Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld« van WEEK-tot-WEEK l R TAK Rechtse partijen achten tijd nog niet gekomen voor derde wethouder I Ruim 600 oudjes nemen dit jaar deel aan de autotocht Trouwen op zondag alleen in uiterste noodzaak G. v. d. Steeg (Gem. Bel.) sprak in gloeiende hitte over verlichting van de ijsbaan! WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 32e jaargang VRIJDAG 20 JUNI 1958 Nr. 45 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen,, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT DE VEENENDAALSE RAAD: S. BOS V. Met de V.W.V. naar Brussel Grote jaarlijkse Bijen markt UIT RHENENS RAADZAAL: Er komen weer 32 woningen Hij is 10,- waard 3 KY 060822 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, J RENSÏVOLDE ELST EDE Auto met vijf Engelse matrozen over de kop ACHTERBERG SCHERPEMEEL Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b(J de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Ten voeten uit is in de raadsvergadering, welke gisterenavond onder voorzitterschap van burgemeester Bakker werd gehouden, de - moge lijke - zondagsarbeid van de Veenendaalse ambtenaren van de burger lijke stand ter sprake geweest. De reacties van de raadsleden - en alle vier vertegenwoordigende partijen, zonder uitzondering mengden zich in deze principiële zaak - kwamen naar aanleiding van een bepaling in een door b. en w. voorgestelde verordening om de zondagsarbeid zoveel mogelijk te beperken. Namelijk het bureau van de burgerlijke stand op zondag uitsluitend te openen op een verzoek van een belang hebbende, indien deze aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheid niet tot de volgende dag kan worden gewacht. Alle sprekers waren het er over eens, dat deze ambtenaren op zondag zoveel mogelijk vrij moeten zijn. Maar daarom vond nog niet iedereen deze bepaling zo nodig - - „Nonsens" zei de fractieleider van de P. v. d. A., de heer Joh. van Hardeveld en hij doelde hiermee op de verorde ning als zodanig, die hij overbodig vond De laatste veertig jaar is het niet voorgekomen, dat iemand een verzoek heeft gedaan om op zondag te trouwen, aldus de spreker en naar later bleek had hij hiernaar bij oude plaatsgenoten geinformeerd. Er is dus geen misbruik van de mogelijkheid gemaakt. Omdat er nu één van de leden op de gedachte kwam dat het niet met zijn principe overeen te bregen was, dat deze beper king niet nadrukkelijk was vastgelegd, kwamen b. en w. volgens de heer Van Hardeveld met het betreffende voor stel. Hij kon niet inzien waarom een dergelijke verordening nodig was. De heer W. v. Galen (C.H.U.) gaf toe dat verzoeken om op zondag te trouwen inderdaad weinig voorgekomen waren, maar aan de andere kant voelde spre ker er niets voor de ambtenaren bloot te stellen aan het gevaar van een - zo als hij het noemde - gekkigheid je van de één of de ander, die het in zijn hoofd haalde om op zondag te willen trouwen. De SGP-er, de heer G. J. van Deelen tapte uit nog een ander vaatje. Hij ha merde erop ertegen te waken, dat de ambtenaren van de burgerlijke stand op zondag arbeid zouden moeten ver richten. Anderzijds kon hij zich niet voorstellen, dat iemand op zondag -de dag des Heren- een ander zou laten werken. Uit een interuptie van de voorzitter bleek, dat dit wel mogelijk was, omdat het burgerlijk wetboek het nu eenmaal bepaalt. V/ij hebben ondanks dit toch reke ning te houden met een hogere wet geving dan de onze, was het oordeel van de heer Van Deelen. Wethouder C. N. van Kuijk (A.R.): als de heer Van Deelen tegenstemt, schept hij de mogelijkheid, dat ieder een op zondag kan trouwen, ook zonder noodzaak. De voorzitter vond de beperkende bepaling in het geheel geen nosens. Toegegeven, dat het tot nu toe weinig voorgekomen was zei de voorzitter: wat niet is kan worden. De heer Kroesbergen (A.R.) viel het tegen van de P.v.d.A. om een ambte naar zonder noodzaak op zondag te laten werken, hetgeen de heer Van Hardeveld de opmerking ontlokte: wij zijn ook voor zoveel mogelijk vrij. Maar ik zit hier niet om nonsens te verkopen, maar in het belang van de gemeente. Scherp trok de heer an Galen ver volgens van leer tegen de P.v.d.A. Hij roerde de Christelijke doorbraak in deze partij aan en zei vervolgens: maar men is bang dat de zondag zo gebruikt wordt als God van ons vraagt, groten deels. Dit was ook ongeveer de mening van de heer Jac. Slok (A.R.) Uit een be paalde hoek hoort men altijd hakken op Christelijke zaken en op zondags arbeid, zei deze, maar bij voordeel tapt men graag uit een Christelijk vaatje. Als ik zondags zou willen trouwen, dan doe ik dat, zei de heer T. Verkuijl (P.v.d.A.) positief. En men hoeft geen groot jurist te zijn om de noodzaak aan te tonen, waarop zijn partijgenoot, de heer J. van Eden inhaakte met op te merken, dat deze hele aantoning van noodzaak niets inhield. Men maakt al leen maar slapende honden wakker met een dergelijke bepaling. De voorzitter was het er niet mee eens. Spreker zou als hij als ambtenaar van de burgerlijke stand een dergelijk geval kreeg te beoordelen terdege be hoorlijk de noodzaak laten aantonen. Het voorstel werd tenslotte aange nomen. Tegen was de P.v.d.A.-fractie. DUISTERE PLAFONDS De wijziging van de politieverorde ning in zoverre, dat thans naast fietsen ook bromfietsen behoorlijk op slot moeten worden achtergelaten, deed de heer an Deelen opmerken, dat er veel van deze vervoermiddelen zonder slot werden geleverd. Hij vond de bepaling een beetje voorbarig. Naar de mening van de voorzitter zijn bromfietsen ook af te sluiten met een ketting. In ieder geval deelde de voorzitter mede dat er de eerste paar weken nog waarschuwingen aan over treders zullen worden uitgedeeld. Daar na gaat men natuurlijk op de bon. Bij het voorstel tot vaststelling van de stichtingskosten van een aantal wo ningwetwoningen merkte de heer Van Hardeveld op, dat in de pers, met name in ons blad, was geschreven, dat de huur van deze woningen 1,95 hoger zou worden. Dit was fout, aangezien deze huurverhoging slechts één woning betrof. (Inderdaad was dit helaas een abuis onzerzijds, Red.) Horlogerie Hoofdstraat - Veenendaal Het schilderen van de donker ver kleurde plafonds in de Patrimonium- school, waarvoor de medewerking van de raad werd verzocht, vond de heer Van Hardeveld een enigszins duistere zaak. In het voorstel werd, volgens spreker, gezegd, dat in 1954 in zes les lokalen en de bestuurskamer plafonds zijn aangebracht, toen niet geschilderd en thans donker geworden. En nu moe ten in veertien lokalen plafonds worden geschilderd. De andere plafonds zijn vóór 1954 aangebracht, antwoordde de voorzitter. Van de kosten van het inrichten van twee lokalen in de Kon. Julianaschool wilden verschillende graag een begro ting van de kosten. De voorzitter zegde toe, dat deze cij fers zouden worden overgelegd, als ze eenmaal in het bezit van het college waren. De heer Van Deelen was, evenals bij vorige regelingen van gelijke strekking, tegen de verplichte vakantieregeling voor de sigarenwinkeliers. PLUIM VOOR WETHOUDER VAN KUIJK Het verheugde de heer J. Scholten (C.H.U.), dat er spoed gezet was achter de streekwerkplaats voor minder-validen. Een dergelijke inrichting was volgens spreker broodnodig. De heer Verkuijl evenwel toonde zich niet zo enthousiast over de „spoed van de heer Scholten". Er is zes jaar aan ge werkt, zei spreker. Hij maakte hiermee echter geen verwijt aan het adres van Van Kuijk, die er met hart en ziel aan gewerkt heeft. Maar het heeft lang ge duurd, verzuchtte ae heer Verkuijl. De voorzitter zette er nog een extra pluimpje voor wethouder Van Kuijk bo venop. Van rechtse zijde ontmoette het voor stel van b. en w. om het aantal wethou ders zoveel tegenstand, dat het tenslotte werd verworpen. De fractie van de C.H. vond het bij monde van zijn leider, de heer Van Ga len, wèl zo verstandig om nog evente wachten, temeer daar men er huiverig voor was, dat de grenswijziging per 1 januari 1959 niet in kannen en kruiken zou zijn. Men hoort zoveel, zei de heer Van Galen vaag. Dat kon de heer Van Galen volgens voorzitter wel zeggen, maar naar zijn me ning werd er enorm geroddeld. Er is zo veel over de grenswijziging verteld, waar niets van waar was. De voorzitter maakte zich niet zoveel zorgen. Het wetsvoor stel is in behandeling bij de kamer en de kamercommissie, die belast is met de 13e lüst 19 juni 1958 De volgende nummers geven recht op een gratis reis naar Brussel voor twee personen AG 04060 AK 06939 BF 03030 BV 01202 BY 00947 CH 08532 CL 01032 CY 09521 DB 00404 DC 00967 DJ 03463 DK 05793 DP 04047 DS 08198 DV 07749 DZ 06916 EA 09100 EE 06494 EE 09808 EJ 04982 EK 03422 EM 01302 EM 03142 EM 07589 EM 08283 EP 09905 ET 03041 EU 09586 EV 01200 EW 09826 EX 01534 EX 09012 EY 02930 EY 05578 EZ 00798 EZ 04122 FB 08865 FE 06580 FF 02658 FF 04563 FF 07169 FF 08997 FM 01301 FM 01903 FN 00332 FN 02732 FN 05833 FR 00362 FR 08173 FW 00645 Bovenstaande bonnen zo spoedig mo gelijk inleveren op het bureau van de V.W.V., Hoofdstraat 98, Veenendaal. De volgende buslichting is op donder dag 26 juni a.s. des avonds om 9 uur. grenswijzigingensaangelegenheden treedt actief op, aldus burgemeester Bakker. De voorbereidende werkzaamheden i.v. m. de grenswijziging waren voor de heer Slok geen argument tot uitbreiding. Bovendien kan iemand nu met een kleine meerderheid van stemmen tot wet houder gekozen, terwijl het geen verwon dering hoeft te wekken dat bij een vol gende verkiezing - n.a.v. de grenswijzi ging - de functie weer van persoon ver wisselt. Dat was volgens de heer Slok voor de betrokkene ook niet prettig. De heer Kroesbergen wilde ook liever de zekerheid hebben dat de grenswijzi ging doorgaat. Als dit b.v. in augustus bekend wordt, dan kan in september de derde wethouder benoemd worden. Juist nu was er volgens de voorzitter voldoende tijd om de benodigde goedkeu ring van gedeputeerde staten te verkrij gen. Het hielp niet alleen de P. v. d. A. was voor; de rest, uitgezonderd de beide wethouders tegen. (Zie verder 2e blad.) GESLAAGDE VEILIG VERKEERSRIT Woensdagavond werd voor de derde maal de Veilig Verkeersrit gereden. Mede door het vrij goede weer, is het een prachtige rit geworden. Gemakkelijk was het parcours, dat ging over Veenendaal, Ede, Rhenen en Achterberg, echter niet, wat wel bewezen wordt door het vrij gro te aantal strafpunten. Er \Varen 83 deelnemers, die de bijna 59 km lange rit, welke was uitgezet door de heren A. Boers en C. H. J. van Duu- ren, met een gemiddelde van 30 km moes ten afleggen. Winnaar werd de heer J. v. d. Walle, die voor het eerst van zijn leven aan een dergelijke rit meedeed. Hij kon het radio toestel in ontvangst nemen. De uitslag luidde als volgt: Auto's: 1. J. v. cl. Walle, 37 strafpun ten; 2. G. v. d. Zijll, 55 straf p.; 3. Lage- moet, 56 strafp.; 4. Posthuma, 64 strafp.; 5. G. v. Wakeren, 72 strafp.; 6. H. v. d. Wetering, 74 strafp.; 7. J. Groenhof, 82 strafp.; 8. Koenders, 88 strafp. Motoren: 1. J. Klumper, 62 strafp.; 2. J. de Gooijer, 68 strafp.; 3. J. Slok, 83 strafp.; 4. J. v. Spijkhoven, 196 strafp.; 5. J. Jansen, 106 strafp. Brommers: 1. B. v. d. Heuvel, 118 straf punten; 2. J. Boers jr., 120 strafp.; 3. G. v. 't Voort, 132 strafp.; 4. J. den Doelder, 137 strafp.; 5. Schoeman, 142 strafp. Na afloop reikte Inspecteur Dekker, als vo^zitter van Veilig Verkeer, de prij zen uit. Dinsdag 15 juli a.s. zal op de terreinen van de heer W. van Kessel aan de Nieu- weweg te Veenendaal weer de grote jaar lijkse bijenmrkt worden gehouden. Marktmeester is de heer W. van Kessel, de Schras, Ederveen, tel. 0 8387-447. De inzendingen zullen dinsdag 15 juli v.m. 9 uur worden gekeurd. Direct na de keuring zal op de bekroonde kast, korf of ander bekroond voorwerp een kaart worden geplaatst met de mededeling welke prijs de jury er aan heeft toege kend. Aanvoerders die wensen mede te dingen naar de prijzen moeten hun beste kast of korf eerste in de rij zetten en van een teken voorzien, zodat de jury ze da delijk kan vinden. Tevens is aande markt een verloting verbonden. JEUGD TWEEKAMP V.Z.C.—D.W.K. (BARNEVELD) De jeugd van de Veenendaalse Zwem- club zal morgenavond in het Bergbad in een tweekamp haar krachten meten met de jongere garde van het Barneveldse D.W.K. De tweekamp bestaat uit ver schillende zwemnummers en een water- polo-wedstrijd tussen de beide adspiran- tenploegen. BRUSSEL REISACTIE V.W.V. Een aantal prijswinnaars, die vorige week vrijdag als gast van de Veenendaalse Winkeliersvereniging1 een bezoek hebben gebracht aan de Wereldtentoonstelling te Brussel. Wekelijks vertrekken twee bussen met prijswinnaars naar Brussel en ook in de komende maanden worden elke week deze reizen nog gemaakt. Er komt heel wat kijken voor één zo'n middag, waarop de Veenendaalse ouden van dagen hun jaarlijkse uitstapje maken. Bergen werk moeten door het comité Autotocht Ouden van Dagen worden verzet voor het zover is. Alles moet tot in de kleinste puntjes worden geregeld, want de vereniging „Oranjedag" neemt met dit onderdeel van zijn taak zeker geen risico's. Allereerst zijn daar de jaarlijkse zorgen over een voldoend aantal automobilis ten, die hun medewerking verlenen. En dan de speciale wensen van automobilisten en de oudjes, wat betreft de voorkeur voor passagiers en auto's. Het lijkt aanvankelijk welhaast ondoenlijk om hieraan te voldoen, maar ook dit jaar is het weer voor elkaar gekomen. De auto's zijn er en met het merendeel van de wensen heeft men rekening kunnen houden. Als woensdagmiddag om één uur het startsein wordt gegeven, dan zetten zich 115 auto's en 5 bussen in beweging, nog niet meegerekend politie, wegenwacht, verzorgingswagens en wat er zoals bij komt. En in de morgenuren hébben dan reeds 12 meisjes nuttig werk verricht met het smeren van 3500 broodjes en krentebol- len. De tocht gaat dit jaar vroeger dan an dere jaren. Ook hierbij heeft men zich laten leiden door de wensen van een groot aantal deelnemers, die graag vóór don ker weer thuis willen zijn. Er wacht de deelnemers weer een aan trekkelijke route, welke er als volgt uit ziet: Vertrek via de Hoofdstraat en de Nieu- weweg; vervolgens wordt de Rijksweg nr. 12 in oostelijke richting geheel uitge reden. Het laatste deel van deze weg zal voor velen onbekend zijn. Uitgekomen op de weg ArnhemApeldoorn gaat het deze 1 km in zuidelijke richting, om ver volgens linksaf te slaan in de richting Rozendaal. De bussen rijden vanaf dit punt rechtstreeks naar De Steeg, alwaar ze op de stoet auto's wachten. De auto's passeren nu de Bedriegertjes, Kasteel Rozendaal, Beekhuizen, Zijpenberg, Pos- bank, Koepel De Kaap en komen bij De Steeg op de weg ArnhemZutphen. Hier treft de rest de bussen weer aan, die achter de stoet aansluiten. Na Ellekom rechtsaf over de IJssel, om Doesburg heen tot Laag Keppel; hier rechtsaf, langs Kasteel Keppel over de Oude IJs sel, via Wehl tot Zeddam. Vanuit de ver te hadden de deelnemers reeds een prach tig uitzicht op de bergen en bossen van Montferland en Hettenheuvel. Voorbij Zeddam weer rechts de Montferland over naar Beek. Hier linksaf en via Elten naar Hoog Elten, de eerste pleisterplaats. Aanleg in Kurhotel en Hotel Hox, bij el kaar gelegen. Auto's nrs. 1 tot en met 115 en bus nr. 116 gaan naar Kurhotel, terwijl de 4 bussen nrs. 117 tot en met 120 naar Hotel Hox (Drususput) gediri geerd worden. Van beide hotels een prachtig uitzicht op de Rijnvallei. Als be zienswaardigheid vermelden wij nog de Drususput. In Hoog Elten wordt 1 kopje thee of koffie aangeboden en kan 1 consumptie (ter vrije keuze) worden gebruikt. Het tweede deel van de tocht wordt gereden via Elten, Babberich, Zevenaar, Westervoort, IJsselbrug, Arnhem. De stoet komt hier uit bij de Rotonde, gaat de Rijnbrug over en rijdt dan de oude weg naar Eist. In Eist gaat het rechtsaf en langs Valburg, Andelst, Hien, Dodewaard tot Ochten. Het laatste gedeelte gaat over de Waaldijk en biedt een prachtig uitzicht op de Waal. In Ochten rechtsaf langs Resteren over de nieuwe Rijnbrug naar Rhenen, waar aangelegd wordt bij het Oudehand's Dierenpark. Bezichtiging park, speeltuin en broodmaaltijd. In Ouwehand's Dierenpark wordt 1 kopje koffie of thee aangeboden en kan 1 consumptie (ter vrije keuze) worden gebruikt. Het laatste deel van de tocht gaat over de nieuwe weg van Rhenen naar Veenen daal huiswaarts. Binnenkomst over de Kerkewijk en de Hoofdstraat. Ontbinding op de Zandstraat bij de firma Welkzijn. De intocht in Veenendaal is bepaald op negen uur a half tien. De drie plaatse- De vorige Vallei-riks werd uitge geven bü Optiek Westera te Rhenen en is niet gevonden. Hierdoor is de waarde van de riks gestegen tot 10,De nieuwe riks draagt het nummer: Indien men deze vóór a.s. donderdag 12 uur v.m. op ons bureau bezorgt, ontvangt men de vinderspremie. lijke muziekkorpsen zullen weer present zijn om de ouden van dagen een muzikale intocht te bereiden. Zoals reeds gedeeltelijk uit de route is gebleken zal het de oudjes onderweg aan niets ontbreken. En naast de verschil lende consumpties, welke worden aange boden, zullen de heren van een rokertje en de dames van snoep worden voorzien. In de kosten van één en ander hebben verschillende automobilisten, die verhin derd waren mee te rijden, hun aandeel geleverd. Velen van hen storten een be paald bedrag ter dekking van de onkos ten. Al met al is er weer alles aan gedaan om de ouden van dagen een zo prettig mogelijke dag te bezorgen. Als het weer nu ook nog een beetje meewerkt dan kunnen zij weer een prachtige dag aan de vele, die reeds in hun herinnering zijn gegrift, toevoegen. Wij van onze kant wensen onze ruim 600 oudste plaatsgenoten nu reeds een bijzonder geslaagde tocht toe. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 SANDWICH. Het besluit van de luchtvaartmaatschap pijen om de passagiersprijzen EuropaAmerika met een vier honderd gulden te verlagen door de warme maaltijden mèt kaviaar en champagne te vervangen door sandwiches, heeft hen midden in een inge wikkeld probleem gebracht. Want wat is een sandwich? Dit produkt heeft zovele vor men als er landen zijn. Er bleek niet uit te komen. Om aan alle discussie een eind te maken heeft men de Nieuwe interna tionale dictionaire Webster op geslagen, die de sandwich al dus omschrijft: „Twee sneden brood, gewoonlijk met boter be smeerd, waartussen een dun plakje vlees of kaas of een sma kelijk smeersel is aangebracht." Deze samenstelling zal nu voor alle luchtkoks het recept zijn. Behalve voor de Fransen, na tuurlijk, die zich het recht heb ben voorbehouden dit recept op z'n Frans te interpreteren; en voor de Zwitsers, die kort en bondig hebben verklaard: kou de maaltijden, accoord, maar sandwiches, nooit! Wat de En gelsen betreft, die gaan ten volle accoord, want, zeggen zij, een Engelse warme maaltijd bestond altijd al voornamelijk uitsandwiches. MEDAILLE. De Engelse vereniging voor dierenbescher ming, die actie heeft gevoerd tegen het meezenden van een hond in de Russische Spoetnik, maakt het volgende bekend: „Wij danken allen die een gift hebben gezonden voor een op te richten monument voor de Spoetnik-hond. Nu we het geld hebben nageteld, hebben we be sloten een medaille te laten slaan ter herinnering aan het monument dat we niet kunnen oprichten." VOET. Drie duizend Ameri kanen hebben elk honderd gul den en een hevige buikpijn (van het lachen) over gehad om Dan ny Kaye met zijn voeten het Filharmonisch Orkest van New York te zien dirigeren. De op brengst was voor een liefdadig doel. LIDTEKEN. Het is, zegt een Frans bokser, niet de val die ge vaarlijk is wanneer men uit de ring tuimelt, maar de dames toeschouwers op de eerste rijen. Zij zitten altijd klaar om iemand te lynchen en ik bewaar op mijn schenen de lidtekens van de brandende sigaretten die zij er tegenaan drukten. ONTDEKKERS. De Ameri kanen zijn mensen, die alles weten, die sterker zijn dan ieder ander en die alles hebben ont dekt, behalve Amerika, zegt Winston Churchill. WEDLOOP. Vraag in een damesblad: „Over de zeventig, heeft hij een liaison en dat gaat van kwaad tot erger. Hij slaat me zelfs wanneer ik hem ver wijten maak. Anderen zeggen, dat het seniliteit is, maar daar geloof ik niets van, hij ziet er nog best uit. Ook zegt men, dat het snel over zal gaan op zijn leeftijd." Antwoord van de redactrice: „Het tegenovergestelde zou me verwonderen. De liefde van een grijsaard is een wedloop tegen het horloge. Laat hem lopen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het een korte etappe zijn." LORGNET. In Frankrijk worden nog geregeld lorgnetten verkocht. De mannen zetten die tijdens het scheren op om niet door de benen van hun gewone bril te worden gehinderd. OUD. In Londen is een oude voorraad cognac geveild. Een fles uit 1782 bracht 450 gulden op, een uit 1808 300 gulden en een uit 1860 140 gulden. SUGGESTIE. Omdat ze te dik werd en daardoor geen werk kon vinden, heeft een Ameri kaanse mannequin een gram mofoon naast haar bed ge plaatst, en daarop een plaat waar vanaf in haar slaap haar een zoete mannenstem toefluis tert: „Gewichtsvermindering is onontbeerlijk voor het in stand houden van uw gezondheid. U kunt in uzelf een instinct ont wikkelen dat u zal helpen alleen die spijzen te kiezen die in dit opzicht de beste voor u zijn." Na drie maanden was ze vijf tien kilo lichter geworden Do grammofoonplatenmaat schappij, die dergelijke platen in de handel brengt, denkt er dit jaar een miljoen te kunnen verkopen. Op deze manier kan men niet alleen afvallen maar ook van misdadiger in een goed lid van de maatschappij ver anderen of van de alcohol af raken. Psychologen geloven dat een dergelijke methode in vijf tig procent van de gevallen suc ces zal hebben. Zelfs moet het voor een Amerikaan op deze manier mogelijk zijn slapende Russisch te leren. Iets voor mi nister Dulles? RIMPEL. Toen een foto graaf op een portret van de Engelse schrijver Somerset Maugham de rimpels op het voorhoofd wilde wegretouche ren, zei Maugham: „Ik heb tachtig jaar nodig gehad om die rimpels te krijgen en ik zal niet toestaan dat u ze in twee minu ten laat verdwijnen." WAT MEN IN DE MUSEA ZIET. Op vakantie zijn het niet alleen de kinderen die in de musea iets anders bekijken dan de uitgestalde kunstvoorwer pen. De eerste de beste dame die een schilderij zit te copiëren wordt met evenveel zo niet meer belangstelling bekeken als de Mona Lisa. Op een dag heb ik me, schrijft Daninos, la ten verleiden tot het maken van een kleine statistiek in de zaal waar de beroemde Piéta van Avignon hangt. In het vertrek hing alleen dit schilderij en aan een der andere muren een baro meter. Van de dertig bezoekers namen er vijfentwintig meer tijd om de barometer te raad plegen dan om naar het schil derstuk te kijken. Terwijl de mussen dood van het dak vielen van de hitte, sprak de heer G. v. d. Steeg (Gem. Belang) in de raadsvergade ring van afgelopen dinsdag over een ver lichting op de Ijsbaan „De Blauwe Ka mer". Hij moet gedacht hebben: regeren is vooruit zien, toen bij het punt „elektri- fikatie van de zuid-oosthoek van de ge meente Rhenen" bleek, dat vlak bij deze ijsbaan een electriciteitskabel zal worden gelegd, waarvan aftakking mogelijk zal zijn. Ook de heer H. Drost (C.H.) brak een lans voor de schaatsliefhebbers in deze hitteperiode, door de woorden van de heer v. d. Steeg te onderschrijven. Beide sprekers vroegen medewerking om het de ijsclub wat gemakkelijker te ma ken door speciale voorzieningen te laten treffen. Uit de discussies bleek, dat die voorzieningen niet nodig zullen zijn, om dat straks wanneer deze elektrificatie doorgang vindt gemakkelijk zal kun nen worden afgetakt, waardoor de schaatsenrijders in de toekomst hoogst waarschijnlijk niet meer bij een nacht pitje zullen behoeven te zwieren. Naast dit wat koud aandoende debat verwarm de het besluit om 32 woningen te bouwen aan de Dennen- en Valleiweg ongetwij feld de gemoederen van de nog vele wo ningzoekenden. Met de bouw is gemoeid 445.125,Er komen 30 wat grotere woningen en twee wat kleinere. De huren zijn vastgesteld op 12,05 en 10,45. Deze huizen bevatten een grote woonka mer, keuken, kelder, drie slaapkamers, ten, kosten bouwrijp maken van het ter rein en het renteverlies tijdens de bouw zijn berekend op 61.603,79. Regionaal woonwagenkamp? Burgemeester en wethouders bleken zich danig verzet te hebben tegen het voornemen van gedeputeerde staten om het woonwagenkamp in Rhenen, dat sa men met Veenendaal wordt geëxploi teerd, te bestempelen tot regionaal kamp, geschikt voor zo'n 60 wagens, met alle gevolgen van dien. De heer Griffioen (A.R.) zag die gevolgen hoofdzakelijk voor sociale zorg. Hij verwachtte niet, dat alle woonwagenbewoners zo maar werk zouden vinden en krijgen op de fa brieken in de buurt. De voorzitter be aamde dit, zag dit ook als het grootste bezwaar, daar de financiële kant minder belangrijk is, omdat alle gemeenten, aan gesloten bij de gemeenschappelijke rege ling, dus ook de gemeenten, waarvan de kampen worden opgeheven, zullen moe ten bijpassen. Er zal alles aan worden gedaan, om dit regionale kamp alsnog te weren. De klachten over de verwarmingsin stallatie in het buurtschapshuis van Ach terberg waren een punt van onderzoek geweest. Een afdoende verwarming zon der geraas zal 4000,extra gaan kos ten. Daar er de middelen niet voor zijn zal worden uitgezien naar een goedko pere oplossing. De grondkwestie „Heimersteinselaan" met de familie Schimmelpenninck werd een douche-cel, een vliering met een j tot een goed einde gebracht. Zag het er schuur. De twee kleinere woningen heb ben een slaapkamer minder. Grondkos- JEUGDVOETBALCOMrETITlE De inschrijving voor de Jeugdvoetbal competitie staat open tot en met zater dag 28 juni 1958. Formulieren kunnen op het politiebureau worden afgehaald en moeten uiterlijk 28 juni zijn ingeleverd. SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Renswoude ver zoekt ons mede te delen, dat hij verhin derd is op woensdag 25 juni a.s. spreek uur te houden. De eerstvolgende zitting zal derhalve worden gehouden op woens dag 2 juli a.s., des namiddags van 2 tot 3 uur. CC*XECTE VOOR ANJERFONDS In de week van 23 tot en met 28 juni a.s. zal in Renswoude de collecte worden gehouden van het prov. anjerfonds Utrecht ten behoeve van het Prins Bern- hardfonds. Het doel van dit fonds is het bevorderen van de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse Volk op het gebied van Cultuur, Wetenschap en Kunst, hetgeen ondermeer geschiedt door beschikbaar stelling van subsidies aan verenigingen en instellingen, die op dit gebied werk zaam zijn. aanvankelijk naar uit, dat de gemeente hier een enorme veer zou laten, thans was het Utrechts Landschap bereid ge vonden de grond over te nemen en te be stemmen tot natuurbeschermingsgebied. De kosten bedragen 27.500,voor een oppervlakte van 5.28.42 ha. Het rijk zal genoemde stichting een subsidie verlenen in deze aankoop van 21.350,terwijl de raad besloot als subsidie uit te trekken 4.800,De rest zal door het Utrechts Landschap zelf worden gedragen. De voorzitter drukte er zijn spijt over uit, dat de hogere colleges de mening van de raad niet hadden gedeeld. Ware de wijzi ging van het uitbreidingsplan destijds goedgekeurd, dan had de gemeente ook dit geld niet behoeven te fourneren. De heer Drost (C.H.) feliciteerde de voor zitter met dit resultaat. Hij was blij, dat de gemeente er nog zo goedkoop af was gekomen. Met de gezinsverzorging was het hele maal mis gelopen. Er was een centrum. In verband met gewijzigde rijkssubsidie regelingen werd besloten voor dit cen trum de stichtingsvorm te kiezen. Helaas (Zie verder 2e blad.) ZITTING A.V.O.-AD VIESBUREAU Op dinsdag 24 juni a.s. hoopt het AVO- adviesbureau in Renswoude zitting te houden in het gebouw van het Groene Kruis. Dit bureau is ingesteld door de Afd. Z.O. Utrecht en heeft tot taak ad viezen te verstrekken aan personen, die tengevolge van lichamelijke- of geeste lijke gebreken, niet volledig in het ar beidsproces kunnen worden ingeschakeld. De zitting wordt gehouden des namid dags van 2.30 uur tot 3.30 uur en de genen, die nadere inlichtingen wensen, kunnen zich aldaar vervoegen. WEGGELOPEN JONGEN AANGE HOUDEN Dinsdagmorgen j.l. werd door de post- commandant der rijkspolitie te Renswou de een jongen aangehouden in de dorps straat, die wegens ongenoegen de ouder lijke woning had verlaten. Het bleek, dat hij maandagmiddag reeds op een transportfiets met een grote mand, uit Den Haag was vertrokken met onbekende bestemming. Het uitstapje, dat onder ideale weersomstandigheden plaats vond, kwam echter in Renswoude tot een ontijdig einde. De vluchteling vestigde door zijn gedrag de aandacht op zich en werd, na te zijn verhoord, weer op transport gesteld naar zijn woon plaats. Zondagmorgen om drie uur is op Rijks weg 12 bij Ede een auto, waarin zich vijf Engelse matrozen bevonden, enkele ke ren over de kop geslagen. De inzittenden RODE KRUIS COLLECTE De Rode Kruis collecte die verleden week in Eist werd gehouden heeft f 232.66 opgebracht. ZONDAG LS.C.UCHTA IN ELST A.s. zondag zal ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de sportvereni ging „Oranje-Wit", op het terrein van „Oranje-Wit" te Remmerden een vriend schappelijke wedstrijd worden gespeeld. Deze match tussen I.S.C. en Uchta zal wel veel belangstelling trekken. Vooral daar zij aardig tegen elkaar zijn opge wassen, belooft het een aardig strijd te worden. GESLAAGD Bij te Veenendaal gehouden toelatings examen voor de lagere Chr. Technische School, slaagden W. Klaassen en W. v. Appeldoorn, beide leerlingen van de O.L. school alhier. SCHUTTERSUITSLAGEN De Scherpenzeelse schutters schoten deze week de volgende resultaten: Geweer: 1. A. v. Dusschoten, 46 pnt.; 2. M. Berendse, 44 pnt.; 3. J. Overeem, 44 pnt.; 4. H. K. Berendse, 43 pnt.; 5. A. Wittenberg, 42 pnt.; 6. J.Koudijs, 42 pnt.; 7. G. J. de Joode, 41 pnt.; 8. G. v. Eist, 40 pnt.; 9. J. van Eist, 39 pnt.; 10. G. van Spankeren, 39 pnt.; 11. H. Veldhuizen, 39 pnt. Petite carabine: 1. H. K. Berendse, 41 pnt.; 2. G. J. de Joode, 44 pnt.; 3. H. Val kenburg, 44 pnt.; 4. R. v. Eist, 43 pnt.; 5. A. Blanken, 42 pnt.; 6. M. Berendse, 42 pnt.; 7. G. v. Eist, 42 pnt.; 8. J. Koudijs, 40 pnt.; 9. J. Overeem, 40 pnt.; 10. P. Engelenburg, 40 pnt. Het geheel door colonne-leden in vrije tijd gerestaureerde gebouw van de afdeling Nederlandse Rode Kruis te Rhenen. werden allen min of meer ernstig ge wond en zijn per ambulance naar Am sterdam vervoerd, vanwaar zij maandag met de kruiser Birmingham naar Enge land vervoerd worden. De matrozen waren in Nijmegen wezen passagieren. Op de terugweg raakte de bestuurder, corporaal E. Bates, vermoe delijk door oververmoeidheid de macht over het stuur kwijt. De wagen kwam in zachte wegberm terecht en sloeg enkele malen over de kop. Behalve de bestuur der zaten in de auto de matrozen D. Hall, J. Watser, P. London en H. Goodringson. Zij werden allen ernstig gewond. De auto was zwaar beschadigd. Grote sortering BADMUTSEN - BADTASSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCREME en OLIE in diverse prijzen Toe GRATIS Tel. 2576 Hoofdstraat 106

De Vallei | 1958 | | pagina 1