij ke stemmen binnen te halen. Zo treedt de communistische partij met een geparfumeerde beeldroman voor het vrouwe lijke forum. Wanneer de da mes in dit boekje de avontu ren van rijke jongemannen, die vaak en langdurig on schuldige jongemeisjes omhel zen, hebben gevolgd en met hoogrode kleur op de laatste bladzijde zijn beland, dan zien ze daar tot hun verbazing ver meld dat het om ook rijk te worden het beste is op de communistische lijst te stem men. Wanneer dit is verwerkt kunnen de dames vervolgens het plaatje op hun pick-up af draaien, dat de christen-de mocraten haar toezonden. Het is de nieuwste schlager van hun Siciliaanse lievelingszan ger Modugo, die met zijn war me stem elk vrouwenhart in vlam zet tot aan het laatste refrein, want dat is door de reclame-experts van de chris ten-democraten veranderd in een reclametekst voor hun partij door het woord „ste len" te veranderen in „stem men", enz. enz. ANTI. Anti-radarverf is het nieuwste dat Amerikanen enRussen hebben uitge dacht Een vliegtuig dat met deze verf is ingesmeerd blijft op het radarscherm onzicht baar. Waarmee aan het nut van radar in oorlogstijd dus al weer een eind is gekomen. Gelukkig kunnen we er voor vredesdoeleinden nog alle profijt van trekken door ons aan de gewone verfsoorten te houden. VALS. De hele bevolking van de Westduitse republiek houdt zijn buik vast van het lachen nu bekend is gewor den dat de expert in psycho logische zaken Schneider, die 700 officieren opleidde die op hun beurt 80.000 soldaten test ten, een onechte psycholoog blijkt te zijn, die nooit heeft gestudeerd. Schneider zit nu in de gevangenis maar in het leger gaat men door met het toepassen van zijn methode, omdatdie uitstekend vol doet INDEX. De aartsbisschop van Quebec, geraadpleegd of het wel geoorloofd was het toneelstuk „Huit clos" van Jean-Paul Sartre over de te levisie uit te zenden, heeft verklaard, dat het wel verbo den is toneelstukken te lezen die op de index staan, maar dat er niets tegen is dat men die stukken ziet op de televi sie of in de schouwburg. LISZT Een Amerikaanse secte, die gelooft in de reïn carnatie, is ervan overtuigd dat de pianist Karl Diessel een reïncarnatie van Franz Liszt is. Enige van hen kwa men hem heel hartelijk de hand drukken toen hij een concert in Parijs gaf en zei den knipogend „wel te weten wie hij was". PAARD. De Franse minis ter van oorlog (welke?) heeft 50.000 gulden uitgetrokken voor de aankoop van tien paarden voor een door het le ger te houden concours-hip- pique. Hij wist nog niet waar dit concours gehouden zal worden: te Parijs, in Algerië of in de tuin van het buiten huis van generaal De Gaulle? Ingezonden Zoals jullie uit de voorlopige publika- ties van het comité kinderontspanning tijdens de vakanties, hebben kunnen le zen, organiseert de politiesportvereniging ook dit jaar vreer de inmiddels wel be kend geworde-: jeugdvakantie-competitie. Een opwekk ig daaraan deel te nemen is mijns inziens overbodig. Het gaat weer als voorgaande jaren. De inschrijving staat open voor alle clubs, die geformeerd worden uit een be paalde straat, wijk of buurt. Er wordt gespeeld in drie leeftijdsgroepen, name lijk 8 tot en met 10 jaar, 11 tot en met 13 jaar en 14 tot en met 16 jaar. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar op het bureau van politie. Voor iedere speler of reservespeler moet bij de in levering van deze formulieren een inleg- geld van 0,50 worden betaald. Dit is toch niet veel, wel. Een paar weekjes sparen en dat is voor elkaar. Jullie weten ook, dat je bij je club een leider moet hebben, die de leeftijd van 18 jaren moet hebben bereikt. Dus zoek in je straat, wijk of buurt zo'n persoon op. Die is vast wel te vinden. Dus niet verlegen zijn, een leider op zoeken en inschrijfformulieren ophalen. Op het politiebureau kun je verder alle inlichtingen krijgen en zullen ze je graag met alle dingen helpen. En dan maar proberen de bekerhouders van vorig jaar hun die beker afhandig te maken. Dat zal heus niet meevallen, want ze zullen hem heus niet zo afgeven. En dan nog wat. Vorig jaar kwamen we voor de uitreiking van de bekers bij el kaar. Je weet nog wel, waar Bep Bakhuis jullie wat wijze lessen meegaf voor het voetballen en verder enkele leuke films werden vertoond. Dit jaar willen we met de drie als winnaar uit de wedstrijden gekomen clubs naar een grote wedstrijd in Amsterdam of Rotterdam. Misschien een internationale en anders een vermoe delijk mooie andere wedstrijd. Vooropge steld, dat een dergelijke wedstrijd niet op zondag gespeeld wordt. Te zijner tijd kan dit met de leider van jullie club wor den overlegt. Dit kost veel geld, maar om hiervoor de nodige financiën bij elkaar te krijgen, willen we komen tot een mooie wedstrijd in Veenendaal tussen b.v. het kampioenselftal van de Nederlandse po litie en een elftal, samengesteld uit spe lers van Veenendaalse K.N.V.B.-clubs, opgeluisterd door een politiemuziekgezel- schap of militair muziekkorps. Hierover zijn de besprekingen nog gaande, dus kan er verder niets van gezegd worden. Tot laatst bedoelde wedstrijd hebben de deel nemers aan de jeugdvoetbalcompctitie vrije toegang. We hebben dus met elkaar afgesproken, dat jullie meedoen? Tot ziens dan op het voetbalveld. De regelingscommissie. Grote sortering BADMUTSEN BADTASSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCREME en OLIE In diverse prijzen Toeristenkaartjes GRATIS Tel. 2576 Hoofdstraat 106

De Vallei | 1958 | | pagina 1