Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Laatste ambtsperiode van burgem. Bakker D e Werel van WEEK-tot-WEEK Grote belangstelling bleek uit deelname aan kindervakantiewerk J. F* TAK Zwemfeest voor de jeugd Veenendaal verrgkt met nieuwe tak van industrie r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Grote ballonoptocht en -oplating als slot van geslaagd kinder vakantiewerk RHENEN 32e jaargang VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1958 Nr. 58 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel V'daalse St. Bernardhond wint prijs op concours Miep Quint nog nietvergeten Finale Veteranen-tournooi Eerste vrouwelijke raadslid geïnstalleerd Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER, Hij is ƒ5,00 waard 1 AL 037794 Reorganisatieplan dateert van 1954 op zaterdag 23 aug. in het Bergbad Verkeersongeval met dodelijke afloop BOS Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 553427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 3.60 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 95 cent, elk woord meer 7 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent RITMEESTER MANNENKOOR ZINGT VOOR DE RADIO Op woensdag 27 augustus zal het Rit meester Mannenkoor voor de N.C.R.V. microfoon een concert verzorgen. De uitzending is te beluisteren over Hil versum II, 's avonds van 18.30 tot 18.50 uur. „Benny", de St. Bernardhond van de familie Labe aan de Beatrixstraat en zijn begeleidster Dimphie Labe, hebben kans gezien op het te Ooster beek gehouden Concours d' Elegance in de Bernard-klasse een tweede prijs te bemachtigen. Op dit concours ging het voorname lijk om de mooiste combinatie tussen mens en dier. In het bijzonder werd gelet op het uiterlijk en de loop van de St. Bernardhond. Temeer is dit een prestatie omdat „Benny" pas lVa jaar oud is en nog geen ervaring heeft op het gebied van show-lopen. Bij het show-lopen moest de bege leidster met haar hond enige malen op een platform heen en weer lopen. Mej. Labe was voor deze gelegenheid gekleed in een jurk gecombineerd met de kleuren van de hond. Aanvankelijk ging alles goed, maar waarschijnlijk was de hond door het lange wachten vermoeid waardoor hij niet van zins was zijn best te doen. Ook het feit dat de hond in de rui is kostte hen waarschijnlijk de eerste prijs. Dat Benny toch van de vier hon den als tweede uit de bus kwam, is een aansporing voor de heer Labe zijn St. Bernhardhond verder te bekwamen in deze edele sport, die aan ongeveer 160 honden in Nederland geleerd wordt Tante Pos heeft aan de Eenvoudlaan nr. 51 een goede klant. Daar woont n.l. mej. Quint die onlangs een prijs heeft gewonnen van een bekend da mesweekblad en daarvoor een aantal fraaie cadeaus heeft ontvangen. Hier mede is het echter niet opgehouden, want regelmatig ontvangt mej. Quint geschenken en brieven van totaal on bekende personen. Van een dame uit Den Haag, die het verhaal over de droomwens gelezen had kreeg zij een leuke rok en de uitnodiging om acht dagen in de residentiestad te komen logeren, voor rekening van de gast vrouw. Miep Quint, die door deze wel doende dame werd opgehaald, heeft een verdiende vakantie genoten. Zo ontving zij ook uit Curacao een prachtige zilveren armband en verder veel snoep, handschoenen en een wol len deken. Alle gevers en geefsters uiteraard onbekend. De stroom brieven die zij ontvangt blijft aanhouden en ook deze komen van onbekenden uit allerlei landen, zoals Italië. Zuid-Afrika, Amerika, Zwitserland en Engeland. „De brieven die ik steeds ontvang zijn allemaal gelukwensen en ik vind het ontzettend leuk dat deze mensen, die ik helemaal niet ken, een brief of kaart sturen", zo zei mej. Quint en op de vraag wat zij met al deze brieven deed, antwoordde zij: „Met enkele per sonen correspondeer ik nu en voor de rest heb ik alle brieven beantwoord." Deze reactie uit verre landen had zij helemaal niet verwacht en zoals het er nu uitziet zal zij de eerste tijd nog wel het een en ander ontvangen. Zaterdag 9 augustus zal op het terrein van de voetbalvereniging Merino de fi nale gehouden worden van het Veteranen tournooi. De eerste wedstrijd welke wordt gespeeld tussen G.V.V.V. en Neve- da begint om 4 uur. Deze match gaat om de 3e resp. 4e plaats Om 5 uur zal Ritmeester tegen Veenen daal uitkomen en de winnaar van deze ontmoeting zal dus kampioen zijn. Hoewel bü het punt „ingekomen stukken" meestal geen van de raadsleden iets heeft te zeggen, vroeg de heer Van Hardeveld tijdens de gisteravond ge houden gemeenteraadsvergadering het woord hierover. Bjj de ingekomen stukken was nl. een schrijven van de commissaris der Koningin in de provincie Utrecht waarbij werd toegezonden een Koninklijk Besluit van 12 juli 1958 tot opnieuw benoeming van burgemeester Bakker tot burgemeester van Veenendaal, voor een periode van zes jaar. De heer Van Hardeveld, wenste als eerste burgemeester Bakker van harte geluk met deze herbenoeming. Ook wethouder De Ruiter bood gelukwensen aan en bracht dank voor de prettige samenwerking in de afgelopen periode. De gemeente-secretaris, de heer D. Blankespoor wenste de burgemeester geluk mede namens het gehele ge- meentepersoneel. Burgemeester Bakker dankte met enkele woorden voor de felicitaties. Deze laatste periode is geen zes jaar meer, aldus burgemeester want voor die t\jd zal ik de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt. Hü hoopte ook deze laatste periode op een goede samenwerking in de raad, om onder Gods zegen in het belang van Veenendaal werkzaam te zijn. Na de opening van de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering werd het eerste vrouwelijke raadslid in de geschiedenis van de Veenendaal- se gemeenteraad beëdigd en geinstal- leerd. Nadat mevrouw P. J. B. Scholte- Bleuel, die zitting nam in de plaats van de heer H. J. van Woerd, de belofte had afgelegd werd zij welkom geheten door de burgemeester die onder meer opmerkte dat zij het voorrecht had het eerste vrouwelijke raadslid te zijn. Burgemeester Bakker wenste haar geluk met haar benoeming en door uw aanwezigheid op de tribune bij vele vergaderingen hebt u blijk gegeven be langstelling te hebben voor de publieke zaak, aldus de burgemeester. Wij hebben gemeend u met een bloemstuk je te moeten huldigen, zo be sloot burgemeester Bakker en hoewel het een korte vreugde is, hoop ik toch dat deze vergadering in uw herinne ring mag blijven als een aangename avond. Daarna werd overgegaan tot afwer king van de agenda, waarover echter door de raadsleden maar weinig werd gezegd, zodat binnen een half uur de hele agenda was afgewerkt. Burgemeester Bakker had kennelijk enige moeite te wennen aan de aan wezigheid van een vrouwelijk raadslid. De burgemeester corrigeerde zichzelf dan ook enige malen toen hij zei Mijne Heren' inplaats van „Mevrouw - Mijne Heren". In de gemeente Koudekerke had ook een vrouwelijk raadslid zitting in de gem.-raad, maar ik ben het al zo lang niet meer gewend, dat u het mij niet moet euvel duiden als ik het eens vergeet, merkte de burgemeester op- Het meeste werd gezegd over het verzoek van de stichting Chr. Open bare leeszaal en bibliotheek om verho ging van de gemeentelijke subsidie. De heer Van Ojik (c.b.) was nogal huiverig van dit voorstel. Er zijn veel noodzakelijke werken die eigenlijk no dig uitgevoerd moeten worden en thans achterwege moeten blijven, aldus dit raadslid en daarom vond hij het eigen lijk niet verantwoord de subsidie met zo'n groot bedrag te verhogen. Hij vond het werk van deze stich ting wel nuttig, maar dat was dan ook wel het meest waarderende woord dat hij er voor over had. De fractiegenoot van de heer Van Ojik, de heer W. van Galen was het hier niet helemaal mee eens en vond het werk van de stich ting bijzonder nuttig. Wij zijn blij dat deze instelling in het leven is geroepen, zo merkte deze spreker op, maar inder daad hebben wij over dit voorstel nog wel even in de fractie gesproken. Wij zullen als fractie niet tegenste- men, maar wij zullen ons bij eventuele verdere voorstellen tot verhoging van de subsidie toch wel ernstig beraden. Wij zijn van mening dat thans de grens toch wel is bereikt. De heer Scholten wilde graag weten of, als een vaste kracht was aangesteld, de leeszaal de gehele dag was geopend. Burgemeester Bakker wist dit niet precies, maar hij verwachtte toch wel dat het aantal uren dat de leeszaal ge opend is als een vaste kracht hieraan verbonden is, zal worden uitgebreid. Wat betreft het bedrag van de sub sidie zei de burgemeester dat het in derdaad een behoorlijk bedrag is, maar dit bedrag is toch ook weer niet zo groot dat wij daar belangrijke werken mee zouden kunnen uitvoeren. Voor de ontwikkeling en culturele ver heffing van Veenendaal vond burge meester Bakker deze instelling toch wel bijzonder belangrijk. Zonder stem ming werd tenslotte besloten de sub sidie met een bedrag van f. 3854.te verhogen. De heer Van Hardeveld vroeg, mede naar aanleiding van dit voorstel, waar om het verzoek van het bestuur van de Stichting R.K. Uitleenbibliotheek „Gil lis van Schonebeke" om toekenning van een gemeentelijk subsidie niet in deze vergadering werd behandeld en zoals burgemeester en wethouders bij tige samenwerking gedurende de afge- de ingekomen stukken voorstellen, lopen zittingsperiode. hierover pas in een volgende vergade ring een preadvies zal worden uitge bracht. Dit is een herhaling van een reeds eerder afgewezen verzoek, zo merkte de heer Van Hardeveld op, en het was hem niet erg duidelijk waar om burgemeester en wethouders zo lang nodig hadden om hierover pre advies uit te brengen. De burgemeester zei dat dit verzoek in een volgende vergadering zal wor den behandeld, en dat dit niet met op zet was uitgesteld. Met een enkele op- of aanmerking gingen de overige agendapunten onder de hamer door. De Fok- en Melkcontrole-vereniging „V.I.O.S." kreeg van de raad nog een subsidie van f 100.voor een op 29 augustus a.s. te houden fokveedag, die zal worden georganiseerd in samen werking met haar zusterafd. in Rhenen Tenslotte werd onder meer nog be sloten tot het verlenen van een krediet voor het treffen van enkele voorzie ningen in de woning Parallelweg 48 en verhuur van de woningen Pelikaanstr. 7 en Parallelweg 16, terwijl het ge meente-personeel dat daarvoor in aan merking komt over het tweede half jaar 1958 een duurtetoeslag zal ont vangen op dezelfde wijze en op gelijke voet als dit aan het rijkspersoneel is geschied. De raad is in deze samenstelling voor het laatst bijeen, zo besloot burgemees ter Bakker tenslotte de vergadering, want in september zal de nieuwe raad zitting nemen. Hierdoor zullen wij enkele leden ver liezen en wel mevr. Scholte-Bleuel, de heer Van Beek en Mr. Van Es. Mr. W. A. van Es had vier jaar zit ting gehad in de raad, de heer van Beek had zitting vanaf februari j.l. en voor mev. Scholte-Bleuel is het raads lidmaatschap wel van zeer korte duur geweest. Burgemeester Bakker dankte deze leden hartelijk voor wat zij als raadslid hebben gedaan en wenste het Gods zegen toe op hun verdere levens weg. Ook de raadsleden die in sept. weer terugkeren alsmede de beide wet houders bracht hij dank voor de pret- Het comité kindervakantiewerk heeft de afgelopen dagen weer een gevarieerd programma afgewerkt en uit de belangstelling voor de verschillende georgani seerde wedstryden blijkt wel dat dit werk door de jeugd op prijs wordt gesteld. Vorige week vrijdag werden op het was hebben dinsdag nog ongeveer hon- terrein van de „Merino's" aan de Wage- ningselaan badmintonwedstrijden gehou den waaraan door 80 kinderen werd deel genomen, die op twaalf uitgezette velden speelden. Winnaars werden bij de meisjes: Betsy de Kruiff en Truusje Roks die een gou den medaille ontvingen en Eefje van den Brink en Annie Burk die een zilveren medaille in ontvangst mochten nemen. Bij de jongens werd de gouden medaille gewonnen door Jan van Soest en Cor Steffers en de zilveren door Jacob van den Bos en Bennie Achterberg. De bad mintonclub „Flash" was belast met de leiding van de wedstrijden. Deze week werd het programma begon nen met een wandeltocht. Niet minder dan 200 kinderen verschenen maandag aan de start voor de 10 km en de 7Vt km. Op twee na liepen alle deelnemers de wandeltocht uit en de groepen die het eerst aankwamen kregen een prijs uit gereikt. Hoewel het weer niet erg aanlokkelijk Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kan aal weg 2 - Tel. 2918 derd kinderen deelgenomen aan de zwem wedstrijden in het Bergbad dat deze mor gen weer geheel gratis was beschikbaar gesteld. Badmeester Rompes fungeerde weer als wedstrijdleider. Winnaars wer den: Rugslag 25 meter voor meisjes: Henny Reingoud, gouden medaille; Puck Oskam, zilveren medaille; jongens: Rein van We- ly, gouden medaille; Frits Lanson, zilve ren medaille. Afvalrace: meisjes Annie van de Kraats gouden medaille; Nellie van de Kraats, zilveren medaille; Marjan van de Haar, zakdoekjes; Iefka Arends, zilveren ket tinkje; Jenny Moesbergen, zilver broche; Corrie Koenders, 2 pakjes kauwgum; jon gens: Rein van Wely, gouden medaille; Attie Zwetselaar, zilveren medaille, Geert van de Kraats, zeilschip; Kees Zwetselaar, gouden medaille; Henk van de Boven- kamp, fluit; Geurt Bolderman, zilveren medaille. Borstcrawl: meisjes: Nelly v. d. Kraats, Bergbadlepeltje; Annie van de Kraats, zakdoekjes; Iefka Arends, foto-album; Jannie Moesbergen, sokjes; Jetty Bouman 2 repen; jongens Rein van Wely, 3 zak doeken; Jan Sukkel, zaklamp; Kees Zwet selaar, Bergbadpen; Geurt Bolderman, stropdas; Jan van Soest, 2 repen. Bordjes duiken, meisjes: Ina Bosveld, kralenketting; Annie van de Kraats, tube tandpasta; Iefka Arends, sieradendoosje; Annie Moesbergen, zonnebril; Joke Sjoer 2 repen; jongens: Wim Vink, 3 zakdoeken; Geurt van de Kraats, stropdas; Aart van Kruistum, zwembroek; Henk Imbos, zeil schip. De Vallei-riks vorige week uitge geven by de automatiek van slagery Van Doornik aan de Nieuwe weg, werd dinsdagavond door de heer Van Doornik zelf ontdekt. By het ontvangen van een bankbiljet van 2,50 had hy namelijk de gewoon te onmiddellyk het nummer te con troleren endeze keer was het raak. De nieuwe riks is nu dus weer 5,00 waard en draagt het rode nummer: Indien men deze vóór a.s. donderdag 12 uur v.m. op ons bureau bezorgt, ontvangt men de vinderspremie. De Gebr. Van Leeuwen wolindustrie heeft dezer dagen haar afdeling kousen en sokkenafwerkery, voorheen gevestigd in haar fabriek te Arnhem, overge plaatst naar haar fabriek in Veenendaal. De fabriek in Arnhem is overgenomen door de Koninklyke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V., die hierin hout- vry papier gaat vervaardigen. De overplaatsing van genoemde kousen- en sokkenafwerkery, past reeds lang in het kader van een opgesteld reorganisatie plan. Tot nu toe was deze tak van industrie nog niet in Veenendaal gevestigd, zodat nu aan de ry van Veenendaalse industrieën een nieuwe is toegevoegd. Dit heeft tot gevolg dat de werkgelegenheid voor Veenendaal en omgeving wordt verruimd. 1954: „De wolindustrie draait op volle toeren en de directie overweegt om de enigszins verouderde machines te ver vangen door nieuwe, die met minder Het einde van het kindervakantiewerk is in zicht. Hiermede is ook voor de meeste kinderen de vakantie voorbij en dank zij het uitstekend georganiseerde kinderwerk hebben zij zich niet behoeven te vervelen. Het slot van het vakantiewerk bestaat uit een grote ballonoptocht, die a.s. zaterdagmiddag wordt gehouden. Aan deze optocht is tevens een wedstryd ver bonden, waaraan ieder kind kan meedoen. Hiervoor moeten de kinderen zater dagmorgen, tussen 10 en 12 uur, in de Eierhal een label halen waarop thuis de naam en het adres ingevuld dient te worden. Met deze ingevulde label moeten zy om 3 uur weer present zyn by de Eierhal om een ballon in ontvangst t* nemen. Zodra alle kinderen een ballon ont vangen hebben, gaat het in optocht via de Achterkerkstr„ Beatrixstr., Zandstr. en Hoofdstraat naar het sportterrein bij het Postkantoor, waar op het sein van Burgemeester Bakker alle ballonnen los gelaten zullen worden. Op de labels staat in vier talen het verzoek gedrukt om ze zo spoedig mogelijk naar Veenendaal te rug te zenden. Het gebruik van vier talen is nodig omdat het wel eens is voorge komen dat een ballon meer dan duizend kilometer vanaf de plaats van oplating gevonden werd. Degene, wiens ballon het verst gekomen is ontvangt de eerste prijs, RITMEESTERPERSONEEL STEUNT ACTIE JULIANAZIEKENHUIS Aan de steunactie ten bate van het Julianaziekenhuis wordt ook deelge nomen door het personeel der Ritmees ter Sigarenfabrieken. Het besluit om gedurende een geheel jaar een kwart procent van het loon af te staan aan deze steun-actie heeft bij Ritmeester een bedrag opgebracht van 1486,72, t.w. over het tweede halfjaar 1957 779,51 en over het eerste halfjaar 1958 707,21. Op de foto: „Benny" de St. Bernhard van de fam. Labe. Het beroemde vaatje om de nek van de hond is op de foto dui delijk te zien. Grote sortering BADMUTSEN - BADTASSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCREME en OLIE in diverse prijzen Toeristenlcaartjes GRATIS Tel. 2576 Hoofdstraat 106 HANDELSAVONDSCHOOL BEGINT 2 SEPTEMBER De neutrale bijzondere Handelsavond school met 3-jarige cursus te Veenen daal, uitgaande van de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel en Nij verheid" begint op 2 september a.s. weer met een nieuwe cursus. Met een minimum aan lesgeld kunnen jongens en meisjes zich op deze school in de avonduren voorbereiden op het eind diploma, dat tevens vrijstelling geeft van het zo belangrijke Middenstands diploma algemene handelskennis. Men kan zich als nieuwe cursist in laten schrijven op het bureau van de V.W.V., Hoofdstraat 98, bij de firma Ant. de Ruiter, Hoogstraat 12 en bij de fa. S. Bos, Hoofdstraat 91. VRACHTWAGEN RAMT LUXE AUTO: geen persoonlijke ongelukken Woensdagmiddag omstreeks half twee heeft een vrachtauto van de firma Van E. te Veenendaal op het kruispunt Hoofd straat-Zandstraat een aanrijding gehad met een personenwagen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, ter wijl de materiële schade van de vracht wagen nihil was. De personenauto werd aan de achterzijde evenwel volkomen gekraakt. Over de schuldvraag stelt de politie een onderzoek in. welke bestaat uit een kinderfiets. Verder zijn er ook tal van mooie prijzen beschik baar. Er is echter één eis gesteld, die luidt dat de labels die na 15 september binnenkomen niet meer meetellen voor de prijzen. Deze week draaide het kindervakantie werk nog op volle toeren. Er waren een tweetal vertelmiddagen voor de jeugd v. 5 tot 8 jaar, waar eveneens spelletjes werden gedaan met mooie prijsjes als be loning. Aan het slot volgde een boeiend verhaal van de jeugdwerkleider. Aan de uit vijf delen bestaande volks spelen, die woensdagmorgen werden ge houden, namen ongeveer 250 kinderen deel, die hun uiterste best deden als 1ste uit de strijd te komen. De namen van de best geklasseerden volgen hieronder: Boogschieten: jongens: Dick v. d. Leden en Jan v. Manen. Meisjes: Alie Valken burg en Corrie Vink. Steltlopen: Rijk v. Ginkel, Jopie Moes bergen, Jannie v. Dijk en Mieke Jansen. m Zaklopen: Sien Septer, Henkie Heuvel man, Annie Harmsen en Ida Horlings. Ballen gooien: Dick v. d. Bovenkamp, Appie Gerritsen, Laurens Roks, Ada van Ginkel, Andrea Hermans en Nelly Slot boom. Balanceerspel: Gerard Roks, Jos van Manen, Coby Septer en Ria Zandee. Donderdagmorgen werden de deelne mers in het bos bezig gehouden. Voor de meisjes allerlei spelletjes en de jongens vermaakten zich prima met een speur tocht, waarbij de ene groep de andere moest opsporen. Het einde was een duel tussen de beide ploegen in het zandgat aan de Cuneraweg. Hedenmorgen was er als voorlaatste onderdeel van het pro gramma, een fietsenrally waar ook weer veel animo voor was. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het natuurbad „Het Bergbad" zal op zaterdagmiddag 23 augustus een zwemfestün worden georganiseerd, dat geheel in het teken van de jeugd zal staan. Hoewel het uiteraard nodig is dat de deelnemers de zwemkunst machtig zyn, komt het bü de meeste wedstrüden meer op handigheid, dan op enorme zwemcapaciteiten aan. De deelname staat open voor iedereen en er zün geen kosten aan verbonden, terwül voor de di verse winnaars zeer fraaie prüzen beschikbaar zün en bovendien voor iedere eerstepry'swinnaar een medaille. De verschillende onderdelen van het programma zijn: Onderwaterzwemmen, alleen voor jongens van 14 tot 16 jaar. Bordjesduiken, Afvalrace, hindernis- zwemmen zowel voor jongens en meis jes. De jongens en meisjes zullen worden ingedeeld in leeftijdsgroepen. Zwemmen met kop en schotel voor meisjes, (de deelnemers moeten zelf voor een kop en schotel zorgen). Een buitengewoon aardig nummer zal ongetwijfeld ook worden de wastobben- race voor jongens. De deelnemers dienen zelf voor het materiaal te zorgen; zij kun nen ook gebruik maken van regentonnen, wasteilen, waterdichte zeeptonnen e.d. In de pauze zal een gevecht worden ge leverd op vlotten tussen Arabieren en In dianen. Hiervoor kan men echter niet in schrijven. Men kan inschrijven op het paviljoen van het Bergbad op de volgende dagen: Dinsdag 12 aug. van 19.00 tot 20.00 uur. Donderdag 14 aug. idem. Zaterdag 16 aug. van 15.00 tot 16.00 uur. Voor de deelnemers is de toegang op de feestmiddag vrij. KERK. De gemeenteraad van het Franse stadje Théron- dels is in z'n geheel afgetre den omdat de zeven raadsle den elk een plaats voor de nieuw te bouwen kerk hadden uitgezocht en elk meende dat alleen de door hem uitgezoch te de juiste was. GERANIUM. In Nancy heerst zo'n wedijver tussen twee vrouwen in het kweken van de mooiste geranium, dat op een dag een slaande ruzie uitbrak waarin beide echtpa ren harde klappen uitdeelden. Na de eerste ronde, om 3 uur 's middags was mevr. Grüner buiten gevecht door k.o. van de echtgenoot van mevrouw Herry. Om 9 uur 's avonds keerden de kansen. De heer Grüner nam toen revanche door met een lang mes de heer Herry in de flank te kwetsen. Daarna greep de politie in. De twee geraniums bleven zon der verzorging achter. VERBAAL. Te Kopenha gen verongelukte een auto met vier dames. De agent die het proces-verbaal opmaakte zei naderhand: „Ze hadden alle vier gedronken en het was on mogelijk aan de weet te ko men wie van de vier achter het stuur had gezeten." GROEI. Plaats een petunia in de buurt van een danszaal en hü zal veertien dagen eer der in bloei gaan: de dan sende voeten veroorzaken via de vloer trillingen die de groei bevorderen. NAAM. Bij een botsing van twee scooters te Bari bleken de berijders Francesco Petrar ea en Eugene Dante Alighieri te heten. PORTEFEUILLE. Iemand ontstal op een boullevard in Chicago een portefeuille aan een oude man, maar werd door de consternatie van het slachtoffer zo bewogen dat hy de portefeuille teruggaf. Na derhand bleek echter, dat hij by vergissing zyn eigen por tefeuille had gegeven, zodat hy aan de hand van de zich daarin bevindende identiteits papieren kon worden gearre steerd. Zyn .menslievendheid' boet hij nu met drie jaren ge vangenisstraf. GRAF. Terwül hü een graf groef op het kerkhof is de 66- jarige doodgraver van het Franse dorp Fontaines door een vcrglüdcnde grafsteen van twee ton doodgedrukt. Een dame die bloemen op het graf van haar zoon kwam leggen vond de man dood, rechtop staand in de half gegraven kuil met de sigaret nog tus sen zün lippen geklemd. DUUR. Per uitzending 250.000 dollar, dat is het hoog ste bedrag dat tot nu toe door de Amerikaanse televisie aan een kunstenaar is uitbetaald. De man, die dit salaris tou cheerde was de pianist en clown Victor Borge. GROOT (1). Ik ben een groot zoon van een belangrük persoon, zei de zoon van kan selier Adenauer toen hy' te Honnef een jeugdcongres opende. (Hü meet 1 meter 96!) GROOT (2) Wie is de grootste van alle Europeanen die tot nu toe naar de Ver. Staten zijn geëmigreerd? Dat is een vraag die de bezoekers van de Expo te Brussel in het Amerikaanse paviljoen te be antwoorden krijgen. De uitslag is tot nu toe: 1. Einstein, 2. Thomas Mann, 3. Wernher v. Braun, 4. Marlène Dietrich. GELOOF. Te Parüs kan men niet minder dan 5000 astrologen en helderzienden raadplegen. Te New York zün er 10.000 en deze zün georga niseerd in een vakverbond. Dat komt de prüzen ten goede: van 2 tot 10.000 dollar per ho roscoop. VOORUIT. De Duitse mi nister van oorlog heeft zijn toestemming gegeven: de sol daten van het nieuwe Duitse leger mogen meisjes trouwen ook al verklaren deze tegen de atoombewapening te zijn... BRUIN. Velen van ons hebben zo weinig tüd om bruin te worden. Maar daar is nu ook iets op gevonden. In Californië gebruikt men op het strand de „zonneboom". Deze bestaat uit acht allumi- nium bladen aan een stalen mast. De bladen kunnen ver steld worden en geleiden het zonlicht in versterkte mate naar het lichaam van de in het zand liggende bleekhuid. Deze ziet er dank zü dit in strument binnen een week end zo bruin uit alsof hü een maandlang met vakantie was geweest. OS. Op een morgen zei een Franse os tegen een Franse boer: „M'n horens doen me zo zeer ik kan vandaag niet wer ken." „Goed", zei de boer, „dan moet de ezel maar voor je invallen." 's Avonds kwam de ezel doodmoe terug in de stal. Ha, dacht de os, laat die ezel maar werken. De volgende morgen zei hü weer tegen de boer: „M'n horens doen me zo zeer, ik kan nog niet werken hoor." Opnieuw spande de boer de ezel in. Toen de ezel die avond thuis kwam zei hü tegen de os: „Ik ben nu niet zo moe als giste ren. Ik ben met de boer naar het dorp geweest om met de slager af te spreken." ruimte de produktie zullen kunnen ver hogen. Ook aan de fabriek in Arnhem wordt gedacht. Het plan is de fabriek, waarin geheel afgewerkte kousen en sokken worden vervaardigd, in zijn ge heel over te brengen naar Veenendaal. Natuurlyk zal deze verhuizing grote kosten met zich meebrengen, maar daar tegenover staat dat dan de fabri cage geconcentreerd is, wat de pro duktie vanzelfsprekend ten goede komt. Ook de afstand tussen de twee fabrie ken is te groot, wat eveneens extra kos ten met zich meebrengt. Hoofdzakelijk om deze redenen wordt een reorgani satieplan opgesteld." Na verloop van tijd besloot men ech ter de concentratie van het bedrijf nog niet door te voeren. Allereerst ontbrak de nodige ruimte in de fabriek te Vee nendaal om de gehele fabrieksinven- taris uit Arnhem hierin te kunnen plaatsen. Ook verwachtte de directie een te groot verlies aan personeel, ge zien de toenmalige hoogconjunctuur, wanneer de overplaatsing eenmaal een feit zou worden. Het personeel in de fabriek te Arnhem kwam immers voor namelijk voort uit de bevolking van Arnhem en naaste omgeving die toen- tertyd werk in overvloed had gevon den in eigen omgeving en de reis Arn- hem-Veenendaal visa-versa een be zwaar zouden vinden. GELEIDELIJKE UITVOERING DER PLANNEN De directie besloot over te gaan tot uitbreiding en modernisering in de me chanisatie van haar bedrijf in Veenen daal. Veel veranderde machines ver dwenen in de plaats waarvan de mo dernste machines in gebruik werden gesteld. Door deze reorganisatie kwam de nodige fabrieksruimte voor de nieu we afdeling vrij. Nu werd de tijd rijp geacht om de verdere plannen ten uit voer te brengen. Dit bleek gemakke lijker gezegd dan gedaan. Want na de hoogconjunctuur beleefde ook de wol industrie een zekere daling in pro duktie, hetgeen een landelijk verschyn- sel was. Deze produktie-afname vorm de vanzelfsprekend een beletsel voor het volvoeren van het opgestelde plan. Maar na regen kwam zonneschijn en de donkere horizon werd allengs lich ter. De orderportefeuille werd beter gevuld. Zoals reeds eerder gezegd, kwam door automatisering de nodige ruimte vry en mede door verruiming van de arbeidsmarkt werd tot over plaatsing besloten. De kousen en sok- kenafwerking in Arnhem zou overgaan naar de fabriek in Veenendaal. SLOTFASE De directie van Gebr. Van Leeuwen wolindustrie knoopte onderhandelin gen tot verkoop der fabrieksruimte in Arnhem aan met de Koninklyke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen N.V., die tenslotte tot de aankoop overging. De gehele inventaris werd successie velijk naar Veenendaal overgebracht. Ook het personeel dat in Arnhem werk zaam was, voornamelyk jonge meisjes uit Arnhem en omgeving, is nu werk zaam in de fabriek te Veenendaal. Enkele personeelsleden, waaronder portiers, zijn overgegaan naar Van Gelder Zonen N.V. Door deze verhuizing is echter geen enkel personeelslid ontslagen. De van uit Arnhem hier nu werkzame mensen worden dagelijks per N.B.M.-bussen naar en van hun werk vervoerd. Door de samenvoeging van de twee fabrieken, nu bestaande uit een afde ling wolindustrie en een afdeling kou sen- en sokkenafwerkerij, is Veenen daal een nieuwe tak van industrie rij ker geworden waar vooral veel meis jes werk kunnen vinden. Ook is de or derpositie vry gunstig, mede omdat grote militaire orders zijn geplaatst. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft een ernstig verkeersongeval plaatsgevon den in de Nude tussen Rhenen en Wage- ningen. Een volkswagen bestuurd door de Heer J. Jansen uit Venraay wilde een voor hem rijdende autobus passeren, maar kwam bij deze manouvre in aan raking met de linker-achterzijde van de bus. Hierdoor verloor hij de macht over het stuur en schoof naar het linker ge deelte van de weg waar hij een uit tegen overgestelde richting naderende bus in volle vaart ramde. De gevolgen waren verschrikkelijk. Van de zes inzitenden kwam de bestuurder om het leven, ter wijl een vierjarig meisje levensgevaar lijk werd gewond. Het meisje en de vier overigen inzittenden, welke vrij ernstig gewond waren, zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Wageningen. De autobussen zijn licht beschadigd. De politie in Wageningen heeft het on derzoek in handen. wereld merk voor reiswekkersl Hoofdstraat 91 Tel. 3034

De Vallei | 1958 | | pagina 1