Emigratie naar Zuid-Afrika ^dNGELUI MET M.U.L.O.-DIPLOMA VRAAG EN AANBOD VEENENDAAL RENSWOUDE SCHERPENZEEL Flinke jongen gevraagd Wijnbergh Attentie Attentie Tijdens de vacantie „De ^cheveningse- Vis handel" VACANTIE auto huren G. Hardeman Loketambtenaar bij de Post- en Telegraafdienst in het District Utrecht 95 ct. per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord meer 7 cent Te koop bromfiets, merk D.M.F. met Zündapp motor, 2-versn. Vendelseweg 49, Veenendaal. Te koop kinderwagen in z. goede staat Beukenlaan 8, Veenendaal. Te koop Solex 1958. Emma- laan 32, Veenendaal. Prima eigenheimers te koop van de hoge grond. J. Laros Middelbuurtseweg 43, Vee nendaal. Te koop een roeiboot, ge schikt voor vissers. Billijke prijs. A. van Leeuwen, Eng- weg 24, Eist (U.) Zondags niet. Te koop 900 roeden rogge. H. van Henken, Cuneraweg 266, Rhenen. Te koop 1 kinderwagen en 1 kinderstoel. Boslaan 17, Vee nendaal. Te koop prima Solex ook te ruil voor prima herensport- fiets. Sav. Lohmanstraat 72, Veenendaal. Te koop 1 van de 2 grote drachtige gelten, over 14 da gen uitgeteld. Bij D. Jansen De Geer, Veenendaal. Te koop handnaaimachines vanaf 35,- met 5 jaar gar. G. van der Garde, Naaima chines Cuneraweg 328a Rhe nen. Aangeboden in goede staat zijnde tweeling kinderwagen half hoog model. Larikslaan 58, Veenendaal. Jonge hennen te koop. Em- malaan 50, Geld. Veenendaal Te koop 1 damesrjjwiel, 17,50. Nieuweweg 166, Vee nendaal. Te koop een i.g.st. verk. Fiat 500. Te bevragen Rijks straat 68, Eist (U.) tel. 306. Te koop een toom biggen en 2 graskalveren. Bij H. van Ravenhorst, Oude Holleweg 40, Renswoude. Te koop 3V2 ha. rogge in 2 percelen en nieuwe aardap pelen 10 kilo voor 1,50. Schinkel, Brinkersteeg, Vee nendaal. Te koop boerenkool, spruit- kool en andijvieplanten. „De Rimboe' Achterbergse Meent Te koop nieuwe aardappe len 15 ct. per kilo. E. Beijer, Benedeneind 40, Veenendaal. Aangeboden nieuwe gegal vaniseerde golfplaten zeer voordelig, ijzeren nieuw 1.83 m. lang 3,75 per stuk. W. v. Harten, Nederwoud, Lunte- ren. Te koop aangeboden een in goede staat zijnde kinderwa gen (sportmodel) met enkele handgrepen als wandelwa gen te gebruiken. Gerard Doustraat 23, Veenendaal. Gevraagd tegen 1 sept. flink zelfstandig meisje voor de gehele huishouding van 2 pers. en e.v.t. winkel, v.g.g.v. Aanbiedingen: Mevr. Bou- man, „La Mode", Hoofdstr. 108, Veenendaal. Gevraagd net kosthuis. Br. onder 4010 aan het bur. van dit blad. Net dagmeisje gevraagd. Mevr. Vonk, Kerkewijk 13, Veenendaal. Luchtbedden te huur. Een- voudlaan 35, Veenendaal. Te koop Berini bromfiets niet voor maandagavond. Spoorlaan 9, Veenendaal. Te koop Opel-caravan, bj. 1957. 28.000 km gelopen. Van Leijen, Parallelweg 125, tel. 2761, Veenendaal. Te koop radio, mantelpakje maat 44, 2 damesjasjes en een wagendek. Jan Steen laan 14', Veenendaal. Nette juffr. 69 jaar, flink in de huishouding en prima kunnende koken, zoekt een betrekking als huishoudster bij heer of dame. Of een ka mer voor het schoonhouden der huishouding als vergoe ding. Brieven onder nr. 4009 aan het bur. van dit blad. Te koop Naumann naaima chine in pracht etgére sa- lonkast (met laden) 5 jaar garantie, prijs 165,- G. van der Garde, Naaimachines, Cuneraweg 328a Rhenen. Te koop 2 dames-toursport- rijwielen. Kleur blauw-grijs. 1 jongensrijwiel 8-10 jaar. Nieuweweg 221, Veenendaal. Tel. 2358. Aangeboden te Den Haag, 5-kamerwoning 48,- p. m. 5-kamerwoning 60,- p. m. 4-kamerwoning 60,- p. m. Gevraagd 4-kamerwoning in de omgeving Ede-Arnhem en Veenendaal enz. J. Kas telein, Almeloplein 30, Den Haag. Te koop Lewenstein salon- kast naaimachine als nieuw, prijs 195,-. 5 jaar garantie. G. van der Garde, Naaima chines, Cuneraweg 328a, Rhenen. Fabrieksrestanten petroleum stellen en pannen met fout jes. Tijdens de uitverkoop sterk verlaagd in prijs. T. van Beek, Achterkerkstraat 14, tel. 2610, Veenendaal. 't Koffie- en theehuis „De Hertekop", biedt u alle al coholvrije dranken, ijs en snoeperijen tegen de laagste prijzen. Muziek aanwezig en geen bedieningsgeld. Beleefd aanbevelend, C. C. Onderstal Cuneraweg 390, Rhenen. Ten Cate kwaliteitsnylons ƒ2,95, ƒ3,50, ƒ3,95. Kousen huis „Tempo" Zandstraat 84, Veenendaal. Dubbel-munten. Naadloze nylons 2,50, 2,75 2,95. Ook Micro Mesn. Kou senhuis „Tempo" Zandstraat 84, Veenendaal. Tentenverhuur „Sunny- Camp" Slotlaan 184, Zeist, tel. K 3404-6737. Verhuur van alle kampeerbenodigdheden, o.a. luchtbedden, Butagas- Autoimperials, combinatie tenten enz. Vraagt prijslijst of inlichtingen. Pin-point nylons laddervrij. 3,75. Kousenhuis „Tempo" Zandstraat 84, Veenendaal. Te koop Singer salonkast als nieuw 175,-. 5 jaar garan tie. G. van der Garde, Naai machines, Cuneraweg 328a. Rhenen. DIVERSEN Oude, verweerde spiegels kunt u laten herverzilveren en krijgt u als nieuw terug. Glas in lood voor suite-deu ren in prima uitvoering. Glazen schuifruiten voor boekenkastjes en dergelijke in één dag gereed. Handels vereniging Zimmerman Zn., Sandbrinkstraat 1, Vee nendaal. Opruiming kinderjurkjes alle maten en prijzen. Nic. van Leeuwen, Davidsstraat 3, Veenendaal, tel. 2760. Restant dames- en kinder blouses, moet weg. Nic. van Leeuwen, Davidsstraat 3, Veenendaal, tel. 2760. Reclame: 2 overhemden (11,50) samen ƒ13,90. Nic. v. Leeuwen, Davidsstraat 3, Veenendaal, tel. 2760. Wasmachinefabriek heeft enige lichtbeschadigde was machines gloednieuw met garantie 125,- en 145,-. Vraagt demonstratie Post bus 24, Zwijndrecht. Reclame nylonkousen vanaf 1,79. Nic. van Leeuwen, Davidsstraat 3, Veenendaal, tel. 2760. Speciaal voor de uitverkoop kochten wij een partij plas tic-emmers. Uiterst lage prijs 8 liter emmer 1,98, 5 liter emmer 0,98. T. van Beek, Achterkerkstraat 14, tel. 2610 Veenendaal. Profiteer van dit aanbod: emaille wasketels met fout jes, sterk verlaagde prijs! T. van Beek. Achterkerkstr. 14. tel. 2610 Veenendaal. Gaarne komen wij bij u thuis de moderne Kayser zig-zag naaimachine demon streren. Elektr. in koffer 539,-. Naaimachinehandel G. van der Garde, Cunera weg 328, Rhenen, tel. K 8385- 2332. Naadloze knie-nylons 2,99. Kousenhuis „Tempo" Zand straat 84, Veenendaal. Munten - koers hoog. Belangrijk nieuws! Nu ook Jobe knolzaden met andij- vieblad. G. van Breenen, Molenstraat 10, Rhenen. Dubbel munten. Turkenburg voor al uw knol zaden dan is succes verze kerd o.a. Jobe-Gelria-Trof- fee. Molenstraat 10, Rhenen Munten Koers hoog. De nieuwe oogst is binnen. Vanaf heden leverbaar alle soorten knolzaden. Het is het goede zaad dat baat. G. van Breenen, Molenstraat 10 Rhenen. Dubbel-munten. Drost, Eist. Wij leveren u de nieuwste Sparta bromfiets prijzen v.a. 498,-. Vraagt demonstratie, desgewenst gaan wij gratis met u naar de Spartafabriek. Tel. 2533, N. van Ek, Motor- Rijwielhandel, Pr. Bernhard- laan 1, Veenendaal. Te huur 2 nieuwe Fiats 600. Bij G. Hardeman, Mulders laan 80, Veenendaal, tel 3168 Huur uw koelkast bij: Fr. Diepeveen, Hoofdstraat 29, Veenendaal. Opruiming damesjaponnen alle prijzen. Nic. van Leeu wen. Davidsstraat 3, Vee nendaal, tel. 2760. Te koop 2-pits Butagasstel en Butagas strijkijzer. J. La- gerweij, Prattenburg, gem. Rhenen. Hoortoostellen Philips Audium, batterijen. Melis Optiek, Hoofdstraat 51, tel. 3184. Veenendaal. Voor verhuur van stoelen, dissen, glas- en aardewerk, naar J. Kool, Holleweg D 120. Tel. 2463. Alles prima materiaal en gratis thuis bezorgd. Financiëringen van: auto's, motoren, bromfietsen machi nes enz. verzorgt voor u voordelig het Assurantie kantoor Brouwer. Kanaalw. 2. Veenendaal, tel. 2918. Gaat u vissen in de vakan tie? Dan eerst voor hengel sport-artikelen naarT. van Beek, Achterkerkstraat 14, tel. 2610, Veenendaal, bij de Markt. Opruiming gramofoonpla- ten. Muziekhandel A. van de Weerd, Beatrixstraat 60, tel. 2102, Veenendaal. Van 19 t.e.m. 26 juli wegens vakantie gesloten. Zaadhan- del G. van Breenen, Molen straat 10, Rhenen. Te huur zonder chauffeur Renault Dauphine all risk verzekerd, 0,17 per km. G. van Wakeren, Westersingel 129", Veenendaal. Belangrijk: de munten-koers is momenteel zeer hoog. Alle inlichtingen: Drost t.o. Veer- weg. Eist. Wist u dat men tegenwoor dig op het terras van 't kof fie- en theehuis „De Herte kop", genieten kan van een prachtig uitzicht en een koe le of warme dronk. Cunera weg 390, Rhenen. Glas in haarddeur. Wij ma ken het binnen 48 uur. Fa. Fr. Diepeveen, Hoofdstraat 29, Veenendaal, tel. 2727. Voor verhuur van stoelen, dissen en serviesgoed naar Dirk van Asselt. Dennenlaan 38, tel. 3015 en G. Gerritsen Julianastr. 81. tel. 2091. Alles gratis thuisbezorgd. Te koop sport- en gewone merkrijwielen, iets bescha digd 150,-. Kinderrijwiel 6 tot 8 jaar, met remnaaf 75,-. Kinderrijwielen, van 8 tot 12 jaar, iets beschadigd met remnaaf 85,-. N. van Ek, Pr. Bernhardlaan 1 Vee nendaal, tel. 2533. Als uw schoenen konden spreken, zouden ze om de reparatie van Blankesteijn smeken. Tevens eerste Vee- nendaalse vergroot-inrich- ting onder volle garantie. Eerste klas mach. schoen reparatiebedrijf. D. Blanke steijn zonen. Helling 14, Veenendaal. Rijwielen te huur. per uur. per dag, per week en per maand. Rijwielstalling „De Klomp", Tel. 241. De Klomp Voor plasticzolen 6 x sterker, nylonhakjes, vergroten en verbreden van schoenen en Tana voor elke schoen. Naar machinale schoenmakerij R. Valkenburg Zn. Gortstraat 38 Veenendaal. Emmalaan 39 16 17 jaar - voor zo spoedig mogelijk. Aanm. zaterdagavond 6 uur. Hoofdstraat 55 - Veenendaal staan wij iedere middag op het Davidsplein (en venten wij dus niet). Kees Rosendaal, Gortstr. 28 Wilt U een betrouw bare Wij beschikken over 2 Fiats 600 en Renault Dauphine. Al les nieuw. All. risk. verzekerd, ook buitenland. Dan naar autoverhuurbedrijf Mulderslaan 80 Telefoon 3168 - Veenendaal ADVERTEERT IN „DE VALLEI" Er zijn maar weinigen onder de emi granten, die zich hun jeugd niet meer herinneren, die in die jaren niet heben genoten van de romantische boeken over de Boerenoorlog, waarin vooral de schrij ver Penning uitmuntte. Ons volk heeft in die tijd, in het begin van deze eeuw, geweldig meegeleefd met de Boeren. We konden hen niet steunen in hun strijd, tenminste niet officieel, maar wèt we konden doen, hebben we gedaan. En ver scheidene thans nog levende Nederlan ders hebben met het geweer in de hand samen met hun boerenvrienden de „Rooi- neks" neergeknald. ER IS VEEL VERANDERD.... Men zou zich echter vergissen met te deken, dat hierdoor de hartelijkste en onverbreekbare banden met de Zuid- Afrikaanse bevolking zijn gesmeed. Het tegendeel blijkt. En het zijn juist niet de Engelsen, maar de honderd-percent-na tionalistische Boeren, die van weinig hartelijke gevoelens blijk geven. Hoe komt dat? De Nederlanders, die Krüger in Trans vaal importeerde, hebben daar veel prachtig werk verricht. Maar ze waren niet populair. Ze hielden zich te veel op een afstand. Ze hielden daarenboven vast aan hun eigen Nederlandse taal en be schouwden (of wekten de schijn, dat ze zulks deden) het Afrikaans als een dia lect, als een „Boerentaaltje". Daardoor leefden Nederlanders en Afrikaanders maar al te dikwijls langs elkander heen. En dan komt tegelijkertijd een andere vraag: hoe komt het, dat men zich veel vriendelijker uitlaat over de Duitsers, dat men die in vele gevallen als bontgenoten beschouwt, dat men tijdens de laatste oorlog dikwijls uitgesproken „Deutsch- freundlich" was? De vriendschap voor Duitsland ver loochend zich trouwens nog niet. Nog niet lang geleden kon men in het geïl lustreerde weekblad „Die Brandwag" een vervolgverhaal aantreffen, versierd met foto's van de Führer en van de Hitler- jugend, waarin met prijzende bewoor dingen gesproken werd over Hitier en zijn regime. Wanneer wij zojets zien, begint er bij ons iets te kriebelen en kunnen wij ons die verantwoordelijk en afwisselend werk am biëren en niet ouder zijn dan 21 jaar, kunnen worden geplaatst op een bedrijfscursus voor opl iding tot kantoorambtenaar bij de Post en Telegraafdienst. Tijcens deze cursus, die ongeveer 9 maanden zal duren en die omstreeks september a.s. te Ut cht zal beginnen, geniet men vol salaris. Da renboven worden eventuele reiskosten woon- plauU-itandplaats vergoed. Schriftelijke sollicitaties, vergezeld van een af schrift van de lijst met eindexamencijfers, te richten aan de directeur van het Postdistrict Utrecht te Utrecht. Mondelinge aanmelding dagelijks tussen 9 en 12 uur en - uitgezonderd zaterdags - tussen 14 en 17 uur bij de personeelschef van het Postdistrict Utrecht, Laan van Puntenburg 5 te Utrecht. Eventueel te maken reiskosten worden vergoed. niet voorstellen, dat dit afstammelingen zijn van die zelfde Afrikaners, die wij zo bewonderd en toegejuicht hebben toen ze de Engelsen er van langs gaven, met wie wij zo hebben meegeleefd, toen ze het hoofd moesten buigen na een eer volle nederlaag. Wie de oorzaak van dit alles niet be grijpt, zal zich misschien er toe laten ver leiden, partij te kiezen. POLITIEK IS EEN ZIEDEN DE POT Politiek is een ziedende pot! En daar mee moet men juist in Zuid-Afrika ge weldig oppassen. Want wij verbeelden ons misschien, dat we aan politiek doen, we spreken van „felle campagnes" en van bewogen vergaderingen" maar ach, het is allemaal water en melk vergeleken bij de manier waarop men dat in Zuid-Afri ka doet. De Hollandse koppigheid, eigengereid heid en liefhebberij voor politiek schij nen zich daar gemengd te hebben met Zuidelijke opvliegendheid (er zit nog een goed deel Franse refugié's onder de boe ren) en het resultaat is een mengsel dat de mensen onmiddellijk naar het hoofd stijgt. De politieke strijd draagt dan ook nimmer een sterk persoonlijk karakter. Handtastelijkheden zijn geen uitzonde ring, In de hitte van de verkiezingsstrijd neemt men het niet altijd even nauw met de strikte waarheid en slingert men el kander de heftigste beschuldigingen naar het hoofd. Wie een vreemdeling is in dit wit-gloeiende Jeruzalem, doet beter aan de kant te blijven staan en rustig toe te zientegelijk trachtend, de diepere zin van dit alles te peilen. V.Z.C. 3 verhoogt de hoge score nog Het derde zevental van de Veenen- daalse Zwemclub, na vijf wedstrijden reeds kampioen, heeft ook de laatste wedstrijd tegen Vahalis 2 te Tiel ge wonnen, ondanks drie jeugdige inval lers. Kees Hardeman, Aart Slotboom en Cel Slotboom vervingen Rompes, T. van Schuppen en Kets. V.Z.C. 3 zag kans in deze wedstrijd de reeds verbluffende totaalscore nog te laten oplopen tot 45 doelpunten vóór en 1 tegen. De zes doelpunten in de laatste wed strijd kwamen van Ton van Dijk (2), Cel Slotboom (1), Kees Hardeman (1) en H. van Schuppen (2). Hedenavond waterpolo- wedstrijden Een combinatie van V.Z.C.-heren en het Veenendaalse dameswaterpoloteam zullen vanavond in het „Bergbad" een vriendschappelijke wedstrijd spelen te gen de dames- en herenploeg van R.Z.C. (Renkum). DE WONINGBOUW IN RENSWOUDE In zijn vergadering van 14 februari '58 besloot de raad der gemeente Renswoude over te gaan tot onteigening van enkele percelen grond, gelegen ten zuiden van de Taets van Amerongenweg, ter opper vlakte van 1.58.30 ha. Dit raadsbesluit is thans bij ministeriële beschikking van 8 juli j.l. goedgekeurd en zodoende kan nu de voorgeschreven procedure worden voortgezet. De feitelijke overdracht van de grond zal ongetwijfeld nog geruime tijd vorde ren, de gemeente heeft evenwel de be voegdheid om vervroegde inbezitneming van de gronden te verzoeken. Het verzoek daartoe moet bij de Arrondissements rechtbank worden ingediend, doch vooraf moet dan het terrein door een drietal reeds aangewezen deskundigen worden opgenomen, die daarbij tevens de grond waarde taxeren. Behoudens onvoorziene omstandighe den, zal de gemeente derhalve binnen enkele weken de beschikking over het terrein verkrijgen. Alsdan kan het bouw terrein door de aanleg van wegen met riolering en door egalisatie bouwrijp wor den gemaakt. De verwachting bestaat, dat vervolgens in de a.s. herfst met de uitvoering van het voorgenomen bouwplan van ongeveer 16 woningen kan worden begonnen. Aangezien de gehele onteigende opper vlakte ruimte biedt voor de bouw van 48 woningen, is de woningbouw in Rens woude, althans wat de grond betreft, ge durende de eerste twee jaren verzekerd. BEST ONDERHOUDEN DORP VAN EN GELAND. Iets van de landelijke rust van het kleine dorpje Chelsworth in het Engelse graafschap Suffolk, spreekt uit deze artistieke foto. Het lijkt alsof het plaatsje, bekend om zijn met riet bedekte houten landhuisjes, nog in het geheel niet is beroerd door het jachtige leven van deze tgd. Een paar jaar geleden kwam Chelsworth uit een wedstrijd als het best onderhouden dorp van Engeland tevoorschijn. NAJAARSBEURS UTRECHT Inzendingen uit 24 landen Aan de Internationale Najaarsbeurs, die van 2 tot en met 11 september 1958 te Utrecht wordt gehouden, zullen 2500 firma's met produkten uit 24 landen deelnemen. De belangrijkste inzendingen zijn af komstig uit Nederland, West-Duits- land, Groot-Brittannië, Verenigde Sta ten, België, Frankrijk, Italië en Zwit serland. De a.s. Najaarsbeurs, die een totale expositie-oppervlakte van 34.000 m2 beslaat, zal de volgende groepen om vatten: huishoudelijke artikelen, voe- dings- en genotmiddelen, elektrisch- huishoudelijke apparaten, verlichtings artikelen, naai- en breimachines, mu ziekinstrumenten, kleinmeubelen en woningtextiel, goud- en zilverwerk, bijouterieën, uurwerken, rokersbeno digdheden, lederwaren, mode- en klein- vakartikelen, parfumerieën, cosmetica en toiletartikelen, speelgoed, sportarti kelen, reclame-toegiftartikelen, souve nir- en feestartikelen, winkelinrichting en etalagemateriaal, kantoor- en ma gazijninrichting. Een speciale afdeling vormt de inter nationale tentoonstelling „Doe het zelf" in de Julianahal, waar egn groot aantal binnen-, en buitenlandse fabrikanten zal tonen met welke gereedschappen en materialen men zelf zijn woning kan opknappen en gebruiksvoorwerpen kan vervaardigen. ZITTING KAMER VAN KOOPHANDEL De kamer van koophandel en fabrieken voor Amersfoort en omstreken zal op woensdag 23 juli a.s. in het gemeentehuis te Renswoude zitting houden. De inwoners der gemeente, die van deze gelegenheid gebruik wensen te ma ken, kunnen op deze zitting inlichtingen verkrijgen en eventuele moeilijkheden bespreken. VERNIELZUCHT Van maandag op dinsdag hebben vernielzuchtige personen de aan de Holevoet geplaatste bloempot vernield en de bloemen over de straat gewor pen. Deze potten waren door de ge meente geplaatst om het dorp te ver fraaien. „CAECILIA" HEEFT TAMBOERS NODIG Muziekvereniging „Caecilia" wil haar corps uitbreiden met tamboers. Zowel dames als heren die voor tamboer op geleid willen worden, zijn welkom. WEDVLUCHT „DE LUCHTPOST" „De Luchtpost" deed mee aan een wedvlucht vanaf Sint Mareense, een afstand van 370 km. In concours wa ren 57 duiven. Zij werden gelost om 5 uur 45 en de eerste duif arriveerde om 9.53.53 uur. De uitslagen waren: 1 en 12 J. de Jong; 2 en 5 W. van Ede; 3 en 9 A. Voskuilen; 4 W. Wagens veld; 6 en 11 P. Bovenkamp; 7. C. Gijsbertsen; 8 en 14 P. Wagensveld; 10 C. v. d. Wetering; 13 A. Hazeleger. De jonge duiven vlogen vanaf Essen, een afstand van 100 km. Deelname 154 duiven, gelost om 9 uur 5. De eerste was om 10.13.14 in Scherpenzeel. De prijzen waren: 1, 4 en 26: J. van Oostrum; 2 en 21 T. Aarsen; 3, 11, 29 en 31 A. Marcus; 5, 7, 9, 18, 20, 23 en 21 P. van Schaik; 6 en 22 H. v. Schaik; 8, 12, 16 en 19 J. de Jong; 10, 25 en 34 J. A. Vink; 13 en 35 W. van Ede; 14, 28 en 33 P. ter Burg; 15 en 32 P. Wa gensveld; 17 en 30 J. van Schaik; 24 J. Vink; 36 A. C. Veen vliet; 37, 38 en 39 G. Schipper. GESLAAGD Voor het te Arnhem gehouden hoofd akte-examen slaagde de heer J. Hörst, onderwijzer aan de Rehobothschool al hier.

De Vallei | 1958 | | pagina 4