DE VALLEI VETERANEN-TOERNOOI Belegen kaas Prima gehakt Sardines Pindakaas T utti f rutti Frou-frou Zelfwerkend SIMON DE WIT heerlijke dikke Het gebeurde in een Mei-nacht G.V.V.V. maakte geen fout en won thuis tegen Montfoort V.R.C. door nederlaag uitgebekerd Voor de Jeugd volvet 00 400 QQ 2 pakken Hoe rolde de«voetbal in liet weekeind? Dovo won slechts met 2-1 van Go-Ahead V.R.C. uitgeschakeld door Excelsior *31 G.V.V.V. - Montfoort 3-0 Dovo won met 7-2 van Mariniers uit Doorn Merino's nog steeds in gevaarlijk gebied Matjan verloor inet 7-0 van Jonathan De rat en de eendjes. Panter - Dovo 1-4 Hollandia - Ritm. 0-2 100 gram gramsblik UJ 2 blikjes 65 per pot 69 van fiO voor Veenendaal - GYVY 1-0 SKF - GeHa 0 1 Vierde competitierit M.A.C. Veenendaal Californisch fruit .gram wasmiddel 594 mm. Ereplaatsen voor V.A.V. bij oostelijke atletiekkampioensckappen voor junioren P. VALKEMA BLOUW ROMAN UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD Ondanks het al vrij warme weer moest er toch nog een, zij het dan sterk inge krompen, voetbalprogramma worden afgewerkt. Dovo won in Kampen een bekerwedstrijd tegen Go-Ahead. Het eveneens beke rende V.R.C. speelde In Rijsen tegen Excelsior '31 en moet nu van verdere beker wedstrijden afzien. G.V.V.V. won in een niet al te be9te wedstrijd van Montfoort en heeft nu nog een punt nodig om zich kampioen te noemen. Merino's, dat nog steeds niet helemaal veilig staat, verloor van Lopik met 52. Matjan speelde haar laatste wedstrijd in Zeist tegen Jonathan en moest met een 70 nederlaag genoegen nemen. Dovo won met een sterk verzwakte voorhoede, waarin v. Hal en v. d. Pol ontbraken, in Kampen met 21 van Go-Ahead. Het was een slappe en veelal lusteloze wedstrijd, waarin het overwegend ster kere Dovo maar moeilijk tot doelpunten kon komen. Reeds na 15 minuten spelen was het aan niet voldoende ingrijpen van de Dovo-achterhoede te danken, dat de gast heren de leiding konden nemen, 10. ungeveer 5 minuten later verzuimden de Kampenaren om verder uit te lopen door een strafschop over te schieten. Na een half uur spelen zag Jean Kroes- bergen kans, om met een keurig schot de partijen weer op gelijke voet te brengen, 1—1. Na de thee weer een sterker Dovo, maar toch kwamen de gastheren nog wel een enkele maal voor het Veenendaalse doei, waar de soms goede schoten telkens weer een prooi werden voor de in behoor lijke vorm zijnde doelman v. Hardeveld. In de 25ste minuut was het v. Zetten, die het winnende doelpunt scoorde. V.R.C. speelde bekerwedstrijd in Rijs- sen tegen Excelsior '31 en verloor met 42. Door deze nederlaag zijn de Vee- nendalers voor verder bekeren uitge schakeld. Voor de rust speelde V.R.C. een goede wedstrijd, waarbij vooral het goede plaatsen en het positiekiezen opviel. Toch werd het tegen de verhouding in na tien minuten 10 voor de gastheren. Vijf minuten later liep G. Keuken goed door toen de doelman een bal los liet en bracht de stand weer gelijk, 11. Nadat Cornelissen met een ver schot de Veenendalers de leiding gegeven had, wisten de tegenstanders toch nog voor de rust weer gelijk te maken, 22. Na de thee zakte het spelpeil steeds meer af. Dit had tot gevolg dat het na tien minu ten spelen 32 werd. VJt.C. deed er toen niets meer aan, waardoor het enkele minuten voor tijd 42 werd. G.V.V.V. speelde thuis tegen Montfoort en deed wat verwacht werd, door met 3o te winnen. Zij hebben nu nog één puntje nodig, om het zo begeerde kam pioenschap te behalen. Het is een slechte wedstrijd geworden, waarbij de voorhoede van Montfoort vol komen faalde. Alleen in het eerste kwartier werd er behoorlijk gevoetbald. Het was in die D.O.V.O. speelde woensdagavond een vriendschappelijke wedstrijd tegen een elftal van de in Doorn gelegerde Mari niers. In de eerste helft was het een aardige wedstrijd, waarbij de gasten soms be hoorlijk partij gaven. Na de thee was het aan het goede spel van de D.O.V.O. voorhoede, waarin voor Jean Kroesbergen en Schoeman uitblon ken en aan de zwakke doelverdediger^ der gasten te danken, dat de score tot 72 opgevoerd kon worden. Hoewel D.O.V.O. van de aanvang af iets sterker was, waren het toch de Mari niers, die door Eversdijk, van S.H.S., de leiding namen. Schoeman wist echter de partijen weer op gelijke voet te brengen, 1—1. Weer was het Eversdijk, die zijn club de leiding gaf (2—1), maar nog voor de rust kon v. Zetten weer gelijk maken, 2—2. Na de rust was het al D.O.V.O. dat de klok sloeg, waardoor Slotboom, Kroes- bergen en Schoeman de kans kregen en namen, om de eindstand op 72 te brengen. periode, dat beide ploegen behoorlijke scoringskansen kregen, maar waarbij doelpunten uitbleven. In de 20ste minuut kwam G.V.V.V. aan de leiding. Scholts gaf goed af aan v. Es sen, die geen fout maakte, 10. Hoewel de Veenendalers daarna nog diverse goede kansen kregen, kwam voor de rust in de stand geen verandering meer. In de tweede helft waren de Veenen dalers absoluut de sterkste. De voorhoede der gasten deed er maar heel feinig meer aan, waardoor de achterhoede veel werk te verzetten kreeg. Dat zij het toen nog konden houden was in belangrijke mate te danken aan de goede verrichtingen van de 42-jarige Montfoort doelman Michaelis. Na 12 minuten strafte v. Essen een fout van de Montfoortachterspeler Dorre- steijn af, wat een 20 voorsprong op leverde. Even daarna was het v. d. Bovenkamp, die met een ver en hard schot, de stand op 30 bracht. G.V.V.V. kreeg nog vele kansen, maar in de stand kwam geen verandering meer. Merino's nog steeds in gevaarlijk gebied. Voor Merino's ziet het er nog steeds somber uit. Zaterdag trokken zij met de beste voornemens naar Lopik, maar ver loren met 52. Na een kwartier spelen nam Lopik de leiding, 10. Vijf minuten later deed Kroes echter alle hoop herleven door ge lijk te maken, 11. Men had echter mis- gerekend, want nog voor de rust was het reeds 31 voor de Lopikkers. De tweede helft zette voor de Veenen dalers goed in, want al direct was het weer Kroes, die nu met een keurige kop bal de achterstand verkleinde, 32. Merino's vocht door, de gelijkmaker hing zelfs nog in de lucht. Toen echter de gastheren uit een strafschop 42 maakte, was het voor de Veenendalers een verloren wedstrijd. Even voor tijd werd het 52. Ook de laatste competitiewedstrijd bracht Matjan geen succes. Zij verloren in Zeist met liefst 70 van Jonathan. Er werd over het geheel genomen niet best gevoetbald door de pantermensen. Alleen doelman Aalbers heeft, ondanks de hoge score, machtig veel werk verzet. Hij kon echter niet voorkomen, dat het bij de rust reeds 40 was. Na de rust speelde Matjan met tien man, daar Joop Heikamp, zonder de min ste reden, van het veld verdween. Aan het spelbeeld veranderde niet veel. Het enige belangrijke 'dat te melden is, was dat doelman Aalbers op keurige wij ze een strafschop wist te stoppen. Einde 7—0. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 19 juni: Marijke Harmsen. 20 juni: Truusje Henken. Kokkie Wakeren 21 juni: Marlet je van Slooten. Willy van Ravenswaay. Nelleke Middelman. Theo Schoonderbeek. 23 juni: Adri Geerenstein. 24 juni: Evert Klumpenaar. Annie Versteeg. 25 juni: Melis Lansing. Hartelijk gefeliciteerd. Oplossing raadsels. I. 1 krater, 2 een veenkolonie is een plaats, gebouwd op het gebied, waar het veen al is afgegraven, 3 stengel, 4 arend, karper, krokodil, olifant, raaf, schildpad, papegaai, 5 PH, 6 een' glctsjerrivier. II. Kanaan, orgel, Gemert, eiber, lem met, spant, tandem, ophir, terras, Endoi% Numeri. Kogelstoten. III. sla - vin. slavin. I. 1 beiaard, 2 Betuwe, 3 Balthazar Gerards, 4 Utrecht, 5 Schiphol, 6 bokkin gen zijn gerookte haringen. II. water, oog, roer, krijt, uur, mast. Workum. III. een waaghals. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. I. Met g kan ik hoog in de lucht; met b kan ik in een glas, met m leef ik meest in de grond, met w ben ik in de zee; met v ben ik meer dan drie, met h ben ik niet ginds of daar. II. Mijn geheel heeft 19 letters en noemt de naam van een bekend boek. 1 15 11 18 Veenendaalse voetbalclub. 17 14 19 12 12 10 een vrucht. 16 12 5 13 4 2 10 trekt metaal aan. 7 9 17 8 vrouw uit het O.T. 19 12 12 3 hemellichaam. 17 9 7 13 6 3 tak van sport. III. Welke 6 Nederlandse plaatsnamen kun je hiervan maken? ru m n Z ta p T ol E 1e alij P n s Voor jongeren. I. Met k heb ik geen haren; met p kun je me in de grond slaan; met t leer je me op school; met v ben ik niet hel der; met w ben ik een rivier en met z worden er vergaderingen in me gehou den. II. Heertje Tweebeen, altijd nat, Maakt op mijn papier een pad. Je weet zeker en gewis, Wie dat heertje Tweebeen is. Hl. Welke 6 (Utrechtse) plaatsen kun je hiervan maken B n h nen L rsu B euen u sch en D ieb g In de gracht van een plantsoen ligt een klein eilandje en op dat eilandje, vlak aan de waterkant, heeft moeder eend een nest gebouwd en er 12 eieren in gelegd. Ze is erg wijs met die eieren, want ze weet dat er na een maand broeden, uit die eieren kuikentjes komen. Trouw zit ze dag aan dag te broeden en na ruim vier weken komen er 12 grappige jonge eendjes uit de harde schalen te voor- Ondanks dat Dovo aanvankelijk met negen man begon en later met tien voet ballers de wedstrijd tegen Panter uit moest spelen, waren zij toch steeds in de aanval. Toch waren het de Pantermensen, die reeds in de tiende minuut de leiding na men, toen Boers vanaf de vleugel hard inschoot 1-0. De pret was voor de Panter echter van korte duur, want niet lang daarna bracht v. d. Scheur, de partijen weer op gelijke voet 1-1. Na 20 minuten spelen, bracht Versteeg, na alleen de Panterachterhoede gepas seerd te hebben, de bal in het lege doel 1-2. Acht minuten in de tweede helft, was het v. d. Scheur, die na eerst tegen de lat gekopt te hebben, de terugspringede bal in het doel schoot 1-3. Kort voor tijd was het Spies, die een individuele actie met een akelig hard schot afsloot 1-4. Dit werd een vrij harde ontmoeting, waarin Ritmeester in de derde minuut een doelpunt maakte. Van Kooten, schoot hard op het Hollandia doel, en daar doel man v. d. Weerthof, niet anders kon doen, dan de bal in het wilde weg slaan, kon v. d. Kraats scoren 0-1. Direct daarna, kreeg Hollandia gelegen heid om weer gelijk te maken, maar v. Wakeren schoot keihard tegen de lat. Met beide ploegen om beurten in de aanval, kwam de rust. Na de thee kwam Hollandia aanvanke lijk goed opzetten, maar de Ritmeester achterhoede hield het been stijf en liet geen doelpunten toe. Na een kwartier spelen, stelde v. d. Kraats de overwinning veilig 0-2. schijn. Als ze keurig opgedroogd zijn, be kijkt moeder eend de kinderen eens. O, wat is ze blij met het 12-tal. Overdag lo pen de jonge eendjes al eens over het eilandje als de zon schijnt, maar als het gaat regenen, kruipen ze heerlijk weg on der moeders vleugels. Moeder heeft zulke lekkere warme veren. Soms gaan ze ook even een klein eindje zwemmen en dan gaan de jonge eendjes met de bekjes door het water om voedsel te zoeken. Zo leven ze samen een paar dagen en dan gebeurt er iets. In het dorp, waarbij het plantsoen hoort, is feest. Er komt een nieuwe burgemeester. Ieder die een vlag heeft, vlagt en 's avonds zal er een groot vuurwerk worden afgestoken ter ere van de nieuwe burgemeester. Op een stuk grasland, niet ver van de gracht met het eilandje, staan hoge palen opgesteld. Daar zal het vuurwerk worden afgesto ken. Maar de eendjes weten van dat alles niets. Het wordt avond en ineens is het erg druk in het plantsoen. Er lopen man nen rond bij de hoge palen en even ver der is het zwart van de mensen. Moeder eend heeft haar kinderen onder haar vleugels gelokt en kijkt naar al die druk te; die mensen zullen haar en haar kinde ren toch geen kwaad doen Nee hoor, die mensen hebben geen kwaad in de zin, die gaan alleen maar naar het vuurwerk kijken. Dreigend gevaar. Er is echter een veel groter gevaar. Aan de kant van de gracht is een hol en in dat hol woont een dikke waterrat. Een griezelig beest met een heel lange staart en een snor. Die rat heeft moeder eend wel zien zwemmen met haar 12 jongen en toen heeft die lelijke rat gedacht: Ik zou best zo'n mals eendje lusten. Hij durfde echter niet bij de jongen te komen, want moeder eend bezit een harde snavel en de rat heeft al eens een tik van die snavel gehad, toen hij te dicht bij de eieren kwam. Maar de rat heeft zo'n zin in een eendje, dat hij besluit een poging te wa gen en er een te pakken te krijgen, als het donker wordt. Nu is het donker en de rat glijdt voor zichtig in de gracht en zwemt naar het eilandje. Moeder eend merkt er niets van. (Wordt vervolgd) rekent u maar na wo.°'dt' /u„, bij iedere t 3,- aan boodschappen We zagen in de eerste helft een sterker Veenendaal, dat verschillende goede kan sen wist te scheppen, maar benutten van deze kansen bleek erg moeilijk, daar doel man Bobby Heikamp, deze avond in een uitzonderlijk goede vorm was. Tevens zat Veenendaal met de moei- heid, dat v. Hunnik, al spoedig gebles seerd geraakte, waar later Dick Vermeer in moest vallen. In de laatste minuten voor rust kwam Veenendaal toch aan een voorsprong, toen Rebergen, uit een voorzet van Sukkel, in eens hard inschoot. Bobby was goed op zijn plaats, maar juist voor het doel, werd de bal even van richting ver anderd en verdween in het doel 1-0. Na de hervatting zagen we een gelijk- opgaande strijd, waarbij G.V.V.V. wel re delijke kansen kreeg om gelijk te maken, maar deze niet benutte. Dit was een leuke wedstrijd, maar het voetbalpeil lag niet erg hoog. Toch speelde S.K.F. agressiever dan in voorgaande wedstrijden en was de mid- voor wat minder sloom geweest, dan had er zeker een gelijk spel voor de S.K.F. ers ingezeten. Na een paar waardevolle aanvallen van S.K.F., warbij doelman Valkenburg, en kele malen succesvol optrad, nam GeHa de leiding. Budding loste schuin voor het doel staande een schot, dat hoewel niet moei lijk, de S.K.F. doelman toch te machtig bleek 0-1. Na de thee het zelfde spelbeeld, met GeHa meer in de aanval. Aan beide kan ten kwamen er behoorlijke kansen, die echter ook nu niet benut werden. Juist voor tijd leek het dat S.K.F. toch nog gelijk zou maken maar dit mislukte. Zaterdagavond vond de vierde compe titierit plaats van de Motor en Auto club Veenendaal. Het was een wegwijzer en paddestoe- lenrit, welke voor het grootste gedeelte 250 200 gramspak Op deze boodschappen reeds f 1,43 vakantie-voordeel451 én zoal* altijd3 GRATIS MELKKOETJESI HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: Tel. 201 5 Op de prachtige sintelbaan van de stad Nijmegen organiseerde de Nijmeegse vereniging Union de Oostelijke kam pioenschappen voor B en C junioren. Twee Veenendaalse juniores hadden zich laten inschrijven voor het nummer 1500 meter B junioren nl. Jan Edink en Wim Terhaar. Toen, om even na drieën, het startschot viel, leek de verwachting, dat de Daventria-crack Brinkman deze race op overtuigende wijze zou gaan winnen, een feit te worden. Van meet af ging over de Utrechtse Heuvelrug. Het parcours, dat bijna 63 km lang was, moest met een gemiddelde van 36 kilometer per uur worden afgelegd. Er startten bijna 40 deelnemers voor deze prachtige rit. Uitslagen waren bij de auto's: 1 P. v. Wakeren, Veenendaal, 6 sfraf- punten; 2 Kooijman, Arnhem, 12 strafp.; 3 F. H. v. Schuppen, Veenendaal, 13 strafp.; 4 R. Z. de Nooij, Veenendaal, 13 strafp.; 5 Postuma, Arnhem, 21 strafp.; Motoren: 1 Slo, Rhenen, 21 strafp.; 2 v. Leuveren, Scherpenzeel, 21 strafp.; 3 J. d. Gooijer, Veenendaal, 23 strafp.; 4 J. Jansen, Veenendaal, 62 strafp. In de competitiestand bezet bij de auto's Koogman, uit Arnhem, de eerste plaats met 149 punten. Bij de motoren is het Slok, uit Rhenen, die bovenaan staat met 150 punten. Deze heren zijn practisch al onbereik baar geworden. 6 J. Groenhof, Veenendaal, 22 strafp. aan nam hij de kop en draaide in een hoog tempo binnen een ronde het veld van ruim 25 lopers in stukken. Slechts de Kometen-man Speelman en de V.A.V.-er Jan Edink bleven hem zij het op een afstand van tien meter nog enigszins volgen. Toen gebeurde echter wat nie mand had verwacht: als een flits schoot Speelman naar voren, een rush die Jan Edink direct volgde en samen liepen zij zienderogen in op de als kampioen ge doodverfde Daventriaan. Binnen 100 m. hadden zij hun achterstand ingelopen en passeerden zij Brinkman. Deze loper bleek hierop geen antwoord te hebben, had klaarblijkelijk zijn krachten niet goed verdeeld en verliet met nog 300 m te lopen de baan. De strijd moest nu worden uitgevoch ten tussen Edink en Speelman. Jan Edink nam direct doch waarschijnlijk te vlug het initiatief, doch wist zijn rivaal niet los te lopen en zo kon deze hem op het laatste rechte eind toch nog met minimaal verschil kloppen, waardoor Jan Edink met de tweede plaats genoe gen moest nemen in de zeer goede tijd van 4 min. 33 sec. Wim Terhaar, die als altijd ook nu weer een bekeken wedstrijd liep, finishte op ongeveer zestig meter achter Jan Edink als uitstekende derde, een resultaat, waar niemand op had durven rekenen. Ook voor hun vereniging zullen deze resultaten weer een stimulans zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan en zo doende door een intensieve training tot prachtige resultaten te komen. (38) „Ja", valt opeens Marcelline ontstuimig uit, „ik1 Louis Bertrand.ik.... ik houd van je, zoals je daar juist Maar neenLouis Bertrand! Ik haat je ook. Oh! hoe ik je haat....!" 't Knappe donkere vrouwengezicht ver trekt krampachtig.... „Louis Bertrand!" begint ze weer - hysterisch - „ik heb je altijd.... gehaat, je kwaad gewenst. Al tijd! Omdatomdat je niet van mij hield....! Van mij, die.... Maar dat doet er niet toe! Iknunu zul je ervan lusten. Ik zal mij - en die lafaard daar - wreken „Zo staat het tenminste in de romans", spot Louis Bertrand, ijzig kalm, „maar in 't gewone leven gaat het héél anders toe". „Wacht maar eens af", antwoordt nu ook Marcelline, zichzelf weer meester, „wacht maar eens af, jongetje! Je weet niet, waartoe ik in staat ben „Gelukkig niet", bedenkt Louis Bert rand luchthartig. En haast voldaan gaat hij de stoep af en de weg naar huis. Louis Bertrand brengt Marianne La grange een bezoek. Hij doet het met loden schoenen en na lang aarzelen.Maar zijn geweten zegt hem, dat het niet aan gaat zich als een lafaard aan de conse quenties van zijn daden te onttrekken. Bij zijn bezoek is Marianne bleek. Zij is zeer beheerst. Geeft Louis Bertrand een koude hand.... en kijkt hem lang en onderzoekend in de ogen. Louis Bertrand voelt een diepe verle genheid. Hij weet niet wat te zeggen. De zinnen, die thuis zijn opgesteld, heeft hij glad vergeten. „Marianneikik...." „spaar mij je uitleggingen, Louis Bert rand! Ik weet - die goede mademoiselle Sicot schreef het mij - dat je getrouwd bent. Dat je daar in 't verre -buitenland je beloften en je liefde voor mij vergeten hebt. Ik heb mij ermee verzoend. Mis schien is't beter zo". Louis Bertrand zwijgt enstaart. Zó mooi, zó vertrouwd, zó edel heeft hij zich Marianne niet voorgesteld. Heeft het leed haar gelaat fijnerzachter ge maakt? Hij weet het niet; maar opeens met grote helderheid beseft hij, dat hij hier is thuisgekomen. Dat dit de kust is, waaraan hij moest aandrijven. Dat En dit alles heeft hij versmeten. Weg geworpen voor een tijdelijke, onwaardige bevrediging. Gedachteloosach hoe gedachteloos! Het is alsof hij een brok moet door slikken en 't niet kan. Hier is alles wat hij wenst. Rust, begrijpen, meeleven En thuis „Marianne!" Maar Marianne glimlacht. „Je bent ver anderd, Louis Bertrand", zegt ze vriende lijk. „Ouder geworden; je hebt zeker veel doorgemaakt Ja, hij heeft véél geleden. En moet nog lijden. Maar de sporen, die zij ziet, stam men toch uit Ruslarid En onwillekeurig gaatLouis Bertrand vertellenVan de verovering van Mos kou en die lange, lange terugtocht. Van al het lijden en al de ontbering. En dan opeens met een bewogen stem, terwijl Marianne met droge ogen, maar droevig samenkrampende handen, toeluistert, be schrijft hij de dood van kolonel Lagrange. En als hij deze beschrijft, welt er een gelegd. Beiden bemerken het nauwelijks. Het verleden welft zich over hen heen en hun zielen hebben elkaar bij deze ver schrikking voor een ogenblik gevonden.. Danzonder overgang, neemt Ma rianne haar smalle, sterke hand terug. Zij zuchtals ontwaakte zij uit een droom. En zegt dan: „dusvader....'?" snik in zijn keel omhoog. Hij wordt doods bleek en zijn ogen staren in 't sombere verleden. Hij ziet weer het schamel doodsbed, hoort weer de laatste, gesta melde woorden En verder glijdt het verhaal. Verder. De Beresina verschijnt als in een visioen. En weer als in een snik, klinkt de naam van Otto von Kessenich En opeens, fel-duidelijk, ziet Louis Bert rand een oude, wrakke bootromp op 't vuile sneeuwbedekte water, hulpeloos af drijvend. En ziet hij een handdie wenktwenkt Marianne heeft haar vingers als be zwerend op de arm van Louis Bertrand „Je vader droeg mij op, je zijn dood te melden", antwoordt Louis Bertrand schor „hij wist, dat ik Beiden zwijgen. Durven elkaar niet aan te zien. Gevoelen, dat er iets is stuk gebroken. Onherroepelijk. En weer beseft Louis Bertrand klaar- helder, dat het alles zijn schuld is. Van hemalléén. Dat hij niets kan her stellenen dat zelfs medelijden be ledigend en misplaatst zou zijn. Arme Marianne Maar Marianne Lagrange is zo beheerst, zo zelfbewust, zo rustigdat Louis Bertrand zich klein voelt en haast meelijwekkend! Het gesprek gaat nu vlak verder. Wekt wat intieme, onschuldige herinneringen. Herdenkt kolonel Lagrange in veel van zijn typische uitingen De tijd verstrijktEen rustige stem ming heerst in 't vertrek. Etienne Du- vallois komt binnen. Begroet Louis Bert rand onverschillig, laconiek. O, Otto von Kessenich „Neen, deze is gestorven." „Jammer", zegt Etienne en begeeft zich naar zijn eigen, ongezellige kamer.... „Geen prettige huisgenoot", kan Louis Bertrand niet nalaten op te merken. „Och", zegt Marianne, „ik ben blij met elk gezelschap. Ik kan immers geen eisen stellen Uit dit gezegde, voelt Louis Bertrand hoe eenzaam Marianne Lagrange is. Rosette ontmoet madame de Montebran Zij vindt het een aardige vrouw, die pret tig kan praten en vertellen uit de tijd, dat Louis Bertrand nog bij hen aan huis was. „Hm", zegt deze, als zij er hem over spreekt, „dat was toch eigenlijk geen mooie tijd in mijn leven." „En de dochter dan?" valt Rosette op eens uit, „die vond je toch wat aardig!" „De hemel bewaar meneen!" kan haar man niet nalaten uit te roepen, „wij hadden trouwens altijdruzie." „Daar geloof ik niets van", moppert Rosette, „er zal wel wat tussen jullie ge weest zijn! Dat geloof ik vast." Louis Bertrand zelf ontmoet de heer de Montebran. Bij het uitgaan van een toneelopvoering waarbij beiden zich maar matig geamuseerd hebben. „Zó", zegt de heer de Montebran, „ben jij het? We hadden je allang op de lijst der overledenen geplaatst. Want Léon Serocco had ons verteld, dat je omge komen waart. Moet een vergissing ge weest zijnof de jongen liegt. Iets, waar ik hem wel toe in staat acht!" „En., naar ik hoor, getrouwd. Natuur lijk! Als je jong bent, ken je geen gevaar. Als men er ons, ouderen, eens naar vroeg Louis Bertrand is verwonderd. Mon sieur de Montebran liet zich vroeger nooit zo openhartig over zijn huwelijks mislukking uit. Hij weet niet, dat na 't vertrek van Marcelline, diens vrouw tot een totale wilsverslapping is vervallen, 't grootste deel van de dag op de sofa doorbrengt en voor 't overige veeleisend en lastig geworden is. Men loopt samen op. Louis Bertrand zonder sympathie, maar beleefd. Mon sieur de Montebran onverschillig en koel, maar voor zijn doen spraakzaam. Hij informeert naar allerlei. De finan ciële toestand - hij weet ook al van de erfenis van mademoiselle Sicot - of hem nog steeds de naam Bourbon wordt na gehouden? „Gelukkig niet", bekent Louis Bert rand, „maar ik spreek ook heel weinig mensen. Anders (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1958 | | pagina 4