DE VALLEI IK HOU VAN DE GRUYTER voor slechts f.1.50 voor slechts 10 cent ttet gebeurde een blikje Oploskoffie een grote Picnicreep in een Mei-nacht Voor de Jeugd Judith de Nijs zwemkampioene Midden- Nederland 1500 meter want goede koffie is er zo voordelig j In de oude koffie- en theezaak De Gruyter kun je al je vertrouwen stellen wat de kwaliteit betreft. En de prijs Tien procent korting maakt De Gruyter's koffie verreweg de voordeligste van alle! dQj2&'UMZk, -SüV&tcU&lis Bij elke aankoop van 250 gram koffie of 50 gram Oploskoffie van f. 2.36 Bij elke aankoop van 2 pakjes Super-, Fijnste- of Tafelmargarine of vet van 15 cent 10% KORTING DOOR eigen importen eigen expeditie eigen fabrieken eigen winkels %ue*raee^ Wat Piet Paling beleefde DIJKSTRA Zaterdag 2 augustus beslissingswedstrijd tussen Ritmeester en Neveda Triaugelboys wint met 3-1 van Merino's Neveda - Frisia 2-1 lierman Willemse won titel bi j heren Onrustig water J. P. VALKEMA BLOUW ROMAN UIT DE NAPOLEONTISCHE TIJD Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 17 juli Jan Ariessen 17 Gerrie Vinken 17 Teusje Budding 18 Dini Hoogendoorn 18 Corrie Lodder 19 Jopie Koldewijn, Eist 20 Dina Roks, Eist 20 Catharientje Roks, Eist 21 Truus Henken 21 Chris v. Dijk 22 Piet v. Dijk Hartelijk gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Mijnwerker, rietdekker, drogist. II. Juni, akte, neef, stek, Tiel, Eden, Eist, nota. Jan Steen. III. Denneappels. I. Doos, hoos, Koos, roos, boos. II. Stavoren, Coevorden, Hengelo, Mid delburg. III. Ark, kaf, oor, Ada, bal, bek, wei, bed. nul. Aardbeien. Beste jongens en meisjes, 't Wordt tijd dat Tante Jos eens weer een briefje aan jullie schrijft. De grote vakantie is ondertussen al weer begon nen. De meesten van jullie zullen wel een poosje uitgaan. Maar al blijven jullie thuis, niemand zal zich erg behoeven te vervelen, tenminste de Veenendaalse ne ven en nichten niet! Jongens, wat wordt er deze vakantie gewerkt voor jullie ple zier. Voetbalwedstrijden, alle mogelijke andere wedstrijden, vliegers plakken, vertelmiddagen. Jullie komen straks nog tijd te kort. Vergeet niet, de leiders en leidsters van deze prettige uren te be danken voor de moeite die ze zich ge troosten! En verder allemaal een pret tige vakantie toegewenst door Tante Jos. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. I. Van een spreekwoord zijn tweelet tergroepen gemaakt, gewoon in volgorde. Ze zijn in alfabetische volgorde gegroe peerd. Hoe luidt het spreekwoord? AA ET AD KW DO MO DO EK ET NT WA WI II. In onderstaand lettervierkant zijn de namen van elf bomen verborgen. Wie kan ze allemaal vinden? De letters mogen meerdere malen in één woord gebruikt worden. D N R O B K I L E U v E S R K P M II. Wat is soms groot, soms klein, maar toch altijd een voet lang? Voor jongeren. I. De delen van deze spreekwoorden zijn fout achter elkaar gezet. Zoek eens uit hoe ze wel moeten saan. De appel rolt voor de baat uit. Oost west, trap je op zijn staart. Hoogmoed zingt zo het gebekt is. Als je over de duivel praat, thuis best. De kost gaat niet ver van de stam. Ieder vogeltje komt voor de val. II. Voor wie is het niet erg om dom te zijn? III. Met een p aan het eind houden jullie JNV_ f voordeel i voordeel tot en met 22 juli '58 tot en met 22 juli '58 is aKHfnniii 5 580716 veel van me. Verander die p in een k dan word ik een vis. Verander één van mijn twee klinkers dan ben ik een plaats in Friesland. VI. Schudt „Herman'-' eens door elkaar, dan krijg je een mooie stad. Zeg eens driemaal vlug: Onze Hannie at haar aardbeien op. Piet Paling woonde op de bodem van het IJsselmeer, waar hij gewoonlijk heer lijk lag weggekropen in de modder. Piet was een dikke, vette aal die bijna twee pond woog. Op een mooie zomermorgen (voor Piet Paling was het een lelijke mor gen) had de vis honger en hij maakte zich los uit de modder om op eten uit te gaan. En toen werd hij gevangen. Hij zag een worm kruipen en wilde die vangen, maar toen hij zich klaarmaakte om de worm te grijpen, voelde hij opeens iets langs zijn gladde huid strijken. Hij kwam in een soort zak terecht. Die zak zat aan het net van een paar vissers, die op het IJsselmeer visten. Piet was gevangen. Hij kronkelde zo hard hij kon, maar dat gaf hem geen zier, zijn vrijheid kreeg hij niet terug, met het net werd Pietje naar boven ge haald en met vele soortgenoten kwam hij in de bun van het schip terecht. Toen hij de bun binnen gleed zeiden de vissers tegen elkaar: „Kijk eens jongens, dat is een beste". In de bun probeerde Piet Pa ling ook nog naar buiten te komen, maar telkens stootte hij zijn dikke kop tegen de wanden van de bun, ontsnappen was uitgesloten. Piet Paling kon z'n pret wel op. Jaren lang was hij gewend geweest aan de vrij heid van het IJsselmeer en nu in zo'n kleine ruimte opgesloten te zijn Het zou echter nog erger worden met onze vriend Paling. Het schip voer naar de haven en Piet werd met de andere vissen uit de bun geschept en hij kwam in een grote mand terecht. Twee vissers droegen de mand naar de afslag. Vooraf werden er nog enkele kleine palingen, die de maat niet hadden, uit de mand gehaald en in het water teruggeworpen, maar dat geluk had Piet niet. O nee, die had de maat wel, die was de dikste paling uit de hele mand Op de afslag was ook Jan de Blei, een vishandelaar en die kocht enkele hon derden ponden paling en daar was Pietje ook bij. Een uurtje later kwam Klaas Vin, die altijd met vin langs de huizen ventte en die kocht van Jan de Blei honderd pond paling. „Kijk Klaas", zei de vis handelaar „hier heb ik nog een hele beste wil je die er bij hebben of niet?" „Doe hem er maar bij", zei Klaas, „daar heb ik wel een klant voor". Weer een uurtje later ging Klaas Vin met zijn kar op stap. Hij was niet bang dat hij met zijn honderd pond paling zou blijven zitten, zijn klantjes in de (Wordt vervolgd). Zomergebalc - Vakantietijd Amandel vruchten gebakjes Amandel gebakjes Vruchten gebakjes met marsepain Cakejes met vruchten Botercake met vruchten Amandel boterkoeken En onze zeer bekende Amandel Pense's zeer geschikt om mee te nemen Enthousiast roept iedereen: Hagebak van BANKET BAKKERIJ HOOFDSTRAAT 21 Het veteranentoernooi ten bate van de autotocht voor de ouden van dagen is byna uitgespeeld. Men zou aan de finales toegeweest zijn, als maandagavond Neveda geen kans gezien had om van Frisia te winnen. Dit was echter wel het geval, zodat nu een beslissingswedstrijd tussen Ritmeester en Neveda nodig is, om uit te maken, wie winnaar wordt van de afdeling A. Deze beslissingswed strijd, die stellig een grote belangstelling genieten zal, is vastgesteld op zaterdag 2 augustus, 's avonds om 7 uur, op het Merino-terrein. Op een nader aan te kondigen datum wordt dan de finale tussen Veenendaal en de winnaar van Ritmeester-Neveda gespeeld. Maandagavond werd gespeeld op het terrein van de Merino's. Evenals enkele voorgaande wedstrijden was Triangelboys weer verre van vol ledig. Slechts een zestal spelers, waar onder de ongeveer vijftig jarige Kees Bouman. Deze man die zich eigenlijk nooit aan de voetbalsport bezondigd heeft deed het nog niet eens slecht. Verder werd de ploeg aangevuld met voetballiefhebbers uit het publiek. De oorzaak van dit slechte opkomen is ge legen in de ploegendiensten bij het be drijf. De spelers schijnen ook voor deze gelegenheid niet vrijgemaakt te kunnen worden. De ploeg die dan onder de naam Trian gelboys speelde, gaf wel de beste partij voetbal, zij hadden dan ook bij de rust reeds een 3-0 voorsprong. Na de thee deden zij het wat kalmer aan, waardoor de Merino's de gelegenheid kregen om uit een vrije trap het tegen- puntje te scoren. (3-1). Bij deze ontmoeting ontwikkelde zich een aantrekkelijke en spannende strijd. In de eerste helft hadden de voetballers van de Newo een licht overwicht, dat reeds in de tiende minuut werd beloond met een goed doelpunt, door een keurige kopbal van Flip Keiman (1-0). Vijf minuten later was het echter al weer gelijk door een blunder van de ove rigens prima spelende Neveda-achter- hoede (1-1). Ook na de hervatting was Neveda me teen weer in de aanval en al spoedig on- derscheide Jan Henzen zich door na keu rig solospel de stand op 2-1 voor Neveda te brengen. Eerst toen kwam Frisia pas goed los. Er werd fel aangevallen waarbij de Ne- veda-achterhoede soms grote moeite had om een doelpunt te voorkomen. Dank zij grote activiteit van spil v. d.Waal en doel man v. d. Bovenkamp lukte het echter en wist Neveda deze voor hun zo belang rijke ontmoeting toch nog te winnen. In het natuurbad Ouwehand op de Grebbeberg werden zondagavond de kampioenschappen 1500 meter dames en heren van de Kring Midden van Nederland van de Koninklijke Neder landse Zwem Bond verzwommen, waar aan tevens een selectie was verbonden voor de Europese kampioenschappen in Budapest. Er verschenen vijf dames aan de start en tien heren. Judith de Nijs van de „Robben" werd kampioen bij de dames in de fraaie tijd van 20 minuten 45.1 seconden. Bij de heren legde Herman Willemse, even eens van de Hilversumse „Robben" be slag op de titel met een tijd, die maar iets gunstiger was dan bij de dames, namelijk in 19 minuten en 31 seconden. De weersomstandigheden voor deze kampioenschappen waren niet bijzonder fraai. Er stond een zware bries dwars oyer de lengte van dit 50-meter bad, zo dat de deelnemers te kampen hadden met buitengewoon onstuimig water. Willemse deed over de 50 meter tegen de wind in drie volle seconden langer dan met de wind in de rug. Daar er op het damesnummer slechts vijf deelneemsters waren, behoefde er maar één serie te worden verzwommen. Al direct liep Judith de Nijs ver uit. Over de eerste 400 meter maakte zij zelfs een tijd van 5.18.4 min. Astrid Anderson, eveneens van de „Robben", gaf goed par tij, doch kon niet verhinderen, dat haar rivale tenslotte een aanmerkelijke voor sprong had gekregen. Het ,Robben'-meis- je v. d. Velde bleef dicht in de buurt van Sanderson. Reina Verweij van .Zwemlust' en Ria Melis van de „Robben" konden het tempo echter niet houden en werden de hekkensluiters. Het herennummer werd in twee series verzwommen. De deelnemers ontliepen elkaar weinig, hoe wel de houder van het Nederlands record op de 1500 meter, Herman Willemse, er zo stevig aan trok, dat hij onbetwist kam pioen werd. Samen met zijn clubgenoot André Hermsen, die een tijd maakte van 19 min. 49.3 sec. en daarmee een eervolle tweede plaats bezette, zal Willemse ons land vertegenwoordigen op de wedstrij den Nederland-Duitsland, die de komen de zondag worden gezwommen in de „Goffert" te Nijmegen. De volledige uitslagen van deze wed strijden, die werden gehouden onder au spiciën van de Rhenense Zwem- en Polo club „De Forellen", luiden als volgt: 1500 meter dames: 1. Judith de Nijs, .Robben' 20 min. 45.1 sec. kampioen kring midden van Nederland; 2. Astrid Sander son, „Robben", 21 min. 20.7 sec.; 3. H. v. d. Velde, „Robben", 21 min. 52 sec.; 4. R. Melis, „Robben", 23 min. 34 sec.; 5. R. Verweij, „Zwemlust", 24 min. 13.1 sec. 1500 meter heren: 1. Herman Willemse, „Robben", 19 min. 31 sec. kampioen kring midden Nederland; 2. A. Hermsen, „Robben" 19 min 49.3 sec.; 3. H. v. d. Lin den „Zwemlust" 20 min. 16.4 sec.; 4. Jac. de Jong „Franeker" 20 min. 41.7 sec.; 5. B. Hermes „Zwemlust" 20.57.7; 6. H. Vrin- ger, „Zwemlust" 21 min. 21.2 sec.; 7. V. van Baaien „Zwemlust" 21 min. 25.6 sec.; 8. C. v. d. Akker, „Brandenburg" 21 min. 33.2 sec.; 9. R. de Wit „Zwemlust" 21 min. 39.5 sec.; 10. F. A. Demuth „Zwemlust" 22 min. 16.8 sec. (46) Marianne zou kunnen zeggen, dat men medelijden niet kan dwingen. Zij zwijgt echter. Er zijn ogenblikken, waarin woorden hun doel missen. Langzaam begint Louis Bertrand te vertellen. Ondanks zichzelf. Uit een on bedwingbare behoefte zich te uiten. Te uiten tegen iemand, die hem begrijpt. In gedeelten komt het verhaal los. Van zijn huwelijk. Hoe hij Rosette leerde kennen. Hun latere verhouding. Mauri ce Hij vergeet zich af te vragen, of dit alles niet heel pijnlijk moet zijn voor Marianne. Hij ondervind alleen de grote voldoening, eindelijk zijn hart te kunnen uitstorten. De avond valt. Ze zitten in het sche merdonker bij elkaar. Rustig nu en ver trouwd. Louis Bertrand is uitgesproken. Marianne weet alles. Hij heeft zich niet mooier voorgedaan, dan hij is. Niet ver zwegen, dat zijn liefde tot haar, Marian ne, in dat verre land is begonnen te ver bleken. Dat hij haar wel niet vergeten heeft maar zich heeft laten gaan in een genegenheid, die hij nu als minderwaar dig voelt. Marianne luistert. Met een licht gebo gen hoofd. Zij begrijpt dit alles zo volko men. Vergeeft ook. Maar toch Kan die schaduw ooit weggenomen worden? Zouden beiden ooit kunnen vergeten Neen, het is geen gevoel van onzekerheid, dat haar belet te zeggen wat ze zo zielsgraag zou willen uitspreken. Het is donker geworden. Zó donker, dat zij alleen eikaars vage omtrekken zien. Louis Bertrand gevoelt het als een verademing, zich in dit duister te kunnen terugtrekken. Hij schaamt zich. Schaamt zich over -'t verleden en evengoed over het heden. Beseft, dat hij ook nu laf is en troost zoekt. „Welk een egoïst!" bedenkt hij wrang, „het ontbreekt er nog maar aan, dat ik opnieuw met een aanzoek kom Hij voelt er neiging toe, maar be dwingt zich. Natuurlijk kaarsen binnen en alle vertrouwelijkheid is opeens weg. Louis Bertrand kijkt in de felle, trillende lichten met knipperen de ogen en Marianne krijgt waarom weet ze niet een kleur. En ook Marianne durft het verlossende r Eugène Duvallois komt binnen en woord niet te spreken. „Als als Er wordt zoveel in ons leven door dat kleine woordje bedorven. Een dienstbode brengt brandende praat nonchalant over allerlei onbelang rijke dingen. Hij is vriendelijk, maar schijnt nu eenmaal in een heel andere sfeer te vertoeven, dan zijn medemensen. Na enige tijd breekt Louis Bertrand op. Hij voelt zich stijf en bijna verlegen. Ook Marianne doet onwennig. Zij geven elkaar een hand en zelfs een druk van verstandhouding blijft uit. „Zien wij elkaar nog?" vraagt Louis Bertrand. Marianne denkt even na. „Voor 't ver trek van de bootja" zegt ze dan, „ik ik wil je zó niet weg laten gaan!" Louis Bertrand voelt even een vreemd, warm gevoel om zijn hart. Dan sluit de huisdeur zich achter hem en staat hij eenzaam in 't duistere Pa rijs. Vertrekdag. Louis Bertrand moet om twaalf uur aan boord zijn van de Ma rie-Louise. Zijn bagage is er reeds. Van Rosette heeft hij weinig meer ge zien. Zij heeft bij een vriendin haar in trek genomen Louis Bertrand weet nauwelijks waar die woont Er is een gefluister in huis onder de dienstboden, die allen ontslagen zullen worden. Zij begrijpen de situatie niet en zijn geneigd de heer des huizes van wreedheid en onrechtvaardigheid te ver denken. Ook Maurice heeft zich niet meer la ten zien. Louis Bertrand schenkt hem nauwelijks meer een gedachte. Die pijn lijke zaak is immers afgelopen, 't Ver leden afgesloten. De toekomst Deze lijkt duister en hopeloos Ma rianne Lagrange Hij heeft ook van haar niets meer ge hoord. Zou zij hem vergeten? Neen, dat is uitgesloten. Marianne zal haar woord houden! De morgen verstrijkt. Louis Bertrand zit alleen, in de ongezellige kamers. Straks zal een opkoper uit een der zij straten komen, om de meubels weg te halen (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1958 | | pagina 4