Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Hoofdstraat en Hoogstraat worden feestelijk geopend Voor de KANTONRECHTER mmts OPTIEK EEN GEGEVEN PAARD Het meisje, de vrouw en haar opleiding MULDER 32e jaargang WOENSDAG 2 JULI 1958 Nr. 48 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzee! N.H.-VICARIS in dienst getreden In ijltempo berijdbaar Waa rdebonn en Opening Taptoe ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Ernstige val van kind uit raam Wielrijder ernstig gewond bij aanrijding Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 15 cent Speciale contractpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprys ƒ1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Evenals heel Veenendaal hebben de winkeliers van de Hoofdstraat en de Hoogstraat reikhalzend uit gezien naar de dag, dat hun zaken aan een waardige straat zouden zijn gelegen. De winkeliers des te meer, omdat zij het meest van belang hadden en voordat het zover was allen bij dit werk enkele offers hebben moeten brengen, o.a. gedeeltelijke af sluiting van de Hoofdstraat, hetgeen natuurlijk voor een groot aantal zaken vermindering van de verkoop tot gevolg had. De winkeliers zullen zich herinneren, dat de klanten nog niet zo lang geleden over „nood- bruggetjes" moesten om hun zaken te bereiken. Gisteren is in dienst getreden de on langs door de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente benoemde vicaris, de heer J. J. Tigchelaar, theologisch doctorandus. De nieuwe hulpprediker, die de pasto rale verzorging van de nog steeds vakante wijkgemeente Zuid op zich zal nemen, is 26 jaar oud en vorige week in het huwe lijk getreden. Hij studeerde aan de Rijks- uhiversiteit te Utrecht en is, sinds het behalen van zijn doctoraal examen, stu derende aan de Zendingshogeschool te Oegstgeest. Deze studie zet de heer Tigchelaar voort gedurende drie dagen per week. De ove rige dagen zal hij zich wijden aan het pastorale werk in Veenendaal. Op de duur zal Drs. Tigchelaar als zen dingspredikant naar Indonesië worden uitgezonden. Het personeel van het Wegenbouwbe drijf N.V. Bruil werkte echter uit alle macht en in een rekordtempo was de Hoofdstraat weer berijdbaar. Enkele we ken geleden werd de laatste asfaltlaag aangebracht en nu ligt, evenals over de Kerkewijk, over de Hoofdstraat en Hoog straat een spiegelglad wegdek. Geen wonder, dat de Hoofdstraat- en de Hoogstraatwinkeliers hierover ver heugd zijn. En om uiting te geven aan hun vreugde zullen op hun initiatief deze straten op feestelijke wijze worden geopend. De Hoofdstraat en Hoogstraat nu. Modern, zakelijk en ruim, het visitekaartje van Veenendaal. Ook voor het winkelend publiek zijn er voordeeltjes. Er zullen weer enkele on bekende personen in de Hoofdstraat en de Hoogstraat lopen, die aan voorbijgan gers waardebonnen uitdelen. Deze bon nen hebben een bepaalde geldswaarde en moeten worden besteed bij de aan gegeven winkeliers. Deze waardebonnen worden zowel op vrijdagavond als op zaterdagmiddag uitgegeven. Zaterdagmiddag zal het centrum van Veenendaal ook een beetje in feestelijke stemming zijn. Er zal o.a. een populair straatorkestje optreden. Bovendien zal op vrijdag- en zaterdag avond het gemeentehuis feestelijk ver licht zijn. Een gegeven paard, zegt het spreek woord, mag men niet in de bek kijken. Dat hebben de Britten, zo'n tachtig jaar geleden, dan ook niet gedaan, toen ze met (voor hun doen) onstuimig en thousiasme de tijding vernamen, dat Cy prus Brits geworden was Nu het paard zijn bek open doet en zijn tanden laat zien, heeft het enthou siasme dan ook plaats gemaakt voor grote bezorgdheid! Cyprus roept om vereniging met Grie kenland, maar van „hereniging" kan het niet spreken. Het is nimmer Grieks ge weest. In zijn geschiedenis hebben Egyp- tenaren en Hethieten, Phoeniciërs, Per zen en Grieken, Romeinen en Byzantij nen, Tempelridders en Turken er de baas gespeeld. Maar de Griekse cultuur heeft haar stempel op het eiland gedrukt, de Griekse kerk heerst er oppermachtig (behalve over een Turkse minderheid van 20 Hoe, zal men dan vragen, zijn de En gelsen hier verzeild geraakt? Dat heb ben ze te danken aan een zeer handige manoeuvre van de toenmalige premier Lord Beaconsfield, beter bekend als Ben jamin Disraeli, een der grootste dragers van het Britse imperialisme. Premier schreef romans! Disraeli werd door de heren in Hoger - en Lagerhuis gewantrouwd. Ten eerste was hij een Jood, ten tweede zag hij er on-Engels uit en ten derde schreef hij romans en dat was wel het toppunt! Maar Koningin Victoria was buitenge woon aan hem gehecht. Ze zond hem Er mag worden verwacht dat in de komende jaren steeds meer leerlingen een opleiding van kortere of langere duur aan een huishoudschool zullen volgen. De cijfers, die hierbij genoemd worden spreken van een toename van wel 3040 Om deze stroom van leerlingen op te vangen zijn leraressen nodig. Nu de tijd van examen doen, van een diploma behalen, van een beroepskeuze doen, weer aangebroken is, is het goed te overwegen of een loopbaan bij het Nijverheidsonderwijs niet voor vele meisjes een zeer goede keuze zou zijn. Zij krijgt bij de opleiding tot lerares Dit zal geschieden op vrijdagavond a.s. door de burgemeester van Veenendaal, de edelachtbare heer A. Bakker. Burgemeester Bakker zal op deze avond om half acht Vóór het gemeentehuis de officiële opening verrichten. De burge meester zal de straten op een originele wijze in gebruik stellen, terwijl de har monie van de Kon. Scheepjeswolfabrie- ken en de Veenendaalse harmonie „Cae- cilia" dit gebeuren muzikaal zullen op luisteren. De beide muziekkorpsen zullen daarna een rondgang maken, terwijl de harmonie van de Kon. Scheepjeswolfabrieken om streeks kwart over negen op de Markt een taptoe zal verzorgen. FIETSEN ONTVREEMD VAN KERKGANGERS Twee kerkgangers kwamen j.l. zondag avond bij het verlaten van de Oude Kerk op de Markt tot de onaangename ontdek king dat hun rijwielen, welke zij onge sloten bij deze kerk hadden gestald, wa ren verdwenen. Zij deden aangifte bij de Veenendaalse politie, die de zaak in onderzoek heeft genomen. GESLAAGD Voor het te Arnhem gehouden examen „Kinderverzorgster in Koloniehuizen" van de Centrale Raad voor Kinderuit zending slaagden: mej. E. Hogendoorn; mej. G. Koopman, beiden alhier en mej. F. Evertsen uit Ede, leerlingen der Chr. Huishoudschool alhier. JONGELUI STALEN 16 BROMFIETSEN Vorige week werd op het parkeerter rein bij de garage van de N.V. De Haas een bromfiets ontvreemd. De eigenaar, wonende te Ede gaf het signalement op aan de Veenendaalse politie, terwijl deze dit doorgaf aan de politie in omliggende plaatsen. Enige dagen geleden hield de politie te Arnhem de 17-jarige B. en de 19-jarige M. uit Ede aan. Zij waren in het bezit van de gestolen bromfiets. Beide daders bekenden inmiddels deze en nog 15 diefstallen van bromfietsen in andere plaatsen. Zij werden ter beschikking van de of ficier van justitie te Arnhem gesteld. KERKEWIJK 167 .TEL.SOOO VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Herinnert u zich de oude straten nog? Gemoedelijke dorpsstraten met groen stroken, bomen en kuilen. MARKTBERICHTEN VEENENDAAL. Eiermarkt: aanvoer 125.000 stuks. Prijzen van 14,25 tot 15,- per 100 stuks. Handel matig. Big- genmarkt: aanvoer 85 stuks. Prijzen van ƒ44,- tot ƒ66,- per stuk. Handel traag. een uitstekende algemene ontwikkeling, zij wordt klaar gemaakt voor een beroep dat boeiend en levendig is doordat nieu we uitvindingen, nieuwe inzichten steeds weer verwerkt en doorgegeven moeten worden. Trouwt zij dan zal haar werk als lerares een goede voorbereiding geweest zjjn voor haar gezinsleven. Hoeveel huwelijken leiden geen schade aoor onkunde en slechte voorbereiding van de huisvrouw. Voor wie geen kinderen heeft, of wie later als de kinderen groot zijn weer tijd heeft naast haar gezin, bestaat de moge lijkheid een gedeeltelijke dagtaak bij het Nijverheidsonderwijs te aanvaarden. GEEN SPREEKUUR WETHOUDER Wethouder C. N. van Kuijk is verhin derd morgen- (donderdag-) avond zijn normale spreekuur te houden. Het bijna driejarig zoontje van de fam. Roor heeft zaterdagmorgen een ernstige val uit een raam gemaakt. In een onbe waakt ogenblik viel het jongetje van vier meter hoogte uit een raam van de boven woning en kwam met zijn hoofdje op het trottoir terecht. Het knaapje werd onmiddellijk naar een ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Zijn toestand is,zeer zorgwekkend. Bij het oversteken van de straat, ter hoogte van de Markt, werd maandag avond de 17-jarige wielrijder W. Paarde- koper uit Veenendaal gegrepen door een personenauto, bestuurd door de heer B. v. M. uit Ede. Het slachtoffer werd over een afstand van minstens 15 meter mee gesleept en moest, nadat dokter Reijdon de eerste hulp had verleend, in ernstige toestand naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal worden vervoerd. Wat zijn de eisen om tot dit beroep toegelaten te worden. Het meisje moet 3 klassen van een middelbare school met goed gevolg doorlopen hebben of in het bezit zijn van een mulo-diploma. Daarna moet zij een jaar de vormingsklas vol gen waar ze een algemeen huishoudelijke opleiding op ieder gebied ontvangt. Na een praktijk-tijd van 150 dagen in een gezin en een inrichting volgt dan de eigenlijke lerares-opleiding, die als regel 3 jaar duurt. Leerlingen, die in het bezit zijn van een einddiploma H.B.S. of Gymnasium kun nen de opleiding 1 jaar bekorten. Wie na het behalen van haar akte toch liever niet voor de klas wil staan kan, als diëtiste, als demonstratrice bij de Voedingsraad, de huishoudelijke voor lichting en bij vele bedrijven, als mede werkster bij het Bouwcentrum en in vele andere functies een goed gesalarieerde, voldoening gevende werkkring vinden. Voor meisjes, die goede studieresulta ten hebben en financiële steun nodig heb ben bij hun studie bestaan speciale rege lingen. Wie nog geen vaste plannen gemaakt heeft kan met klem aangeraden worden: „volg een opleiding bij het Nijverheids onderwijs voor meisjes," waarvan men geen spijt zal hebben. LEO VAN STEMP VOORT PRIJSWIN NAAR OP NATIONALE BEIAARDWEDSTRIJD Bij de gehouden nationale beiaardwed strijd te Rotterdam, waaraan 12 beiaar diers (waaronder 5 prominente figuren) deelnamen, behaalde onze plaatsgenoot Leo van Stempvoort, die hieraan voor het eerst deelnam, 211 punten en daarmee een zevende prijs. Zijn muzikale opvatting en speeltech- niek waren van dien aard, dat de jury hem hiervoor het cijfer van ruim 7+ toe kende. Ondanks een geblesseerde pink, die hij bij het verplichte nummer opliep, speelde Leo van Stempvoort toch door, bracht ook nog een vrij nummer ten gehore en be haalde bovengenoemd resultaat. W. V. v. Z., controleur te Rhenen, reed met zijn motor over de Utrechtseweg te Rhenen in een dichte mist zonder dat hij het voorgeschreven grote licht voerde. Toen hij voor het Wageningse kanton gerecht verscheen bleek dit overigens niet de enige fout te zijn geweest, die verdachte maakte. Tegen de verbalisant had hij zich in minder nette bewoordin gen geuit - o.a. was het woord zoekerij gevallen - en hoewel de wet dit niet da delijk strafbaar stelt, werd het Van Z. door het gerecht toch hoogst kwalijk ge nomen. Of in een bepaald verbaal van zoe kerij sprake is, zullen wij hier wel uit maken; daar hebt u niet over te beslissen, viel rechter Tiddens uit. Die agent doet alleen zijn plicht. Waarom reed u overi gens niet met groot licht, zoals dat bij mist behoor-t? Mijn motor heeft een vliegwielont steking voor de verlichting en dat be tekent dat je weinig licht hebt wanneer je langzaam rijdt, legde verdachte uit. Ik had steeds flink doorgereden, maar op dat punt, waar ik aangehouden werd, was ik juist bezig naar de zijweg te zoe ken die ik inslaan moest. Ik diende daar voor snelheid te verminderen en dadelijk viel toen ook het licht voor een deel uit. Als uw motor niet op een andere manier verlicht kan worden, moet u er niet mee op de weg komen, wanneer het mist, vond rechter Tiddens. Het blijkt, dat dat te gevaarlijk is. Het licht was pas op een afstand van 15 meter zichtbaar en dat is toch echt te weinig, oordeelde ook de officier, die ver volgens 40,- of 20 dagen eiste. Het von nis luidde 30,- of 6 dagen. ■fr De 21-jarige kantoorbediende J. V. uit Veenendaal reed op de Prins Bernhard- laan in zijn woonplaats met een bestel auto een vrachtauto aan, die op een tus sen twee weghelften liggende parkeer- strook stond. Er zou niets gebeurd zijn als de uit stekende bak van de vrachtauto niet bui ten de rand van het parkeerterrein en over de weg gehangen had, betoogde V. voor het kantongerecht te Wageningen. Hij stak zeker 10 cm. over. Welke reden had u om zover naar de linkerkant van de weg te gaan, infor meerde rechter Tiddens. Voor me reed midden op de weg een wielrijdster en die wilde ik passeren, vertelde verdachte. Ik claxoneerde om haar te verzoeken wat opzij te gaan, zo dat ik er makkelijker door kon, maar dat deed ze niet. Juist toen ik haar voorbij begon te rijden, zwenkte die wielrijdster bovendien nog meer naar links en toen moest ik ook wel uitwijken wilde ik haar niet aanrijden. Een heel mooi verhaal, vond de rechter, maar ik zie niet in waarom u beslist die wielrijdster moest passeren. Als u van mening was, dat zij een over treding beging door te ver naar links rijden, had u de politie moeten waar schuwen en proces-verbaal op moeten laten maken. Het recht in eigen handen nemen, zoals u deed, is nooit goed te keuren. Conform de eis werd het voor V. 40,- of 8 dagen en toewijzing van de door de benadeelde vrachtautochauffeur ingedien de civiele vordering van 16,75, waarbij 8,50 aan kosten om voor het gerecht te kunnen verschijnen. C. R., een 18-jarige scholier uit Lunte- ren reed op de Klomperweg in zijn woon plaats met zijn fiets een voetgangster, mevr. v. d. B. uit Lunteren, in volle vaart van achteren aan, waardoor de dame tegen het wegdek geslingerd werd en ondermeer een zware hersenschudding opliep. R. moest zich voor zijn onvoorzichtig rijden voor het Wageningse kantonge recht verantwoorden en uit zijn verhoor bleek, dat het die dag bijzonder slecht weer was geweest. Het regende flink en daardoor had hij diep over zijn stuur ge bogen gezzeten, hetgeen maakte, dat hij de voetgangster in het geheel niet had opgemerkt. De officier van justitie vond het een ernstig geval. De dame had goed rechts van de weg gelopen en nog steeds is zij niet geheel van de verwondingen her steld. Aanvankelijk had hij het plan ge had verdachte voor de rechtbank te da gen wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, maar gezien diens jeugd had hij dat nog niet willen doen. Vonnis ƒ30,- of 6 dagen. Op de avond van de 28ste februari ge beurde op de Hoofdweg te Ederveen een dodelijk ongeval. Een rechts van de weg lopende doofstomme voetgangster, de 53- jarige mevrouw Z. v. G.-v. d. H. uit Eder veen, werd toen van achteren door een bromfietser aangereden en zo ernstig ge wond dat zij ter plaatse overleed. De bromfietser, chauffeur R. v. d. B. uit Lun teren, die zijn meisje achter op de duo vervoerde, kwam ten val en kreeg een zware hersenschudding. Vrijdag moest v. d. B. zich voor het Wageningse kantongerecht verantwoor den omdat hij niet voldoende uitgeweken zou hebben en zonder noodzaak tegen mevrouw Van G. opgebotst zou zijn. Zoals vaak na hersenletsel herinnerde verdachte zich niets meer van het ongeval en zijn meisje achter op de duo had ook niets gezien. De officier van justitie achtte echter door de opmetingen en de recon structie door de politie bewezen, dat v. d. B. verzuimd had tijdig uit te wijken en hij eiste 75,- of 30 dagen. Rechter Tid dens sprak verdachte echter vrij. Getui gen waren er niet en hij vond geen bewijs aanwezig, dat v. d. B. een onjuiste hande ling had verricht. Het slachtoffer, dat op de donkere, onverlichte Hoofdweg aan de verkeerde - rechter - kant van de weg gelopen had, kon mogelijk plotseling een stap naar links gedaan hebben en daar door de aanrijding veroorzaakt hebben. bloemen, ze kwam hem opzoeken als hij ziek was, hij mocht gaan zitten wanneer zij hem ontbood (zijn gezondheidstoe stand was slecht), een gunst die geen raadgever der kroon vóór hem deelach tig was gewordenen die hij dan ook hoffelijk afwees. Rusland was met de Turken in conflict geraakt. Nobel trokken de Russische boerensoldaten tegen de Christenslach- tende Turken op, maar in St. Petersburg wist men wat men wilde: Constantinopel en de Dardenellen, waar de „huissleutels van Rusland lagen". Engeland duldde de Russen niet in het Middellandse Zee-ge bied en liet de tanden zien. Disraeli was echter beslist niet van plan om oorlog te gaan voeren maar wist, als een goed po kerspeler, de tegengestelde indruk te wekken. Zelfs de Koningin liep er in en was tenslotte zo van oorlogsdrift beze ten, dat de grijze zieke premier de groot ste moeite had om Victoria te kalmeren, die verklaarde, dat „haar bloed kookte" en dat zij meer moed had dan al haar ministers bij elkaarzelfs Disraeli kwam hier niet onderuit! De eerlijke makelaar. Toen het er naar ging uitzien dat de Russen Constantinopel in handen zouden krijgen, bemoeide een andere staatsman van groot formaat zich met het geval. Bismarck, de ijzeren kanselier, bood zijn diensten aan als „eerlijk makelaar" en verwierf het voordeel van plaats, toen besloten werd tot een congres in zijn eigen hoofdstad: Berlijn. De twee mannen, die met kop en schouders uitstaken boven de rest der Congres-diplomaten, herkenden elkaar als gelijkwaardige partijen. Bismarck keek een beetje neer op „die kleine Jood", maar deze was hem toch te glad af. Als prijs voor zijn medewerking aan de op lossing van het geschil had Disraeli Cy prus geëist en de Russen, die vreesden tussen de Duitse wal en het Engelse schip te raken, hadden toegestemd. Dis raeli moest ook tegenover Bismarck bluf gebruiken; dat deed hij door, toen de on derhandelingen niet naar wens verliepen, bij de Reichsbahn een speciale trein te bestellen die hem naar Londen zou terug voeren. Natuurlijk kreeg Bismarck er de lucht van en verscheen prompt in Dis raeli's hotel. De Brit dineerde die avond bij de Pruis, rookte sigaren, hoewel hij er niet tegenkon, om Bismarck, die rook te als een schoorsteen, op z'n gemak te stellen, en kreeg z'n zin! Het geval-Cyprus bleef zo lang moge lijk geheim. In Engeland, waar men van deze concessie niet wist, maakte men zich ernstig ongerust. Maar toen de tij ding doorkwam dat Disraeli deze sterke zeevesting, Engelands toekomstige vloot- station tegenover Suez, in de wacht had gesleept, kende het enthousiasme geen grenzen. „Vrede en eer". Disraeli kwam aan op Charing Cross Station, dat in een bloemententoonstel ling herschapen en met vlaggen overdekt was. Trafalgar Square was één deinende mensenzee. Disraeli moest de menigte toespreken en vertelde de Britten dat hij „de vrede en de eer had gered", waarop het gejubel geen einde scheen te nemen. De Koningin glansde van genoegen, vooral omdat Disraeli's grote tegenstan der Gladstone, aan wie zij een hartgron dige hekel had, „als een gek te keer ging," zoals zij voldaan in haar dagboek schreef. Had Disraeli al eens eerder de Orde van de Kousenband geweigerd, thans was weigeren niet meer mogelijk en knielend ontving de jichtige grijsaard van zijn minzaam glimlachende vorstin de hoogste onderscheiding die Engeland kent. In Wereldoorlog I en n heeft Enge land alle reden gehad zich deze „meester- eoup" van Disraeli met het grootste ge noegen te herinneren. Maar toen begon de aftakeling van het Imperium. India werd zelfstandig. Nasser pikte het Suez- kanaal in. En de Cyprioten, die zagen hoe de Britse leeuw aan zijn staart werd getrokken, durfden zich te roeren. Een groot staatsman won Cyprus voor de Britten. Een niet minder groot staats man zal nodig zijn om een oplossing te vinden voor het vraagstuk hoe Cyprus zó weer kwijt te raken dat Engeland en de daarmee verbonden landen daarvan het minste nadeel ondervinden! (Nadruk verboden.) DOVO-JUNIOREN EN -ASPIRANTEN BEHAALDEN EERSTE PRIJS In de finales van het door de v.v. „Scherpenzeel" georganiseerde jeugd- tournooi behaalden zowel de junioren als de aspiranten van Dovo de eerste prijs; beide elftallen wonnen met 5-0 van resp. het junioren- en het aspirantenteam van Zeist. voor h««l het gezin..! MiT&sitPtticiMen Hooidstr 51, tel. 31 84, Veenendaal

De Vallei | 1958 | | pagina 1