manier van thee-zetten! ANT. DE RUITER r »RENSWOUDE« Het gebeurde Aanmelding van leerlingen in een Mei-nacht Klopjacht Rock, Rock, Rock De bende van ma ca «lij De maniak Bromfiets verhuur COMPLETE WONINGINRICHTING ADVERTEREN DOET VERKOPEN EDE TWEEDE BLAD ,DE VALLEI' VRIJDAG 13 JUNI 1958 Nr. 43 gelegenheidskleding Joh. \e d. >leijden E migratie Veenendaal en omstreken Voor verven en stomen naar Hardeveld komen L U X O R Veenendaal Theater nieuwste „Sparta" bromfietsen. typiste Grote kampeershow 16, 17 en 18 juni a.s. in gebouw Telefoonweg 100 - Ede-centrum. Reclame aanbieding: een vierbaans LUCHTBED voor .Ons Huis' Sportlniis K A R S S E N Schoonheid die blifft! aluminium CX jaloezieën Sportweek van 21 t./m. 28 juni J. P. VALKEMA BLOUW ROMAN UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD Dit zi|n de voordelen O Geen theeblade ren in de theepot ol in de kop/es. Geen thee zeefje meer nodig. O Het theezakje blijft bovenin de thee pot drijven, waar hef water het heetst is. Daardoortrekt de thee veel beter af. CHR. KWEEKSCHOOL OP DE VELUWE BROUWERSTRAAT 19 EDE voor de nieuwe cursus (1 sept. '58), zo spoedig mogelijk, uiterlijk tot 31 juli. Zij, die bun voorlopige aangifte hand haven, behoeven geen nieuwe aanmelding in te zenden. Eisen voor toelating: Eerste klasse: voll. Mulo-dipl. A. of B; bewijs van overgang naar de vierde klasse van Gymn., H.B.S., M.M.S. of vierjarige Handelsdagschool. Derde klasse: einddipl. Gymn., H.B.S. of M.M.S. Vijfde klasse: akte van bekwaamheid als onderwijzer (nieuwe opleiding) Indien nodig kan voor huisvesting te Ede gezorgd worden (inform.-adres: G. Verheul, secr. H.G.O.-fonds, Burg. Prinslaan 13, Ede, tel. 9673). Bij voldoende deelname opleiding voor Hoofdakte, lagere akten (C-cursus en Dipl. Chr. Onderw.) Aanmelding en inlichtingen bij de wnd. dir. A. Bever sluis, Arnhemseweg 24, Ede: schriftel., telef. (school 9091, huis 9036), op spreekuur (woensd. 4.30-5.30) of na afspraak. Het bestuur. Verhuur nieuwe ZANDSTRAAT 26 - TELEFOON 2419 i Protestanten, aanmelding bij dt- Chnste'iike hnvgiatie Centrale. (CE.C I Spreekuur elke WOENSDAG MIDDAG van 2 30 - 3 30 uur in „De Koren! eurs". Markt 16. Veenendaal. tel. 2412. In de immigratie landen via de C.E.C. en de kerken verzorging van werk en huisvesting. Cursussen Engels. Vraagt inlicht Beatrixstraat 37 - Telefoon 2415 ENIGST BEDRIJF TER PLAATSE Vanaf vrijdag 13 juni t.e.m. zondag 15 juni iedere dag 7.30 uur, zondag 7.30 uur, zaterdag 6.45 en 9 uur. VIRGINIA MAYO - JAMES CAGNEY in: Hard, fel, spannend en adembenemend Toegang 18 jaar. Zondagmiddag 3 uur: In deze film ziet en hoort u vele grootheden van de Rock 'n Roll, die door radio en grammofoon een alge mene bekendheid verworven hebben. Toegang 14 jaar. Vanaf maandag 16 juni t.e.m. woens dag 18 juni RANDOLPH SCOTT in: Vol actie en vaart, vol spanning en avontuur. Toegang 14 jaar. Donderdag 7.30 uur Toegang 18 jaar. Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, a 10 cent, ook telefonisch: 2376 Rijwielstalling naast het theater VENDELSEWEG, VEENENDAAL, TELEF. 2376 Vanaf heden verhuren wij per dag en langer de Voorkomt teleurstelling en bespreek nu reeds voor Uw vakantie. J. P. C. Leinweberstraat 39 tel. 3164 Veenendaal TECHNISCHE SCHOOL WAGENINGEN Gevraagd per 1 september a.s.: bij voorkeur in het bezit van een diploma U.L.O. en stenografie. Bezoldiging volgens Rijksrege ling 199,25 - 315,65 per maand). Bovendien vakantie-uitkering van 4*/». Aanstelling boven de minimum wedde is mo gelijk. Beneden 21 jaar vindt jeugdaftrek plaats. Sollicitaties onder bijvoeging van kopie-getuigschriften en opgave van referentie-adressen aan de Directeur der school, Grindweg lila, Wageningen. Het bestuur. BENZINE- EN SERVICESTATION VOLKSWAGEN verhuur zonder chauffeur, tevens V.W.-busje en bestelwagen. In- en verkoop van Volkswagens en bestel wagens. Dorpsstraat 112 Telefoon K 8387-254 Renswoude 14,75 Maandereind 47 Telefoon 8284 Entree vrij. Geopend van 210 uur. Eenmaal Luxaflex in huis bete kent: schoonheid die blijftdoor de jaren heen! De Luxaflex Ther- mofort lamellen zijn ongeëven aard veerkrachtig. De plastic banden rekken en krimpen niet. kleurencombinaties voor elk interieur volmaakte zonwering-met-lichtregeling Vraag ona de gratis brochure of een demonstratie HOOGSTRAAT 12 - TEL. 2627 - VEENENDAAL De jaarlijkse sportweek zal ditmaal worden gehouden van zaterdag 21 tot en met zaterdag 28 juni. Zeer vele vereni gingen, zowel uit Ede als uit omliggende plaatsen hebben hun medewerking toe gezegd en ook van de zgde van het Edese garnizoen mag men weer op een grote medewerking rekenen. Het voorlopige programma, waarin na tuurlijk nog wel enkele kleine verande ringen noodzakelijk kunnen blijken, ziet er ongeveer als volgt uit: Dammen Op dinsdag 24 juni wordt een massa kamp gehouden, waaraan verenigingen uit Ede, Wageningen, Bennekom en Vee nendaal deelnemen. Deze wedstrijd vindt plaats in Reehorst en begint om 20 uur. De organisatie berust bij D.W.S. Tafeltennis Tafeltenniswedstrijden en demonstra ties worden gehouden op zaterdag 21 ju ni, zowel des middags als des avonds. De organisatie hiervan wordt verzorgd door de Rayon Tafeltennisclubs te Ede. Ver schillende verenigingen nemen er aan deel en voor de demonstraties zijn onder meer de kampioenen van Gelderland uit genodigd. Natuurlijk is ook de Edese in ternationaal Jan Scheffer van de partij. Tennis In het sportpark van de Van Borssele- laan worden de gehele week wedstrijden gehouden om fraaie wisselprijzen. Inlich tingen hierover verschaft de heer A. Nij- hof, Berkenlaan 16 te Ede bij wie men zich ook kan laten inschrijven. De orga nisatie berust bij de Edese Tennis Club. Schaken In het clubgebouw Arbeidszorg aan de Zanderijweg vindt dinsdag 24 juni een massakamp plaats waaraan deelnemen verenigingen uit Ede, Veenendaal en Wageningen. De leiding hiervan berust bij de Edese schaakvereniging. Voetballen Een toernooi voor de vierde klassers wordt georganiseerd op de terreinen van Reehorst op zaterdag 21 juni, 3 uur, en maandag 23 juni, 18.30 uur, terwijl de finale wordt gespeeld op zaterdag 28 ju ni, aanvang 19 uur. Blauw-Geel is belast Altijd gaaf huidje POEDER -ZALF-OLIE-ZEEP met de organisatie van dit toernooi. De gebruikelijke wedstrijd tussen de zeer sterke garnizoenselftallen van Ede en Nijmegen zal ook nu weer worden ge houden en wel op donderdagavond 26 juni om 19 uur. De samenstelling van de elf tallen wordt tijdig békend gemaakt. Volleyballen Gedurende de sportweek zullen iedere dag wedstrijden worden gehouden op het terrein Reehorst als voorbereiding op de finale, welke zaterdagmiddag 28 juni om 14 uur eveneens op het Reehorstterrein wordt gehouden. De organisatie hiervan berust bij de sportclub Magnolia, Sta tionsweg 45. Naast plaatselijke vereni gingen zullen ook verschillende militaire ploegen hun medewerking verlenen. Waterpolo In het zwembad aan de Parallelweg zal weer een waterpolotoernooi worden georganiseerd door Polar Bears. Datum en deelnemende ploegen worden nog na der bekend gemaakt. Wandelen Zo mogelijk zal in de sportweek ook een wandelmars worden gehouden, waar van de organisatie dan in handen zal zijn van de Natuurvrienden. Mocht het niet mogelijk zijn deze mars in de sportweek te houden, dan zal dit evenement tot een latere datum worden verschoven. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Montferland" (19 ju ni); Australië: ss „Orion" (19 juni); Bra zilië: ms „Uruguay Star" (17 juni); Ca nada: ss „Groote Beer" (16 juni), ms „Westerdam" (19 juni); Chili: via New York (19 juni); Indonesië: ss „Alcinous (17 juni), ms „Celebes" (19 juni); Ned. Antillen: ms „Catherine Sartori" (16 ju ni); Ned. Nw. Guinea: ms „Bintang" (26 juni); Nieuw Zeeland: via Engeland (21 juni); Suriname: ms „Willemstad" (18 juni); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afri ka: ms „Capetown Castle" (21 juni); Brits Oost Afrika: ss „Europa" (19 juni),. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. (37) „Zij past niet in dit milieu", gaat het hem door het hoofd en meteen verwijt hij zich harteloosheid Hij moet een bezoek brengen aan Ar- pagnon. Bij notaris Druot. En wel zeer spoedig. Er is veel te regelen, handteke ningen moeten worden gezet, akten ge passeerd. Louis Bertrand ziet er tegenop. Arpagnon zonder mademoiselle Sicot is voor hem geen Arpagnon meer. Maar de zaak uitstellen gaat niet. Dus komt een koets voor —Maurice heeft ook hier weer voor gezorgd - en beide jongelieden (Ro sette is in bed gebleven, omdat 't nog zo vroeg is) rijden snel hun bestemming te gemoet. Notaris Druot is vriendelijk, voorko mend en gastvrij. „Neef Maurice heeft dus goed voor alles gezorgd? Prachtig; hij had trouwens ook niet anders verwacht De „zaken" zijn niet al te omslachtig. Notaris Druot heeft alles in orde gemaakt zodat Louis Bertrand slechts behoeft te tekenen. Zij bespreken wat er met het huis moet gebeuren, 'met landerijen in de buurt? Hoe het in contanten beschikbare geld belegd moet borden? Louis Bertrand weet weinig van dit alles af. Hij heeft nooit veel bezeten en voegt zich wijselijk naar de raad van de oude, vakkundige notaris. Dit zusen dat zó: hij is 't met alles eens! 't Huis? Ja, dat biedt nog een moei lijkheid. In Arpagnon wonen, daar is Louis Bertrand niet voor te vinden. Hoe zeer hij de woonplaats van zijn jeugd ook liefheeft en waardeert - hij heeft genoeg van zulke afgelegen, kleine plaats jesMéér dan genoeg zelfs. En met een rilling haast, denkt hij aan Ostrolen- ka. Aan die smerige bevolking en de on zindelijke woningen De notaris geeft hem een brief; van de oude dame. Louis leest die hier niet. Wil alleen zijn als hij kennisneemt van de laatste woorden van zijn opvoedster. „Mijn lieve zoon", schreef ze. Nó haar dood durfde mademoiselle Sicot de be naming aan, die zij bij haar leven slechts in zichzelf dorst uitspreken. En verder geeft ze haar gedachten weer over zijn toekomst. Zover ik je ken Louis zal je leven niet zo gemakkelijk zijn. Je bent - helaas - belast met een naam, die de jouwe niet is; maar die voor iedereen een paspoort schijnt te zijn om zich je lot aan te trek ken. Je hebt een goed karakter - zover ik weet - maar niet een sterk. Je zult heen en weer geslingerd worden, door de golven van het noodlot. Nu ben je ge trouwd. Ik heb je vrouw nooit ontmoet en weet nauwelijks de omstandigheden waaronder zij de jouwe werd. Ik heb er lang over nagedacht en voelde twijfel opkomen of deze daad verstandig geweest is." „Ik heb immers Marianne Lagrange leren kennen en betreur het innig, dat geen band u beiden zal binden voor het leven. Dit immers was - naar mijn innige en weldoordachte overtuiging - de ge schikte en gewenste echtgenote geweest In alle opzichten!" „Maar ik wil hierop niet doorgaan, om dat ik niet weet hoever mijn veronder stellingen waarheid bevatten, slechts steu nend op de enkele brieven, die jij mij van ginds hebt willen doen toekomen." „Ik bid echter de hemel, dat alles goed moge komen en dat mijn geldelijke na latenschap je in staat moge stellen het leven mooi en onbezorgd te houden Louis Bertrand steunt zijn hoofd op de handen. Zijn leven mooi en onbezorgd te houdenHij twijfelt aan de mogelijk heid. Weet immers té goed, dat onder deze omstandighedenAch, mademoi selle Sicot heeft gelijk. Marianne Lag rangeDe enige vrouw, bij wie hij willen betrekken en een grotere staat voeren. Louis Bertrand, hoe toegeeflijk overi gens, is op dit punt onverzettelijk. Hij vindt het ongewenst teveel aandacht op zich te vestigen en oordeelt de door Mau rice gehuurde woning voldoende. „Later misschien!" troost hij. Maar voor zichzelf 't gevoel gehad heeft, volkomen begrepen te worden. De enige vrouw, die hem heeft liefgehad met een onbaatzuchtige liefde.. En dat alles heeft hij weggeworpen. Waarvoor? Hij huivert.Beseft opeens vlijmscherp de situatieBuigt zich dan weer over de brief, die hem nog lang in haast tedere woorden toespreekt In Parijs begint een leven van allerlei afwisseling en verstrooiing. Rosette wil overal heenen overal een kijkje ne men. Zij stort zich hals over kop in 't bonte modaine leven. En is weldra in be paalde kringen een bekende persoonlijk heid. Madame wil fraaie toiletten en allerlei prullen en snuisterijen. Zij wil lang in bed liggen en dure bonbons knabbelen. Zij wil vriendinnen hebben envrien den. Partijen geven en natuurlijk ook bij wonen. Zij zou daartoe een groter huis heeft hij uitgemaakt, dat dit „later" niet spoedig zal aanbreken De echtgenoten zijn wat uit elkaar ge raakt. Maurice Bouclé-Druot neemt dc honneurs waar. Hij brengt Rosette overal, waar ze wezen wil. En doet dit graag Zijn toon is vertrouwelijk, zonder de grenzen van 't toelaatbare te overschrij den. Louis Bertrand heeft zich niet te beklagen! Op een morgen ontmoet Louis Bertrand Marcelline! Deze is zo eenvoudig en onopvallend gekleed, dat 't jongmens haar niet herkent. Zij spreekt hem aan „Louis Bertrandwil je mij niet meer kennen?" Louis Bertrand staart verwondert in het naar hem opgeheven gelaat met de donkere, onheilspellende ogen. Hij schrikt „Marcelline!" Deze glimlacht, bewust van de indruk, welke zij te weeg brengt. „In derdaad: je nichten oud-vijandin, Marcelline", zegt ze spottend. Louis Bertrand weet zich geen houding te gevenHij stottert wat. „Ja", zegt Marcelline, die doet alsof zij niets van zijn verwarring bemerkt, „wij dachten eigenlijk, dat je gesneuveld was. Maar dat was een vergissing. Weer eens in Parijs?" Louis Bertrand - nog steeds onaange naam getroffen - moet dit toegeven: hij woont inderdaad weer in Parijs! „Ik ben in de tussentijd getrouwd", be kent Marcelline, „kom mee. Ik woon hier vlakbijLaat mij je aan mijn man voorstellen!" Een ondeugende flikkering in de ogen. Louis Bertrand heeft niet de minste lust. Hij zalHij moet nogMaar niets helpt. Marcelline neemt zijn arm en voert haar buit in triomf de niet te grote, maar rijke en geheel nieuw-inge- richte woning binnen Marcelline verheugt zich op de ont moeting. Zij weet, dat haar man en Louis Bertrand allerminst vrienden zijn. Maar iuist dat maakt de situatie voor haar aan trekkelijk. Louis Bertrand gaat, nog steeds onzeker en verward, na zijn jas afgegeven te heb ben, achter de gastvrouw de ruime, be haaglijk aandoende, woonkamer binnen. „Léon! hier is een oude bekende zegt Marcelline luid. Uit een fauteuil, die met de rug naar de deur gekeerd staat, rijst een magere gedaante. Bruin, verweerd, wat korzelig. Louis Bertrand, de hand reeds uitge stoken, trekt deze terug. „Léon Serocco - jij!" stamelt hij. „Léon!" „Mijn man", zegt Marcelline achteloos. Dan staart ze verbaasd het toneel voor haar aan Léon Serocco is doodsbleek geworden. Hij omklemt de leuning van zijn stoel. Louis Bertrand weinig minder bleek heeft een stap vooruit gedaan. Hij schijnt ge hypnotiseerd door de gestalte vóór hem. „Léonploertmóórdenaar!" sist het van zijn vertrokken lippen. De ander wijkt terugSchijnt in el kaar te krimpen. „Ikikstamelt hij onbeholpen. „Plóért!" herhaalt Louis Bertrand nog eens. Dan opeens, zonder voorbereiding schiet z'n vuist uit en treft Léon Serocco vol in 't gelaat, zodat 't bloed te voor schijn komt. Deze - haast huilend van pijn, laf en kleinmoedig - poogt te ontsnappen. Ver geefs! Een tweede en derde vuistslag ha gelen neer. Léon Serocco, deerlijk geha vend, struikelt over een bankje en valt hulpeloos in een hoek neer. Marcelline, die met opengesperde ogen, dit toneel - waarvan ze niets begrijpt - gevolgd heeft, grijpt Louis Bertrand bruusk bij de arm. „Laat dat, laat dat", sist ze - „waarom., waarom doe je dat?" Louis Bertrand is opeens ijskoud en doodkalm „Hij heeft mijn beste vriend vermoord" zegt hij dan, als met weerzin. „Otto Verder zwijgt hij. Keert zich om. En gaat! Marcelline met een blik vol verachting op haar kermende echtgenoot, volgt. Bij de voordeur haalt ze de vertrekken de in. Deze kijkt als met tegenzin om. „Jijzegt hij vlak. (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1958 | | pagina 3