Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gunstige resultaten bij tandheel kundige verzorging schooljeugd D Wereld van WEEK-tot-WEEK J WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Regen viel bij stromen neer KINDERVAKANTIEWERK GING DOOR De (tijdelijke) verbetering van de werk gelegenheid is nog geen reden tot overmatig optimisme J- F* TAK 32e jaargang VRIJDAG 18 JULI 1958 Nr. 53 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders \eenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel In één maand 300 ruitjes ingegooid Vliegerwedstrijd met show Fabrieks vakantie en de verschijning van „De Vallei" Eerste U.S.O.-concert op 16 september De bakkersvakantie Hij is 10,00 waard 2 AC 270972 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, De huidige vraag naar arbeidskrachten De situatie per 30 juni Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De ramen van de R.K. Salvatorkerk aan de Adr. van Ostadelaan moeten het nog steeds ontgelden. Enige tijd ge leden werd in een raadsvergadering reeds de opmerking gemaakt, dat tien tallen ruitjes in deze kerk waren in gegooid. Het is er nog steeds niet beter op geworden, want thans meldt men ons, dat in één maand tijds ongeveer 300 ruitjes van deze kerk sneuvelden... In het kader van het kindervakantie werk zal morgenmiddag op het sportter rein achter het postkantoor aan de Sand- brinkstraat een vliegerwedstrijd plaats vinden. Het merendeel van de deelnemers hieraan heeft maandagmorgen reeds in de eierhal een vlieger gefabriceerd, doch ook andere kinderen kunnen meedoen. Om twee uur gaan de vliegers de lucht in en één van de voorwaarden is, dat er moet worden gevliegerd met één ons touw. Deze vliegerwedstrijd zal nog een bijzonder* tintje hebben. Onze plaatsge noot, de heer T. van Beek - een specialist op het gebied van de „vliegerbouw" - zal op deze middag showen met twee grote vliegers. In verband met de fabrieksva- kantie verschijnt „De Vallei" vol gende week alleen op vrijdag 25 juli. Adverteerders en corresponden ten wordt verzocht met de inzen ding van kopij hiermee rekening te willen houden. Redactie. Mede aan de hand van gegevens, verstrekt door de schooltandarts, mevrouw L. Zweede-Hooghiemster te Wageningen, hebben burge meester en wethouders van Veenendaal een overzicht samengesteld van de financiële en medische resultaten van het tandheelkundig on derzoek van schoolkinderen gedurende het jaar 1957. Uit dit overzicht blijkt, dat bij de aanvang van het eerste halfjaarlijkse onderzoek door de schooltandarts in 1958 van de 2291 leerlingen, waarover de schooltandverzorging zich in het af gelopen jaar uitstrekte, 2137 leerlingen geen afwijkingen aan het gebit ver toonden en derhalve over een gesa neerd gebit beschikten. Laatstgenoemd aantal van 2137 leer lingen komt neer op een percentage van 93.28. Over 1956 bedroeg dit per centage 88.03. Er was toen echter een belangrijk groter aantal leerlingen op het tijdstip van de aanvang van het eerste halfjaarlijkse onderzoek in 1957 in behandeling bij de eigen tandarts, dan op hetzelfde tijdstip in 1958. Eerst bedoeld aantal bedroeg namelijk 99, of wel 5.29 tegen 2, of wel 0.09 °/o thans. Om een volledig beeld te krij gen van het totale aantal leerlingen, hetwelk in het kader van de tandheel kundige verzorging van schoolkinderen werd bereikt, behoren deze leerlingen te worden meegerekend bij die, welke reeds over een gesaneerd gebit beschik ken. Het totale aantal gesaneerde leer lingen wordt dan: 2139, hetgeen neer komt op een percentage van 93.37, over 1956 bedroeg dit percentage 93.32. Zoals reeds gezegd, kwamen in het afgelopen jaar 2291 leerlingen voor het onderzoek in aanmerking. Hiervan wer den er 105 niet behandeld, omdat de ouders hun medewerking weigerden. Negen kinderen werden niet behandeld wegens wederspannigheid. Wat de financiële zijde van de tand heelkundige verzorging betreft, blijkt, dat de totale kosten in 1957 ruim 200 gulden meer hebben bedragen dan in het voorafgaande jaar. Dit hogere be drag geeft, volgens b. en w., geen reden tot ongerustheid, maar is te verklaren uit een toeneming van het aantal te onderzoeken leerlingen. De totale uit gaven van de schooltandverzorging over 1957 bedroegen 2182,49, waar van een bedrag van 1867,32 voor re kening van Veenendaal kwam en de rest voor Ede, Renswoude en Rhenen, uit welke gemeenten ook kinderen werden onderzocht. De schooltandverzorging werd in de gemeente Veenendaal ingevoerd op 1 april 1953. In het verslag wordt een Percentage Jaar Totale kosten Aantal Kosten gesaneerde kinderen per kind gebitten 1953 428,81 520 0,82 95,19 1954 837,01 948 0,88 96,10 1955 1.296,18 1397 0,93 94,49 1956 1.963,27 1870 1,05 93,32 1957 2.182,49 2291 0,95 93,37 JEUGD RODE KRUIS Afdeling Veenendaal Voor het Jeugd E.H.B.O.-examen slaagden de meisjes: C. Anbeek, W. v. Ginkel, C. de Kleuver, G. Lansing, I. van Silfhout, A. van Soest, C. Otte, Ger Beyer, W. van Ewijk en A. Rot- huysen. En de jongens: F. P. Hol, M. v. Gin kel, G. v. d. Weerdhof, H. Methorst, P. v. d. Bovenkamp, B. J. van Essen, C. Henken, J. van Wely, H. R. Haze- leger en A. Roelofs. Voor het voortgezet Jeugd E.H.B.O.- examen slaagden de meisjes: J. E. Bos, N. H. v. d. Bosch, H. G. v. d. Brink, A. Gerritsen, G. J. Muller, S. Schrijver, J. v. d. Brandhof, G. van Doorn, T. M. van Hunen, E. van Zwetselaar, J. Pull, H. van Eldik, S. W. Mulder, N. J. P. Schouten, H. J. Schouten, J. H. van Wely, M. J. van Diggelen, G. J. Oost, M. A. de Kleuver, A. Bulthuis en C. J. van Schuppen. En de jongens: B. Heikamp, L P. Broers, J. van Ginkel, G. J. v. Groot- veld, G. van Kesteren en A. Pomp. De geslaagden zijn allen leerlingen of oudleerlingen van de Chr. Huishoud school en de Chr. Technische School, alhier. kort overzicht gegeven van de kosten, die in totaal over die vijf jaar zijn ge maakt, alsmede van de gedurende dat tijdvak bereikte resultaten. Gemiddeld bedroegen de jaarlijkse kosten per leerling dus ƒ0,93 en het percentage gesaneerde gebitten bedroeg gemiddeld 94.5. Een gemiddeld bedrag per leerling per jaar van 0,95 kan als zeer gunstig worden aangemerkt. Voorts hebben b. en w. met vreugde geconstateerd dat het bijzonder gun stige resultaat, dat tot dusverre met het in deze gemeente toegepaste sy steem werd bereikt, geen teruggang heeft vertoond in het afgelopen jaar, terwijl er voorts ook geen aanleiding is tot het maken van bijzondere op- of aanmerkingen. Het in deze gemeente toegepaste sy steem, waarover hierboven werd ge schreven is aldus, dat de kinderen op school door de schooltandarts worden onderzocht en vervolgens door deze worden verwezen naar de eigen tand arts, die de behandeling uitvoert. Het z.g. „tandartsenconflict", dat in de loop van 1957 ontstond, heeft aan de schooltandverzorging geen merkbare schade berokkend. Dank zij het over leg tussen de plaatselijke tandartsen en het Alg. Afd. Ziekenfonds „Neder-Ve- luwe" kon de ouders van de te behan delen leerlingen worden bericht, dat, in het kader van de schooltandverzor ging, de behandeling in ongewijzigde vorm voortgang zou vinden. Burgemeester en wethouders beslui ten hun verslag met een woord van dank aan de schooltandarts en de plaatselijke tandartsen voor de ver leende medewerking. Het eerste concert van het Utrechts Stedelijk Orchest van het komende win terseizoen zal worden gegeven op dinsdag 16 september a.s. in het verenigingsge bouw aan de Eikenlaan. Het uit te voeren programma wordt nog nader bekendgemaakt. AMERIKAANSE LANDING IN LI BANON Amerikaanse mariniers 1 plassen door het water naar het strand by Beiroet. Op de achter- grond de landingsschepen, die hen naar Libanon brachten. Evenals voorgaande jaren het geval was hebben de Veenendaalse bakkers een va kantieschema uitgewerkt. Vanaf maandag 21 juli tot en met wiensdag 30 juli gaat een deel met vakantie. Deze zaken zullen dan gesloten zijn. De andere bakkers zaken zijn geopend, maar er wordt niet bezorgd. Daarom zijn er weer de bekende staanplaatsen waar hrt brood en bakkers artikelen kunnen wo.den gehaald. Van donderdag 31 j ili tot en met zater dag 9 augustus gaat ian het andere deel der bakkers met vakantie. Het publiek wordt verzocht volledig medewerking te verlenen om deze regeling goed te deen slagen. Slechts op deze wijze is her mogelijk om ook het bakkerspersoncel van een ver diende vakantie ts doen genieten. Voor de volledige lijst van de zaken die geopend zijn en van de staanplaatsen die in die periode worden ingericht, verwij zen wij u naar de advertentie in dit blad. 32 HOLLANDIA WANDELMEISJES NAAR DUITSLAND Tweeëndertig meisjes van de Hollan- dia-Tricot wandelvereniging gaan on der leiding van de heer C. Spanjerberg een week naar een vakantiekamp van de Ned. Chr. Wandelbond. Zij vertrekken zaterdagmorgen om 9 uur van de Hollandia tricotagefabrie- ken. LEEMHUIZEN BLEVEN IN STUTTGART STAAN. Reeds voor de eerste wereld oorlog zijn in de l'aitse stad Stuttgart uit leem proefhuizen gebouwd onder een spoorwegviadukt. Mei bouwde de wonin gen hier omdat het dechts ging om een proef betreffende d bestendigheid van het materiaal, waarvoor men geen dure bouwgrond wilde gebruiken. Ondanks het hoogbejaarde boiwsysteem bleven de woningen echter zo stevig in elkaar zit, ten, dat zjj er heden ten dage nog steeds volkomen gaaf staar, en zelfs nog steeds worden bewoond. Of de bewoners in ver band met de over hel viadukt denderende treinen, met watjes in de oren lopen vermeldt het verhaal niet. De Vallei-riks werd vorige week uit gegeven bü Drogisterij Henny Jansen, Zandstraat en werd niet gevonden. Hierdoor is de nieuwe riks in waarde gestegen tot 10,en draagt het rode nummer: Indien men deze vóór a.s. donderdag 12 uur v.m. op ons bureau bezorgt, ontvangt men de vinderspremie. GESLAAGD Aan de Uitgebreid Technische School te Arnhem slaagden onze plaatsgeno ten P. v. d. Brugge (werktuigkunde) en J. G. H. Suydendorp (elektro-techniek). Het comité kinde» vakantiewerk ondervond woensdagmorgen bij de uitvoering van haar programma door de enorme regenval enige moeilijkheden. Op het ge meentelijk sportterrein aan de J. G. Sandbrinkstraat hadden zich grote plassen gevormd en hierdoor was dit terrein niet te gebruiken voor de volksspelen. Men vond echter een oplossing door de ruim tweehonderd kinderen bezig te houden in het gymnastieklokaal aan de Hoogstraat. Voor zover mogelijk werd in deze zaal het prograrui;^ afgewerkt, terwijl de kinderen verder werden bezig ge houden met een speftcijé trefbal en allerlei kinderspelletjes in de gangen van de aangrenzende school. Woensdagmiddag werden de overige gramma. volksspelen afgewerkt o.a. boogschieten, speerwerpen en steltlopen voor de oudere kinderen. Hoewel het voor de leiding een zware morgen werd, hadden de medewerkers onder de bezielende leiding van jeugd werkleider A. H. van Pijpen, toch succes met hun in allerijl geïmproviseerde pro- VERTRAGING IN HET POSTVERKEER MET IRAK In verband met de huidige omstandig heden in Irak moet rekening worden ge houden met vertraging in het postverkeer voor dat land. De verzending van luchtpost en lucht postpakketten is gestaakt. De luchtpost die dinsdag naar Bagdad verzonden zou worden, is voorlopig te Amsterdam achtergehouden. TIENDE VERJAARDAG VAN VLIEGENDE PONT Dezer dagen vierde het nieuwe Britse vervoersstelsel haar tiende verjaardag. Het is de luchtpont voor voertuigen over het Kanaal, waarmede in 1948 een begin werd gemaakt en die heden ten dage de gehele week door met de regelmaat van een klok wordt onderhouden. In de af- gelpen tien jaar heeft Silver City Airways meer dan 200.000 auto's vervoerd en meer dan driekwart miljoen passagiers. In het totaal werden 125.000 vluchten gemaakt. De luchtveerdienst over het Kanaal heeft grotelijks bijgedragen tot het succes van een van de nieuwe vliegtuigen van na de oorlog en wel de Bristol Freighter. Met dit toestel werd in 1948 de eerste vlucht over het Kanaal gemaakt en in de loop der jaren heeft Silver City Airways een hele vloot ervan aangekocht; dit heeft mede geleid tot de bouw van een ver beterde versie, de Bristol Super-Freighter Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 De winnaars (met daarachter de ge wonnen prijzen) van de volksspelen zijn: Boogschieten: Dirk Lodder (zaklan taarn); Freek van Ravenswaaij (fietsbel); Jelis Budding (portemonnee). Speerwerpen (jongens): Piet van Ma nen (nijptang); Gert Stam (zakje repen). Speerwerpen (meisjes): Rie Valkenburg (doos zakdoekjes); Ynse den Hengst (toi letzak); Rie van Walsum (badtas). Steltlopen: Marietje van Ewijk (nagel garnituur); Liesje Bouman (streng kralen) Balonnenrace (jongens): Hein Visser (zandschep); Jan Quint (pot worstjes). Balonnenrace (meisjes): Janny van de Loosdrecht (doos zeep); Adri van Barne- veld (badtas). Deze prijzen kunnen worden afgehaald op zaterdagmorgen tussen 10 en 11 uur in het verenigingsgebouw aan de Eiken laan. Voor de speurtocht op donderdagmor gen was het weer beter en om ongeveer negen uur starten meer dan tweehonderd kinderen vanaf het Davidsplein. In groep jes van 10 met voor elk groepje een eigen uit de kinderen gekozen leider, speurden de deelnemers in de omgeving van Vee nendaal. Via Gortstraat en Munnikenweg ging de tocht naar de Slaperdijk en van daar via Haspel en Panhuis weer terug. De opgave bestond uit een verhaal waarin negen opdrachten waren ver werkt. Met veel plezier en ijver kweten de groepen zich van hun opdracht. Aan het eind van de tocht werden de kinderen getrakteerd. Ook de belangstelling voor de vertel- middagen voor de kleintjes was enorm. Beide middagen - één voor de kinderen ten noorden en één voor de kinderen ten zuiden van de spoorlijn - werden bezocht door rond 80 kinderen. Snurker. De mannen snur ken 's zomers harder dan de vrouwen, zegt een medisch rap port. Dat komt omdat zfl met de intree van de lente zich meer ontspannen voelen dan de leden van de zwakke sexe. Bad. Aan de ingang van een kerkje in de Franse Midi staat te lezen: „De dames die hier on voldoende gekleed binnenkomen dienen te weten dat er in deze kerk geen zwembad is." Motief. Een krant in Oregon (Amerika) heeft zijn papier formaat vergroot om zjjn lezers in staat te stellen er een fles whiskey in te wikkelen. Argentijns. De opera uit Buenos-Aires (Argentinië) is in Parijs opgetreden. Daarbij bleek bij de uitvoering van de Duitse opera Pimpione, dat de tekst in het Italiaans werd ge zongen door een Russische zangeres, dat het orkest Frans was, gedirigeerd door een Ita liaan en dat de regie berustte b\j een Oostenrijker. Schot. De Schotse voetbal lers, die deelnamen aan de we reldkampioenschappen in Zwe den, hebben voorgoed een eind gemaakt aan grapjes over Schotse zuinigheid. Toen zij door de Fransen waren versla gen boden zij him tegenstanders een rondje aan Sigaret. Gelukkig! We kun nen na afgeschrikt te zijn door de verhalen over longkanker, weer rustig onze dertig sigaret ten per dag gaan inhaleren: Franse geleerden hebben een filter samengesteld, dat in- plaats van 20 nu 80 procent van de schadelijke stoffen in de ta bak zal opvangen. Dit nieuwe filter heeft bovendien het voor deel boven het nu in gebruik zijnde, dat het de geurigheid van de tabaksrook niet vermin dert. Record. De film De brug van de rivier Kwai is bezig in Parijs alle records te slaan.-In zes wéken kwamen 600.000 mensen kijken, terwijl van de grammofoonplaat van de ge floten melodie in deze film 300.000 exemplaren werden verkocht. Baby. In de Ver. Staten wordt elke 7 seconden een baby geboren. Vandaar waarschijn lijk dat de zeepfabrikanten zo veel reclame maken. Het groot ste reclamebudget ter wereld is dat van een zeepfabrikant, die hiervoor per jaar 240 miljoen gulden uittrekt, waarvan 170 miljoen voor televisie-reclame. Fles. „Das Deutsche Wun- der", zoals men de enorme Duitse economische machts ontwikkeling van West-Duits- land noemt, kan het best wor den afgemeten aan het cham pagne-gebruik. Vóór de oorlog dronken de Duitsers van dit sprankelende vocht slechts elf miljoen flessen, in 1957 daaren tegen 44 miljoen. We gunnen het hen, als tenminste het sprankelen van de Duitse geest daarmede ook verviervoudigd wordt. LIJN. „Haal al die nutteloze apparaten weg", heeft generaal- ministerpresident De Gaulle gezegd. Hij bedoelde de tien tallen telefoontoestellen voor het geheime interministeriële verkeer in hotel Matignon, de zetel van Franse regeringslei ders. Allicht, want de generaal is de eerste Franse ministerpresi dent die zijn geheimen voor zichzelf houdt. KNOP. Onder de nieuwelin gen in zijn kabinet bevindt zich de heer Pelletier, die met de nieuwe president van de Parijse gemeenteraad, de heer Varigny, de nieuwe verlichting van de fontijnen op de Champs-Elysées in werking moest' stellen door een druk op een knop. De heer P. tot de heer V.: Ik zeg u dat u het bent die op de knop moet drukken, want u bent de hoogste magistraat van de stad. De heer V. tot de heer P.: Maar u bent nog belangrijker dan ik, want u bent minister. De twee nieuwelingen konden hierover maar niet tot een be sluit komen, zodat de andere officials ongeduldig begonnen te worden. Een van hen kreeg tenslotte de verlossende idee: de heer P. legt het eerst z(jn duim op de knop, daarna legt de heer V. z(jn duim op de duim van de heer P. Daarna drukken ze gezamenlijk. En zo gebeurde het CONTRACT. De schilder Raoul Dufy heeft met zijn kunsthandelaar een contract ge sloten dat hem een inkomen van duizend gulden per maand garandeert. Dat is niet veel vergeleken met Picasso, die van de zijne 2500 gulden krijgt. (Krantenbericht uit 1931). REVOLUTIE. De strijd in Libanon lijkt nergens op, zelfs niet op een Zuid-Amerikaanse revolutie. Want daarbij is het nog nooit voorgekomen, dat zo als in Beyroeth een rebellen- generaal de commandant van een afdeling pantserwagens te lefonisch vroeg om de beschie ting van zijn hoofdkwartier te staken. En dus ook niet dat de gevraagde aan dit verzoek vol deed En zou het in een ander land wel eens zijn voorgekomen, dat de regering bevelen tot arresta tie van de rebellenleiders uit vaardigde en tegelijk toestond dat"deze leiders een persconfe rentie hielden op honderd meter afstand van het regeringsge bouw? Allicht dat de Uno-waarne- mers er zonnebaden in plaats van zich druk te maken. BASTAARD. Na een Franse slager heeft nu de 35-jarige Franse graaf Amaury de la Far- re prinses Margaret van Enge land ten huwelijk gevraagd. Hij woont ergens in de Pyreneeën en schrijft van daaruit: „Wanneer ik me veroorloof u ten huwelijk te vragen, dan is dat omdat m(jn vader aan m(j heeft overgedragen dat w(j groot-bastaarden van onze ko ning Lodewük XI zijn. Ik wens in Frankrijk een constitutioneel koningschap naar het Engelse voorbeeld te vestigen en daar om heb ik aan u gedacht als koningin van Frankrijk." De graaf, die in een bergdorp het beroep van herder uitoefent, besluit zijn brief met: „Ik heb niet over liefde gesproken, maar die komt vanzelf wanneer we eenmaal getrouwd zijn." De teruggang van de werkloosheid, zowel voor wat betreft ons gewest als het gehele land, wordt door de deskundigen geheel toegeschreven aan de seizoens invloeden. Voor een overmatig optimisme is dan ook geen reden. Ook het maken van voorspellingen is uiterst moeilijk, aangezien het aantal factoren dat van invloed is op de werkgelegenheid, onnoemelijk groot is. Door het feit, dat Ne derland, als zijnde een kleine mogendheid, zelf geen noemenswaardige invloed kan uitoefenen op de wereldeconomie, moeten wjj voor het doen van voor spellingen ons baseren op de situaties in de diverse grotere landen. Hieruit valt dan de conclusie te trekken, dat Nederland zeer zeker niet ongunstig afsteekt bij de meeste andere landen. Het werkeloosheidscijfer der Verenigde Staten bedroeg enige weken geleden bij voorbeeld ruim 7 terwijl hier in Nederland op dat mement een cyfer werd genoteerd van nog geen 4 Amerikaanse economen hebben zo juist een opleving van de Amerikaanse economie aangekondigd, welke zich - naar zij verwachten - zal inzetten in het najaar van 1958. In hoeverre echter bij deze republikeinse voorspelling de wens de vader is van de gedachte, valt moeilijk te zeggen. Het is immers zo, dat in deze herfst de Amerikanen ter stembus zullen trekken om een nieuw Congres te kiezen. De oppositie heeft dan - naast het corruptieschandaal-Adams en de buitenlandse politiek van Eisenhower en Dulles - in de onrustbarende werkloosheid een ge ducht wapen om de republikeinen een gevoelige klap toe te brengen. De algemene verwachting, die hier in Nederland leeft is, dat wij zullen moeten rekening houden met een werkloosheid, die weliswaar niet ernstiger zal zgn dan die in de winter 1957-1958, doch welke deze zeker zal benaderen. geboden. Voorts willen wij nog de situatie in enkele afzonderlijke bedrijfstakken on der de loep nemen. In de metaalindustrie valt nog geen opleving te bespeuren, het tegendeel is eerder waar. Landelijk gezien is deze bedrijfstak dan ook die waarin de te ruggang der conjunctuur zich het sterkst heeft geopenbaard. In de sigarenindustrie ziet men de toekomst met redelijk vertrouwen te gemoet, al zal het overschakelen van Indonesische op Amerikaanse tabakken wel enige moeilijkheden met zich mee brengen. Ook in de textielindustrie is de werk gelegenheid enigszins verbeterd. Hier door hebben ook vele oudere werklo zen kans gezien weer aan de slag te komen. Bepaalde sectoren in de tex tielindustrie zijn echter ernstig getrof fen door het wegvallen van de Indone sische* markt als afzetgebied voor hun produkten. Hoe vreemd het ook moge klinken in een land waar de woningnood tot staatsvijand nummer één is geprocla meerd, de verwachtingen voor de bouw nijverheid zijn uitgesproken ongunstig. De tijdelijke opleving welke zich mo menteel voordoet zal zich zeker niet bestendigen: bij de gehouden bouwtel- lingen is namelijk reeds gebleken dat het aantal opgeleverde (dus nieuw- afgebouwde woningen het aantal dat in aanbouw genomen wordt, verre over treft, zodat de werkgelegenheid in de nabije toekomst sterk zal teruglopen; temeer ook omdat van overheidswege een drastische beperking van de bouw volumetoewijzing aan de gemeenten heeft plaats gehad. De vraag naar arbeidskrachten in ons gewest beperkt zich in hoofdzaak tot een aanvraag van de sigaren- en de textielindustrie om jeugdig personeel, terwijl in de bouwnijverheid er een te kort aan schilders blijkt te bestaan. Ook voor vrouwelijk personeel zijn nog wel plaatsen vakant zowel in de specifiek vrouwelijke beroepen als hulp in de huishouding en verkoopster, als in de industrie. Voor de jongelui die dit jaar met succes hun eindexamen hebben gedaan zijn de vooruitzichten niet al te somber. Er bestaat momenteel nog een redelijke vraag naar jeugdig kantoorpersoneel. Het verdient echter aanbeveling niet met solliciteren te wachten tot eind augustus, daar men anders weieens zou kunnen zijn aangewezen op een betrek king buiten de woonplaats. Ook voor de jonge geschoolde arbei ders zal het niet al te moeilijk zijn om emplooi te vinden voor hun capacitei ten, alhoewel de tijd dat de jongelui nog voordat zij van school waren reeds een betrekking kregen aangeboden, voorlopig voorbij zal zijn. Als slotopmerking mogen wij beto gen, dat de werkgelegenheid momen teel een zekere mate van stabiliteit vertoont, waarvan wij hopen dat deze binnen niet al te lange tijd het begin zal vormen van een nieuwe periode van hoogconjunctuur. Terwijl het totale aantal werklozen per 31 mei nog 81.000 bedroeg is dit ge tal in de maand juni door seizoens- invloedèn teruggelopen tot ruim 73.000 In ons gewest, dat de gemeenten Rhe nen, Eist, Amerongen, Leersum, Rens woude en Veenendaal omvat, liep de werkloosheid terug tot 210, hetgeen in percentages van de mannelijke beroeps bevolking neerkomt op 18 per 1000 mannen. Hieruit mogen we opmaken, dat de werkgelegenheid in Veenendaal en omgeving gunstig afsteekt bij die in de meeste andere streken van ons land met name het economisch zo kwetsbare noordelijke drietal Groningen, Fries land en Drente; het percentage voor deze laatste provincie bedroeg zelfs 72. Ook in de enge kring van ons gewest zijn verschillen waar te nemen in de graad van de werkloosheid. Het werk loosheidscijfer van Leersum bijvoor beeld, wordt sterk beïnvloed door het feit, dat in deze gemeente in de z.g. contractpensions een zeventigtal land genoten zijn gehuisvest, die de laatste maanden zijn gerepatrieerd uit Indo nesië. De omstandigheden, waaronder deze repatrianten zullen moeten trachten een nieuw bestaan op te bouwen, zijn niet direct gunstig. In de eerste plaats is er natuurlijk de bestaande recessie der wereldconjunctuur, die het niet alleen moeilijk maakt in Nederland emplooi te vinden, doch ook een vestiging in het buitenland zeer bemoeilijkt. Ten tweede zullen deze mensen zich weer moeten aanpassen bij een samenleving, welke op vele punten grote verschillen vertoont met die van de blanken in de tropen. Voorts speelt nog een belang rijke rol, dat velen hun bezittingen hebben moeten achterlaten in Indone sië en zij zodoende geheel afhankelijk zijn van de steun welke hun hier wordt DUITSE GRÜNDLICHKEIT Bij de laatste Westduitse verkiezingen (met de overwinning van de bondskanse lier Adenauer) werden de resultaten uiteraard met de elektronische reken machine bewerkt. Het geheugen van deze machine had de meest onmogelijke com binaties te verwerken. Zo kreeg men b.v. stemmen van kiezers, die om een of an dere reden het recht hadden per brief hun stem uit te brengen en die volgens het poststempel nog leefden, toen de brief werd gepost, doch die voor de dag der verkiezingen waren overleden. Wij ver onderstellen dat ook deze zwarte schapen „hun" stem mochten uitbrengen en dat ze geldig bleef. Grote sortering BADMUTSEN - BADTASSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCREME en OLIE in diverse prijzen Toeristenkaartjes GRATIS Tel. 2576 Hoofdstraat 106 TELEVISIE OP DE BAND OPGENOMEN Televisie, welke op de band is opge nomen, wordt thans door Associated Re- diffusion ingevoerd, waarmee voor tele visieproducenten nieuwe mogelijkheden worden geschapen wat betreft de uitzen ding van toneelstukken, interviews en openbare gebeurtenissen. Associated Rediffusion gebruikt een Ampex videotape recorder, die zwart witte televisie signalen opneemt op een gewone magnetische band met een breed te van 2 inch. Het bandje kan worden schoongeveegd en weer opnieuw worden gebruikt, minimaal 100 keer. De draai snelheid is 15 inch per seconde. Televisie opnamen die op deze wijze worden ge maakt kosten slechts een kwart meer dan met 16 m.m. film en nog geen tiende van opnamen met 35 m.m. film. De opname kan onmiddellijk worden teruggespeld, zonder dat er chemische processen aan te pas komen. ONGEPAST Zie 'k op de velden golvend graan Wuivend heen en weder gaan En 't zie, wat er zoal wordt vertrapt Dan krgg ik een gevoel, wat u wel snapt 't Verschil tussen een koren en voetbalveld Is bijzonder gauw verteld Een korenveld geeft voedsel voor mens en dier Een voetbalveld verschaft de jeugd pleizier Laat iedereen toch goed begrijpen Vertrap geen graan, dat staat te rijpen Spaar toch de rog, alsook de haver Loop niet onnodig door de klaver Want heus, men ziet soms hele gangen Is 't soms een onbeheerst verlangen Zijn levensdrang daar uit te vieren Laat je mooie jeugd toch niet ontsieren Door zo'n onbeheerst gedrag Wetende, dat het niet mag Vertrap toch nooit en nimmer eten (De jeugd zal het misschien niet weten) Doch in de oorlog is gebrek geleden Voornamelgk in de grote steden Een bosje halmen was wat waard Ze werden naarstiglijk vergaard Reden waarom ik niet kan snappen Koren nu nodeloos te vertrappen Verlustig u aan 't golvend graan Volg 't groeiproces van jongsaf aan Dan zegt ge vast, 'k heb dit geleerd Koren vertrappen is steeds verkeerd. J.M. het wereld merk voor reiswekkers! BI Hoo'ds'raat 91 U Tel. 3034

De Vallei | 1958 | | pagina 1