Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veelzijdige sportdemonstratie voor de tocht ouden van dagen V Strijd tegen de ouderdom G.V.V.V. oaar de K.N.V.B. MULDER »De oudjes doen het nog best« SCHERPENZEEL RENSWOUDE M§m ©mm 32e jaargang WOENSDAG 25 JUNI 1958 Nr. 46 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Nieuwe raadsleden namen benoeming aan Schoolkorfbal- tournooi Veenendaal haalde de kampioenen op glorieuze wijze binnen. Ook het tweede elftal bereikte de eerste plaats in hun afdeling liili 1 111 Cursus haadmelken een succes ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN .♦maar sterker geest in zwakker lichaam Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van versohyning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs ƒ1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Alle nieuw-benoemde raadsleden, die in september a.s. zitting zullen nemen heb ben thans bericht gezonden, dat zij hun benoeming aannemen. In de eerstvolgen de vergadering zullen de geloofsbrieven worden onderzocht, waarna de benoem den als lid van de raad worden toegela ten. MEVR. SCHOLTE BENOEMD TOT RAADSLID VOOR P. v. d. A. In de plaats van de heer H. J. van der Woerd, die wegens vertrek naar Utrecht heeft bedankt als lid van de Veenendaal- se gemeenteraad heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd ver klaard mevr. P. J. B. Scholte-Bleuel, die als nr. 6 op de kandidatenlijst van de P.v.d.A. voorkomt. Door het succes van het vorig jaar, heeft de commissie voor schoolkorfbal besloten om ook dit jaar weer een school- korfbaltournooi te organiseren. Negen scholen hebben voor dit tournooi inge schreven met een totaal van twaalf ploe gen. Evenals vorig jaar zullen de wedstrij den' weer worden gehouden op het sport veld van S.K.F. en vinden plaats op 28 juni a.s. GESLAAGD Verleden week slaagden de zeven leer lingen van de Joh. Calvijnschool aan de Geerseweg, die toelatingsexamen deden voor het Chr. Lyceum ter plaatse. Het zijn: Dirk Blankenstijn, Irene van Ginkel, Minie Hardeman, Koosje v. d. Meent, Aris Valkenburg, Clary Versteeg en Leendert Mijnders. ele jongeren hebben zich zaterdag ingespannen, op een veelzijdige sportdag, die ten doel had de jaarlijkse autotocht voor de ouden van dagen te doen slagen. Het publiek was nu eens niet gebonden aan een bepaalde tak van sport, maar kon kiezen uit een ruim programma dat voor elck wat wils bood. Hoewel door die grote verscheidenheid niemand thuis behoefde te blijven, viel de belangstelling, mogelijk ook door het niet al te beste weer, toch nog weer tegen. Tijdens de voetbalwedstrijd in de avonduren was dit beter, waardoor we de overtuiging kregen dat het hoofdzakelijk de voetbalsport was waarvoor de toeschouwers zich interesseerden. Jammer was het dat tijdens de sportverrichtingen van de gymnastiek vereniging „Sparta", bij oefeningen op de lange mat, Piet van Ingen uit Rhenen uitgleed en zijn been brak. InGEBRUIKNEMING N.H.-NOOD- KERK OP 3 JULI Het werk aan de N.H.-Noodkerk, wel ke de naam „Sionskerk" zal dragen, vor dert snel. In één week had men het ex terieur reeds tot aan de overkapping klaar. Het is de bedoeling, de kerk, die geheel in hout wordt opgetrokken, op donderdag 3 juli a.s. in gebruik te nemen. CAECDLIA DOOR CONCERT NIET BIJ BEGROETING OUDEN VAN DAGEN De Veenendaalse Harmonie „Caecilia" brengt in het kader van de ruilconcerten a.s. woensdagavond een concert te Leer- sum. Door dit concert zal „Caecilia" a.s. woensdagavond niet deel kunnen nemen aan de muzikale groet bij de terugkeer van de ouden van dagen. Op zaterdag 28 juni geeft „Caecilia" een concert te Scherpenzeel. Het Scher- penzeelse „Caecilia" brengt dan op za terdag 5 juli een tegenbezoek aan Vee nendaal. 'v- Foto genomen tijdens de ontmoeting Dovo-Meppel, welke wedstrijd werd ge speeld in het kader van de sportmiddag, georganiseerd ten bate van de autotocht „ouden van dagen" Hoewel het de moeite waard zou zijn, alle takken van sport, die er beoefend werden, uitvoerig te gaan beschrijven, ging het in feite om het doel waarvoor men zich deze inspanningen heeft ge troost, de autotocht „Ouden van Dagen" die aanstaande woensdag weer voor de deur staat. Een woord van lof aan or ganisatoren en deelnemers die deze middag met medewerking van het pu bliek hebben doen slagen. Hieronder wordt verder vo1 :taan met het noemen van de prestaties die geleverd werden. De sportdag werd geopend met een Indien er nog mensen geweest zijn, die twijfelde aan de populariteit van de Buurtlaanbewoners, dan zijn zaterdagavond hun ogen wel opengegaan. Op wel buitengewoon feestelijke wijze werden de spelers en supporters van de voetbalvereniging G.V.V.V., na de kampioenswedstrijd in Montfoort, in en op drie autobussen, voorafgegaan door de Scheepjes wolharmonie, Veenendaal bin nen geloodst. Dit was dan de kroon op het werk van een aantal stoere jonge kerels, die negen maanden gezwoegd en geploeterd hebben, om de hoogste onderscheiding van de zaterdagvoetbal in de afdeling Utrecht van de K.N.V.B., namelijk het kampioen schap, te bereiken. Dat dit een zware strijd geweest is, zal een ieder wel bekend zijn, want om week in week uit te moeten worstelen, met een ploeg als het Zeisterse Jonathan op de hielen, vergt veel. Er is dan ook een ijzeren wil en een groot doorzettings vermogen voor nodig geweest om het zo ver te brengen. Dit is wel het mooiste cadeau, dat het eerste elftal hun vereniging, die tevens het tienjarig bestaan gaat vieren, heeft kunnen bezorgen. Maar ook het tweede elftal is hierin niet achter gebleven, want ook zij wisten de zegepalm in hun afdeling in de wacht te slepen, waardoor zij in belangrijke mate hebben meegewerkt aan de glorie die hun ver eniging thans ten deel valt. om een volgend seizoen de grote slag te slaan. Het pakte echter anders uit, want dank zij het enthousiasme en het gewel dige doorzettingsvermogen van deze jonge ploeg en niet in het minst de grote ijver en de opofferingsgezindheid van de trainer, wist men tegen alle verwachtin gen in, reeds nu de grote slag te slaan en het aan alle kanten verdiende kampioen schap in de wacht te slepen. Van harte proficiat, G.V.V.V.'ers. HARDE EN MOEILIJKE STRIJD IN MONTFOORT Die laatste wedstrijd in Montfoort heb ben de Veenendalers het nu niet bepaald cadeau gekregen. In de eerste plaats vonden zij daar tegenstanders, die van het begin tot het einde voor een goed resultaat gevochten hebben. Verder was het erg moeilijk ,om door de regen die zonder onderbreking, de gehele wedstrijd bleef aanhouden, op het gladde kleiter- rein op de been te blijven, terwijl de grasmat rijkelijk voorzien was van de bekende groene grammofoonplaten, die daar door onze onmisbare melkleveran- (Zie verder pagina 2.) G.V.V.V. zegt met dit resultaat de af deling Utrecht vaarwel, om automatisch te promoveren naar de vierde klas zater dagvoetbal van de K.N.V.B. G.V.V.V., dat door het kampioenschap van de tweede klas in het seizoen 1954-55, naar de eerste promoveerde, heeft sindien steeds meege daan in de hoogste regionen, maar een kampioenschap bleek voorshands nog niet mogelijk te zijn. Bij de aanvang van het afgelopen sei zoen kwamen de Buurtlaanbewoners met een sterk verjongd elftal in het veld. Men hoopte dat dit elftal zich zou kunnen handhaven en de nodige routine opdoen, Het eerste elftal van G.V.V.V., dat zater dag j.l. het kampioenschap van de af deling Utrecht zaterdagvoetbal veroverde. Zittend van links naar rechts: A. Diepe- veen, A. v.d. Haar, J. J. v.d. Pavert, G. v.d. Bovenkamp, D. v. Manen, J. Beuk- hof. Staande: G. Leppers, bestuurslid, J. W. Buddig, J. v. Hardeveld, H. v. Essen, M. Heikamp, grensrechter, J. v.d. Boven kamp, C. Iieikamp, trainer; E. Scholts. jeugd voetbal wedstrijd tussen Veenen daal en Dovo. Door doortastender spel waren het de jongens van Dovo, die zegevierden met 2-0. Sparta bracht paardspringen voor de dames, lint- en knotsoefening voor de dames en de aspirantdames, lange mat voor de he ren en vrije oefeningen voor de heren en aspirantheren. Op gebied van atletiek was er de 80 meter voor meisjes, de 100 meter voor jongens en de 100 meter voor heren, terwijl er tevens veel belang stelling bestond voor de 2000 meter. Verder was er volleybal en een goede badmintondemonstratie. Het slot gaf een voetbalwedstrijd te zien tussen Dovo en M.J.V. uit Meppel, welke op verdiende wijze door de Vee nendalers werd gewonnen. Het geheel werd op prettige wijze opgeluisterd door de Scheepjeswolharmonie. Al met al kan de veteranencommissie die deze sportdag heeft georganiseerd op een geslaagde middag terugzien. De Cie „Streekbelangen" Z.O. Utrecht die zich ten doel stelt in de streek Rhe- nen-Veependaal de welvaart van de land bouw te bevorderen, heeft vorig jaar 0.m. een aantal cursussen georganiseerd in handmelken. Een en ander in verband met het feit, dat voorheen aan dit belang rijke onderdeel weinig aandacht was ge schonken, anderzijds. Voor de toekomstige kwaliteitsuitbe taling van de melk. Deze cursussen waar bij vooral aandacht wordt geschonken aan de goede manier van melken, vinger standen, regelmatig krachtig melken, maar ook zindelijkheid van handen, kle ding, melkgereedschap e.d. zijn gegeven op de bedrijven van de veehouders, de heren H. Griffioen en W. de Jong te Rhe nen. De praktische lessen zijn resp. verzorgd door de voormelkers, de heren H. v. d. Kamp en W. H. van Sijl, beiden verbon den aan het melkcontrolestation te Utrecht. «Het Rijkszuivelconsulentschap te Utrecht verzorgde de theoretische les sen, hield toezicht op de cursussen, en organiseerde de examens, welke de afge lopen 2 weken zijn gehouden. Aan dit examen hebben 40 cursisten deelgenomen, nl. 13 meisjes en 27 jongens Het hoogste aantal punten wat daarbij behaald kan worden is 200; het laagste 160 pnt. Bovendien moet voor een 4-tal van de belangrijkste onderdelen minstens 104 pnt. behaald worden. Van de 40 can- didaten moesten er 6 worden afgewezen. Niettegenstaande dit, zijn er dus 34 can- didaten geslaagd, waaruit de toekomstige voormelkers zullen worden opgeleid, ter- het tevens in de bedoeling van de Streek Cie ligt een wedstrijd te organiseren in handmelken. De uitslag van de examens is als volgt: 1. H. Henken 189 pnt. 2. B. van Dijk I88V2 pnt., 3. W. Henke 188 pnt., 4. J. G. G. Raun 184»/2 pnt, 5. R. v. Dijk 1831/spnt, 6. G. v. Laar I82V2 pnt, 7. R. Versteeg 182 pnt, 8. K. v. Dijk 181 pnt, 9. K. v. Enge lenburg 180 pnt. 10. J. v. Dijk 179V2 pnt. 11 B. Vink 179V2 pnt, 12. E. v. Garderen 177»/2 pnt, 13. T. v. Dijk 177Va pnt, 14. A. v. Dijk 177 pnt, 15. J. ter Maten 177 pnt, 16. W. de Jong 177 pnt, 17. R. v. Dijk 176V2 pnt, 18. J. Beijer 1761/* pnt, 19. W. v.d. Scheur 176 pnt, 20. J. H. Hardeman 1731/s pnt, 21. H. B. v.d. Scheur 173V2 pnt, 22. C. v.d. Vendel 173 pnt, 23. D. v.d. Brink 171V2 pnt, 24. M. Veldhuizen 171 pnt 25. H. v. Laar 170 pnt, 26. T. v. Ginkel 170 pnt, 27. J. v. Gesink 170 pnt, 28. T. Elen- baas 167 pnt, 29. G. Roseboom I66V2 pnt, 30. W. Budding 166 pnt, 31. J. Budding 165V2 pnt, 32. T. v. Laar 165'/2 pnt, 33. A. v.d. Scheur 165'/2 pnt, 34. D. Lodder 161 pnt. ER ZIT SPANNING IN COMPETITIE MOTORCLUB Morgenavond wordt de laatste compe- titierit van de Veenendaalse motor- en automobielclub gehouden. Tegelijkertijd hoopt de sportcommissie op deze avond de uitslag in zoverre vast te stellen, dat de algemene winnaars bekend kunnen worden gemaakt. De stand is op het ogenblik als volgt: AiJufö: 1. Kooyman 148 pnt.; 2. Posthuma 142 pnt.; 3. Jalink 141 pnt.; 4. Groenhof" 139 pnt.; 5. De Haas 137 pnt.; 6. De Nooy 137 pnt.; 7. Van Wakeren 137 pnt.; 8. Van de Bovenkamp 136 pnt.; 9. Wetering 133 pnt. en 10. P. Hiensch 128 pnt. Motoren: 1. Slok 150 pnt.; 2. Van Leuve- ren 148 pnt.; 3. De Gooyer 144 pnt.; 4. Jansen 141 pnt.; 5. Zevenbergen 140 pnt. De start van de laatste rit is zoals ge woonlijk bij hotel „La Montagne" om half acht. Evenals de vorige maal belooft het weer iets bijzonders te worden; de deelnemers hebben teminste weer een toeristenkaart van de Veluwe nodig. VEENENDAAL VOETBALT TEGEN MILITAIREN Veenendaal I speelt hedenavond om zeven uur een vriendschappelijke oefen wedstrijd tegen het militaire elftal van de legerplaats Schaarsbergen. De wed strijd wordt gespeeld op het terrein aan de Bergweg. JAARVERSLAG WILHELMINA ZIEKENVERPLEGING Uit het jaarverslag van de Wilhelmina ziekenverpleging te Scherpenzeel blijkt wel weer dat de wijkverpleegster zuster Smit weer veel werk heeft verricht. Niet minder dan 2760 keer werd hulp verleend aan zieken. Men kan dit als volgt indelen: 92 bezoeken werden ge bracht in verband met de TBC bestrijding Totaal werden 93 gezinnen bezocht en 22 maal werd hulp verleend bij overlijden Voor kleuterzorg werden 212 bezoeken afgelegd en in verband met de kinder- hygiene 157 bezoeken voor rheumazorg 22 en bejaardenzorg 24 bezoeken. Gedurende de vakantie van zuster Smit werd haar taak waar genomen door zuster N. Noordam van Renswoude. Het consultatiebureau voor zuigelingen had per 1 januari 1957 zestig zuigelingen in geschreven staan. Er werden 775 con sulten gehouden in 47 zittingen. Ook het kleuter-consultatiebureau had vorig jaar niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Er werden 74 kleuters ingeschre ven en 137 consulten verstrekt. De lig- tent werd in het kader van de t.b.c.-be- strijding gedurende het gehele jaar ten dienste van een patiënt gesteld. In 1957 werden 276 maal verplegings- artikelen uitgeleend. Het ledental steeg van 936 naar 951. In de vacature door het vertrek van mej. Roest, werd in het be stuur benoemd, de heer H. v. d. Brandhof. Het bestuur is nu als volgt samenge steld: voorz. M. C. P. Hoytema- van Ko nijnenburg; secr. D. Terpstra; penn. mevr. Zwaan- den Hartog; mevr. Westra- Hoek- sema; mevr. Klei- Dop en de heren D. Hoolwerf en H. v. d. Brandhof. KERKEWIJK 167 - TEL. 3000 - VEE NE NDAAl Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America De ontwikkeling van de moderne maat schappij schijnt het onontkoombaar te maken, dat zij, die de middelbare leeftijd gepasseerd zijn, worden uitgeschakeld. De practijk leert echter, dat juist in deze groep de meest opvallende presta ties worden geleverd... maar dat niet al tijd het lichaam gehandhaafd wordt op het peil, waarop de geest werkt. In Amerika heeft men het eerst oog voor dit probleem gehad en het aan gepakt. Men behoeft niet ver in de geschiedenis terug te duiken om te constateren dat „de oudjes het nog best doen". Duits- lands hoogbejaarde premier Adenauer blijkt te beschikken over een ongebroken strijdlust, de Amerikaanse generaal Mar shall kreeg op zijn 70ste jaar zijn belang rijkste taak, Ben Goerion was de „pen sioengerechtigde leeftijd" reeds gepas seerd toen hij de loden last van de lei ding van een nieuwe, door vijanden om ringde staat aanvaardde, en Churchill verkeerde in dezelfde positie toen hij in 1940 premier van Engeland werd. Levert de geest dan nog grote, zelfs maximale prestaties, de lichaamsgesteld heid houdt daarmee geen gelijke tred. Men merkt dan, dat men „een dagje ouder wordt". Het is niet slechts de ge vreesde „managersziekte" die roofbouw op het lichaam wreekt. Het zijn ook de, vaak onvermijdelijk geachte, ouderdoms kwalen die de oorzaak zijn dat het lichaam niet immer mee kan, waar de geest het zo graag zou willen hebben! Onzichtbare ondervoeding Een der oorzaken van dit verval is echter, dat het lichaam constant tekort komt. Niet alleen heeft men minder be hoefte aan eten, maar het menu-van-de- dag wordt ook niet met zorg en overleg samengesteld. Strikt genomen is een ver- hongeringsproces aan de gang, waarvan zich de gevolgen in aftakeling der licha melijke vermogens doen gelden. Naarmate men ouder wordt en een be langrijker plaats in het leven inneemt, wordt die plaats steeds meer pen zit plaats... vooral in deze tijd met talloze conferenties en vergaderingen, waarin men het wandelen verleert door alles per auto te doen. Gaat men met zijn klachten naar de dokter, dan zal die ook vaak een voe dingstekort constateren en een dieet voorschrijven. Het nadeel van een dieet is, dat de omstandigheden het houden er van moeilijk, soms onmogelijk maken. En wanneer de klachten nog niet van die aard zijn dat men voor iedere afwijking van het dieet terstond de rekening in de vorm van pijn of ziekte, thuisgestuurd krijgt, neemt men het al spoedig niet meer zo nauw.zoals de man die zei: „als ik mijn dieet op heb, begin ik aan mijn eigenlijke eten!" Het is dan ook volkomen logisch, dat men reeds lang op zoek is naar middelen en wegen om deze tekorten aan te vul len met een minimum aan last en moeite voor hen bij wie ze worden geconsta teerd de ouder wordende generatie. Het zijn de Amerikanen, die zich hier voor het meest hebben geïnteresseerd en hun geweldige pharmaceutische industrie aan het werk hebben gezet om door een diepgaande research de „steen der wij zen" te vinden. Immers, ook in de Verenigde Staten kan het soms lang duren voor men een leidende positie bekleedt en zijn de men sen dank zij uitstekende hygiënische toe standen en 'n hoog welvaartspeil nog lang niet aan het eind van hun krachten en wensen wanneer ze de middelbare leeftijd voorbij zijn. Maar de „ouderdomskwalen" zijn ook daar niet immer zelfs niet door een intensieve beoefening van het golf- spel (dat beweging in de open lucht nood zakelijk maakt als tegenwicht voor het zittend werken) te verdrijven. Voedsel voor ouderen Zo is b.v. de American Cyanamid Cy. in haar Lederle Laboratoria gekomen tot de vervaardiging van een speciaal „voed sel voor ouderen". Deze laboratoria zijn centra speciaal van het onderzoek op het gebied van vitaminen en de productie daarvan. Vitaminen en mineralen vindt men gecombineerd in het Gevral-prepa- raat; een ander product, Gevral-Proteïn, bevat daarnevens weefsel-bouwende stof fen, en Gevrine bevat, behalve vitaminen en mineralen, ook mannelijke en vrouwe lijke hormonen, ter versterking o.a. van het beenderweefsel. Het meest opmerkelijke van dit weten schappelijk werk is, dat het een symbool is van ommekeer in de maatschappelijke verhoudingen. Vele jaren is alle aandacht gewijd aan de juiste voeding van het. kind. Ongetwijfeld is een der resultaten daar van, dat thans een geslacht ontstaat met zodanig gunstige levenskansen, dat het vraagstuk van de voeding van de ouder wordende mens thans aan zijn oplossing toe is! (Nadruk verboden.) De tanden In de „BETUWSE NIEUWE" In de Betuwe, evenals in andere fruit teeltstreken van Nederland, zijn op het ogenblik duizenden handen druk bezig met de kersenpluk en de afvoer van het smakelijk ooft naar de veilingen, waar de kersen, waarvan de oogst tegenvalt, pittige prijzen opbrengen. De foto laat zien hoe in de Betuwe een ervaren pluk ker een kleine bewonderaar liet proeven van de nieuwe oogst. GEMEENTERAAD KOMT BIJEEN Vrijdagavond, 27 juni a.s. hoopt de Raad der gemeente Renswoude in open bare vergadering bijeen tekomen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Hosang. De agenda voor deze vergade ring vermeldt onder meer de volgende punten Verlenging van een subsidie aan de Stichting voor Prot. Christ. Zorg en Na zorg op de Veluwe „Vezona" te Harder wijk; Aankoop van een sloot gelegen tussen het gemeentehuis en de Ubbe- schoterweg; Vaststelling van een veror dening op het kamperen in de gemeente Renswoude; Onbewoonbaar verklaring van de woning Dorpsstraat 124, Verpach ting van het grasgewas op de bermen van van de openbare wegen; Vermindering van een aanttal aanslagen in de honden belasting; Verlenging van een krediet voor de verbouw van het gemeentehuis; en de vaststelling van verschillende wij zigingen van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1958 en 1958. h««l het <;>zin...! MET GESLEPEN GLAZEN Hoofdstr 51, tel. 31 84, Veenendaal

De Vallei | 1958 | | pagina 1