Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Werel van WEEK-tot-WEEK Kindervakantiemiddag IRAK, de slang in 't paradijs J* F* TAK als sluitstuk van winkeliersaktie Kindervakantie-programma voor de volgende week WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Fanatiek spel in jeugdvoetbalcompetitie LIST AMERONGEN 32e jaargang VRIJDAG 25 JULI 1958 Nr. 54 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Pap egaaienziekte kost 3000 vogels het leven De zoon van de burgemeester BRUGLEUNING BRAK: met scooter de plomp' in Automobilist schepte bromfietsers het wereld merk voor Weer diplomazwemmen in „Bergbad" Bij spelen in zandgat gevallen Hij is 12,50 waard AS 388325 Eerste kindervakantieweek zeer geslaagd BOS DE TWEE NEVEN Stem uit Egypte Marktberichten Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Raadsvergadering Redactie cn administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprüs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3,60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De grote reisactie van de Veenen- daalse Winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" waardoor ruim duizend mensen een gratis reis naar de Expo te Brussel hebben gemaakt, zal worden besloten met een attractie voor de kin deren. Woensdagmiddag 30 juli a.s. geeft de Veenendaalse Winkeliersvereniging een grootse vakantiemiddag voor de kinde ren op het terrein van de voetbalver eniging „Veenendaal" aan de Bergweg. Het belooft een geweldig leuke mid dag te worden, want de winkeliers heb ben beslag kunnen leggen op één van de beste Nederlandse jeugdrevue's, n.L die van „Pander" uit Amsterdam. Onder de titel „Lachen is gezond" brengt dit gezelschap een programma, waar alle kinderen met genoegen naar 55 JAAR HUWELIJKSTROUW Vrijdag 1 augustus a.s. zal het 55 jaar geleden zijn, dat de heer en mevrouw C. van de Bovenkamp-Klumpenaar met elkaar in het huwelijksbootje stapten. De bruid, die 74 jaar oud is, en de brui degom, die 77 jaar telt, genieten bei den nog een goede gezondheid. Uit dit huwelijk zijn geboren 10 kinderen, waar van nog acht in leven, 23 kleinkinderen cn 5 achterkleinkinderen. Verder is hier vermeldenswaard, dat de bruidegom 53 jaar zonder onderbre king werkzaam is geweest op de Kon. Scheepjeswolfabrieken alhier en thans reeds 12 jaar van een welverdiend pen sioen geniet. Het zal dit bruidspaar dezer dagen ze ker niet aan belangstelling ontbreken. Rond 3000 vogels, tezamen de gehele voorraad van de fa. Blankestijn, vogel- handel aan de Nieuweweg, moesten dezer dagen worden afgemaakt. Evenals enige jaren geleden werd bij deze handelaar een geval van de zo gevreesde papegaaienziekte geconsta teerd; een gevaarlijke ziekte, waaraan speciaal duiven en kanaries sterven, maar ook gevaarlijk voor mensen. In het laatste geval is het een hardnek kige longziekte, die hoge koorts ver oorzaakt. - Ook door de ziekte onder de vogels van de fa. Blankestijn werden enkele mensen geïnfecteerd. De inspectie van de volksgezondheid in de provincie Gelderland, gevestigd te Nijmegen, besloot dan ook, dat dl gehele vogelvoorraad moest worden vernietigd. Dit besluit werd ten uitvoer gebracht door de reinigings- en ont- smettingsdienst te Amersfoort, welke instelling de vogels met blauwzuurgas afmaakte. De gedupeerde vogelhandel ontvangt een schadeloosstelling ingevolge de be- smettelijke-ziektenwet. Dit is nu reeds het tweede geval van papegaaienziekte, dat zich bij deze fir ma voordoet. Enkele jaren geleden werden hier ook honderden vogels - waaronder zeer kostbare - vernietigd. is de titel van ons nieuwe feuil leton dat voor het eerst ver schijnt in ons blad van a.s. woensdag 30 juli. Red. Doordat de brugleuning brak zijn de heer en mevrouw J. G. v. d. Kr.-H. zon dag met hun scooter de Grift aan het Benedeneind ingedoken. Het echtpaar, dat uit de kerk kwam, pakte bij het „nemen" van de brug voor hun woning, de leuning, doch deze be gaf het, met het gevolg, dat zij na een vrije val in de „plomp" belandden. Wonder boven wonder gebeurden er geen persoonlijke ongelukken, want de scooter tuimelde eveneens van de brug en kwam gedeeltelijk boven op de on fortuinlijke kerkgangers. Zij kwamen er evenwel met een nat pak af. Er moest een takelwagen aan te pas komen om de scooter weer op het droge te hijsen. Bij het oprijden van de parkeerplaats van hotel ,,'t Raedthuys" aan de Kerke- wijk lette de automobilist, de heer B. uit Eerbeek niet voldoende op het hem achteropkomende verkeer op het rij wielpad. Een bromfietser, de heer Van W. uit Ederveen, vloog in volle vaart op de auto. De bromfietser en zijn duo-pas sagier, de heer S .uit Gelders-Veenen- daal, sloegen tegen de grond, waarbij de laatste met ernstige hoofdwonden naar het Julianaziekenhuis te Veenen daal moest worden vervoerd. Na ver bonden te zijn kon hij zijn weg naar huis vervolgen. De heer Van W. bleef ongedeerd, doch de bromfiets werd, evenals de auto, beschadigd. reiewekkersl zullen kijken en luisteren. Op het voetbalterrein wordt een groot podium gebouwd, waarop voor de Vee nendaalse kinderen dan o.m. zullen op treden: een clown, een vrolijke en ex centrieke kunstwielrijder, een komisch circuspaard, een acrobaat-jongleur en nog veel meer vermakelijke stukjes. Het feest begint om 2 uur en zal on geveer tweeënhalf drie uur duren. Alle kinderen zijn hartelijk wel kom, maar moeten niet vergeten onge veer 200 bonnen mee te brengen van de laatste actie van de Veenendaalse winkeliers. Dit zijn de oranje bonne tjes van de reisactie Veenendaal- Brussel. Onder leiding van badmeester J. W. Rompes zullen zaterdag a.s. in het „Bergbad" voor de tweede maal in dit seizoen examens worden afgenomen voor de zwemdiploma's A, B en C van de Kon. Ned. Zwembond. Het diplomazwemmen begint om half vijf en tot twee uur is er gelegen heid tot opgeven bij de badmeester. Als gedelegeerde van de K.N.Z.B. zal mevrouw Heemskerk-Lucas uit Drie bergen de examens weer bijwonen. Evenals de vorige maal werd thans ook weer gelegenheid gegeven om te trainen voor de examens. Hiervan werd echter deze week door de minder goede weersomstandigheden weinig gebruik gemaakt. Na deze keer is er nu nog eenmaal gelegenheid tot diplomazwemmen, n.l. eind augustus. Maandag 28 juli van 9-12 uur: zwem wedstrijden in „Bergbad", georganiseerd in samenwerking met de Veenendaalse zwemclub, voor jongens en meisjes van 8-14 jaar. Zonder kaart wordt niemand toegelaten. Programma: afvalrace - vrije slag, onderwaterzweiomcn met ballonnen, wedstrijd reddend zwemmen en school slag. Dinsdag 29 juli van 9-12 uur: bosspelen voor jongens en 'meisjes van 8-12 jaar. Verzamelen bij de Bergweg en vandaar gaat het naar het bos, waar allerlei ge heimzinnige ontmoetingen zullen plaats vinden. 2-4 uur: spelmiddag voor kinderen van af de Nieuweweg tot aan de Spoorlijn in het gymnastieklokaal aan de Hoogstraat. Bij mooi weer op het schoolplein van de Kon. Julianaschool. Woensdag 30 juli van 9-12 uur: volks spelen vcor kinderen van 6-14 jaar. o.a. hoepelrace, autopedrace, speerwerpen, 100 meter hardlopen en sprietlopen. Eveneens op het schoolplein van de Kon. Julianaschool. Donderdag 31 juli van 9-12 uur: speur tocht naar de verdwenen schat. De vin der mag iets van de schat houden. Ver zamelen bij het Stationsplein. 2-4 uur: spelmiddag voor kinderen van de spoorlijn tot de Bergweg in het ge bouw van „Caecilia" aan de Klaas Kater straat. Bij mooi weer op het Slotemaker de Bruïneplein. Vrijdag 1 aug. van 9-12 uur: badmin- tonwedstrijden op het terrein achter het postkantoor. Zaterdag 2 aug. van 3-5 uur: zeepkis tenrace op de Geersey.-eg. Inschrijfformu lieren vanaf maandag elke morgen ver krijgbaar bij de jeugdwerkleider, de heer A. H. van Pijpen. Tenslotte nog een oproep van het co mité tot de ouderen: nog steeds zijn er niet genoeg vrijwilligers, die willen hel pen om het werk volledig te laten slagen, vooral voor de derde week van 4-9 aug. Geeft u zich vooral voor één of meer morgens op bij de heer A. H. van Pijpen, Westersingel 23. DIRECTEUR ARBEIDSBUREAU VEENENDAAL ELDERS BENOEMD De heer J. P. Havinga, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Vee nendaal is per 1 augustus a.s. benoemd tot contactambtenaar voor sociale bij stand en complementaire voorzieningen bij het departement van sociale en volksgezondheid, voor het Land van Maas en Waal en het oostelijk deel van de Betuwe. De heer Havinga bekleedde ruim 10 jaar de functie van directelr van het Veenendaalse arbeidsbureau. Wie de heer Havinga in deze functie zal op volgen is nog niet bekend. Bij het doen van spelletjes met zijn kinderen en kleinkinderen op de Oude Veenendaalse Grindweg heeft de 55- jarige heer B. uit D. zondag j.L een ernstige val in het z.g. „zandgat" onder aan de berg gemaakt. In bewusteloze toestand werd het slachtoffer naar het Julianaziekenhuis gebracht waar bleek, dat hij een hersenschudding had opge lopen. Het „dagje-uit" had voor de kinderen van de fam. B., die hun auto bij hotel „La Montagne" hadden gestald, een droevig einde. De Vallei-riks werd vorige week uit gegeven bU slagerij De Geer, Dr. Co- lijnstraat en werd niet gevonden. Hier door is de nieuwe riks in waarde ge stegen tot 12,50 en draagt het rode nummer: Indien men deze vóór a.s. donderdag 12 uur v.m. op ons bureau bezorgt, ontvangt men de vinderspremie. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer P. A. Slik slaagde te Arnhem voor het examen adspirant elektro-technisch opzichter (P.B.N.A.). De heer E. C. Hopman, onderwijzer aan de Joh. Calvijnschool alhier, slaag de zaterdag voor de volledige hoofd akte. Irak.... Tweestromenland. Hier, tussen Eufraat en Tigris, zou vroeger het para dijs gelegen hebben. De berichten uit Irak herinneren in geen enkel opzicht aan het paradijs. Eeuwen van verwaarlozing, oorlog, plundering en vernieling hebben van het rijke land Mesopotamië een stuk woestijn gemaakt, dat bestaat van de uitvoer van dadels, gerst en... olie. Vooral olie! Irak is een rijk, dat nog geen vijftig jaren bestaat. Maar als Mesopotamië vindt men het al in de grijze oudheid genoemd. De door woestijnzand bedolven ruïnes van steden als Ninevé, Babyion, Assur, roepen de beelden op uit een groots verleden, waarin machtige koningen de toenmalige wereld beheersten. De hoofdstad Bagdad was eens het centrum van welvaart, wijsheid, schoon heid, handel en verkeer van het midden-oosten. Hier woonden de kaliefen, hier heerste de beroemde Haroen al Rasjied, door de „Duizend-en-één nacht" on sterfelijk geworden. En de veronderstelling, dat zich hier eens het paradijs had bevonden, was in die dagen gemakkelijk te handhaven, want het was een para dijselijk land. De Mongolen begonnen met de ruïneuze vernietiging, latere overweldigers zetten het werk voort. Het zand, door geen mensenhand meer tegengehouden, overdekte wat eens wijngaarden, akkers en tuinen waren. Het inwonertal van Bagdad werd gehalveerd. De Turken namen tenslotte het land in bezit en Bagdad werd niet veel meer dan een Turkse provinciestad met enkele herinneringen aan vroegere grootheid. mens het tegendeel overduidelijk heb ben moeten bewijzen. En tenzij het westen deze slang de giftanden uittrekken kan, is het „pa radijs" verloren. (Nadruk verboden.) omsingelen en de Joden in zee drijven, dat zich meester zou maken van de bodemschatten. Dat het westen zijn voorwaarden zou stellen en trachten de Sovjet-Unie zoveel mogelijk steun af té pingelen in ruil voor een vrien delijke neutraliteit. Een gewaagd spel... maar voor de Arabieren, fanatici en geboren sjacheraars, hoogst aantrek kelijk. En het westen bleek machteloos. In Libanon, waar Nasser zijn spel speelde, bleek die onmacht zo belachelijk dui delijk, toen Hammarskjölds „toeristen", de controleurs van de U.N.O., zo hele maal niets merkten van Egyptisch- Syrische activiteit! Amerika en Enge land wachtten af maar Nasser niet.... Nu is de slag gevallen in Irak. De beroemde Eisenhowerleer fabrikaat- Foster Dulles, door niemand ooit ge heel begrepen, heeft volkomen gefaald. De jeugdvoetbalcompetitie draait bui tengewoon goed. Zo goed zelfs, dat de organiserende Veenendaalse politie een waarschuwing heeft moeten uitvaardi gen tegen tè hard spel. Vooral de avondgroepen schijnen stuk voor stuk zo gebrand te zijn op successen, dat de wedstrijden van deze grote jongens bij zonder fors verlopen. politie, nu rekening mee houden, dat de club die hiermee begint en ondanks waarschuwing van de scheidsrechter doorgaat, van verdere deelneming zal worden uitgesloten. Voorts wordt door de Politie-Sport- vereniging overwogen om niet alleen met de winnende clubs een reisje te maken, maar met alle clubs. REGENBOOG BIJ ZONNESCHIJN. De liefhebbers van zeilen, op de kant en op het water, kwamen woensdag op de Kaag ruimschoots aan hun trek, ge tuige deze opname van de regenboog klasse in de strijd. Links de „Bruiser" van de heer J. de Wilde, die in deze klasse winnaar werd. De elftallen moeten er, volgens de Het programma voor de week van 28 juli t.e.m. 1 augustus: GROEP I. (Leeftijd 14 tot en met 16 jaar) Veld Datum Tijd Clubs Dovo 28 juli 18.30 uur Sport en Vriendschap M.V.V. Dovo 28 juli 19.30 uur D.C.U. Veenendaal Oost Matjan 30 juli 18.30 uur Sport en Vriendschap V.O.P.I. Matjan 30 juli 19.30 uur Veenendaal Oost M.V.V. Triangelboys 31 juli 18.30 uur D.C.U. V.O.P. I Triangelboys 31 juli 19.30 uur Veenendaal Oost Sp. en Vriendsch. V.V.V. 1 aug. 18.30 uur D.C.U. Sport en Vriendschap V.V.V. 1 aug. 19.30 uur M.V.V. V.O.P. I GROEP II. (Leeftijd 11 tot en met 13 jaar) Veld Datum Tijd Clubs Dovo 28 juli 14.45 uur Rhoda I Valleivogels Dovo 28 juli 15.45 uur S.V.V. II Fortuna West V.V.V. 28 juli 14.45 uur A.V.C. (Acacialaan) Singelboys V.V.V. 28 juli 15.45 uur H.M.S. J.V.V. I S.K.F. 29 juli 14.45 uur Rhoda II Fortuna West S.K.F. 29 juli 15.45 uur S.V.V. I Rhoda I Matjan 29 juli 14.45 uur H.M.S. Valleivogels Matjan 29 juli 15.45 uur J.V.V. II K.M.D. S.K.F. 31 juli 14.45 uur S.V.V. II J.V.V. II S.K.F. 31 juli 15.45 uur Rhoda I J.V.V. I V.V.V. 31 juli 14.45 uur Gortstraat (V.O.P. II) H.M.S. V.V.V. 31 juli 15.45 uur S.V.V. I A.V.C. V.V.V. 1 aug. 14.45 uur H.M.S. Singelboys V.V.V. 1 aug. 15.45 uur S.V.V. I Valleivogels Dovo 1 aug. 14.45 uur Gortstraat J.V.V. I Dovo 1 aug. 15.45 uur J.V.V. II Fortuna West 55 JAAR GETROUWD De heer N. Jakobs en mevrouw C. M. Jakobs-Epskamp zijn op vrijdag 1 aug. a.s. 55 jaar met elkaar in de echt ver bonden. De bruid en de bruidegom, beiden 75 jaar oud, genieten nog een goede gezond heid. Uit hun huwelijk zijn geboren 4 kinderen, 19 kleinkinderen en 14 achter kleinkinderen. De bruidegom is 36 jaar lang bestuurslid geweest van de Veenen daalse harmonie „Caecilia". Het zal vrijdag 1 aug. a.s. zeker een komen en gaan zijn in hun woning aan de Emmalaan 26. Grote sortering BADMUTSEN - BADTASSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCREME en OLIE in diverse prijzen Toeristenkaartjes GRATIS Tel. 2576 Hoofdstraat 106 In samenwerking met de Veenendaal se badmintonclub Flash organiseerde het comité „Kindervakantiewerk" j.l. vrijdag badminton wedstrijden op het terrein achter het postkantoor. Onge veer 50 kinderen kwamen, op acht vel den, tegen elkaar uit. De prijzen gingen naar: meisjes: 1. Annie Beek en Truusje Roks; 2. Jetty Bouman en Betsy v. d. Brink; jongens: 1. Jan van Soest en Cor Steffers; 2. Frans Leeman en Appie Gerritsen. De eerste week van het kindervakan tiewerk werd besloten met een vlie gerwedstrijd op zaterdagmiddag j.l. De maandag daaraan voorafgaande wer den in de eierhal 150 vliegers gemaakt, maar het merendeel daarvan was waarschijnlijk vóór de wedstrijd reeds gesneuveld, want er kwamen maar twintig vliegers aan de start. Niettemin was het een kleurrijk ge zicht toen alle vliegers, die één voor één werden opgelaten in de lucht ston den. Een bijzondere attractie vormden de twee grote vliegers van de heer T. van Beek: een grote vlinder en een vliegtuig met een klein jagertje er ach teraan. De uitslag was: 1. Johan de Bruin. 2. Berend ten Kate.. 3. Dirk Lodder. 4. Hans Ebbers. Alle overige „vliegeniers" kregen een troostprijs. De keuring geschiedde door een jury, bestaande uit de heren T. van Beek, Jac. van Beek en A. H. van Pijpen. GESLAAGD Onze plaatsgenoot J. Hiensch slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het kandidaatsexamen theologie. Hoofdstraat 91 Tel. 3034 BEEN. Een kousenfirma te New York heeft een wedstrijd van de mooiste benen georgani seerd. 62.000 dames en enige heren (zoals later bleek) stuur den de maten van hun onder danen in. De meest harmonieu ze werden winnaar: het waren de benen van een zestigjarige boer. HOOFD. Russische doktoren zjjn erin geslaagd een kop van een hond, die geheel van het lichaam was gescheiden, vjjf uur in leven te houden. Waar toe dit experiment? vraagt men zich af. Wil men het in de toe komst op mensen toepassen? We zien het al: alle lastige te genstanders door Chroestsjew onthoofd, niet vermoord maar alleen maar onthoofd en die levende hoofden op een r(j op de schoorsteenmantel in het Kremlin GENEZING Dr. Henry Koch heeft in Amerika een middel uitgevonden waarmee de ergste dronkaard in een ogenblik van de drank kan worden genezen. HAAR. Het beste middel tegen kaalhoofdigheid is flink zout eten. Een Amerikaanse dokter heeft dit bewezen met een proef op een 63-jarige man. BRIEF. In een Amerikaans stadje is een speciale bus voor liefdesbrieven. Geliefden be- hoeven hier hun brieven slechts met 6 in plaats van met 12 cent te frankeren, mits zij op de achterzijde hun adres vermel den. BEURT. Aan het loket in een gemeentehuis van een Ita liaans dorpje staat te lezen: „Aangifte van overlijden. Men wordt verzocht rustig zijn beurt af te wachten." MONDSTUK. Een Franse ingenieur gaat tegen de Franse staat procederen omdat volgens zijn onderzoekingen de mond stukken van de Franse sigaret ten waardeloos zijn. Zij houden in het geheel niet de voor de gezondheid schadelijke tabaks- stoffen tegen, zoals in de recla me ervoor wordt gesuggereerd, zegt hij. BOLERO. Larry Adler is de enige artiest op de wereld die Ravel's Bolero mag spelen zon der auteursrechten te betalen. Dit voorrecht heeft Ravel hem bjj testamentaire verleend. beschikking GEBIT. Een Engelse acteur heeft zijn gebit verzekerd voor 20.000 gulden. De verzekerings maatschappij eist echter dat hij minstens driemaal per dag zijn tanden poetst met een prima tandpasta. KILO'S. Koningin Elisabeth van Engeland doet een verma geringskuur. Zij is daarbij reeds 5 kilo afgevallen, weegt nu 54 kilo, drinkt per dag niet meer dan vier koppen thee en eet alleen ijs op verjaardagen. DROOM. De Amerikaanse schilder Samuel Mac-Carthy heeft toen hij door Adenauer werd ontvangen gezegd: „Nu is mijn levensdroom vervuld. Ik ben ontvangen door de drie be langrijkste mensen van het wes ten: de paus, Thérèse Neumann en u." DAS. Nadat de filmster Kim Novak drie nachten b(j hem had geslapen, heeft de directeur van een hotel te Los Angeles dassen in de handel gebracht, gemaakt uit de lakens waartussen Kim had geslapen. Ze vlogen tegen recordprüzen in recordtijd weg. B(ar) B(ar). Wat de een leuk vindt, vindt de ander bar. Zo vergaat het Brigitte Bardot, die weet dat ze maar wat graag gezien wordt, maar nu uit Joe goslavië verneemt dat een film blad in dat land in beslag is genomen omdat haar foto erin stond. De foto was „een ernsti ge aanslag op de moraal". BAR. De acteur Jim Gerald (120 films) hield te veel van zijn vrienden blijkt nu hij plotseling verdwenen is. Hij bezit geen cent meer want hij had een bar waar hij elke filmvriend koste loos zijn lievelingsdrank ver schafte. HUIS. De president van Brazilië heeft een decreet ge tekend waarbij de staat aan elke speler van het nationale voetbalelftal dat wereldkam pioen werd een nieuw huis ver schaft. HUMEUR. R(jd met een goed humeur, dat is het beste middel om ongelukken te voor komen. Volgens de statistieken is een slecht humeur een be langrijke factor by het veroor zaken van aanrijdingen. WERK. Een Italiaans echt paar gaat het feit vieren dat het 118 jaren bij dezelfde baas heeft gewerkt. Hij is 75 en trad op zijn 15e jaar in dienst, zij is 67 en werkt er sinds haar 9e jaar. KIST. In Turijn is de maniak gearresteerd die er een gewoon te van maakte mensen aan wie hij een hekel had een doodkist thuis te sturen. In vijf jaren tijds verzond hij er 82. MIST. Bij een wedvlucht Engeland—Frankrijk zijn van 3500 postduiven er 2000 niet overgekomen. Men vermoedt dat ze door de mist boven het Kanaal het spoor bijster zijn geraakt. GAST. Op het raam van het VVV-kantoor op St.-Helena staat te lezen: „Napoleon heeft het op Elba niet lang uitgehou den, maar b(j ons is h(j tot z(jn dood gebleven." Toen de oorsprong gevonden werd van de heilige vuren, die de priesters dag en nacht lieten branden voor hun god Ormoezd, toen de olie ontdekt werd, kreeg het westen belangstelling voor dit vergeten land. Nieuwe staten verrezen na Wereldoorlog IJor danië en Irak. De Hasjemieten, recht streekse afstammelingen van de pro feet, door Ibn Saoed uit hun hoofdstad Mekka verdreven, kregen onder Engel se bescherming een nieuwe kroon; Fei- sal die van Irak, Abdoellah die van Jordanië. Jordanië werd praktisch een Engels fort in het nabije Oosten. Irak werd een der voornaamste olieleveran ciers van de westerse wereld. Na Wereldoorlog II veranderde het toneel opnieuw. Het Westen had de oorlog gewonnen, maar zijn prestige verspeeld. Engeland moest de ene veer na de andere laten. Amerika keek de kat uit de boom en trompetteerde zijn afkeer van kolonialisme uit, in de hoop de erfenis van dat kolonialisme te kun nen overnemen. Precair werd de situatie, toen de jonge koning Hoessein van Jordanië zijn Britse adviseur, de commandant van het beroemde Jordaanse Legioen, Glubb Pasja, wegstuurde. Maar toch begrepen Irak en Jordanië, dat ze het maar het veiligst op het westen konden houden. Want de vrees voor de nieuwe Egyptische dictator Nasser was groter. Met Turkije en Perzië sloten zij het Bagdad-pact, dat hen aan Engeland bond. En de twee neven, Hoessein en Feisal, beiden nog jong, zich bewust van de toenemende spanningen in hun landen en van het sterk appèl van Nas sers agitatie op hun officieren en sol daten, besloten hun persoonlijke na ijver te overwinnen en tegenover Nas sers Verenigde Republiek een Arabi sche Unie te stellen. Jordanië en Irak sloten een belangengemeenschap. Het brein achter al deze activiteit was dat van de gewiekste staatsman Noeri es Said, uitgesproken anti-Nasser en pro- westers. Noeri es Said was een krachtig staats man, die meer voor de ontwikkeling van zijn land deed dan een van zijn Arabische collega's. Hij regeerde met krachtige hand en maakte zich daar door natuurlijk vijanden. Die zochten naar een vaan, waaronder ze zich te gen hem konden keren en die vaan werd hun aangereikt uit Cairo. Nasser, de soldaat, begeesterde hen met zijn ideaal van de „vruchtbare halve maan", een groot Arabisch rijk, dat Israël zou lonialisme" volgt het beproefde kolo niale recept van kruisers vóór en troe pen op de kust. Want nu gaat het om de olie, het levensbloed van het westen; het was maar een kwestie van tijd, vóór Nasser daarnaar zijn begerige (want altijd lege) hand zou uitstrekken, maar men hoopte maar, dat het zo'n vaart niet zou lopen, al zouden Suez, Syrië en thans Libanon ieder zinnig Eiermarkt: aanvoer 120.000 stuks. Prij zen van 13,50 tot 14,- (grote) en 9,- tot 12,- (kleine). Handel redelijk. Big- genmarkt: aanvoer 70 stuks. Prijzen van 45,- tot 60,-. Handel matig. REIS OUDEN VAN DAGEN Evenals andere jaren gaan de oudjes van Eist ook dit jaar weer een reis ma ken. Dit is de elfde keer. Dat dit alles mogelijk is voor de commissie die dit organiseert, dankt zij aan de goed- gevendheid van de gehele bevolking en niet te vergeten de autobezitters en be drijven in en om Eist Dit jaar gaat de tocht op 6 augustus a.s. naarja, dat blijft, zoals altijd, een geheim. Maar dat deze commissie een tocht kan organiseren heeft ze voldoende be wezen. De stoet wordt dit jaar niet bij de school maar op Zwijnsbergen opgesteld. Mochten er nog ouden van dagen zijn die vergeten zijn zich op te geven voor deelname aan deze tocht dan kunnen deze zich alsnog opgeven bij de heer D. Slok, alwaar ook nog giften kunnen worden afgegeven van mensen die met vakantie waren, toen er werd gecollec teerd. Want steunt allen dit mooie werk, er is veel voor nodig. BLIKSEMINSLAG Tijdens het hevige onweer dat zich zondag boven Eist ontlastte, is de blik sem op verschillende plaatsen ingesla gen. Zo moest aan de Houweg een ta- baksschuur het ontgelden, maar be houdens enkele kapotte dakpannen viel de schade hier nogal mee. Ook sloeg de bliksem op de televisie antenne bij de heer v. B. aan de Ver bindingsweg, waar nogal wat schade werd aangericht. Gelukkig is er tot nog toe geen ha gel gevallen tijdens de buien, want dan zou de tabak veel schade oplopen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Maandag 21 juli kwam de gemeente raad, waarschijnlijk voor de laatste maal in de oude samenstelling, bijeen. Alle raadsleden hoorden staande de rede van burgemeester Martens aan, waarin hij de heer W. Heppener, die eind mei plotseling overleed, herdacht. Daarna richtte de burgemeester zich tot de scheidende wethouder VanDee- len, die uit eigen beweging als raadslid heeft bedankt i.v.m. zijn hoge leeftijd. De heer Van Deelen is vanaf 1931 raadslid en vanaf 1946 wethouder ge weest. Burgemeester Martens schetste de scheidende wethouder als een man van vaste principes met een zeer even wichtig karakter, waarmee het pret tig samenwerken was. De heer Van Deelen dankte de burgemeester, wet houder De Bonte, secretaris Magen dans en de overige raadsleden voor de ondervonden vriendschap. Hij besloot zijn woorden met een heilwens voor tijd en eeuwigheid. De geloofsbrieven van de nieuwe raadsleden werden hierna onderzocht en in orde bevonden. Blijkens een mededeling wordt het bedrijf van de heer Noot overgenomen door de heer De Koning uit Breukeler- veen. Het wordt voortgezet onder de naam „Constructiebedrijf Amerongen". Gemeente-ontvanger Door het overlijden van de heer Hep pener is de functie van gemeenteont vanger vakant gekomen. Benoemd werd de heer A. J. Barink, commies A ter secretarie en tot kassier de heer T. K. Kok uit Maurik. Krotopruiming Met tien stemmen voor werd beslo ten de krotwoning Nederstraat 22 te slopen. De heer Wildeman was tegen, omdat hij de woning wilde restaureren. Rondvraag De heer Van Mourik verzocht de mu ren van de o.l.s. te witten en de school grondig schoon te maken. Tevens in formeert spreker naar de herziening van de waterleidingtarieven en het kleedlokaal bij het sportterrein. De heer Hasselaar verzocht de dis tels in de bermen langs de Heuvelse Steeg te verwijderen. De heer Wildeman wil de bouw van een paviljoen bij de tennisbaan door de raad behandeld zien en informeert naar een wachthuisje in Eist. De heer Blankestijn vraagt of de nieuwe woningen aan de Holleweg op de riolering kunnen worden aangeslo ten. Voorzitter: Hiervoor komt een apart plan. De heer Van de Dikkenberg wil ijze ren palen langs de onverharde Slaper dijk. Hierna sluiting. VERLICHTINGSWEEK De winkeliersvereniging „Amerongen" organiseert in de week van 9 t.m. 16 aug. een lichtweek. Het programma is als volgt samengesteld. Opening zaterdag avond 9 augustus om 7 uur op het Hof plein. Vandaar wordt een rondgang door het dorp gemaakt met medewerking van de muziekvereniging „Ons Genoegen" en alle plaatselijke verenigingen. Dinsdag 12 augustus om 8 uur geeft „Ons Genoe gen" een concert op het Hofplein. Don derdag 14 augustus, om 8 uur wordt een concert verzorgd door de accordeonver eniging „Crescendo" uit Leersum, weder om op het Hofplein. Zaterdagavond 8 uur een rondgang door het dorp met mede werking van het harmonie-orkest der Ko ninklijke Scheepjeswolfabrieken uit Vee nendaal. Om 9 uur wordt de lichtweek besloten met een taptoe in het plantsoen „Lievendael", eveneens door de harmo nie van de Scheepjeswolfabrieken. Wij geloven zeker dat dit programma bij de gasten die deze week in Ameron gen doorbrengen en ook bij belangstel lenden uit omringende plaatsen in de smaak zal vallen. ZWEMTOCHT Zaterdagmiddag om 4 uur wordt in de Rijn een zwemtocht over 1 km gehouden. De start heeft om vier uur plaats. Om 1 uur gaat hieraan vooraf een wedstrijd over 50 m. vrije slag. Inschrijvingen bij de badmeester en bij de adressen vermeld op de aanplakbiljetten. Wij geloven dat deze wedstrijden voor het publiek zeer attractief zullen zijn.

De Vallei | 1958 | | pagina 1