een rol Marie-biscuits voor 20 cent CORNFLAKES 10 cent goedkoper TOMATEN PUREE 60 DE VALLEI IK HOU VAN DE GRUYTER daJU&iMdz, Voor de Jeugd De Zoon Burgemeester WATERPOLO VZC struikelt in Nijkerk over zwakker Flevo ■Strt&wUeK, een pak twee blikjes samen cent 10% KORTING DOOR eigen importen eigen expeditie eigen fabrieken eigen winkels ATLETIEK Prachtige prestaties van Koos van Laar Sedna (Amersfoort) 2 - V.Z.C. 2 3—2 MET HET KAMPIOENSCHAP IN ZICHT: woar mijn moeder en grootmoeder ook al klant waren voordeel tot en met 5 aug. '58 Bij elke aankoop van een pakje thee of een doosje theezakjes voordeel tot en met 5 aug. 58 DE< Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan Unte Jos, per adres /V Parallelweg 10, Veen endaal ONZE JARIGEN 27 juli Ria Roodbeen 28 Antje v. d. Weerd, Eist 28 Gert Heikamp Hartelijk gefeliciteerd. OPLOSSING RAADSELS I. Wie kwaad doet, kwaad ontmoet. II. Olm, linde, lork, iep, es, esdoorn, eik, berk, beuk, den, populier. III. Een schoen. I. De appel rolt niet ver van de stam Oost west, thuis best Hoogmoed komt voor de val Als je over de duivel praat, trap je op zijn staart De kost gaat voor de baat uit Ieder vogeltje zingt zo het gebekt is. II. Voor de Dom in Utrecht. III. Snoep, snoek, Sneek. IV. Arnhem. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Kijk eens of jullie weten welke naam niet thuis hoort in de rijtjes andere na men: A (landen): Engeland, Denemarken, Ne derland, Frankrijk, België; B (rivieren): Seine, Rhóne, Tiber, Maas, Garonne; C (rivieren): Neckar, Main, Moezel, Lahn, Werra; D (zeeën): Noordzee, Middellandse Zee, Kaspische Zee, Oostzee, Zwarte Zee. 1 2 3 4 2 3 4 II. Vul deze hokjes in zó, dat van links naar rechts en van boven naar beneden dezelfde woorden komen: le rij V1000 kg; 2e rij stad in Italië; 3e rij god der liefde; 4e rij weke, vettige stof in holle been deren. III. Ik ben een man, ervaren in het be reiden van spijzen; geef me een ander hoofd, dan word ik een dier; geef me nu een andere staart, dan word ik een zjekte die de meeste kinderen wel eens gehad hebben. Voor jongeren: I. Ook voor jullie enkele rijtjes namen waarvan er telkens één niet thuishoort in de rij: A (vissen): zalm, karper, walvis, bot, zeelt B (plaatsen): Sneek, Stiens, Dokkum, Warfum, Joure C (levensmiddelen): rijst, erwten, gort, spaghetti, gluton D (rivieren): Maas, Linge, Moezl, Waal, Lek. II. Van links naar rechts en van boven naar beneden moeten in dit hokjes vier- Letteriyk in de haven - de N(jkerkse haven - en figuurlijk met de haven - het kampioenschap - in zicht is de water- polopioeg van de Veenendaalse zwem- club gestrand op zijn naaste concurrent Flevo I. Het was geen verslagen VZC- zevental, dat zich donderdagavond op de kant hees, daarvoor was de 1-0 nederlaag tè eervol en tè dubieus, maar een ploeg, die na een reeks van successen met een illusie minder naar Veenendaal terug ging. Zonder, als Veenendalers, chauvinis tisch te zijn mag gezegd worden, dat VZC onverdiend verloor. Flevo toonde zich vooral in de eerste helft, bepaald zwak ker. Maar het zat de Veenendalers in het onwennige water, waarover een stevige bries woei, niet mee. Zelfs scheidsrechter Fremouw uit Amersfoort niet, die een doelpunt van Flevo, dat kennelijk niet zat, goedkeurde en een volgens de VZC- supporters zeker Veenendaals doelpunt afkeurde, (het laatste hebben we niet kunnen beoordelen). VZC was reeds gehandicapt door het uitstellen van de wedstrijd - een week tevoren was het water immers te woelig - waardoor Wim van der Meer niet kon van de FEUILLETON DOOR TOM LODEWIJK HOOFDSTUK I. „Het gaat niet met Rob" Burgemeester Van Liempden van Heer waarden zat in zijn studeerkamer, toen hij de klop op de deur vernam. Hij wist wat dat bescheiden tikje betekende en zijn stem klonk hard, toen hij het „Bin nen" liet horen. Het was geen beste avond voor hem geweest. Die middag had hij de raads vergadering gepresideerd en maar moeizaam de vrede kunnen handhaven. Enkele raadsleden, in openlijke opposi tie tegen de slimme en taaie wethouder Vreede, hadden op allerlei manieren obstructie gevoerd, met naarstige hand zout gestrooid op allerlei slakjes en de brutale typograaf Lijster, het best van de tongriem gesneden maar nog altijd niet geheel los van de oude barricaden- geest, had geïnsinueerd, dat voorzitter en wethouder onder één deken lagen. kant viermaal dezelfde woorden komen: le rij langzaam kruipend weekdier; 2e rij dient om iets in op te bergen; 3e rij door eenstroomt bloed; 4e rij een vrucht. III. Ik ken een man, Die bakken kan. Maar ziet, Hij lust zijn eigen baksel niet. Hoe heet die man? KIKKERCONCERT 't Muziekkorps van de kikkers. Geeft weer eens een concert. Ze hebben aan de vijverrand. Zich in postuur gezet. Jan Kikker is de dirigent. Hij kijkt verwaand in 't rond. Hij zegt: „Vooruit maar jongens", En stampt eens op de grond. Piet Kikker blaast de klarinet, Klaas Kikker slaat de trom, Hij roffelt met vier poten, Van rombombombombom. Henk Kikker heeft de saxofoon, Wim Kikker blaast trompet, Het schettert door de landen, Van tettertettertet. Nu speelt het korps heel prachtig De „groene kikkerwals". Geen instrument blijft achter, En 't klinkt beslist niet vals. De mensen staan te luist'ren, „Foei", zegt opeens een heer: „Wat gaan die malle kikkers Vanavond weer te keer". Jan Kikker zwaait zijn stokje, Eén, twee, steeds in de maat, En heel de kikkerschare, Vindt dat het prachtig gaat. Dan strijkt ineens heer Langbeen Dicht bij de vijver neer. Plons, plons, van alle spelers Ziet men geen spoortje weer. Klaas Kikker slechts bleef achter, 't Kwam van die grote trom, Die zal nu nooit meer spelen Van rombombombombom. Zowel de dames- als de aspirantenploeg van de Veenendaalse zwemclub gingen vrijdagavond naar Doorn voor hun laat ste competitiewedstrijd tegen Woestduin. De dames, reeds kampioen, kwamen door vakanties van het merendeel van de speelsters nagenoeg met een compleet reserve-zevental uit. Zij verloren dan ook met 7-0. De jongens, die ook het kampioenschap reeds in hun zak hadden, wonnen ook de laatste wedstrijd. Woestduin kreeg een 9-0 nederlaag te incasseren. VZC I nam zaterdagavond j.l. voor de tweede maal deel aan een waterpolo- tournooi in Woerden, ditmaal georgani seerd door „De Pinguins". Ondanks het niet meespelen van E. van de Loosdrecht, Wim van der Meer en Koomen, die met vakantie zijn, werd het geen debacle voor VZC in dit sterk be zette tournooi. De eerste wedstrijd tegen de tweede klasser Vechtstreek uit Utrecht eindigde in een gelijk spel (2-2), doch de tweede wedstrijd verloor de Veenendaalse ploeg met 3-1 van OZV 1 (Oudewater), welke ploeg met de eerste prijs van het tour nooi ging strijken. meespelen. Rompes werd een waardige vervanger. Misschien minder snel, maar zeker geroutineerder. Over het verloop van de - onaantrek kelijke - wedstrijd kunnen we kort zijn. Het begin was hoopgevend voor de hand vol VZC-supporters. VZC was profiterend van de wind in de rug, gevaarlijk in de aanval. Aanvankelijk dacht men, dat uit één van deze aanvallen een doelpunt werd geboren. Men juichte te vroeg, want de scheidsrechter liet de Flevo-keeper Schüssler uitgooien. Even kreeg het Vee nendaalse moreel een knakje en hiervan maakte de Nijkerkse achterhoede gebruik om de bal op te brengen tot bij de ge vaarlijke Geijtenbeek, die van de vleugel een schot loste, Jan Bakker werkte de bal voor het doel langs. Tenminste dat dacht men, jioch des scheidsrechters be slissingen zijn soms ondoorgrondelijk. Zo ook in dit geval, want scheidsrechter Fremouw verwees naar het midden (1-0). In de tweede helft gingen de beide ploegen gelijk op; de beide keepers lieten enkele malen keurig werk zien. Vooral toen één der Nijkerkenaren, wegens kramp een goede minuut het veld verliet, zat er een Veenendaalse doelpunt in de Toen had hij, de burgemeester, een ogenblik zijn evenwichtigheid en kalm te verloren. Dat zat hem geweldig dwars, dat zo'n vent hem er toe kon brengen zijn zelfbeheersing te verlie zen. Hij was er door in zijn eigen ach ting gedaald. Na afloop van de raadsvergadering had daar in de burgemeesterskamer de brief gelegen, waarin Gedeputeerde Staten hun goedkeuring weigerden op een nieuwe salarisregeling, waaraan zijn ambtenaren en de commissie voor georganiseerd overleg vele uren arbeid hadden besteed. En als om de maat vol te maken, had hij zijn vulpen op de grond laten vallen en was de gouden pen onherstelbaar verbogen. Dat stro- tje brak de rug van de kameel en bur gemeester Van Liempden reed naar huis in een stemming, die het kook punt dicht benaderde. De avondmaaltijd bracht weinig op leving. Agnes, zijn vrouw, had aan één blik op de barometer, die haar mans gelaat vormde, genoeg om te weten, dat hoe minder ze zei, hoe beter dat was. Robbert, zijn zoon, zat lusteloos voor zich uit te staren en at automa tisch. De burgemeester wilde niet vra gen wat er was. Zeker weer moeilijk heden op school. Alleen Vera, zijn acht tienjarige dochter, tenger en bleek, maar een en al spirit en met een paar prachtige, staalgrijze ogen onder als ge lucht. Met één man meer werd de Nij kerkse verdediging zwaar op de proef gesteld. Evenwel zonder succes. Met man en macht wist Flevo zijn voorsprong te behouden tot het einde. Theoretisch bestaat nu nog de mogelijk heid op een beslissingswedstrijd. Flevo heeft namelijk nog één wedstrijd te spe len, tegen Zeist. Evenwel thans kan reeds gevoegelijk worden aangenomen, dat de Nenkerkenaren deze wedstrijd winnen en dus het kampioenschap in de wacht sle pen. Deze ere-titel wordt hen overigens door VZC van harte gegund. De wedstrij den tussen de beide rivalen zijn zonder incidenten verlopen en Flevo toont zich immer een uiterst sportieve tegenstander. penseelde wenkbrauwen (maar hele maal echt, verklaarde ze lachend) pro beerde er een beetje de stemming in te krijgen met een vrolijk verhaal over een middag vol avontuur in de stad, met roomsoezen in een lunchroom tot slot. De harde ogen van de burgemees ter werden iets minder stuurs, toen ze rustte op dat geestige gezichtje. Vera was zijn zonnekind, en hoewel hij haar verwende, was ze niet bedorven. Hij liet zijn blik dwalen naar Agnes, aan de andere kant van de tafel, trots en zwijgzaam, knap nog altijd. Als ze maar eens een avond voor elkaar alléén had den, hij en Agnes, om eens samen te praten, ronduit, over alle zorgen en moeilijkheden. Maar er was altijd wat. Vergaderingen, conferenties, reizen naar de stad, feestavonden waar hij bij moest zijn, bezoeken die moesten wor den gebracht of ontvangen. Kon een mens dan nooit zijn eigen leven leven, zelfs niet als burgemeester van deze toch niet al te grote gemeente? Beer- zoyen telde vijftienduizend inwoners. Geen wereldstad. Maar als je je werk goed wilde doen, kwam je nooit klaar. En dan waren er nog andere functies, in het Streekenergiebedrijf, in het Hoogheemraadschap, in Stad en Lan de, in de Vereniging van Nederlandse Gemeentenhet kostte allemaal tijd, tijd, tijd. Een privé-leven hield je er niet meer op na. De Atletiekkampioenschappen voor het district Oost, welke j.l. zondag te Deventer zijn verwerkt, hebben voor Koos van Laar enige ereplaatsen op geleverd. De slechte weersomstandigheden slo ten goede prestaties uit, hetgeen ook tot uitdrukking kwam in de diverse tijden. Koos van Laar werd derde op de 100 meter dames in de tijd van 13.2 sec. Eerste werd de Nederlandse hoop voor Stockholm, Hannie Bloemhof, terwijl Hij keek tersluiks naar Robbert, in alles zijn evenbeelduiterlijk. Maar verder ook niet. Want tegenover de rusteloze energie, het scherpe verstand, de ongebreidelde belangstelling, de eer zucht van de vader, stond de lusteloos heid, de weinige interesse, de onbe kwaamheid om te leren van de jon gen. Hij was geen kwade jongen, die Robbert. Last hadden ze niet bepaald van hem. Gevoelig, makkelijk te be- invloeden, een beetje een minderwaar digheidsgevoel, een beetje veel zelfs, overpeinsde de vader. Hoe kon het an ders in dit gezin? Met zo'n vader, zo'n moeder en zo'n zuster? En in een plot selinge flits van genadeloos inzicht zag de vader de eenzaamheid van de zoon, die zijn naam droeg, waarover hij dro men gedroomd en waarvoor hij plan nen gemaakt had. Hij, de vader, had in de diplomatieke dienst gewild, gezant, ambassadeur. Het had niet mogen zijn. Hier, als burgemeester van Beerzoyen, maakte hij er van wat er van te maken was. Misschien kwam er nog eens een benoeming naar een grotere gemeente. Maar met zijn vele relaties, zijn in vloed, zou hij zijn zoon op weg kunnen helpen om het ideaal te bereiken, dat de vader had moeten missen. Maar Robbert toonde geen belang stelling. Robbert had er geen idee in. Reeds op de lagere school doubleerde hij twee klassen en de burgemeester als tweede de voormalige jeugdkam pioene Trudie Onck finishte. Op de 200 meter ging het nog beter: daar behoefde zij alleen in Hannie Bloemhof haar meerdere te erkennen, want zij eindigde op de tweede plaats. Ook op het nummer kogelstoten wist mej. Van Laar beslag te leggen op de tweede plaats. Zondag a.s. gaat mej. Van Laar naar de Nederlandse B-kampioenscbappen, waar zij zeker op het nummer 200 me ter tot de favorieten mag worden ge rekend, terwijl ook een eervolle plaats bij het hoogspringen voor deze all round atlete niet onbereikbaar is. Wij wensen haar alle denkbare suc ces. wist, dat er stillekens nog consideratie was gebruikt met de enige zoon van de algemeen geachte burgemeester. Hoe de jongen door het toelatingsexamen voor de hbs in Oldstad gezwijnd was, bleef hem, de vader, een volkomen raadsel en was eveneens een raadsel geweest voor de zoon. Met extra-lessen pro beerde men thans, Robbert door de derde klas heen te helpen, op een leef tijd, waarop het pikneuzige zoontje van het raadslid Lijster, eeuwige tegenvoe ter van de burgervader, zich al pre pareerde voor het eindexamen. Hij moest oppassen, dat hij er Lijster niet op aankeek. Waarom had die vent een zoon, die straks wellicht als een onuit staanbare frik een universitaire titel voor zijn naam mocht dragen en moest hij, burgemeester Van Liempden van Heerwaarden, wiens voorvaderen reeds schepenen in Oldstad waren geweest, tobben om zijn enige, zijn stamhouder, moeizaam door de hbs te sleuren? Nu zat hij op zijn kamer, schijnbaar bezig met schrijfwerk. Maar hij zat eigenlijk te wachten op de klop op de deur. De klop op de deur van meneer Haentjens, de leraar wiskunde van de hbs, die in zijn vrije uren Robbert van Liempden probeerde bij te werken. Agnes had aan tafel gezegd: Robbert mijnheer Haentjes heeft vanmiddag opgebeld. Nadat hij met Rob klaar was, wou hij je graag even spreken. Kan Het minst gelukkig van alle V.Z.C.- zeventallen in deze waterpolocompeti- tie is het tweede herenzevental van de Veenendaalse Zwemclub. Deze jeugd- ploeg verloor deze in Amersfoort van Sedna 2 met 3-2. De Veenendaalse jongens hebben zich nu ongeveer in het midden van de ranglijst van deze afdeling geplaatst. dat? Laat hem maar naar m'n kamer komen, had hij gegromd. Zijn zoon had zich dieper over zijn bord gebogen en opeens had de vader geweten: het was weer mis. Haentjens zou hem geen op wekkende boodschap brengen. Toch liet hij van die sombere ge dachten niets merken, toen hij hoffe lijk opstond, de binnentredende leraar een stoel en een sigaar offreerde en enkele luchtige opmerkingen maakte over de naderende vakantie, die op school al wel reeds onheilspellende te kenen zou. vertonen. De bezoeker ging er maar moeizaam op in en zei opeens: Burgemeester, als het u hetzelfde is, wil ik maar meteen tot de zaak komen. Zoals u wilt, zei Van Liempden en gaf zich een houding achter zijn bureau. Moeizaam hield hij zijn handen stil. De leraar schraapte de keel en keek hem aan door zijn dikke brilleglazen. Ik wou eens met u pratenover Rob, zei hij dan. De burgemeester knikte. Het klinkt misschien hard, veront schuldigde zich de ander, maar ik moet het u zeggen: de jongen redt het niet. Ik zie hem dit jaar niet naar de vierde klas gaan. (Wordt vervolgd.) i Ook zij rekenden op die extra guldens van de kassabons. Je staat verbaasd hoe gauw die 10% korting oploopt. Juist omdat je in deze dure tijd op de kleintje^ moet letten is 10% korting extra welkom. En elke week een nieuwe voordelige aanbieding.

De Vallei | 1958 | | pagina 4