DOVO - UNITAS 4-1 DE VALLEI Ritmeester won de beslissingswedstrijd Het Waterballet van „De Meeuwen" naar Veenendaal Voor de Jeugd Geldzorgen De Zoon Burgemeester Competitie-indeling voor het seizoen 1958-1959 Neveda miste strafschop Grote nederlaag van V.Z.C. tegen Beckingham Advendo verloor van Valkse Boys Een zeer talryk publiek heeft zaterdagavond op het Dovo-terrein kunnen ge nieten van uitstekend voetbal bij de jubileumwedstryd tussen Dovo en het Gorinchemse Unitas. Dovo heeft zich geen moment laten afschrikken, dat Unitas in de eerste klasse speelt. Vanaf het begin nam de thuisclub het spel in handen. De Gorinchemmers, die deze middag een drietal spelers als proef hadden opge steld, kregen maar geen vat op het uiterst snelle spel van Dovo, terwyl de Dovo- verdediging met stopper Jean Kroesbergen aan het hoofd, de Unitasaanval zo weinig kansen gaf, dat doelman Hardeveld er maar sporadisch aan te pas be hoefde te komen. Voor de rust had Dovo de van doel tot doer staande wind in de rug, maar na de rust was de aanvalsdrift van de rood- witten niet minder. Al spoedig na het begin liet doelman Den Adel de bal los na een schot van Van Zetten. Dat was voor T. van Laar die deze middag midvoor speelde vol doende om de bal over de doellijn te plaatsen. De Unitas-verdediging moest alle zeilen bijzetten om de flitsende aan vallen af te slaan. Na een half uur spelen Volgde er een goede voorzet van rechts buiten Van de Pol, die door Roelie Schoe- man op fraaie wijze werd ingekopt. Het werd ook de ruststand. De competitie-indeling voor het seizoen 1958-1959 van de 3e klasse oost A van de K.N.V.B.-zaterdagcompetitie is als volgt: DOVO DOSK (Kampen) DTS '35 (Ede) Go-Ahead (Kampen) Harskamp Nunspeet Owios (Oldebroek) Sp. cl. Genemuiden SKV (Wageningen) VRC WHC (Wezep) Als we de vorige indeling vergelijken blijkt dat Ermelo en Apeldoorn zijn ver dwenen en DOSK, Harskamp, Owios en Sp. cl. Genemuiden thans zijn ingedeeld. Reserve 3e klasse B west I: Bloemenkwartier 2 DOVO 2 Huizen 2 Spakenburg 2 SSVU 2 VRC 2 VVOG 2 IJsselmeervogels 2 De tweede helft was een kwartier oud, toen linksbuiten Klaas van Hal op een fraaie wijze de bal door de Unitas-ver dediging heenbracht en juist op tijd een voorzet gaf. Met een magnefiek schot bracht Roelie Schoeman de stand op 3-0. Enkele minuten later was het opnieuw Klaas van Hal die de bal aan Van Zetten op een presenteerblaadje gaf. Van Zetten kon dan ook niet missen. Dat bracht de stand op 4-0. Eerst tien minuten voor het eind kreeg de Unitas-midvoor Schaeffer gelegenheid met een kopbal doelman Har develd te passeren en daardoor de eind stand op 4-1 te brengen. HET GEHEIM VAN DE AARDAPPEL De plantengroei kan enorm worden be vorderd door allerlei soorten kunstmatige verlichting of bestraling. Het effect is niet altijd hetzelfde, laat staan het nuttig effect dat onder andere afhankelijk is van de kostprijs van de elektrische stroom en de waardering die primeurs of andere landbouwprodukten gedurende een bepaald tijdperk in een bepaald land genieten. Men heeft echter vastgesteld dat bij de aardappel de stand van zaken volkomen anders is. Daar wordt namelijk de groei door de kunstmatige verlichting of be straling ongunstig beïnvloed. Misschien is deze observatie het uitgangspunt voor nieuwe onderzoekingen met resultaten, die ons mensen weer nieuwe uitzichten verschaffen voor het tijdperk waarin het zal krioelen van miljarden mensen, waar voor wij het voedsel op onze aarde slechts met moeite kunnen vinden. Het veteranenelftal van Ritmeester heeft de beslissingswedstrijd tegen Neveda met 1-0 gewonnen. Deze voetbalwedstrijd werd zaterdagmiddag op het terrein van de Merino's gespeeld. Ritmeester is nu kampioen in groep B en zal zaterdag tegen de kampioen uit de andere groep - de veteranen van „Veenendaal" - moe ten kampen om de eerste en tweede pry's. Ritmeester heeft de krappe 1-0 over winning op Neveda niet cadeau gekregen. Integendeel, een gelijk spel zou de ver houding zijn geweest. Neveda had die kans op een gelijk spel kunnen raliseren toen de ploeg een strafschop mocht ne men. Linkshalf De Ruiter schoot echter te zacht en recht op de Ritmeester-keeper af. Het windvoordeel - er stond een harde zuidwester - was in de eerste helft voor Ritmeester, dat direct van leer trok. De stevige Neveda-achterhoede kon het die tien minuten van Ritmeester-aanvalsdrift echter houden en toen kon ook Neveda aan bod komen. De Ritmeester-spil Har- tog was nu opgewassen tegen de wat on samenhangende aanvallen van de wol mensen. Ritmeester nam na zestien mi nuten de leiding toen midvoor Brandsen (ex HVC Amersfoort) de bal goed plaatste naar de ver naar voren gelopen rechts half R. v. d. Heuvel, die met een af standsschot de roos trof. (1-0). Ritmeester bleef sterker, maar doel- In het kader der viering van het 25- jarig bestaan van het „Bergbad" zal het Veenendaalse publiek de gelegen heid worden geboden kennis te maken met een voor Europa nog vrij jonge vorm van watersport, n.l. het kunst- zwemmen. Het feestcomité is er name lijk in geslaagd voor één avond beslag te leggen op de kunstzwemgroep van de grote Amsterdamse vereniging „De Meeuwen". Het Bergbad zal mede voor deze ge legenheid in een feestkledij worden gestoken: talrijke schijnwerpers zullen het mogelijk maken tot in details de sierlijke bewegingen te volgen van de ze water vlugge z wemster tj es. Deze kunstzwemgroep heeft ook in het buitenland reeds een uitstekende reputatie, waarvan onder meer getuigt het feit, dat zij reeds vijf jaren achter een een trip hebben gemaakt naar Frankrijk en Spanje, waar dan avond na avond tienduizenden deze uitnemen de zwemshows kwamen bezoeken. Ook dit jaar zijn de Meeuwenmeis jes naar Spanje geweest, waar zij in Barcelona hebben deelgenomen aan de Semana Internacionnal, een sportweek welke werd georganiseerd door de sportvereniging, waarvan o.a. de be roemde Spaanse club Barcelona een onderdeel is. Naast de uitvoeringen, welke werden gehouden in het enorme Montjuich zwemstadion, hebben de meisjes ook deelgenomen aan een wedstrijd tussen verschillende balletgroepen, waarin zij achter een Amerikaanse groep als uit stekende tweede eindigden. Zoals ieder ballet heeft ook dit ballet een prima ballerina n.l. Lucie Bakker. De wijze waarop dit meisje haar num- meer weet te brengen is alleen al een bezoek aan het Bergbad waard. De meest imponerende groepsnum mers ontlenen hun namen en ook hun stijl aan de moderne dansen, nl. de Mambo en de Rock and Roll. Vooral dit laatste nummer heeft in Barcelona stormen van geestdrift doen oplaaien en deed de tribunes welhaast bezwij ken onder het enthousiasme van de ruim tienduizend Spanjaarden, die avond aan avond deze zwemshow heb ben bezocht. Wij zouden dan ook een ieder willen aanraden deze op hoog internationaal peil staande zwemshow te gaan zien en te genieten van wat leidster Iet Koster van Feggelen en haar meisjes zullen brengen. Jl. zaterdag speelde VZC I een vriend schappelijke wedstrijd te Wageningen tegen de Engelse ploeg Beckingham, die daar momenteel op bezoek is, Het is voor de VZC-ers een 8-2 neder laag geworden. De Engelsen, die over een snelle ploeg beschikten en ook technisch de beteren waren, lieten zich nogal eens tot hard, zelfs te hard spel verleiden, hetgeen bij deze sport, waar men toch niet kinderachtig is, wel iets wil zeggen. Ook de Utrechtse eersteklasser UZSC had de handen vol aan deze fanatieke Engelsen en zij wisten - mede dank zij het feit, dat de scheidsrechter deze maal de touwtjes strak in handen hield - Beckingham met een doelpunt verschil te kloppen (5-4). Insiders verwonderen zich over de enorme verbetering, die het Engelse spel peil in de loop van een jaar had onder gaan; het bleek echter, dat verschillende gastspelers in de Beckinghamploeg waren opgenomen, zodat hier eerder van een districtsteam, dan van een verenigings team sprake is. Zowel de UZSC- als de VZC-spelers waren nogal verontwaardigd over het arsenaal van trucks, dat de En gelsen naar Nederland meenden te moe ten meenemen. Uit een en ander blijkt wel, dat de Engelse en de Nederlandse opvattingen hieromtrent nogal uiteen lopen. De voetbalvereniging Advendo '57 speelde zaterdag een oefenwedstrijd te gen Valkse Boys uit Lunteren. Het werd een 2-1 nederlaag voor de ploeg uit Ederveen, die een -1-0 achterstand opliep toen doelman Groeneveld de bal liet glippen. Een keurig doelpunt van rechtsbuiten Greuter betekende de ge lijkmaker. Met deze 1-1 stand kwam de rust. Na de hervatting maakte de mid voor van de Boys het winnende doel punt voor zijn club. punten kwamen er niet meer uit. Wel werkte linksbuiten v. d. Kraats de bal over de doellijn, maar de pret ging niet door wegens buitenspel. Kort voor de rust moest spil v. d. Waal van Neveda het veld verlaten na een botsing met rechtsbinnen Albers. Neveda speelde tot de rust met tien man en Ritmeester liet in die periode M. van Kooten buiten het speelveld. Na de rust completeerde v. d. Kolk het Neveda-team en dank zij het windvoor deel was Neveda voortdurend in de aan val. Middenvoor Van Hal was echter te langzaam en ook de overige aanvallers talmden te lang. Alleen linksbuiten Van Ommeren schoot eens keihard een paar centimeters naast het doel. Na een kwartier mocht Neveda een penalty nemen wegens hands bij Ritmees ter. Door bovengemelde oorzaken werd het geen doelpunt. Ritmeester bleef de kleine voorsprong behouden en ondanks de hardnekkige Neveda-pogingen kwam er geen verandering in. EEN RUSSISCHE KOLONIE IN CALIFORNIë Omstreeks 1820 stelden de Amerikanen nog weinig belang in de eilanden voor de kust van Californië. Daarentegen zochten de Russen, die reeds in de zeventiende eeuw op Alaska een kolonie stichtten, nieuwe steunpunten aan de westkust van Amerika. Een van deze nieuwe steun punten waren de Farallones eilanden, dicht bij de baai van San Francisco. Plot seling kwam de Tsaar met het verbod voor alle niet-Russische schepen, deze eilanden waarop ook een fort was ge bouwd, te naderen. Ze moesten allen, de Amerikanen incluis, afstand houden en liefst 170 kilometer. Deze overdreven eis leidde tenslotte tot de likwidatie van be doelde kolonies. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10, Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 31 juli Corrie en Gerrie Kleijer 31 ff Tera Vonk 5 aug. Dicky van Dorland 6 ft Jansje Drost, Achterberg 8 Ada van Benthem 9 Janny Nijhoff 9 Dieke de Rooder 9 Gert van Capelle 9 Wimmie v. d. Berg 11 ff Jannie Hendriks 12 ft Henk Roelofs 13 ff Marietje van Wakeren OPLOSSING RAADSELS I. Niet thuisbehoren: A Frankrijk (geen koninkrijk) B Tiber (geen Franse rivier) C Werra (geen zij rivier van de Rijn) D Kaspische Zee (geen verbinding met de Atlantische Oceaan). II. Gram, Rome, amor, merg. III. Kok, bok, bof. I. Niet thuisbehoren: A walvis (dit is een zoogdier B Warfum (ligt niet in Friesland maar in Groningen) C gluton (is een plakmiddel) D Moezel (is een Duitse, geen Nederlandse rivier). II. Slak, lade, ader, kers. III. Pottenbakker. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Welke wijzers zouden 't wezen, Die nooit op een uurwerk staan, En die, net als jullie, dikwijls Op twee benen wandelen gaan? II. Xplaats in Limburg XNd-Holland XGroningen XGelderland XDrente XOverijssel XNd-Brabant XGelderland Op de kruisjeslijn komt de naam van iets wat veel kinderen, ook in deze va kantie, zullen doen. III. Mevrouw Kok heeft haar gouden ketting gebroken in vijf gelijke stukken van elk drie schakels. Waarom ze dat deed weet ik niet, maar de volgende dag wilde ze de ketting weer heel hebben. Ze ging naar een goudsmid, die voor elke schakel die hij open moest maken een dubbeltje wilde. Ook voor elke schakel die hij weer moest sluiten vroeg hij tien cent. Mevrouw Kok ging daarmee ac- coord. Toen de ketting klaar was vroeg hij tachtig cent. Mevrouw Kok schudde i haar hoofd: „Dat had goedkoper gekund!" riep ze. En ze had gelijk. Voor welk be drag had de goudsmid het ook kunnen doen? Voor jongeren: I. Welke Jan kent in het land Ieder mens en ieder kind? Zoek hem maar, 'k weet zeker dat je Hem dan in een kast wel vindt. kl. diertje dat een web maakt koperen muntje als je een huis bewoont be taal je een jongensnaam plaats dicht bij Deventer een grondsoort III. Met K woon ik een hok; met L ben ik een deel van je gezicht; en met W sta ik in de speeltuin. Bram de Groot en Henk de Wit waren dikke vrienden. Ze zaten naast elkaar in de bank op school, voetbalden samen en konden het bijzonder goed samen vinden. Toen de vakantie kwam besloten ze sa men een fietstocht over de Veluwe te maken en van jeugherberg naar jeugd herberg te trekken. Een heel jaar hadden ze gespaard voor de tocht, de ouders de den er wat bij en zo kon Bram de Groot een aardig centje in de oude portefeuille van vader stoppen. Op woensdagmorgen vertrokken ze. Alles wat ze nodig hadden was op de fietsen geladen. In de fiets tassen zaten ook nog verschillende lek kere blikjes met vleeswaren en vruchten, want vader de Groot had een grote zaak in dergelijke artikelen. Dat alles was fijn voor onderweg. Met de beste wensen ver trokken de jongens uit Utrecht, waar ze woonden. De wind was west en nogal krachtig, zodat ze met een flinke vaart de reis begonnen. De jongens genoten van het mooie weer en het natuurschoon en ze besloten in Wageningen in een lunchroom de meegenomen boterhammen op te eten. Ze bestelden elk een flesje chocomel en de boterhammen smaakten best na de fietstocht. Aan een tafeltje naast de jongens zat een meneer een uit smijter te eten. Die zag er lekker uit en de jongens besloten dat in de vakantie week ook een keer te doen. Toen de bo terhammen op waren, wilde Bram beta len, want hij ging tijdens de tocht over de centen. In zijn portemonnaie had Bram een paar losse guldens, maar Henk „EET SMAKELIJK"... Een spontane foto van een stelletje „hongerlappen"... Toen de „gong" geslagen werd voor de lunch in het Pevensey-kamp (graafschap Sus sex), sprong een Schotse padvinders- dans uit, wat zeker getuigt van een goede groep uit de band en voerde een krijgs- „smaak". FEUILLETON van de DOOR TOM LODEWIJK (3) geen voorwaarde iets laten uitlekken over zijn afkomst en relaties. Hij zelf is veel te bescheiden en eenvoudig van aard, om er groot op te gaan. Ik zou hem de kans geven zich in te werken. Misschien, dat gebeurt wel eens, ont waakt er toch een belangstelling die hem uiteindelijk tot studeren brengt, al is het met moeite en niet meer dan het noodzakelijke. Misschien ontwik kelt de jongen zich als een man van de practijk, wellicht ook als goed zaken man. U hebt misschien dat mopje wel eens gehoord van die twee h.b.s.-'ers? De burgemeester glimlachte wat strak. Hij was niet in de stemming voor mop pen. Er waren twee jongens op school De een leerde geweldig, de ander kon het niet. Hij zakte als een baksteen en ging in de tweede klas van de HBS af. De een werd professor en stond hoog in aanzien. Maar u weet hoeveel pro fessors verdienen. Eens, op zijn oud fietsje, op weg naar de universiteit, werd hij bijna aangereden door een ge weldige slee. Er stapte een heer uit in een kostbare overjas, die zich begon te verontschuldigen, maar opeens zei: Heb ik het goed of heb ik het mis, ben jij dat Jacob? Ja, dat ben ik, zei de professor en als ik me niet vergis, ben jij Hein! Dat klopt, zei Hein, wat doe je voor de kost? Ik ben hoogleraar in de archaeologie, zei Jacob en wat doe jij? Ik ben in zaken, zei Hein. Jij in zaken? vroeg de professor. En je bracht het nooit verder dan een vier voor rekenen! O, maar dat is een heel stuk beter geworden, zei Hein. Kijk, ik koop bijvoorbeeld een partijtje bre tels voor een gulden per stuk en ik verkoop ze voor een rijksdaalder. Nou en die anderhalf procent winst, daar 'eef ik van! De burgemeester schoot toch in een Lach. Er zit een diepe kern van waar heid in dat mopje, erkende hij en nu hij gelachen had, leek alles opeens minder erg. Appreciërend zag hij de leraar aan. meneer Haentjens, ik weet niet of ik het in alles met u eens ben en of ik uw advies zal volgen, maar ik stel het bijzonder op prijs, dat u zo open gesproken hebt. En dat u uw eigen belang op de achtergrond ge steld heeft voor dat van mijn zoon. Want u zoudt een leerling verliezen, als ik uw advies volgde. Ik ben geen automaat, verweerde zich de leraar, ik houd van m'n jon gens. Dat merk ik, zei de burgemeester als in gedachten. Rechtvaardig en fair als hij was, zocht zijn geest naar mo gelijkheden. Opeens verhelderde zijn gezicht. A propos, u weet dat we van plan zijn hier een avondschool te stichten. Het voorstel komt volgende maand in de raad. Als u wellicht iets zoudt voe len voor de post van leraar aan die school, wellicht zelfs directeur, dan zou ik u in ieder geval aanraden te sollici teren als de verplichte oproep in de krant wordt gedaan. Burgemeesterzei de bezoeker onthutst, dat was niet. Uw bedoeling. Daarom juist, meneer Haentjens. Wij zoeken voor onze school ook geen automaten, weet u? Ik zal er over denken. En ik zal u mijn besluit laten weten. Ik dank u wel. Toen de leraar vertrokken was, zat burgemeester Van Liempden van Heer waarden nog lang in zijn studeerver trek. Het was daar, dat zijn vrouw hem vond. En dat ze eindelijk eens samen konden praten, praten over de toe komst van hun zoon. HOOFDSTUK II Isabeau komt op. Rob van Liempden keek nog eens in de spiegel of zijn das wel recht zat en daalde toen af naar de salon, met een gezicht als toog hij ter brandstapel. Het zou vanavond weer opzitten en pootjes geven worden. Moeders ver jaardagen alle notabelen present. Hij wist wel hoe ze over hem dachten, die stomme zoon van de burgemeester, die niet leren kon. Hoogstens beklaag den ze zijn vader, die met zo'n produkt moest optrekken. Veel liever had hij vanavond in de garage gezeten met Joep Marsman, die daar een ouwe Ford-T-motor in elkaar aan 't zetten was. Joep kon wél goed leren, maakte het best op de ambachts school, maar Joep keek hem er nooit op aan, dat hij het niet kon. En, dacht Rob, als ik voor een motor zit of onder wagen kruip, voel ik me zo lekker als kip. Als ik het eenmaal gezien heb, weet ik het wel. Maar waarom zal ik me druk maken over Karei de Kale en Bismarck en onregelmatige werkwoor den, over algebra en meetkunde? Als ik de klas uitstap ben ik het allemaal weer vergeten. Enfin, vanavond niet naar Marsman, maar de lieve jongen uithangen, beleefd zijn tegen de heren en de dames, kinderpraat leuteren met de meisjes. Niks voor hem. Maar er zat niet anders op. Verscholen achter een grote vinger- plant, nam hij het gezelschap eens op. Mevrouw Bikkers was er nog niet, die zou vanavond haar dochter Isabeau meebrengen, die van kostschool ge komen was. Hij kende Isa nog wel van vroeger, een bijdehandte meid, die hem altijd te vlug af was. Meneer Bikkers mocht hij wel, die was zelf op zijn elfde van school gegaan en had nu een grote fabriek. Daar zat notaris Midema met zijn glimmend biljarthoofd en mevrouw Midema., tweehonderd pond schoon aan de haak, dacht Rob on eerbiedig. Zó Robbert, zou ze kwelen en hoe gaat het op school? Dat mens wist altijd juist datgene te zeggen wat je tegen 't haar opstreek. Verderop zat meneer Rijkens te pra ten, de rijkstuinbouwconsulent. Ook wel aardig, had hem eens gevraagd of hij geen zin in de tuin had. 't Kon meneer Rijkens blijkbaar niet zoveel schelen of je stom was op school. En zei dat hij uit de portefeuille beter een tientje kon wisselen, dan hadden ze wat meer klein geld. Bram stak de hand in zijn binnenzak om de portefeuille te pak ken en toen kreeg hij de schrik van zijn leven. De portefeuille was weg. „Henk," zei hij verschrikt, „ik ben de portefeuille kwijt". Ook Henk schrok. „Hoe kan dat nu?", zei hij, „heb je het ding verloren? Dat zou een strop zijn, want dan kunnen we meteen wel naar huis terugkeren". Bram zat te peinzen. „Nee", zei hij, „ik weet het, ik heb de portefeuille op mijn kamertje op het tafeltje laten liggen." „Niet erg snugger," meende Henk en hij had gelijk. DE REDDER Sip zaten de jongens te kijken. Wat moesten ze doen? Naar huis terug rijden tegen de nogal sterke wind in en de vol gende dag opnieuw beginnen? Maar dan was er zo maar een dag van de vakantie verloren. Ze konden ook opbellen en dan moest het geld naar Arnhem opgestuurd wor den, waar ze in de jeugdherberg zouden overnachten, maar dan ging er ook veel tijd verloren. De jongens wisten niet wat ze doen moesten. En toen zei ineens de meneer die een uitsmijter zat te eten: „Moeilijkheden jongens?" Henk vertelde wat er aan de hand was. „Tja," zei de vreemde meneer, dat is een strop, waar wonen jullie?" Bram vertelde dat ze in Utrecht woonden en dat zijn vader een winkel had en de Groot heette. ,De Groot' peinsde de meneer, O, die ken ik wel, weet je wat jongens, jullie fietsen rustig naar Arnhem naar de jeugdherberg. Ik moet het westen in en als ik even omrijd kan ik de portefeuille met het geld ophalen. Ik woon in Arnhem en van avond breng ik de portefeuille in de jeugdherberg en jullie zijn gered. Dat voorstel vonden de jongens prach tig en ze waren de meneer heel dankbaar. De meneer at de rest van zijn uitsmijter op en toen vertrok hij met zijn auto. Hij vertelde de jongens nog, dat vader De Groot hem ook wel kende, zodat hij zon der bezwaar de portefeuille zou mee geven. De jongens stapten opgelucht op de fiets en reden naar Arnhem. DE ENE DIENST Meneer Huisman reed met zijn auto naar het westen. Hij moest wel een heel eind omrijden om Utrecht te bereiken, maar dat had hij er graag voor over. Meneer Huisman was vertegenwoordiger van een grote vleeswarenfabriek en vele jaren had hij pogingen gedaan om ook eens wat aan vader De Groot te leveren, die een grote zaak met een beste omzet had. Daarom vond meneer Huisman het niet erg om de portefeuille te halen. Welgemoed stapte hij dan ook de win kel van De Groot binnen, die achter de toonbank stond. Het was niet druk in de zaak en Huisman vertelde wat er aan de hand was. „Dat klopt", zei vader De Groot, „de jongens waren een paar uur weg, toen wij de portefeuille vonden, Bram is nogal slordig en nu zit hij met de gebakken peren. We hebben ons al suf gepeinsd hoe we de jongens konden bereiken en als u de portefeuille mee wilt nemen dan kwam het in orde, alleen ik ken u niet en een portefeuille met geld aan een vreemde meegeven, u begrijpt wel „Natuurlijk begrijp ik dat", zei meneer Huisman, „maar ik ben geen vreemde, ik ben vertegenwoordiger van een vlees- fabriek en ik ben al verschillende malen bij u geweest om wat te verkopen, maar u wilde er geen nieuwe leverancier bij aanhalen." „Dat is waar ook", zei vader De Groot, „nu zie ik het, aardig dat u de jongens wilt helpen en ik ben er u dankbaar voor, wacht kom even binnen en drink een kopje thee, dan haal ik in tussen de portefeuille." Dat gebeurde en toen vader en moeder De Groot gezellig met de vertegenwoor diger een kopje thee dronken, zei vader De Groot: „De ene dienst is de andere waard, ik kan wel iets gebruiken nu het niet zo warm meer is, schrijft u maar even op". Mc-neer Huisman had schik, want wat in jaren niet gelukt was, ge lukte nu, hij kreeg een prachtige order van De Groot en als je er eenmaal tussen zat kon de firma De Groot een goede klant worden. TWEE RIJKSDAALDERS Danig in zijn nopjes reed meneer Huis man een paar uur later weer naar het oosten. Hij bereikte Arnhem en tufte meteen naar de jeugdherberg, waar Bram en Henk al vol spanning zaten te wachten „Alsjeblieft", zei meneer Huisman deftig, één portefeuille met geld, tel het even na." Bram telde en toen zei hij: „Er zit ten twee rijksdaalders te veel in. Meneer Huisman stond op: „Jongens ik wens jul lie een heel prettige vakantie toe, die vijf gulden zijn van mij en daar moeten jullie eens een lekkere uitsmijter van gaan eten, want ik zag jullie vanmiddag wel kijken naar mijn uitsmijter. Dank zij de verloren portefeuille heb ik er vandaag een beste klant bij gekregen in de firma De Groot en dat is me twee uitsmijters waard." Meneer Huisman vertrok met de dank van de jongens, die nu een heerlijke en onbezorgde vakantie tegemoet gingen. daar zat mevrouw Laarman, met haar man, de advocaat. Mevrouw Laarman kon bij Rob geen kwaad doen, met haar zachte stem en vriendelijke blau we ogen. Maar ze hadden bij Laarman een ongelukkig kindje. Rob kleurde nog als-hij dacht aan die keer, dat de dikke mevrouw Midema, zo dat ieder het horen kon, gevraagd had: Hoe géat het nu met de kleine man, mevrouw? Dat gezicht van mevrouw Laarman toenen van haar man. Die had mevrouw Midema graag langzaam haar dikke hals toegeknepen, dacht Rob vermaakt. Zijn moeder was in druk gesprek met mevrouw Janssen, wier man dit maal uit zijn studeerkamer was ge komen. Meneer Janssen schreef boeken over geleerde onderwerpen, wist Rob, die eenmaal de titel van zo'n boek ge lezen had.' „Animisme en fetichisme" erg spannend zou het wel niet zijn! Meneer Janssen was zo mak als een lam, als je hem maar met rust liet. Maar zijn vrouw praatte voor twee. Die moest de conversatie inhalen, die ze bij haar man tekort kwam, conclu deerde Rob. (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1958 | | pagina 4