VEENENDA 4L Reeds nu vrouwelijk Tips voor vakantie gangers RHENEN „Jeugdherbergratten" in de cel RENSWOVDE OVERBERG Voor de boer EDERVEEN AMERONGEN SCHERPENZEEL EDE raadslid Nieuw winkelpand geopend Waarheen gaat de melk vanaf de boerderij? Gebr. Slotboom triomferen in een kilometer-zwemwedstrijd in de Rijn Het vijfde bloemencorso „Midden-Nederland" te Leersum Een Amerikaans drogist met fantasie Voor de kantonrechter WAT LEZERS SCHRIJVEN Het vragenuurtje in de raad Zelfstandige bottelarij e. In plaats van het gebruikelijke „Mijne heren" zal burgemeester Bakker morgen avond de raadsvergadering beginnen met „Mevrouw, mijne heren". Deze avond zal namelijk voor de eerste maal in de ge schiedenis van Veenendaal een vrouwlijk raadslid worden beëdigd en geïnstalleerd. Dit nieuw benoemde lid, mevrouw P. J. B. Scholte-Bleuel, die in verband met het vertrek van de heer H. J. van der Woerd voor de Partij van de Arbeid zitting zal nemen, zal waarschijnlijk echter maar eenmaal een raadszitting bijwonen. In de nieuw benoemde raad, die in september bijeenkomt, is zij namelijk niet gekozen. Mevrouw Buddingh-De Vries Lentsch, die in deze nieuwe raad zitting heeft voor de V.V.D., heeft dus niet de primeur als vrouwlijk raadslid. CHR. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK VERZOEKT GEMEENTERAAD OM VERHOGING VAN SUBSIDIE De stichting Chr. Openbare Leeszaal en Bibliotheek heeft de gemeenteraad ge vraagd om een verhoging van het ge meentelijk subsidie. Deze stichting wordt sinds 1955 reeds door de gemeente gesubsidieerd ingevolge het rijkssubsidievoorwaardenbesluit. Als gevolg hiervan ontvangt de stichting ook een rijkssubsidie. Tot nu toe, zo blijkt uit het verzoek van de stichting aan de raad, kwam deze echter niet voor de volle 100 subsidie in aanmerking. Met het oog op de sedert 1 april geheel verbeterde en uitgebreide lokaliteit op de bovenverdieping van de Koningin Ju- lianaschool waar thans ook een leeszaal wordt geëxploiteerd, verzoekt de stich ting thans de subsidiering te baseren ,op 100 van de subsidietabel, wat voor de gemeente een verhoging betekent van 3854.- per jaar. Indien de gemeenteraad dit verzoek inwilligt zal ook het Rijk gaan subsidiëren op basis van 100 Deze verhoging van de subsidie is nu tevens urgent geworden door de plannen een vaste kracht te benoemen aan de openbare leeszaal en bibliotheek. De stichting is n.l. in contact gekomen met een uit Indonesië gerepatrieerde drs. indologie, die voornemens is zich in het leeszaalwerk te gaan bekwamen. Burgemeester en wethouders schrijven in hun preadvies aan de raad dat zij zich met de zienswijze van het bestuur van de stichting kunnen verenigen en zij stel len de raad dan ook voor dit verzoek in te willigen. GESLAAGD Op het te Arnhem gehouden examen voor het Bewijs van Algemene Ontwik keling (O.B.A.O.) slaagden de navolgende personen: G. van Doorn, J. Hasselaar en J. van NieuwAmerongen uit Veenendaal. W. J. Groenhuyzen, B. J. Reyers en J. H. Verel uit Ede. Voor het diploma van de vervolgcursus U.L.N.O. (uitgebreid lager nijverheids onderwijs, 3e leergang) slaagden: H. Heu- gens uit Rhenen en G. B. v. d. Brink uit Veenendaal. Veenendaal is weer een nieuw winkel pand rijker. Aan de Holleweg 3 heeft de fa. Gazenbeek een U.S.A.-hal geopend, waar voornamelijk kampeermiddellen, le deren en regenkleding verkrijgbaar zijn. Wat nu een mooie ruime hal is, was voorheen een oude schuur die geheel omgebouwd is met bovengenoemd resul taat. Ook de ingang, twee grote glazen deu ren, is een goede blikvanger voor de uit gestalde artikelen. Ongetwijfeld zal de fa. Gazenbeek met de U.S.A.-hal succes boeken. LEERSUM: Een wandeling van pl.m. 3 uur naar en rond de Leersumse plas sen, broedplaats van 20.000 meeuwen. Elke woensdagmiddag 2 uur, woens dagavond 7 uur en vrijdagmiddag 2.30 uur. Aanmelding bij V.V.V. Leersum. 9 augustus: Bloemencorso. Vertrek van de Lomboklaan te 15 uur. Van 13 tot 15 uur bezichtiging der praalwagens aan de Lomboklaan. SPAKENBURG. Nachtelijke paling vangst per IJsselmeerbotter. Vertrek iedere vrijdagavond te 16.30 uur van uit de haven van Spakenburg. Aanmel ding bij V.V.V. Utrecht. WIJK BIJ DUURSTEDE. Première voor Nederland in de provincie Utrecht. Tot 15 september: iedere avond een uur na zonsondergang voorstellingen bij kasteel Duurstede van Klank en Licht (Son et Lumière), medewerkenden: Hella Haase, Wanda Reumer en Hen drik de Vries. Twee mooie balladen worden voorgedragen door Wanda Reumer, n.l. „Jeanne van Sessac" en „Koning Louis en zijn dochter", alsook het bekende gedicht van Hendrik de Vries „In het woud". ZEIST. 7 augustus: 20 uur: Jazzcon cert m.m.v. The Down Town Jazzband, The Dixie Kids en Peter Schilperoort in het Slottuintheater. AMSTERDAM, 6 september: 15 uur, Aalsmeers Bloemencorso in het Olym pisch stadion. EDE. 9 augustus: Heidemars. Start Veenderweg Ede tussen 14 en 15 uur. Inschrijfadres: W. van Ek, Pr. Bern- hardlaan 1. Veenendaal. DEN DOLDER, 13 en 14 september: Excelsior wandeltochten. Aanvang op 13 september om 15 uur en op 14 sep tember om 12 uur. DOORN, 7 augustus: 20 uur concert van het Trompettencorps der Huzaren in het IJskelderbos. 9 augustus: bloemencorso in samen werking met de V.V.V. Leersum, ca. 16.30 uur in de Dorpsstraat. DRIEBERGEN, 7 augustus: 20 uur Sterrenavond m.m.v. Johnny Kraay- kamp, Rijk de Gooyer, de Windmolens e.a„ in het Openluchttheater. In de jeugdherberg „De Eikelenkamp" werd één dezer dagen een bedrag van 20,— vermist door één van de trekkers. De verdenking viel op een Duits echtpaar, dat per rijwiel een trektocht maakte door ons land. De politie werd ingeschakeld, doch hoe wel bij onderzoek bleek, dat de buiten landse gasten wel in het bezit waren van Hollands geld, bleven zij hardnekkig ont kennen. Oók nog toen de politie zich in verbinding stelde met de jeugdherberg- vader van de jeugdherberg „Vierlings beek", waar het echtpaar de vorige nacht had doorgebracht en „toevallig" 10, werd vermist. Wegens gebrek aan bewijs moest het echtpaar tenslotte worden vrijgelaten. Beiden vertrokken per fiets in de rich ting Veenendaal. Een half uur daarna kwam er bij de Rhenense politie een telefoontje binnen van de herbergvader uit „Vierlingsbeek", die vertelde, dat achteraf was gebleken, dat er ook nog een rood vest was ont vreemd. De dienstdoende politieman had dit vest inderdaad tijdens het onderzoek in de bagage van het inmiddels op vrije voe ten gestelde echtpaar aangetroffen. De groepscommandant van Rhenen zette on middellijk een motorordonnans uit om een achtervolging in te stellen. Het spoor werd echter niet gevonden, omdat naar later uit verklaringen van een meisje bleek, dat het Duitse paar na het vertrek uit de jeugdherberg in de richhting Vee nendaal, later weer was gesignaleerd rij dende in de richting Rhenen. Toen dit bekend werd waarschuwde de politie in allerijl de omliggende ge meenten en met succes, want beiden kon den in Renkum worden aangehouden. Na opnieuw te zijn verhoord, viel de man tenslotte door de mand. Zijn vrouw zou de diefstal in „Vierlingsbeek" hebben gepleegd en hijzelf zou op aandringen van zijn vrouw in „De Eikelenkamp" het geld hebben weggenomen. De vrouw bleef echter hardnekkig ontkennen iets met de diefstal uitstaande te hebben. Beiden zijn van Renkum overgebracht naar Rhenen, vanwaar zij zullen worden voorgeleid voor de officier van justitie te Arnhem. Zij zullen onverwachts op een iets lan gere „vakantie" in Nederland kunnen rekenen. ONGEVAL MET BROMFIETS Woensdagavond j.l. heeft op het rijwiel pad tussen Renswoude en De Klomp een ongeval plaatsgevonden met een brom fiets, waarbij de heer A. P. uit Rens woude vrij ernstig werd gewond en naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Het ongeval werd veroorzaakt toen P. bij het passeren van enkele wielrijders de macht over het stuur verloor en zo doende kwam te vallen. De duo-passagier liep daarbij slechts lichte verwondingen op. Dokter Ter Velde verleende ter plaat se de eerste geneeskundige hulp. De rijks politie maakte proces-verbaal op. BOTSING MET HOND Nabij het kamp Overberg kwam het 8-jarige zoontje van de landbouwer Van Ginkel met zijn fiets in botsing met een hond, die onverwachts de weg overstak. De jongen kwam te vallen en liep een hersenschudding op. Het moge bekend worden verondersteld, dat het Landbouwschap en het Produkt- schap voor Zuivel al het mogelijke in het werk stellen om te bereiken, dat de vee houders zo spoedig mogelijk in het bezit komen van de aanvulling op de melkprijs, die hun krachtens de garantieregeling toekomt. Ook bij de regering bestaat be grip voor de moeilijke situatie, waarin vele veehouders zijn komen te verkeren als gevolg van de lage voorschotprijs, die door de zuivelfabrieken wordt uitbetaald 14 cent per kg melk). Dit heeft geleid tot een versnelde na betaling op de aan de fabrieken afge leverde melk.Immers sinds de eindaf rekening over het melkprijsjaar 1956/'57 zijn de volgende uitkeringen reeds tot stand gekomen: 1. Een voorschotuitkering uit het Zuivel- fonds IX, ten bedrage van 3 cent per kg afgeleverde melk over de periode van 10 november 1957 tot en met 26 april 1958. 2. Uitbetaling van 50 miljoen gulden van het vorige melkprijsjaar (november 1956 - november 1957), overeenkomen de met leent per kg melk, geleverd in het melkprijsjaar 1956.'57. 3. Voorschotuitkering op de definitieve afrekening van het verschil tussen ga rantieprijs en opbrengstprijs voor de in de periode 10 november 1957 tot 22 juni 1958 afgeleverde melk. Deze uitkering omvat 120 miljoen gulden, wat neerkomt op 4 cent per kg melk. Ook voor het uitkeren van het reste rende gedeelte van het melkgeld zal op de grootst mogelijke spoed worden aangedrongen. Op het bovenstaande wordt met nadruk gewezen, omdat het thans in meerdere mate zou voorkomen, dat veehouders hun melk direct aan de consument verkopen. Onder bepaalde omstandigheden geeft het Produktschap voor Zuivel hiervoor toestemming. Zonder deze toestemming is het evenwel sinds vele jaren vprboden melk rechtstreeks in consumptie te bren gen. Het bedrijfsleven zelf heeft dit verbod uitgevaardigd. Aanspraak op nabetaling kan bovendien alleen worden gemaakt op de langs legale weg afgeleverde melk. De veehouder, die consumptiemelk rechtstreeks aan de consument aflevert, handelt derhalve niet alleen in strijd met de voorschriften, doch verspeelt tevens het recht op nabetaling van 14 cent per kg melk. 30 JAAR IN DIENST BIJ P.T.T. De heer Joh. T. Donkelaar, in Ederveen beter bekend als Han Donkelaar, viejt op 11 augustus a.s. zijn 30-jarig jubileum als postbesteller bij Tante Pos. Thans is de heer Donkelaar als ^besteller le klas in dienst. Toen Han Donkelaar in 1928 als hulp besteller begon was zijn oom in Ederveen kantoorhouder. Het vak van postbode vergde toen uiteraard meer inspanning dan tegenwoordig, want de route die Donkelaar met zijn brieventas volgde had een lengte van 50 km. Deze afstand werd per fiets afgelegd, maar naar de heer Donkelaar verzekerde kwam het meermalen voor dat hij op zijn lange tocht door weilanden en naar af gelegen boerderijen behalve de brieven tas ook de fiets op zijn rug moest nemen omdat een dikke laag sneeuw of modder de toegangsweggetjes tot die boerderijen, bedekte. De laatste jaren is de wijk in Ederveen voor de postbestellers wat bekort, maar het blijft toch zo dat de plattelandsbe steller nog heel wat kilometertjes meer aflegt dan zijn stadscollega. Ondanks dat doet de heer Donkelaar nog steeds dagelijks opgewekt zijn ronde. Het zal Han op 11 augustus niet aan be langstelling ontbreken. ADVENDO NAAR SERIEWEDSTRIJDEN IN BARNEVELD Het eerste elftal van de voetbalvereni ging „Advendo '57" op de zaterdagen 16 en 23 augustus deelnemen aan de serie wedstrijden te Barneveld, georganiseerd door de club van diezelfde naam. De Amerongse zwem- en waterpolo- vereniging „Wilskracht '57" heeft zater dag een kilometerzwemwedstrijd ge organiseerd zowel voor dames als voor heren. De weersomstandigheden waren ver re van ideaal: een straffe wind was er de oorzaak van, dat het Rijnwater nog al woelig was, hetgeen een extra han dicap betekende voor de bijna vijftig deelnemers(sters). Bij de heren waren het de V.Z.C.-» junioren Ad. en Cel Slotboom, die be slag re^p. op de eerste en tweede plaats wisten te leggen. De tijd die Ad nodig had voor deze 1000 meter was 9 min. 2.2 sec. Bij de dames zegevierde mej. Corrie van Lienden in de redelijke tijd van 10 min. 24.2 sec. Het parcours eindigde in het Ame rongse Rijnbad, terwijl de start plaats vond bij de z.g. Steenoven in Eist. De prijsuitreiking geschiedde door wethouder Bonte, die in zijn speechje nog dank bracht aan de beambten van Rijkswaterstaat, die alle medewerking hebben verleend door voor de afzetting van de baan te zorgen. Wij hopen, dat de zwemclub Wils kracht '57 in haar voornemen zal sla gen van deze wedstrijd een jaarlijks terugkerend evenement te maken, want de deelnemers waren zonder uitzonde ring enthousiast over deze wedstrijd. Een aparte vermelding verdient nóg het feit, dat de oudste deelnemer, de 75-jarige heer Esveld, er in slaagde deze kilometer uit te zwemmen, waar voor hij terecht werd beloond met de prijs voor de meest sportieve deel nemer. Op de vraag hoe hij zich na de tocht voelde, antwoordde hij: „Prima, hoor! Alleen mijn gebit zat me dwars. Niet tegenstaande dit euvel heeft de heer Esveld het parcours geheel uitgezwom- men. Evenals vorige jaren is Leersum en omgeving weer vol bedrijvigheid. Al- lerwege is men druk doende de ont werpen uit te werken voor de wagens, die in dit corso op 9 augustus zullen meerijden. Het belooft weer een groots corso te worden, daar zich reeds 30 deelnemers hebben aangemeld, terwijl nog meer deelname verwacht wordt. Het corso zal door drie muziekkorp sen worden opgeluisterd. We kunnen u dan ook aanbevelen dit corso te gaan bezichtigen. Het dorp zal, evenals vorig jaar, een sprookjesachtig aanzien vertonen door de verlichting van gevels en tuinen. Het corso zal dit jaar ook de route door Doorn rijden. Dat het corso steeds meer in de belangstelling komt, kan blijken uit het feit, dat de A.V.R.O zelfs voor een reportage naar Leersum is gekomen, welke reportage zal wor den uitgezonden. HET RAADSEL DER OUDE ETRUSKERS In 1956 kon men in het gemeentelijk museum te Den Haag een en ander be wonderen van de kunst en kuituur der oude Etruskers. Terloops werd in de com mentaren op het tentoongestelde ook ver meld, dat men tot nog toe er niet in was geslaagd, het raadsel der taal der Etrus kers op te lossen. Dit lijkt des te vreem der omdat hun taal nog in het tijdperk der Oude Romeinen werd gesproken en geschreven. De Etruskers werden name lijk door hun buren, de Romeinen, ge leidelijk geabsorbeerd. Nu heeft de Itliaanse archeoloog Bar- toccini 120 km ten noorden van Rome, het oude „Vulci" der Etruskers gevonden. Dit is namelijk de enige stad, die zich aan de Romijnen heeft overgegeven, waardoor haar iedere vernieling werd gespaard. Ze ging gewoon in het Romeinse Rijk over. Dit geeft een redelijke kans dat men aldaar twee-talige documenten aantreft. Hij heeft al op een schrijftafeltje van een slaaf allerlei Aantekeningen omtrent het leven aldaar gevonden en rekent er op, ook eens een twee-talig document te vinden. Onze moderne taalwetenschap heeft n.l. slechts één enkele sleutel nodig om een taal te reconstrueren. VREEMDE KEIZERIN DEED GOED WERK Een meisje uit lagere kringen en van zeer losse zeden kreeg als echtgenote van de keizer van het Oost-Romeinse rijk de naam Theodora. Nadat ze keizerin was geworden, bleef ze keizer Theodorus steeds trouw. Zij bemoeide zich met groot sukses met de staatszaken. Toen het rijk reeds aan het ineenstorten was, wist ze de ministers tot nieuwe weerstand aan te *11^ zetten en het rijk te redden. NOG GOED AFGELOPEN „Helaas niet de eerste maal, dat u voor een dergelijk feit terechtstaat", zei de Utrechtse politierechter tot de 45-jarige stukadoor H. V. uit Scherpen- zeel toen deze maandagmiddag voor hem terechtstond wegens overtreding van de Wegenverkeerswet. Dat wilde de verdachte niet ontken nen, maar toch had hij gedacht nog wel behoorlijk zijn auto te kunnen besturen na enige café's te hebben bezocht, waar hij zes flesjes bier had gedronken. Die biertjes waren evenwel buitengewoon slecht gevallen omdat de stukadoor op die bewuste septemberdag van het vo rig jaar niets had gegeten, maar de drank als vulling voor zijn lege maag bestemde. Een meteropnemer, die V. naar zijn auto zag wankelen, waar schuwde de* opperwachtmeester W. v. d. K. Deze politieman zag hoe de ver dachte op een vreemde manier reed en sommeerde hem te stoppen. De stuka door voldeed hieraan en toen de wacht meester bovendien constateerde dat 's mans spraak niet normaal was, gaf hij hem een proces-verbaal wegens overtreding van het befaamde artikel 26 van de Wegenverkeerswet. „Deze verdachte heeft in 1953 reeds een week onvoorwaardelijk wegens eenzelfde overtreding gehad, maar de herinnering hieraan is blijkbaar ver vaagd", aldus de Officier van Justitie in zijn requisitoir. Hij eiste thans twee weken gevangenisstraf en vier maan den intrekking van verdachtes rijbe wijs. De raadsman, mr. J. Boor, betoogde, dat het bedrijf van zijn cliënt zeer on der het gebeurde heeft geleden. Hij voerde aan, dat de gezondheidstoestand van K. niet toelaat dat hij regelmatig op de bedrijven werkt en daarom zijn wagen nodig heeft om controle uit te oefenen. Het gemis van zijn rijbewijs is daarom een grote handicap voor hem. Pleiter drong aan op een voor waardelijke straf met toezicht. De politierechter was van mening, dat de verdachte door het moeten af geven van zijn rijbewijs reeds vrij zwaar is gestraft. Hij bepaalde zich tot het opleggen van een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met twee jaar proeftijd alsmede een geld boete van 60,of dertig dagen hech tenis. DE NIEUWE POLDER GROEIT. Een beeld van het werk aan de verbindings- sluis tussen de beide afdelingen van de Flevopolder. Deze sluis zal de enige z\jn in de gehele polder. (Vervolg van pagina 1) j het recept aan een miljonair uit Gëór- gia, Ernest Woodruff, die op zijn beurt j33a\ j(eez ap jebC joia uba dooi-iaA^ju overdeed aan zijn zoon Bob. Deze 2ëtte het werk van Chandler eerst goed voort. uq Hij ging verder Coca Cola door mid del van ongekend grote reclame-cam pagnes bekend te maken. Zelfs de oudere Pemberton had al reclame ge maakt voor zijn nieuwe drank. In de boeken van 1886 komt een post voor van 46 dollar voor reclame-doeleinden. Chandler maakte ook reclame, maar dan op veel grotere schaal. Hij adver teerde, dat Coca-Cola alle vermoeid heid verdrijft en hoofdpijn geneest, eigenschappen die Cola inderdaad, zij het in bescheiden mate, bezat. De rode kleur van de tegenwoordige Coca-Cola reclame hebben we even eens aan Chandler te danken. Eens kon hij voor het transport van zijn drank niets anders dan een partij oude whiskey-vaten krijgen. Geen nood. Hij kocht onmiddellijk de vaten en liet ze vuurrood schilderen. Sedert die dag is rood de coea-colakleur voor reclame en DALENDE OMZET BIJ DE A.K.U. Uit het kwartaaloverzicht van de Al gemene Kunstzijde Unie N.V. blijkt, dat de omzet van deze vennootschap gedu rende het tweede kwartaal van 1958 be langrijk lager is geweest dan in het eer ste kwartaal van dit jaar. Ook ten op zichte van de omzet in het tweede kwar taal van het vorig jaar is de daling vrij groot. Toen bedroeg de omzet namelijk 55,4 miljoen gulden en thans 48,7 miljoen. Tegenover deze omzetdaling staat ech ter ook een scherpe daling van het kos- tencijfer. Bovendien was het bedrag, dat pan belastingen moest worden betaald belangrijk minder, zodat tenslotte toch een netto-winst van 3,6 miljoen gulden Overblijft. In het eerste kwartaal van dit jaar was de netto-winst ook 3,6 miljoen gulden en in het tweede kwartaal van 1957, 3,4 miljoen. I (Vervolg van pagina 1) rens Dorpsstraat getoerd, waarbij de wa gen voor- nog achterverlichting voerde en ook was de kentekenplaat niet ver licht geweest. Bovendien had hij in de Wilbrinkstraat met grote snelheid slinge rend achteruit gereden, bezat hij geen rijbewijs en had hij onder invloed van alcoholica verkeerd. Voor dat laatste - de dronkenschap ach ter het stuur en het joy-rijden- was hij door de rechtbank te Arnhem al veroor deeld tot f 60.- boete en een voorwaar delijke hechtenis, maar vrijdag bleef er vt>or het kantongerecht te Wageningen nog voldoende te verrekenen over. 't Is een compleet menu, een hele waslijst, zei de rechter in een wat anti- ppdistische beeldspraak. Hoe kwam het allemaal zo. Tja,aarzelde verdachte. Ik denk dat het m'n wilde haren waren. Dronken was ik overigens niet, dat wordt ik niet van vijf biertjes en ik wist nog best wat ik deed. Ik vrees van niet, oordeelde de officier. j Met elkaar is het allemaal verschrik kelijk overdreven, bracht K. in het mid den. Ik kan niet door Lunteren komen of de politie zit al achter me aan. Gelet op de feiten is dat ook wel no dig, was het gerecht eenstemmig van me ning. Verdachte wilde het echter zo som ber niet opvatten, want wat was er nu eigenlijk gebeurd. Er was niets kapot en niémand was er gewond. Dat de politie hem op z'n wild-west rit verwoed had achtervolgd en hem tot stoppen had moe ten dwingen, omdat hij niet op daartoe geeigende tekens had gereageerd, wenste hij liever verwaarloosd te zien. Rekening houdende met de reeds door de Arnhemse rechtbank opgelegde straf eiste de officier voor elk der zes ten laste gelegde misdragingen 10,- of 4 d. In to taal f 60.- dus, maar rechter v. d. Brand ging nader specificeren. Voor het ontbre kend voor- en achterlicht en voor de ont brekende kentekenverlichting liet hij het op driemaal f 10.-, doch voor het te hard rijèen in de Dorpsstraat en voor het ge vaarlijke achteruitrijden op de Wilbrink- strhat werd het in beide gevallen f25.- of 10 d. Voor het niet hebben van een rij bewijs tenslotte luidde het vonnis een onvoorwaardelijke hechtenis van 3 dagen. Ik doe afstand van hoger beroep, antwoordde K. op de gebruikelijke vraag. Ik zal zien het met m'n baas in orde te maken en dan ga ik die drie dagen maar zitten Onaangenaam vind ik het als er ach ter mijn rug over mij gepraat wordt, terwijl de betrokkene zich niet kan verdedigen omdat hij er niet bij is. Wat uw verslag van de laatste raads vergadering betreft het volgende. U stelt daarin de vraag: is de heer Van Dijk in het ongelijk gesteld wat zijn vragen betreft over de gunning wegen te Eist en het benoemen van een administrateur voor de reorganisatie van G.W. Ik moet toch vaststellen, dat uw ver slaggever nog tamelijk groen is, want als de voorzitter van de raad had kun nen bewijzen, dat Van Dijk er naast was, dan zou hij zeker dat punt op nieuw aan de orde hebben gesteld na die gesloten vergadering. Maar Van Dijk handhaaft zijn stelling in de ge stelde vragen, n.m. dat het in strijd is met wet en gemeentelijke autonomie aan de kapstok wordt gehangen. 1. B. en W. hebben volkomen het recht bij openbare aanbesteding te gunnen als het blijft bij of binnen het bedrag door de raad vastgesteld, maar als het zo is als in dit geval ruim 5000 gulden gaat boven het bedrag wat "in de raad is besproken en vastgesteld, dan hebben B. en W. uit democratisch oogpunt reeds de plicht er mee bij de raad te komen. 2. Als B. en W. de raad mededeling doen dat zij de raad een reorganisatie plan voor zullen leggen om tot reorga nisatie van Publieke Werken te komen, dan is dat best, maar dan eis ik van hen dat voor en aleer zij met het be noemen van ambtenaren voor die ge reorganiseerde dienst beginnen, eerst bij de raad komen met voorstellen en het verzoek om de gelden welke voor die reorganisatie nodig zijn. Indien dat gebeurd is dan kunnen zij benoemen en reorganiseren. De raad beslist volgens de wet voor al wat de financiën betreft en hier gaat het om duizenden guldens. Maar hier maakt men misbruik van de meerder heid die het wel slikt, ook al gaat het ten koste van de gemeentelijke auto nomie. E. P. van Dijk, raadslid. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Zaanland" (4 aug.); Australië: s.s. „Nuddea" (29 juli); s.s. „Or- sava" (1 aug.); Brazilië: s.s. „Alkaid" (29 juli); m.s. „Gooiland" (31 juli); Canada: m.s. „Willem Ruys" (29 juli); m.s. „Noor- dam" (31 juli); Chili: via New York (31 juli); Indonesië: s.s. „Anchises" (29 juli).; m.s. „Tabinta" (31 juli); Ned. Antillen: m.s. „Oranje Nassau" (29 jul); Ned. Nw. Guinea: m.s. „Musi Lloyd" (31 juli); Nieuw Zeeland: via Engeland (2 aug.); Suriname: m.s. „Nobistor" (6 aug.); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Edin burgh Castle" (2 aug.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. verpakking. De publiciteit voor Coca-Col^ neemt nog steeds grotere omvang aan. Per jaar geeft de maatschappij 225 miljoen dollar uit aan reclame. Dank zij die reclame worden op het ogenblik per dag meer dan 60 miljoen flesjes Cola verkocht en zijn de aandelen van de Coca-Cola Company op de New-Yorkse Beurs op ongeveer een miljard dollar gewaardeerd. In de Verenigde Staten leveren ll| bottelarijen Coke in flesjes af. Van 4it aantal bottelarijen heeft de maatschap pij er zelf 50 in exploitatie, de overige duizend zijn volkomen zelfstandig. Ogenschijnlijk gaat voor de maat schappij op deze wijze veel recht streekse winst verloren. In werkelijk heid wordt het plaatselijk en particu lier initiatief er door gestimuleerd. Een van de beginselen van de Coca-Cola Company is, dat een ieder die bij het bedrijf betrokken is, er aan moet ver dienen. Zo heeft zij evenmin enig fi nancieel belang bij een enkele van de anderhalf miljoen detailzaken, die in de U.S.A. Coca-Cola verkopen, net zo min als in de zaken van de circa 2000 Coca-Cola grossiers. Grote concerns hebben de maat schappij dikwijls al aangeboden op snelle manier met de modernste ma chines te bottelen. De leiding heeft voor alle offertes beleefd bedankt, om dat zij te allen tijde wil vasthouden aan het beginsel: „We stay out of other people's business". Zelfstandige bottelarijen bestaan over heel de wereld, behalve in de Sow jet- Unie; zij ontvangen de siroop, die in de Amerikaanse fabrieken wordt ge maakt. De formule van die siroop is slechts gedeeltelijk bekend. De formule van de hoofdgrondstof is opgeborgen in een kluis van de fabriek te Baltimore. En buiten dr. W. Heath en de heer B. Wells kent niemand het geheim van die formule. Gedurende de oorlog zond generaal Eisenhower het bevel om acht ver plaatsbare bottelarijen naar Noord- Afrika te zenden. Verder leverden nog 55 andere bottling-plants Coke aan de troepen aan het Pacafic-front. In Amerika is Coca-Cola letterlijk overal verkrijgbaar, behalve op de spoorwegstations, aan de ondergrondse en bij bushaltes. Steeds meer verschij nen Cola-automaten en Coke-bars. De Coca-Cola Company heeft zich ten doèl gesteld de Coke „op armslengte" bin nen het bereik van het publiek te bren gen. Of het zal lukken? Daar twijfelen zij geen moment aan, omdat zij ver trouwen hebben in het machtige recla me-apparaat. Geen ogenblik zal het fabrieksmerk Coca-Cola uit de ogen van het publiek verdwijnen. In de stra ten roepen onmenselijk hoge reclame stellages de voorbijgangers toe Coca- Cola te drinken, 's Nachcts flitsen de lichtreclames door de slaapkamerramen naar binnen. Wat tot op heden geen enkele revo lutie heeft kunnen bewerkstelligen, is een onschuldige drank gelukt: het heeft de wereld veroverd en is bezig de mens" heid in zijn machtssfeer te betrekken. Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP

De Vallei | 1958 | | pagina 2