PAUK ^aATStoH k"s Vragenuurtje in Rhenens raad HET OOG VAN SIVA Burgerlijke stand KERKDIENSTEN De Zoon Burgemeester UIT RHENENS RAADZAAL: DINSDAG KOOPJES Kop en schotels Afwasbak Wasinvochter 1.49 1.79 59 ct Opnieuw eerste plaats voor Loes Rutten AAN ONZE ABONNEES Ingekomen en vertrokken Zondagsdienst doktoren Ik zeeg net teuge Driek: Feitelik hoef ie heelegaar niet mit vekansie te gaan. Niet in ons eige land en nog minder nar et buiteland. As ie in je eige omgeeving een weekie gaat rondscharrele en alles es goed bekijke dan kom ie zooveul moois teuge, da'j dur gien kilemeeter veur hoeft te reize. En je heb alles in eige hand. Je ken net planne maake zoo as ie wil. Is et mooi weer dan trek ie dur op uit en reegent et dan duik ie in een luie stoel en je haalt een ekstraatjie in huis veur de feestvreugde. Dan hoef ie je eige ok niet te gaan loope versaggerijne oover et weer. Want je heb nog niks betaalt en je bint nerre- ges an gebonde. Zoas de minse die vleeje week et Veen uitgevlooge zijn. Mins-nog-an-toe, wat een dupresjes. As de Bilt de eene dupresje nog niet deur et kassie van de sentraale heengeslingerd had, dan hing de andere boove Schotland alweer klaar om ze eige naar ons land te beweege. Langzaam, maar ze waare dur zoo. 't Was één groote reegebui, de heele fabrieksvekansie. Beroerd veur degeene, die dur van hebbe motte proofeteere, mar dur was niks an te verandere. Zoodoende zee ik ok nog teuge Driek: We hadde nou jouw zin es motte doen. Dan hadde we an zee gezeete mit ons goeie gedrag. Tusse twee zeeje in dan. Want in zukke weersomstandigheejes zweef ie zoo'n bietjie tusse de waatere op en neer. Toch was Driek et dur nog niet heele gaar oover eens, dat ik en Bram onze vekansie, die we vleeje week opgesnoept zouwe hebbe, teuge gehouwe hebbe, Mijn- tjie lee dur eige dur nog al makkelik bij neer, mar Driek was dur een bietjie on deugend oover. En daar zit ze nou nog oover te narre. 't Was in de febrieksweek juust zoo leuk gewist, zee ze. En beeter komme we dur nooit. We hadde zoo in et Veen in de bus kenne stappe en an ons vekansie-adres dur weer uit. Heele busse vol mit Veense binne dur vertrokke, mar de heere wiste et beeter. 't Wier slecht weer, veurspelde ze, want op Sint Megriet had et geree- gend en dan goot et volges hullie zes weeke. Dus wachte tot in september. Dan kenne we naar de wintersport. Is et soms mooi weer gewist, de afge- loope week? vroeg ik. Nee, zee Driek, dat niet. Nou, zee ik en hebben we dan gien ge lijk gehad? Datwei, zee Driek, mar et had eeve goed gezellig kenne weeze. Je heb in zoo'n week een hoop bekende om je heen. Je ziet nog es een Veens gezicht en 's aavus ken ie es een bekende op vesiete vraage. Jewel, zee Bram toe, en dan ken ie de volgende week in de krant leeze, in wat veur kleur zwempak ikke en Wout de zee in geplonsd zijn. Mijn niet gezien en Wout ok niet. Je mot je eige ok es een gekkig- heidjie kenne parmeteer, waar een ander niks van hoeft te weete. Ik mos et roerend mit Bram eens zijn, al heb ik dat niet hardop gezeid. Want as Driek et op dur heupe heb dan is et een kwaaje en dan mot ik goed uit- kijke, wat ik hier neerschrijf, al schrijf ik dat dan ok nog duuzend keer onder de naam van Wout Blauwkous. Het was een echte vakantie-agenda, die de gemeenteraad van Rhenen afge lopen dinsdagavond kreeg te behandelen. Behoudens een algemene aanmerking op de notulen van de heer G. Verwoert (S.G.P.), waarom ztfn vraag over de straat tussen Kruisstraat en Torenstraat niet in de notulen was opgenomen en waarom z(jn opmerkingen over Mensostraat en Kloosterpad er niet in te vinden waren, waarvoor de voorzitter zjjn excuus aanbood, hadden de acht punten van de agenda weinig om het Ijjf. Alle punten, waarover wij in een vorig nummer reeds uitvoerig uitwijdden, wer den zonder hoofdelijke stemming over eenkomstig het voorstel van B. enW. aan vaard. De nieuw gekozen raadsleden wer den allen toegelaten. Een commissie van onderzoek, onder voorzitterschap van de heer G. v. d. Steeg (Gem. Bel.), bevestigde dat. De heer R. J. Jansen te Est werd met algemene stemmen benoemd tot on derwijzer aan de school voor openbaar vglo, terwijl aan de heer H. Tuijter eer vol ontslag werd verleend als onderwijzer aan de o.l. school Nieuwe Veenendaalse- weg. De verplichte vakantieregeling voor de bakkers had als thema het venten door concurrenten. De voorzitter wees in dit verband op de politieverordening, welke dit venten verbood. Maar de heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) bracht in het midden, dat een bakker, die zijn vaste klanten bedient niet in overtreding is. Daarom zou hij het op prijs stellen - en daarin zat een stil verwijt aan de bakkers - dat de bakkers in Rhenen, Eist en Ach terberg het eens zouden worden. De voor zitter was het eens met Van Dijk. Het blijft een wankele zaak. De heer Griffioen ging nog iets verder, door erop te wijzen, dat hij het niet zag als een overheidstaak. Hij sprak zelfs van beunhazerij. De heer E. P. van Dijk was het op dit punt niet met Griffioen eens. Hij sprak liever niet van beunhazerij. In tweede instantie trok de heer Griffioen zijn woorden dan ook in. Doch men was het er wel over eens, dat wanneer een bakker van buiten komt om te venten, wél van beunhazerij zou kunnen worden gespro ken. (Doch dan kan men ingrijpen aan de hand van de algemene politieverorde ning). Zonder hoofdelijke stemming werd tot de verplichte vakantiesluiting be sloten. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) stelde de vraag aan het eind van de ver gadering, of het juist was, dat het aan leggen van de Woudweg en de Irenestraat was opgedragen aan de firma Hensen voor 89.000,en zo ja, of het dan niet wenselijk was geweest van B. en W. een uitspraak hierover te vragen van de raad, omdat de kosten van het werk 5000, boven de begroting lagen. De voorzitter wees erop, dat hier een openbare aan besteding had plaats gevonden en dat het werk inderdaad voor 89.875,was ge gund aan de firma Hensen. De voorzitter verdedigde dit door op te merken, dat B. en W. gerechtigd zijn na een openbare inschrijving zonder meer tot gunning te kunnen overgaan. Wel was een nacalcu latie gevraagd aan de Heide Mij, doch deze kwam 4000,hoger, zodat het col lege overtuigd was, dat de aannemer Hensen niet te hoog lag. Wethouder Klaassen (Publieke werken) was ervan overtuigd, dat de firma Hen sen geen misbruik had gemaakt van de eerder plaats gevonden onderhandse aan besteding. Hij vond het een scherpe prijs. De heer E. P. van Dijk was het er niet mee eens. Hij bleef bij zijn standpunt, dat de raad de gelegenheid had moeten heb ben hierover van gedachten te wisselen. Voor deze spreker stond vast, dat er on- oirbare praktijken in het spel waren. Wethouder Klaassen toonde zich ver wonderd over de „dikke" woorden van de heer Van Dijk. Hij kenschetste de kri tiek van de heer Van Dijk, die bij een eerdere gelegenheid niets van zich had laten horen, als onverdiend voor het col lege. De heer Kerkstra (C.H.) bracht nog naar voren, dat er bij een openbare aan besteding geen kou aan de lucht is (hila riteit). De heer L. van Viegen (C.H.) ver klaarde blij te zijn, dat met de aanleg van beide wegen is begonnen. De tweede vraag van de heer E. P. van Dijk betrof de benoeming van een admi nistrateur voor gemeentewerken. Spreker had hierover een voorstel verwacht aan de raad. Nu de administrateur zonder meer is benoemd, vroeg hij zich af, of hiermee de gemeentelijke autonomie niet aan de kapstok is gehangen? De voorzitter vestigde de aandacht van de heer Van Dijk op de geheime vergade ring van de raad, waarin deze aange legenheid was besproken. Hij was het mitsdien niet eens met de opmerking van de heer Van Dijk, doch deelde mede, dat iedereen in de raad het er mee eens was geweest. Dat de benoeming van de administra teur voor gemeentewerken reeds had plaats gehad staat in verband met het feit, dat burgemeester en wethouders niet in tijdnood wensten te geraken. Het col lege van B. en W. meende zich bevoegd de benoeming te doen. Het ligt in de be doeling per 1 januari van gemeentewer ken een bedrijf te maken. Langer wachten achtte de voorzitter niet verantwoord. De heer E. P. van Dijk kon zich niet herinneren, dat de raad in geheime ver gadering het college van B. en W. had gemachtigd tot benoeming van een ad ministrateur over te gaan. De heer Grif fioen (A.R.) deelde de mening van de heer Vaq Dijk. Wèl kon de heer Van Dijk zich herinne ren, dat de voorzitter in de geheime raad had medegedeeld, dat Rhenen groot steeds wordt. Hij wenste echter in dit verband te wijzen op de ontzaggelijke rommel, welke men op zondagen aantreft op het Hof en rond de kerk. Dit geeft meer te denken aan een achterbuurtje, aldus de heer Van Dijk. Hij gaf de voor zitter in overweging de zaken, die deze rommel veroorzaken, een uur eerder te laten sluiten. De heer Griffioen beschouwde het ant woord op de vraag van de heer Van Dijk als een dooddoener. Hierna werd de gemeentesecretarie ver zocht de notulen van de geheime raad ter tafel te brengen. De deuren werden voor publiek en pers gesloten en na her opening van de vergadering kwam de volgende vraag aan de orde, namelijk die van de heer D. de Jong (Arb.) over de in voering van de werkclassificatie voor de werklieden. Daar niemand meer het woord verzocht over de benoeming van de administrateur voor gemeentewerken, mag daaruit wor den afgeleid, dat de notulen van de ge heime raad de vragensteller, in casu de heer E. P. van Dijk, in het ongelijk heb ben gesteld. Deze conclusie trekken wjj op vage veronderstellingen, doch zg ligt naar onze mening wel voor de hand. Over de vraag van de heer De Jong waren de meningen nogal verdeeld. Ken nelijk voelde de raad weinig voor invoe ring van de werkclassificatie, doch de voorzitter deelde mede, dat met andere gemeenten contact was opgenomen om gezamenlijk hiertoe te komen. Tot besluit van deze vergadering sprak de voorzitter de zes raadsleden toe, die in de nieuwe samenstelling van de raad1 geen deel meer zullen uitmaken van hef Rhenens bestuurscollegeé Het waren de heren G. v. d. Steeg en Ir. J. J. Plaet (Gemeentebelang), J. Menting en J. van Dijk (Arb.), M. C. v. d. Berg (S.G.P.) en L. van Viegen (C.H.U.). De buitengewoon sympathieke woorden werden door elk raadslid afzonderlijk be antwoord, waaruit bleek dat op een bui tengewoon prettige wijze was samenge werkt in het belang van de gemeente en dat men elkaar nooit kwaad had aange keken, wanneer men tijdens de debatten soms fel was geweest. De heer L. van Viegen dankte speciaal wethouder Boelhouder in diens kwaliteit van voorzitter van de klachtencommissie van het woningbedrijf, waarvan hij (de heer Viegen) negen jaar het lidmaatschap had bekleed. De hartelijke woorden aan het adres van de wethouder, waren voor de heer Boelhouder aanleiding de heer Van Vie gen op zijn beurt te danken voor het vele begrip, tijdens het vervullen van de funcr tie betoond. effen, Maastrichts fabrikaat lste keus 3 stuks plastic 32 cm., div. kleuren lste keus ontbreekbaar plastic Alleen dinsdag 5 aug. Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 in 10.8 sec. Verschillende Veenendaalse atleten zijn dinsdagavond uitgekomen op de interna tionale avondwedstrijden, welke de Arn hemse vereniging „De Kometen" op de prachtige sintelbaan Hartenstein te Oos terbeek heeft gehouden. De beste prestatie leverde het veertien jarige B-meisje Loes Rutten, die op de 80 meter ongenaakbaar bleek voor sprin- sterselite van Palthene. Zij finishte met ruime voorsprong in de verbluffende goede tijd van 10.8 sec., een tijd waar mede zij zich voegde bij de beste jeugd op dit nummer in den lande. Trainer Henzen heeft in dit meisje een atlete van het zuiverste water, die - mits de training zorgvuldig wordt uitgestip peld en ook de accomodatie verbeterd - er zeker in zal slagen door te dringen in de top van de Nederlandse damesatletiek. Jan Edink en Wim Terhaar verschenen aan de start van de 1500 meter voor B- jongens. Ondanks een gedwongen rust pauze van Edink liep deze toch een be hoorlijke race en eindigde achter zijn eeuwige rivalen Speelman en Brinkman op de derde plaats in de tijd van 4 min. 37.3 sec. Wim Terhaar werd zesde. Op de dames sprintnummers kwamen de Nederlandse kanspaardjes voor Stock holm aan de start n.l. Hannie Bloemhof, Ina Spijk en Ria van Kuyk. Zowel op de 100 als op de 200 meter was het Hannie Bloemhof, die na een enerverend duel met Ria Kuyk beslag wist te leggen op de eerste plaats in resp. 12.0 en 24.8 sec. Dat de V.A.V.-atlete Koos van Laar dit geweld van natuurtalent en intensieve training niet zou kunnen bedreigen stond wel van tevoren vast. Op de 100 meter werd zij derde in 13.5 sec. en op de 200 meter vijfde. De beide sprintnummers bij de heren leverden twee eerste plaatsen voor het jonge hinkstapsprongfenomeen Hofstede van A.A.C. Steven Drost startte op de 400 meter, doch hij wist zijn normale vorm bij lange na niet te bereiken. Hij eindigde als laatste in de zeer matige tijd van 55.2 sec. Ook in deze race waren het weer de wedstrijdzenuwen, die deze hardwerken de atleet parten speelden. Als enige re medie zien wij hiertegen het uitkomen op veel wedstrijden. De mooiste race van deze avond was de 3000 meter, waar drie (gezakte) kan didaten voor Stockholm aan deelnamen: Roovers, Künen en Klaas de Ruiter. Win naar werd Roovers in de zeer goede tijd van 8.20.0 met resp. Künen en De Ruiter als goede tweede en derde. Aan het laatste nummer van de avond werd o.m. deelgenomen door de Rhenense crack Henk van Hoften. Op deze 1500 meter wist hij achter Jansen (Thor) en Kerkhoven van Hellas als derde te fi nishen in de redelijke tijd van 4 min. 2.0. Het verbaast ons steeds weer, dat de sportaccomodatie in vele plaatsen, die toch kleiner zijn dan Veenendaal, die in onze gemeente verre overtreft. Wij nemen echter aan dat de raad in haar huidige samenstelling meer oog zal hebben voor dit probleem, dan dit vroeger het geval D-O-O-O-O-O-O-O-O D-O-O-O-O-O-O-O-O (13) „Afstand doen van deze smaragd?" barst kapitein Sylvester met onverwachte hevigheid los, „maar, messirs, ik heb bij de schipbreuk mijn vaartuig en alle verdere bezittingen verloren. Deze steen echter is een fortuin waard. Ik zou er een nieuw schip voor kunnen kopen. Kent gij niet iemand, die de smaragd zou willen kopen? Duizend florijnen! Duizend florijnen messire en de steen is de uwe!" Aram schudt het hoofd. „Voor die prijs koop ik niet alleen de smaragd, maar ook de wraak van Siva of hoe dat beeld heet, waaruit hij is gestolen. Ik haal me niet graag de vijandschap van deze oosterlingen op de hals. Ik zal u voor deze nacht gastvrijheid ver lenen Sylvester, daarna trek ik m'n handen van u af!" Aram is opgestaan en maakt een uitnodigend gebaar naar de deur. Weinig vermoedt hij, dat er nog meer bezoekers op komst zijn. Want door het duister van de nacht nadert een groep vreemde krijgers het kasteel Barranca. (Wordt vervolgd). VEENENDAAL Geboren: Jos, z. v. G. Bouman en C. J. Nijenhuis; Johanna, d. v. D. Henken en W. F. Vlastuin. Ondertrouwd: A. v. d. Bos en J. J. E. van Ewijk; C. Oosterbeek en J. L. Beek man; F. D. Veer en J. van Eden; W. Hartman en A. A. de Gooijer; W. C. van Eist en W. J. Slok. Overleden: Wijntje van Kreel, 83 jaar, wed. van J. de Geit; Jan Anthonie Rob- bertsen, 82 jaar, ongehuwd. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Antonie, z. v. G. Meijer en C. v. d. Weerd; Jacob, z. v. J. van Hoef- laken en J. van Kooten; Irma D., d. v. A. Lether en A. Wieling. Ondertrouwd: G. v. d. Kraats en D. v. Hunnik; G. v. d. Kolk en J. v. Hunnik. Overleden: Janna J. Kuipers, 77 jaar, wed. van E. J. Snellen. RHENEN Geboren: Jannigje Dirkje, d. v. W. G. Jagersma en H. Wildeman; Jan, z. v. J. v. d. Craats en A. van Zetten; Augustinus Johannes Teunis, z. v. J. H. Dolderman en C. F. J. Manders; Cornelis Willem, z. v. D. de Bruin en T. Bomhoff. Getrouwd: J. J. van Brenk en E. Riems dijk; J. C. Klaassen en E. E. Rijkse; A. D. van Doorn en R. B. van Ewijk. Overleden: Jannigje Heikamp, 77 jaar, geh. met J. Sterkenburg; Everdina de Ruiter, 50 jaar, geh. m. J. v. d. Berg; Jan na van Mourik, 74 jaar, wed. v. T. Meeu- wisz; Alexander van Veenendaal, 74 jaar, geh. met M. Tuinier. Het is ons gebleken dat er abon nees zijn bij wie het voorkomt dat er meerdere malen geen „Vallei" wordt bezorgd. Nu zou den wij het zeer op prijs stellen als wij ook al reeds bij de eerste maal dat dit gebeur 1 hiervan een berichtje ontvangen. Hier door alleen is het mogelijk het euvel goed en vlug op te lossen. U dankend voor de te nemen moeite, steeds gaarne tot uw dienst, uitgevers Nieuwsblad „DE VALLEI" RHENEN Ingekomen: J. van Tuil g/m G. van Soest van Woubrugge; L. A. van Dende ren (gez.) van Utrecht; M. E. v. d. Maas van Wageningen; A. W. van Hoeflaken g/m H. Kosters van Ede; R. E. van Mid delkoop (gez.) van Zeist; L. A. Boertje g/m St. van Dijk van Dode waard; H. van Egmond van Haarlem; J. C. Vermeer van Amsterdam; A. Dekker g/m G. E. Vereist (gez.) van Apeldoorn. Vertrokken: J. van Veenendaal (gez.) naar Ede; J. van Doesburg naar Boskoop; A. A. Reede naar Amerongen; J. Vrugt naar Purmerend; G. van Dijk g/m E. J. van Esse naar Veenendaal; H. D. Rijkse g/m D. v. d. Meijden naar Veenendaal; M. Bakker naar Hilversum; E. Wolters g/m A. R. Laumann naar Zeist; G. Kos ters naar Brussel; G. Eijkelboom naar Amersfoort; C. W. D. de Ridder g/m L. P. van Zutfen naar Coevorden. Ingekomen: W. B. Richards g.m. G. W. Kroon (gez.) van Renkum; G. van Apel doorn van Ede; D. van den Brink (gez.) van Amerongen; D. J. Smits (gez.) van Utrecht; Th. R. Wegh van Bakel en Mil- heeze. Vertrokken: G. Dirksen naar Blaricum; J. T. den Besten (gez.) naar Apeldoorn. AMERONGEN INGEKOMEN EN VERTROKKEN Ingekomen: M. Wagensveld- Muilwijk van Aalsmeer; W. A. Verschore van Arn hem. Vertrokken: J. E. Bolk- Mulder naar Doetinchem; J. B. van Doorn naar Alphen aan de Rijn; J. I. Termaaten naar Zeist; G. van Vuure naar Dordrecht; D. van den Brink naar Rhenen; J. Baars naar Curagao; M. C. van Barneveld naar Australië. GESLAAGD Van de cursisten van het Instituut „Dubbel W" slaagden in het afgelopen cursusjaar de navolgende leerlingen. Middenstandsdiploma (officieel erkende opleiding) onder leiding van de heren D. P. de Ruiter, leraar M.O. Boekhouden en A. C. Schilperoort, hoofd Patrimonum- school. Veenendaal: de dames B. Cimarosti, D. Septer, J. Willemsen, G. P. Witte-van Manen en de heren B. van Deelen, T. van Dijk, J. van Eist, C. van Geerenstein, A. de Kamper, B. Lokhorst, H. van Manen, G. Reininga, H. J. Rustenhoven, C. Schoonderbeek en G. van de Weerd. Renswoude: mej. W. van Ginkel en de heren H. M. van Beek en J. Voorthuizen. Machineschrijven onder leiding van de heer A. Anbeek. Veenendaal: de dames E. Henzen, M. G. van Wakeren en de heren H. Recter, E. van de Lustgraaf en E. Jakobsen. Stenografie „Groote" onder leiding van de heer A. Anbeek. Veenendaal: de dames J. van de Boven- kamp, J. van de Haar, H. Vink en de heer W. J. van Manen. Wageningen: de dames A. Dupon, D. VEENENDAAL Ned. Herv. Kerk Markt 9.30 uur ds Ver maas, H.A., 5 uur ds Van Dijk van Nieuwerkerk a/d IJsel, dankz. Julianakerk 9.30 uur ds Van Dijk van Nieuwerkerk a/d IJsel, H.A., 5 uur ds Vroegindeweij, dankz. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds Vroeginde weij, H.A., 5 uur kand. Voortman van Wierden, dankz. Sionskerk 9.30 uur ds Van de Peut van Renswoude, H.A., 5 uur ds Vermaas, dankz. Veeneind 3 uur ds Vroegindeweij, H.A. Dijkstraat 2.45 uur ds Van Dijk van Nieuwerkerk a/d IJsel, H.A. Ned. Herv. Evang. „Sola Fide" 10 uur ds Van Veen van Barneveld, 5.30 uur ds Goedhart. Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur Mr. Dr. Osinga van Lunteren, 5 uur ds Overduin. Ger. Kerk art. 31 K.O. 8.15 en 3 uur kand. H. Pool, Zeist. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 uur ds Jongeleen van Wageningen, 5 uur ds Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds De Hertog van IJmuiden. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Ponne van Bussum. Leger des Heils zaterdag 10 u. heiligings- dienst, zondag 12 uur zondagsschool, 6.45 uur openluchtsamenkomst, 7.30 uur verlossingssamenkomst. R.K. Kerk Nieuweweg en Salvatorkerk 8 uur H. Mis, 10.15 uur Hoogmis, 5 uur Lof in de kerk aan de Nieuwewg en 7 uur Lof in de Salvatorkerk. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr Van Hoeven van Benthuizen. Herv. Gem. 10 uur ds Dijkstra, 6 uur ds Kooreman. Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds De Vries van Buitenpost. Ger. Gem. syn. 10 en 6 uur ds P. v. d. Bijl, woensdag 7.30 uur ds P. v. d. Bijl. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. van Overberg, 6 uur ds v. d. Peut van Scherpenzeel. ELST Oud Ger. Gem. dinsdag 7 uur ds De Jong van Kralingseveer. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Kok van Utrecht. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur kand. G. H. Voortman van Rijssen, 6.30 uur ds A. Jonkers van Schalkwijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur dr F. L. Bos van Vlaardingen. VEENENDAAL. Alleen voor zeer drin gende gevallen, van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur Dr. C. P. Engel, Sandbrinkstraat, tel. 2529. RHENEN. Dr. B. Stcgeman, tel. 315. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN. Dr. Van de Scheur te Lunteren, tel. K 8388-460. RENSWOUDE. Dr. TH. S. ter Velde, tel. 450 (eigen praktijk). ELST, AMERONGEN, LEERSUM. Dr. A. C. Kars te Amerongen, tel. K 3434-273. Fintelman, A. Roseboom en E. Timmer. Praktijkdiploma Ned. Handelscorres pondentie onder leiding van de heren D. P. de Ruiter en A. C. Schilperoort. Veenendaal: de dames A. Baars, J. El- berse, B. Janssen, R. van Wakeren en de heren P. Bos, A. Bouman en J. Janssen. Rhenen: mej. D. Keijman en de heer H. van Baaren. Praktijkdiploma Boekhouden van de Ned. Associatie onder leiding van de heer D. P. de Ruiter. Veenendaal: de dames I. de Jonge, I. Schoeman, J. Zeggelaar en de heren D. van Barneveld, B. Boers, P. van de Brink, A. van Bruchem, H. van Dijk, J. J. van Ee, E. J. van Essen, G. Hanning, F. R. Jansen, J. Kleijer, W. de Kruiff, D. J. Lindeboom, J. H. van de Lustgraaf en J. Versteeg. Ede: de heer J. van Voorst; Eist: de heer A. Vos; Lienden: de heren C. Heu- sinkveld en J. van Ingen; Opheusden: de heer H. van Eldik; Rhenen: de heer W. Baars; Renswoude: de heer A. van Raay; Wageningen: de heer J. Ackerman. Praktijkdiploma Moderne Bedrijfsad ministratie van de Ned. Associatie onder leiding van de heren D. P. de Ruiter en A. Dek, leraren M.O. Boekhouden en J. Bogerd, leraar M.O. Handelswetenschap pen. Veenendaal: de heren W. Bos, G. van Veenendaal, B. van de Weerdhof en J. van Wely. Bennekom: de heer Th. Tollenaar; Ede: de heer P. van der Steeg; Kesteren: de heer R. van Tintelen; Leersum: de heer J. de Wit; Scherpenzeel: de heer G. van Rootselaar; Wageningen: de heren G. Veldman en D. van Wijk. Staatspraktijkdiploma voor Bedrijfsad ministratie onder leiding van de heren D. P. de Ruiter, A. Dek en J. Bogerd. Veenendaal: le deel J. van Enk, A. v. d. Kraats; 2e deel F. van Wijde. FEUILLETON van de DOOR TOM LODEWIJK (2) De burgemeester bleef zwijgen. De leraar schoof ongemakkelijk op zijn stoel. Het was hem aan te zien, dat hij zijn taak verre van verkieslijk vond. Ik hoop dat u me niet te vrijpos tig vindt, zei de bescheiden man in de bezoekersstoel, als ik zeg, dat ik heel goed begrijp, wat dat voor u betekent. Rob is uw enige zoon en waarschijnlijk hebt u wel plannen voor zijn toekomst Hij aarzelde, schraapte zich opnieuw de keel. De burgemeester zat als een 6tenen beeld. Maar ik denk wel eens aan de jongen zélf. Het is voor u een bitter ding, burgemeester. Mag ik open met u praten? Ik ben zelf vader, ik kan het begrijpen. Maar wat denkt u, dat dit voor de jongen is? Het schijnt hem niet te raken, antwoordde de burgemeester bitter. Schijnt, zei de vader met nadruk, de jongen schijnt dof, onverschillig, ge sloten. Hij zet al z'n stekels op, hij sluit zich af. Hij weet dat hij het buiten beentje is, dat hij niet beantwoordt aan zijn vaders verwachtingen, dat hij op school niet mee kan, dat de leraren geduld met, maar geen fiducie in hem hebben. Hij kan niet mee. En toch is hij niet achterlijk, zelfs niet dom tenminste niet in de gewone betekenis van het woord. Maar hij heeft, zoals de volksmond dat zegt „geen hoofd om te leren" burgemeester. Hij prutst liever met allerlei prul letjes, viel de vader scherp uit. Met uw verlof, burgemeester, ver dedigde de ander, is dat prutsen? De jongen toont grote belangstelling voor de techniek. Weet u waar hij zijn mees te vrije tijd doorbrengt? Ik weet dat hij in de garage van de vrachtrijder Marsman zit, wanneer hij z'n algebra zou moeten maken, grimlachte de ander. Maar hij loopt Marsman niet in de weg, zei de leraar dringend hij helpt hem. Marsman vertelde me laatst dat de jongen de techniek in z'n vin gers had. Wat z'n ogen zien, maken z'n handen, zei hij. U wilt zeggen, dat de jongen nooit een eh... intellectueel zal worden, maar dat het hem aan intelligentie niet ont breekt? Dat zeker niet. Maar op een heel bijzondere manier. Hij leert empirisch, bij ervaring. Hij kijkt hoe het zit, hij maakt het na, hij verbetert het zelfs. Maar wanneer je hem zoudt willen vertellen, waarop die practijk steunt, wanneer je hem de theorie bij wilt brengen met cijfers en tekeningen, dan kijkt hij daar niet doorheen. Een blauwdruk van een motor zegt hem net zoveel als een Afrikaanse wilde, maar laat hem een dagje met een motor al leen en hij heeft er alles van gesnapt. Hij moet zien, hoe het werkt, maar het waarom, dat kan hij uit een boekje niet leren. Zijn hersens zijn in dat opzicht net een zeef. Het gaat er glad doorheen. Hij kan het soms van buiten leren en opzeggen, dat kost hem vreselijk veel moeite, maar als je gaat doorvragen blijkt dat hij het niet gesnapt heeft. De burgemeester staarde lang voor zich uit. Het zou me niet hebben kunnen schelen, zei hij tenslotte, wanneer de jongen een andere richting had geko zen dan die ik voor hem bestemd had. Wanneer de jongen zei: vader, ik wil ingenieur worden of kapitein op een boot, of officier of vliegenier... Dat is juist het noodlottige, zei de leraar zacht - voor al die beroepen worden examens en nog eens examens gevraagd. Je moet er voor studeren. En... ik hoop dat ik u eerlijk mag zeg gen hoe de zaken staan, burgemeester? De ander knikte zwijgend. ik vraag me zelfs af, of Rob het eindexamen Ambachtsschool zou ha len. Als hij een jongen was uit een ar beidersgezin, zou ik zeggen... weer aar zelde hij, keek verontschuldigend naar de man achter het bureau - doe de jongen bij een baas, waar hij een vak kan leren. Bij een garage liefst. Auto's en motoren, dat is zijn hobby... Hij zakte terug in zijn stoel, bevreesd dat hij teveel gezegd had. Onmogelijk, sneed de burgemees ter af, dat moet u zelf voelen, mijnheer Haentjens. Mijn zoon kan toch niet in een garage gaan werken? Trouwens... U begrijpt... daar zit méér aan vast. Wat betekent hij in zijn kring? Welk meisje van zijn stand kan trouwen met een monteur in een garage? De ander knikte. De ooievaar heeft hem in een ver keerde schoorsteen gemikt, poogde hij te schertsen, maar het ging hem slecht af. 't Is voor u een verdriet, burge meester, dat de jongen niet kan wat u graag zoudt willen, maar neem me niet kwalijk, het is voor hem een verdriet, dat hij moet doen wat hij niet kan. Mag ik u in vertrouwen iets zeggen? On langs barstte hij uit onder de les: Ik wou dat Marsman mijn vader was, dan had ik met al dat gezeur niets te ma ken. De man achter het bureau scheen dieper weg te zinken in zijn stoel. De leraar staarde voor zich uit. Het was moeilijker dan hij had gedacht. Maar de jonge Rob van Liempden had in de heer Haentjens niet alleen een leraar, maar een vaderlijke vriend. Er was daar méér bepraat op die leerkamer dan de leraar verkoos te vertellen. Diep in zijn hart had zich het besluit ge vormd, te vechten voor het levens geluk van deze jongen, die hem zijn vertrouwen geschonken had. Nu hij te genover de vader van de jongen zat, begreep hij, dat die strijd niet gemak kelijk was. De burgemeester zat diep in gedach ten. Hij kon de leraar wel wegkijken, die man, die hem de laatste steunsels onder het gebouw van zijn idealen had weggeslagen. Maar, sportief als hij was, onderkende hij: deze man had een hoge opvatting van zijn taak. Als hij een leerling verloor, betekende dat minder inkomen en de burgemeester wist een en ander van leraarssalaris sen. Haentjens liet het belang van de jongen het zwaarst wegen en hij, de vader, had hem daarvoor dankbaar te zijn. Maar dat de jongen tegen een vreemde had gezegd, wat hij tegen zijn eigen vader verzweeg, dat hij zelfs had uitgeroepen dat hij liever die ruige roodharige vrachtrijder tot vader had dan hem, Van Liempden van Heer- waarden, telg van een oud geslacht, die daarenboven van de jongen hield en het beste voor hem had gezocht, dat deed hem zeer... Als u nu eens, zuiver in theorie, mocht zeggen wat er met de jongen moest gebeuren, wat zoudt u dan sug gereren? vroeg de burgemeester moei lijk. De leraar zweeg enige tijd. Toen hief hij het hoofd op en zag de burgemees ter strak aan. Als ik eerlijk mag zijn... ik zou de jongen ergens in de stad als leerling plaatsen bij een groot garagebedrijf on der betrouwbare leiding. Ik zou onder (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1958 | | pagina 2