DE VALLEI VETERANEN-TOERNOOI AGENTSCHAPPEN „DE VALLEr Het gebeurde in een Mei-nacht SALAD CREAM 39 Voor de Jeugd Matjan verloor met liefst 9-1 van V.V.V.M. Merino's bli jft eerste klasser Woensdagavond a.s. Vdaal - Mil. elftal uit Seliaarsbergen Loes Rutten verrast in Deventer De rat en de eendjes. Ritmeester - GeHa 5-1 Panter - Vdaal 0-3 Advertenties en abonnementen J. P. VALKEMA BLOUW ROMAN UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD Matjan speelde thuis een competitie wedstrijd tegen het Bussumse V.V.V.M., en verloor met een sterk gewijzigd elftal met 9-1. Toch was Matjan voor de rust steeds iets in de meerderheid, want de 1-1 stand bij de rust was werkelijk iets geflatteerd. Na de thee was Matjan echter geen schaduw meer van de eerste helft. Het werd dan ook al vrij spoedig 1-2. Toen het eenmaal 1-4 geworden was, ge loofden de pantermensen het wel en gaven de moed op. In de laatste 20 minuten zagen de gas ten nog kans, met vijfgave doelpunten de eindstand op 1-9 te brengen. Merino's zit op fluweel. Het dreigende degradatie gevaar is afgewend. Door de 6-1 nederlaag van Oranje Leeuwen, in de plaatselijke ontmoeting tegen Altius in Hilversum, zijn zij met Posta, dat al eerder afviel en Matjan het kind van de rekening geworden. Merino's mag het dus volgend seizoen eens proberen. Van harte Merino's. Woensdagavond speelt het eerste elftal van Veenendaal een vriendschappelijke wedstrijd tegen een militair elftal uit Schaarsbergen, aan de Bergweg. Aanvang zeven uur. Aan de door de Deventer atletiek ver eniging Daventria j.l. zaterdag georga niseerde wedstrijden hebben ook een 3- tal Veenendaalse junioren deelgenomen. Voor twee van hen waren dit de eerste wedstrijden en het was daarom temeer verheugend, dat de prestaties ronduit uitstekend genoemd konden worden. Op het nummer 80 meter voor B meis jes wist Loes Rutten met een enorme voorsprong (ca. 10 meter) de eerste plaats te bemachtigen in de voortreffelijke tijd van 11.0 sec. Hoe goed deze tijd wel was moge blijken uit het feit, dat de finale voor A-meisjes op dit zelfde nummer ge wonnen werd in 11.4 sec. terwijl dat toch meisjes zijn die allen reeds tenminste 3 jaar de wedstrijdsport beoefenen. Bij de C-meisjes wist Elly van Harde- veld - na als eerste in haar serie te ein digen - beslag te leggen op de vierde plaats in de finale 60 meter. Teus Bruggeman ten slotte leverde de reis naar Deventer twee vierde plaatsen op: een op de honderd meter en een bij het verspringen. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal ONZE JARIGE NEVEN EN NICHTEN 26 juni Johanna v. d. Bijl, Rhenen 26 Bea v. d. Bosch 28 Gerrit v. d. Bijl, Rhenen 30 Corrie de Bruin 1 juli Tineke van Dam 1 Nico Burgstede 1 Ina van Viegen 2 Annie v. d. Bruijn 2 Joop Spies Allemaal gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Gier, bier, mier, wier, vier, hier. II. De negerhut van oom Tom. III. Brummen, Zoutkamp, Tholen, Eelde, Waalwijk, Pernis. I. Kaal, paal, taal, vaal, Waal, zaal. II. Een pen. III. Baarn, Rhenen, Leersum, Breukelen, Bunschoten, Driebergen. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. - - X - - - stad in Italië; - X - - verblijfpl. v. baby's; - - X - - neerslag; - X koning v. Bazan O.T. - - X - hemellichaam; - - - X riviertje in Limburg; - X - - - PI. in Nd.-Duitsland; - X - zoon van Noaeh; - X - - viervoetig dier; Op de kruisjeslijn komt de naam van een bekende figuur uit een sprookje. II. Zeg het maar: A. Een geep is: 1. de voorsteven van een Vikingschip; 2. de derde nagel van nacht roofdieren; 3. een vis; 4. mengsel van klei- en veengrond. B. Idool is: 1. een afgod; 2. een wereld taal; 3. de naald van een weegschaal; 4. een kluizenaar. C. Kruizemunt is: 1. een schoonmaak middel; 2. een inktsoort; 3. een Middel eeuwse zanger; 4. tuinkruid. III. Ik ben een klein plat vaartuig; ver ander mijn eerste letter en ik word een kleine vrucht, die in het wild groeit. Voor jongeren: I. X - - X - - - - X - - X - - - - - X - X - leggen alle vogels; een kleur; zit aan je fiets; een vrucht; tuingereedschap; bevroren water; X - - - - dient om op te zitten Op de kruisjeslijn komt de naam van een bloeiend plantje. II. Wat is goed? A. Een los is: 1. een klein kopspijkertje; 2. een katachtig roofdier; 3. een hefwerk tuig; .4. een riviervis. B. Een pipet is: 1. een vliegtuigonder deel; 2. een Italiaans hoofddeksel; 3. een insect dat in oerwouden leeft; 4. buisje om vloeistoffen op te zuigen. C. Vonder is: 1. een losse plankbrug; 2. een bekend dichter; 3. een meetinstru ment; 4. een klein kevertje. III. De kinderen gooiden met stenen En moeder zag het lachend aan, Want hoe hard ze de stenen ook gooi den, Er werd toch geen kwaad mee gedaan Hoe kan dat? NAAR 'T ASYL De familie Wittenberg Ging een week-end uit. Dit was voor hun beste hond Wel een naar besluit. Stella immers kon niet mee Maar men wist wel raad. Stella ging naar het asyl Daar was 't lang niet kwaad 't Eten was er opperbest, Eenzaam was ze niet. Toch deed de logeerpartij Stella veel verdriet Want haar baasje miste ze Elke dag maar meer En ze dacht van uur tot uur Kwam de baas maar weer 't Potje eten van 't asyl Stond de hond wel aan Van het hondebrood met vlees Bleef geen kruimel staan Toch keek Stella heel de dag Door de tralies heen Want met alle goede zorg Was ze toch alleen. De and're honden in 't asyl, Blaften telkens blij, Maar toen ze de katten zag, Dacht ze: niks voor mij. Al die katten om mij heen Bah, dat is geen doen Dat is geen gezelschap hoor, Voor honden van fatsoen. Een drietal dagen ging voorbij Ver van huis en haard Maar ineens sloeg Stella blij Een roffel met haar staart Ze hoorde een bekende stap, Ze hoorde: „Stella kom", Weg was alle narigheid, 't Baasje was weerom! (Vervolg) Die kijkt steeds maar een beetje angstig naar al die mensen in het plantsoen. De rat zwemt snel over de gracht en gaat het eilandje op. Hij verbergt zich achter een struikje, dicht bij de eend met haar 12 jongen. Een van de jongen is een beetje nieuwsgierig, ze wil wel eens kij ken wat er toch in het plantsoen gebeurt. Hij steekt zijn kop onder de vleugel van moeder weg. Dat ziet de rat. Ha ha, denkt hij, daar zie ik er een, zou ik die niet te pakken kunnen krijgen? Wacht, ik sluip voorzichtig naar de eend en dan grijp ik vlug dat jong en ik spring weer in het water, 'k Zwem terug naar mijn hol en daar ga ik smullen. Dat arme jonge eendje, dat niet weet dat zo dichtbij een kwade rat zit te loeren. Het vuurwerk. Het is nu helemaal donker geworden en de rat meent dat nu de tijd gekomen is om een aanval op het eendje te doen. Poot voor poot sluipt hij naar het eenden nest. Moeder eend merkt nog steeds niets. Nog enkele centimeters en dan zal de rat een greep naar het kleine eendje doen. Hij likt zich al om zijn bek als hij aan de smulpartij denkt. Nog enkele seconden. Eendje, eendje, pas toch op, daar komt de rover aan. Maar het eendje ziet niets, het tuurt maar naar de plek waar de mannen rondlopen en waar palen in de grond staan. Nog één centimeter. De kwade rat opent de bek om het arme eendje te grijpen. En dan ineens vliegt er een lichtflits over het eilandje. Boemmmmde eerste vuurpijl spat met een harde knal uiteen. „Ha roe pen de mensen, maar moeder eend krimpt in elkaar van schrik. En het kleine nieuwsgierige eendje kruipt gauw weer onder de veilige vleugel van moeder. Maar het allermeeste schrikt de water rat. Die tuimelt hals over kop van het eilandje af het water in. Hij zwemt vlie gensvlug naar zijn hol en daar zit hij te bibberen van angst, zolang het vuurwerk duurt. De ene knal volgt op de andere. Moeder eend is ook wel een beetje bang, maar als er verder niets gebeurt, blijft ze rustig zitten. Het gevaar is geweken. De rat waagt geen tweede tocht naar het eilandje. Hij zal zonder eendenboutje moeten gaan slapen. Na twintig minuten is het vuurwerk afgelopen en het plantsoen ligt weer rus tig in de donkere avond. DE VOORRAADSKAMER VOOR SLECHTE DAGEN De bult van een kameel bevat een op eenhoping van voedingswaarden, die als een soort voedselreserve voor magere dagen kan worden aangeproken. Wij mensen hebben in het algemeen niet meer de mogelijkheid, dergelijke reserves te kweken. Het is bekend, dat zeer dikke en vette mensen bij een vrijwillige of ge dwongen vastenkuur veel meer last van honger en zwaktetoestanden krijgen dan normaal gevoed gezond mens. Dit is ech ter vermoedelijk steeds zo geweest. Men heeft op de Adamanen-eilanden een volkstam aangetroffen met levens gewoonten, die men zeker in Europa sinds 20.000 jaren niet meer kent. Deze stam telt heden ten dage nog slechts 500 zielen. Deze mensen kennen nog geen conserveringsmiddel. Is er veel eten dan wordt daarvan ruim gebruik gemaakt en hetzitvlak, in het bijzonder dat der vrouwen,groeit. Misschien bestond ook in Europa ruim 20.000 jaar geleden een dergelijk lichaams ideaal. Men heeft namelijk in Oostenrijk een kalksteen-beeld ontdekt, waarvan men veronderstelt dat het ongeveer 20.000 jaar geleden werd gebeiteld onder de naam „Venus von Willendorf'. Deze Venus toonde een geweldig z i t- vlak Vrijdagavond werden er wegens de slechte weersomstandigheden van die dag geen veteranenwedstryden gespeeld. Hoewel het weer maandag op de dag ook niet best was, ging het toen wel door. Er werd gespeeld op het S.K.F.-terrein. Hoewel de publieke belangstelling niet bepaald denderend was, kon het in ver band met het ver afgelegen terrein, wel bevredigend genoemd worden. De eerste wedstryd tussen Ritmeester en GeHa werd op overtuigende wyze met 5-1 door de sigarenmakers gewonnen. Daarna bleef Veenendaal, zy het aanvankelijk met moeite, met 3-0 de baas over Panter. plaats dat de bal onder de lat terecht kwam, rolde deze er overheen. Hoewel de Panter nu niet bepaald fraai voetbal speelde, kon Veenendaal ook niet veel uitrichten. Juist voor de rust wist Rebergen, die de bal in buitenspelpositie toegespeeld kreeg, Veenendaal met 0-1 de leiding te geven. Kort na hervatting kreeg Panter weer de kans om gelijk te maken, maar doel man v. Hal, bracht redding Bij een doelworsteling voor het Panter- heiligdom, was het uiteindelijk Sukkel, die er 0-2 van maakte. Direct daarna bracht Rebergen, de bal goed op en gaf doelman v. Dijk, geen schijn van kans 0-3. Veenendaal maakte nog een 4e doelpunt maar deze werd afgekeurd wegens bui tenspel, omdat zich tussen het doel en de tegenstander, maar een Panterspeler be vond, toen de bal ontvangen werd. Na een gelijk opgaand begin, wist Baars in de zevende minuut Ritmeester de lei ding te geven. Een minuut later was het zelfs al 2-0, door Alberts. Dit werd GeHa, al tegortig. Zij zette even goed door, en kon uit een vrije trap van v. Hardeveld, de achterstand reduceren tot 2-1. De vreugde was echter maar van korte duur, want nog voor de rust werd het met een goede kopbal van Besselaar 3-1. Na de thee kwamen de sigarenmakers meteen in het offensief, waarbij van Kooten al spoedig kans zag, om met een kopbal de stand op 4-1 te bregen. Steeds meer kwam Ritmeester in de aanval. GeHa verweerde zich nog wel, maar kon toch niet verhinderen, dat Besselaar, in de 22e minuut, de eindstand op 5-1 bracht. Het technisch beter spelende Veenen daal, kreeg aanvankelijk tegen de Panter mensen handen vol werk. Reeds in de vierde minuut kreeg Pan ter een prachte scoringkans, maar in- Programma Veteranentoernooi Vrijdag 27 juni, terrein Matjan. 6.45 uur Frisia Hollandia Wol 7.45 uur Dovo Merino's Maandag 30 juni, terrein Merino's 6.45 uur Triangel Boys G.V.V.V. 7.45 uur Neveda GeHa kunnen worden opgegeven by de onderstaande adressen: VEENENDAAL: bij het hulppostkantoor en sigarenmagazijn „Zuid", Dr. Slotemaker de Bruïneplein, telefoon 2613 Sigarenmagazijn „De Vallei", P. van Barneveld, Prins Bernhard- laan 199, telefoon 2983 En bij de bezorgers van „De Vallei" RHENEN: Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat, telefoon 478. Recl.bur. J. Baars, Fred. v. d. Paltshof, telef. 377, W. van Noort, Roghairweg 10 SCHERPENZEEL: Sigarenmagazijn W. Pol, Dorpsstraat 151 en J. Dave- laar, Nieuwstraat 45 EDERVEEN: M. G. Donkelaar, Leesonweg 10 RENSWOUDE: J. Meijer, T. van Amerongenweg 40, J. Stoer, Taets van Amerongenweg 63, telefoon 397, en G. Barten, Barneveldsestraat 33 WOUDENBERG: H. A. G. Bijker, Stationsweg 144, telefoon 310 ELST: M. W. Struycken, Franseweg 561, telefoon 291-08377, en bij Van Viegen, Rijksstraatweg 37 ACHTERBERG: R. Rijkse, Dyk 8 AMERONGEN: Boekhandel Visser, Overstraat B354, telefoon 386 OVERBERG: G. van de Brandhof, Haarweg 67 (40) Het wachten begint opnieuw. Louis Bertrand, ongeduldig, informeert wan neer hij nu eindelijk gehoor zal ontvang en. Men haalt de schouders op. Dat kan nog wel een tijdje duren. Eindelijk verschijnt een bediende met het verzoek aan de Travillot hem te willen volgen. Zo komt Louis Bertrand in een stoffig zaaltje, waarin hij twee personen ont dekt. Aan het bureau de markies de Des- signac, bij 't raam een bijna twee meter lange magere man, die regelmatig met een knokige wijsvinger tegen 't venster tikkend zich voorstelt als Monsieur de Ligne. Zij zijn zeer beleefd tegen de be zoeker. De markies is wat verlegen met zijn houding. Hij snuffelt in papieren, die over zijn bureau verspreid liggen en probeert, zonder morsen, te snuiven. Monsieur de Ligne geeuwt en gaat voort met het irriterend tikken tegen de vensterruit. Na enige tijd kucht de markies en zegt iets tegen zijn met gezel, die toestemmend knikt. Dan zegt hij: „Monsieur de Travillothmhm! Er zijninderdaader lopen ge ruchtenWij wordenHij stottert en kan niet uit zijn woorden komen. Louis Bertrand kijkt hem geamuseerd aan. „U bedoeld", zegt hij koeltjes, „U be doeld zeker, dat het sprookje van mijn naam ook tot hier doorgedrongen is." „Ja", zegt de markies opeens opge wekt. „Parbleu, dót is het! Precies. Er wordt verteld, datEnfinmen zegt, dat u aanspraken laat gelden, op hmhm.... Wat jij, de Ligne?" Monsieur de Ligne houdt even op met 't tikken tegen 't raam en zegt uitdruk kelijk: „juistConstant!" „Constant" krijgt een kleur. Waarom? Dan vervolgt hij: „Monsieurer is dus gerapporteerdberichten hebben ons bereikt (hij leunt op dat „ons"!), dat u ik zeg 't u openhartig een gevaar oplevert voor de samenlevingik be doel voor., hm., de Staat! Wat is daar van aan?" „Niets!" zegt Louis Bertrand droog jes, „niets! Ik span niet samen, ik laat geen aanspraken gelden, ik heb geen eerzucht in enige richtingIk wil als rustig burger levenen niet met een naam opgescheept worden, die mij hele maal niet toekomt „Zozegt de markies. „Zo! Hoor je datde Ligne?" „ZekerConstant", antwoordt deze „ik hoor het best. Enwat denk je er van?" Anatole denkt na en vergeet het tikken tegen de ruit. Dan zegt hij resoluut: „kan best waar zijn!" „Juist", hapert de ander, ,,'t kan best waar zijn. Maar't kan ook niet waar zijn." „Zeker", mijmert de Ligne, weer een melodietje op 't venster tikkende, ,,'t kan ook niet waar zijn." Het tweetal vervalt tot zwijgen. Dan zegt de markies „Ja rtieneer de Travilliot, u brengt ons in een lastig parket. Er zijn - hm .- er zijn klachten tegen unu ja eigenlijk: alles! Wat moeten we doen, denkt u zelf, meneer de Travillot?" Louis Bertrand glimlacht. Nu moet hij over zichzelf rechtspreken kwestieDaarna, een vlugge roffel op de ruit trommelend, „heb je nog lang werk? Ik moet zoals je weet, naar het diner van madame d' Artois!" „Ik óók", zegt de markies verschrikt, „ik óók." „Is het al zó laat?" Monsieur de Ligne haalt een met ju welen bezet horloge voor de dag. „Zes uur!" zegt hij. Hij antwoordt echter rustig: „ik zou in uw plaats de zaak op zijn beloop laten. Zolang niets erop wijst, dat ik werkelijk aanspraken laat gelden - waar zouden deze trouwens op gebaseerd zijn - lever ik niet 't minste „gevaar" opZoals u dat gelieft te noemen!" „Jawel", zegt de markies „jawel! Maar 't is verduiveld lastigWat jij Ana tole?" Monsieur de Ligne vangt met veel vir tuositeit een vlieg en antwoordt ver strooid: „ja, Constant't is een lastige „Zès uur!" herhaalt zijn vriend, maar.. Anatolewat zullen we met de Tra villot aanvangen?" „Ja", murmelt de Ligne, „dat weet ik óók niet. Heeft meneeral bekend?" „Idioot!" wil Louis Bertrand uitroepen, maar hij beheerst zich. „Kan ik nu weer heengaan?" vraagt hij effen. Monsieur de Dessignac schrikt. „Neen, neen!" roept hij uit. „Uu isu be vindt zichin arrest!" „Wat?" roept Louis Bertrand uit, „wat heren? In arrestDat meent u niet..! Ik ben hier gekomen uit eigen beweging. Er is niets, wat ik mij te verwijten heb. En nuKom, heren, u vergist u!" „Neen", aarzelt de ander, „neenik vergis mij helemaal niet. Wat jijAna tole? Enhierhier is 't bevel. Kijkt u maar! Ziet u 't maar eens rustig in. Neeoverhaast u niet. Ik kan er op mijn erewoord óók niets aan doen." Louis Bertrand neemt, nijdig, het pa pier. Inderdaad, 't is in orde. Er zal niet veel aan te doen zijn. Hij zal zich moeten schikken. En wat deze dwazen betreft, daarvan heeft hij niets te verwachten. Dat ziet hij heel goed in. Voor de tweede maal dus in arrestBuiten zijn schuld! Door een naam, die de zijne niet is, maar hem overal als een vloek vervolgt Hij zou in woede kunnen uitbarsten „Ja", zegt de Dessignac vriendelijk, „het gaathmbuiten mij om! He lemaal buiten mij om! Wat jij Anatole?" „Zeker", antwoordt Anatole, „je kunt er niets aan veranderen. Niets! Ben je nu gauw klaar? AndersDe markies schuift zijn papieren bij elkaar. „Dadelijk" zegt hij, „dadelijk! Meneerhet spijt me't spijt me oprecht! Maar ik heb nu geen tijd meer voor u! U hoort het zelf. ToeAnatole, wacht nog even!" De markies belt. Een bediende ver schijnt. Krijgt orders. En een kwartier later bevindt zich de verontwaardigde Louis Bertrand in een armzalig gemeu beld vertrek, met zorgvuldig afgesloten deur en getraliede vensters. Hier zal hij voorlopig moeten blijven. Als Rosette het nieuws hoort, gaat zij hevig te keer. Wie neemt het recht zich in haar mans zaken te mengen? Ach die kwestie van de geboorte is toch maar onzin! Er zijn geen bewijzenen een dwaas, die dat allemaal gelooft! Nu is het huis stil en eenzaam en is zij 's avonds bangNeen, dat kan nietMaurice zal er raad op weten! Die is in rechts kwesties thuis. Maurice zal haar helpen. Maurice weet er echter voorlopig ook niets op. Het arrest - het blijkt hem bij informatie - is door de koning zélf uit gevaardigd. Natuurlijk steekt er wat ach terMaar wat? De markies is een ijdeltuit - die een zekere invloed aan 't hof heeft - maar verder volmaakt onge vaarlijk. Er moeten dus andere krachten in 't spel zijn. Welke? Voorlopig afwach ten, dat is het enige wat men doen kan. De Montebran hoort van de arrestatie van zijn neef zonder verwondering. „Ik heb hem gewaarschuwd", denkt hij. Wat had Louis Bertrand nog langer in Parijs te zoeken? Zijn aanwezigheid kon de monarch toch bezwaarlijk aangenaam zijn. Enfin, hij moet de gevolgen maar dragen! Hij, de Montebran, zal er geen voet voor verzetten! (Wordt vervolgd). Hier kind, kijk eens wat ik nu heb Wat is dat, zo'n grappig zakje? Alsjeblieft, dat is een nieuwe slasaus, Remia SALAD CREAM, in een nieuwe, handige verpakking. Cello-Pack noemen ze die. Wat leuk zeg, en wat handig! Hoe kom je eraan? 'k Heb net een pakje gekocht om eens te proberen, want om de prijs hoef je 't echt niet te laten. Ik ga er meteen ook een halen stel je eens voor, geen gezeur meer met flessen, die je nóóit helemaal leeg kunt krijgen Ja, geen statiegeld, geen flessen die breken en je kunt het open bewaren! Remia SALAD CREAM is echt een uitkomst! en natuurlijk kent U REMIA margarine met desmaak al jaren.

De Vallei | 1958 | | pagina 4